صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 20

موضوع: اسلام و نسخ ادیان(1)

1. Top | #11

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,873
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,766 در 1,063
    دریافت
    0
    آپلود
    0

4-أفتطمعون ان یؤمنوا لکم و قد کان فریق منهم یسمعون کلام الله ثم یحرفونه من بعد ما عقلوه و هم یعلمون.(بقره/75)
    5-فویل للذین یکتبون الکتاب بایدیهم، ثم یقولون هذا من عندالله لیشتروا به ثمنا قلیلا.(بقره/79)
    6-و انّ منهم لفریقا یلوون ألسنتهم بالکتاب لتحسبوه من الکتاب و ما هو من الکتاب و یقولون هو من عند الله و ما هو من عند الله و یقولون علی الله الکذب و هم یعلمون.(آل عمران/78)
    خداوند متعال در آیات مزبور، سخن صریح از تحریف یهودیان و نصاری کتاب دینی خودشان به میان می‏آورد و خاطرنشان می‏سازد که علمای اهل کتاب به خاطر منافع دنیوی، دست‏نویس‏های خود را به عنوان کتاب آسمانی به مردم معرفی می‏کردند.
    مرحوم طبرسی در شأن نزول آیه آخر، از ابن عباس نقل می‏کند که آیه در حق یهود در نصاری نازل شد که دست به تحریف تورات و انجیل زدند و بعضی چیزها به این دو کتاب افزوده یا حذف نمودند. (26)
    امضاء

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #12

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,873
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,766 در 1,063
    دریافت
    0
    آپلود
    0

7-یا اهل الکتاب قد جاءکم رسولنا یبیّن لکم کثیرا مما کنتم تخفون من الکتاب و یعفو عن کثیر. (مائده/15)
    در این آیه، سخن از تحریف و خفای بعض آیات اصیل کتاب مقدس است که پیامبر اسلام بعد از قرن‏ها به این تحریف اشاره می‏کند.
    8-فأتوا بالتوراة فاتلوها ان کنتم صادقین. (آل عمران/93)
    در این آیه، پیامبر اسلام از یهودیان می‏خواهد که اگر می‏توانند تورات اصیل را بیاورند.بدیهی است، پیش علمای یهود کتابی به نام تورات وجود داشت، اما پیامبر اسلام بدان استناد نمی‏کند و از آنها تورات خالص را می‏طلبد.
    امضاء

4. Top | #13

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,873
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,766 در 1,063
    دریافت
    0
    آپلود
    0

عدم دلالت قرآن بر تحریف کتاب مقدس

برخی در دلالت آیات فوق بر تحریف تورات و انجیل (زیادی یا نقصان)مناقشه نموده و مدعی‏اند که از قرآن تحریف تورات و انجیل بر نمی‏آید.«به اعتقاد ما، در قرآن مطلبی نیست که دلالت کند بر وقوع تحریف اصطلاحی در تورات و انجیل؛یعنی تبدیل متن کتاب یا کم و زیاد کردن آن، بلکه قرآن می‏گوید:کتب عهدین دستخوش تحریف معنوی شده، آن را به غیر معنای خودش تفسیر کردند.
    در اخبار اسلامی و سخنان بزرگان اسلام نیز چیزی که گویای وقوع تغییر و یا تبدیل و تحریف در نص عهدین باشد وجود ندارد، البته دلیلی بر آن هم نداریم.» (27) در پاسخ آن، نکات ذیل درخور تأمل است:
    الف)بعض آیات ظاهر در تحریف لفظی و معنوی است و لذا برداشت مسلمانان صدر اسلام مانند ابن عباس-که کلامش پیشتر گذشت-و اکثریت مفسران از تحریف، تحریف مطلق است که این جا به بعضی اشاره می‏شود.
    امضاء

5. Top | #14

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,873
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,766 در 1,063
    دریافت
    0
    آپلود
    0

مرحوم طبرسی در تفسیر«یحرفون الکلم عن مواضعه»می‏نویسد:

«ای یبدّلون کلمات الله و احکامه عن مواضعه.» (28)
    فخر رازی در تفسیر«یحرفون الکلم من بعد مواضعه»می‏نویسد:
    «فهی دالة علی انهم جمعوا بین الامرین [التأویل و الحذف‏]فکانوا یذکرون التأویلات الفاسدة و کانوا یخرجون اللفظ ایضا من الکتاب.» (29) وی درباره عدم استبعاد تحریف از نوع حذف در کتاب مقدس، با وجود اشتهار آن به احتمال تواطی و اتفاق علمای یهود اشاره می‏کند. (30)
    زمخشری نیز در تفسیر خود سخن از تحریف وحی و حذف تورات به میان می‏آورد:
    «(یحرفون الکلم)بیان لقسوة قلوبهم لانه لا قسوة اشدّ من الافتراء علی الله و تغییر وحیه (و نسوا حظا)و ترکوا نصیبا جزیلا و قسطا وافیا (ما ذکروا به)من التوراة.» (31)
    رشید محمدرضا نیز تحریف را به مطلق زیادی و نقصان تفسیر کرده است. *
    امضاء

6. Top | #15

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,873
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,766 در 1,063
    دریافت
    0
    آپلود
    0

و بالاخره مفسّر معاصر، صاحب تفسیر گرانسنگ المیزان در جاهای متعدد تفسیر، به تحریف انجیل و تورات از نوع حذف و اضافه اشاره کرده و دلالت قرآن بر آن را دلالت واضح و روشن توصیف می‏کند (32) :
    «اما التوراة الموجودة الدائرة بینهم الیوم، فیهما شئ من التوراة الاصلیة النازلة علی موسی و امور حرّفت و غیّرت، امّا بزیادة او نقصان، او تغییر لفظ، او محل، او غیر ذلک.و هذا هو الذی یراه القرآن فی امر التوراة.» (33) برخی از معاصران چنین قرائتی از تحریف کتاب مقدس دارند. (34)
    امضاء

7. Top | #16

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,873
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,766 در 1,063
    دریافت
    0
    آپلود
    0

ب)بعضی روایاتی که دلالت بر تحریف کتاب مقدس می‏کند ظهور آیات فوق را تقویت می‏کند.مثلا از امام صادق(ع)در این باره روایت شده است که:
    «و ترکوا کثیرا من شریعته و حرّفوا کثیرا منها.» (35)
    امضاء

8. Top | #17

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,873
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,766 در 1,063
    دریافت
    0
    آپلود
    0

ج)اگر بتوان در دلالت آیات و روایات بر تحریف تورات و انجیل مناقشه کرد، لکن دلیل قطعی بر تحریف، اشکال سندی و مفهومی خود کتاب مقدس است.برخی از محققان و تاریخ‏پژوهان اصل انتساب این دو کتاب به حضرت موسی و عیسی را مورد تردید قرار داده و دستنویس بودن بیشتر بخش‏های کتاب مقدس را اثبات کردند.علاوه بر آن اشتمال کتاب مقدس بر انواع تناقضات و نسبت‏های ناروا به رسولان الهی، مانند کشتی گرفتن حضرت یعقوب با خداوند، شرب خمر و عمل غیر اخلاقی و غیره هیچ شبهه‏ای را مبنی بر محرّف بودن آن باقی نمی‏گذارد.
    امضاء

9. Top | #18

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,873
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,766 در 1,063
    دریافت
    0
    آپلود
    0

د)نظر دیگر، عدم دلالت قرآن کریم بر تحریف اصل کتاب مقدس را می‏پذیرد؛اما تورات و انجیل موجود، نه وحی الهی و کتاب آسمانی بلکه کتاب سیره و شرح حال پیامبران و حواری آنان است و لذا قرآن با مسلم انگاشتن فقدان تورات و انجیل اصیل، دلالتی به تحریف این دو نیز نمی‏کند و آیات تحریف، ناظر به تحریف آیین و تفاسیر نادرست عالمان اهل کتاب است و به اصطلاح اهل میزان، صدق قضیه با انتفاء موضوع است؛یعنی عدم دلالت قرآن بر تحریف، نه به خاطر خالص انگاری بل با توجه به نیستی انگاری است.چنانکه آیه شریفه می‏فرماید: (*)«هو امالته و تنحیته عنها کان بزیادة بالمرة او یضعوه فی مکان غیر مکانه من الکتاب او المراد بمواضعه معانیه کان یفسروه بغیر ما یدل علیه»(ر.ک:تفسیر المنار، ج‏5، ص 140) «فأتوا بالتوراة فاتلوها ان کنتم صادقین.»
    امضاء

10. Top | #19

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,873
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,766 در 1,063
    دریافت
    0
    آپلود
    0

فخر رازی این نظر را به متکلمان نسبت داده است. (36)
    به نظر می‏رسد این دو نظریه را می‏توان چنین جمع کرد:نظریه اول که مدعی دلالت قرآن بر تحریف لفظی(نقصان، زیادت و جا به جایی کلمات) کتاب مقدس است، مقصود کتاب مقدس عصر رسالت و سده‏هی پیشین آن است(ترجمه‏ها و دستنویس‏های جعلی و ناقص.)اما نظریه دوم که مدعی عدم دلالت قرآن بر تحریف و چه بسا ظهور برخی آیات بر عدم تحریف است، مراد اصل تورات و انجیل است که نسخه‏های اصلی آن در همان ابتداء مسیحیت مفقود شده است.
    حاصل آن که هر دو نظریه در این نکته مشترک‏اند که کتاب مقدس فعلی غیر اصیل و غیر خالص و محرف است.
    با توجه به فقدان یا تحریف تورات و انجیل، عقل حکم به تبعیت از آیین خالص و سره اسلام می‏کند و از پیروان ادیان دیگر می‏خواهد حداقل از باب ضرورت هم که شده ، سر تسلیم به آستان مقدس اسلام گذارند.
    امضاء

11. Top | #20

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,873
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,766 در 1,063
    دریافت
    0
    آپلود
    0

2.پیامبر جهانی
    آیاتی بسیار از قرآن مجید تمامی مردم جهان را خطاب قرار داده و از آنان می‏خواهد که به دین اسلام بگروند و اسلام را به عنوان یک دین و هادی جهانی و پیامبر آن را پیامبر برانگیخته‏شده، نه به قوم و قشر خاص، بل به سوی همه مردم معرفی و توصیف می‏کند:
    1-قل یا ایها الناس انی رسول اللّه الیکم جمعیا.»(اعراف/158)
    2-قل یا ایها الناس انما انا لکم نذیر مبین. (حج/49) 3-و ما ارسلناک الا کافة للناس بشیرا و نذیرا. (سبأ/28)
    4-ارسلناک للناس رسولا.(نساء/79)
    5-ما ارسلناک الا رحمة للعالیمن.(انبیاء/107)
    این آیات با صراحت، پیامبر اسلام را پیامبر همه جهانیان ذکر می‏کند و در این فراخوانی عمومی، شخص و اشخاصی و یا قوم و یا آئینهایی استثناء نشده است و این خطاب، شامل اهل کتاب نیز می‏شود وگرنه اصل دعوت عمومی و بشیر و نذیر بودن پیامبر با قید اطلاق و عموم مخدوش می‏شود.
    امضاء

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع