صفحه 2 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 54

موضوع: شفاعت در نهج البلاغه

1. Top | #11

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,873
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,766 در 1,063
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پس از حمد به شرح اين نكته مى‏پردازد كه، اين حمد و سپاس الهى، به خاطر چيست و به تعبير ديگر: در جمله‏هاى قبل، سخن از صفات بخشنده نعمت بود و در اينجا سخن از اوصاف خود نعمت است، مى‏فرمايد: «او را ستايش مى‏كنم بر كرم‏هاى پى در پى، و نعمت‏هاى فراوان او» (أحمده على عواطف كرمه، و سوابغ نعمه).
    در واقع نعمت‏هاى الهى داراى اين دو وصف است: هم وسيع است و گسترده، و هم دائم و مستمرّ و پى در پى.
    و اين هم نيست، جز به خاطر قدرت بى‏پايان و لطف بى‏انتهاى او كه انسان را هميشه غرق نعمت‏هاى خود مى‏سازد و لحظه‏اى او را محروم نمى‏دارد.
    سپس به دلايل ايمان به چنين خدايى پرداخته، مى‏فرمايد: «و به او ايمان مى‏آورم كه مبدء هستى است و ظاهر و آشكار است، و از وى هدايت مى‏طلبم كه نزديك و راهنماست، و از او يارى مى‏جويم كه پيروز و تواناست، و بر او توكّل مى‏كنم كه از ديگران بى‏نيازم كرده، و يارى مى‏دهد» (و أو من به أوّلا باديا«»، و أستهديه قريبا هاديا، و أستعينه قاهرا قادرا، و أتوكّل عليه كافيا ناصرا). در اين جمله‏هاى كوتاه و پرمعنا امام عليه السّلام هر نكته‏اى را با دليل روشن، گويا و فشرده‏اى قرين ساخته، ايمان به او را به اين دليل مدلّل مى‏كند كه او سرآغاز هستى و واجب‏الوجود و آثار عظمتش سراسر جهان هستى را فراگرفته است و هدايت را به اين دليل از او مى‏طلبد كه او هم زمام هدايت بندگان را در كف گرفته و هم به آنها نزديك است و يارى را به اين دليل از او مى‏طلبد، كه بر همه چيز قادر و توانا است و توكّل را به اين دليل بر ذات پاكش دارد، كه او يار و ياورى است كفايت كننده و از آنجا كه ركن دوم ايمان- بعد از اقرار به توحيد پروردگار- شهادت به نبوّت است، امام عليه السّلام در ادامه اين سخن مى‏افزايد: «و گواهى مى‏دهم كه محمّد صلّى اللّه عليه و آله بنده و فرستاده او است» (و أشهد أنّ محمّدا- صلّى اللّه عليه و آله- عبده و رسوله).[22] ما نیز باید ایشان را در ایمان و ... الگو قرار دهیم.
    امضاء

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #12

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,873
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,766 در 1,063
    دریافت
    0
    آپلود
    0

در مورد انجام مسئولیت: آگاه باشيد، اگر دعوت شما را بپذيرم، بر أساس آنچه كه مى‏دانم با شما رفتار مى‏كنم و به گفتار اين و آن، و سر زنش سرزنش كنندگان گوش فرا نمى‏دهم. (خطبه 92) (وَ اعْلَمُوا أَنِّي إِنْ أَجَبْتُكُمْ- رَكِبْتُ بِكُمْ مَا أَعْلَمُ- وَ لَمْ أُصْغِ إِلَى قَوْلِ الْقَائِلِ وَ عَتْبِ الْعَاتِبِ- )
    (و اعلموا أنّي إن إن أجبتكم) اگر اجابت كنم آنچه آن را از من التماس مى كنيد (ركبت بكم ما أعلم) يعنى شما را راکب بر حق محض قرار می دهم و در میان شما به سير ه ی رسول اللّه صلّى اللّه عليه و آله و سلّم رفتار می کنم. (و لم أصغ إلى قول القائل و عتب العاتب) یعنی در راه خدا سرزنش سرزنش کنندگان مرا نمی گیرد.‏[23] اشاره به آیه ی قرآن دارد که می فرماید: فَسَوْفَ يَأْتِي اللَّهُ بِقَوْمٍ يُحِبُّهُمْ وَ يُحِبُّونَهُ أَذِلَّةٍ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ أَعِزَّةٍ عَلَى الْكافِرِينَ يُجاهِدُونَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ وَ لا يَخافُونَ لَوْمَةَ لائِمٍ ذلِكَ فَضْلُ اللَّهِ يُؤْتِيهِ مَنْ يَشاءُ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلِيمٌ (مائده54)
    خداى سبحان در مقابل تلون و دو چهرگى اين مردم سست ايمان و صدمه‏هايى كه دين از ناحيه آنان خورده و در ازاى اينكه اينان محبت غير خدا را بر محبت خدا ترجيح دادند و عزت را از ناحيه غير خدا طلب كردند و نيز در مقابل اينكه در امر جهاد در راه خدا سهل‏انگارى نموده و از ملامت‏ها ترسيدند به زودى قومى را خواهد آورد كه آنها را دوست مى‏دارد و آن قوم نيز خدا را دوست مى‏دارند، مردمى كه در برابر مؤمنين خاضع و ذليل و در مقابل كفار شديد و شكست‏ناپذيرند، مردمى كه در راه خدا جهاد مى‏كنند و از ملامت هيچ ملامت‏گرى پروا نمى‏نمايند.[24]
    امضاء

4. Top | #13

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,873
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,766 در 1,063
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پس از حمد و ستايش پروردگار، اى مردم من بودم كه چشم فتنه را كندم، و جز من هيچ كس جرأت چنين كارى را نداشت، آنگاه كه امواج سياهى‏ها بالا گرفت و به آخرين درجه شدّت خود رسيد. پس از من بپرسيد پيش از آن كه مرا نيابيد.«» سوگند به خدايى كه جانم در دست اوست، نمى‏پرسيد از چيزى كه ميان شما تا روز قيامت مى‏گذرد، و نه از گروهى كه صد نفر«» را هدايت يا گمراه مى‏سازد، جز آن كه شما را آگاه مى‏سازم و پاسخ مى‏دهم. و از آن كه مردم را بدان مى‏خواند و آن كه رهبريشان مى‏كند و آن كه آنان را مى‏راند،و آنجا كه فرود مى‏آيند و آنجا كه بار گشايند و آن كه از آنها كشته شود و آن كه بميرد، خبر مى‏دهم. آن روز كه مرا از دست داديد، و نگرانى‏ها و مشكلات بر شما باريدن گرفت، و بسيارى از پرسش كنندگان به حيرت فرو رفته مى‏گويند سر انجام چه خواهد شد كه گروه بسيارى از پرسش شوندگان از پاسخ دادن فرو مانند. (خطبه 93/1-4)
    امضاء

5. Top | #14

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,873
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,766 در 1,063
    دریافت
    0
    آپلود
    0

خود را وسیله نجات معرفی می کنند.

إِنَّمَا مَثَلِي بَيْنَكُمْ كَمَثَلِ السِّرَاجِ فِي الظُّلْمَةِ- يَسْتَضِي‏ءُ بِهِ مَنْ وَلَجَهَا همانا من در ميان شما چونان چراغ درخشنده در تاريكى هستم، كه هر كس به آن روى مى‏آورد از نورش بهرمند مى‏گردد.(خطبه 187/7)
    نفس خود را به چراغی تشبیه کرده اند و وجه تشبیه را نور قرار داده، آن نوری که به آن اشاره می کنند پس چنانچه چراغ با نورش در ظلمات حسی نورانیّت ایجاد می کند پس همچنان ایشان نورانیت ایجا می کنند و به نور علمش و هدایتش در تاریکیهای عقلانی که همان تاریکیهای جهالت است، هدایت می کنند. هنگامی که از نور بودن صحبت می کنند در تاریکیهای جهالت و هدایت به وسیله ایشان در باطن گمراهی در واقع مخاطبین را به گرفتن نور از ایشان و پیروی آثارش امر می کنند.[25]
    بِنَا اهْتَدَيْتُمْ فِي الظَّلْمَاءِ وَ تَسَنَّمْتُمْ ذُرْوَةَ- الْعَلْيَاءِ وَ بِنَا أَفْجَرْتُمْ عَنِ السِّرَار شما مردم به وسيله ما، از تاريكى‏هاى جهالت نجات يافته و هدايت شديد، و به كمك ما، به اوج ترقّى رسيديد.(خطبه4)
    در توضیح این فقره شرح خوبی از مدرس وحید وجود دارد که می فرماید:
    بدانكه- اين خطبه شريفه از فصيحترين كلامش است، و هر فقره‏اش متضمّن مطالب شريفه و نكات لطيفه است و مشتمل است بمقاصد عاليه، بنا اهتديتم فى الظّلماء- بسبب و بوسيله ما- آل محمّد ص- هدايت يافتيد در تاريكهاى شرك و ضلالت،بدانكه- اين جمله با وجازت و ايجازش داراى معانى لطيفه و دقيقه است مطابقة و التزاما امّا دلالت مطابقى- دالّ است بر اين كه آل محمّد ص هاديان صراط مستقيم و رهنمايان طريق توحيدند در تاريكى و ظلمات (بنا اهتديتم- ) و التزاما داّل است بر اين كه ايشان نور مبين و سراج منيرند- زيرا كه هدايت در ظلمت جهل و نادانى نمى‏باشد مگر بنور ولّى اللّه، اما- دلالت مطابقى مطابق است با آيات كريمه قرآنى و صراحت آثار 1- كافى- عبد اللّه سنان مى‏گويد- : پرسيدم از ابى عبد اللّه ع- از آيه كريمه وَ مِمَّنْ خَلَقْنا أُمَّةٌ يَهْدُونَ بِالْحَقِّ وَ بِهِ يَعْدِلُونَ- فرمود: آنهايند ائمّه صلوات اللّه عليهم- 2- تفسير علىّ بن ابراهيم- ابى الجارود- از ابي جعفر عليه السّلام- أ فمن يهدى الى الحقّ احقّ ان يتّبع امّن لا يهدّى الّا ان يهتدى فما لكم كيف تحكمون من يهدى الى الحقّ- آنكه هدايت بحقّ مى‏نمايد محمّد صلّى اللّه عليه و آله و آل محمّد است پس از وى امّا- من لا يهدّى- آنكه هدايت نمى‏يابد- آنكه مخالف باشد به اهل بيتش پس از وى از قريش و ديگران‏.
    (كنز جامع الفوائد و تاويل الآيات) باسنادش از ابى الحسن موسى بن جعفر عليهم السّلام موسى بن جعفر ع از پدرش پرسيد- از قول اللّه عزّ و جلّ فمن اتّبع هداى فلا يضلّ و لا يشقى پس هر كه تابع هدايت باشد نه بضلالت بيفتد نه به شقاوت فرمود كه پيامبر ص فرمود:- يا ايّها النّاس اتّبعوا هدى اللّه تهتدوا و ترشدوا اى انسانها پيروى نمائيد بهدايت اللّه تا هدايت و رشد يابيد- و هو هدى علىّ بن ابي طالب و آن هدايت على ع است پس هر كه پيروى هدايتش نمايد در زندگى من و پس از وفات من همانا پيروى كرده بهدايت من و هر كس پيرو هدايت من باشد همانا پيرو هدايت اللّه شده- فلا يضلّ و لا يشقى نه گمراه مى‏شود نه بشقاوت مى‏گرايد، امّا- بمدلول التزامى كه ايشانند نور هدايت و شمس كرامت در تاريكى ضلالت و ستارهاى هدايت، فامنوا باللّه و رسوله و النّور الذّى انزلنا پس ايمان بياوريد بخدا و رسولش و نورى كه نازل كرديم ما- در تفسير علىّ بن ابراهيم باسنادش از ابى خالد كابلى- مى‏گويد: پرسيدم از ابى جعفر ع از تفسير اين فرمود: يا ابا خالد- نور سوگند بخدا اما مانند از آل محمّد- تا روز قيامت ايشانند سوگند بخدا نور خداوند كه خداوند نازل نموده- و ايشانند سوگند بخدا نور خداوند در آسمانها و زمين، و اللّه قسم بخدا يا ابا خالد محقّقا نور امام در قلبهاى مؤمنين نورانى ‏تر است
    امضاء

6. Top | #15

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,873
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,766 در 1,063
    دریافت
    0
    آپلود
    0

از آفتاب درخشان در روز و ايشان و اللّه پرتو ميافكنند قلبهاى مؤمنين را و يحجب اللّه نورهم عمّن يشاء فتظلم قلوبهم- و اللّه يا ابا خالد لا يحبّنا عبد و يتولّينا- دوست نمى‏دارد ما را بنده مگر اين كه- تسليم ما باشد وقتى كه سلم باشد سلّمه اللّه من شديد الحساب و آمنه من فزع يوم القيمة الاكبر عيّاشى از صادق ع روايت ميكند خداوند در كتابش مى‏فرمايد: اللَّهُ وَلِيُّ الَّذِينَ آمَنُوا يُخْرِجُهُمْ مِنَ الظُّلُماتِ إِلَى النُّورِ وَ الَّذِينَ كَفَرُوا أَوْلِياؤُهُمُ الطَّاغُوتُ يُخْرِجُونَهُمْ مِنَ النُّورِ إِلَى الظُّلُماتِ- فالنّور- همانا آل محمّد عليهم السّلام- و الظّلمات- دشمنانشان
    تفسير فرات- باسنادش از ابن عبّاس- از قول اللّه تعالى- يا ايّها الذّين امنوا اتّقوا اللّه و امنوا برسوله يؤتكم كفلين من رحمته اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد تقوى كنيد از خدا و ايمان بياوريد به پيامبرش از رحمتش بشما عطا فرمايد- دو برابر فرمود: الحسن و الحسين عليهم السّلام و يجعل لكم نورا تمشون به- فرمود: امير المؤمنين علىّ بن ابي طالب ع تفسير علىّ بن ابراهيم- در آيه كريمه- وَ هُوَ الَّذِي جَعَلَ لَكُمُ النُّجُومَ لِتَهْتَدُوا بِها فِي ظُلُماتِ الْبَرِّ وَ- فرمود: النّجُومُ- آل محمّد عليه و عليهم السّلام تفسير عيّاشى- ابى عبد اللّه عليه السّلام- و علامات و بالنّجم هم يهتدون- همانا امير المؤمنين است‏ الأئمّة من اهل بيتى كالنّجوم بايّهم اقتديتم اهتديتم (از دعايم الاسلام) النّجوم امان لأهل السّماء و اهل بيتى امان لأهل الأرض و تسنّمتم العلياء، (از موارد الاصول للحكيم الترمذى) و بهدايت ما بلند شديد و مقام بالا و ضياء حق را دريافتيد و سوار سنام- رفعت و علّو مقام شديد، استعاره نموده- علياء را- به ناقه و ثابت كرده بر وى سنام را ترشيحا و بنا افجرتم عن السّرار، و بواسطه و بهدايت ما داخل شديد بنورانيّت حقّ و صبح سعادت از تاريكهاى شديد شب كفر و جهالت و ضلالت، لفظ- سرار- استعاره است به جهل و ضلال- انفجار را بهدايت‏.[26]
    امضاء

7. Top | #16

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,873
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,766 در 1,063
    دریافت
    0
    آپلود
    0

بیان اثرات هدایتی خود را بر می شمرند.

وَ اعْذِرُوا مَنْ لَا حُجَّةَ لَكُمْ عَلَيْهِ وَ هُوَ أَنَا- أَ لَمْ أَعْمَلْ فِيكُمْ بِالثَّقَلِ الْأَكْبَرو... خظبه 87/18-19 معذور داريد كسي را كه شما را بر او حجّت و دليلى نيست، و او منم (پس عذرى نداريد و در آن موقع نمى‏توانيد بگوئيد پروردگارا، آيا ما را بآنچه كه ندانسته و نفهميده‏ايم مؤاخذه و بازخواست مى‏نمايى، زيرا من آنچه كه براى رستگارى شما بكار آيد بيان نموده در ارشاد و راهنمائى كوتاهى نكردم، ليكن شما از سخنانم پيروى ننموديد) آيا در ميان شما بر طبق بار گرانبهاى بزرگ (قرآن كريم) رفتار نكردم (قرآن را بشما نياموختم) و آيا در ميان شما بار گرانبهاى كوچك (عترت پيغمبر اكرم حسن و حسين) را نگذاشتم (كه هادى و راهنماى شما باشند و اينكه حضرت قرآن را ثقل اكبر و عترت را ثقل اصغر فرموده براى آنست كه قرآن سند رسالت و ولايت و آسايش دين و شريعت است، پس اگر قرآن نبود رسالت و ولايت و دين و ايمان ثابت نشده بود، و ديگر آنكه از حديث شريف نبوى «كه بر صحّت و درستى مضمون آن عامّه و خاصّه متّفقند» متابعت نموده و آن حديث بنا بر آنچه ابو سعيد خدرىّ روايت كرده اين است: قال النّبىّ «صلّى اللّه عليه و آله» إنّى تارك فيكم الثّقلين أحدهما أكبر من الأخر: كتاب اللّه جل مّمدود مّن السّماء إلى الأرض و عترتى أهل بيتى لن يّفترقا حتّى يردا علىّ الحوض يعنى پيغمبر اكرم فرمود: من دو چيز گرانبها ميان شما مى‏گذارم كه يكى از آنها از ديگرى بزرگتر است، يكى كتاب خدا كه آن ريسمانى است از آسمان بزمين كشيده شده يعنى از جانب خدا بخلق نازل گرديده و ديگرى عترت و اهل بيت من است و اين دو از هم جدا نمى‏شوند تا بمن بر سر حوض در روز رستخيز وارد گردند يعنى هميشه باقى و برقرار خواهند بود)و پرچم و نشانه ايمان را در ميان شما نصب نمودم (تا گمراه نگرديد) و شما را بر حدود و مراتب حلال و حرام واقف ساختم، و از عدل و دادگرى خود لباس عافيت را بشما پوشانيدم (راه رها گرديدن از ظلم و ستمگرى را بشما ياد دادم) و با گفتار و كردار خويش معروف را (كه رضاء و خوشنودى خدا و رسول در آنست) گسترانيدم (نشان دادم) و اخلاق پسنديده خود را براى شما آشكار كردم (به اخلاق شايسته آشناتان نمودم) پس رأى و تدبير (نادرست خود) را در چيزيكه كنه آنرا ديده بينش در نمى‏يابد و فكر و انديشه بآن راه ندارد بكار نبريد (در اين باب از پيش خود سخنى نگوييد، زيرا دانستن آن براى هيچكس ممكن نيست مگر بالهام و وحى، و وحى و الهام هم مختصّ است به اشخاصى كه خداوند آنها را براى اين مقام معيّن فرموده، پس آموختن معارف و علوم و پيروى از آنان سبب رستگارى و خوشبختى است و از پيش خود سخن گفتن و مراجعه بغير ايشان موجب گمراهى و بد بختى است).[27]
    امضاء

8. Top | #17

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,873
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,766 در 1,063
    دریافت
    0
    آپلود
    0

معرفی الگویی که خود حضرت از ایشان استفاده می کنند(پیامبر صلّی الله و علیه و آله):

بیان ویژگیهای پیامبر صلّی الله علیه و آله:
    بار خدايا اى گستراننده هر گسترده، و اى نگهدارنده آسمان‏ها، و اى آفريننده دل‏ها بر فطرت‏هاى خويش: دل‏هاى رستگار و دل‏هاى شقاوت زده. گرامى‏ترين درودها و افزون‏ترين بركات خود را بر محمّد صلّى اللّه عليه و آله و سلّم بنده و فرستاده‏ات اختصاص ده، كه خاتم پيامبران گذشته، و گشاينده درهاى بسته و آشكار كننده حق با برهان است. دفع كننده لشكرهاى باطل، و درهم كوبنده شوكت گمراهان است، آن گونه كه بار سنگين رسالت را بر دوش كشيد، و به فرمانت قيام كرد، و به سرعت در راه خشنودى تو گام برداشت، حتّى يك قدم به عقب برنگشت، و اراده او سست نشد، و در پذيرش و گرفتن وحى، نيرومند بود، حافظ و نگهبان عهد و پيمان تو بود، و در اجراى فرمانت تلاش كرد تا آنجا كه نور حق را آشكار، و راه را براى جاهلان روشن ساخت، و دل‏هايى كه در فتنه و گناه فرو رفته بودند هدايت شدند. پرچم‏هاى حق را بر افراشت.و احكام نورانى را بر پا كرد، پس او پيامبر امين، و مورد اعتماد، و گنجينه‏دار علم نهان تو، و شاهد روز رستاخيز، و بر انگيخته تو براى بيان حقائق، و فرستاده تو به سوى مردم است. (خطبه 72)
    امضاء

9. Top | #18

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,873
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,766 در 1,063
    دریافت
    0
    آپلود
    0

دعا براى پيامبر صلّى اللّه عليه و آله و سلّم

پروردگارا براى پيامبر صلّى اللّه عليه و آله و سلّم در سايه لطف خود جاى با وسعتى بگشاى، و از فضل و كرمت پاداش او را فراوان گردان. خداوندا كاخ آيين او را از هر بنايى برتر و مقام او را در پيشگاه خود گرامى‏تر گردان و، نورش را كامل گردان، و پاداش رسالت او را پذيرش گواهى و شفاعت و قبول گفتار او قرار ده، زيرا كه داراى منطقى عادلانه، و راه جدا كننده حق از باطل بود. بار خدايا بين ما و پيغمبرت در نعمت‏هاى جاويدان، و زندگانى خوش، و آرزوهاى بر آورده، و خواسته‏هاى به انجام رسيده، در كمال آرامش، و در نهايت اطمينان، همراه با مواهب و هداياى با ارزش، جمع گردان. (خطبه 72)
    به جان خودم سوگند پيمانى براى زندگى و مرگ و نجات از مجازات الهى بين شما و آنها بسته نشده است، و هنوز روزگار زيادى نگذشته، و از آن روزگارانى كه در پشت پدران خود بوديد زياد دور نيست.«» به خدا سوگند، پيامبر اسلام صلّى اللّه عليه و آله و سلّم چيزى به آنها گوشزد نكرد جز آن كه من همان را به شما مى‏گويم، شنوايى امروز شما از شنوايى آنها كمتر نيست، همان چشم‏ها و قلب‏هايى كه به پدرانتان دادند به شما نيز بخشيدند. به خدا سوگند، شما پس از آنها مطلبى را نديده‏ايد كه آنها نمى‏شناختند، و شما به چيزى اختصاص داده نشديد كه آنها محروم باشند، راستى حوادثى به شما روى آورده مانند شترى كه مهار كردنش مشكل است، و ميان بندش سست و سوارى بر آن دشوار است‏.(خطبه 89/5-7)
    پس، پيامبر صلّى اللّه عليه و آله و سلّم پيشواى پرهيزكاران، و وسيله بينايى هدايت خواهان است، چراغى با نور درخشان، و ستاره‏اى فروزان، و شعله‏اى با برق‏هاى خيره كننده و تابان است، راه و رسم او با اعتدال، و روش زندگى او صحيح و پايدار، و سخنانش روشنگر حقّ و باطل، و حكم او عادلانه است. خدا او را زمانى مبعوث فرمود كه با زمان پيامبران گذشته فاصله طولانى داشت و مردم از نيكوكارى فاصله گرفته، و امّت‏ها به جهل و نادانى گرفتار شده بودند.(خطبه 94/4)
    امضاء

10. Top | #19

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,873
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,766 در 1,063
    دریافت
    0
    آپلود
    0

معرفی و تایید بعضی شخصیتها:

وقتی حضرت کسی را تایید می کنند و بعضی ویژگیهای او را بیان می کنند این خود بیانگر و آموزش دهنده ی آن صفات و کسب آنها می باشد که ان شاءالله ما هم مورد رضایت ایشان قرار گرفته و شفع ایشان شویم.
    مبادلان دنیا با آخرت: چون مردمى باشيد كه بر آنها بانگ زدند و بيدار شدند، و دانستند دنيا خانه جاويدان نيست و آن را با آخرت مبادله كردند.(خطبه 64/2)
    چه كسى فرياد مى‏زند و مردم دنيا را از خواب غفلت بيدار مى‏كند، تا آماده كوچ كردن شوند آيا همان ملكى است كه در روايت امام باقر عليه السّلام و در ديوان منسوب به امير مؤمنان على عليه السّلام به آن اشاره شده است: «له ملك ينادي كلّ يوم
    لدوا للموت و ابنوا للخراب»
    «او فرشته‏اى دارد كه همه روز فرياد مى‏كند بزاييد براى مردن و بنا كنيد براى خراب شدن«»» يا اين كه منادى همان عوامل درونى و برونى بدن انسان است كه موجب فساد و ويرانى تدريجى، يا ناگهانى آن مى‏شود و با زبان حال فرياد مى‏زند: «آماده كوچ كردن باشيد» در اين زمينه اشعار جالب ديگرى در ديوان منسوب به آن حضرت نيز آمده است‏ كه دريغ دانستيم از ذكر آن صرف‏نظر كنيم، مى‏فرمايد:
    إلى م تجّر أذيال التّصابي
    و شيبك قد نضا برد الشّباب‏
    بلال الشّيب في فوديك نادى‏
    بأعلى الصّوت حيّ على الذّهاب‏
    خلقت من التّراب و عن قريب
    تغيب تحت أطباق التّراب‏
    طمعت إقامة في دار ظعن‏
    فلا تطمع فرجلك في الرّكاب‏
    و أرخيت الحجاب فسوف يأتي
    رسول ليس يحجب بالحجاب‏
    أعامر قصرك المرفوع أقصر
    فإنّك ساكن القبر الخراب‏
    امضاء

11. Top | #20

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,873
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,766 در 1,063
    دریافت
    0
    آپلود
    0

تا كى دامن عشق‏ها را مى‏كشى در حالى كه پيرى تو، طراوت جوانى را از بين برده است.
    بلال پيرى در دو طرف سر تو، بانگ اذان برداشته و با بلندترين صدا «بشتاب براى رفتن» را سر داده است.
    تو از خاك آفريده شده‏اى و بزودى در زير طبقات خاك پنهان خواهى شد.
    تو طمع دارى در سراى موقّت اقامت گزينى در اين كار طمع نكن، پاى تو در ركاب است.
    تو گرداگرد خود حجاب و مانعى ايجاد كرده‏اى ولى بزودى فرستاده‏اى مى‏آيد كه هيچ حجابى مانع او نيست.
    آيا قصر بلند خود را مرمّت مى‏كنى كوتاه كن چرا كه بزودى ساكن قبر ويران خواهى شد.[28]
    هاشم بن عتبه و محمد بن ابی بکر: مى‏خواستم هاشم بن عتبه را فرماندار مصر كنم، اگر او را انتخاب مى‏كردم ميدان را براى دشمنان خالى نمى‏گذارد، و به عمرو عاص و لشكريانش فرصت نمى‏داد. نه اينكه بخواهم محمد بن ابى بكر را نكوهش كنم، كه او مورد علاقه و محبّت من بوده و در دامنم پرورش يافته بود.(خطبه 68)
    اين سخن را على عليه السّلام زمانى فرمود، كه سپاه معاويه به «مصر» حمله كرد و نماينده امير مؤمنان على عليه السّلام، «محمّد بن ابى بكر» به شهادت رسيد و امام عليه السّلام بسيار اندوهگين شد، چرا كه يكى از نزديكترين ياران خود را از دست داده بود.
    امضاء

صفحه 2 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع