نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: آشنایی با روایان حدیث شیعه {محمّد بن عثمان}

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,886
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,799 در 1,071
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض آشنایی با روایان حدیث شیعه {محمّد بن عثمان}

آشنایی با روایان حدیث شیعه

محمّد بن عثمان

محمّد پسر عثمان بن سعید، دوّمین نائب خاص حضرت مهدی (عج) است که به دستور امام حسن عسکری علیه السلام و تصریح پدرش پس از پدر نیابت امام زمان (عج) را بر عهده گرفت و پنجاه سال افتخار این مقام را داشت و در سال 305 ه ق درگذشت. وی وکیل امام مهدی (عج) و دارای مقام و منزلتی بزرگ در شیعه بود.
    احمد پسر اسحاق از امام حسن عسکری سؤال می کند: «به دستور چه کسی عمل کنم و از چه کسی احکام دینی را بپرسم و گفته چه کسی را قبول کنم؟» امام می فرماید: «عثمان بن سعید و فرزندش دو نفر موثق هستند. هرچه آنان به تو برسانند، از من می رسانند و آنچه به تو گویند، از طرف من می گویند؛ پس سخن آن دو را بشنو و آنان را اطاعت کن که آنها ثقه و امانت دارند.»

محمّد در خانه خود قبری کنده بود و لوحی که از آیات قرآن و اسامی ائمّه علیهم السلام در حاشیه آن نقش بسته بود، در قبر قرار می داد و هر روز داخل قبر می شد و یک جزء قرآن می خواند و خارج می شد.
    امام زمان (عج) پس از درگذشت عثمان بن سعید در نامه ای به پسرش محمّد تسلیت گفت و فرمود: «از کمال سعادت او این بود که مثل تو فرزندی داشت که بعد از او بماند و به دستور وی جانشین او گردد و برای او طلب رحمت و مغفرت کند.»

همچنین امام در نامه ای چنین فرمودند: «خداوند پسر او را حفظ کند. او همواره در زمان پدرش مورد اعتماد ما بود. خداوند از او و پدرش خشنود باشد و چهره اش را درخشان گرداند. پسرش در نزد ما مانند اوست و در جای وی نشسته است. آنچه از ما بگوید گفته ماست و به فرمان ما عمل می کند خداوند او را تأیید کند».

محمّدبن عثمان در مدت پنجاه سال وکالت خود، اموال مردم را به امام می رسانید و جواب مسائل مردم را به همان خطی که امام حسن عسکری علیه السلام امور مهمّ دین و دنیای مردم را پاسخ می داد، به مردم باز می گرداند. عبدالله بن جعفر الحمیری را از جمله راویان او می دانند
    .
    امضاء

2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)