صفحه 3 از 14 نخستنخست 123456713 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 133

موضوع: ارزشهای اخلاقی در احادیث عددی

1. Top | #21

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    اللهم صل علی محمد و آل محمد
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

53.نیکی و صدقه

قال الباقر (علیه السلام):البر و الصدقه ینفیان الفقر و یزیدان العمر و یدفعان یبعین میته سوء(53).
    نیکو کاری و صدقه تندگدستی را بر می دارد و عمر را طولانی می کند و از هفتاد نوع مرگ بد جلوگیری می کند.

54. مرگ مومن و کافر

قال رسول الله (صلی الله علیه و آلیه و سلم):الناس اثنان واحد اراح و آخر استراح فاما الذی استراح فالمومن اذا مات استراح من الدنیا و بلائها و اما الذی اراح فالکافر اذا ماتاراح الشجر و الدوابو کثیر من الناس(54).
    مردم دو دسته اند: گروهی با مرگ راحت می شوند و گروهی با مرگ دیگران از دست آنان راحت می شوند. مومن به هنگام مرگ از دنیا و بلاهای آن راحت می شود، و کافر اب مرگش درخت و چارپایان و بسیار از مردم راحت می شوند.

55. احسان و توبه

قال الصادق (علیه السلام):لا خیر فی دنیا الا لاحد رجلین رجل یزداد فی کل یوم احسانا و رجل یتدارک دنبه بالتوبه(55).
    خیری نیست در دنیا مگر برای دو نفر: 1. برای کسی که هر روز بر نیکی اش می افزاید 2. کسی که گناهانش را به وسیله توبه جبران می کند.

امضاء
    سمن بویان غبار غم چو بنشینند بنشانند
    پری رویان قرار از دل چو بستیزند بستانند
    در این حضرت چو مشتاقان نیاز آرند ناز آرند
    که با این درد اگر دربند درمانند درمانند

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #22

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

56. نیکی به پدر

قال الصادق (علیه السلام):برو اباءکم ببر کم ابناکمو عفو عن نساء الناستعف نساءکم(56).
    به پدرانتان نیکی کنید تا فرزندانتان به شما نیکی کنند و نسبت به ناموس دیگران عفت داشته باشید تا همسران شما نیز عفت داشته باشند.

57. محبوبیت

قال رجل للنبی (صلی الله علیه و آلیه و سلم):یا رسول الله علمنی شیئا اذا انا فعلته احبی الله و احبنی الناس من الارض: فقال: ارغب فیما عند الله یحبک الله و ازهد فیما عند اناس یحبک الناس(57).
    شخصی به رسول خدا عرض کرد: دستوری بفرمایید که اگرانجام دهم هم خدا مرا دوست بدارد و هم مردم. حضرت فرمود: نسبت به آنچه نزد خداست، حریص باش تا نزد خدا محبوب باشی و نسبت به آنچه در دست مردم است بی رفبت باش تا نزد مردم عزیز باشی.

58. بی تابی

قال الکاظم (علیه السلام):المصیبه للصابر واحده و للجازع اثنتان(58).
    مصیبت بر شکیبا یکی، و بر فرد بی تاب دوتاست.

امضاء

4. Top | #23

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

59. حفظ عفاف

قال رسول الله:من ضمن لی ما بین لحییه و ما بین رجلیه ضمنت له الجلنه(59).
    هر کس به من تضمین دهد که دهان و شهوت خویش را حفظ کند، بهشت رابرایاو ضمانت می کنم.

60. تقوا

اتی رجل اباعبدالله (علیه السلام) فقال له:یابن رسول الله اوصنی فقال لا یفقدک الله حیث امرکو لایراک حیث نهاک(60).
    مردی خدمت امام صادق (علیه السلام) رسید و عرض کرد: ای فرزند رسول خدا، سفارشی به من بنمما، حضرت فرمود خدا خالی نبیند آنجا که تو را امر کرده و نبیند تو را آنجا که تو را نهی کرده.

61. صبر

قال علی (علیه السلام):الصبر صبران. صبر علی ما تحب و صبر علی ماتکره(61).
    صبر دو گونه است، صبر بر چیزی که دوست داری و صبر بر چیزی که کراهت داری.

امضاء

5. Top | #24

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

62. انصاف

جاء اعرابی الی النبی (صلی الله علیه و آلیه و سلم) فقال یا رسول الله علمنی عملا ادخل به الجنه فقال: ما احببت آن یاتیه الناس الیک فاته الیهم و ما کرهت آن یاتیه الناس الیک فلا تاته الیهم(62).
    بادیه نشینی خدمت پیامبر (صلی الله علیه و آلیه و سلم) رسید و عرض کرد: مرا دستوری ده که با عمل به آن وارد بهشت شوم. حضرت فرمود: آنچه دوست داری مردم نسبت به تو انجام دهند، تو نیز انجام بده و آنچه که دوست نداری نسبت به تو انجام دهند تو نیز انجام نده.

امضاء

6. Top | #25

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

عدد سه

63. قهر کردن

قال رسول الله (صلی الله علیه و آلیه و سلم):لایحل لمسلم آن یهجر اخاه فوق ثلاثه ایام و السابق الی الجنه(63).
    جایز نیست برای مسلمان که با برادر دینی اش بیش از سه روز قهر کند و کسی که زودتر صلح کند به بهشت می رود.

64. قهر طولانی

قال الباقر (علیه السلام):ما من مومنین اهتجر فوق ثلاث الا و برئت منها فی الثالثه فقیل له: یابن رسول الله (صلی الله علیه و آلیه و سلم) هذا حال الظالم فما بال المظلوم؟ فقال (علیه السلام): ما بال المظلوم لایصیر الی الظالم فیقول: انا الظالم حق یصطلحا(64).
    دو مومن بیش از سه روز قهر نمی کنند الا اینکه در روز سوم به بعد من از هر دو بیزارم. به امام گفته شد: ای فرزند رسول خدا این حال ظالم است، اما تقصیر دیگری که بر او ظلم شده چیست؟ حضرت فرمودند: برای این که او نمی رود به ظالم بگوید که من بد کردم و تقصیر را به گردن بگیرد تا بتواند با هم صلح کنند.

امضاء

7. Top | #26

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

65. بهترین اعمال:

قال الباقر (علیه السلام):ثلاث خصال هن من احت الاعمال الی الله: مسلم اطعم مسلما من جوع و فک عنه کربه و قضی عنه دینه(65).
    سه خصلت در نزد خدا محبوبترین اعمال است: 1. مسلمانی که مسلمان گرسنه ای را غذا دهد، 2. غصه از دل او برطرف کند، 3. بدهی او را پرداخت نماید.

66. کمال انسان

قال الباقر (علیه السلام):الکمال التفقه فی الدین و الصبر علی النائبه و تقدیر المعیشه(66).
    کمال و تمام کمال، 1. عالم شدن در دین 2 صبر در بلا و 3. اقتصاد در زندگی است.

67. کارهای خیر

قال الکاظم (علیه السلام):ثلاثه یستظلون بظل عرش الله یوم لاظل الا ظله: رجل زوج اخاه المسلم او اخدمه او کتم له سرا(67).
    سه کس در سایه عرش خدا قرار دارند در روزی که سایه ای جز سایه عرش خدا نیست: 1. مردی که برای برادر مسلمان خود زن بگیرد 2. یا خدمتکار برای او تهیه کند 3. یا راز او را پنهان نماید.

امضاء

8. Top | #27

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

68. نیکی دنیا و آخرت

قال الباقر (علیه السلام):ثلاثه من مکارم الدنیا و الاخره: آن تعفو عمن ظلمک و تصل من قطعک و یحلم اذا جهل علیک(68).
    سه چیز از بزرگواری و مکارم دنیا و آخرت محسوب می شوند: 1. گذشت از کسی که به تو ستم کرده 2. صله و پیوند با کسی با تو قطع ارتباط کرده 3. بردباری و حلم ورزیدن نسبت به کسی که به تو نادانی و جهات ورزیده.

69. زمینه های شناخت انسان:

قال الصادق (علیه السلام):ثلاثه لا تعرف الا فی ثلاث مواطن لاتعرف الحلیم الا عند الغضب ولا الشجاع الا عند الحرب و لااخ الا عند الحاجه(69).
    سه نوع انسان هستند که شناخته نشوند جز در سه جا: 1. حلیم شناخته نشود جز به هنگام خشم 2. شجاع شناخته نشود جز در نبرد 3. برادر و دوست شناخته نشود جز به هنگام نیاز به او.

70. دوستان انسان

قال علی (علیه السلام):ان للمره المسلم ثلاثه اخلاء فخلیل یقول انا معک حیا و میتا و هو عمله و خلیل یقول له انا معک الی باب قبرک ثم اخلیک و هو ولده و خلیل یقول له انا معک الی آن تموت و هو ماله فاذا مات صار للوارث(70).
    انسان مسلمان سه دوست دارد: 1. دوستی که می گوید من در زندگی و مرگ با تو همراهم و آن عمل اوست 2. دوستی که می گوید من تا لب گور به همراه توام و آن فرزندش است 3. دوستی که می گوید من تا لحظه مرگ با تو هستم و آن ثروت است که بعد از مرگ به ارث می رسد.

امضاء

9. Top | #28

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

71. ویژگی های مومن

قال الرضا (علیه السلام):لا یکون المومن مومنا حتی یکون فیه ثلاث خصال سنه من ربه و سنه من نبیه و سنه من ولیه فاما السنه من ربه فکتمان السر و اما السنه من نبیه فمداراه الناس و اما السنه من ولیه فالصبر فی الباساء و الضراء(71).
    مومن، مومن نیست مگر آن که در او سه ویژگی باشد، سنتی از پروردگار و سنتی از پیامبر (صلی الله علیه و آلیه و سلم) و سنتی از امامش؛ 1. سنت پروردگارش راز پوشیدن است 2. سنت پیامبر (صلی الله علیه و آلیه و سلم) مدارا با مردم است 3. سنت امام شکیبایی در سختی ها است.

72. دوستی های ممنوع

قال الصادق (علیه السلام):احذر من الناس ثلاثه الخائن و الظلوم و النمام لان من خان لک خانک و من ظلم لک سیظلمک و من نم الیک سینم علیک(72).
    از رفاقت سه گروه بر حذر باش، خائن، ستمکار، سخن چین. زیرا کسی که روزی به نفع تو به دیگری خیانت می کند روزی دیگر به خود تو خیانت خواهد کرد و کسی که به نفع تو، به دیگری ستم نماید طولی نمی کشد که به نفع دیگر به تو ستم می کند و کسی که برای تو سخن چینی کرد، علیه تو نیز خواهد کرد.

73. عوامل جلب محبت

قال علی (علیه السلام):ثلاثه یو جبن المحبه: الدین و التواضع و السخاء(73).
    سه چیز موجب دوستی می شود: 1. دین 2. تواضع 3. بخشش.
    قال علی (علیه السلام) ثلاثه یوجبن المحبه: حسن الخلق و حسن الرفق و التواضع(74).
    سه چیز سبب دوستی می شود: 1. اخلاق نیک، 2. خوش رفتاری 3. فروتنی.

امضاء

10. Top | #29

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

74. درجه ها

قال الباقر (علیه السلام):ثلاث درجات افشاء السلام اطعام الطعام و الصلاه باللیل و الناس نیام(75).
    سه چیز درجه است: 1. آشکار سلام دادن 2. اطعام کردن 3. در دل شب که مردم خوابیده اند نماز شب خواندن.

75. ایمان کامل

قال الصادق (علیه السلام):ثلاث من کن فیه استکمل الایمان من اذا غضب لم یخرجه غضبه من الحق و اذا رضی لم یخرجه رضاه الی الباطل و اذا قدرعفا(76).
    سه چیز است که در هر که باشد ایمانش کامل است: 1. کسی که چون خشم کند خشمش او را از حق خارج نکند. 2. چون خشنود شود خشنودی اش او را به باطل نکشاند 3. چون قدرت گذشت کند.

76. باقیات الصالحات

قال رسول الله (صلی الله علیه و آلیه و سلم): اذا مات المومن انقطع عمله الا من ثلاث صدقه جاریه او علم ینتفع به او ولد صالح یدعوله(77).
    چون آدمی بمیرد عملش پایان یابد مگر از سه کار نیک: 1. صدقه جاریه (سودش برای آیندگان باقی بماند) 2. دانش سودمند 3. فرزند خوبی که برایش دعا کند.

امضاء

11. Top | #30

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

77. امتحانات شیعه

قال الصادق (علیه السلام):امتحنوا شیعتنا عند ثلاث، عند مواقیت الصلاه کیف محافظتهم علیها و عند اسرارنا کیف حفظهم لها عند عدونا و الی اموالهم کیف مواساتهم لاخوانهم فیها(78).
    شیعیان ما را در سه چیز امتحان کنید: 1. به هنگام نماز که چگونه به وقت آن اهمیت می دهند، 2. اسرار ما را چگونه حفظ می کنند دشمنان ما 3. نسبت به اموالشان چگونه با برادران دینی خود مواسات به خروج می دهند.

78. سخت ترین لحظه ها:

عن علی بن الحسین (علیه السلام):اشد آدم ثلاث ساعات، الساعه التی یعاین فیها ملک الموت و الساعه التی یقوم فیها من قبره و الساعه التی یقف فیها بین یدی الله تبارک و تعالی فاما الی الجنه و اما الی النار(79)
    سخت ترین لحظه های بنی آدم سه ساعت است 1. ساعتی که عزرائیل را می بیند، 2. ساعتی که از قبر خود بر خیزد 3. ساعتی که در پیشگاه خداوند می ایستد و نمی داند بهشتی است یا جهنمی.

79. ادای امانت

قال الصادق (علیه السلام):ثلاثه لا عذر لاحد فیها: اداء الاماته الی البر و الفاجر و الوفاء بالعهد للبر و الفاجر و بر الوالدین برین کانا او فاجرین(80).
    سه چیز است که کسی در آنها معذور نیست 1. ادای امانت نسبت به افراد خوب و بد 2. وفای به عهد و پیمان نسبت به افراد خوب و بد 3. نیکی به پدر و مادر خوب و بد.

امضاء

صفحه 3 از 14 نخستنخست 123456713 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع