صفحه 5 از 5 نخستنخست 12345
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 49 , از مجموع 49

موضوع: چهل و شش حدیث قدسی

1. Top | #41

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,182
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    صلی الله علیک یا مولاتنا یا زینب کبری علیها السلام
    مورد تشکر
    204,152 در 63,546
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

حدیث سی و نهم

قال الله تبارک و تعالی
    یابن ادم کن سخیاً فان السخاء من حسن الیقین و الیقین من الایمان و الایمان من الجنة
    یابن ادم ایاک و البخل فان البخل من الکفر و الکفر من النار
    یابن ادم اتقوا من دعوة المظلومین و لو لا انی احب الصفح و المغفرة لما ابتلیت ادم بالذنب ثم رددته الی الجنة
    یابن ادم لو لا ان العفو احب شیی ء عندی لما ابتلیت احد بالذنب
    یابن ادم اعطیتک الایمان و المعرفة عن غیر سؤال و تضرع فکیف ابخل علیک بالجنة و الغفرة مع سؤالک و تضرعک
    یابن ادم اذا اعتصم لی عبد هدیته و اذا توکل علی کفیته و اذا توکل علی غیری قطعته اسباب السموات و الارض
    یابن ادم لا تدع صلوة الضحی فان لمصلیها یدعوا ما طلعت علیه الشمس
    یابن ادم ضیعت امری و رکبت معصیتی فمن الذی یمنعک من عذابی یوم القیامة

ای فرزند آدم سخاوتمند باش که سخاوت از زیبایی یقین است، و یقین از ایمان، و ایمان از بهشت است.
    ای فرزند آدم بپرهیز از خساست که خساست از کفر است، و کفر از دوزخ می باشد.
    ای فرزند آدم بپرهیز از فریاد ستمدیدگان و اگر نبود که من چشمی پوشی و آمرزش را دوست می داشتم هیچگاه آدم را با گناه آزمایش نمی کردم تا دوباره او را به بهشت بازگردانم.
    ای فرزند آدم ایمان اگر نبود که گذشت در نزد من بهترین چیز است هیچگاه کسی را با گناه نمی آزمودم.
    ای فرزند آدم ایمان و معرفت را بدون درخواست و زاری به تو بخشیدم پس چگونه با وجود درخواست و زاریت از بخشش بهشت و آمرزش به تو بخل ورزم
    ای فرزند آدم چون بنده ای به من تمسک جوید او را هدایت کنم و چون امر خویش را به من واگذارد او را کفایت کنم، و اگر به دیگری واگذارد رشته های امر او را در آسمانها و زمین از هم بگسلم.
    ای فرزند آدم نماز نیمروز را رها مکن که برای نمازگزار آن هر آنچه آفتاب بر آن می تابد دعا می کند.
    ای فرزند آدم فرمان مرا پایمال نمودی و گرفتار معصیت من شدی، پس چه کسی است که فردای قیامت تو را از عذاب من برهاند؟!

امضاء

سکوت
    خطرناک تر از حرفهای نیشداراست
    کسی که
    سکوت می کند روزی حرفهایش را
    سرنوشت به تلخی به شما خواهد گفت

و قسم به حقارتِ واژه و شکوه سکوت،
    که گاهی شرح حال آدمی ممکن نیست...

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #42

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,182
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    مورد تشکر
    204,152 در 63,546
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

حدیث چهلم

قال تبارک الله تعالی
    یابن ادم لاتفرح بالغناء فلیس بمخلد و لاتجزع من الفقر فلیس علیک حتماً واجباً و لاتفنط بالبلاء فان الذهب بحرب بالنار و المؤمن یحرب بالبلاء فان الغنی عزیز فی الدنیا و ذلیل فی الاخرة و الفقیر ذلیل فی الدنیا و عزیز فی الاخرة و ان الاخرة ابقی و ابهی
    یابن ادم اذا رایت الضیف عندک محبوساً اکثر من تسعة ایام فقل اعوذ بالله من غضب الله، یابن ادم المال مالی و انت عبدی و الضیف رسولی فان منعت مالی من رسولی فلا تطمع فی جنتی و نعمتی
    یابن ادم المال مالی و الأغنیاء و کلائی و الفقراء عیالی فمن بخل علی عیالی ادخلته النار و لا ابالی
    یابن ادم ثلاثه واجبات علیک زکوة مالک وصلة رحمک و قری ضیفک فاذا لم تفعل ما اوجبته علیک فانی اجزعک اجزاعاً و اجعلک نکالاً للعالمین
    یابن ادم اذا لم تر حق جارک کما تری حق عیالک لم انظر الیک و لم اقبل عملک و لم استجب دعائک
    یابن ادم لا تتکبر علی مثلک فان اولک نطفة قدرة من منی منهرة من ای وجه خرجت من مخرج البول من بین الصلب و الترائب
    یابن ادم اذکر ذل موقفک غداً بین یدی فانی لم اغفل من سرائرک طرفة عین و انی علیم بذات الصدور

ای فرزند آدم از بی نیازی (و ثروت خویش) شاد و مسرور مباش چرا که تو جاودانه (در دنیا) نیستی و از فقر خویش ناله مکن زیرا که فقر (همیشه) حتمی و لازم برای تو نیست (اگر خدا بخواهد از فقر بیرون می آیی و بی نیاز میگردی) و در بلا و مصیبت ناامید مشو چرا که طلا (برای خالص بودن) با آتش و مؤمن با بلا و مصیبت آزمایش می شود. همانا شخص بی نیاز (و ثروتمند) در دنیا عزیز است و در آخرت ذلیل، ولی فقیر در دنیا ذلیل ولی در آخرت عزیز است،(41) و همانا آخرت پایدارتر و نیکوتر است.
    ای فرزند آدم زمانیکه دیدی میهمان بیش از نه روز در نزد تو مانده است بگو: پناه می برم به خداوند از غضب او.(42)
    ای فرزند آدم مال و دارائی (تو) متعلق به من است و تو بنده من هستی و میهمان فرستاده من است، اگر مال مرا از فرستاده ام منع کردی، به بهشت و نعمت من طمع نداشته باش.
    ای فرزند آدم مال و دارائی (تو) متعلق به من است و ثروتمندان وکلاء من (در مال) هستند و فقرا تحت تکفل و سرپرستی من می باشند هر کس نسبت به آنها بخل بورزد او را داخل آتش می گردانم و هیچ باکی نخواهم داشت. (43)
    ای فرزند آدم سه چیز بر تو لازم است:1- زکات مال 2- صله رحم 3- پذیرائی از میهمان، پس اگر آنچه را بر تو لازم کردم، انجام ندهی تو را به فغان و آه و ناله وا می دارم، مایه عبرت جهانیان قرارت می دهم.
    ای فرزند آدم اگر حق همسایه ات را همانند حقی که برای عیال خود می دانی، قرار ندهی به تو توجه نخواهم کرد و عملت را نمی پذیرم و دعایت را مستجاب نمی کنم.
    ای فرزند آدم بر انسانهای همانند خویش تکبر مکن زیرا تو در آغاز نطفه نجسی از منی؛ که محل جریان آن همانجائی است که بول از آن محل خارج می گردد از میان صلب و ترائب.(44)
    ای فرزند آدم به یاد آور فردای قیامت را که در جای خویش، خوار و ذلیل در پیشگاه من (برای حساب) ایستاده ای و من (در دنیا) چشم برهم زدنی از کارهای پنهانی تو غافل نشدم زیرا من دانای (به اسرار مردم) که در سینه دارند، هستم

امضاء

سکوت
    کسی که

4. Top | #43

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,182
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    مورد تشکر
    204,152 در 63,546
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

حدیث چهل و یکم

قال تبارک الله تعالی
    یابن ادم اجعل قلبک موافقاً للسانک و لسانک موافقاً لعملک و عملک خالصاً من غیری فانی غیور لا اقبل الا خالصاً فان قلب المنافق مخالف للسانه و لسانه لعمله و عمله لغیر الله
    یابن ادم ما تکلمت بکلمة و لا نظرت بنظرة و لا خطوت بخطوة الا و معک ملکان یکتبان لک او علیک
    یابن ادم ما خلقکم لتجمعوا الدنیا بعضکم لبعض بل خلقتکم لتعبدو عبادة الا ذلاء طویلاً و تشکرونی جزیلاً و تسبحونی بکرة و اصیلاً فان الرزق مقسوم و الحاسد محروم و البخیل مذموم و الحاسد مغموم و الناقد حی قیوم
    یابن ادم اخدمنی فانی احب من یخدمنی فانک عبد ذلیل عاجز و انا رب جلیل قوی لو ان اخوتک وجد وا ریح ذنوبک لما جالسوک فذنوبک کل یوم فی الزیادة و عمرک فی النقصان و لا تهدم عمرک فی الباطل و الغفلة فان اردت المزید فاصحب ارباب القلوب و احذر من ابناء الدنیا و خالط المساکین
    یابن ادم من انکسر مرکبه و عاذ علی لوح من الخشب فی وسط البحر ما یکون باعظم مصیبة منک لانک من ذنوبک علی یقین
    یابن ادم انی اتقرب الیک بالعافیة و بستر علی ذنوبک و انت تبغضض الی بالمعاصی و عمارتک الدنیا و خرابک الاخرة
    یابن ادم اذ لم تجالس المفلحین و الصالحین فمتی تفلح یا موسی ابن عمران اسمع ما اقول انه ما امن بالله عبد حتی یامن الناس من شره یعنی یامن من ظلمه و کیده و مکره و نعمیته و بغیه و حسده و مضرته و سره و علانیته و قل یا موسی للظلمة لاتذکرونی فانی لا اذکرهم ذکری لهم ان العنهم، فمن شاء فلیؤمن و من شاء فلیکفر

ای فرزند آدم دل خویش را هماهنگ با زبانت و زبان خود را موافق با عملت و عملت را خالص از غیر من قرار بده، چون من غیرتمندم و جز عمل خالص را نمی پذیرم (از اینرو) قلب منافق مخالف با زبانش زبانش مخالف با عملش و عملش برای غیر خداوند انجام می گیرد.
    ای فرزند آدم هر سخن که بگوئی و هر نظری که بیندازی و هرگامی که برداری همراه تو دو فرشته است که یا به سود تو می نویسند یا به ضرر تو.
    ای فرزند آدم شما را برای این نیافریدم که برای هم (اموال) دنیا را جمع کنید (و به ارث برای دیگری بگذارید)، بلکه شما را آفریدم تا همچون بنده ذلیل (و فرمانبردار) بسیار مرا عبادت کنید و فراوان از من شکرگذاری نمائید. زیرا روزی قسمت شده و انسان حریص محروم است و شخص بخیل مورد نکوهش، و حسود گرفتار غم و اندوه است و (خداوندی که عمل را) می سنجد زنده و پاینده است.
    ای فرزند آدم در خدمت (دین و راه) من باش زیرا من دوست می دارم کسی را که در خدمت من باشد چون تو بنده ذلیل و ناتوان و من پروردگار بزرگ و قدرتمندم، اگر (دوستان) و برادرانت بوی گناهان تو را استشمام کنند همنشین تو نخواهند شد، پس (با اینحال) گناهان تو هر روز در افزایش، و عمرت رو به نقصان است (بنابراین با این عمر کم، باقیمانده آنرا) در کارهای باطل و غفلت (از یاد من) از بین مبر. اگر (در زندگی) خواهان افزایش (معنویت هستی) با صاحبدلان مصاحبت نما و از اهل دنیا اجتناب کن، و با مساکین معاشرت داشته باش.
    ای فرزند آدم کسی که کشتی او شکسته و در میان دریا به تخته پاره ای پناه آورده، مصیبت او بزرگتر از مصیبت تو نیست، چرا که تو یقین به گناهان خود داری!
    ای فرزند آدم من با دادن عافیت، به تو نزدیک می شوم و پرده بر گناهت می افکنم ولی تو با گناهت، و آباد کردن دنیا و خراب نمودن آخرتت با من دشمنی می کنی.
    ای فرزند آدم اگر با رستگاران و صالحین همنشین نشوی، پس چه وقت رستگار خواهی شد؟!
    ای موسی بن عمران: به آنچه می گویم گوش جان بسپار: هیچ بنده ای ایمان (حقیقی) به خدا نیاورده، مگر زمانیکه مردم از شر او در امان باشند و از ستم و نیرنگ و فریب و سخن چینی، ظلم و حسادت و ضرر رسانی و پنهان و آشکارش ایمن گردند.
    ای موسی: به ظالمان و ستمکاران بگو: به یاد من نباشند (و نام مرا بر زبان نیاورند) زیرا من نیز به یاد آنها نخواهم بود، یاد من نسبت به آنها این است که آنان را از رحمت خویش دور نخواهم نمود.
    (با این حال به اختیار خود انسانها است) هر کس بخواهد ایمان آورد و هرکس خواهد کافر گردد.

امضاء

سکوت
    کسی که

5. Top | #44

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,182
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    مورد تشکر
    204,152 در 63,546
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

حدیث چهل و دوم

قال الله تبارک تعالی
    یابن ادم بقدر ما یمیل قلبک الی الدنیا اخرج محبتی عن قلبک فانی لا اجمع حبی وحب الدنیا فی قلب واحد ابداً، تجرد لعبادتی و اخلص من الریاء عملک حتی البسک لباس محبتی، اقبل الی و تفرغ لذکری اذکرک عند ملائکتی
    یابن ادم اذکرنی اذکرک تفضلاً، اذکرنی بمجاهدة اذکرک بمشاهدة اذکرنی فی فوق الارض اذکرک تحت الارض، اذکرنی فی النعمة و الصحة اذکرک فی الشدة و الواحدة اذکرنی بالطاعة اذکرک بالمغفرة اذکرنی فی الصحة و الغناء اذکرک فی الفقرو الفناء، اذکرنی بالصدق و الصفاء اذکرک بالملاء الاعلی، اذکرنی بالاحسان الی الفقراء اذکرک بالجنة الماوی، اذکرنی بالعبودیة اذکرک بالربوبیة اذکرنی بالتضرع اذکرک بالتکرم اذکرنی بالتلفظ اذکرک بالتلطف، اذکرنی بترک الدنیا اذکرک بنعیم البقاء، اذکرنی فی الشدة الهاکة اذکرک بالنجاة الکاملة

ای فرزند آدم به هر مقدار که قلبت به دنیا روی کرد، دوستیم را از دلت بیرون می کنم که من هیچگاه محبت به خویش را با دوستی دنیا در یک دل گرد هم نیاورم. خالی کن خویش را برای عبادت من و کردارت را از ظاهر فریبی پاک گردان، تا جامه محبت خویش را بر جانت بپوشانم. رو بسوی من کن و خود را برای یاد من تهی کن، تا در نزد فرشتگان خویش از تو یاد کنم.
    ای فرزند آدم با حال خواری و ذلت مرا یاد کن تا از سر فضل و کرم خویش یادت کنم. یاد کن مرا با تلاش خویش تا یاد کنم تو را با دیدار خویش. یادم کن آنگاه که بر روی زمینی تا یادت کنم تو را با دیدار خویش. یادم کن آنگاه که بر روی زمینی تا یادت کنم آنگاه که در زیر زمین جای گیری. هنگامی که غرق نعمت و سلامتی هستی مرا یاد کن تا در هنگام سختی و تنهایی یادت کنم. با اطاعت و پیروی خود مرا یاد کن تا با مغفرت و آمرزش خویش یادت کنم. چون در سلامتی و ثروت غوطه ور می باشی به یادم باش تا هنگام تنگدستی و نیستی به یادت باشم. از سر راستی و پاکی مرا یاد کن تا در عوالم برتر به یاد تو باشم. با نیکی به تنگدستان بیادم باش تا با بهشت که جایگاه نیکوئی است یادت کنم. با بندگی مرا یاد آر تا با پروردگاری تو را یاد آورم.
    با زبان مرا یاد کن تا با مهربانی تو را یاد کنم. با دوری از دنیا بیاد من باش تا با نعمت پایدار به یاد تو باشم. در سختی بنیان برانداز، مرا یاد کن تا با نجات کامل تو، بیادت باشم.

امضاء

سکوت
    کسی که

6. Top | #45

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,182
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    مورد تشکر
    204,152 در 63,546
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

حدیث چهل و سوم

قال الله تبارک تعالی
    یابن ادم اجلک یضحک باملک و قضائی یضحک من حذرک و تقدیری یضحک من تدبیرک و اخرتی یضحک من دنیاک و قسمتی یضحک من حرصک فان رزقک موزون معروف مکتوب مخزون، فبادر للموت بعملک الخیر قبل الموت فان رزقک لا یاکله غیرک، نحن قسمنا بینهم معیشتهم فی الحیوة الدنیا
    (الآیه)
    یابن ادم الدنیا مر علی اولیائی لکن یحبون لقائی و حلو لاعدائی و لکن یکرهون لقائی،
    یابن ادم الموت نازل بک و ان کرهت و اصبر لحکم ربک فانک مبعوث فسبح بحمد ربک حین تقوم و من اللیل فسبحة و ادبار النجوم

ای فرزند آدم سرانجام تو، به آرزویت می خندد (یعنی عمر تو کم است ولی آرزوی تو بسیار طولانی) و حکم من، به پرهیز تو می خندد، و نقشه من، به نقشه های تو می خندد، و آخرت من، به دنیای تو می خندد، و (روزی) تقسیم شده من به حرص تو می خندد (چون حرص تو بر روزیت نیفزاید) همانا روزی تو تعیین شده، شناخته شده، نوشته شده و ذخیره گشته است. با کردار نیک خود رو بسوی مرگ کن پیش از آنکه مرگ بسوی تو آید.
    روزیت را دیگری نخواهد خورد و ما معیشت آنها را در حیات دنیا در میانشان تقسیم کردیم. (45)
    ای فرزند آدم (دنیا به کام دوستان من تلخ است به همین جهت) دنیا گذر بر دوستان من نمود ولی آنان شوق دیدار مرا دارند، (ولی) دنیا به کام دشمنانم شیرین است (بهمین جهت) ایشان از دیدار من بیزارند.
    ای فرزند آدم مرگ بسوی تو می آید اگرچه ناخوش داری، برخواست پروردگارت شکیبا باش که تو برانگیخته خواهی شد.
    و چون برخیزی به ستایش پروردگار خود تسبیح گو، و پاره ای از شب به تسبیح او پرداز و به هنگام پشت کردن ستارگان (و طلوع صبح). (46)

امضاء

سکوت
    کسی که

7. Top | #46

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,182
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    مورد تشکر
    204,152 در 63,546
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

حدیث چهل و چهارم

قال الله تبارک تعالی
    یابن ادم ترید و ارید و لایکون الا ما ارید، فمن قصدنی عرفنی و من عرفنی اردنی و من ارادنی طلبنی و من طلبنی وجدنی و من وجدنی خدمنی و من خدمنی ذکرنی ذکرته برحمتی
    یابن ادم لا یخلص عملک حتی تذوقن اربع موتات، الموت الاحمر و الموت الاصفر و الموت الاسود و الموت الابیض، الموت الاحمر احتمال الجفاء و کف الاذی و الموت الاصفر الجوع و الاعسار الموت الاسود مخالفة النفس و الهوی فلا تتبع الهوی فیضلک عن سبیل الله و الموت الابیض العزلة

ای فرزند آدم تو اراده می کنی و من نیز اراده می کنم ولی تنها خواسته من محقق می شود. هرکس در پی من باشد مرا خواهد شناخت، و هر کس مرا بشناسد، مرا می خواهد، و هر کس مرا خواست در طلب من بر آید، و آنکس که در طلب من بر آید مرا خواهد یافت، و او که مرا یافت به خدمت من بر آید، و آنکه به خدمت من بر آمد به یاد من خواهد بود، و هر کس به یاد من باشد من نیز با لطف و رحمت خویش او را یاد خواهم کرد.
    ای فرزند آدم کردارت بی آلایش نخواهد شد مگر طعم چهار مرگ را بچشی: مرگ سرخ، مرگ زرد، مرگ سیاه و مرگ سفید، مرگ سرخ، بردباری بر ستم و خودداری از آزار می باشد، مرگ زرد، گرسنگی و تنگدستی است، مرگ سیاه، مخالفت با نفس و خواسته های اوست، از خواسته های نفست پیروی مکن که تو را از راه خدا منحرف می سازد،(47) و مرگ سفید، گوشه گیری است.

امضاء

سکوت
    کسی که

8. Top | #47

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,182
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    مورد تشکر
    204,152 در 63,546
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

حدیث چهل و پنجم

قال الله تبارک و تعالی
    یابن ادم ملائکتی یتعاقبون بالیل و النهار، لیکتبوا علیک ما تقول و تفعل من قلیلک و کثیرک فالسماء تشهد بما رأت منک و الارض تشهد علیک بما عملت علی ظهرها والشمس و القمر و النجوم یشهدون علیک بما تقول و تفعل و انا مطلع علی مخفیات خطرات قلبک و لاتغفل عن نفسک فان لک فی الموت شغل شاغل و عن قلیل انت مراحل و کل ما قدمته من الخیر و الشر حاصل بلا زیادة و نقصان و تستو فی غذاً ما کنت فاعلاً،
    یابن ادم ان الحلال لیس یاتیک الا قطرة قطرة و الحرام یاتیک کالسیل فمن صفی عیشه صفی دینه

ای فرزند آدم فرشتگان من شب و روز در پی هم می آیند تا اندک و فراوان از گفتار و کردارت را به نوشته در آورند. آسمان به آنچه از تو دیده است گواهی می دهد، و زمین نیز به آنچه بر روی آن انجام دادی گواهی خواهد داد، و خورشید و ماه و اختران جملگی شهادت می دهند به آنچه گفتی و نمودی. و من آگاه از انگیزه های پنهان در دلت می باشم.
    همانا برای تو در مرگ مشغله کافی هست، و بزودی کوچ خواهی نمود، و هر آنچه از خوب و بد پیش فرستاده ای بدون افزونی حاصل خواهد بود، و فردا تمام آنچه را که انجام دادی در می یابی.
    ای فرزند آدم روزی حلال تنها قطره قطره بسوی تو خواهد آمد، و روزی حرام همچون سیل بسوی تو سرازیر می شود. پس هر کس معیشت خود را پاک نمود دینش را پاک نموده است.

امضاء

سکوت
    کسی که

9. Top | #48

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,182
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    مورد تشکر
    204,152 در 63,546
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

حدیث چهل و ششم

قال الله تبارک تعالی
    یابن ادم احسن خلقک مع الناس حتی أحبک و حببتک فی قلوب الصالحین و غفرت ذنبک
    یابن ادم ضع یدک علی رأسک فما تحب لنفسک فاحبب للمسلمین
    یابن ادم لا تحزن علی ما فاتک من الدنیا و لا تفرح بما اوتیت منها فان الدنیا الیوم لک و غداً لغیرک
    یابن ادم طلب الاخرة ودع الدنیا فان ذرة من ذرة من الاخرة خیر لک من الدنیا و الاخرة فی طلبک
    یابن ادم تهیا للموت قبل ورودک ولو ترکت الدنیا لأحد من عبادی لترکتها للانبیاء حتی یدعوا عبادی الی طاعتی
    یابن ادم کم من غنی قد جعله الموت فقیراً و کم من ضاحک قد صار باکیاًبالموت و کم من عبد بسطت له الدنیا فطغی و ترک طاعتی حتی مات علیه و دخل النار و کم من عبد قترت علیه الدنیا فصبر و مات دخل الجنة

ای فرزند آدم اخلاق خود را با مردم نیک گردان تا تو را دوست بدارم و محبوب دلهای صالحین گردانم و از گناهت در گذرم.
    ای فرزند آدم دست خویش را بر سر قرار داده (و انصاف بده) پس آنچه برای خود می پسندی برای مسلمانان نیز دوست بدار.
    ای فرزند آدم بر آنچه از دنیا از دستت رفته است غمگین مباش، و به آنچه از دنیا نصیبت گشته است شادمان مباش زیرا از آن توست و فردا برای دیگری است.
    ای فرزند آدم آخرت را طلب کن و دنیا را رها کن که ذره ای از آخرت برای تو بهتر است از تمامی دنیا، و آخرت نیز تو را می طلبد.
    ای فرزند آدم آماده مرگ شو قبل از آنکه به سراغت آید. اگر می خواستم دنیا را برای فردی از بندگانم باقی بگذارم آنرا برای پیامبران می گذاشتم تا بندگان را به فرمانبرداری از من فرا خوانند.
    ای فرزند آدم چه بسیار توانگری که مرگ او را تنگدست نمود! و چه بسیار شادمانی که با مردن، گریان شد! و چه بسیار بنده ای که دنیا را برای او گستراندم و او سرکشی نمود و فرمان مرا وانهاد تا مرگ به سراغ او آمد و روانه دوزخ شد! و چه بسیار بنده ای که دنیا را بر او تنگ گرفتم و او بردباری پیشه نمود تا از دنیا رفت و روانه بهشت گردید!

ثواب این مجموعه حدیثی
    را به روح مرحوم والد
    حضرت آیة الله حاج مصطفی اعتماد قدس سره
    هدیه نمودم.

امضاء

سکوت
    کسی که

10. Top | #49

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,182
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    مورد تشکر
    204,152 در 63,546
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

پی نوشت

1) تهذیب ج 9 ص 175 روایت 12.
    2) بحار ج 93 ص 283 روایت 30 باب 15.
    3) بحار
    4) البحار ج 73 ص 365 روایت 98 ب 137
    5) البحار ج 73 ص 365 روایت 98 ب 137
    6) البحار ج 73 ص 352 روایت 50 باب 137
    7) بحار، ج 85 ص 319 روایت 3 باب 36
    8) بحار، ج 84 ص 239 روایت 20 باب 16
    9) بحار ج 73 ص 167 روایت 31 باب 128
    10) کافی ج 2 ص 498 روایت 12
    11) کافی ج 2 ص 303 روایت 8
    12) کافی ج 2 ص 83 روایت 1
    13) کافی ج 1 ص 159 روایت 12
    14) جواهر السینه ص 87
    15) جواهر السنیه
    16) بحار، ج 78 ص 136 روایت 3 باب 21
    17) بحار، ج 74 ص 368 روایت 56 باب 23
    18) بحار، ج 14 ص 46 روایت 34 باب 3
    19) بحار، ج 70 ص 338 روایت 55 باب 59
    20) بحار، ج 60 ص 362 روایت 55 باب 41 غیر معصوم
    21) این همان مرحله ای است که جنین وارد مرحله حیات انسانی می شود، حس و حرکت پیدا می کند، و به جنبش در می آید که در روایات اسلامی از آن تعبیر به مرحله نفخ روح (دمیدن رون در کالبد) شده است.
    تفسیر ج 14 ص 212
    22) جواهر السنیه صفحه 139
    23) اگر گناه کوچک است ولی خداوند بزرگی را نافرمانی کرده ای.
    24) اگر روزی کم است اما از جانب خداوند بزرگی است.
    25) شبیه این تعبیر در قرآن کریم سوره اعراف آیه 99 آمده: افا منوا مکر الله فلا یأمن مکر الله الا القوم الخاسرون: (آیا از مکر خدا (یعنی آزمایش و مجازات خدا) غافل و ایمن گردیده اند، که از آن غافل نشوند مگر مردم زیانکار).؛ باید بدانیم مراد از مکر خداوند: جزای مکر است که نسبت به کسیکه مکر می کند انجام می دهد بنابراین هرگاه مکر به خداوند نسبت داده شد مقصود جزای مکر است
    (ر.ک. تفسیر اثنی عشری ج 4 ص 148)
    26) مراد کتاب آسمانی است که وجوب زکات در آن آمده
    27) کسیکه اصل نیکی ها و خوبی ها را از جانب خداوند نداند (با توجه به: و ما بکم من نعمة) در تأثیر بداند و عمل خیر را فقط بخود نسبت دهد، در حقیقت نوعی شرک است که عملی شیطانی می باشند
    28) ظاهراً مراد از این جملات ناظر به حال مؤمنین واقعی نمی باشد و دلیل این سخن ذیل عبارت است که صفات مؤمنین حقیقی را بیان میدارد.
    29) به اینگونه صفات مکارم اخلاقگفته می شود که در انبیاء و اولیاء الهی وجود دارد و رسیدن به اینگونه صفات نیازمند علم و آگاهی و سعی و کوشش و بالاخرة توفیق الهی می باشد، امام سجاد علیه در دعاء 20 از صحیفه سجادیه که بنام دعاء مکارم الاخلاق است به تفصیل در اینباره سخن گفته اند.
    30) ذکر عدد در اینگونه موارد برای مبالغه و کثرت است و تعیین مراد نیست و عدد خصوصیتی ندارد. از باب نمونه خداوند درباره مشرکین در قرآن می فرماید: استغفرلهم او لا تستغفر لهم، ان تستغفر لهم سبعین مرة فلن یغفرالله لهم (80 / توبه): چه برای آنها استغفار کنی، و چه نکنی، (حتی) اگر هفتاد بار برای آنها استغفار کنی، هرگز خدا آنها را نمی آمرزد!
    علامه طباطبائی ره در المیزان در اینباره می فرماید: ذکر سبعین در اینجا کنایه از کثرت است و عدد خصوصیتی ندارد.
    المیزان ج 9 ص 351
    31) یاری دادن، بهم کمک کردن با دادن مال (فرهنگ عمید).
    32) چون معاشرت با افراد آلوده و ناشایست موجب آلودگی معنوی انسان خواهد شد و
    33) چون عبارت واقعی با شناخت و آگاهی انجام می پذیرد
    34) یعنی اگر کسی واقعاً از خداوند هراس داشته باشد از فقر و تنگدستی نمی هراسد
    35) عن ابی عبدالله علیه السلام قال: ان اللعنة اذا خرجت من فی صاحبها ترددت فان وجدت مساغاً و الا رجعت علی صاحبها. (امام صادق علیه فرموداند: لعنت که از زبان صاحبش خارج شود، می گردد پس اگر محلی که روا و جایز باشد بیاید (همانجا می ماند) در غیر اینصورت به کسی که لعنت کرده باز می گردد.) سفینة البحار ج 7 ص 597
    36) اشاره به آیه دوم از سوره رعد: الله الذی رفع السموات بغیر عمد ترونها: خداوند کسی است که آسمانها را بدون ستونی که مشاهده کنید، برافراشته است.
    مفسرین آیه را بدو صورت معنی کرده اند، یکی آنکه شما انسانها آسمانها را که بدون ستون است مشاهده می کنید، و دیگر اینکه آسمانها ستون دارد ولی نامرئی است لذا شما آسمانها را(بدون ستون قابل مشاهده)، به نظر می آورید
    37) اسم در زبان فارسی ترجمه به نام می شود ولی باید بدانیم اسم در زبان عربی از ریشه سمه بمعنای علامت، نشانه و اثر است. لذا معنای این جمله می شود: آسمانها با نشانه و علامت و اثری از آثار من برپا است، و مراد از این نشانه: قدرت خداوند است؛ بنابراین آسمانها اثری از آثار قدرت پروردگار متعال بحساب می آید. و شاید مراد از اسم: قادریت خداوند باشد یعنی خداوند با قادریت خویش آسمانها را برافراشته است. و الله العالم
    38) شاید مراد از این جمله چنین باشد: اگر روح تو در اثر تعلیمات دین پرورش یافت و به کمال رسید، جسمت نیز بعلت ارتباطی که با روح دارد در مسیر صحیح انسانی به کار گرفته خواهد شد و به صلاح می آید و از فساد و تباهی دور خواهد بود.
    و احتمال دیگر اینکه: اگر انسان در دین به مرحله صلاح رسید در قیامت جسم او نیز در آسایش خواهد بود و گرفتار عذاب نمی شود.
    39) یعنی وجودت برای خویش نیز سودمند باشد
    40) زاری کردن، خواری و فروتنی کردن
    41) مراد از این جمله: ثروتمندی است که در مسیر حق نباشد و فقیری که مطیع و نیکوکار باشد
    42) رسول خدا صلی الله علیه وآله میفرمایند: کسیکه ایمان بخدا و روز آخرت دارد باید میهمان خود را گرامی دارد و میهمانی سه روز و سه شب است و بیشتر از آن صدقه می باشد. سفینة البحار ج 5 ص 271
    43) ظاهراً مراد مواردی است که انفاق واجب بوده باشد همچون موارد زکات و خمس و...
    44) منظور از این جمله اینستکه منی از نقطه محصوری از بدن خارج میشود، که نقطه بین استخوانهای پشت و استخوانهای سینه قرار دارد. - ترجمه تفسیر المیزان ج 20 ص 614 -
    45) زخرف: 32.
    46) طور: 48 - 49
    47) ص 26.

امضاء

سکوت
    کسی که

صفحه 5 از 5 نخستنخست 12345

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع