صفحه 8 از 8 نخستنخست ... 45678
نمایش نتایج: از شماره 71 تا 77 , از مجموع 77

موضوع: دام ها و گامهای شیطانی

1. Top | #71

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    اللهم صل علی محمد و آل محمد
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

ل) ازدواج

یکی از راههای مصونیت جوانان از دامهای شیطان ازدواج است. پیامبر صلی الله علیه و آله می فرماید: هیچ جوانی در ابتدای جوانی ازدواج نمی کند الا اینکه شیطانش فریاد می زند وای وای دو سوم دینش را از گرند من، حفظ کرد. پس باید تقوای الهی را پیشه سازد در یک سوم دیگر دینش. (197)
    امام صادق علیه السلام می فرماید: هیچ عمل حلالی و مباحی در نزد خدا محبوب تر از ازدواج نیست. (198)
    و متقابلاً کسانی که ازدواج نمی کنند در معرض وسوسه های شیاطین هستند. پیامبر علیه السلام می فرماید: والعزاب اخوان الشیطان؛ (199) عزب ها برادران شیطانند.
    و در سخنی دیگر فرمود: ازدواج کن و الا از برادران شیاطینی. (200)
    آیت الله مکارم شیرازی در این زمینه می فرماید:
    یکی از بهترین راههای عملی برای نجات از گرداب شهوت، اشباع صحیح امیال و خواست های جنسی است، زیرا اگر خواست ها و امیالی که در درون انسان وجود دارند از راههای صحیح، اشباع گردند دیگر زیان بار نخواهند بود، به تعبیر دیگر، این خواست ها را نمی توان و نباید سرکوب کرد، که باید از آنها در کانال های صحیح و سازنده استفاده کرد، در غیر این صورت ممکن است تبدیل به سیلاب ویرانگری شود که نسل انسان را با خود خواهد برد. (201)

امضاء
    سمن بویان غبار غم چو بنشینند بنشانند
    پری رویان قرار از دل چو بستیزند بستانند
    در این حضرت چو مشتاقان نیاز آرند ناز آرند
    که با این درد اگر دربند درمانند درمانند

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #72

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

م) ذکر و یاد خدا

ذکر و یاد خداوند در همه حال، عاملی است برای حایل شدن بین انسان و وساوس شیطانی و در نهایت دوری از گناه و خطاها. زیرا اگر انسان بتواند خود را در محضر حق تعالی ببیند و از او جدا نشود با یاد خدا اطمینان قلب پیدا می کند و قلب مطمئن، آن قلبی است که وساوس منقلب نمی شود و دارای آرامش است. ذکر و یاد خدا موجب ناراحتی و دلسردی شیطان می شود. امام صادق علیه السلام فرمود: هنگامی که آیه: والذین اذافعلوا فاحشه او ظلموا انفسهم ذکرو الله فاستغفروا لذونبهم... نازل شد، کسانی که وقتی کار بدی انجام دهند یا به خویشتن ستم کنند خدا را یاد می آورند و برای گناهان خود استغفار می کنند؛ ابلیس بالای کوهی در مکه رفت، و با صدای بلند فریاد کشید. (202)
    حضرت علی علیه السلام فرمود: ذکر خدا دور کننده شیطان است.(203) ابو سعید خراز می گوید: شبی در خواب ابلیس را دیدم، عصای خود را برداشتم تا او را بزنم. همین که این صحنه را دید به من گفت: ای شیخ: من از عصای شما ترسی ندارم بلکه از نور دل شما که مملو از ایمان و یاد خداست می ترسم. (204)
    تا که دل با یاد حق باشد قرین - می نیاید ره در آنجا آن لعین
    دل چو شد خالی زیاد کردگار - منزل شیطان و دیو و دد شمار

امضاء

4. Top | #73

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

ن) قرائت قرآن

یکی از عواملی که انسان را در برابر شیطان مصونیت می بخشد، قرائت قرآن است.
    حضرت علی علیه السلام فرمود: البیت الذی یقرأ فیه القرآن و یذکر الله عز و جل فیه تکثر برکته و تحضره الملائکه و تهجره الشیاطین؛(205) خانه ای که در آن قرآن خوانده شود و یاد خدا بشود برکتش بسیار گردد و فرشتگان در آن حضور یابند و شیطانها از آن دوری گزینند.

امضاء

5. Top | #74

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

س) برنامه ریزی

یکی دیگر از راههای مراقبت و نجات از آلودگی برنامه ریزی دقیق برای زندگی است. زیرا هر گاه انسان برای تمام اوقات خود برنامه ای داشته باشد (هر چند برنامه او در پاره ای از موارد جنبه تفریحی و ورزشی داشته باشد) دیگر مجالی برای کشیده شدن به آلودگی ها باقی نمی ماند. حضرت علی علیه السلام فرمود: انسان با ایمان ساعات زندگی اش را به سه بخش تقسیم می کند. قسمتی را صرف مناجات با پروردگارش می کند و قسمت دیگر را در راه اصلاح معاش و زندگیش به کار می گیرد و قسمت سوم را به بهره گیری از لذت های حلال و دلپسند اختصاص می دهد. (206)

امضاء

6. Top | #75

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

ع) دعا

احیای شخصیت معنوی و انسانی افراد جامعه یکی از راههای مهم پیشگیری و درمان آلودگی های شهوانی است، زیرا انسان، هنگامی که از ارزش وجود و شخصیت خود آگاه شود و دریابد که او عصاره جهان آفرینش و گل سرسبد جهان خلقت و خلیفه خدا در روی زمین است، به این سادگی خود را به شهوات نمی فروشد. حضرت علی علیه السلام فرمود: من کرمت علیه نفسه هانت علیه شهوته.؛ (207) کسی که بر ارزش وجود خویش پی ببرد، شهوات در برابر او بی ارزش می شوند.
    و در سخنی دیگر فرمود: کسی که شرافت ذاتی خود را بشناسد، خود را از پستی شهوت مصون می دارد. (208)
    یکی از مفیدترین راه های مبارزه با شیطان، مسلح شدن به سلاح دعا است. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می فرماید: دعا، سلاح مؤمن است.(209) حضرت علی علیه السلام فرمود: زیاد دعا کن تا از هجوم شیطان در امان بمانی. (210)
    مؤمنان را سلاح، تیغ دعاست - ترسد از مؤمن آن که اهل دغاست
    مؤمن در مواقع بلا و مصیبت و نیز هنگام مکر شیطان دست به دعا می زند، مانند کسی که با دیدن دشمن دست به سلاح و شمشیر می زند. و نیز از امام رضا علیه السلام نقل شده که به اصحابش فرمود: از سلاح انبیا استفاده کنید. گفته شد: سلاح پیامبران چیست؟ فرمود: دعا. (211)
    آری، دعا یکی از بهترین عبادت ها و موجب استکمال نفس و قرب به خدا و دوری شیطان می شود. بنده خدا باید دعا کند، زیرا در تمام وجود خود به خدا نیاز دارد، بلکه عین فقر و نیاز است و اگر یک لحظه فیض خدا قطع شود، پوچ و نابود خواهد شد.
    عوامل زیاد دیگری وجود دارد که انسان را در مبارزه با شیطان یاری می دهند، مانند: صدقه دادن، خواندن آیت الکرسی، عمل صالح، خواندن تسبیح حضرت زهرا علیهاسلام، قرائت سوره توحید و قدر، ذکر لاحول ولا قوة الا بالله و زمانهای مقدسی چون ماه رمضان، محرم و صفر .

امضاء

7. Top | #76

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

دعایی از صحیفه، برای دوری از شیطان (212)

اللهم انانعوذبک من نزعات الشیطان الرجیم و کیده و مکائده و من الثقة بامانیه و مواعیده و غروره و مصائده، و ان یطمع نفسه فی اضلالنا عن طاعتک، وامتهاننا بمعصیتک، او ان یحسن عندنا ما حسن لنا، او ان یثقل علینا ما کره الینا.
    اللهم اخسأه عنا بعبادتک، و اکبته بدئوبنا فی محبتک، واجعل بیننا و بینه سترا لا یهتکه وردماً مصمتاً لا یفتقه.
    اللهم صلی علی محمد و آله، وامتعنامن الهدی بمثل ضلالته، وزودنا من التقوی ضد غوایته، واسلک بنا من التقی خلاف سبیله من الردی.
    اللهم لا تجعل له فی قلوبنا مدخلا، ولاتوطنن له فیما لدینا منزاً.
    اللهم و ما سول لنا من باطل فعرفناه، و اذا عرفتناه فقناه، و بصرنا مانکائده، به، واللهم نا ما نعده له، و ایقظنا عن سنة الغفلة بالرکون الیه، و احسن بتوفیقک عوننا علیه.
    اللهم و اشرب قلوبنا انکار عمله و الطف لنا فی نقض حیله.
    اللهم صلی علی محمد و آله، و حول سلطانه عنا، واقطع رجاءه منا وادراه عن الولوع بنا.
    اللهم صلی علی محمد و آله، واجعل اباءنا و امهانا و اولادنا و اهالینا و ذوی ارحامنا و قراباتنا و جیراننا من المؤمنین و المؤمنات منه فی حرز حارز، و حصن حافظ، و کهف مانع، و البسهم منه جننا واقیة، واعطهم علیه اسلحه ماضیة.
    اللهم واعمم بذلک من شهد لک بالربوبیة، و اخلص لک بالوحدانیة، و عاداه لک بحقیقة العبودیة، و استظهر بک علیه فی معرفة العلوم الربانیة.
    اللهم احلل ما عقد، وافتق ما رتق، وافسخ ما دبر، وثبطه اذا عزم، وانقض ما ابرم.
    اللهم واهزم جنده، وابطل کیده، واهدم کهفه، وارغم انفه.
    اللهم اجعلنا فی نظم اعدائه، واعزلنا عن عداد اولیائه، لا نطیع له اذا استهوانا، ولا نستجیب له اذا دعانا، نامر بمناواته من اطاع امرنا، و نعظ عن متابعته من اتبع زجرنا.
    اللهم صلی علی محمد خاتم النبیین و سید المرسلین و علی اهل بیته الطیبین الطاهرین، واعذنا و اهالینا و اخواننا و جمیع المؤمنین و المؤمنات مما استعذنا منه، و اجرنا مما استجرنا بک من خوفه.
    واسمع لنا مادعونا به، واعطنا ما اغفلناه، و احفظ لنا ما نسیناه، و صیرنا بذلک فی درجات الصالحین، و مراتب المؤمنین؛ آمین رب العالمین.
    پروردگارا، ما بندگانت از وسواس و فساد شیطان و حیله های آن رانده شده، به حضرتت پناه می بریم، و از آن که مبادا به آرزوهای باطل و فاسد و وعده های دروغ و فریب ها و دامهای صیدش مغرور و مطمئن شویم از تو پناه می طلبیم. و از این که نفس خبیث آن شیطان به طمع آید که ما را از راه طاعتت گمراه کند و به ذلت و خواری معصیت، ما را پیرو خود سازد به پناه تو می گریزیم، و یا آن که آن شیطان رجیم چیزی از اعمال زشت پیش ما نیکو به نظر آرد، در صورتی که زشت را وسوسه او نیکو به نظر ما گردانیده است. و یا آن که کاری را به وسوسه و فریب بر ما سنگین و سخت بسازد در صورتی که وسوسه او آن کار نیکو را به نظر ما ناپسند ساخته است.
    پروردگارا، آن شیطان را به واسطه سرگرمی ما به عبادتت از ما دور ساز، و به سبب سعی و کوشش و اشتیاق وافر به محبتت او را مخذول و ذلیل ما گردان، و بین ما و او پرده ای (از ورع و زهد و عفاف) مقرر بدار که هرگز آن پرده را نتواند درید و سدی محکم که ابداً نتواند شکافت.
    پروردگارا، درود فرست بر محمد و خاندان پاکش، و همان قدر که او در ضلالت و گمراهی و شقاوت است ما را از هدایت بهره مند گردان و بر ضد گمراهی، ما را زاد و راحله تقوا عطا فرما، و ما را بر خلاف راه هلاکت او، به راه تقوا سلوک ده.
    پروردگارا، راهی بر او به خانه دلهای ما قرار مده، و در آنچه نزد ما است (یعنی تمام اعضا و قوای ظاهر و باطن) جایگاهی آماده مساز.
    پروردگارا، باطل و نادرستی را که او برایمان می آراید به ما بشناسان، و چون آن را به ما شناساندی ما را از آن نگهداری کن، و ما را به آنچه که او را فریب دهیم بینا فرما، و به دلهایمان چیزی را که برای دور ساختن او آماده سازیم بیفکن، و ما را از خواب غفلت و اعتماد به مکر شیطان بیدار دار، و به حسن توفیق خود ما را بر مخالفت او یاری فرما.
    پروردگارا، بر محمد و خاندانش درود فرست، و تسلط شیطان را از ما دور بگردان، و امید او را از ما قطع ساز، و حرص و ولعش را بر اذیت و اهانت به ما دفع نما.
    پروردگارا، بر محمد و خاندان پاکش درود فرست، و پدران و مادران و فرزندان و کلیه خاندان و ارحام و خویشاوندان و همسایگان ما را از مردان و زنان اهل ایمان از شر او در امان خود و حصار محکم خویش و پناهگاه ایمن حضرتت محفوظ بدار، و بر تن آنان لباس و زره کامل برای دور کردن از شر لشکر شیطان بپوشان، و برای دفاع و زد و خورد با او سلاحهای برنده ای به آنان عطا فرما.
    پروردگارا، این دعا را مشمول هر بنده ای کن که به ربوبیت تو گواهی دهد، و با اخلاص کامل تو را یگانه و یکتا شناسد، و به حقیقت عبودیت و خلوص بندگیت با شیطان دشمن باشد و به اشراقات علوم ربانی و انوار معارف وحی آسمانی یاری و نصرت طلبد.
    پروردگارا، آنچه شیطان گره زند باز کن، و آنچه ببندد بگشا، و آنچه تدبیر اندیشه کند بر هم زن، و چون تصمیم گیرد باز دار، و آنچه استوار سازد در هم شکن.
    پروردگارا، سپاهیانش را شکست ده، مکرش را بی بهره گردان، پناهگاهش را ویران ساز، و بینی او را به خاک مذلت بمال.
    پروردگارا، ما را در رشته دشمنان او قرار ده، و از شمار دوستانش بر کنار فرما، تا هر گاه فریبمان دهد پیرویش ننماییم، و چون دعوتمان کند اجابتش نکنیم هر که فرمان ما را پیروی کند به دشمنی شیطان امر کنیم، و از پیروی او کسی که نهی ما بپذیرد دور داریم.
    پروردگارا، بر محمد خاتم پیامبران و مهتر فرستادگان و بر خانواده پاک او درود فرست ، و ما و خانواده و برادرانمان و همه مردان و زنان اهل ایمان را از شر شیطان پناه ده، و از آنچه از ترس آن به تو پناه می آوریم ما را پناه بخش.
    پروردگارا، آنچه درخواست نمودیم اجابت فرما، و آنچه را غافل شدیم عطا فرما، و آنچه فراموش کردیم برایمان نگهدار، و به وسیله آن ما را در جاهای نیکو کاران و اهل ایمان قرار ده؛ این دعا را ای پروردگار جهانیان اجابت فرما.

امضاء

8. Top | #77

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پی نوشت :

1) لو لا ان الشیاطین یحرمون علی قلوب بنی آدم لنظروا الی ملکوت السماء بحارالانوار، ج 56، ص 163.
    2) ترجمه مفردات راغب، ج 2، ص 325 و تفسیر نمونه، ج 1 ص 192.
    3) استاد شهید مرتضی مطهری، توحید، ص 340، صدرا.
    4) اعراف: 12.
    5) کهف: 5.
    6) کهف: 5 و اعراف: 27.
    7) حجر: 34.
    8) نسائ: 76.
    9) مریم: 44.
    10) قاموس قرآن، ج 4، ص 33.
    11) ناس: 6.
    12) تفسیر فخر رازی، ج 13، ص 154 و آیت الله مکارم شیرازی، پیام قرآن، ج 1، ص 422.
    13) مثنوی، دفتر اول، ص 145.
    14) یوسف: 5.
    15) یا بنی آدم لا یفتننکم الشیطان کما اخرج ابویکم من الجنه. اعراف: 27.
    16) ومن یتخذ الشیطان ولیا من دون الله فقد خسر خسرانا مبینا.
    17) لاملئن جهنم منک و ممن تبعک منهم اجمعین. ص: 85.
    18) بقره: 208.
    19) نور: 21.
    20) نساء: 27.
    21) روزنامه جمهوری اسلامی، 10/2/74.
    22) بقره: 268.
    23) مائده: 91.
    24) شرح نهج البلاغه خویی، ج 2، ص 77 و استاد شهید مرتضی مطهری، توحید، ص 336، صدرا.
    25) تفسیر نمونه، ج 19، ص 345؛ وج 6، ص 111، و ج 1، ص 193.
    26) هذه جهنم التی یکذب بها المجرمون. رحمن: 43.
    27) سبا: 21.
    28) نهج البلاغه، خطبه 193.
    29) ان الله لما فرض علیکم الفرائض لم یفرض علیکم بحاجه عند الله بل رحمه منه الیکم لا اله الا هو لیمیز الخبیث من الطیب. وسائل الشیعه، ج 1، ص 21.
    30) اعراف: 18.
    31) نمل: 90.
    32) علامه محقق حاج میرزا حبیب الله هاشمی خوئی، منهاج البراعه فی شرح نهج البلاغه، ج 2، ص 13، دار الهجره، قم.
    33) بقره: 30.
    34) همان آیه.
    35) صافوا الشیطان بالمجاهده و اغلبوه بالمخالفه، تزکوا انفسکم و تعلوا عند الله درجاتکم. شرح غررالحکم، ج 4، ص 217.
    36) نسائ: 76.
    37) تفسیر موضوعی آیت الله جوادی آملی، ج 1، ص 112، نشر اسراء.
    38) ناس: 5.
    39) طه: 120.
    40) انعام: 68.
    41) یوسف: 100.
    42) مجادله: 10.
    43) نور: 21.
    44) مائده: 91.
    45) نهج البلاغه، خطبه 192.
    46) دارالسلام نوری، ج 4، ص 131.
    47) بحار الانوار، ج 63، ص 275.
    48) ق: 16.
    49) غرر الحکم، ج 2، ص 521.
    50) بحار الانوار، ج 94، ص 240.
    51) الهی اشکو علیک نفسا بالسوء اماره و الی الخطیئه مبادره و بمعاصیک مولعه و بسخطک متعرضه، تسلک بی مسالک المهالک... ، مناجات شاکین، به نقل از مصباح المنیر، ص 110.
    52) سخنان امام خمینی (ره) در نیمه شعبان 1405 ه.ق.
    53) معجم الفاظ غررالحکم و دررالکلم، ص 797.
    54) همان، ص 1243.
    55) نهج البلاغه، قصار 323.
    56) بحارالانوار، ج 75، ص 221.
    57) ما کان لی علیکم من سلطان الا ان دعوتکم فاستجبتم لی.) ابراهیم: 22
    58) ان عبادی لیس لک علیهم سلطان الا من اتبعک من الغاوین. حجر: 42.
    59) لا یتمکن الشیطان بالوسوسه من العبد و قد اعرض عن ذکرالله و استهان بامره و سکن الی نهیه و نسی اطلاعه علی سره. بحار الانوار، ج 72 ، ص 124.
    60) ان عبادی لیس لک علیهم سلطان الا من اتبعک من الغاوین. حجر: 42.
    61) شعراع: 221.
    62) تفسیر نمونه، ج 11، ص 413.
    63) همان مدرک.
    64) همان.
    65) غرر الحکم، ج 1، ص 325، چاپ دانشگاه.
    66) المنظر سهم من سهام ابلیس و کم من نظره اورثت حسره طویله. بحار الانوار، ج 104، ج 22، ص 227.
    67) توضیح المسایل امام خمینی رحمه الله، مساله 2452.
    68) من کان یومن بالله و الیوم الخر فلا یبیت فی موضع تصمع نفس امراه لیست له بمحرم. بحارالانوار، ج 102، ص 50.
    69) لا یخلوا بامراه رجل، فما من رجل خلا بامراه الا کان الشیطان ثالثهما. مستدرک الوسائل، ج 2، ص 153.
    70) همان ، ج 2، ص 553.
    71) نهج البلاغه، نامه 52 ایاک و الاعجاب بنفسک....
    72) مستدرک، ج 1، ص 16، المیزان، ج 8، ص 62.
    73) الحیاه، ج 1، ص 116.
    74) فاطر: 15.
    75) نحل: 53.
    76) معراج السعاده، ص 192.
    77) هود: 6.
    78) نهج البلاغه، خطبه 192.
    79) -
    80) همان، خطبه 192.
    81) مکارم الاخلاق، ص 534.
    82) بحارالانوار، ج 7، ص 237.
    83) یوسف: 5.
    84) معاشر الناس ان ابلیس اخرج ادم من الجنه بالحسد فلاتحسدوا فتحبط اعمالکم و تزل اقدامکم. خطبه غدیر.
    85) یوسف: 95.
    86) -
    87) علی علیه السلام فرمودند: از غفلت حسودان نسبت به سلامت تنشان، در شگفتم (نهج البلاغه، حکمت 225.) در خطبه 86 فرمودند: به یکدیگر حسادت نورزید که حسد، ایمان را می خورد آنچنان که آتش هیزم را ( می خورد و) خاکستر می کند.
    88) معراج السعاده، ص 345.
    89) و حب الاطرائ فان ذلک من اوثق فرص الشیطان فی نفسه لیمحق ما یکون . مستدرک ج 13، ص 158.
    90) سفینه البحار، ج 2، ماده عبد .
    91) حجر 40، ص: 83.
    92) نساء: 157، نحل: 99.
    93) غرر الحکم، ج 5، ص 214، چاپ دانشگاه.
    94) یوسف: 22.
    95) بحار الانوار، ج 74، ص 271.
    96) قال الصادق علیه السلام یابن جندب: ان للشیطان مصائد یصطاد بها فتحاموا شباکه و مصائده قلت یابن رسول الله و ماهی قال اما مصائده فصد عن بر الاخوان. و اما شباکه فنوم عن قضاء الصلوات التی فرضها الله. (تحت العقول / 301)
    97) استاد شهید مرتضی مطهری، توحید، ص 338، رضا مختاری، سیمای فرزانگان، ص 430.
    98) یا ویلتی لیتنی لم اتخذ فلانا خلیلا لقد اضلنی عن الذکر بعد اذ جا ثنی و کان الشیطان للانسان خذولا. فرقان : 28.
    99) مجمع البیان، ج 7، ص 166.
    100) شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید، ج 2، کلمه 147.
    101) مثنوی طاغدیسی، ملا احمد نراقی.
    102) در جستجوی خوشبختی، ص 68.
    103) مجله جوانان، شماره 1027.
    104) همان، شماره 1032.
    105) سید مهدی شمس الدین، داستانها و حکایتها، ص 183.
    106) حشر: 16.
    107) علامه مجلسی، بحار الانوار، ج 3، ص 7.
    108) معجم غررالحکم، ج 1، ص 156.
    109) محمدی ری شهری، میزان الحکمه، ج 3، ص 258.
    110) -
    111) محجه البیضاء، ج 5، ص 234.
    112) محمد: 25.
    113) ان اخوف ما اخاف علیکم اثنان اتباع الهوی و طول الامل فاما اتباع الهوی فیصد عن الحق و اما طول الامل فینسی الاخره. نهج البلاغه، خطبه 42.
    114) نهج البلاغه، خطبه 86 .
    115) امام خمینی رحمه الله؛ چهل حدیث، ص 287.
    116) صحیفه نور،ج 9 ،ص 99.
    117) همان، ج 13، ص 283.
    118) اصول کافی، ج 2، ص 488.
    119) عیون الاخبار الرضا، ج 1، ص 109.
    120) مثنوی، جلد دوم، دفتر سوم، ص 13.
    121) مستدرک، ج 11، ص 343.
    122) همان، ج 2، ص 531.
    123) وسائل الشیعه، ج 14، ص 7.
    124) نور: 33.
    125) ان موسی امرکم ان لا تزنوا و انا امرکم ان لا تحدثوا انفسکم بالزنا فضلا عن ان تزنوا فان من حدث نفسه بالزنا کان کمن اوقد فی بیت مزوق فافسد التزاویق الدخان و ان لم یحترق البیت وسائل الشیعه، ج 14، ص 240.
    126) قل للمؤمنین یغضوا من ابصارهم و یحفظوا فروجهم... . نور: 33.
    127) و قل للمؤمنات یغضضن من ابصارهن و یحفظن فروجهن... نور: 30 و 31.
    128) النظر سهم مسموم من سهام ابلیس فمن ترکها خوفامن الله اعطائ الله ایمانا یجد حلاوته فی قلبه سید عبدالله شبر، الاخلاق، ص 127.
    129) اسراء: 36.
    130) مستدرک الوسایل، ج 2، ص 459.
    131) -
    132) مستدرک الوسائل، ج 2 ص 531.
    133) بحارالانوار، ج 3، ص 87.
    134) پیام زن، سال دهم، شماره دهم،ص 61.
    135) اتقوا النساء فان ابلیس....
    136) من لا یحضره الفقیه، ج 4، ص 376، نهج الفصاحه: 5.
    137) اسراء: 11.
    138) وسایل الشیعه، ج 12، ص 228.
    139) اصول کافی، ج 3، ص 211، محجه البیضاء، ج 2، ص 81.
    140) نور: 21 بقره: 168 و 208، انعام: 142.
    141) استاد شهید مرتضی مطهری، آشنایی با قرآن، ج 4، ص 22.
    142) ناس: 5و6.
    143) اصول کافی، ج 2، ص 232.
    144) وسائل الشیعه، ج 15، ص 312.
    145) روم: 10.
    146) مجمع البیان، حشر و بحارالانوار، ج 14، ص 487.
    147) حشر: 16.
    148) اعراف: 27.
    149) انعام: 2.
    150) تفسیر نمونه، ج 10، ص 574.
    151) وقاسمهما انی لکما لمن الناصحین. اعراف: 21.
    152) بعدهم و یمنهم و ما یعهدهم الشیطان الا غرورا. نساء: 120.
    153) نهج البلاغه، خطبه 64، قسمت 6.
    154) نامه عرفانی حضرت امام خمینی، ره عشق، ص 28.
    155) الشیطان سول لهم، املی لهم . محمد: 25، انفال: 48، انعام: 43، حجر 39.
    156) ان هذه الغضب جمره من الشیطان... بحار الانوار، ج 7، ص 267.
    157) بحار الانوار، ج 70، ص 274.
    158) میزان الحکمه، حدیث 9421، ص 2761.
    159) سفینه البحار: ج 2، ماده غضب.
    160) اذا غضب احدکم فلیتوضا فان من النار. مستدرک ج 1، ص 353.
    161) مائده: 91، بقره: 219.
    162) تفسیر نمونه، ج 2، ص 128.
    163) استفتائات امام رحمه الله، ج 2، ص 9.
    164) تفسیر نمونه، ج 11، ص 413.
    165) علوم جنایی، ص 831.
    166) بقره: 208.
    167) بحارالانوار، ج 96، ص 275.
    168) آیت الله حائری شیرازی، تمثیلات تربیتی، ج 2، ص 15.
    169) لاتسبن ابلیس فی العانیه و انت صدیقه فی السر. تراث الائمه، ص 209.
    170) آیت الله شهید عبدالحسین دستغیب استعاذه، ص 24.
    171) تحریم: 6.
    172) ناس: 4.
    173) مؤمنون: 97، فصلت: 36، اعراف: 97، اسراء: 64، آل عمران: 36.
    174) صحیفه سجادیه، دعای 17.
    175) اعلموا عباد الله ان التقوی دار حصن عزیز. نهج البلاغه، خطبه 157.
    176) فان التقوی فی الیوم الحرز و الجنه و فی غد الطریق الی الجنه. همان، خطبه 191.
    177) اعراف: 17.
    178) یا ایها الناس اعبدوا ربکم الذی خلقکم والذین من قبلکم لعلکم تتقون. بقره: 21.
    179) علق: 14.
    180) فجر: 14.
    181) یعلم خائنه الاعین و ما تخفی الصدور. مؤمن: 19.
    182) نهج البلاغه، حکمت 324.
    183) بحارالانوار، ج 93، ص 379.
    184) نهج البلاغه، نامه 31.
    185) میزان الحکمه، ج 6، ص 342.
    186) بقره: 45.
    187) قال رسول الله صلی الله علیه و آله لایزال الشیطان ذعرا من المؤمن ما حافظ علی الصلوة الخمس لوقتهن فاذا ضیعهن تجرء علیه فادخله فی العظائم. علامه مجلسی، بحارالانوار، ج 82، ص 203.
    188) میزان الحکمه، ج 5، ص 367.
    189) لا یزال الشیطان یرغب من ابن آدم ما حافظ علی الصلوات الخمس فاذا ضیعهن تجره علیه و اوقعه فی العظائم. بحارالانوار، ج 82، ص 201.
    190) حرس الله عباده المؤمنین بالصلاة. نهج البلاغه، خطبه 192، قسمت 68.
    191) ان الشیطان یجری من ابن آدم مجری الدم... المیزان، ج 8، ص 64.
    192) همان.
    193) محدث قمی، سفینه البحار، ج 2، ص 64.
    194) شعراء: 100 و 101.
    195) تفسیر نمونه، ج 15، ص 277.
    196) نهج البلاغه، قصار 147.
    197) مامن شاب تزوج فی حداثه سنه الا عج شیطانه یا ویله عصم منی ثلثی دینه فلیتق الله العبد فی الثلث الباقی. بحارالانوار، ج 103، ص 221.
    198) مستدرک، ج 2، ص 531.
    199) بحارالانوار، ج 103، ص 221.
    200) مستدرک، ج 2، ص 531.
    201) پیام قرآن، دوره دوم، ج 2، ص 302.
    202) علامه طباطبائی، تفسیر المیزان، ترجمه موسوی همدانی، ج 20، ص 691.
    203) ذکر الله مطردة الشیطان، غرر الحکم، ج 4، ص 288.
    204) تذکرة الاولیاء، ج 2، ص 35.
    205) اصول کافی، ج 4، ص 421.
    206) نهج البلاغه، قصار 390.
    207) بحارالانوار، ج 78، ص 71.
    208) غررالحکم، حدیث 9069.
    209) الدعاء سلاح المؤمن. وسایل الشیعه، ج 7، ص 39.
    210) اکثر الدعاء تسلم من سوره الشیطان. بحارالانوار، ج 78، ص 9.
    211) مرحوم کلینی، اصول کافی، ج 2، ص 468.
    212) صحیفه کامله سجادیه، دعای هفدهم.

امضاء
    امضاء

صفحه 8 از 8 نخستنخست ... 45678

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع