صفحه 2 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 50

موضوع: در حریم عشق

1. Top | #11

عنوان کاربر
    كاربر ويژه
    شماره عضویت
    14008
    نوشته
    5,324
    مورد تشکر
    739 در 206
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پرستش عاشقان

فی صحیفه ادریس علیه السلام : (طوبی لقوم عبدونی حبا و اتخذونی إ لها و ربا سهروا اللیل و دأ بوا النهار طلبا لوجهی من غیر رهبه و لا رغبه و لا لنار و لا جنه بل للمحبه الصحیحه و الا راده الصریحه و الانقطاع عن الکل إ لی ) .
    در صحیفه ادریس آمده است :
    خوشا آنان که از روی عشق مرا پرستیدند و مرا معبود و پروردگار خود گرفتند ، برای خاطر من شبها نخوابیدند و روزها کوشیدند و این نه از روی ترسی و نه از بهر امیدی ، نه از هراس دوزخی و نه به طمع بهشتی ، بلکه به سبب محبت راستین و اراده بی شائبه و بریدن از همه چیز و دل بستن به من . (14)
    هر که را من دوستش داشته باشم او را می کشم
    َنْ سَأَلَنِی أَعْطَیْتُهُ وَ مَنْ أَعْطَانِی شَکَرْتُهُ وَ مَنْ عَصَانِی سَتَرْتُهُ وَ مَنْ قَصَدَنِی أَبْقَیْتُهُ وَ مَنْ عَرَفَنِی خَیَّرْتُهُ وَ مَنْ أَحَبَّنِی ابْتَلَیْتُهُ وَ مَنْ أَحْبَبْتُهُ قَتَلْتُهُ وَ مَنْ قَتَلْتُهُ فَعَلَیَّ دِیَتُهُ وَ مَنْ عَلَیَّ دِیَتُهُ فَأَنَا دِیَتُهُ) . (15)
    خداوند تبارک و تعالی می فرماید :
    هر کس مرا بخواند اجابت کنم ، و هر کس از من
    چیزی بخواهد به او عطا کنم ، و هر کس که در راه من احسان کند ، تشکّر کنم ، و آنکه مرا معصیت کند ، پرده پوشی کنم ، و هر کس به جانب من بیاید او را ثابت قدم بدارم و هر کس مرا بشناسد او را برای کارهای پسندیده برگزینم و هر که مرا دوست بدارد او را به (بلا) مبتلی کنم و هر آنکه را من دوستش داشته باشم او را می کشم (توفیق شهادت در راه خود به او نصیب کنم ) و هر که را من بکشم دیه او را به عهده می گیرم و دیه هر کس که به عهده من باشد ، وصال خود را دیه او قرار می دهم

امضاء

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #12

عنوان کاربر
    كاربر ويژه
    شماره عضویت
    14008
    نوشته
    5,324
    مورد تشکر
    739 در 206
    دریافت
    0
    آپلود
    0

دریای رحمت خداوند

عَنِ النَّبِیِّ صلی الله علیه و آله عَنْ جَبْرَئِیلَ عَنِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ :
    (یَا عِبَادِی کُلُّکُمْ ضَالٌّ إِلَّا مَنْ هَدَیْتُهُ فَاسْأَلُونِی الْهُدَی أَهْدِکُمْ وَ کُلُّکُمْ فَقِیرٌ إِلَّا مَنْ أَغْنَیْتُهُ فَاسْأَلُونِی الْغِنَی أَرْزُقْکُمْ وَ . . . . )
    خداوند متعال می فرماید :
    ای بندگانم ! همه گمراهید جز آنکه من راهنمایش باشم ، پس از من راهنمایی بخواهید تا شما را هدایت کنم .
    و همه فقیرید جز آن که من توانگرش سازم ، پس روزی را از من بخواهید تا شما را روزی دهم .
    و همه گنهکارید جز آنکه من حفظش کنم ، پس از من آمرزش بجوئید تا شما را بیامرزم . و کسی که معتقد باشد منم که قدرت بر آمرزش دارم و از من مغفرت بجوید بدون باک او را می آمرزم .
    اگر اولین و آخرین و
    زندگان و مردگان شما . . . بر تقوا و پرهیزگاری یکی از بندگانم اجتماع کنید (یعنی همه با تقوا شوند) به اندازه بال پشه ای به ملک من زیاد نگردد .
    اگر اولین و آخرین و زندگان و مردگان شما . . . بر شقاوت قلب بنده ای از بندگانم اجتماع کنند (یعنی همه شقی شوند) باز به اندازه بال مگسی از ملک و سلطنت من کم نگردد .
    گر جمله کائنات کافر گردند
    بر دامن کبریایش ننشیند گرد
    و هرگاه اولین و آخرین شما همه و همه اجتماع کنند ، و هر یک تا قدرت دارند آرزو کنند آرزویشان را برآورم ، و این به قدری در سلطنت و ملک من بی اثر است که همانند آن است یکی از شما در کنار دریا رفته و سوزنی را در آن فرو برده و سپس بیرون کشد و این بدان جهت است که منم یگانه بخشنده بزرگوار . (

امضاء

4. Top | #13

عنوان کاربر
    كاربر ويژه
    شماره عضویت
    14008
    نوشته
    5,324
    مورد تشکر
    739 در 206
    دریافت
    0
    آپلود
    0

دریای رحمت خداوند

عَنِ النَّبِیِّ صلی الله علیه و آله عَنْ جَبْرَئِیلَ عَنِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ :
    (یَا عِبَادِی کُلُّکُمْ ضَالٌّ إِلَّا مَنْ هَدَیْتُهُ فَاسْأَلُونِی الْهُدَی أَهْدِکُمْ وَ کُلُّکُمْ فَقِیرٌ إِلَّا مَنْ أَغْنَیْتُهُ فَاسْأَلُونِی الْغِنَی أَرْزُقْکُمْ وَ . . . . )
    خداوند متعال می فرماید :
    ای بندگانم ! همه گمراهید جز آنکه من راهنمایش باشم ، پس از من راهنمایی بخواهید تا شما را هدایت کنم .
    و همه فقیرید جز آن که من توانگرش سازم ، پس روزی را از من بخواهید تا شما را روزی دهم .
    و همه گنهکارید جز آنکه من حفظش کنم ، پس از من آمرزش بجوئید تا شما را بیامرزم . و کسی که معتقد باشد منم که قدرت بر آمرزش دارم و از من مغفرت بجوید بدون باک او را می آمرزم .
    اگر اولین و آخرین و
    زندگان و مردگان شما . . . بر تقوا و پرهیزگاری یکی از بندگانم اجتماع کنید (یعنی همه با تقوا شوند) به اندازه بال پشه ای به ملک من زیاد نگردد .
    اگر اولین و آخرین و زندگان و مردگان شما . . . بر شقاوت قلب بنده ای از بندگانم اجتماع کنند (یعنی همه شقی شوند) باز به اندازه بال مگسی از ملک و سلطنت من کم نگردد .
    گر جمله کائنات کافر گردند
    بر دامن کبریایش ننشیند گرد
    و هرگاه اولین و آخرین شما همه و همه اجتماع کنند ، و هر یک تا قدرت دارند آرزو کنند آرزویشان را برآورم ، و این به قدری در سلطنت و ملک من بی اثر است که همانند آن است یکی از شما در کنار دریا رفته و سوزنی را در آن فرو برده و سپس بیرون کشد و این بدان جهت است که منم یگانه بخشنده بزرگوار . (

امضاء

5. Top | #14

عنوان کاربر
    كاربر ويژه
    شماره عضویت
    14008
    نوشته
    5,324
    مورد تشکر
    739 در 206
    دریافت
    0
    آپلود
    0

منم بخشنده مهربان

خدای تبارک و تعالی می فرماید :
    کسانی که برای ثواب و پاداش من اعمالی انجام می دهند نباید به اعمال خود متکی باشند ، زیرا اگر آنان در تمام عمرشان کوشش کنند و در راه عبادت من خود را به زحمت و رنج افکنند باز قصور و کوتاهی کرده اند . و در عبادتشان به حقیقت بندگیم چنانچه سزاوار مقام الوهیت من باشد نرسند ، نسبت به آنچه از من طلب می کنند که کرامت و نعمت در بهشت و رفعت به درجات عالی در جوار رحمتم باشد .
    ولی تنها به رحمتم باید اعتماد کنند و به فضل من امیدوار باشند و به
    وسیله خوش گمانی به من اطمینان کنند . که در این صورت رحمت من ایشان را دریابد و رضوانم به آنها برسد و آمرزشم بر آنها لباس گذشت پوشاند .
    زیرا منم خدای رحمان و رحیم و بدین نام ، نامیده شده ام . (17)
    قبل از اینکه بخواهید عطا خواهم کرد
    سهل بن سعد انصاری می گوید :
    از پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله راجع به آیه 46 ، سوره قصص که : (تو در کنار طور نبودی زمانی که ما ندا دادیم ) سئوال نمودم ؟
    حضرت در جواب فرمود : خداوند عالم دو هزار سال قبل از خلقت بنی آدم بر روی برگ درخت (آس ) که نهالی خوشبو است مطلبی نوشت و آن را روی عرش گذاشت آن گاه ندا داد :
    ای امت محمّد ! به درستی که رحمت من بر غضبم پیشی گرفته است .
    قبل از آنکه بخواهید به شما عطا خواهم کرد ، و پیش از آنکه طلب آمرزش نمائید شما را می آمرزم .
    پس هر کدام از شما مرا ملاقات کند و شهادت دهد که معبودی جز من نیست و گواهی دهد که محمّد صلی الله علیه و آله بنده و فرستاده من است ، او را به رحمت خویش داخل بهشت خواهم کرد .

امضاء

6. Top | #15

عنوان کاربر
    كاربر ويژه
    شماره عضویت
    14008
    نوشته
    5,324
    مورد تشکر
    739 در 206
    دریافت
    0
    آپلود
    0

منم بخشنده مهربان

خدای تبارک و تعالی می فرماید :
    کسانی که برای ثواب و پاداش من اعمالی انجام می دهند نباید به اعمال خود متکی باشند ، زیرا اگر آنان در تمام عمرشان کوشش کنند و در راه عبادت من خود را به زحمت و رنج افکنند باز قصور و کوتاهی کرده اند . و در عبادتشان به حقیقت بندگیم چنانچه سزاوار مقام الوهیت من باشد نرسند ، نسبت به آنچه از من طلب می کنند که کرامت و نعمت در بهشت و رفعت به درجات عالی در جوار رحمتم باشد .
    ولی تنها به رحمتم باید اعتماد کنند و به فضل من امیدوار باشند و به
    وسیله خوش گمانی به من اطمینان کنند . که در این صورت رحمت من ایشان را دریابد و رضوانم به آنها برسد و آمرزشم بر آنها لباس گذشت پوشاند .
    زیرا منم خدای رحمان و رحیم و بدین نام ، نامیده شده ام . (17)
    قبل از اینکه بخواهید عطا خواهم کرد
    سهل بن سعد انصاری می گوید :
    از پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله راجع به آیه 46 ، سوره قصص که : (تو در کنار طور نبودی زمانی که ما ندا دادیم ) سئوال نمودم ؟
    حضرت در جواب فرمود : خداوند عالم دو هزار سال قبل از خلقت بنی آدم بر روی برگ درخت (آس ) که نهالی خوشبو است مطلبی نوشت و آن را روی عرش گذاشت آن گاه ندا داد :
    ای امت محمّد ! به درستی که رحمت من بر غضبم پیشی گرفته است .
    قبل از آنکه بخواهید به شما عطا خواهم کرد ، و پیش از آنکه طلب آمرزش نمائید شما را می آمرزم .
    پس هر کدام از شما مرا ملاقات کند و شهادت دهد که معبودی جز من نیست و گواهی دهد که محمّد صلی الله علیه و آله بنده و فرستاده من است ، او را به رحمت خویش داخل بهشت خواهم کرد .

امضاء

7. Top | #16

عنوان کاربر
    كاربر ويژه
    شماره عضویت
    14008
    نوشته
    5,324
    مورد تشکر
    739 در 206
    دریافت
    0
    آپلود
    0

بهشت جای یکتا پرستان است

حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند :
    چون روز قیامت شود ، خداوند تبارک و تعالی امر می فرماید کسانی را که اعمال زشتی داشته اند ، بسوی آتش دوزخ ببرند . پس آنان می گویند : چگونه ما را به آتش می افکنی در حالی که ما تو را به یگانگی شناخته ایم و اقرار به توحید کردیم ؟
    آنگاه خداوند می فرماید :
    ای ملائکه من ! به عزّت و جلالم سوگند که هیچ موجودی را نیافریدم که در نزد من بهتر از کسانی باشد که اقرار به یکتایی من دارند چه جز من خدایی نیست
    . و بر من حق است که یکتاپرستان را به آتش نسوزانم ؛ بندگانم را به بهشت داخل کنید . (19)
    خداوند کودکان را دوست دارد
    عَنْ أَبِی عَبْدِاللَّهِ علیه السلام قَالَ قَالَ مُوسَی بْنُ عِمْرَانَ علیه السلام :
    (یَا رَبِّ أَیُّ الْأَعْمَالِ أَفْضَلُ عِنْدَکَ فَقَالَ حُبُّ الْأَطْفَالِ فَإِنَّ فِطْرَتَهُمْ عَلَی تَوْحِیدِی فَإِنْ أُمِتْهُمْ أُدْخِلْهُمْ بِرَحْمَتِی جَنَّتِی ) .
    موسی بن عمران در مناجات خود به خداوند عرض کرد :
    پروردگارا ! کدام عمل نزد تو افضل است ؟
    فرمود : دوست داشتن اطفال ، چه من آنها را بر فطرت توحیدی آفریدم ؛
    و اگر آنها را بمیرانم به لطف و رحمت خود آنها را داخل بهشت می کنم . (20)
    صدای تو بر من مخفی نیست
    آنگاه که حضرت داود علیه السلام به حج آمد چون به عرفات حاضر شد و کثرت مردم را در عرفات مشاهده کرد ، بالای کوه رفت و تنها مشغول دعا و راز و نیاز شد .
    چون از مناسک حج فارغ شد ، جبرئیل به نزد او آمد و گفت :
    ای داود ! پروردگارت می فرماید : چرا بالای کوه رفتی ؟ آیا گمان کردی که صدائی به سبب صدای دیگر بر من مخفی می گردد؟
    سپس جبرئیل داود را به سوی (جدّه ) و از آنجا او را به دریا بُرد تا رسید به سنگی و آن را شکافت ، ناگاه در آن سنگ کرمی ظاهر شد ، آنگاه جبرئیل گفت : ای داود ! پروردگارت می فرماید که :
    صدای این کرم را در میان این سنگ در قعر این دریا می شنوم و غافل نیستم ، تو گمان کردی که صداهای بسیار ،
    مانع شنیدن صدای تو می شود؟(21)
    به قضای من راضی باشید
    قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ علیه السلام : قَالَ اللَّهُ عَزَّوَجَلَّ :
    (عَبْدِیَ الْمُؤْمِنَ لَا أَصْرِفُهُ فِی شَیْءٍ إِلَّا جَعَلْتُهُ خَیْراً لَهُ فَلْیَرْضَ بِقَضَائِی وَ لْیَصْبِرْ عَلَی بَلَائِی وَ لْیَشْکُرْ نَعْمَائِی أَکْتُبْهُ یَا مُحَمَّدُ مِنَ الصِّدِّیقِینَ عِنْدِی ) .
    خدای عزّوجلّ فرماید :
    بنده مؤ منم را به هر سو بگردانم ، برایش خیر است .
    پس باید به قضاء من راضی باشد و بر بلای من صبر کند و نعمتهایم را سپاس گذارد ؛ تا او را - ای محمد - در زمره صدیقین نزد خود ثبت کنم . (22)
    صلاح بنده ام را بهتر می دانم
    عَنْ أَبِی عَبْدِاللَّهِ علیه السلام :
    ُعَزَّ وَ جَلَّ إِلَی مُوسَی بْنِ عِمْرَانَ علیه السلام یَا مُوسَی بْنَ عِمْرَانَ مَا خَلَقْتُ خَلْقاً أَحَبَّ إِلَیَّ مِنْ عَبْدِیَ الْمُؤْمِنِ فَإِنِّی إِنَّمَا أَبْتَلِیهِ لِمَا هُوَ خَیْرٌ لَهُ وَ أُعَافِیهِ لِمَا هُوَ خَیْرٌ لَهُ . . . ) .
    در ضمن آنچه خدای عزّوجلّ به موسی بن عمران علیه السلام وحی کرد این بود که :
    ای موسی ! مخلوقی که نزدم محبوبتر از بنده مؤ من باشد نیافریدم .
    من او را به آنچه برای او خیر است مبتلا می کنم و به آنچه برایش خیر است عافیت دهم و من به آن چه که بنده ام را اصلاح کند داناترم .
    پس او باید بر بلایم صبر کرده و نعمتهایم را شکر کند و به قضایم راضی باشد . زمانی که به رضای من عمل کند و امرم را اطاعت نماید او را در زمره صدیقین نزد خود نویسم

امضاء

8. Top | #17

عنوان کاربر
    كاربر ويژه
    شماره عضویت
    14008
    نوشته
    5,324
    مورد تشکر
    739 در 206
    دریافت
    0
    آپلود
    0

خوشنودی خداوند

و فی أ خبار موسی علیه السلام :
    (أ نهم قالوا اسأ ل لنا ربک أ مرا إ ذا نحن فعلناه یرضی به عنا فأ وحی الله تعالی إ لیه قل لهم یرضون عنی حتی أ رضی عنهم ) .
    در اخبار موسی صلی الله علیه و آله آمده است که بنی اسرائیل به او گفتند :
    از خدایت امری را درخواست کن که ما آن را انجام دهیم و بدان وسیله خداوند از ما خوشنود شود .
    خطاب رسید که :
    به ایشان بگو شرط رضایت من از شما این است که شما از من خشنود باشید تا من از شما خشنود شوم . (24)
    نگران احوال دختران خود نباشید
    ( . . . یا محمد هذه أ نبتها من هذا المکان الا رفع لا غذو منها بنات المؤ منین من أ متک و بنیهم فقل لا باء البنات لا تضیقن صدورکم علی فاقتهن فإ نی کما خلقتهن أ رزقهن ) .
    حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله فرمود :
    در شب معراج چون به سدره المنتهی رسیدم ، دیدم از بعضی از شاخه های آن پستان آویخته شده ، از تعداد دیگر شیر می ریخت و از بعضی از شاخه عسل ، از تعدادی دیگر روغن ، از بعضی چیزی شبیه آرد گندم سفید ، و از شاخه ای لباسها و از بعضی دیگر میوه سدر ، پس در خاطر خود گفتم :
    اینها در کجا قرار می گیرند؟ و در آن هنگام جبرئیل با من نبود که از او سئوال کنم ، زیرا که او در مرتبه خود ماند و من از درجه او بالاتر
    رفتم ، آنگاه حقتعالی مرا ندا کرد :
    ای محمّد ! اینها را در این مکان بلند رویانیدم که غذای دختران و پسران مؤ منین از امّت تو باشد . به پدران دخترها بگو که : برای پریشانی احوال دختران خود دلتنگ نباشید ، زیرا همانطور که ایشان را آفریدم ، ایشان را روزی دهم . (25)
    روزیِ تو می رسد
    قَالَ اللَّهُ تَعَالَی :
    (یَا ابْنَ آدَمَ ! فِی کُلِّ یَوْمٍ تُؤْتَی بِرِزْقِکَ وَ أَنْتَ تَحْزَنُ وَ یَنْقُصُ مِنْ عُمُرِکَ وَ أَنْتَ لَا تَحْزَنُ تَطْلُبُ مَا یُطْغِیکَ وَ عِنْدَکَ مَا یَکْفِیکَ) .
    خدای تعالی می فرماید :
    ای فرزند آدم ! رزق و روزی هر روزی که بر تو می گذرد ، برتو می رسد ، و تو برای روزیت دلتنگ و غمگینی ولی عمر تو می گذرد و تو غصه ای نداری .
    هر مقدار از روزی که به تو می رسد ، تو را کفایت می کند ولی تو بیشتر می خواهی که موجب طغیان و سرکشی تو می شود . (26)
    درمانده نخواهم شد
    و فی الوحی القدیم :
    (یا ابن آدم ! خلقتک من تراب ، ثمّ من نطفه فلم أ عی بخلقک اءویعیینی رغیف أ سوقه إ لیک فی حینه ) .
    در وحی قدیم آمده است که :
    ای پسر آدم ! در ابتدا تو را از خاک آفریدم و پس از آن از نطفه و در خلقت تو درمانده نشدم .
    آیا در رساندن نانی که باید در وقت خودش به تو برسانم ، درمانده شدم ؟(27)
    شکایت ترا نزد فرشتگانم نمی کنم
    أ وحی الله إ لی عزیر علیه السلام :
    (یا عزیر إ ذا وقعت فی معصیه فلا تنظر إ لی صغرها و لکن انظر من عصیت و إ ذا أ وتیت رزقا منی فلا تنظر إ لی قلته و لکن انظر إ لی من أ هداه و إ ذا نزلت بک بلیه فلا تشک إ لی خلقی کما لا أ شکوک إ لی ملائکتی عند صعود مساویک و فضائحک ) .
    خداوند تعالی به عزیر علیه السلام وحی فرستاد که :
    یا عزیر ! هرگاه مرتکب معصیتی شدی به کوچکی گناه نگاه نکن ولکن ببین نافرمانی و معصیت چه کسی را انجام داده ای .
    و آنگاه که از جانب من روزیت می رسد به کمی آن ننگر ، بلکه ببین از جانب چه مقامی برایت رسیده است .
    و هرگاه که گرفتاری برایت پیش آمد شکایت آن را نزد بندگانم مبر ، همانگونه که وقتی بدیها و زشتی های تو بالا می آید ، من شکایت تو را نزد فرشتگانم نمی کنم . (28)
    هرگاه شرمگین گردد من او را بیامرزم
    عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ علیه السلام قَالَ :
    َا دَاوُدُ إِنَّ عَبْدِیَ الْمُؤْمِنَ إِذَا أَذْنَبَ ذَنْباً ثُمَّ رَجَعَ وَ تَابَ مِنْ ذَلِکَ الذَّنْبِ وَ اسْتَحْیَا مِنِّی عِنْدَ ذِکْرِهِ غَفَرْتُ لَهُ وَ أَنْسَیْتُهُ الْحَفَظَهَ وَ أَبْدَلْتُهُ الْحَسَنَهَ وَ لَا أُبَالِی وَ أَنَا أَرْحَمُ الرَّاحِمِینَ) .
    خداوند به داود علیه السلام وحی فرستاد که :
    ای داود ! هرگاه ، از بنده مؤ من من گناهی سرزند و سپس از آن توبه نماید ، و چون به یادش آید از من شرمگین گردد ، من او را بیامرزم .
    و آن گناه
    را از خاطر فرشتگان محو می نمایم . و به نیکی و ثواب بدل می کنم ، و پروایی ندارم ، و من مهربانترین مهربانانم . (29)
    شرط آمرزش
    دِقِ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ أَبِیهِ عَنْ آبَائِهِ علیه السلام عَنْ رَسُولِ اللَّهِ صلی الله علیه و آله عَنْ جَبْرَئِیلَ علیه السلام قَالَ : قَالَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ : (مَنْ أَذْنَبَ ذَنْباً صَغِیراً کَانَ أَوْ کَبِیراً وَ هُوَ لَا یَعْلَمُ أَنَّ لِی أَنْ أُعَذِّبَهُ أَوْ أَعْفُوَ عَنْهُ لَا غَفَرْتُ لَهُ ذَلِکَ الذَّنْبَ أَبَداً وَ مَنْ أَذْنَبَ ذَنْباً صَغِیراً کَانَ أَوْ کَبِیراً وَ هُوَ یَعْلَمُ أَنَّ لِی أَنْ أُعَذِّبَهُ أَوْ أَعْفُوَ عَنْهُ عَفَوْتُ عَنْهُ)
    امام صادق علیه السلام ، از پدر گرامی اش و او از پدرانش علیهم السلام ، و آنها از رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله نقل نمودند که :
    خدای عزّوجلّ فرماید :
    هر که گناهی بزرگ و یا کوچک مرتکب شود و در نظر نگیرد که من می توانم او را عذاب کنم و یا از او در گذرم ، هرگز او را نمی بخشم . و هر که گناهی مرتکب شود و بداند که من می توانم او را عذاب کنم و یا ببخشم ، از او در می گذرم . (30)
    لغزشهایت را محو می کنم
    و روی أ ن اللّه تعالی یقول :
    (عبدی إ نک إ ذا استحیت منی أ نسیت الناس عیوبک و بقاع الا رض ذنوبک و محوت من الکتاب زلاتک و لا أ ناقشک الحساب یوم القیامه ) .
    خدای تعالی می فرماید :
    بنده من ! هرگاه از من شرم کنی ، عیب های تو را از مردم می پوشانم ، گناهان و لغزشهایت را از نامه عملت محو می کنم . و در قیامت ، هنگام بازجوئی ، بر تو سخت نگیرم . (31)
    سبقت عفو خداوند بر غضب او
    و روی أ ن الله سبحانه قال لموسی حین أ رسله إ لی فرعون :
    (یتوعده و أ خبره أ نی إ لی العفو و المغفره أ سرع منی إ لی الغضب و العقوبه ) . عده الداعی : ص 145 .
    خداوند سبحان وقتی که موسی را به سوی فرعون می فرستاد به او فرمود که او را بترسان ، و باخبر کن که عفو و آمرزش من بر غضبم ، سبقت می گیرد

امضاء

9. Top | #18

عنوان کاربر
    كاربر ويژه
    شماره عضویت
    14008
    نوشته
    5,324
    مورد تشکر
    739 در 206
    دریافت
    0
    آپلود
    0

خداوند حق خود را می بخشد

عن النبی صلی الله علیه و آله قال ینادی مناد یوم القیامه تحت العرش :
    (یا أ مه محمد ما کان لی قبلکم فقد وهبته لکم و قد بقیت التبعات بینکم فتواهبوا و ادخلوا الجنه برحمتی ) .
    پیامبر صلی الله علیه و آله فرماید :
    روز قیامت منادی از جانب پروردگار ندا دهد :
    ای امت محمد ! آنچه از من نزد شما است آن را به شما بخشیدم . و باقی مانده حقوقی که شما بر همدیگر دارید به هم ببخشید و به رحمت من داخل بهشت شوید . (32)
    اگر تسلیم خواسته خدا نشوی به خواسته خودنرسی
    قال أ میرالمؤ منین علیه السلام :
    أ وحی الله تعالی إ لی داود :
    (یا داود ترید و أ رید و لا یکون إ لا ما أ رید فإ ن أ سلمت لما أ رید أ عطیتک ما ترید و إ ن لم تسلم لما أ رید أ تعبتک فیما ترید ثم لا یکون إ لا ما أ رید) .
    حضرت امیرمؤ منان علی علیه السلام فرمود :
    خداوند به حضرت داود علیه السلام وحی فرستاد که :
    ای داود ! تو چیزی طلب می کنی و من هم و آنچه خواسته من است ، می شود . پس اگر تسلیم خواسته من شوی آنچه را که تو طلبیده ای ، به تو ارزانی خواهم کرد . و اگر تسلیم خواسته من نشوی تو را در رسیدن به آنچه که خواسته ای به رنج و تعب می اندازم و سپس آن می شود که من خواسته ام . (33)
    تردید خداوند در مرگ مؤ من
    حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله فرمود :
    خدای تعالی می فرماید :
    در کارهایی که انجامش تنها به دست من است ، مردد نشدم مگر تردیدی که در مرگ بنده مؤ منم دارم ، من دیدار او را دوست دارم و او مرگ را نمی خواهد ، پس مرگ را از او می گردانم و مؤ من به درگاهم دعا می کند و من اجابتش می کنم در چیزی که خیر اوست .
    و اگر در دنیا جز یک مؤ من باقی نماند ، بواسطه او از همه مخلوقاتم ، بی نیازم . و از ایمان او آنچنان اُنسی برایش می سازم
    که محتاج نباشد از ترس به کسی پناه برد . (34)
    او را می بخشم زیرا دوستش دارم
    قال الصادق علیه السلام : (قَالَ اللَّهُ عَزَّوَجَلَّ :
    نِینَ لَیُذْنِبُ الذَّنْبَ الْعَظِیمَ مِمَّا یَسْتَوْجِبُ بِهِ عُقُوبَتِی فِی الدُّنْیَا وَ الا خِرَهِ فَأَنْظُرُ لَهُ فِیمَا فِیهِ صَلَاحُهُ فِی آخِرَتِهِ فَأُعَجِّلُ لَهُ الْعُقُوبَهَ عَلَیْهِ فِی الدُّنْیَا لِأُجَازِیَهُ بِذَلِکَ الذَّنْبِ وَ أُقَدِّرُ تْرُکُهُ عَلَیْهِ مَوْقُوفاً غَیْرَ مُمْضًی وَ لِی فِی إِمْضَائِهِ الْمَشِیئَهُ وَ مَا یَعْلَمُ عَبْدِی بِهِ فَأَتَرَدَّدُ فِی ذَلِکَ مِرَاراً عَلَی إِمْضَائِهِ ثُمَّ أُمْسِکُ عَنْهُ فَلَا أُمْضِیهِ کَرَاهَهً لِمَسَاءَتِهِ وَ حَیْداً عَنْ إِدْخَالَِحَبَّهً لِمُکَافَاتِهِ لِکَثِیرِ نَوَافِلِهِ الَّتِی یَتَقَرَّبُ بِهَا إِلَیَّ فِی لَیْلِهِ وَ نَهَارِهِ فَأَصْرِفُ ذَلِکَ الْبَلَاءَ عَنْهُ وَ قَدْ قَدَّرْتُهُ وَ قَضَیْتُهُ وَ تَرَکْتُهُ مَوْقُوفاً وَ لِی فِی إِمْضَائِهِ الْمَشِیئَهُ ثُمَّ أَکْتُبُ لَهُ عَظِیمَ أَجْرِ نُزُولِ ذَلِکَ الْبَلَاءِ وَ أَدَّخِرُهُ وَ أُوَفِّرُ لَهُ أَجْرَهُ وَ لَمْ یَشْعُرْ بِهِ وَ لَمْ یَصِلْ إِلَیْهِ أَذَاهُ وَ أَنَا اللَّهُ الْکَرِیمُ الرَّءُوفُ الرَّحِیمُ) .
    امام صادق علیه السلام فرمود : خداوند متعال می فرماید :
    همانا ، بنده ای از بندگان مؤ من ، گناهی بزرگ مرتکب می شود که مستوجب کیفر و عقوبت در دنیا و آخرت است . من آنچه صلاح آخرت اوست را در نظر می گیرم و عقوبت گناه او را در دنیا قرار می دهم .
    با توجّه به میزان گناه او ، کیفر تعیین کرده و بدان حکم می کنم ولی آن را جاری نمی سازم و اجرایش را به مشیّت خود وا می گذارم ولی بنده ام این مطلب را نمی داند و بارها اجرای آن را به تأ خیر می اندازم چون راضی به ناراحتی بنده ام نیستم و از
    ایجاد کدورت برای او دوری می کنم .
    من با گذشت و نادیده گرفتن گناه او ، بر او منّت نهاده و او را می بخشم زیرا دوست دارم که به نمازهای نافله او که در شب و به واسطه آنها به من تقرب می جوید ، پاداش دهم .
    پس بلاها را از او دور می گردانم و با اینکه به کیفرش حکم کرده بودم ، آن را متوقّف کرده و اجرای آن بستگی به مشیت من دارد .
    و آنگاه به این هم بسنده نکرده و اجر بزرگ نزول این بلائی که از سر او گذشت را برایش می نویسم و ذخیره می کنم . و مزدش را نیز زیاد می کنم با اینکه خودش آگاه نیست چون آزار آن بلا به او نرسیده و منم آن خداوند کریم و مهربان و رحیم

امضاء

10. Top | #19

عنوان کاربر
    كاربر ويژه
    شماره عضویت
    14008
    نوشته
    5,324
    مورد تشکر
    739 در 206
    دریافت
    0
    آپلود
    0

خداوند چه مقدار بنده اش را دوست دارد؟

کُتُبِهِ الْمُنْزَلَهِ أَنَا عِنْدَ ظَنِّ عَبْدِی فَلْیَظُنَّ بِی مَا شَاءَ وَ أَنَا مَعَ عَبْدِی إِذَا ذَکَرَنِی فَمَنْ ذَکَرَنِی فِی نَفْسِهِ ذَکَرْتُهُ فِی نَفْسِی وَ مَنْ ذَکَرَنِی فِی مَلَإٍ ذَکَرْتُهُ فِی مَلَإٍ خَیْرٍ مِنْهُ وَ مَنْ تَقَرَّبَ إِلَیَّ شِبْراً تَقَرَّبْتُ إِلَیْهِ ذِرَاعاً وَ مَنْ تَقَرَّبَ إِلَیَّ ذِرَاعاً تَقَرَّبْتُ إِلَیْهِ بَاعاً . . . )
    خدای باعزت و جلال فرماید :
    ملاقات بنده ای را که دوست دارد با من دیدار کند ، دوست دارم . هر گاه او در نزد خود مرا یاد کند ، من نیز در نزد خود او را یاد می کنم . و هر گاه در جمعی مرا یاد کند من نیز او را بهتر و زیباتر در میان گروهی یاد می کنم .
    او هرگاه
    به اندازه وجبی به من نزدیک شود من به او به اندازه ذراع (36) نزدیک می شوم و اگر ذراعی به من تقرب جوید به اندازه باع (37) به او نزدیک می شوم . (

امضاء

11. Top | #20

عنوان کاربر
    كاربر ويژه
    شماره عضویت
    14008
    نوشته
    5,324
    مورد تشکر
    739 در 206
    دریافت
    0
    آپلود
    0

خداوند فرمود : من ویژه دوستانم هستم

روی الحسن بن أ بی الحسن الدیلمی عن وهب بن منبه ، قال :
    (أ وحی الله إ لی داود علیه السلام یا داود من أ حب حبیبا صدق قوله و من رضی بحبیب رضی فعله و من وثق بحبیب اعتمد علیه و من اشتاق إ لی حبیب جد فی السیر إ لیه یا داود ذکری للذاکرین و جنتی للمطیعین و حبی للمشتاقین و أ نا خاصه للمحبین ) .
    خدای تعالی به داود علیه السلام وحی فرستاد که :
    ای داود ! کسی که دوستش را دوست می دارد ، گفتارش را تصدیق می کند و اگر از او راضی باشد ، کردارش را نیز تأ یید می کند . و با اطمینان به دوست ، اعتماد به او پیدا می کند و اگر اشتیاق به او داشته باشد ، جهد و تلاش می کند که به او برسد .
    ای داود ! یاد و ذکر من برای ذاکرین من است و بهشتم برای اطاعت کنندگان و عشق و محبتم برای مشتاقین و دلباختگانم و من ویژه دوستانم هستم .

امضاء

صفحه 2 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع