صفحه 5 از 5 نخستنخست 12345
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 43 , از مجموع 43

موضوع: دین انسانی یا انسان دینی

1. Top | #41

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,873
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,766 در 1,063
    دریافت
    0
    آپلود
    0

3-3-2-2- اسلام و نیاز جنسی انسان

یکی از تمایلات انسان نیاز جنسی اوست و ارضای صحیح آن نقش اساسی در ایجاد آرامش روان و تعالی روح انسان دارد به طوری­که اگر از راه سالم و صحیحی ارضاء نشود عوارض و ناراحتی­های روحی فراوانی برای انسان ایجاد خواهد کرد.
    مکاتب گوناگون در فرهنگ­های مختلف شرقی و غربی از جمله بودائیسم و مسیحیت در مورد ارضای غریزه جنسی نظریه‏های مختلفی ارائه داده­اند که اکثریت آنها راه افراط و تفریط پیموده­اند. اما دین اسلام نه به آن بی­توجه است و نه آن را به گونه­ای که به صورت بی‏بند و باری جنسی درآید، می‏پذیرد بلکه برای این غریزه ارزش و اصالت ویژه­ای قایل است. قرآن­کریم می‏فرماید: «و من آیاته ان خلق لکم من انفسکم ازواجا لتسکنوا الیها و جعل بینکم و مودة و رحمة» و یکی از نشانه­های او این است که از جنس خودتان همسری آفرید تا بوسیله او آرامش پیدا کنید و میان شما مهربانی و رحمت قرار داد (روم، 21).
    نمود بارز اهتمام اسلام به این امر، تأکید او بر ازدواج و همسرگزینی است که در برخی روایات آن را معادل نصف دین می­داند. نگاهی به آموزه­های اسلامی نشان می­دهد که مسأله ازدواج به صورتی جدی و گسترده مورد توجه دین مبین اسلام است و برخلاف برخی نظریه­ها که تجرد را توصیه کرده و ازدواج را امری زشت و قبیح شمرده­اند، آن را امری مقدس دانسته و از تجرد نهی نموده است. قرآن­کریم در آیه 32 سوره نور در پاسخ به افرادی که به دلیل ترس از فقر مبادرت به ازدواج نمی­کنند، می­فرماید: «و انکحوا الایامی منکم والصالحین من عبادکم وامائکم ان یکونوا فقرا یغنهم الله من فضله و الله واسع علیم».
    در روایات منقول از پیامبر اکرم(ص) نیز اهتمام خاصی به همسرگزینی شده است به گونه­ای که اگر کسی که از این امر امتناع ورزد، در جرگه افرادی قرار می­گیرد که سوء ظن به پروردگار عالم دارند. ایشان می­فرمایند: «هرکس به دلیل ترس از فقر ازدواج را ترک کند، همانا به خداوند بدگمان شده است» (نوری طبرسی، 1408، ج14، 172؛ حرعاملی، 1409، ج20، 43).
    همچنین رسول اکرم(ص) ازدواج را سنت خود معرفی می­کنند و هرکس را که از آن روی برگرداند، از خود نمی­دانند. ایشان می­فرمایند:«ازدواج سنت و شیوه من است، هر کس از آن اعراض کند همانا از سنت من اعراض کرده است» (مجلسی، 1402، ج22، 180).
    امضاء

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #42

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,873
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,766 در 1,063
    دریافت
    0
    آپلود
    0

نتیجه­

1- دین اسلام همان­گونه که انسان را دینی خواسته است، بدانگونه نیست که اقتضائات روحی- روانی، فکری و جسمانی آدمی را مورد توجه قرار ندهد. به عبارت دیگر انسان­شناسی اسلام به گونه­ای نیست که تنها او را به عنوان یک موجود تک بعدی و انتزاعی در نظر بگیرد، بلکه تمام ابعاد وجودی او را به عنوان یک کل در نظر گرفته و مورد توجه قرار می­دهد.
    2- اسلام دین فطرت و فطرت همان نحوة خاص آفرینش انسان است چنان­که اگر انسان هماهنگ با فطرت و ارزش­های مربوط به آن عمل کند به سوی سعادت رهنمون خواهد شد. در آیات قرآن­کریم دین و فطرت دو حقیقت متناظر بر هم تلقی شده است. بنابراین اسلام دین انسانی است و ایمان و دلبستگی به آن و عمل به موازین اسلامی نه تنها انسان را از خود بیگانه نمی­کند بلکه از آنجا که ایمان و عمل مذکور به مقتضای فطرت و اندیشه است، انسان را فربه­تر و من اصیل او را «من» تر می­سازد.
    3- اسلام دین جامع است و همه نیازها، اقتضائات، گرایش­ها و امیال آدمی را مد نظر دارد و برای هر یک نسخه زندگی ارائه کرده است. به عبارت دیگر دین اسلام با ارائه راه حل صحیح و فراهم ساختن زمینه مناسب برای پاسخگویی به نیازهای آدمی او را یاری رسانده و در تمامی این مراحل، معیار تعادل را فراموش نمی­کند؛ به بیان دیگر نه تنها رشدهای سرطانی و ناهماهنگ به هیچ عنوان مورد تأیید اسلام نیست بلکه رهبانیت و عبودیت او در متن زندگی دنیوی تعریف شده است و دنیای مورد توجه او با معنویت و آخرت پیوند خورده است.
    جامعیت یکی از شاخصه­های برجسته اسلام است و با مکانیزم­های درونی خویش تمام نیازهای انسان را در بستر زمان با تمام تحولاتش پاسخگوست که تأیید دیگری است بر این­که اسلام دین انسانی است.
    4- عبارت دین انسانی یا انسان دینی مؤلفه­ای نیست که مانعة الجمع باشد و این ویژگی در اسلام به وضوح قابل مشاهده است. به عبارت دیگر اسلام، هم خواستار دینی شدن انسان است و هم دینی انسانی است.

[1]. کرامت طبیعی، کرامتی است مربوط به موجودات طبیعی از احجار کریمه (سنگهای قیمتی) تا گیاهان را دربر می­گیرد. از این رو خداوند گیاهان زمین را با وصف کرامت، یاد می­کند... کرامت ملکوتی یا فراطبیعی، کرامتی است مربوط به فرشتگان خدا، عرش الهی حاملان عرش و... (جوادی آملی، 1383، ج14، 327).
    امضاء

4. Top | #43

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,873
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,766 در 1,063
    دریافت
    0
    آپلود
    0

مراجع
    - قرآن کریم
    - نهج الفصاحة، به کوشش علی شیروانی، تهران: دارالفکر، 1385.
    - نهج البلاغة، ترجمة محمد دشتی، چاپ هشتم، قم: نشر الهادی، 1379.
    - ابن بابویه قمی، ابی جعفر محمدبن علی حسینی، من لا یحضره الفقیه، قم: جامعه مدرسین قم، 1413.
    - جوادی آملی، عبدالله، تفسیر موضوعی قرآن کریم، چاپ سوم، قم: اسراء، 1383.
    - حرعاملی، وسائل الشیعه، قم: موسسة آل البیت، 1409.
    - خوانساری، محمد، دانشگاه تهران، تهران، 1352.
    - شریعتی، علی، درسی از روم به ضمیمة الیناسیون(انسان بی خود)، تهران: نشر حدید، 1356.
    - صادقی تهرانی، محمد، الفرقان فی تفسیر القرآن بالقرآن، قم: فرهنگ اسلامی، 1365.
    - طباطبایی، سیدمحمدحسین، تفسیر المیزان، ترجمة محمدباقر موسوی همدانی، چاپ بیستم، بی­جا: انشارات اسلامی، 1374.
    - عمید زنجانی، عباسعلی، انقلاب اسلامی و ریشه های آن، تهران: نشر کتاب سیاسی، 1367.
    - کلینی رازی، اصول کافی، ترجمة صادق حسن­زاده، چاپ دوم، قم: آل محمد، 1384.
    - گیلانی، عبدالرزاق، شرح مصباح الشریعة، چاپ چهارم، بی­جا: صدوق، 1373.
    - مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، چاپ دوم، بیروت: موسسه الوفاء، 1402.
    - محمدی ری­شهری، محمد، میزان الحکمة، ترجمه حمیدرضا شیخی، چاپ دوم، بی­جا: دارالحدیث، 1379.
    - مطهری، مرتضی، آشنایی با قرآن، چاپ سیزدهم، قم: صدرا، 1377.
    - ، جامعه وتاریخ، چاپ هفدهم، قم: صدرا، 1384.
    - ، ولاءها و ولایت­ها، چاپ سیزدهم، قم: صدرا، 1378.
    - نوری طبرسی، مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل، چاپ دوم، بی­جا: موسسه آل البیت لاحیاء التراث، 1408.
    - هگل، استقرار شریعت در مذهب مسیح، تهران: آگاه، 1369.
    امضاء

صفحه 5 از 5 نخستنخست 12345

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع