صفحه 1 از 21 1234511 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 205

موضوع: پندهای حکیمانه استاد علامه حسن زاده آملی(2)

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,725
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    تقدیم به روح پاک و ملکوتی خانم فاطمه زهرا مرضیه سلام الله علیها
    مورد تشکر
    11,145 در 2,987
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پندهای حکیمانه استاد علامه حسن زاده آملی(2)

امضاء

2. تشكر

عهد آسمانى (10-03-2019)

3.  

4. Top | #2

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,725
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,145 در 2,987
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

1- مناجات های عارفانه:

الهی، وای بر من اگر دلی از من برنجد .
    الهی، وای بر من اگر دانشم رهزنم شود و کتابم حجابم .
    الهی، چون تو حاضری چه جویم، و چون تو ناظری چه گویم .
    الهی، جز این نمی شد، با که در آویز مشکلات
    الهی، تو هود گواهی که این سخنان از بی تابی است؛ بر ما متاب .
    الهی، کامم را به حلاوت تلاوت کلامت شیرین گردان .
    الهی، از خواندن نماز شرم دارم و از نخواندن آن شرم بیشتر
    الهی، این آفریده که بدین پایه مهربان است، آفریننده وی در چه پایه است؟ الهی، خوشا آنان که در جوانی شکسته نشده اند، که پیری خود شکستگی است .
    الهی، عقل و عشق، سنگ و شیشه اند؛ عاشقان از عاقلان نالند نه از جاهلان الهی، شکرت که این تهیدست پابست تو شد .
    الهی، اگر کودکان سر گرم بازی اند، مگر کلانسالان در چه کارند؟
    الهی، شکرت که پیر ناشده استغفار کردم، که استغفار پیر استزا را ماند
    الهی، عارفان گویند عرفنی نفسک،این جاهل گوید عرفنی لنفسی .

2- فضیلت علی (علیه السلام):

اگر حضرت وصی، علی (علیه السلام) نبود، احدی کفو فاطمه (علیه السلام) نبود، پس حضرت علی وصی - صلوات الله علیه - به خصیصه ای اختصاص یافت که احدی با وی در آن شریک نبود و نخواهد بود . و در روایت نبوی (صلی الله علیه و آله) چنین آمده: یا علی ! اگر تو نبودی بر روی زمین احدی کفو فاطمه نبود (1)

3- شعر در مدح و رثای اهل البیت (علیه السلام):

امام صادق (علیه السلام) فرموده است:
    من قال فینا بیت شعر، بنی الله له بیتا فی الجنة (2)
    کسی یک بیت شعر درباره ما بگوید، خداوند برای او بیتی در بهشت بنا می کند .
    و نیز آن امام به حق ناطق فرموده است:
    من انشد فی الحسین (علیه السلام) بیتا من شعر فبکی او تباکی فله الجنة(3)
    کسی در ماتم سالار شهیدان امام حسین (علیه السلام) بیتی سرود، پس گریست اگر فعل بکی از تبکیه باشد، بدین معنی است که دیگران را به گریستن بر انگیخت، و یا خود را به گریه زد، او را بهشت است .

امضاء

5. تشكر

عهد آسمانى (10-03-2019)

6. Top | #3

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,725
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,145 در 2,987
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

4- یاد مرگ:

امام متقین، قائد غر محجلین و امیر مؤمنان می فرماید:
    ای بندگان خدا از مرگ و نزول آن بترسی و آماده شوید زیرا مرگ امری است بس عظیم؛ چرا که همراه مرگ یا شر ابدی است و یا خیر ابدی . هیچ کس از شخص نیکوکار به بهشت، و از بد کار به جهنم نزریک تر نیست . روح هیچ انسانی از بدنش جدا نمی شود، مگر آن که خود می داند به کجا می رود؛ به سوی بهشت و یا جهنم و آتش؟ دشمن خداست یا دوست او؟ اگر دوست خدا باشد، درهای بهشت به روی او گشوده می شود و راهش برای او هموار می گردد و به آنچه که خدا برای دوستانش، از فراقت بال و خلاصی از هر گونه سختی و رنج فراهم نموده است، می نگرد، و اگر دشمن خدا باشد، درهای جهنم به روی او گشوده می شود و راهش برای او هموار می گردد و همه زشتی های آن را در برابر چشمان خود می بیند .
    ای بندگان خدا بدانید که در پشت این روز، روز سخت و بزرگی است؛ که قعر آتش آن بس عمیق و حرارت آن بسیار شدید و عذابش همیشه تازه و تازیانه هایش از آهن و نوشیدنی آن از خون چرک آلوده است عذاب آن آرام نگیرد و ساکنان آن نمیرند . خانه ای است که رحمت خدا در آن جای ندارد و هیچ دعایی در آن اجابت نشود . (4)

5- توصیف اصحاب محمد( صلی الله علیه و آله):

علی (علیه السلام) در آخرین روزهای حیات گرامی اش، روزی پس از آن که نماز صبح را در مسجد کوفه گزارد، رو به مأمومین خویش نمود و فرمود: اصحاب محمد (صلی الله علیه و آله) را دیده ام و یکی از شما را نبینم که مانند ایشان باشد؛ زیری آنان ژولیده مو و غبار آلود بودند و شب را بیدار به سجده و قیام می گذراندند، گاهی پیشانی و گاهی گونه های خود را به خاک می نهادند و از یاد بازگشت و مرگ و قیامت، مانند اخگر و آتش پاره سوزان می ایستادند و مضطرب و نگران بودند؛ پیشانی هایشان بر اثر طول سجده مانند زانوهای بز، پینه بسته بود . هر گاه ذکر خداوند سبحان به میان می آمد، از ترس عذاب و کیفر، و امید به ثواب و پاداش، اشک از چشمانشان جاری می گشت، به طوری که گریبانشان تر می شد و می لرزیدند؛ مانند درخت که در روز وزیدن تند باد می لرزد (5)

6- از محقق تا مقلد فرق هاست:

بدون تعصب مذهبی، حاشا و کلا، بنده خودم در یکی از نوشته هایم عنوان کرده ام و گفته ام که: من از دین به در آمدم و دوباره دین را قبول کردم خواه مردم بپذیرند خواه نپذیرند، بنده، بله بنده، حسن زاده آملی از دین به در آمدم و دوباره دین را پذیرفتم .
    بنده دین آبایی ندارم، دین تقلیدی و طایفه ای ندارم، من اثنی عشریه به تحقیق شدم، نه به تقلید . من قائل هستم به قائم آل محمد (صلی الله علیه و آله) به تحقیق نه به تقلید .
    من قرآن را کتاب دینم و پیامبرم را و ائمه اطهار را یک به یک تا قائم آل محمد (صلی الله علیه و آله) به تحقیق پذیرفتم، نه به تقلید . خواه مردم بپذیرند خواه نپذیرند .

امضاء

7. تشكر

عهد آسمانى (10-03-2019)

8. Top | #4

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,725
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,145 در 2,987
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

7- دعای هنگام شبهه:

عبدالله بن سنان گفت: امام صادق (علیه السلام) فرمود: به زودی شبهه ای به شما می رسد، پس بدون علمی؛ یعنی پرچم و نشانه های که راهنمایی کند و بدون پیشوایی که هدایت نماید می مانید، از آن شبهه رهایی نمی یابد مگر کسی که دعای غریق بخواند .
    گفتم: دعای غریق چگونه است؟
    فرمود: می گویی: یا الله یا رحمن یا رحیم یا مقلب القلوب، ثبت قلبی علی دینک
    من گفتم: یا مقلب القلوب و الابصار
    امام فرمود: البته خدای عزوجل مقلب القلوب و الابصار است، ولکن چنانچه می گویم بگو:
    یا مقلب القلوب، ثبت قلبی علی دینک (6)

8- خواندن نهج البلاغه در بهشت:

آقا حاج میرزا مهدی الهی قمشه ای - رضوان الله تعالی علیه - بارها در مجالس درس اظهار می فرمود:
    من آرزویم این است نهج البلاغه را در بهشت از آقا امیرالمؤمنین درس بگیرم
    و گاهی که سخن از مردن پیش می آمد و می فرمود: برویم در بهشت نهج البلاغه را پیش امیرالمؤمنین بخوانیم (7)

9- آزادگی:

روزی جناب استاد شعرانی از آزادگی و بی اعتنایی مرحوم جلوه به امور اعتباری دنیوی برای ما حکایت فرمود که آن بزرگوار در مدرسه دارالشفاء که روبروی مدرسه صدر جنب مسجد شاه دیروز تهران بوده است و اثری از آن مدرسه جز دارالشفاء باقی نمانده است حجره داشت، وقتی مریض شد و ناصرالدین شاه با تنی چند از ارکان مملکت به عیادتش رفتند؛ نخست از اسم جلوه بین شاه و جلوه سؤال و جوابی رد و بدل شد که از اظهار آن در این محفل متفعلم (8) شاه بعد از شنیدن آن جواب به فکر جبران آن افتاد، چون جلوه مریض بود به حکم ضرورت شیشه شربتی دارو در کنارش بود، شاه به مطایبت گفت: معلوم است که آقا اهل مشروبات هم هست جلوه در جوابش گفت: الناس علی دین ملوکهم .
    پس از آن جناب جلوه به شاه روی آورد و گفت: من روزی به حکم ضرورت از مدرسه درآمدم و دیدم در خیابان، نظامیان جلوی مردم را می گیرند و پی درپی امر می کنند که بروید، دور شوید؛ من به یکی از آنان گفتم: این میهن و مرز و بوم مردم است، به کجا بروند و چرا دور شوند؟
    در جوابم گفت شاه دارد می آید .
    من به آن نظامی گفتم از من به شاه بگویید که شاه باید کسی باشد که به مردم بگویند بیایند و نزدیک شوید، شاه چه می کند که مردم باید از او دور شوند؟(9)

امضاء

9. تشكر

عهد آسمانى (10-03-2019)

10. Top | #5

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,725
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,145 در 2,987
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

10- مقصد از مردم حسود:

ابوالصباح کنانی گفت: از امام صادق (علیه السلام) پرسیدم: این که خدای عزوجل فرمود: آیا حسد می ورزند مردمی را آنچه که خدا از فضلش به ایشان داده است؛ این مردم کیانند؟
    امام فرمود:ای ابوالصباح، قسم به خدا آن مردم حسود ماییم (10)

11- فتح در قلعه خیبر:

امیر المؤمنین امام علی (علیه السلام) در نامه ای که به سهل بن حنیف نوشت فرمود:سوگند به خداوند، من به قوت جسدی و حرکت غذایی در خیبر را بر نکندم، و آن را به چهل عرش دور نیفکنده ام، چنان که اعضایم بدان احساس نکرده است، ولکن به قوت ملکوتی و نفسی که به نور رب خود مستضی است بر آن دست یافتم .
    و به عبارت دیگر:
    سوگند به خداوند، من به تایید قوت ملکوتی و نفسی که به نور رب خود مستضی است در خیبر را برکنده ام و آن را به چهل عرش دور افکنده ام، چنان که اعضایم بدان احساس نکرده است، نه به قوت جسدی و حرکت غذایی(11).

12- روزی یک ساعت محاسبه:

حاج میرزا حسین قاضی از شاگردان مرحوم میرزای شیرازی بود و چون از نزد میرزا خواست خدا حافظی کند و به تبریز برود، مرحوم میرزا به او گفت: حالا که می روی شب و روز یک ساعت به خود بپرداز، در جواب گفتند: آقا آن یک ساعت تبدیل به 24 ساعت شده که همواره در مراقبت و حضور و عزلت بود . اما عزلتی که:
    هرگز وجود حاضر و غائب شنیده ای - من در میان جمع و دلم جای دیگر است(12)

امضاء

11. تشكر

عهد آسمانى (10-03-2019)

12. Top | #6

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,725
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,145 در 2,987
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

13- تفسیر سوره قدر:

و ما ادراک ما لیلة القدر، لیلة القدر خیر من الف شهر
    چه می فهمی که لیلةالقدر چیست؟ لیلةالقدر بهتر از هزار ماه است .
    یعنی شب قدر بهتر از هزار مؤمن است؛ زیرا فاطمه مادر مؤمنان است - تنزیل الملائکة و الروح فیها - ملائکه و روح را در این شب فرود می آورد و ملائکه مؤمنانی اند که علم آل محمد (صلی الله علیه و آله) را واجدند و مراد از روح القدس فاطمه است . باذن ربهم من کل امر سلام هی حتی مطلع الفجر؛ از هر امری به اذن پروردگارشان در حالی که سلام می گویند تا فجر طلوع کند، یعنی تا حضرت قائم خروج کند . (13)

14- مردگان را بگذار:

یکی از شاگردان حضرت مسیح (علیه السلام) بدو گفت:ای آقا مرا یاری ده که نخست بروم پدرم را به خاک سپارم؛ بدو فرمود: پیرو من باش، مردگان را بگذار مردگانشان به خاک سپارند (14)

15- عمل نبات است:

حضرت وصی امیر المؤمنین (علیه السلام) فرمود:
    و اعلم ان کل نبات، و کل نبات لا غنی به عن الماء و المیاه مختلفة فما طالب سقیه، طاب، غرسه و حلت ثمرته، و ما خبث سقیه، خبث غرسه و امرت ثمرته
    ببینید چه قدر کلام بلند است؟ فرمود: عمل نبات است، و هیچ نباتی از آب بی نیاز نیست، و آب ها گوناگون اند، هر آبی که پاک است، آن نبات هم پاک و میوه اش شیرین خواهد بود و هر آبی که پلید است، آن نبات هم پلید و میوه آن نیز تلخ است .
    خود عمل، حاکی است که از چه آبی روییده شده است .
    باری، غرض ما این که بود همنشینی اثر دارد، خوشا به حال کسانی که همواره مصاحبت با خدایشان دارند، جلیس و انیس آنان خدای شان هست، این فرقه، سوخته جان و روان اند، و آداب دانان دیگرند .
    موسیا آداب دانان دیگرند - سوخته جان و روانان دیگرند (15)

امضاء

13. تشكر

عهد آسمانى (10-03-2019)

14. Top | #7

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,725
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,145 در 2,987
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

16- زمزمه های عرفانی:

الهی، اگر از من پرسند کیستی، چه گویم؟
    الهی، از کودکان چیزها آموختم، لاجرم کودکی پیش گرفتم .
    الهی، چون است که چشیده ها خاموش اند و نچشیده ها در خروش
    الهی، از شیاطین جن بریدن دشوار نیست، با شیاطین انس چه باید کرد؟
    الهی، خوشدلم که از درد می نالم، که هر دردی را درمانی نهاده ای .
    الهی، در خلقت شیطان که آن همه فواید و مصالح است، در خلقت ملک چه ها باشد؟
    الهی، شکرت که از تقلید رستم و به تحقیق پیوستم .
    الهی، تو پاک آفریننده ای، ما آلوده کرداریم .
    الهی، ظاهر ما اگر عنوان باطن ما نباشد، در یوم تبلی السرائر (16) چه کنیم؟
    الهی، شکرت کور بینا و کر شنوا و گنگ گویایم .
    الهی، اگر گلم و یا خارم از آن بوستان یارم
    الهی، انسان ضعیف کجا و حمل قول ثقیل کجا.
    الهی، چگونه دعوی بندگی کنم که پرندگان از من می رمند و ددان رامم نیستند .
    الهی، گرگ و پلنگ را رام توان کرد، با نفس سرکش چه باید کرد؟(17)

17- دو پادشاه در اقلیمی نگنجند:

خانه ای که دو نفر بزرگ تر داشته باشد یا شهری که دو حاکم داشته یا مملکتی که دو پادشاه داشته باشند کار رونقی نمی گیرد . این نشانه امتناع شریک است . مثلا در خانه یک بزرگ تر می گوید: باید امروز آبگوشت خورد برای این که بچه ها بنیه شان ضعیف است .
    دیگری گوید: خیر، در هوای گرم گوشت ضرر دارد، آبدوغ بهتر است .
    آن یکی می گوید: احتمال سرماخوردگی باشد می خواهی بچه ها را ناخوش کنی، آن یکی می گوید: تو می خواهی ناخوش کنی اگر اگر آبگوشت تهیه کنی لب نمی زنم و نمی گذارم که هیچ کدام بخورند .
    آن یکی می گوید: اگر آبدوغ باشد نمی گذارم، و نزاع برخاسته می شود .
    مطلب همین یکی نیست، در لباس خریدن، چه پارچه بخریم، چه بدوزیم، که بدهیم بدوزد، کدام خیاط، کدام مدرسه شان بگذاریم بهتر است؟ آن یکی می گوید: اصلا مدرسه نگذاریم دکان کسب بگذاریم، چه کسبی باشد؟ یکی می گوید: خرازی فروشی بهتر است؛ برای این که امروزه دوره مد و فرم پرستی است . کسب رواج دارد .
    آن یکی می گوید: دوره را کار نباید داشت عطاری بهتر است؛ زیرا که لوازم زندگی مرتب نشود، من در کدام اتاق سکنی کنم تو در کدام اتاق؟ بنائی خانه را چطور بکنیم، کرام بنا را بیاوریم؟ این طور صرف ندارند، بی جهت مال انسان تفریط می شود، آن یکی می گوید: خیر تفریط نمی شود انسان چند روزه دنیا می خواهد جای خوبی داشته باشد .
    خلاصه، محل اختلاف یکی و دو تا نیست، در یکی یا دو مساله که اتفاق کنند در مطالب دیگر اختلاف می کنند، یا دعواشان می شود، یا یکی از آنها ناچار رای دیگری را قبول می کند و همیشه اوقاتش تلخ و در زحمت است . خانه هایی که دو زن کد بانو هستند و یک مرد می خواهد هر دو زن را در خانه نگاه دارد چرا همیشه جنجال است؟ یا عروس و مادر شوهر و یا خواهر شوهر؟ چون هر یک خود را بزرگ تر خانه می دانند و می گویند: باید اختیار کامل در دست من باشد، زن ها از همین جا باید بفهمند که عالم یک خدا دارد . بر این باید قیاس کرد شهری که دو حاکم یا مملکتی که دو پادشاه دارد، بلکه خطر اینها بیشتر است؛ زیرا اگر جزئی اختلاف نظر بینشان پیدا شود لشکرکشی ها و خون ریزی ها واقع می شود که نمی توانند صرف نظر کنند .
    مثلا یک شاه عقیده اش این است که اگر امتیاز ساختن راه آهن را به دولت امریکا بدهد بسیار مفید است؛ زیرا که ساختن راه آهن اقتصادیات راه آهن را به راه می اندازد، اجناس در یک جا راکد نمی ماند، خرمای شیراز در محل خود یک من و دو عباسی، و در تبریز یک منش قران نیست، قحطی نمی شود؛ زیرا که اجناس را به خوبی می توان نقل کرد و از نفوذ سیاست آنها ایمن است .
    برعکس شاه دیگر می گوید: خیر، ورود راه آهن سبب می شود که بیشتر امتعه خارجه وارد شود و نفوذ آنها زیادتر شود و برای امتعه ما آن فایده که تصور می شود در مقابل این ضرر اهمیت ندارد . همین نزاع سبب می شود که این دو نفر با هم جنگ کنند . شاه طهماسب یک وقت با دولت عثمانی صلح کرد که مقداری از مملکت را که آنها گرفته بودند دست آنها باشد و تعرض به هم نرسانند . نادر شاه گفت: صلح شاه طهماسب صحیح نیست و آمده او را خلع کرد، چنان که در تواریخ مسطور است .
    حاصل این که شریک بودن موجب مفسده است، لذاست که در شرع حق شفعه قرار داده است که اگر در راهرو و راه آب هم دو خانه مشترک باشند یک برادر سهم خود را بفروشد برادر دیگر حق دارد پول آن مشتری را بدهد و نگذارد اجنبی وارد در شراکت شود . همچنین درباره امام هم می گویند که اگر در یک زمان دو امام باشد یکی تابع است و ساکت و دیگری مطاع؛ زیرا که اگر هر دو متحدالرای باشند اقدامات یکی از دیگری بی نیاز می کند . مثل حضرت امام حسن و امام حسین (علیه السلام) .
    اگر بگویند: شاید دو خدا کاملا با هم متفقند و هیچ با هم اختلاف نظر ندارند .
    گوییم: ممکن نیست دو فرد از تمام جهات با هم یک نظر داشته باشند . اگر از همه جهت یک کار و یک عمل داشته باشند باز یکی از آنها کافی است؛ چون هر کدام در علم و قدرت و حکمت تمام هستند لذا با هم اختلاف نظر ندارند . اگر ناقص باشند اختلاف نظر پیدا می شود، وقتی عین مطلب واقعی در نزدشان معلوم باشد همان یکی همه کارها را می کند و وجود دیگری عبث است نه در مشورت و نه در کمک کار، نعوذبالله (18)

18- دریغ و درد که نیلی ز ضرب سیلی شد:

فصل را به ابیاتی به تازی سروده عالم جلیل شیخ حبیب شعبان متوفای 1336 ه.ق از کتاب نفیس شعراء الغری، خاتمه می دهیم:
    وفات حضرت صدیقه است و روز عزا - دلا بسوز که شد تازه روز عزا عاشورا
    بود بزرگ مصیبت اگر چه قتل حسین - بزرگتر نبود از شهادت زهرا
    دریغ و درد که نیلی ز ضرب سیلی شد - رخی بود درخشان چو آفتاب سما
    ز تازیانه کین شد کبود بازویی - که بود بازوی او دستیار دست خدا
    چو گشت محسن صدیقه سقط ازین ماتم - خدوش خواست ز سکان عالم بالا
    دری بسوخت ز دست ستم که بود از قدر - بر آستانه او جبرئیل جبهت سا
    رواست تا ابد چشم چرخ خون بارد - از آن که رسید از خسان به آل عبا
    چنان به خانه زهرا زدند آتش کین - که زد زبانه او به دشت کرب و بلا
    نسوختی عدووار خانه علی را در - یزید را نبد اینگونه زهره و یارا
    شکست پهلوی پاک بتول و دخت رسول - که از شکستن او شد شکسته خاطر ما
    نگشت بسته گر آن روز بازوی حیدر - نبود در غل و زنجیر بسته زین عبا
    اگر عدو نزدی سیلی آن زمان به بتول - کجا طپانچه به زینب زدند قوم دغا
    یقین که آل عبا شافعان جرم ویند - طرب چو مرثیه خوانی کند بر آل عبا(19)

امضاء

15. تشكر

عهد آسمانى (10-03-2019)

16. Top | #8

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,725
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,145 در 2,987
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

19- حقوق فرزند و والدین:

پیشوایان دین فرمودند: برای فرزند نام خوب بگذارید تا در بزرگی از نام شرمنده نباشد .
    وصی بلافصل، امام کل (علیه السلام) فرمود: ان للوالد حقا و ان للوالد علی الوالد حقا، فحق الوالد ان یطیعه فی کل شی الافی معصیة الله سبحانه، و حق الولد علی الوالد ان یحسن اسمه و یحسن ادبه و یعلمه القرآن
    فرمود: فرزند بر پدر حقی و پدر بر فرزند حقی دارد: حق پدر بر فرزند این است که پدر را در هر چیز جز در نافرمانی خداوند سبحان فرمان برد . و حق پدر بر فرزند این است که نام نیکو بر وی گذارد، و نیکو ادبش کند، و قرآن یادش دهد .(20)

20- زیرک ترین مؤمنان:

از رسول الله (صلی الله علیه و آله) پرسیدند: چه کسی در میان مؤمنان از دیگران زیرک تر است؟ در جواب فرمود: آن که به یاد مرگ بیشتر، و در آمادگی برای آن شدیدتر است .

21- معصیت خداوند:

لقمان پیرش را گفت: پسرکم . چون خواستی معصیت خداوند را مرتکب شوی، جایی برو که او تو را نبیند . این اشاره به این است که، جایی را نمی یابی که خدا تو را در آن نبیند، پس از او نافرمانی نکن، چنانکه خداوند فرموده است: و هر معکم اینما کنتم(21)

امضاء

17. تشكر

عهد آسمانى (10-03-2019)

18. Top | #9

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,725
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,145 در 2,987
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

22- دیه انسان:

وقتی حضرت عبد المطلب نذر کرد که یکی از فرزندان خود را قربانی کند قرعه زدند به نام عبدالله (علیه السلام) در آمد، بعضی صواب چنان دیدند که به جای عبدالله شترهایی قربانی کنند، قرعه زدند عبدالله را قربانی کنند یا ده شتر، قرعه به نام عبدالله در آمد؛ زیاده کردند باز به نام عبدالله در آمد تا صد شتر، قرعه به نام صد شتر بر آمد صد شتر را برای انسان قربانی کردند خداوند عالم چندین سنت از سنن عبد المطلب را جاری فرمود، یکی همین صد شتر به جای یک انسان است کان حضرت عبدالمطلب (علیه السلام) در نبوت خاتم (صلی الله علیه و آله) سمت ارهاصی داشت (22)

23- گستردگی بحر توبه:

پیامبر(صلی الله علیه و آله) می فرماید: کسی که پیش از یک سال به مرگش، توبه کند، خدای توبه اش پذیرد .
    سپس فرمود: یک سال، بسیار است؛ پس چنانچه پیش از یک ماه به مرگش توبه کند، خدای توبه اش را بپذیرد .
    سپس فرمود: یک ماه بسیار باشد، پس چنانچه ساعتی پیش از مرگ توبه کند، خدای توبه اش را بپذیرد .
    سپس فرمود: یک ساعت نیز بسیار است، پس اگر پیش از آن که نفسش بدانجا رسد و به گلوی مبارکش اشاره فرمود، توبه کند، خدای توبه اش را پذیرد.(23)
    و یک ساعت بسیار باشد، پس اگر پیش از آن که مرگ را در گلوی خویش غرغره کند، توبه نماید، خدای توبه اش را بپذیرد .

24- دیدن نور وحی، شنیدن بوی نبوت:

حضرت وصی امیرالمؤمنین امام علی (علیه السلام) فرمود:
    نور وحی و رسالت را می بینم و بوی نبوت را می شنوم(24)

امضاء

19. تشكر

عهد آسمانى (10-03-2019)

20. Top | #10

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    10,725
    صلوات
    434
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    11,145 در 2,987
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

25- فاطمه (س) حجت بر امامان:

قال الامام العسکری (علیه السلام): نحن حجج الله علی خلقه، و جدتنا فاطمة حجة علینا؛
    امام حسن عسکری (علیه السلام)فرمودند: ما حجت های خداوندی را بر بندگان هستیم و جده ما حضرت فاطمه زهرا، حجت بر ماست (25)

26- امامت علی میراث انبیاست:

امامت، مقام انبیا و میراث اوصیا است .
    امامت، خلافت خدا و رسول و مقام امیرالمؤمنین و میراث حسن و حسین است .
    امامت، زمام دین و نظم جامعه مسلمین و اصلاح امور دنیا و عزت مؤمنان است .
    امامت، ریشه و شاخه بالنده دین اسلام است .
    تمام و کمال نماز و زکات و روزه و حج و جهاد، و برکت اموال فی ء و صدقات، و امضای حدود و احکام، و حفظ ثغور و مرزها، به امام است .
    امام، حلال خداوند را حلال، نو حرامش را حرام کند و حدود خداوند را اقامه نماید و از دین پروردگار دفاع و مردم را با حکمت و موعظه حسنه و حجت بالغه به سوی پروردگار دعوت کند.
    امام، مانند آفتاب درخشان است که روشنایی آن همه آن را فرا گرفته و خود در جایی بلند است که دست احدی به آن نرسد و دیدگان را توان یافتنش نیست .
    امام، چون ماه تابان و نور فروزان و چراغ درخشان و ستاره راهنما در شب های تاریک و رهگذر شهرها و بیابان ها و گرداب ها دریاهاست .
    امام، آب گوارای تشنگان و دلیل هدایت و نجات از هلاکت است .
    امام، مانند آتشی در بلندی است که مردم از آن هدایت گیرند و گرمایی است که به خود را گرم کنند .
    امام، راهنمایی است که آدمی را از مهلکه ها نجات بخشد که هر کس او را ترک کند، در هلاکت گرفتار افتد .
    امام، امین رفیق و پدر مهربان و برادر شفیق و پناه بندگان در مصیبت های بزرگ می باشد .
    امام، امین خدا در روی زمین و حجت پروردگار در بندگان و جانشین او در شهرهاست و داعی به سوی اوست و دافع حرمش .
    امام، از گناه پاک و از هر عیب و نقص پا و منزه است . او بخصوص به علم، و موسوم به حلم، و حافظ نظام دین و عزت مسلمین، و خشم بر منافقان و هلاک کافران است .
    امام، یگانه روزگار است که کس با او قرین نباشد و علمی با وی برابری نکند چون او کسی نیست و نه بدلی دارد و نه مثلی و نه نظیری .
    امام، فضل و دانش را بدون کسب و تعلیم فرا گیرد و خداوند وهاب علم را به او عطا می کند .
    پس چه کسی تواند امام را بشناسد و یا او را انتخاب کند؟
    هیهات، هیهات عقول مردم در این وادی سرگردان، و اندیشه آنان از درک حقایق ناکام است (26)

27- برگ بهشتی درخت نبوی:

از ابن عباس روایت شد که گفت: رسول الله (صلی الله علیه و آله) فرمود: من درختم و فاطمه حمل آن و علی لقاح آن و حسن و حسین میوه آنند و دوستداران اهل بیت حقیقتا برگ بهشتی آنند(27)

امضاء

21. تشكر

عهد آسمانى (10-03-2019)

صفحه 1 از 21 1234511 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع