صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 23

موضوع: اسلام و نسخ ادیان(2)

1. Top | #11

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,873
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,766 در 1,063
    دریافت
    0
    آپلود
    0

1-ان الدین عند الله الاسلام.(آل عمران/19)
    2-فمن یرد الله ان یهدیه یشرح صدره للاسلام.(انعام/125).
    3-و من یبتغ غیر الاسلام دینا فلن یقبل و هو فی الاخرة من الخاسرین.(آل عمران/85)
    توضیح این که هر چند حقیقت اسلام تسلیم محض الهی بودن است، و لکن این تسلیم در هر عصری در قالب یک آیین خاصی نمود و تجلی پیدا می‏کند.مثلا حقیقت تسلیم و اسلام در عصر حضرت موسی پذیرش آیین او و در عصر حضرت عیسی گرویدن به آیین وی و در عصر اسلام، حقیقت تسلیم جز با شریعت حضرت محمد(ص) تحقق پیدا نمی‏کند.
    امضاء

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #12

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,873
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,766 در 1,063
    دریافت
    0
    آپلود
    0

7.وعده عذاب برای اهل کتاب

گفتیم که بعضی از آیات شرط اهتداء و گام نهادن بر صراط مستقیم را دین مبین اسلام ذکر می‏کند و اهل کتاب را به خاطر امتناع از پذیرش آن توبیخ و سرزنش می‏کند.در آیات دیگر، خداوند با منکران اسلام با زبان عذاب و قهر سخن می‏راند و آنان را با عناوینی چون کافر، ملعون و دور افتاده از رحمت الهی، ظالم و فاسق خطاب می‏کند:
    1-یا ایها الذین اوتوا الکتاب امنوا بما نزلنا مصدقا لما معکم من قبل ان نطمس وجوها فنردها علی ادبارها و نلعنهم کما لعنا اصحاب السبت و کان امر الله مفعولا.(نساء/47)
    خداوند در این آیه شریفه برای اهل کتاب یک ضرب الأجل تعیین می‏کند و از آنان می‏خواهد که به دین اسلام ایمان بیاورند، پیش از این که صورت‏ها و اصل شما را از بین برده و یا این که شما را لعن کنیم و به عذاب اصحاب سبت(مسخ) گرفتار سازیم.ما در این جا وارد بحث تفسیری آیه و این که مراد از«طمس وجوه»و یا عذاب اصحاب سبت چیست، نمی‏شویم؛لکن نفس تعیین ضرب الاجل و تهدید اهل کتاب به عذاب، خود دلیل گویا و روشنی بر ضرورت گرویدن به اسلام و انقضای حقانیت تورات و انجیل است.
    امضاء

4. Top | #13

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,873
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,766 در 1,063
    دریافت
    0
    آپلود
    0

2-و لمّا جاءهم کتاب من عندالله مصدّق لما معهم و کانوا من قبل یستفتحون علی الذین کفروا فلمّا جاءهم ما عرفوا کفروا به فلعنة الله علی الکافرین(بقره/89)
    این آیه شریفه خاطرنشان می‏سازد که اهل کتاب در شبه جزیره عربستان مدتهای مدیدی انتظار ظهور پیامبر اسلام را می‏کشیدند و در احتجاجات خود بر کفار و مشرکان مکه و مدینه خبر از تحکیم جبهه خود-با ظهور اسلام و غلبه بر کفار-می‏دادند؛ و لکن آنان به عللی از گرویدن به اسلام سرباز زدند و بدین‏گونه خداوند از آنان به کفار یاد می‏کند و نفرین و لعن خود را شامل حال آنان می‏گرداند.
    3-ان الذین یکفرون بایات الله و یقتلون النبیین بغیر حق و یقتلون الذین یامرون بالقسط من الناس، فبشرهم بعذاب الیم.اولئک الذین حبطت اعمالهم فی الدنیا و الاخرة و ما لهم من ناصرین.(آل عمران/22 و 21)
    در این آیه شریفه، یکی از علل عذاب و حبط اعمال کفر و انکار نبوت ذکر شده است و چون خداوند در تورات و انجیل وعده ظهور پیامبر اسلام را داده و از اهل کتاب خواسته به آیین او بگروند، لذا کفر به او بر مبنای آیه مزبور، عذاب الیم را در پی خواهد داشت.
    امضاء

5. Top | #14

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,873
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,766 در 1,063
    دریافت
    0
    آپلود
    0

8.پیروزی اسلام بر تمامی شرایع

قرآن کریم در آیات ذیل، بعد از وصف دین مبین اسلام به دین حق بشارت از یک غلبه و پیروزی نهایی اسلام در آینده بر تمامی ادیان دیگر می‏دهد:
    1-هو الذی ارسل رسوله بالهدی و دین الحق لیظهره علی الدین کله و لو کره المشرکون.(توبه/33)
    2هو الذی ارسل رسوله بالهدی و دین الحق لیظهره علی الدین کله و کفی بالله شهیدا.(فتح/28)
    3-سومین آیه، عین آیه اولی است که بعینه در سوره صف آیه 9، تکرار شده است.
    نکته مهم و وجه استدلال بشارت الهی بر غالب آمدن اسلام نه فقط بر سلطه و جور شاهان و امپراطوران است، بلکه قرآن کریم به طور صریح اعلام می‏کند که روزی فرا می‏رسد که خداوند اسلام را بر تمامی مکاتب و ادیان دیگر غالب و پیروز می‏گرداند؛هر چند این موضوع مورد خوشایند مشرکان و کفار واقع نگردد.وجه استدلال بر مدعا روشن است، چرا که در صورت بقاء حقانیت ادیان دیگر در عرض اسلام، جایی برای غلبه یک دین خاص از میان ادیان حق دیگر توسط خداوند وجود نداشت.
    4-وعد الله الذین امنوا منکم و عملوا الصالحات لیستخلفنّهم فی الارض کما استخلف الذین من قبلهم و لیمکننّ لهم دینهم الذی ارتضی لهم و لیبدّلنهم من بعد خوفهم امنا.(نور/55)
    این آیه شریفه، پیروزی نهایی اسلام را با کلمات شفاف و صریح اعلام می‏نماید، و خاطرنشان می‏سازد که مخاطبان وعده الهی امت اسلام است‏(وعد الله الذین امنوا منکم)آیه مزبور همچنین رافع بعض شبهاتی است که از سوی برخی بر استدلال بر سه آیه اولی ایراد شده بود و ما به خاطر خوف از اطناب، خواننده را به موضع دیگر ارجاع می‏دهیم.
    امضاء

6. Top | #15

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,873
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,766 در 1,063
    دریافت
    0
    آپلود
    0

9.اسلام دین مهیمن

خداوند متعال بعد از اشاره به انزال کتب آسمانی، قرآن مجید را«مهیمن»و حاکم بر کتب دیگر وصف می‏کند.
    «و انزلنا الیک الکتاب الحق مصدقا بین یدیه من الکتاب و مهیمنا علیه».(مائده/48)
    مهیمن در لغت در معانی مختلف مانند:شاهد، حافظ، مراقب، امین، مسلط و حاکم به کار رفته است که با توجه به صدر و ذیل آیه، روشن می‏شود که مراد این است که قرآن به عنوان آخرین کتاب آسمانی، ضمن تصدیق اصل کتب آسمانی پیشین و اشتمال آنها بر اصول و معارف حقه، یک نوع هیمنت و سلطه و حکومت بر کتب پیشین دارد و می‏بایست به عنوان آخرین پیام خداوند، حجت و ملاک حق و ناحق تلقی گردد.اگر معنایی غیر از این برای مهیمن حمل و تفسیر کنیم، حمل لفظ بر خلاف معنای ظاهر خود و نیز زاید بودن وصف، لازم می‏آید؛چرا که پیش از مهیمن عنوان«مصدقا»اصل تصدیق و تأیید ادیان‏ پیشین را می‏رساند.
    این معنی از مهیمن را روایت نبوی تأیید می‏کند که اشاره خواهد شد. (39)
    امضاء

7. Top | #16

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,873
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,766 در 1,063
    دریافت
    0
    آپلود
    0

مبانی روائی نسخ

تا این جا ما به بیش از 40 آیه در دلالت(مطابقی یا التزامی)قرآن بر نسخ شرایع پیشین، اشاراتی داشتیم که هر شخص با انصافی حداقل اصل نسخ را با توجه به مجموع آیات می‏تواند به قرآن استناد نماید.اینک به بیان برخی از روایات جهت تکمیل بحث می‏پردازیم:
    امضاء

8. Top | #17

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,873
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,766 در 1,063
    دریافت
    0
    آپلود
    0

1.قرآن ناسخ کتب پیشین

پیامبر اسلام(ص)در روایتی به طور صریح از قرآن کریم به عنوان کتاب حاکم و ناسخ یاد می‏کند:«ان الله عزّ و جلّ جعل کتابی المهیمن علی کتبهم الناسخ لها.» (40)
    و در روایت دیگر، خداوند خطاب به یهود می‏فرماید:«وما لکم یا معشر الیهود و المکذّبین بمحمد و الجاحدین نسخ الشرایع من دون الله سوی الله تعالی من ولی یلی مصالحکم.» (41)
    پیامبر اسلام در نامه‏ای خطاب به زید بن جهور حاکم مسیحی به طور صریح سخن از منسوخیت و عدم بقاء حقانیت تمامی ادیان، غیر از اسلام، می‏گوید و از تمامی دینداران به نحو لزوم می‏خواهد دین پیشین خود را ترک و مشرف به آیین مقدس اسلام گردند:
    «فلیوضعنّ کل دین دان به الناس الا الأسلام فاعلم ذلک.» (42)
    امضاء

9. Top | #18

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,873
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,766 در 1,063
    دریافت
    0
    آپلود
    0

2.لزوم تبعیت پیامبران پیشین از اسلام

لازمه انکار نسخ، بقاء ادیان و انجام وظایف دینی هر آئینی مطابق مسلک خود و عدم تبعیت از ادیان دیگر است؛لکن پیامبر اسلام(ص) به این فرضیه خط بطلان کشید و در جریانی که در دست یکی از اصحاب برگ‏هایی از تورات را مشاهده فرمود، (یا بنا به نقل دیگر، صحابه از بعضی مطالب یهودیت تمجید می‏کرد)با حالت غضبناک فرمود:«به خدا قسم اگر[فرضا]حضرت موسی زنده بود می‏بایست از آیین من اطاعت می‏کرد.»
    لقد جئتکم بها بیضاء نقیة الله لو کان موسی حیّا ما وسعه الا اتباعی.» (43)
    شهید مطهری در شرح حدیث می‏گوید:
    «حدیث عمر به روشنی فریاد می‏کند که رسول خدا فرموده است با آمدن قرآن و شریعت ختمیه، تورات و انجیل منسوخ است.» (44)
    حضرت علی نیز در روایتی به اخذ میثاق از پیامبران پیشین مبنی بر ایمان و یاری پیامبر اسلام چنین اشاره می‏فرماید:
    «انّ الله ما بعث آدم و من بعده، من الأنبیاء الا اخذ علیهم العهد لئن بعث محمد(ص)و هو حیّ لیومننّ به و لینصرنه.» (45)
    امضاء

10. Top | #19

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,873
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,766 در 1,063
    دریافت
    0
    آپلود
    0

3.دعوت اهل کتاب به اسلام

پیامبر اسلام با الهام از قرآن مجید اهل کتاب را به پذیرش اسلام و دست کشیدن از آیین خود فرا می‏خواند و در برهه‏ای از زمان که درخت نوپای اسلام به امنیت بیشتر و ترک مخاصمه با قدرت‏های خارجی نیاز دارد، دعوت خود را به صورت کتبی و رسمی به سران کشورها از جمله:ایران، روم، و حبشه و رهبران قبایل یهودی و مسیحی ابلاغ می‏کند.اثبات نسخ از این دعوت‏ها روشن است؛چرا که اگر مسیحیت و یهودیت آیین نسخ نشده و دارای اعتبار و حقانیت فعلی و در عرض اسلام باشند، معنایی‏ ندارد که پیامبر(ص)برای آنان دعوتنامه بفرستد و از آنان بخواهد به آیین وی بگروند.علاوه بر آن، حضرت در نامه‏های خود به سران یهودی و مسیحی شرط اهتدا و گام نهادن در صراط مستقیم را مشروط به پذیرش اسلام می‏کند که معنای آن جز نسخ نیست.
    پیامبر اسلام(ص)از نجاشی حاکم نصرانی حبشه می‏خواهد که گام به صراط توحید گذاشته و به شخص آن حضرت و آئینش ایمان بیاورد.
    امضاء

11. Top | #20

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,873
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,766 در 1,063
    دریافت
    0
    آپلود
    0

«انی ادعوک الی الله وحده لاشریک له و الموالاة علی طاعته و ان تتبعنی فتؤمن بی و بالذی جائنی فانی رسول الله.» (46)
    و در نامه‏ای خطاب به«مقوس»حاکم مسیحی قبط مصر و هرقل پادشاه روم می‏فرماید:
    من تو را به اسلام دعوت می‏کنم و در صورت عدم پذیرش، مسئول گناه تمامی مردم قبط و روم خواهید بود. (47)
    و در نامه‏های دیگر پیامبر سخن از نسخ ادیان و بشارت آن حضرت در ادیان پیشین-روایات آن پیشتر گذشت-و غلبه و پیروزی نهایی اسلام- روایت آن خواهد آمد-به میان می‏آورد.
    این معنی را-یعنی دعوت اهل کتاب و سایر ملل و نحل به اسلام-روایاتی که درباره ظهور امام عصر(عج)«مهدویت»وارد شده است، با ظهور و دلالت قاطع‏تری تأیید می‏کند.برای این که در این روایات، نه تنها سخن از عرضه اسلام به سایر امت‏ها به میان آمده است، بلکه منکران و سرباز زنندگان از این دعوت، اعم از یهودی و مسیحی و غیره تهدید به قتل نیز شده‏اند:
    «فعرض علیهم الأسلام، فمن اسلم طوعا، امره بالصلوة و الزکاة و ما یؤمر به الملسم و یجب علیه. و من لم یسلم، ضرب عنقه، حتی لا یبقی فی المشارق و المغارب احد الا وحّد الله.» (48)
    امضاء

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع