صفحه 3 از 3 نخستنخست 123
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 25 , از مجموع 25

موضوع: پندهای حکیمانه استاد علامه حسن زاده آملی(2)

جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید    محبوب کن - فیس نما
  1. Top | #21

عنوان کاربر
    عضو حرفه‌ ای
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    2,607
    صلوات
    210
    دلنوشته
    2
    يا صاحب صلوات ادرکني
    مورد تشکر
    7,662 در 1,991
    دریافت
    0
    آپلود
    0

58- صفت عارفین:

امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) فرمود: الشوق خلصان العارفین (63)
    عشق و شوق به خدا خاصه عارفان است.

59- ذکر:

سبط شیخ طوسی در مشکوة الانوار از بعض الصادقین (علیه السلام) نقل کرده است که وی فرمود: ذکر بر هفت عضو تقسیم می شود: زبان روح و نفس و عقل و معرفت و سر و قلب هر کدام نیاز به استقامت دارند، پس استقامت زبان، صدق اقرار و استقامت روح، صدق استغفار و استقامت نفس، صدق اعتذار و استقامت عقل، صدق اعتبار و استقامت معرفت، صدق افتخار و استقامت سر، سرور ره عالم اسرار و استقامت قلب، صدق یقین و معرفت جبار است.
    و ذکر زبان حمد و ثنا است و ذکر نفس تلاش و رنج است، و ذکر روح خوف و رجاء و ذکر دل و صفاء و ذکر عقل بزرگداشت و حیاء و ذکر معرفت تسلیم رضا و ذکر سر رویت و لقاءست (64)

60- نتیجه چهل روز ریاضت:

آن که برای خدا یک چله کشیک نفس کشد، چشمه های دانش از دلش بر زبانش آشکار گر فاطمه

امضاء

2. # ADS

آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست تبلیغات متنی انجمن

3. Top | #22

عنوان کاربر
    عضو حرفه‌ ای
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    2,607
    صلوات
    210
    دلنوشته
    2
    يا صاحب صلوات ادرکني
    مورد تشکر
    7,662 در 1,991
    دریافت
    0
    آپلود
    0

61- ز هر چه رنگ تعلق پاک شو:

امام امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) می فرماید: در شگفتم از کسی که گمشده خود را می یابد و در پی یافتن و پیدا کردن آن است، و خودش را گم کرده است و طلب نمی کند. چنان که فرمود: عارف کسی است که خود را شناخت و از هر چه که او را از خدا دور می کند آزاد و پاکش گردانید.
    حضرت امام صادق (علیه السلام) فرموده اند: هر چه که تو را از خدایت باز می دارد بت تو است. این جا عرشی را، این سیمرغ ملکوتی را پایبند یک مشت هوای نفسانی نکن، از این گونه تعلقات آزادش بگذار تا به سوی اسماء و صفات الهیت و به جانب مدارج و معارج قرآنی ارتقا بنماید، او را گرفتار قفس هوای نفسانی مکن تا به کمال مطلوب خود برسد.
    در راه عشق دمبدم عذر و بهانه چست - خوش تر ز عشق و زمزمه عاشقانه چیست
    عنقای نفس ناطقه را جز به طور عشق - در طوبی آرمیدن و در سدر لانه چیست
    با روی یار عین قصور است طرف حور - با سوز عشق نغمه چنگ و چغانه چیست
    وجد است آنچه را که نبی گفته و نبی - بهتر از این ترانه در عالم، ترانه چیست

62- کور از معرفت حق:

سخن خدای تعالی: و من کان فی هذا اعمی فهو فی الاخرة اعمی و اضل سبیلا؛ هر کس در این دنیا کور باشد در آخرت نیز کورتر و گمراه تر است.
    یعنی کوری از معرفت حق و لا غیر، زیرا حق پیوسته متجلی است و او کور از دیدن حق است. پس وقتی پرده از وی برداشته شود کوری به نسبت به دار آخرت و نعیم و جحیم و احوالی که در آخرت است، و نه بطور مطلق برداشته می شود، لیکن کوری نسبت به معرفت حق برداشته نمی شود (65)

63- غبطه پیامبران:

خدای تعالی بندگانی دارد که از انبیاء نیستند. ولی پیامبران به مقامات و نزدیکی آنها به خدای تعالی، غبطه می خورند(66)

امضاء

4. Top | #23

عنوان کاربر
    عضو حرفه‌ ای
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    2,607
    صلوات
    210
    دلنوشته
    2
    يا صاحب صلوات ادرکني
    مورد تشکر
    7,662 در 1,991
    دریافت
    0
    آپلود
    0

64- حیات نفس ناطقه:

امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) فرمود: التوحید حیاة النفس (67) توحید و یگانه شناختن خدا حیات نفس ناطقه است.
    شرح یعنی تا انسان به نور معرفت خدا و توحید ذات صفات حق جانش روشن نگردد، به مقام روح انسانی نرسیده و تا آن معنی بزرگ را در خود ادراک شهودی نکند، هنوز زنده به حیات حقیقی نگردیده است.
    در دیوان منسوب به حضرت مولی (علیه السلام) است:
    و ان امرء یحی بالعلم میت - و ابدانهم قبل القبور قبور
    کسی که زنده به نور علم و معرفت نگردد مرده است و پیش از آنکه به قبر داخل شود بدنش قبر جان مرده اوست.
    و نیز فرمود: هر کس خدا را فراموش کند خدا او را از نفس ناطقه خود غافل سازد و چشم بصیرت قلبش کور شود و هر کس به یاد خدا باشد خدا قلبش را زنده و عقلش را نورانی می گرداند.
    و شعر اشاره به آیه مبارکه است نسو الله فانساهم انفسهم (68) یعنی هر کس خدا فراموش کرد از جان خویش و کسب سعادت ابدی خود فراموش کند و همه به تن پروری و خدمت بدن حیوانی پردازد که لازمه اش مرگ روح و فنای نفس ناطقه می باشد که حق فرمود: قد افلح من زکیها و قد خاب من دسیها (69)؛ رستگار شد هر که روح خود را تربیت و تکمیل به علم و عمل کرد، و زیان کرد و فاسد گردید، هر کس که به تن پروری از تربیت روح اهمال و اعراض کرد.
    پس توحید و علم و معرفت الهی زنده کننده حقیقی روح انسان است (70).

65- چه کنم حرف دگر یاد نداد استادم:

جناب استاد میرزا مهدی الهی قمشه ای شاعر مفلق بود - این بنده یازده سال در محضر مبارکش تشرف داشت و از خرمن پر برکت او خوشه چینی می کرد. درس را بعد از نماز مغرب و عشاء می فرمود، ما نماز را با آن جناب می خواندیم و بعد از آن درس از ما می گرفت. خدا گواه است در این یازده سال، یک کلمه حرف ناروا از او نشنیدم، غرض این که: برای ما نقل فرمود که در زمان رضاخان پهلوی تنی چند نزد من می آمدند و گفتند شما قصیده ای یا غزلی در مدح شاه سروده اید؟ گفتم: من در این باره چیزی نگفته ام، از من خواستند و من عذر آوردم و نپذیرفتم، گفتم: پس اجازه دهید که امشب غزلی بسازم و فردا به شما تقدیم نمایم، نمایم، اگر مورد قبول افتاد فبها و نعم. فرمود: در آن شب غزلی گفته ایم بدین مطلع:
    جهان کشور من خدا شاه من - نداند جز این قلب آگاه من
    این غزل در دیوانش مذکور است و فرمود: فردا آنان آمدند و همین که مطلع یاد شده غزل را برای آنان خواندم، گفتند: این که نشد گفتم من اینها را یاد گرفته ام، چه کنم حرف دگر یاد نداد استادم (71).

66- صورت عمل آدمی:

هر فعل و عملی صورتی دارد در عالم برزخ که آن فعل بر آن صورت بر فاعلش ظاهر می شود بعد از انتقال او به عالم برزخ و جزا همین است که انما هی اعمالکم ردت علیکم و جزاء بما کانوا یعملون و الناس مجزیون باعمالهم(72)

امضاء

5. Top | #24

عنوان کاربر
    عضو حرفه‌ ای
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    2,607
    صلوات
    210
    دلنوشته
    2
    يا صاحب صلوات ادرکني
    مورد تشکر
    7,662 در 1,991
    دریافت
    0
    آپلود
    0

67- لازمه معرفت خدا:

امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) فرمود:
    من عرف الله و عظمه منع فاه من الکلام و و بطنه من الطعام و عنی نفسه بالصیام و القیام؛(73)
    هر که خدا را شناخت دهان را از کلام و شکم را از طعام غیر ضروری منع کند و پیوسته نفس را رنج به نماز و روزه و طاعت برای راحت ابد خوار دارد.
    شرح هر کسی که خدا را شناخت، لازمه معرفتش اموری است که از آن جمله زبان از کلام بیهوده و عبث نگاه می دارد و سخن جز به حق نگوید؛ ولا به ذکر خدا و علم و هدایت خلق لب نگشاید. دیگر شکم را از طعام و الوان گوناگون اشربه و اطعمه و لذات نفسانی منع می کند و جان خویش را در راه اطاعت خدا به قیام در نماز و امساک روزه برای صفای روح به رنج و تعب می اندازد و شب و روز را می کوشد که بر مقام معرفت و قربش به خدا بیافزاید وفقنا الله تعالی (74)

68- حشر به صورت عمل:

هر کس صورت علم و عمل خود در نشئات اخروی برانگیخته می شود، چه این که روح غیر از بدن عنصری محسوس است او را بدن های در طول هم به وفق نشئات اخروی است؛ و تفاوت ابدان و نشئات به نقص و کمال است؛ و جزا نفس علم و عمل در طول آنهاست؛ و هر کس در تحصیل علم و عمل، زرع و زارع و مزرعه و بذر خود است؛ و صورت هر انسان در آخرت نتیجه عمل و غایت فعل او در دنی است که: الدنیا مزرعة الاخرة، پس ریشه اشجار مثمره آخرت در نفس غرس شده است، و لذات و آلام او همه انحای ادراکات او می باشند، و همنشین های او از زشت و زیبا همگی غایات افعال و صور اعمال و آثار ملکات او هستند که ملکات نفس مواد صور برزخی اند، لذا انسان در این جا نوع است و در تحت او اشخاص اند در آن نشاه جنس است و در تحت او انواع اند، و آن صور جوهریه اند که از ملکات نفس تحقق می یابند و از صقع ذات نفس به در نیستند (75).

69- نوشیدن معارف حقه الهی:

هر که آب معارف و حقائق الهیه را بنوشد سعه وجودی او بیشتر و حیات او قوی تر می گردد؛ زیرا آیات قرآن که درجات آن است، کلمات الله است، و کلمات الله را نفاق نیست و لو انما فی الارض من شجرة اقلام و البحر یمده من بعده سبعة ابحر ما نفدت کلمات الله ان الله عزیز حکیم(76)

امضاء

6. Top | #25

عنوان کاربر
    عضو حرفه‌ ای
    شماره عضویت
    1069
    نوشته
    2,607
    صلوات
    210
    دلنوشته
    2
    يا صاحب صلوات ادرکني
    مورد تشکر
    7,662 در 1,991
    دریافت
    0
    آپلود
    0

68- حشر به صورت عمل:

هر کس صورت علم و عمل خود در نشئات اخروی برانگیخته می شود، چه این که روح غیر از بدن عنصری محسوس است او را بدن های در طول هم به وفق نشئات اخروی است؛ و تفاوت ابدان و نشئات به نقص و کمال است؛ و جزا نفس علم و عمل در طول آنهاست؛ و هر کس در تحصیل علم و عمل، زرع و زارع و مزرعه و بذر خود است؛ و صورت هر انسان در آخرت نتیجه عمل و غایت فعل او در دنی است که: الدنیا مزرعة الاخرة، پس ریشه اشجار مثمره آخرت در نفس غرس شده است، و لذات و آلام او همه انحای ادراکات او می باشند، و همنشین های او از زشت و زیبا همگی غایات افعال و صور اعمال و آثار ملکات او هستند که ملکات نفس مواد صور برزخی اند، لذا انسان در این جا نوع است و در تحت او اشخاص اند در آن نشاه جنس است و در تحت او انواع اند، و آن صور جوهریه اند که از ملکات نفس تحقق می یابند و از صقع ذات نفس به در نیستند (75).

69- نوشیدن معارف حقه الهی:

هر که آب معارف و حقائق الهیه را بنوشد سعه وجودی او بیشتر و حیات او قوی تر می گردد؛ زیرا آیات قرآن که درجات آن است، کلمات الله است، و کلمات الله را نفاق نیست و لو انما فی الارض من شجرة اقلام و البحر یمده من بعده سبعة ابحر ما نفدت کلمات الله ان الله عزیز حکیم(76)

70- بالاترین معارف:

امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) فرمود: معرفة الله سبحانه اعلی المعارف معرفت خدا بالاترین معارف است. (77)

امضاء

صفحه 3 از 3 نخستنخست 123

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع