صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 23

موضوع: اسلام و نسخ ادیان(2)

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,873
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,766 در 1,063
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض اسلام و نسخ ادیان(2)

اسلام و نسخ ادیان

3.قرآن کتاب جهانی

قرآن کریم، همانطوری که پیامبر اسلام را پیامبر جهانی معرفی می‏کند، خود را نیز کتاب عموم مردم با عناوین و بیانات مختلف نظیر:هادی، بیان، بلاغ، نذیر، بصائر، موعظة، ذکر، نور و بالاخره برهان و حجت الهی توصیف می‏کند:
    1-کتاب انزلناه الیک لتخرج الناس من الظلمات الی النور.(ابراهیم/1)
    2-هذا بیان للناس و هدی و موعظة للمتقین. (آل عمران/138)
    3-و اوحی الیّ هذا القرآن لانذرکم به و من بلغ. (انعام/19)
    4-هذا بلاغ للناس.(ابراهیم/52)
    5-تبارک الذی نزل الفرقان علی عبده لیکون للعالیمن نذیرا.»(فرقان/1)
    6-ان هو الا ذکر للعالمین.»(تکویر/27)و (یوسف/104)و(ص/87)
    7-یا ایها الناس قد جاءکم برهان من ربکم و انزلنا الیکم نورا مبینا.»(نساء/174)
    8-ان هو الا ذکری للعالمین.(انعام/90)
    دلالت خود آیات بر مدعا یعنی نسخ شرایع‏ پیشین و درخواست پذیرش اسلام و قرآن روشن است؛چرا که اگر گروهی از مردم از این عمومات و اطلاقات مستثنی گردند و یا در پذیرش قرآن و یا بقاء بر کتابهای دینی خود مختار باشند، دیگر اوصاف کمالی قرآن نظیر:هدایت عامه و برهان بودن قرآن به وصف عموم و مطلق تحقق، پیدا نمی‏کند.دیگر اطلاق نام فرقان-که به معنای فارق و ممیز حق از ناحق است-بر قرآن اختصاص بر موارد خاص خواهد داشت.در حالی که تخصیص و تقیید آیات فوق بر خلاف ظهور بل نص آنهاست و به اصطلاح ظواهر آیات از تخصیص و تقیید ابا می‏کنند.
    امضاء

2.  

3. Top | #2

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,873
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,766 در 1,063
    دریافت
    0
    آپلود
    0

4.بشارت به اسلام و اخذ میثاق

خبر ظهور دین اسلام و همچنین نام مبارک حضرت محمد(ص)در تورات و انجیل ذکر شده است.قرآن مجید تصریح می‏کند که اهل کتاب کاملا به این موضوع آگاهی داشتند و حقانیت اسلام و خود پیغمبر(ص)را مانند فرزندان خود می‏شناختند، لکن با این حال آن را کتمان کرده، بدین طریق کفر ورزیدند:
    1-و اذ قال عیسی بن مریم یا بنی اسرائیل انی رسول اللّه الیکم، مصدقا لما بین یدیّ من التوریة و مبشرا برسول یأتی من بعدی اسمه احمد؛فلما جاءهم بالبینات، قالوا هذا سحر مبین.(صف/6)
    2-الذین یتبعون الرسول النبی الأمی الذی یجدونه مکتوبا عندهم فی التوریة و الانجیل یأمرهم بالمعروف و ینههم عن المنکر.(اعراف/157)
    امضاء

4. Top | #3

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,873
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,766 در 1,063
    دریافت
    0
    آپلود
    0

خوشبختانه با وجود تحریفات بسیار در تورات و انجیل باز بعض آیه‏های کتاب مقدس بر ظهور اسلام دلالت می‏کند.
    نویسنده«قرآن‏پژوهی»در این باره می‏نویسد:
    «از تورات آیات 9 تا 12 باب شانزدهم و آیه 20باب هفدهم و آیه 21 باب 21 سفر تکوین و آیه 18 باب 18 و آیات 2 و 12 باب 33 سفر تثنیه، نقش برجسته‏ای در این میان بازی می‏کنند.و گفتنی است که طبق آیه 21 باب 21سفر تکوین«فاران» مسکن اسماعیل است، و طبق آیات 125 و 127 سوره بقره و 37 سوره ابراهیم او در مکه سکنی داشته است.لذا فاران با مکه انطباق می‏یابد.» (37)
    امضاء

5. Top | #4

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,873
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,766 در 1,063
    دریافت
    0
    آپلود
    0

خداوند به صرف ذکر نام پیامبر در ادیان گذشته بسنده نکرده، بلکه از پیامبران و امتهای پیشین نیز میثاق و پیمان گرفته است که موقع ظهور آن پیامبر به آیین او گرویده و در یاری وی دریغ ننمایند.در ضمن قرآن کریم عهدشکنان را فاسقان نامیده است.
    3-واذ اخذ الله میثاق النبیین لما اتیتکم من کتاب و حکمة ثم جاءکم رسول مصدق لما معکم لتومننّ به و لتنصرنّه قال ءأقررتم و اخذتم علی ذلکم اصری قالوا اقررنا قال فاشهدوا و انا معکم من‏ الشاهدین؛فمن تولی بعد ذلک فاولئک هم الفاسقون.(آل عمران/82-81)
    امضاء

6. Top | #5

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,873
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,766 در 1,063
    دریافت
    0
    آپلود
    0

خداوند در این آیه شریفه، از پیامبران خواسته است که در صورت ظهور پیامبر بعدی به او ایمان آورده و در نصرت وی جهد نمایند.دلالت این آیه نیز روشن است؛چرا که در صورت حقانیت ادیان گذشته در عرض هم، اخذ پیمان و درخواست ایمان و نصرت پیامبر بعدی لغو خواهد بود.مضاف بر این که توصیف پیمان‏شکنان، بر فسق، دلیل بر وجوب اطاعت از پیامبر بعدی می‏باشد.پیامبر اسلام(ص)در احتجاجات خود با یهودیان به بشارت خود در تورات اشاره فرموده و از آنان می‏خواهد به همین دلیل به اسلام ایمان بیاورند. (38)
    در روایتی از حضرت علی(ع)نیز بر این موضوع تأکید شده است که در مبانی روایی نسخ خواهد آمد.
    امضاء

7. Top | #6

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,873
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,766 در 1,063
    دریافت
    0
    آپلود
    0

5.فراخوانی اهل کتاب به اسلام و توبیخ آنان

پیشتر گفتیم که پیامبر اسلام یک پیامبر جهانی و قرآن نیز یک کتاب آسمانی که مخاطبانش عام و همه مردم جهان است و شمول آن بر اهل کتاب، از باب تطبیق عام و مطلق بر افراد خود می‏باشد.لکن آیات متکثری وجود دارد که اهل کتاب را به خصوص طرف خطاب قرار داده و بعثت پیامبر اسلام و انزال قرآن کریم را نیز شامل حال آنان می‏کند و از آنان می‏خواهد که به این آیین مقدس ایمان بیاورند:

امضاء

8. Top | #7

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,873
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,766 در 1,063
    دریافت
    0
    آپلود
    0

1-یا اهل الکتاب قد جاءکم رسولنا یبین لکم علی فترة من الرسل ان تقولوا ما جاءنا من بشیر و لانذیر فقد جاءکم بشیر و نذیر و اللّه کل شئ قدیر.(مائده/19)
    2-یا اهل الکتاب قد جاءکم رسولنا یبین لکم کثیرا مما کنتم تخفون من الکتاب و یعفوا عن کثیر قد جاءکم من اللّه نور و کتاب مبین.یهدی به اللّه من اتبع رضوانه سبل السلام و یخرجهم من الظلمات الی النور باذنه و یهدیهم الی صراط مستقیم.(مائده/15)
    آیه اول ضمن اشاره به ظهور اسلام بعد از دوره فترت اهل کتاب را انکار اسلام بر حذر می‏دارد. آیه دوم نیز بعد از خبر دادن به ظهور اسلام، به اهل کتاب تذکار می‏دهد که راه نجات و خروج از ظلمات به سوی افق نور در سایه قرآن مجید میسور می‏گردد و صراط مستقیم نیز در آن تجلی پیدا می‏کند.
    امضاء

9. Top | #8

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,873
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,766 در 1,063
    دریافت
    0
    آپلود
    0

3-و امنوا بما انزلت مصدقا لما معکم و لاتکونوا اول کافر به.(بقره/41)
    این آیه به صورت صریح اهل کتاب را به پذیرش اسلام فرامی‏خواند و منکران آن را در عداد کافران قرار می‏دهد.
    4-یا اهل الکتاب لم تکفرون بایات الله و انتم تشهدون.(آل عمران/70)
    5-یا اهل الکتاب لم تلبسون الحق بالباطل و تکتمون الحق و انتم تعلمون.(آل عمران/71)
    دلالت این دو آیه نیز با توبیخ و مذمت اهل کتاب به خاطر کتمان حقانیت اسلام و کفر به آن روشن است.
    امضاء

10. Top | #9

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,873
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,766 در 1,063
    دریافت
    0
    آپلود
    0

6.اسلام شرط هدایت اهل کتاب

تا این جا به ذکر بعضی از آیاتی که دلالت بر بشارت پیامبر اسلام و مذمت و نکوهش اهل کتاب می‏کرد، پرداختیم، حالا به تبیین آیاتی می‏پردازیم که در آنها هدایت واقعی و تام منوط به پذیرش اسلام از سوی اهل کتاب شده است و روی‏گردانی از آن، موجب کفر و قهر الهی خواهد شد:
    1-و لو اهل الکتاب امنوا و اتقوا لکفّرنا عنهم سیئاتهم و لأدخلناهم جنات النعیم.(مائده/65)
    2-فامنوا بالله و رسوله النبی الأمی الذی یؤمن بالله و کلماته و اتبعوه لعلکم تهتدون.(اعراف/158)
    3-و لو امن اهل الکتاب لکان خیرا لهم منهم المؤمنون و اکثرهم الفاسقون.(آل عمران/110)
    4-کیف یهدی الله قوما کفروا بعد ایمانهم و شهدوا ان الرسول حق و جاءهم البینات و الله لایهدی القوم الظالمین.(آل عمران/86)
    امضاء

11. Top | #10

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,873
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,766 در 1,063
    دریافت
    0
    آپلود
    0

5-فان امنوا بمثل ما امنتم به فقد اهتدوا و ان تولوا فانما هم فی شقاق فسیکفیکم الله و هو السمیع العلیم.(بقره/136)
    6-قل للذین اوتو الکتاب و الأمیین ءأسلمتم فان اسلموا فقد اهتدوا.(آل عمران/20)
    آیات اخیر و مخصوصا آیات شرطیه که در آنها شرط هدایت و بخشش گناهان منوط به اقبال به اسلام شده است، صریح و مثبت مدعاست؛چرا که در صورت بقاء حقانیت ادیان پیشین، تمامی این ظواهر و مفاد جملات شرطی لغو و مهمل می‏شود. با توجه به این نکته که شرط هدایت گرویدن به دین اسلام است، معنا و مفهوم اسلام در آیات ذیل روشن می‏شود:
    امضاء

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع