صفحه 10 از 14 نخستنخست ... 67891011121314 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 91 تا 100 , از مجموع 133

موضوع: ارزشهای اخلاقی در احادیث عددی

1. Top | #91

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    اللهم صل علی محمد و آل محمد
    مورد تشکر
    14,353 در 5,345
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

160. کارهای معنوی

قال علی (علیه السلام): من اعطی اربعالم یحرم اربعا: من اعطی لدعاء لم یحرم الاجابه و من اعطی التوبه لم یحرم القبول و من اعطی الاستغفار لم یحرم المغفره و مناعطی الشکر لم یحرم الزیاده(162).
    حضرت علی (علیه السلام) فرمود: کسی که توفیق چهار چیز را پیدا کرد از چهار چیز محروم نخواهد شد: 1. کسی که توفیق دعا پیدا کرد از اجابت دعامحروم نمی گردد. 2. کسی که توفیق توبه شامل حال او شد از قبول توبه محروم نمی گردد. 3. کسی که توفیق استغفار پیدا کرد از آمرزش بی بهره نمی شود 4. کسی که توفیق شکر گزاری پیدا کرد از فزونی روزی محروم نمی گردد.

161. وصایای خداوند به موسی (علیه السلام)

قال علی (علیه السلام) قال الله تبارکو تعالی لموسی (علیه السلام): یا موسی احفظ وصیتی باربعه اشیاء اولهن ما دمت لاتری ذنوبک تغفر فلا تشتغل بعقوب غیرک و الثانیه ما دمت لاتری کتوزی قد نفدت فلا نغتمبسبت رزقک و الثالثه مادمت لاتری زوال ملکی فلا ترج احدا غیری و الربعه ما دمت لاتری الشیطان متنا فلا تامن مکره(163).
    حضرت علی (علیه السلام) فرمود: خداوند متعال به موسی (علیه السلام) فرمود: ای موسی سفارش مرا درباره چهار چیز حفظ کن. اول این که مادامی که گناهان خود را آمرزیده ندیده ای به عیب دیگران مشغول نشو، دوم اینکه مادامی که یقین نداری خزانه های من به پایان رسیده غم روزی خود را مخور، سوم اینکه تا یقین نکرده ای ملک من از بین رفته به کسی جز من امیدوار مباش چهارم مادامی که یقین نکرده ای شیطان مرده و از بین رفته از مکرش آسوده خاطر مباش.

162. نسخه شفابخش

عن الاصبغ بن نباته قال: قال امیر المؤمنین (علیه السلام): للحسن ابنه: یا بنی الا اعلمک اربع خصال تستغنی بها عن الطت فقال بلی یا امیر المؤمنین: قال: لا نجلس علی الطعام الا و انت جائع و لا تقم عن الطعام الا و انت تشتهیه و جود المضغ و اذا نمت فاعرض نفسک علی الخلاء فاذا ستعملت هذا استغنیت عن الطب(164).
    اصبغ ابن نباته می گوید: امام علی (علیه السلام) به امام حسن (علیه السلام) فرمود: فرزندم تو را به چهارچیز سفارش می کنم تا از مراجعه به پزشک بی نیازی شوی. 1. هرگز به سفره ای منشین مگر این که گرسنه شوی، 2. در حالی که به غذا میل داری از ادامه خوردن طعام خودداری کن: 3. عمل جویدن غذا را به خوبی انجامبده، 4. قبل از خوابیدن به دستشویی برو.

امضاء
    سمن بویان غبار غم چو بنشینند بنشانند
    پری رویان قرار از دل چو بستیزند بستانند
    در این حضرت چو مشتاقان نیاز آرند ناز آرند
    که با این درد اگر دربند درمانند درمانند

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #92

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,353 در 5,345
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

163. علوم مفید

عن سفیان بن عیینه قال سمعت اباعبدالله (علیه السلام): قال: وجدت علم الناس کلهم فی اربع اولها آن تعرف ربک و الثانی آن تعرف ما صنع بک و الثالث آن تعرف ما اراد منک و الرابع آن تعرف ما یخرجک من دینک(165).
    سفیان بن عیینه گوید: شنیدم امام صادق (علیه السلام) فرمود: دانش همه مردم را در چهار جمله یافتم: اولش اینکه پروردگارت را بشناسی دوم اینکه چگونگی آفرینش خود را بشناسی سوم اینکه به وظایف خود آشنا شوی چهارم اینکه عوامل انحراف از دین را بشناسی.

164. مراتب علم

قال رسول الله (صلی الله علیه و آلیه و سلم): اغد عالما او متعلما او مستمعا او محبا لهم و لاتکن الخامسه فتهلک(166).
    رسول خدا (صلی الله علیه و آلیه و سلم) فرمود: دانشمند باش یا دانش آموز، مستمع باش یا دوستدار علم و پنجمی مباش که هلاک خواهی شد.

165. کوچک های بزرگ

قال علی (علیه السلام): اربعه القلیل منها کثیره. النار القلیل منها کثیر و المرض القلیل منه کثیر و العداوه القلیل منها کثیر(167).
    حضرت علی (علیه السلام) فرمود: چهار چیز است که کم آن هم زیاد است. 1. آتش که کم آن هم زیاد است. 2. خوای که کم آن هم زیاد است 3. بیماری که کم آن هم زیاد است 4. دشمنی که کم آن هم زیاد است.

امضاء

4. Top | #93

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,353 در 5,345
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

166. معیار حق

سئل امیر المؤمنین (علیه السلام): کم بین الحق و الباطل؟ فقال اربع اصابع: و وضع امیر المؤمنین (علیه السلام) یده علی اذبه و عینیه فقال: ما رائه عیناک فهو الحق و ما سمعته اذناک فاکثره باطل(168).
    از حضرت علی (علیه السلام) سوال شد که فاصله میان حق و باطل چه اندازه است؟ فرمود: چهارانگشت و دشت خود را برگوش و دو چشم خود گذاشت پس فرمود: آنچه چشمانت می بیند حق است و آنچه گوشهایت بشنود بیشتر آن باطل است.

167. سوال های قیامت

قال رسول الله (صلی الله علیه و آلیه و سلم): لا تزول قد ما عبد یوم القیامه حتی یسال عن اربع. عن عمره فیما افناه و عن شبابه فیما ابلاه و عن ماله من الین اکتسبه و فیما انفقه و عن حبتا اهل البیت(169).
    رسول خدا (صلی الله علیه و آلیه و سلم): روز قیامت هیچ بنده ای قدم از قدم بر ندارد تا از چهار چیز بازپرسی شود 1. در چه کاری عمرش را گذرانده. 2. در چه راهی جوانی را از دست داده 2. ثروتش را از کجا آورده و در کجا مصرف کرده 4. از دوستی ما اهل بیت پیامبر (علیه السلام).

168. علامت شاکر

قال رسول الله (صلی الله علیه و آلیه و سلم): علامه الشاکر فاربعه، الشکر فی تالنعماء و الصبر فی البلاء و القنوع بقسم الله و لایحمد و لا یعظم الا الله(170).
    نشانه شاکر چهار چیز است 1. شکر در برابر نعمتها 2. صبر در برابر بلا 3. قناعت به قسمت خدا 4. ترک حمد و تعظیم جز خدا.

امضاء

5. Top | #94

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,353 در 5,345
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

169. علامت صالح

قال رسول الله (صلی الله علیه و آلیه و سلم): ... و اما علامه الصالح فاربعه یصفی قبله و یصلح عمله و یصلح کسبه و یصلح اموره کلها(171).
    نشانه صالح چهار چیز است: 1. دلش را پاک 2. کردارش را خوب 3. کسبش را مناسب 4. همه کارهایش را اصلاح کند.

170. چهار کلمه اساسی

قال لقمان لاینه: یا بنی اعلم انی خدمت اربعماه نبی و اخذت من کلامهم اربع کلمات و هی اذا کنت فی الصلوه فاحفظ قلبک و اذا کنت علی المائده فاحفظ حلقک و اذا کنت فی بیت الغیر فاحفظ عینک و اذا کنت بین الخلق فاحفظ لسانک(172).
    حضرت لقمان به فرزندش فرمود: ای فرزندم بدان که من چهارصد پیغمبر را خدمت نمودم و از کلام آنها چهار کلمه فراگرفتم و آن چهار کلمه آن است: 1. هر وقت در نماز باشی پس حفظ کن دل خود را 2. هرگاه بر سر سفره باشی پس حفظ کن گلوی خود را. 3. هر وقت در خانه غیر باشی پس حفظ کن چشم خود را 4. هرگاه در میان مردم باشی پس حفظ کن زبان خود را.

171. خیر دنیا و آخرت

قال علی (علیه السلام): اربع من اعطیهن فقد اعطی خیر الدنیا و الاخره صدق حدیث و اداء امانه و عفه بطن و حسن خلق(173).
    کسی که چهار چیز به او عطا شده باشد به تحقیق خیر دنیا و آخرت به او عطا شده است: راستگویی در گفتار و رد کردن امانت به صاحبش و رعایت شکم و نیکی اخلاق.

امضاء

6. Top | #95

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,353 در 5,345
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

172. علامت تائب

قال رسول الله (صلی الله علیه و آلیه و سلم): و اما علامه التائب فاربعه: النصیحه لله فی عمله و ترک الباطل و لزوم الحق و الحرص علی الخیر(174).
    نشانه تائب چهار چیز است: 1. عملش برای رضای خدا و از باب خیرخواهی است 2. ترک باطل 3. لزوم حق 4. شوق به کار خیر.

173. کمال دین

قال علی بن الحسین (علیه السلام): اربع من کن فیه کمل اسلامه و محصت عنه ذنوبه و لقی ربه عزوجل و هو عنه راض من وفی الله عزوجل بما یجعل علی نفسه للناس و صدق لسانه مع للناس و استحی من کل قبیح عندالله و عند الناس و حسن خلقه مع اهله(175).
    چهار چیز در هر کس باشد اسلامش کامل و گناهانش پاک می گردد و پروردگار خود را ملاقات کند در حالی که خداوند از او راضی باشد: 1. کسی که وفا نماید برای خداوند آنچه را که خدای برای او به نفع مردم قرار داده 2. کسی که زبانش با مردم راست باشد. 3. کسی که حیا کند از هرچه در نزد مردم زشت است 4. کسی که با خانواده خود خوشرفتار باشد.

174. گنجهای نیکی

قال الباقر (علیه السلام): اربع من کنوز البر: کتمان الحاجه. کتمان الصدقه و کتمان الوجع و کتمان المصیبه(176).
    چچهار چیز از جنگهای نیکویی است: 1. پنهان کردن حاجت 2. پنهان کردن صدقه 3. نهان کردن درد 4. پنهان کردن مصیبت.

امضاء

7. Top | #96

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,353 در 5,345
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

175. بهشتیان

قال رسول الله (صلی الله علیه و آلیه و سلم): من سلم من امتی من اربع خصال فله الجنه من الدخول فی الدنیا و اتباع الهوی و الشهوه البطن و شهوه الفرج(177).
    هر کس از امت من از چهار خصلت سالم بماند بهشت ار برای اوست 1. ورود در دنیا (دنیا خواهی) 2. متابعت هوی و هوس 3. شهوت شکم 4. شهوت جنسی.

176. چهار چیز برای چهار چیز

قال رسول الله (صلی الله علیه و آلیه و سلم): خلق اربعه لاربعه: المال للنفاق لا للامساک و العلم للعمل لا للمجادله و العبد للتعبد لا للتنعم و الدنیا للعبره لا للعماره(178).
    چهار چیز برای چهار چیز آفریده شده، 1. مال برای انفاق آفریده شده نه برای نگداشتن 2. علم برای عمل کردن نه برای مجادله نمودن 3. بنده برای عبادت کردن نه برای خوشگذرانی. 4. دنیا برای عبرت گرفتن نه برای عمارت ساختن.

177. ارزشهای چهارگانه

قال علی (علیه السلام): لا غنی کالعقل و لا فقر کالجهل و لا میراث کالادب و لاظهیر کالمشاوره(179).
    1. هیچ بی نیازی مانند عقل نیست. 2. هیچ بی چیزی مانند نادانی نیست 3. هیچ میراثی مانند ادب نیست. 4. هیچ پشتیبانی مانند مشورت کردن نیست.

امضاء

8. Top | #97

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,353 در 5,345
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

178. برنامه امام صادق (علیه السلام)

قیل للصادق (علیه السلام): علی ماذا بینت امرک فقال (علیه السلام): علی اربعه اشیاء علمت آن عملی لا یعلمه غیری فاجتهدت و عملت آن الله عزوجل مطلع علی فاستحییت و عملت آن رزقی لا یاکله غیری فاطماننت و عملت آن اخر امری الموت فاستعددت(180).
    از حضرت صادق (علیه السلام) سوال شد بر چه بنا کردی امر خود را! فرمود: بنا کردم امر خود را بر چهار چیز 1 دانستم که عمل مرا دیگری به جا نمی آوری پس تلاش کردم 2. دانستم که خداوند از کارهای من اطلاع و آگاهی دارد از او حیا کردم. 3. دانستم که روزی مرا کسی جز خودم نمی خورد، آرامش و اطمینان پیدا کردم. 4. دانستم که آخر امر و سرنوشتم مرگ است پس خود را آماده کردم.

179. حکمتهای چهار گانه

قال الصادق (علیه السلام): او حی الله تعالی آدم (علیه السلام) یا آدم (علیه السلام) انی اجمع لک الحکمته فی اربع کلمات: واحده لی و واحده فیما بینی و بینک و واحده بینک و بین الناس فاما التی لی فتعبدنی لاتشرک بی شیئا و اما التی لک فاجزیک بعملک احوج ما تکون الیه و اما التی فیما بینی و بینک فعلیک الدعاء و علی الا جابه و امام التی بینک و بین الناس فترضی للناس ما ترضی لنفسک(181).
    امام صادق (علیه السلام) می فرماید: خداوند تعالی وحی کرد به حضرت ا دم (علیه السلام) که ای آدم من جمع کرده ام برای تو حکمت را در چهار کلمه: یکی برای خودم و یکی برای تو و یکی بین خودم و تو و یکی هم بین تو و بین مردم تقسیم کردم. اما آن یکی که برای من است: پس بندگی کن مرا و شریکی برای من میگری و اما آن یکی که برای توست: پس جزا دهم به عملت که نیازمند به آنی و اما آن که بین من و تو است: تو است که تو دعا کنی و من هم اجابت کنم و اما آنچه بین تو و مردم است: اینکه دوست داشتی (راضی باشی) برای مردم آنچه را که برای خودت دوست داری.

180. نشانه های منافق

قال رسول الله (صلی الله علیه و آلیه و سلم): اربع کن فیه فهو منافق، من اذا حدث کذب و اذا وعد اخلفو اذا عاهد غدر و اذا خاصم فجر(182).
    رسول خدا (صلی الله علیه و آلیه و سلم) فرمود: چهار خصلت است که در هر کس باشد منافق است: 1. کسی که چون سخت گوید دروغ گوید 2. چون وعده دهد خلف وعده کند 3م چون پیمان بندد به مکر و حیله بر سر پیمان نماند. 4. چون با کسی با افتد ناسزا گوید.

امضاء

9. Top | #98

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,353 در 5,345
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

181. گزیده ای از کتب آسمانی

قال علی (علیه السلام): قرات التوریه و الانجیل و الزبور و الفرقان و اخترت من کلکتاب کلمه فمن التوریه: من صمت نجا. و من الانجیل: من قنع شبع و من الزبور: من ترک الشهوات سلم من الافات و من الفرقان: و من یتوکل علی الله فهو حسبه(183).
    حضرت علی (علیه السلام) فرمود: خواندم تورات وانجیل و زبور و قرآنرا و از هر کتابی کلمه ای را اختیار کردم: پس از تورات: هر که ساکت باشد نجات پیدا می کند و از انجیل: هر که قانع باشد سیر می شود و از زبور هر که ترک کند شهوتها را سالم بماند از آفتها و از قرآن: کسی که به خدا توکل کند خدا کافی است او را.

182. مردم و مال

قال النبی (صلی الله علیه و آلیه و سلم): الرجال اربعه: سختیو کریم و بخیل و لئیم: فالسخی الذی یاکل و یعطی و الکریم الذی لا یاکل و یعطی و البخیل الذی یاکل و لا یعطی و اللیم الذی لا یاکل و لا یعطی(184).
    حضرت فرمودند: مردان چهار قسمند: سخی و کریم و بخیلو لئیم اما سخی کسی است که می خورد و می بخشد و کریم کسی است که نمی خورد و لکن می بخشد و بخیل کسی است که می خورد و نمی بخشد و لئیم کسی است که نمی خورد و نمی بخشد.

183.خیر دنیا و آخرت

قال علی (علیه السلام): من اعطی اربع خصال فی الدنیا فقد اعطی خیر الدنیا و الاخره و فاز بحظه منها: ورع یعصمه عن محارم الله و حسن خلق یعیش به فی الناس و حلم یدفع به جهل الجاهل و زوجه صالحه تعنیه علی امر الدنیا و الاخره(185).
    به کسی که چهار خصلت در دنیا داده شده خیر دنیا و آخرت به او عطا شده و بهره خود را زا دنیا و آخرت گرفته است: پارسایی و ورعی که او را از محرمات خدا نگه دارد. 2. اخلاق نیکی که به کمک آن در میان مردم زندگی کند. 3. بردباری و حلمی که به وسیله آن جهالت نادانان را دفع کند. 4. زن و همسر شایسته ای که در کار دنیا و آخرت او را کمک کند.

امضاء

10. Top | #99

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,353 در 5,345
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

184. کسب پاک

قال رسول الله (صلی الله علیه و آلیه و سلم): اربع من کن فیه طابمکسبه اذا اشتری لم یعب اذا باع لم یحمد و لا یدلس و فیما ذلک یحلف(186).
    چهار چیز است که اگر در کاسبی باشد کسب او پاک است: 1. هنگام خرید عیب جویی از کالا نکند 2. هنگام فروش تعریف نکند. 3. فریب ندهد 4. در خرید و فروش سوگند نخورد.

185. ارکان ایمان

قال الکاظم (علیه السلام): الایمان علی اربعه ارکان: التوکل علی الله و التفویض الی الله و التسلیم لامرالله و الرضا بقضاء الله(187).
    ایمان بر چهار پایه استوار است: 1. توکل به خدا 2. واگذاری کارها به خدا 3. تسلیم در برابر امر خدا 4. خشنودی به قضای الهی.

186. راه مصونیت از ناخوشی ها

قال علی (علیه السلام): من استطاع آن یمنع نفسه من اربعه اشیاء فهو خلیق بان لاینزل به مکروه ابدا قیل: و ما هی؟ قال: العجلع و اللجاجه و العجب و التوانی(188).
    کسی که بتواند خویشتن را زا چهار چیز باز دارد سزاوار است که هرگز ناخوشایندی برای او رخ ندهد گفته شد آنها چیستند؟ 1. عجله 2. لجاجت 3. خودبینی 4. تنبلی.

امضاء

11. Top | #100

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,353 در 5,345
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

187. گناهان بزرگ

قال رسول الله (صلی الله علیه و آلیه و سلم): اربعه من الذنب شر من الذنب: الاستحقار و الافتخار و الاستبشار و التکرار(189).
    چهار گناه بدتر از خود گناه محسوب می شوند: 1. کوچک شمردن گناه 2. افتخار به گناه 3. شاد شدن به گناه 4. اصرار به گناه

188. آداب غذا خوردن

قال رسول الله (صلی الله علیه و آلیه و سلم): الطعام اذا جمع اربع خصال فقد تم: اذا کان من حلال و کثرت الایدی علیه و سمعی الله تبارک و تعالی فی اوله و حمد فی اخره(190).
    غذا هرگاه دارای چهار صفت باشد کامل خواهد بود 1. در صورتی که از حلال باشد. 2. دستهای فراوانی بر آن قرار گیرد 3. در آغاز آن نام خدا برده شود 4. و در پایانش سپاس او بجا آورده شود.

189. ویژگی های مومنان

عن جعفر بن محمد (علیه السلام) قال: ان لاهل الایماناربع علاماتن وجه منبسط و لسان لطیف و قلب رحیم و ید معطیه(191).
    اهل بهشت چهار نشانه دارند: 1. چهره گشاده 2. زبان پاک 3. دل مهربان 4. دست بخشنده.

امضاء

صفحه 10 از 14 نخستنخست ... 67891011121314 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع