صفحه 2 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 43

موضوع: شفاعت در قرآن کريم(2)

1. Top | #11

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,881
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,798 در 1,071
    دریافت
    0
    آپلود
    0

3) آياتي که شفاعت را نفي مي کند:

- «وتقوا يوما لا تجزي نفس عن نفس شيئاً و لايقبل منها شفاعه و لا يؤخذ منه عدلاً و لا هم ينصرون؛ بپرهيز از روزي که احدي به جاي ديگري جزاءداده نمي شود و از او شفاعتي پذيرفته نيست و از او عوضي گرفته نمي شود و هيچ کس از ناحيه ي کسي ياري نمي گردد.» (بقره، 48)

- «يوم لا بيعٌ و لا خلهٌ و لا شفاعهٌ؛ روزي که نه د رآن خريد و فروشي است و نه رابطه دوستي » (بقره، 254)

- «وَيَعْبُدُونَ مِن دُونِ اللّهِ مَا لاَ يَضُرُّهُمْ وَلاَ يَنْفَعُهُمْ وَيَقُولُونَ هََّؤُلاََّءِشُفَعََّؤُنَ ا عِندَ اللّهِ قُلْ اءَتُنَبِّئُونَ اللّهَ بِمَا لاَ يَعْلَمُ فِى السَّمَوَتِ وَلاَ فِى الاَْرْضِ سُبْحَانَهُ وَتَعَلَى عَمَّا يُشْرِكُونَ؛ به غير از خدا چيزي را مي پرستند که نه ضرري برايشان دارد و نه سوديبه ايشان مي رساند ؛ مي گويند: اين ها شفيعان ما به نزد خدايند، بگو آيا به خدا چيزي ياد مي دهيدکه خود او در آسمانها و زمين سراغ ندارد؟ منزه و والاست از آن چه ايشان برايش شريک مي پندارند. » (يونس، 18)

- «ما للظالمين من حميمٍ و لا شفيعٍ يطاعُ؛ ستمکاران نه دوستي دارند و نه شفيعي که سخنش خريدار داشته باشد.» (طباطبائي،سيّدمحمدحسين،تر مه تفسير الميزان، جلد اول، ص 234و235)

آيا آيات مربوط به شفاعت، آيات متشابهي است؟ آيات متشابه، آن دسته از آيات است که به جهت افعال و صفات خداوند با افعال و صفات بندگان مقصود راستين آن روشن نباشد و هاله اي از ابهام و احتمال آن را فراگرفته باشد و سرانجام معناي اصلي آيه به غير آن مشتبه گردد.

2) آياتي که شفاعت را مشروط به اذن خدا مي داند:

- «له ما في السموات و ما في الأرض من ذالذي يشفع عنده الا بإذنه يعلم ما بين ايديهم و ما خلفهم؛ از آن اوست آسمانها و زمين ، کيست که بدون اذن او شفاعتي کند؟ او مي داند اعمالي را که يک يک آنها کرده اند و هم چنين آثاري که از خود به جا نهاده اند» (بقره، 255)

- «ان ربکم الذي خلق السموات و الارض في سته ايام ثم الستوي علي العرش يدبر الامر ما من شفيع الا من بعد اذنه ؛ به درستي پروردگار شما تنها الله است که آسمانها و زمين را در شش روز بيافريد آن گاه بر عرش مسلط گشته، تدبير امر نمود، هيچ شفيعي نيست مگر بعد از آن که او اجازه دهد.» (يونس، 3)

- «لايملکون الشفاعه عنده الا لمن اذن له؛ شفاعت نزد او براي کسي سودي نمي دهد، مگر کسي که برايش اجازه داده باشد.» (سبأ، 23)

- «لا يملو الشفاعه الا من اتخذ عند الرحمن عهداً؛ مالک شفاعت نيستند مگر تنها کساني که نزد خدا عهدي داشته باشند.» (مريم، 87)

- «و کم من ملک في السموات لاتغني شفاعتهم شيئاً الا من أذن الله لمن يشاء و يرضي؛ چه بسيار فرشتگان که در آسمان هايند و شفاعتشان هيچ سودي ندارد مگر بعد از آن که خدا براي هرکس بخواهد اذن دهد.» (نجم، 26) (طباطبائي،سيّدمحمدحسين،1363 ترجمه تفسير الميزان ،جلد اول، ص 236 و 235)
    امضاء

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #12

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,881
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,798 در 1,071
    دریافت
    0
    آپلود
    0

با چنين ويژگي هايي آيات متشابه در آيه هاي شفاعت وجود ندارد و هدف هر آيه اي از آيه هاي شفاعت با درنظر گرفتن عبارات پيشين و پسين آنها بسيار روشن است و اگر نياز به بحث و تفسير آنها نشانه ي متشابه بودن آنها باشد بايد گفت بيشتر آيات قرآن شبيه يکديگر است، زيرا دريافت بيشتر آنها نيازمند بحث، شرح و تفسير است. (آيت الله جعفرسبحاني،شفاعت و زيارت،انتشارات کانون انديشه جوان، جلد سوم،ص83)
    امضاء

4. Top | #13

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,881
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,798 در 1,071
    دریافت
    0
    آپلود
    0

روايات مربوط به شفاعت

علاوه بر آيات متعدد قرآني، روايات فراواني از طريق شيعه و سني از رسول اکرم (ص) نقل گرديده است. شايد به جرأت بتوان گفت که از همه ائمه معصومين در زمينه شفاعت روايت داريم و اين روايات هرگونه ابهام و شک و ترديدي را در زمينه شفاعت از بين مي برد و موجبات يقين را براي حقيقت جويان با انصاف فراهم مي سازد.

همانطور که گفته شد در زمينه شفاعت هم از طريق اهل سنت و هم از طريق شيعه اخبار فراواني به دست ما رسيده است؛ نخست به ذکر چند روايت که از طريق اهل سنت از پيامبر اکرم (ص) رسيده است مي پردازيم و سپس اخبار شيعه را در زمينه ي شفاعت بررسي مي کنيم.
    امضاء

5. Top | #14

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,881
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,798 در 1,071
    دریافت
    0
    آپلود
    0

اخبار اهل سنت

قال رسول الله(ص): «شفاعتي نائله ان شاءالله من مات لايشرک بالله شيئاً؛ از شفاعت من اگر خدا بخواهد آن کسي برخوردار خواهد شد که بميرد در حالي که هيچ گونه شائبه شرکي نسبت به خداوند در دلش نباشد.»

قال رسول الله(ص):« قوله تعالي، عسي ان يبعثک ربک مقاماً محموداً؛ هو المقام الذي اشفع لأُمتي فيه؛ منظور از مقام محمود درآنجا که خداوند مي فرمايد اميد است که خداوند تو را به مقام محمود برگزيند مقامي است که من د رآن براي امتم شفاعت مي کنم.»
    امضاء

6. Top | #15

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,881
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,798 در 1,071
    دریافت
    0
    آپلود
    0

اخبار شيعه

قال رسول الله (ص):« ثلاثه يشفعون الي الله فيشفعون الأنبياء،ثم العلماء ثم الشهداء؛ سه گروهند که درنزد خداوند براي گنهکاران شفاعت مي کنند و شفاعتشان مورد قبول واقع مي شود؛ نخست انبياء سپس علماء پس از آن شهدا»

قال رسول الله (ص):«انما الشفاعه لأهل الکبائر من امتي؛ شفاعت من فقط براي کساني از امتم
    مي باشد که مرتکب گناهان کبيره شده اند»

قال اميرالمؤمنين (ع):« لنا شفاعه لأهل مودّتنا شفاعه؛ براي ما و نيز اهل مودت و دوستي ما حق شفاعت وجود دارد.»

قال الصادق (ع):« من انکر ثلاثه النبياء فليس من شيعتنا المعراج و المسئله في القبر و الشفاعه؛ هرکس منکر سه چيز شود از شيعيان ما محسوب نمي شود معراج پيامبر، سوال در قبرو مسئله شفاعت»

قال الصادق (ع):« نَجد ربنا و نُصلي علي نبينا و نَشفع لِشيعتنا فلا يردّنا ربّنا؛ ما پروردگارمان را تمجيد مي کنيم و بر پيامبرمان درود مي فرستيم و براي شيعيانمان شفاعت مي کنيم وخداوند نيز درخواست ما را رد نمي کند.»

قال الرضا (ع):« من کذب بشفاعه رسول الله(ص) ام تناله؛ هر کس شفاعت رسول خدا(ص) را تکذيب کند مشمول آن نخواهد شد.»

با توجه به آيات متعدد قرآني و روايات فراواني که از شيعه و اهل سنت در زمينه شفاعت وجود دارد انکار و تشکيک درآن هرگز براي اهل تحقيق و انصاف ممکن نيست.
    امضاء

7. Top | #16

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,881
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,798 در 1,071
    دریافت
    0
    آپلود
    0

جمع بندي روايات در باب شفاعت

آنچه از روايات در اين جا ذکر گرديد تعداد کمي از روايات متعددي است که در زمينه شفاعت به معناي گسترده به ما رسيده است، ما در اين جا براي رعايت اختصار از ذکر بقيه روايات اين باب که درکتب احاديث آمده ، معني گوناگون و اصطلاح شفاعت در لسان شرع را نيز بيان مي کنيم.

به طورکلي ميتوان اين روايات را به سه دسته تقسيم کرد:

دسته اول: رواياتي است که شفاعت را به پيامبر اسلام (ص) و اهل بيتشان مؤمنين و يا گروه هاي خاص ديگر مثل انبياء و شهدا نسبت مي دهند و در بعضي از روايات آمده است که همسايه نيز درباره همسايه شفاعت مي کند.

دسته دوم: رواياتي است که شفاعت را به بعضي از اعمال نسبت مي دهند به عنوان مثال در روايتي شفاعت به رحم و امانت داري نسبت داده شده است.

دسته سوم: رواياتي است که مفادشان اين است که همه مردم (ظاهراً بدون استثنا) در قيامت نيازمند شفاعت پيامبر اکرم (ص) مي باشند.
    امضاء

8. Top | #17

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,881
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,798 در 1,071
    دریافت
    0
    آپلود
    0

اگر بخواهيم معناي عام و واقعي براي شفاعت (با توجه به گونه هاي مختلف آن) ارائه دهيم بهتر اين است که بگوئيم شفاعت همان واسطه شدن در درگاه الهي است و اين گروه ها، اشخاص و يا افعال که در روايات به عنوان شفيع مطرح مي شوند هريک به نوبه خود مجرايي از مجاري فيض باري تعالي هستند و وسائط و کانال هاي جريان لطف و رحمت خداوندي به شمار مي روند. يعني همان گونه که هريک از فيوضات الهي سبب و مجراي خاصي دارد فيض شفاعت الهي نيز سبب و کانال خاصي دارد.
    امضاء

9. Top | #18

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,881
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,798 در 1,071
    دریافت
    0
    آپلود
    0

شفاعت از چه کساني صادر مي شود؟

با مراجعه به آيات و روايات مي توان شافعان روز جزا و ويژگي هاي آنان را شناخت.

برخي از آنها عبارتند از:

1) رسول گرامي اسلام(ص):

قرآن مجيد خطاب به پيامبر اکرم(ص) مي فرمايد« و لسوف يعطيک ربک فترضي؛ به زودي پروردگارت تو را عطا خواهد داد تا خرسند گردي» (ضحي، 6)

در روايات عطاي الهي به شفاعت آن حضرت تفسير شده است و نيز از آن حضرت نقل شده است که فرمود: «ذخرت شفاعتي لأهل الکبائر من امتي؛ شفاعت خود را براي گناهکاران از امّتم که مرتکب گناهان بزرگ شده باشند، ذخيره کرده ام.»
    امضاء

10. Top | #19

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,881
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,798 در 1,071
    دریافت
    0
    آپلود
    0

2) امير المؤمنين(ع):

پيامبر گرامي اسلام درباره يشفاعت اميرالمؤمنين علي (ع) فرمود:«اني لا شفع يوم القيامه فأشفع و شفع عليُ فيشفع؛ من در روز رستاخيز شفاعت مي کنم و شفاعتم پذيرفته مي شود و علي نيز شفاعت مي کند و شفاعت او پذيرفته مي شود.»
    امضاء

11. Top | #20

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,881
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,798 در 1,071
    دریافت
    0
    آپلود
    0

4) اهل بيت پيامبر(ص):

در روايتي از رسول گرامي اسلام (ص) نقل است که فرمود: «و يشفع اهل بيتي فيشفعون؛ و اهل بيت من شفاعت مي کنند و شفاعتشان پذيرفته مي شود.»
    3) فاطمه الزهراء (س) :

از پيامبر اکرم(ص) درباره شفاعت فاطمه (س) وارد شده است: «ايما إمراه في اليوم واليله خمس صلوات و صامت شهر رمضان و حجت بيت الحرام و زکت مالها و اطاعت زوجها و والت علياً بعدي دخلت بشفاعه ابنتي فاطمه؛ هر زني که نمازهاي پنج گانه اش را بخواند و روزه ي ماه رمضان را بگيرد و در صورت استطاعت به زيارت خانه خدا برود و زکات مالش را بدهد و از همسرش اطاعت کند و پس از من، علي را به امامت بپذيرد به شفاعت دخترم فاطمه وارد بهشت خواهد شد.»
    امضاء

صفحه 2 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع