نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5

موضوع: گزارشی از آرایش بی دردسر زنان در مترو

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن زنان
    شماره عضویت
    2988
    نوشته
    8,405
    صلوات
    14
    دلنوشته
    1
    خدایا به تو پناه میبرم از شر همه بدیها و ناملایمات زندگی پناهم ده که جز تو پناهی ندارم
    مورد تشکر
    24,923 در 7,352
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض گزارشی از آرایش بی دردسر زنان در مترو

به گزارش سایت با حجاب، این روزها فرهنگ که به مثابه خون در رگ‌های جامعه است به‌وسیله عده‌ای ناآگاه به سخره گرفته می‌شود.

فرهنگ دارای زیر مجموعه های بسیاری است که کمک به بهبود زندگی فردی و جمعی و آرامش روانی می‌کند.از جمله این زیر مجمو عه ها، فرهنگ آرایش کردن است. فرهنگ آرایش کردن در این دوره شاید بیش از هر عصر دیگری حتی از سوی مخاطبان و طرفداران آرایش، زیرپا گذاشته می‌شود.گویی عده ای خیابان ها و ایستگاه های مترو را که صرفا محل گذر است با آرایشگاه و حتی منزل خود اشتباه گرفته اند.

عدم اطلاع‌رسانی درست از سوی دستگاه‌های آموزشی، پیاده نکردن قوانین پوشش از سوی سازمان‌ها و نداشتن نظارت صحیح، جوزدگی و نداشتن تعمق فکری استقبال کنندگان از این لوازم به هر نحوی، بی‌مهری و بی‌توجهی مردان خانواده به اعضای خانم خانواده، نفوذ ماهواره‌ها و شبکه‌های اجتماعی بدون رعایت فرهنگ استفاده از آن ها، درست ایفا نشدنقش والدین و مهاجرت‌های ‌زیاد(گریز فرهنگی) نبود سواد رسانه‌ای، نداشتن تقوا، عدم انجام صحیح فریضه امر به معروف و نهی از منکر و … از جمله دلایلی است که اکنون باعث بروز این بی فرهنگی، یعنی استفاده نابه جا و اغراق شده از لوازم آرایشی شده است؛ تا بدانجا که مرز حداقلی آرایش علنی نکردن در مقابل دیگران و انجام آن حداقل در خفا هم بدست عده‌ای زیر پا گذاشته می‌شود و این وضعیت تبدیل به بحران شده است.

این گزارش سعی دارد تا علاوه به پرداختن هر چند جزئی به فرهنگ آرایش، دیدگاه چند تن از افرادی را که بدون توجه به فرهنگ آن و بی محابا مشغول استفاده از این لوازم در سطح شهر هستند، نیز منعکس کند.

امضاء

2.  

3. Top | #2

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن زنان
    شماره عضویت
    2988
    نوشته
    8,405
    صلوات
    14
    دلنوشته
    1
    خدایا به تو پناه میبرم از شر همه بدیها و ناملایمات زندگی پناهم ده که جز تو پناهی ندارم
    مورد تشکر
    24,923 در 7,352
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

فرهنگ آرایش

اما نوبت به پرداختن به تاریخچه آرایش و وجود فرهنگ نهان آن و بر اساس فطرت انسان می‌رسد.آرایش در میان انسان‌های بدوی نیز به هنگام اجرای مراسم‌های خاصشان رواج داشته است به طوریکه هنوز در میان اقوام مالایی و حتی سرخ پوستان، شمه‌هایی از آرایش‌های پیش از اختراع خط وجود دارد مانند استفاده از استخوان شکارهایشان به عنوان زینت یا استفاده از رنگ‌های گیاهی به طرزی خاص!

شروع تاریخ عینی آرایش به مصریان قدیم می‌رسد که آنها همان‌طور که در کتیبه‌هایشان پیداست از لوازم آرایشی صرفا در مراسم‌های مذهبی و برای همسر (فردی که با او قرار بود رابطه برقرار کنند که گاها شامل کاهنان هم می‌شد) استفاده می کردند. آنها حمام‌هایی مخصوص برای نظافت و خوشبو کردن پوست بدن داشتند که پیش از انجام مراسم از آنها بهره می‌گرفتند و البته آرایششان را در اتاقی مخصوص به تنهایی یا در مقابل ندیمه‌های مخصوصشان (در طبقات اشرافی و درباری) انجام می‌دادند تا به غیر از ندیمه‌ها، دیگران شاهد آرایش کردن آنها نباشند.

امضاء

4. Top | #3

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن زنان
    شماره عضویت
    2988
    نوشته
    8,405
    صلوات
    14
    دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    24,923 در 7,352
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

فرهنگ استفاده انحصاری از لوازم آرایش در بیشتر کشورهای جهان وجود داشته و هنوز هم در بسیاری از کشورها رعایت می شود که نقطه مشترک آن استفاده از این لوازم در مراسم‌های خاص و نه درهنگام حضور عادی در اجتماع است و نکته بعد استفاده از این لوازم در خفا است تا هر چند به ‌مدت کوتاه فرد آرایش شده چهره واقعی خود را پنهان کرده و به زیبایی بدون دید دیگران به هنگام تکمیل شدن مراحل آرایش در مراسم و یا در مقابل همسر حضور یابند که البته استثنای این قوانین برای رقاصه‌ها، کنیزکان، ملیجک‌ها و عموما افرادی از قشر پایین بوده است.

به طور مثال هنوز در فیلم‌های آسیای شرقی (چین، کره و…) شاهد هستیم که آرایش یک خانم صرفا در اتاقی بسته و حداکثر با دو مشاطه‌گر یا ندیمه انجام‌ می‌شود و در مراسم یا در مقابل همسر با آرایش حضور دارد. (البته‌ با اغماض از چهره‌ای اصطلاحا گریم شده برای بازی در فیلم)این فرهنگ در ایران با توجه به تمدن کهن و بالا و عقاید اسلامی به تمامی رعایت می‌شد و هنوز هم در بیشتر خانواده‌ها برای حفظ حرمت‌های اخلاقی و ارزش‌ها مراعات می‌شود، اما در سال های اخیر برخی حتی آرایش‌های خود را هم در ایستگا‌ه‌های مترو یا در ماشین به طور علنی انجام‌می‌دهند. در همین خصوص هر چند با سختی با چند تن از این افراد مصاحبه کردیم.

امضاء

5. Top | #4

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن زنان
    شماره عضویت
    2988
    نوشته
    8,405
    صلوات
    14
    دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    24,923 در 7,352
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

نفر اول: حس خاصی ندارم ولی نگاه دیگران اذیتم می‌کند/ از وقت تلف شده‌ام در مترو استفاده کردم

در یکی از ایستگاه‌های مترو خط ۴ حدود ساعت ۷ و نیم صبح و با صدای دست فروش که به زور خود را میان انبوه مردم، جای می‌دهد و فریاد می‌زند؛ ریمل استخری، مداد چشم بورژوییست و … همراه با تستر دارم، می‌خواهید براتون تست کنم؟! با دختر خانمی حدود ۲۵سال مواجه می‌شوی که با ظاهری بسیار ساده مشغول باز کردن کیف لوازم آرایش خود هست.

آینه را در مقابل خود می‌گیرد، از کرم پودر شروع می‌کند و پیش می‌رود تا جایی که از ایستگاه میدان شهدا تا ایستگاه شادمان که مقصد اواست هنوز دست از آرایش برنداشته و آخرین مرحله که زدن سایه چشم هست را به علت رسیدن به مقصد پایان می‌دهد.

خوب که دقت می‌کنی خبری از چهره معصوم و دوست داشتنی اول نیست و گویی او تبدیل به چهره‌ای دیگر با غلظت هرچه تمام شده‌است! و البته واکنش دیگران هم جالب است همه فقط نگاه می‌کنند و گاهی یک نفر از مسافران در گوش دیگری با نگاه به این دختر هرزگاهی پچ پچی می‌کند، آری گویی برای همه انجام این کار دختر قبیح است اما هیچ‌کس همت نمی کند تا به او تذکری دهد که چرا این کار را می‌کنی یا حداقل چرا در ملاعام این کار را کردی؟ آری! همه فقط نگاه می‌کنند.در ایستگاه شادمان با او روربه رو می‌شوی و تقاضا می‌کنی که چند دقیقه از وقتش را برای مصاحبه در اختیارت بگذارد و او به سختی قبول می‌کند. خلاصه ی گفت و گوی ما به شرح زیر است:

امضاء

6. Top | #5

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن زنان
    شماره عضویت
    2988
    نوشته
    8,405
    صلوات
    14
    دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    24,923 در 7,352
    وبلاگ
    1
    دریافت
    0
    آپلود
    0

+متشکر که وقتتان را در اختیارمان قرار دادید، ممنون می‌شم اگر اسم و شغلتان را در صورت تمایل به ما بگویید.
    _اسمم را نیازی نیست بگم، کارمند یک شرکت پخش مواد غذایی هستم.

+ طبق موضوعی که قبلا خدمتتان گفتم می خواهم بدانم چرا در مترو آرایش می کنید، از این کار چه حسی دارید؟
    _چون سرکار می‌روم و باید آماده کارم بشوم، در مترو هم فقط نشستم یا ایستادم پس بهترین فرصت هست، حس خاصی ندارم ولی نگاه دیگران اذیتم می‌کند، خیلی نگاه‌ها زیاد است.

+خوب علت نگاه دیگران را می‌دانی؟

_بله بخاطر آرایش کردنم هست که خیلی از همین افرادی که من را نگاه می‌کنند خودشان بدتر از من آرایش کرده‌اند، من فقط در حد اداری آرایش کردم اما آنها نه!

+آرایش اداری ما نداریم، چیزی در خصوص آرایش و فرهنگ زمانی و مکانی آن می‌دانی؟ از کی شروع به آرایش کردی و از چه زمانی روند آرایش کردن را علنی کردی؟

-این خیلی بد هست که سریع تا چیزی را می‌خواهیم نقض کنیم یک کلمه فرهنگ را به ان اضافه می‌کنیم، این را باید می‌گفتم! من حدود ۴ سال هست که وقتی بیرون می‌آیم آرایش می‌کنم و چند وقتی هم هست که از وقت تلف شده‌ام در مترو این استفاده را می‌کنم.

امضاء

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع