صفحه 7 از 16 نخستنخست ... 34567891011 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 61 تا 70 , از مجموع 151

موضوع: حدیث تندرستی (بررسی آداب خوردن و آشامیدن در روایات معصومین (علیهم السلام)

1. Top | #61

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    سلامتی آقا امام زمان عجل الله تعالی فرجه شریف
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

2. لیسیدن انگشتان

حضرت علی (علیه السلام) می فرماید:
    اذا اکل احدکم طعاما فمص اصابعه اللتی یا کل بها، قال الله عزوجل: بارک الله فیک.(65)
    هر گاه یکی از شما غذایی بخورد و سپس انگشتان را که با آن غذا خورده بلیسد، خداوند به او می فرماید: آفرین بر تو.
    زید الشحام عن ابی عبدالله (علیه السلام): انه کره آن یمسح الرجل یده بالمندیل و فیها شی ء من الطعام تعظیما للطعام حتی یمصها.(66)
    زید شحام از (حالت) امام صادق (علیه السلام) نقل می کند که آن حضرت دوست نمی داشت که انسان دستانش را وقتی مقداری غذا به آن چسبیده، با دستمال پاک کند؛ مگر آنکه پیش از آبه خاطر رعایت احترام غذا آن را بلیسد.
    لیسیدن انگشتان بعد از غذا، به چند نکته مهم اشاره داد: نخست آنکه تواضع و بندگی آدمی را در پیشگاه پروردگارش نمایان می سازد، دیگر آنکه شکرگزاری او را در برابر نعمتی که خداوند روزی از او گردانیده نشان می دهد. و در نهایت انسان را وادار می کند که به پیش از خوردن غذا، مسایل بهداشتی همچون شستشوی دستها را مراعات کند.
    البته انجام این گونه آداب مستحب، هیچ گونه الزامی ندارد و می تواند در زمان با مکانهای مختلف مورد تجدید فرهنگ، امکانات نیز متفاوت گشته است. امروزه کمتر کسی غذا را با دست می خورد و معمولا بزرگ ترها به فرزندان خود می آموزند که غذایی خود را با قاشق بخورند. بدیهی است که در این صورت لیسیدن انگشتان دلیلی نخواهد داشت. البته گاهی نوع غذا یا علاقه به بیشتر لذت بردن از غذا، انسان را وا می دارد تا غذایش انگشتان را با دست و بدون قاشق بخورد نیست، به ویژه اگر به قصد تعبد و پیروی از معصوم باشد. به هر حال از دست و بدون قاشق خورده می شد، لیسیدن انگشتان که از جمله آداب خوردن به شمار می رود، امری پسندیده و مطلوب بود؛ و امروز راه های دیگری برای احترام به نعمتهای پروردگار و ارج نهان به آن وجود دارد که نباید از آن غافل شد.

امضاء

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #62

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

3. شکر گزاری

قدردانی از خدمت ارائه شده یا نعمت اعطا شده و سپاس از بانی آن، عملی است که انسان خردمند و فهمیده، آن را از وظایف خود بر شمرده و همواره می کوشد تا از کسی که به او خدمتی کرده با به نوعی از او دستگیری نموده، سپاس گزاری کند. این چنین انسانی، تشکر و سپاس گزاری را، کمترین واکنش به خدمت و عطای ارائه شده به خود می داند. از آنجا که تمام موجودات زنده، روزی خور خدای متعال اند و اوست که همواره و در هر روز، روزی آنان را عطا می کند و در تهیه روزی، نقش مستقیم داشته و سلامت جسم آدمی برای خوردن روزی نیز از نعمتهای ارزشمند اوست، از بندگان شایسته و نیکوکارش ناسپاسی و کفران نعمت بعید و دور از انتظار بوده و بی توجهی به ولی نعمت از طرف آنان سزاوار نیست. بنابراین، وظیفه هر بنده قدردان و شاکر این است که شکر نعمت های آفریدگار خود را به جای آورده و هنگام خوردن روزی، سپاس گزار او باشد.
    البته شکر گزار بودن، به این معنا نیست که خداوند را تنها با زبان تسبیح و تقدیس گوید؛ بلکه افزون بر آن، انجام برخی اعمال نیز می تواند نشانه ارج نهادن به نعمت خداوند و شکر گزاری از او باشد. کارهایی همچون پرهیز از اسراف، و خوردن غذا به طور کامل، خوردن غذاهای بر زمین ریخته، در صورت تمیز و بهداشتی بودن و نیز لیسیدن انگشتان آغشته به غذا، می تواند از جمله موارد شکر گزاری به شمار آید.
    لذا پیامبر خاتم حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) فرموده است:
    الطعام الشاکر افضل من الصائم الصامت.(67)
    خورنده شکرگزار، برتر از روزه دار ساکت و غیر شاکر است.
    و امام صادق (علیه السلام) نیز فرموده است:
    کان علی بن الحسین (علیه السلام) اذا رفع الخوان، قال: الحمدلله الذی حملنا فی البر و البحر ورزقنا من الطیبات و فضلنا علی کثیر من خلقه تفضیلا.(68)
    هر گاه سفره غذا برچیده می شد؛ امام علی بن الحسین (علیه السلام) می فرمود: سپاس خداوند را که قدرت حرکت در خشکی و دریا را به ما عطا فرمود و روزی ما را از پاکی ها قرار داد و ما را بر بسیاری از آفریدگان خود برتری بخشید.

امضاء

4. Top | #63

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

4. یاد آوری گرسنگان

در کتاب تورات آمده است:
    اتق الله و اذا شبعت فاذکر الجائع.(69)
    از خدا بترس و هنگامی که سیر شدی، گرسنگان را یادکن (و برای رفع گرسنگی آنان دعا کن).
    به یوسف (علیه السلام) گفته شد:
    تجوع و خزائن الارض بیدک؟ قال: اخاف آن اشبع فانسی الجیعان.(70)
    گرسنگی می کشی، در حالی که گنجینه های زمین در اختیار توست؟
    فرمود: می ترسم وقتی سیر شدم، گرسنگان را فراموش کنم.
    باتوجه به این دو روایت، می توان نتیجه گرفت که به یاد آوردن گرسنگان، کمک به سیر کردن گرسنگان، پرهیز از انواع اسراف همچون پرخوری و دور ریختن غذاهای اضافی. بدیهی است که سیر نخوردن حضرت یوسف (علیه السلام)، باعث می شد که همواره علاوه بر دعا برای محرومان، با استفاده از امکاناتی که در اختیار داشت، در راه رفع محرومیت آنان بکوشد.
    در تاریخ اسلام نیز این ویژگی را به روشنی در رفتار معصومان (علیهم السلام)، به ویژه در رفتار امیرمومنان علی بن ابی طالب (علیه السلام) می توان مشاهده کرد.

امضاء

5. Top | #64

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

5. خوردن غذای بر زمین ریخته شده

امام علی (علیه السلام) فرمود:
    اکل ما یسقط من الخوان یزید فی الرزق.(71)
    خوردن غذایی که از سفره بر زمین می ریزد، روزی را زیاد می کند.
    محمد بن ولید می گوید:
    اکلت بین یدی ابی جعفر الثانی (علیه السلام) حتی اذا فرعت ورفآع الخوان، ذهب الغلام یرفع ما وقع من فتات الطعام، فقال له: ماکن فی الصحرا فدعه ولو فخذ شاه، و ما کان فی البیت فتتبعه و القطه.(72)
    در کنار امام جواد (علیه السلام) غذا می خوردم، تا اینکه از غذا خوردن دست کشیدم و سفره برچیده شد. غلامم رفت تا خرده های غذا را که بر روی زمین ریخته شده بود بردارد، که آن حضرت به او فرمود: آنچه در بیابان افتاده را رها کن، اگر چه ران گوسفندی باشد و آنچه را که در خانه افتاده پیدا کن و بخور.
    به نظر می رسد توصیه به رها کردن و نخوردن آن مقدار از غذا که در بیابان ریخته شده است به خاطر آن است که روزی حیوانات است؛ از این رو، برنداشتن و رها کردن آن بهتر از برداشتن و خوردنش خواهد بود. البته لازم به ذکر است این سفارش، مربوط به زمانی است که باقی گذاشتن آن بر روی زمین، باعث بی احترامی و لگدمال شدن آن توسط رهگذران نشود که در این صورت، کنار گذاشتن آن از محل عبور انسانها، می تواند هر دو جنبه را در خود دارا باشد؛ یعنی هم روزی جانوران حفظ شده، و هم از بی احترامی به نعمتهای الهی جلوگیری شود. اما برداشتن آنچه در داخل خانه ریخته شده، برای جلوگیری از لگدمال شدن در زیر پا و ممانعت از جمع شدن حشرات و مورچه یا جانوران موذی و محافظت از بهداشت خانه توصیه شده و امری ضروری به نظر می رسد.

امضاء

6. Top | #65

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

آثار خوردن غذاهایی که بر کناره های سفره ریخته شده

از آنجا که در کلام معصومان (علیه السلام) در کنار توصیه فراوان به خوردن غذاهایی که بر کناره های صفره می ریزد، آثار متعددی نیز برای آن ذکر شده است، بدین مناسبت و به تناسب موضوع، چند اثر از مهم ترین آثار آن را یاد آور می شویم.

امضاء
    امضاء

7. Top | #66

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

دوری از فقر و تنگدستی

پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود:
    من اکل مما یسقط من الخوان نفی الفقر و نفی عن ولده الحمق.(73)
    هر کس آنچه را که از کنار سفره بر زمین می ریزد بخورد، فقر و تنگدستی از او و حماقت از فرزندانش دور می شود.

امضاء

8. Top | #67

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

شفای برخی از امراض

امام کاظم (علیه السلام) فرمود:
    شکا رجل الی ابی عبدالله (علیه السلام) مایلقی من وجع الخاصره، فقان: ما یمنعک من اکل مایقع من الخوان.(74)
    مردی به نزد امام صادق (علیه السلام) رفت و از درد کمر گلایه کرد، آن حضرت فرمود: چه چیزی را از خوردن آنچه از کنار سفره به زمین ریخته باز می دارد؟.(75)
    عبدالله ارجانی گفت:
    کنت عبد ابی عبدالله (علیه السلام) وهو یاکل فرایته یتتبع مثل السمسمه من الطعام مایسقط من الخوان، فقلت: جعلت تتبع مثل هذا؟ قال: یا عبدالله هذا رزقک فلاتدعه لغیرک، اما آن فیه شفاء من کل داء.(76)
    نزد امام صادق (علیه السلام) بودم، در حالی که آن حضرت مشغول غذا خوردن بود. سپس دیدم خرده های غذا را که مانند کنجد روی زمین ریخته، جمع می کرد و می خورد. (با تعجب) پرسیدم: فدایت گردم، مانند اینها را برمی دارید؟! حضرت فرمود: ای عبدالله! این روی توست، آن را برای دیگران مگذار، آیا نمی دانی که در خوردن آن، بهبود از هر دردی نهاده شده است؟.
    نیز از آن حضرت روایت شده که:
    کلو ما یسقط من الخوان فانه شفاء من کل داء باذن الله عزوجل لمن اراد آن یستشفی به.(77)
    آنچه را از سفره بر روی زمین می ریزد بخورید؛ زیرا کسی که به قصد شفا این کار را انجام دهد، به اذن خدا موجب می شود از هر دردش بهبود یابد.

امضاء

9. Top | #68

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

دریافت حورالعین از خداوند در بهشت

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) می فرماید:
    الذی یسقط من المائده مهور حور العین.(78)
    آنچه از سفره بر زمین می ریزد، مهریه حورالعین است.(79)

امضاء

10. Top | #69

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

6. جارو کردن اطراف سفره

در میان متون دینی سفارش های فراوانی درباره رعایت نظافت و پاکیزگی مشاهده می کنیم که بسیاری از آن سفارش ها را در آداب بر شمرده شده در این کتاب مطالعه کرده و یا خواهیم کرد. از مواردی که به رعایت پاکیزگی توصیه شده است همین ادب، یعنی جارو کردن خانه پس از برچیدن سفره غذاست.
    حشرات به داخل خانه و در نتیجه از بین رفتن تمیزی و نظافت آن می شوند. البته می دانیم که بیشتر حشرات حامل میکروب ها و بیماری های مزمن هستند و با ملاحظه مجموع روایاتی که حاوی توصیه های بهداشتی است پی خواهیم برد که در اغلب روایات کثیفی و میکروب با لفظ شیطان تعبیر شده است. در روایت نیز با رعایت حضور شیطان در خانه و بهرمند شدن از غذا به جارو کردن زیر سفره غذا توصیه شده است از کثیفی و میکروب یا موجوداتی که حامل کثافت و میکروبند به شیطان تعبیر شده است.
    رسول گرامی اسلام فرمود:
    اذا رفعتم المائده فاکنسوا ماتحتها فان الشیاطین یلقطون ماتحتها فلا تجعلوا لهم نصیبا فی طعامکم.(80)
    هنگامی که سفره را برچیدید، زیر آن را جارو کنید؛ زیرا شیطان آنچه را زیر سفره، ریخته شده را بر می دارند. پس (با برداشتن آن) از غذای خود برای آنها هیچ بهره ای نگذارید.

امضاء

11. Top | #70

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

7. خلال کردن دندان

یکی از مهم ترین توصیه های بهداشتی پس از غذا خلال کردن دندان هاست. این کار پسندیده، علاوه بر تامین بهداشت و پاکیزگی دهان، مانع متصاعد شدن بوی بد از آن می شود. چیزی که گذشته از اذیت هم نوعان، باعث آذار فرشتگان الهی می شود. از این رو در روایات بر مراقبت از آن تاکید بسیار شده.
    پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) در این خصوص به علی (علیه السلام) می فرماید:
    یا علی همانا ملائکه از بوی دهانی که پس از غذا خلال نشده است اذیت می شوند.
    و یا در حدیث دیگری می فرماید:
    رحم الله المتخللین، قیل یا رسول الله و ما المتخللون؟ قال: یتخللون من الطعام. فانه اذا بقی فی الفم تغیر فاذی الملک ریحه.(81)
    خدا آنهایی را که خلال می کنند رحمت می کنند رحمت کند. گفته شد: ای پیامبر خدا خلال کنندگان کیانند؟ فرمود: آنان که پس از غذا خلال می کنند. اگر چیزی از غذا در دهان بافی بماند تغییر می کند و فرشته از بوی بد آن اذیت می شود.
    البته خلال کردن دندان ها هم دارای فوایدی است و هم آدابی دارد. دو روایت ذیل به فواید و آداب دهان اشاره کرده است:
    پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) می فرماید:
    تخللوا علی اثر الطعام فانه صحه للناب و النواجد و یجلب علی العبد الرزق.(82)
    آثار غذا را با خلال دندان پاک کنید؛ زیرا این کار، موجب سلامت دندانهای نیشاست و روزی را زیاد می کند.
    اسحاق بن جریر می گوید:
    اسالت ابا عبدالله علیه السلام عن اللحم الذی یکون فی الاسنان، فقال: اما ماکان فی مقدم الفم فلکه، و ما کان فی الاضراس فاطرحه.(83)
    از امام صادق (علیه السلام) در مورد گوشتی که در میان دندان می ماند سوال کردم: فرمود: آنچه را در میان دندانهای پیشین می ماند بخود، اما آنچه را در میان دندانهای آسیاب می ماند دور بریز.

امضاء

صفحه 7 از 16 نخستنخست ... 34567891011 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع