بیت ظهور تبلیغات
صفحه 11 از 11 نخستنخست ... 7891011
نمایش نتایج: از شماره 101 تا 104 , از مجموع 104

موضوع: ارزشهای اخلاقی در احادیث عددی

جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید    محبوب کن - فیس نما
  1. Top | #101

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    9,670
    صلوات
    114
    دلنوشته
    1
    اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
    مورد تشکر
    13,182 در 4,874
    دریافت
    0
    آپلود
    0

190. صفات بندگان خاص خدا

قال رسول الله (صلی الله علیه و آلیه و سلم): اربع لا یعطیهن الله الا من یحبه الصمت و هو اول العباده و التوکل علی الله و التواضع و الزهد فی الدنیا(192).
    چهار خصلت است که خداوند آن را به تنهایی به کسی عطا می کند که او را دست دارد: 1. سکوت که مبدا عبادت است 2. توکل بر خدا 3. فروتنی 4. و بی رغبتی به دنیا.

191. سبب سازی ها

قال رسول الله (صلی الله علیه و آلیه و سلم): ان الله تعالی وضع اربعا فی اربع: برکه العلم فی تعظیم الاستاد و بقاء الایمان فی تعظیم الله و لذه العیش فی بره الوالدینو النجاه من النار فی ترک ابذاء الخلق(193).
    خداوند متعال چهار چیز را در چهار چیز قرار داده است: 1. برکت علم را در تعظیم استاد 2. باقی ماندن ایمان را در تعظیم خداوند متعال 3. لذت زندگی را در نیکی به پدر و مادر 4. نجات از آتش را در اذیت نکردن مردم.

192. چهار چیز پنهان در چهار چیز

قال علی (علیه السلام): ان الله تبارک و تعالی اخفی اربعه فی اربعه: اخفی رضاه فی طاعته فلا تستصغرن شیئا من طاعته فربما و افق رضاه و انت لا تعلم و اخفی سخطه فی مصیبته فلا تستصغرن شیئا من معصیته فربما و افق سخطه و انت لا تعلم و اخفی اجابته فی دعوته فلا تستصرن عبدا من عباد الله فربمایکون ولیه و انت لا تعلم(194).
    خداوند متعال چهار چیز را در چهار چیز مخفی کرده است، اول رضایتش را در طاعتش پس هیچ طاعتی را کوچک مشمار شاید که رضایت خدا در آن باشد و تو ندانی دوم خشمش را در معصیتش پس هیچ گناهی را کوچک مشمار شاید که غضب و ناراحتی خدا در آن باشد و تو ندانی سوم اجابتش را در دعا پس هیچ دعایی را کوچک مشمار شاید اجابت خدا در آن باشد وتو ندانی چهارم دوستش را در میان بندگانش پس هیچ بنده ای را کوچک مشمار شاید که از اولیاء خدا باشد و تو ندانی.

امضاء
    سمن بویان غبار غم چو بنشینند بنشانند
    پری رویان قرار از دل چو بستیزند بستانند
    در این حضرت چو مشتاقان نیاز آرند ناز آرند
    که با این درد اگر دربند درمانند درمانند

2. # ADS

آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست تبلیغات متنی انجمن

3. Top | #102

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    9,670
    صلوات
    114
    دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    13,182 در 4,874
    دریافت
    0
    آپلود
    0

193. آثار فقر

قال علی (علیه السلام): یا بنی ابتلی بالفقر فقد ابتلی باربع خصال، بالضعف فی یقینه و النقصان فی عقله و الرقه دینه و قله الحیاء فی وجهه فنعوذ بالله من الفقر(195).
    فرزندم فردی که دچار فقر شود به چهار خصلت گرفتار می شود. 1. ضعف یقین 2. نقصان عقل 3. سستی در دین 4. کم حیایی در چهره. سپس فرمود: از فقر به خدا پناه می برم.

194. سعادت آدمی

قال رسول الله (صلی الله علیه و آلیه و سلم): اربع من سعاده المرء آن تکون زوجته صالحه و اولاده ابرارا و خلطاوه صالحین و آن یکون رزقه فی بلده(196).

195. دعاهایی که مستجاب نمی شوند

قال الصادق (علیه السلام): اربعه لا یستجاب لهم دعاء رجل جالس فی بیته یقول یا رب ارزقنی فیقول له، الم امرک بالطلب؟! و رجل کانت له امر فدعا علیها فیقول: الم اجعل امرها بیدک؟ و رجل کان له مال فافسده فیقول: یا رب ارزقنی فیقول له: الم امرک بالاقتصاد... ورجل کان له مال فادانه بغیر بینه فیقول: الم امرک بالشهاده(197).
    چهار دسته اند که دعایشان مستجاب نمی شود 1. مردی که در خانه اش نشسته و از خداطلب روزی می کند خدا به او می گوید: آیا امر نکردم تو را به طلب روزی؟ 2. مردی که زنی (ناسازگار) دارد و دعا می کند که خوب شود، خدا می گوید آیا قرار ندادم سرنوشت او را به دست تو؟ 3. مردی که مالش را تضییع نموده و می گوید: خدایا روزی ده مرا خدا می گوید: آیا امر نکردم تو را به میانه روی 4. مردی که مالی را به دیگری قرض می دهد بدون شاهد، خدا می گوید: آیا امر نکردم تو را به گرفتن شاهد؟

امضاء

4. Top | #103

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    9,670
    صلوات
    114
    دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    13,182 در 4,874
    دریافت
    0
    آپلود
    0

196. سوال های قیامت

قال الصادق (علیه السلام): کان فیما وعظ به لقمان ابنه یا بنی! و اعلم انک ستسال غدا اذا و قفت بین یدی الله عزوجل عن اربع شبابک فیما ابلیه و عمرک فیما افنیته و مالک مما الکتسبته و فیما انفقته(198).
    از مواعظ لقمان حکیم به فرزندش این بود که فرزندم! بدان فردا که در پیبشگاه الهی برای حساب حاضر می شوی، درباره چهار چیز از تو می پرسند: 1. جوانیت را در چه راهی تمام کردی 2. عمرت را در چه چیز فانی ساختی 3. مالت را از چه راهی به دست آوردی 4. و در چه راهی خرج کردی.

197. کمال ایمان

قال الصادق (علیه السلام):لا یکمل ایمان العبد حتی یکون فیه اربع خصال: یحسن خلقه و تسخو نفسه و یمسک الفضل من قوله و یخرج الفضل من ماله(199).
    ایمان بنده کامل نمی وشد تا آنکه چهار خصلت در او وجود داشته باشد: 1. اخلاقش نیکو باشد 2. روحیه ای سخاوتمندانه داشته باشد 3. زیادی سخن خود را نگوید و پرحرفی نکند 4. اموال زاید خود را انفاق کند.

198. تضمین بهشت

قال الصادق (علیه السلام):من یضمن اربعه باربعه ابیات فی الجنه انفقو لا تخف فقرا و انصف الناس من نفسک و افش السلام فی العالم و اترک المراء و آن کتت محقا(200).
    چه کسی تعهد می کند انجام چهار چیز را در برابر چهار خانه در بهشت 1. انفاق کن و از فقر بیم نداشته باش. 2. در حق مردم از خود انصاف ده. 3. سلام را آشکار کن 4. از جدال هر چند بر حق باشی بپرهیز.

امضاء

5. Top | #104

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    9,670
    صلوات
    114
    دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    13,182 در 4,874
    دریافت
    0
    آپلود
    0

199. خواسته های دست نایافتنی

قال الصادق:لا تطلب من الدنیا اربعه فانک لا تجدها و انت لابد لک منها عالما یستعمل علمه فتبقی بلا عالم و عملا بلا ریاء فتبقی بلا عمل و طعاما بلا شیهه فتبقی بلا طعام و صدیقا بلا عیب فتبقی بلا صدیق(201).
    در دنیا چهار چیز را طلب مکن که آنها را به دست نخواهی آورد در حالی که به آنها نیازمندی 1. عالمی که به عملش عمل کند که بدون عالم خواهی ماند 2. عملی که بدون هیچ ریایی باشد که بدون عمل خواهی ماند 3. طعامی که هیچ شبهه ای در آن نباشد که بدون طعام خواهی ماند 4. دوستی که هیچ عیبی در او نباشد که بدون دوست خواهی ماند.

200. سوال کلید دانش

قال رسول الله (صلی الله علیه و آلیه و سلم):العلم خزائن و مفاتیحه السوال فاسالو یرحمکم الله فانه یوجر فیه اربعه السائل و المعلم و المستمع و المحب لهم(202).
    علم و دانش، گنجینه هایی است که کلید آن سوال کردن است. پس سوال کنید تا خدا شما را مورد رحمت قرار دهد، زیرا در رابطه با علم و دانش به چهار کس پاداش می دهند. 1. سوال کننده 2. معلم 3. شنونده 4. و دوستدار آنان

201. نظر رحمت خداوند

قال الصادق (علیه السلام):اربعه ینظر الله علیم یوم القیامه من اقال نادما او اغاث لهفانا او اعتق نسمه او زوج عزبا(203).
    خداوند به چهار گروه روز قیامت نظر رحمت می افکند 1. کسی از پشیمان درگذرد 2. کسی که به فریاد بیچاره ای برسد 3. کسی که بنده ای آزاد کند 4. کسی که جوان را زن بدهد.

امضاء

صفحه 11 از 11 نخستنخست ... 7891011

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع