صفحه 10 از 10 نخستنخست ... 678910
نمایش نتایج: از شماره 91 تا 95 , از مجموع 95

موضوع: حدیث تندرستی (بررسی آداب خوردن و آشامیدن در روایات معصومین (علیهم السلام)

جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید    محبوب کن - فیس نما
  1. Top | #91

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    9,728
    صلوات
    14
    دلنوشته
    1
    اللهم صلی علی محمدو آل محمد وعجل فرجهم
    مورد تشکر
    6,813 در 2,056
    دریافت
    0
    آپلود
    0

قساوت قلب

یکی دیگر از آثار پرخوری و شکم بارگی قساوت قلب و هواپرستی است.
    کسی که اختیار شکم خود را نداشته و بی اختیار آنقدر می خورد تا جایی برای نفس کشیدن هم باقی نماند قلب خود را از دریافت نفحات رحمانی محروم کرده به قساوت قلب و سنگدلی مبتلا می شود.
    امام صادق (علیه السلام) می فرماید:
    لیس شی ء اضر علی قلب المومن من کثره الاکل، و هی مورثه لشیئین: قسوه القلب و هیجان الشهوه.(137)
    برای قلب مومن، ضرر هیچ چیزی از پرخوری نیست که دو چیز به دنبال دارد: قساوت قلب و تحریک شهوت.
    پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) نیز فرموده است:
    لا تمیتوا القلوب بکثره الطعام و الشراب، فان القلوب تموت کالزروع اذا کثر علیه الماء.(138)
    قلبها را با بسیار خوردن و آشامیدن نمیرانید؛ زیرا قلبها؛ می میرند همانند کشتزاری که چون آب زیادی به آن داده شود (می میرد).

امضاء

2. # ADS

آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست تبلیغات متنی انجمن

3. Top | #92

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    9,728
    صلوات
    14
    دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    6,813 در 2,056
    دریافت
    0
    آپلود
    0

کسالت به هنگام عبادت

پرخوری و سنگینی شکم با شادابی در عبارت و مناجات سازگاری ندارد. شکم بارگی کسالت به بار می آورد و کسالت نیز یا شادابی را به هنگام عبادت می گیرد و یا به طور کلی توفیق عبادت و مناجات با خدا را سلب می کند.
    امام صادق (علیه السلام) در حدیث شریفی می فرماید:
    ظهر ابلیس لیحیی بن زکریا (علیه السلام)، و اذا علیه معالیق من کل شی ء، فقال له یحیی: ما هذه المعالیق یا ابلیس؟ فقال: هذه الشهوات التی اصبتها من ابن آدم، قال: فهل منها شی ء؟ قال: ربما شبعت فثقلتک عن الصلاه و الذکر، قال یحیی: الله علی آن لا املا بطنی من طعام ابدا. و قال ابلیس: لله علی آن لا انصح مسلما ابدا. ثم قال ابو عبدالله (علیه السلام): یا حفض لله علی جعفر و آل جعفر آن لایملووا بطونهم من طعام ابدا، ولله علی جعفر و آل جعفر آن لا یعملوا للدنیا ابدا.(139)
    شیطان در حالی که بر او آویزه های زیادی آویخته شده بود بر یحیی ین زکریا ظاهر شد. یحیی به او گفت: ای ابلیس! این آویزها چیست؟ شیطان گفت اینها شهوتهایی است که به فرزندان آدم می زنم (و آنان را می فریبم). یحیی گفت: آیا از این اشیا که به خود آویخته ای، چیزی هست که مرا با آن فریب داده باشی؟ گفت: گاهی مواقع سیر می شوی و من تو را سنگین می کنم تا به نماز و ذکر نپردازی. یحیی گفت: برای خدا بر خود واجب می سازم که هرگز شکمم را از غذا پر نکنم. شیطان نیز (که به اشتباه خود پی برده بود) گفت: برای خدا بر خود واجب می کنم که هرگز مسلمانی را نصیحت نکنم. سپس امام صادق (علیه السلام) فرمود: ای حفض! برای خدا بر جعفر و خاندان جعفر است که هرگز شکمهایشان را از غذا پر نکنند و برای خدا بر جعفر و خاندان جعفر است که برای دنیا هرگز عملی انجام ندهند.

امضاء

4. Top | #93

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    9,728
    صلوات
    14
    دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    6,813 در 2,056
    دریافت
    0
    آپلود
    0

5. ترغیب شدن به گناه

پس از آنکه توفیقات به خاطر پرخوری های پی در پی یکی پس از دیگری سلب شد نورانیت دل می رود و زمینه برای ارتکاب گناه فراهم می شود.
    بنابراین یکی از موثرترین اموری که به مخالفت با پروردگار و دوری از او منجر می شود شکم پرستی و پرخوری است.
    امام علی (علیه السلام) فرمود:
    نعم عون المعاصی الشبع.(140)
    سیری، چه خوب یاوری است برای انجام گناهان.

امضاء

5. Top | #94

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    9,728
    صلوات
    14
    دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    6,813 در 2,056
    دریافت
    0
    آپلود
    0

6. رانده شدن از درگاه الهی

اگر چه ما در این کتاب تنها به برخی از مهمترین آثار پرخوری اشاره کردیم، اما همین تعداد اندک از آن آثار به خوبی نشان می دهد که پرخوری چگونه گام به گام انسان را از خدا دور ساخته و در نهایت او را مبغوض درگاه الهی می سازد.
    رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) از خداوند متعال نقل می فرماید:
    انه قال له لیله الاسری: یا احمد ابغض الدنیا و اهلها واحب الاخره و اهلها، قال: یا رب و من اهل الدنیا؟ قال: اهل الدنیا من کثر اکله و ضحکه و نومه و غضبه.(141)
    خداوند در شب معراج به او فرمود: ای احمد! دنیا و اهلش را دشمن بدار و آخرت و اهلش را دوست بدار. پیامبر عرضه داشت: پروردگارا؛ اهل دنیا چه کسانی اند؟ خداوند فرمود: هر کس که خوراک و خنده و خواب و خشمش زیاد است، اهل دنیاست.
    و نیز در حدیثی دیگر فرموده است:
    ابغضکم الی الله تعالی کل نووم واکول و شروب.(142)
    مبغوض ترین شما نزد خداوند متعال، کسی است که بسیار می خوابد، بسیار می خورد و بسیار می نوشد.

امضاء

6. Top | #95

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    9,728
    صلوات
    14
    دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    6,813 در 2,056
    دریافت
    0
    آپلود
    0

7. گرسنگی در قیامت

و بالاخره پرخوری در قیامت چیزی جز گرسنگی و عذاب الهی نصیب صاحبش نمی کند.
    پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود:
    اطولکم جشاء فی الدنیا الطولکم جوعا الاخره او قال یوم القیامه.(143)
    از میان شما کسی که در دنیا طولانی تر آروغ می زند، در آخرت، با فرمود: (روز قیامت) گرسنگی اش از همه طولانی تر خواهد بود.(144)

امضاء

صفحه 10 از 10 نخستنخست ... 678910

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع