صفحه 13 از 14 نخستنخست ... 391011121314 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 121 تا 130 , از مجموع 133

موضوع: ارزشهای اخلاقی در احادیث عددی

1. Top | #121

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    اللهم صل علی محمد و آل محمد
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

246. پاداش برتر

قال الله تعالی:یا بن آدم اصبر و تواضع ارفعک واشکر لی ازدک و استغفر لی اغفر لک و ادعنی استجب لک و اسالنی اعطک و تصدق لی ابارک لک فیرزقک و صل رحمک ازد فی عمرک و انسی اجلک...(248).
    ای فرزند آدم! صبوری پیشه کن و فروتنی بنما تا بالایت ببرم و سرافرازت کنم 2. و سپاسم گو تا (عطایایم را) بر تو فزون گردانم 3. و از من بخشش و عفو بطلب (و توبه کن) تا ببخشایمت 4. و مرا بخوان (دعاکن) تا اجابتت کنم و پاسخت گویم 5. و از من بخواه (و حاجت بطلب) تا عطایت کنم 6. و برایم صدقه بده (و به دیگران احسان نما) تا رزق و روزی ات را برکت دهم (و برایت مبارک گردانم) 7. و با خویشاوندانت بپیوند تا بر عرمت بیفزایم و مرگ را بهتاخیر اندازم....

247. آرزوی جبرئیل

قال النبی (صلی الله علیه و آلیه و سلم):یا علی تمنی جبرئیل آن یکون من بنی آدم بسبع خصال: و هی الصلوه فی الجماعه و مجالسه العلماء و الصلح بین الاثنین و اکرام الیتیم و عیاده المریض و تشییع الجنازه و سقی الماء فی الحج فاحرص علی ذلک(249).
    یا علی! جبرئیل آرزو کرد که از نبی آدم باشد به واسطه هفت خصلت:
    1. نماز به جماعت خواندن 2. مجالست با علما 3. آشتی میان دو نفر دادن 4. یتیم را نوازش کردن 5. مریض را عیادت نمودن 6. تشییع جنازه کردن 7. سیراب نمودن تشنگان در موسم حج پس بر این امور حریص باش.

248. برکات مسجد

قال علی (علیه السلام):من اختلف الی المساجد اصاب احدی الثمان: اخا مستفادا فی الله او علما مستطرفا او آیه محکمه او رحمه منتظره او کلمه ترده عن ردی او یسمع کلمه تدله علی هدی. او یترک دنیا خشیه او حیاء(250).
    هر کس همواره به مسجد رفت و آمد کند، یکی از هشت چیز را به دست خواهد آورد: 1. برادری که از وجود او در راه خدا بهره برد 2. دانشی تازه بیابد 3. دلیل محکم و مستندی یاد بگیرد 4. رحمتی که انتظار آن را دارد به او برسد 5. کلمه ای یاد بگیرد که او را از هلاکتی برهاند 6. کلمه ای بشود که او را بر هدایتی دلالت کند 7. گناهی را بر اثر خوف و خشیت ترک کند. 8. بر اثر حیا و خجالت، گناهی را ترک کند.

امضاء
    سمن بویان غبار غم چو بنشینند بنشانند
    پری رویان قرار از دل چو بستیزند بستانند
    در این حضرت چو مشتاقان نیاز آرند ناز آرند
    که با این درد اگر دربند درمانند درمانند

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #122

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

249. صفات مومنان

عن الصادق (علیه السلام):یبغی للمومن آن یکون فیه ثمان خصال: وقورا عند الهزاهر صبورا عند ابلاء شکوراعند الرخاء قانعا بما رزقه الله. لا یظلم الاعداء و لا یتحمل الاصدقاء منه فی تعب و الناس منه فی راحه(251).
    برای مومن شایسته و سزاوار است که هشت خصلت در او باشد در هنگام حوادث تکان دهنده، متین و بردبار باشد و در برابر بلا صابر ودر هنگام فراخی شاکر و سپاسگذار و بدانچه خدا روزی او کرده قانع و به دشمنان هم ستم نکند و خود را بر دوستان تحمیل نکند، تنش از روی در رنج است ولی مردم از ناحیه او در راحتی و آرامش هستند.

250. خود کرده را تدبیر نیست

قال رسول الله (صلی الله علیه و آلیه و سلم):یا علی! ثمانیه آن اهینوا فلا یلوموا الا انفسهم: الذاهب الی مائده لم یدع الیها و المتامر علی رب البیت و طالب الخیر من اعدائه و طالب الفضل من اللئام و الداخل بین اثنین فی سر لم یدخلاه فیه و المستخف بالسلطان و الجالس فی مجلس لیس له باهل و المقبل بالحدیث علی من لا یسمع منه(252)
    هشت کس اگر مورد اهانت قرار گرفتند، جز خویشتن کسی را سرزنش نکنند: 1. کسی که به سر سفره ای دعوت نشده بنشیند؛ 2. کسی که صاحب خانه رافرمان دهد؛ 3. کسی که از دشمنش انتظار خوبی داشته باشد؛ 4. کسی که از فرومایگان توقع داشته باشد؛ 5. کسی که در گفت و گوی سری دو نفر شرکت کند؛ 6. کسی که سلطان را سبک شمارد. 7. کسی که در جایگاهی بنشیند که شایسته او نیست؛ 8. کسی که با فردی سخن بگوید که به سخن او گوش می دهد.

251. راههای ارتباط با اولیای الهی

قال رسول الله (صلی الله علیه و آلیه و سلم):ثمان خصال من عمل بها من امتی حشره الله تعالی مع النبین و الصدیقین و الشهداء و الصالحین فقیل و ما هی یا رسول الله؟ فقال: من زود حاجا و زوج شابا و اغات ملهوفا و ربی یتما و هدی ضالا و اطعم جائعا و آروی عطشانا و صام فی یوم حر شدید(253)
    هشت عمل است که اگر کسی انجام دهد، با پیامبران و صدیقان و شهدا محشور می شود: 1. پرداخت هزینه حج کسی (اگر متمول باشد)؛ 2. زن دادن جوان (عرب)؛ 3. رسیدگی به فریاد دادخواه؛ 4. سرپرستی یتیم و پروراندن او؛ 5. هدایت گمراه؛ 6. غذا دادن به گرسنه؛ 7. سیراب نمودن تشنه؛ 8. روزه گرفتن در روزهای سخت تابستان.

امضاء

4. Top | #123

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

252. سفارشهای الهی

قال رسول الله (صلی الله علیه و آلیه و سلم):او صافی ربی ببسع او صافی بالا خلاص فی السر و العلانیه و العدل فی الرضا و الغضب و القصد فی الفقر و الغنی و آن اعفو عمن ظلمنی و اعطی من حرمنی و اصل من قطعنی و آن یکون صمتی فکرا و منطقی ذکرا و نظری عبرا(254).
    پروردگار مرا به نه امر سفارش کرده است: 1. اخلاص در عمل در آشکار و نهان 2. برخورد عادلانه در حالت غضب و خشنودی 3. میانه روی در خرج کردن در هنگام تنگدستی و دارایی 4. چشم پوشی و گذشت از کسی که بر من ظلم کند: 5. بخشش کردن به آنکه نسبت به من بخل می ورزد: 6. با کسی که رابطه اش را با من قطع کرده ارتباط پیدا کنم. 7. سکوتم فکر باشد: 8. سخن گفتنم یاد خدا باشد: 9. نگاه کردم همراه با عبرت گرفتن باشد.

امضاء

5. Top | #124

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

253. از اینان مباش

قال الله تعالی:یابن آدم! لاتکن ممن: یطلبالتوبه بطول الامل و یرجوا الاخره بغیر عمل یقول قول الزاهدین و یعمل عمل المنافقین آن اعطی لا یقنع و آن منع لایصبر یامر بالخیر و لا یفعله و ینهی عن الشر و لا ینهی عنه یحب الصالحین و لیس منهم و یبغض المنافقین و هو منهم(255).
    ای فرزند آدم! از کسانی مباش که 1. با درازی آرزو خواهان توبه اند 2. بدون عمل، امید به آخرت دارند 3. زاهدانه سخن می گویند و منافقانه عمل می کنند 4. اگر از دارایی های دنیا هر چه به آنان داده شود قانع نمی شوند 5. اگر به آنان داده نشود (و در تنگنا قرار گیرند) خود به آن عمل نمی کنند 6. به نیکی فرمان می دهند و اما خود به آن عمل نمی کنند. 7. از بدی نهی می کنند و خود از آن دوری نمی جویند 8. صالحان را دوست می دارند ولی خود از آنان نیستند 9. منافقانرا دشمن می دارند و حال آنکه خود از آنانند.

امضاء

6. Top | #125

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

253. از اینان مباش

قال الله تعالی:یابن آدم! لاتکن ممن: یطلبالتوبه بطول الامل و یرجوا الاخره بغیر عمل یقول قول الزاهدین و یعمل عمل المنافقین آن اعطی لا یقنع و آن منع لایصبر یامر بالخیر و لا یفعله و ینهی عن الشر و لا ینهی عنه یحب الصالحین و لیس منهم و یبغض المنافقین و هو منهم(255).
    ای فرزند آدم! از کسانی مباش که 1. با درازی آرزو خواهان توبه اند 2. بدون عمل، امید به آخرت دارند 3. زاهدانه سخن می گویند و منافقانه عمل می کنند 4. اگر از دارایی های دنیا هر چه به آنان داده شود قانع نمی شوند 5. اگر به آنان داده نشود (و در تنگنا قرار گیرند) خود به آن عمل نمی کنند 6. به نیکی فرمان می دهند و اما خود به آن عمل نمی کنند. 7. از بدی نهی می کنند و خود از آن دوری نمی جویند 8. صالحان را دوست می دارند ولی خود از آنان نیستند 9. منافقانرا دشمن می دارند و حال آنکه خود از آنانند.

امضاء

7. Top | #126

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

254. آثار صدقه

روی عن النبی (صلی الله علیه و آلیه و سلم):انه قال: علیکم بالصدقه فان فیها عشر خصال. خمسه فی الدنیا و خمسه فی الاخره اما الدنیا: تطهیر اموالکم و تطهیر ابدانکم و دواء مرضاکم و دخول المسره فی القلوب و زیاده الاموال و سعه الرزق و اما فی الغقبی: ظل فی القیامه و سهوله الحساب و رحجان المیزان بالثواب و جوار علی الصراط و درجه الاعلی(256).
    بر شما باد به صدقه دادن زیرا در آن ده فایده است که پنج تا در دنیا و پنج دیگر آن در آخرت به دست می آید اما در دنیا 1. اموال و بدن های شما را پاک و پاکیزه می سازد 2. دارویی است برای شفا یافتن و سلامتی بیماران شما 3. باعث شادمانی دل هاست. 4. باعث زیاد شدن اموال است. 5. موجب وسعت رزق است. اما در آخرت: 1. سایه بان است در قیامت 2. باعث آسانی حساب 3. موجب سنگین شدن کفه ترازوی اعمال خیر و ثواب است 4. جواز عبور از پل صراط است 5. و رسیدن به درجه اعلای بهشت است.

امضاء

8. Top | #127

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

255. نشانه های نیکوکار

عن النبی (صلی الله علیه و آلیه و سلم):قال: اما علامه البار فعشره یحب فی الله و یبغض فی الله و یصاحب فی الله و یفارق فی الله و یعغضب فی الله و یرضی فی الله و یعمل الله و یطلب الیه و یخشع لله خائفا مخوفا طاهرا مخلصا مستحییا مراقبا و یحسن فی الله(257).
    نیکان و ابرار دارای نشانه هستند 1. دوستی برای خدا 2. دشمنی برای خدا 3. رفاقت برای خدا 4. ترک رفاقت برای خدا 5. غضب برای خدا 6. خشنودی و رضایت برای خدا 7. عمل برای خدا 8. دعوت به سوی خدا 9. ترس برای خدا 10. احسان برای خدا.

امضاء

9. Top | #128

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

256. راز عدم استجابت دعا

سئلوا عن رسول الله (صلی الله علیه و آلیه و سلم):ما لنا ندعو الله فلا یستجیب دعاثنا و قال الله ادعونی استجب لکم قال آن قلوبکم ماتت یعشره اشیاء: اولها انکم عرفتم الله فلم تودوا طاعته و الثانیه انکم قراتم القران فلم تعملوا به و الثالثه ادعیتم محبه رسوله (صلی الله علیه و آلیه و سلم) و ابغضتم اولاده و الرابعه ادعیتم عدواه الشیطان و وافقتموه و الخامسه ادعیتم محبه الجنه فلم تعملوا لها و السادسه ادعیتم مخالفه النار و رمیتم ابدانکم فیها و السابعه اشتغلتم یعیوب الناس عم عیوب انفیکم و اثامنه ادعیتم بغض الدنیا و جمعتموها و التاسعه اقررتم بالموت فلم تستعدوا و له و العاشره دفنتم موتاکم فلم تعتبر بهم فلهذا لا یستجاب دعائکم(258).
    از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آلیه و سلم) سوال کردند چرا خدا را می خوانیم و دعا ما را مستجاب نمی کند، در حالی که خدا فرمود است: بخوانید مرا تا اجابت کنم دعای شما را فرمود: به درستی که دلها شما مرده است به واسطه ده چیز:
    1. به درستی که شما می شناسید خدا را پس ادا نمی کیند طاعت او را 2. بدرستی که می خوانید قرآن را پس به آن عمل نمی کیند 3. ادعا می کنید محبت رسول خدا را و حال آنکه دشمن می دارید اولاد او را. 4. ادعا می کنید دشمنی شیطان را در حالی که موافقت می کنید او را 5. دعا می کیند محبت بهشت را پس برای آن عمل نمی کنید 6. ادعا می کنید ترس از جهنم در حالی که بدن خود را در آن می افکنید 7. مشغول شوید به عیبهای مردم در صورتی که از عیب خود غافلید. 8. ادعا می کنید بغض دنیا را و حال آنکه جمع می کنید آن را 9. اقرار به مردن دارید لکن مهیا برای آن نمی شوید. 10. دفن می کیند مردگان خود را پس از آنها عبرت نمی گیرد. پس از آن جهت دعای شما مستجاب نمی شود.

امضاء

10. Top | #129

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

257. حیاء

قال الصادق (علیه السلام):الحیاء عشره اجزاء تسعه فی النساء و واحده فی الرجال.
    حیا ده قسمت است نه قسمت آن در زنان و یک قسمت در مردان است.
    258. حاجت مومن

امضاء

11. Top | #130

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

258- حاجت مومن

قال الصادق (علیه السلام):مشی الرجل فی حاجه اخیه المومن یکتب له عشر حسنات و تمحی عنه عشر سیئات و ترفع له عشر درجات(259).
    کسی که گامی برای رفع حاجت مومن بردارد ده حسنه برای او نوشته می شود و ده گناه از او بخشیده می شود و ده درجه مقام او بالا می رود.
    والسلام

امضاء

صفحه 13 از 14 نخستنخست ... 391011121314 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع