صفحه 4 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 43

موضوع: شفاعت در قرآن کريم(2)

1. Top | #31

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,886
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,799 در 1,071
    دریافت
    0
    آپلود
    0

15) توسل به پيامبر:

امام زين العابدين در دعايي اينگونه مي گويد:«صلي علي محمد و آله و اجعل توسلي به شافعاً يوم القاوه نافعاً انک انت ارحم الراحمين؛ بارالها درود بر محمد و آل او بفرست و توسل مرا به او شفيع من گردان در روز قيامت که مرا سود دهد. تويي از همه ي مهربانان مهربانتر.»
    امضاء

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #32

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,886
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,799 در 1,071
    دریافت
    0
    آپلود
    0

16) روزه:

پيامبر رحمت (ص) مي فرمايد: «الصيام و القرآن يشفعان للعبد يوم القيامه، يقول الصيام اي رب منعته الطعام والشهوات بالنهار فاشفعني فيه ...؛ روزه و قرآن در روز قيامت براي بنده شفاعت مي کنند روزه مي گويد، پروردگارا من او را از خوردن غذا و انجام شهوات در روز مانع شدم، پس شفاعت مرا
    درباره اش بپذير.»
    امضاء

4. Top | #33

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,886
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,799 در 1,071
    دریافت
    0
    آپلود
    0

چه گروهي از شفاعت بهره مند مي شوند؟

براساس آيات و روايات همه ي مومنان و دوست داران پيامبر(ص) و اهل بيت او از شفاعت بهره مند مي شوند البته برخي به دليل پيشينه نيکشان از اين رحمت الهي زودتر بهره مند مي شوند و برخي ديرتر اما سرانجام اين دريچه ي رحمت به روي آنان گشوده خواهد شد.

آيه 28 سوره انبياء شفاعت برخي شفاعت گران را تنها در حق کساني مي داند که رضايت خداوند را به دست آورده باشند و از سويي با توجه به آيه 48 سوره نساء خداوند تنها گناه شرک را نمي بخشد و از گناهان ديگر براي هرکس که بخواهد چشم مي پوشد. بنابراين هرکس از خط قرمز يکتاپرستي پا فراتر ننهاده باشد و در منجلاب شرک فرو نيفتاده باشد از شفاعت بهره مي گيرد.(آيت الله جعفر سبحاني ، شفاعت و زيارت ،ص43)

17) درود فرستادن برمحمد و آل او:

از امام سجاد(ع) در دعاي 31 صحيفه سجاديه اين گونه نقل شده است: « صلي علي محمد و آله صلوه تشفع لنا يوم القيامه و يوم الفاقه اليک؛ پروردگارا برمحمد و آل او درود فرست، درودي که براي ما در روز رستاخيز و روز نيازمندي به تو شفاعت کند.»

و مهم ترين شفاعت كننده : خداوند: از برخي روايات چنين دريافته مي شود که پس از شفاعت کنندگان، خداوند مهربان نيز، خود شفاعت گر گناهکاران مي شود و آنان را از عذاب مي رهاند.

از پيامبر(ص) نقل شده است: «يشفع النبيون و الملائکه و المؤمنون فيقول الجبار بقيت شفاعتي...؛ پيامبران و فرشتگان و مؤمنان شفاعت مي کنند، آنگاه خداي متعال مي فرمايد: شفاعت من باقي مانده است.» (برگرفته از آثار آيت الله جعفرسبحاني، شفاعت و زيارت ،ص40-35)
    امضاء

5. Top | #34

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,886
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,799 در 1,071
    دریافت
    0
    آپلود
    0

چه گروهي از شفاعت بي بهره اند؟

از پژوهش در آيات و روايات به دست مي آيد که برخي هرگز از رحمت شفاعت بهره مند نمي شوند اينان عبارت اند از:

1- مشرکان:

با توجه به آيات 97 تا 101 سوره شعراء، در روز بازپسين مشرکان شفاعت نمي شوند و شفاعت ِ شفاعت گران به حال آنان سود نخواهد داشت، در بسياري از روايات هم به موضوع فوق تصريح شده است از جمله پيامبر(ص) مي فرمايند:اعطيت خمساً... و اعطيت الشفاعه لامتي فهي لمن لا يشرک بالله شيئاً؛ خداوند بزرک به من پنج امتياز اعطا کرده است... يکي از آن ها شفاعت است براي کساني که مشرک نباشند»
    امضاء

6. Top | #35

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,886
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,799 در 1,071
    دریافت
    0
    آپلود
    0

2- کافران:

از آيات 41 تا 48سوره ي مدثّر دريافته مي شود که روز رستاخيز کافران بهره اي از شفاعت نمي برند و شفاعت به حال آنان سودي نخواهد داشت همين نکته از برخي روايات نيز استنتاج مي شود، از امام هشتم(ع) معناي آيه 28 سوره ي انبياء را پرسيدند که مي فرمايد«جز براي کسي که(خدا) رضايت دهد شفاعت نمي کنند»

فرمود معنايش آن است که شافعان رستاخيز جز براي کسي که دين او مورد رضايت و پسند خدا باشد شفاعت نمي کنند، روشن است که کافران موردپسند خداوند را ندارند.
    امضاء

7. Top | #36

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,886
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,799 در 1,071
    دریافت
    0
    آپلود
    0

3- ستمگران:

قرآن مجيد مي فرمايد«ما للظالمين من حميمٍ و لا شفيعٍ يطاعُ؛ و براي ستمگران نه ياري است و نه شفاعت گري که مورد اطاعت باشد پيامبر گرامي اسلام در يان زمينه مي فرمايند:«ما شفاعتي فقي اصحاب الکبائر ما اهل الشرک و الظلم؛ شفاعت من براي کساني است که مرتکب گناه بزرگ شده باشند جز شرک و ستم کاري.»
    امضاء

8. Top | #37

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,886
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,799 در 1,071
    دریافت
    0
    آپلود
    0

4- دشمنان خاندان رسالت:

امام صادق(ع) فرمود:«لو ان الملائکه المقربين و النبياء و المرسلين شفعوا في ناصب شفعوا؛ اگر همه ي فرشتگان مقرب الهي و مقام پيامبران براي ناصبي(کسي که دشمن خاندان عصمت و طهارت است) شفاعت کننده شفاعت آنان پذيرفته نمي شود.
    امضاء

9. Top | #38

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,886
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,799 در 1,071
    دریافت
    0
    آپلود
    0

5- آزاردهندگان حضرت رسول:

پيامبر اکرم (ص) در اين باره مي فرمايند:« إذا اقمت المقام المحمود تشفعت في اصحاب الکبائر من امتي فيشفعتي الله فيهم و الله لا تشفعت فيمن آذي ذريتي؛ هنگامي که درمقام شفاعت قرار گيرم، براي گناهکاران امتم شفاعت مي کنم و خداوند شفاعت مرا مي پذيرد به خدا سوگند براي کساني که ذريه و فرزندان مرا آزرده باشند شفاعت نمي کنم.»
    امضاء

10. Top | #39

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,886
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,799 در 1,071
    دریافت
    0
    آپلود
    0

6- منکران شفاعت:

امام هشتم (ع) دراين باره مي فرمايند:«من کذب بشفاعه رسول الله لم تناله؛ کسي که شفاعت رسول خدا را تکذيب کند شفاعت آن گرامي به او نمي رسد.»

رسول گرامي اسلام(ص) نيز مي فرمايد:«من لم يؤمن بشفاعتي؛ هرکس به شفاعت من ايمان نداشته باشد شفاعت من بر او نمي رسد.»
    امضاء

11. Top | #40

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,886
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,799 در 1,071
    دریافت
    0
    آپلود
    0

7- خائنان:

رسول گرامي اسلام(ص) فرموده اند«من غش العرب لم يدخل في شفاعتي؛ هرکس به عربها (عرب هاي مسلمان) خيانت کند از شفاعت من بي بهره خواهد بود.»
    امضاء

صفحه 4 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع