صفحه 4 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 49

موضوع: چهل و شش حدیث قدسی

1. Top | #31

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,241
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    صلی الله علیک یا مولاتنا یا زینب کبری علیها السلام
    مورد تشکر
    204,188 در 63,571
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

حدیث بیست و نهم

قال الله تبارک و تعالی
    یابن ادم اذکروا نعمتی التی انعمت علیکم کما لا تهتدون السبیل الا بالدلیل فکذلک لا تهتدون طریق الجنة الا بالعلم و کما لا تحبمعون المال الا بالتعب و کذلک لا تدخلون الجنة الا بالصبر علی العبادة فتقربوا بالنوافل و اطلبوا رضائی برضاء المساکین فان رضائی لایفار قهم طرفة عین ابداً یا موسی اسمع ما اقول و الخق ما اقول انه من تکبر علی مسکین حشرته یوم القیمة علی صورة ذرة تحت اقدام الناس و من تعرض بهتک ستر مسلم اهتک ستره سبعین مرة و من تواضع لعالم او والدیه رفعته فی الدارین و من اهان مؤمناً مسلماً لفقره فقد بارزنی فی المحاربة و من احب مؤمناً من اجلی صافحته الملائکة فی الدارین فی الدنیا سراً و فی الاخرة جهراً

ای فرزند آدم بیاد آورید نعمت من را که به شما عطا کرده ام...
    (پس بدانید) همانگونه که جز با راهنما راه نمی یابید؛ به راه بهشت (نیز) جز با علم و دانش رهنمون نمی شوید؛ و همانطور که مال را جز با رنج و زحمت فراهم نمی آورید، به بهشت (نیز) جز با شکیبائی بر عبادت وارد نخواهید شد.
    (پس) با انجام عبادات مستحب (نماز و غیر آن به من) نزدیک شوید، و رضای مرا در خشنودی مساکین طلب کنید زیرا خشنودی من چشم بر هم زدنی از آنها دور نخواهد شد
    ای موسی: بشنو آنچه را که می گویم (زیرا) سخن من حق است:
    همانا کسی که بر مسکینی تکبر نماید، او را در روز قیامت به صورت مورچه ای که زیر قدمهای مردم است محشور می کنم.
    و کسی که در صدد کنار زدن پرده (و آشکار کردن عیب) مسلمانی برآید، هفتاد مرتبه (30)پرده او را می درم (و عیب او را آشکار می کنم)
    و کسی که در برابر دانشمندی (الهی) یا پدر و مادر خویش فروتنی نماید (مقام) او را در دنیا و آخرت بالا می برم، و کسیکه مؤمن مسلمانی را خوار نماید، پس به تحقیق آشکارا به جنگ با من آمده، و کسیکه بخاطر من مؤمن را دوست داشته باشد، فرشتگان در دنیا پنهانی با او مصافحه کنند و در آخرت آشکارا.

امضاء

سکوت
    خطرناک تر از حرفهای نیشداراست
    کسی که
    سکوت می کند روزی حرفهایش را
    سرنوشت به تلخی به شما خواهد گفت

و قسم به حقارتِ واژه و شکوه سکوت،
    که گاهی شرح حال آدمی ممکن نیست...

2. تشكر

مدير محتوايي (26-02-2019)

3. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

4. Top | #32

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,241
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    مورد تشکر
    204,188 در 63,571
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

حدیث سی ام

قال تبارک اللّه و تعالی
    یابن ادم اطیعونی بقدر حوائجکم الیّ و اعصونی بقدر صبرکم علی النّار و تزوّدوا من الّدنیا بقدر مسکنکم فیها و تزوّدوا للاخرة بقدر مسکنکم فیها و لا تنظروا الی اجالکم المتأخرّة و ارزاقکم الحاضرة و ذنوبکم المستورة و کلّ شی ء هالک الّا وجهی و لو خفتم من النّار کما خفتم من الفقر لاغنیتکم من حیث لاتحسبون و لو رغبتم فی الجنّة کما رغبتم فی الدّنیا لاسعدتکم فی الدّارین و لا تمیتوا قلوبکم بحبّ الدّنیا فزوا لها قریب.

ای فرزند آدم به اندازه نیازی که به من دارید مرا اطاعت کنید و به مقدار صبری که بر آتش (دوزخ) دارید نافرمانی مرا کنید، و به اندازه ای که در دنیا سکنی دارید از آن توشه برگیرید (یعنی از دنیا بهره ای متعادل و معقول ببرید و حرص نزنید چون عمر دنیا در برابر عمر آخرت بسیار ناچیز بلکه به حساب نمی آید) و به اندازه ای که در آخرت سکنی دارید برای آن توشه فراهم کنید (بطور کلی انسان برای آخرت آفریده شده و دنیا مقدمه عالم دیگر است و با توجه به جاودانگی در آخرت، بدیهی است که باید تمام سعی و تلاش ما مصروف به فراهم کردن زاد و توشه آخرت گردد)
    به عمر طولانی و روزی آماده و گناهان پنهان خود (از دید مردم) نظر (و اندیشه مکنید (چون گرفتار غرور و غفلت خواهید شد).
    (به همین جهت برای رفع غرور و غفلت بدانید که) هر چیزی نابود می شود جز ذات من. و اگر شما همانطور که از فقر و تنگدستی می هراسید، از آتش دوزخ واهمه داشته باشید من شما را از جائی که گمان نمی برید، بی نیاز خواهم کرد.
    و اگر همانگونه که اشتیاق به دنیا دارید، شوق به بهشت داشته باشید، در دنیا و آخرت شما را سعادتمند خواهم نمود.
    و دلهای خود را با دوستی دنیا نمی رانید، زیرا از بین رفتن دنیا نزدیک است (و با مرگ بین شما و دنیا جدائی خواهد افتاد)

امضاء

سکوت
    کسی که

5. تشكر

6. Top | #33

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,241
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    مورد تشکر
    204,188 در 63,571
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

حدیث سی و یکم

قال اللّه تبارک و تعالی
    یابن ادم انا حی لا اموت اعمل بما امرتک و انته عما نهیتک حتی اجعلک حیاً لا تموت
    یابن ادم انا ملک لا ازول اذا قلت لشی ء کن فیکون اطعنی فیما امرتک و انته عما نهیتک حتی تقول لشی ء کن فیکون
    یابن ادم اذا کان قولک ملیحاً و عملک قبیحاً فانت رأس المنافقین و ان کان ظاهرک ملیحاً و باطنک قبیحاً فانت اهلک الهالکین
    یابن ادم لا یدخل جنتی الا من تواضع لعظمتی و قطع نهاره بذکری و کف نفسه عن الشهوات من اجلی و یؤاخی الغرب و یواسی الفقیر و یرحم المصاب و یکرم الیتیم و یکون له کالاب الرحیم و للارامل کالزوج الشفیق فمن کان هذه صفته یکون ان دعانی لببته و ان سئلنی اعطیته

ای فرزند آدم (بدان) من زنده ای هستم که مرگی برای من نیست (به همین جهت) به آنچه فرمانت داده ام عمل کن و از آنچه نهیت کرده ام دست بردار، تا تو را (نیز) زنده ای قرار دهم که مرگی برای تو نباشد (به عالم بقاء وارد شدی)
    ای فرزند آدم من پادشاهی هستم که زوالی برای حکومت من نباشد (و فرمان من نافذ است بطوریکه) اگر به چیزی بگویم بشو، خواهد شد (و تخلف نمی کند).
    تو نیز (نسبت) به آنچه فرمانت دادام اطاعت کن و از آنچه نهیت کرده ام دست بردار (تا خدا گونه شوی بطوریکه) اگر به چیزی بگوئی بشو، انجام پذیرد (و از فرمان تو تخلف نکند)
    ای فرزند آدم اگر گفتار تو زیبا و رفتارت زشت باشد پس (بدان) که رأس منافقین هستی و اگر ظاهر تو نیکو و درونت زشت باشد پس (بدان) در رأس هلاک شدگان هستی.
    ای فرزند آدم به بهشت من وارد نمی شود مگر کسی که در برابر عظمت من تواضع، و روز را با یاد من پایان برد، و بخاطر من نفس خود را از خواسته های نفسانی باز دارد؛ با شخص غریب، برادری، با فقیر، مواسات (31) با مصیبت زده، ترحم و به یتیم، اکرام و احترام نماید، و برای یتیم همچون پدری مهربان و برای بیوه زنان همانند همسری دلسوز باشد، پس هر که این صفات را دارا شود، اگر مرا بخواند اجابتش کنم و اگر از من درخواست نماید به او عطا نمایم.

امضاء

سکوت
    کسی که

7. تشكر

8. Top | #34

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,241
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    مورد تشکر
    204,188 در 63,571
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

حدیث سی و دوم

قال تبارک و تعالی
    یابن ادم اصبر و تواضع ارفعک و اشکرلی ازدک و استغفرلی اغفرلک و ادعنی استجب لک واسئلنی اعطک و تصدق لی ابارک لک فی رزقی وصل رحمک ازد عمرک و انسی ء اجلک و اطلب منی العافیة بطول الصحة و اطلب السامة فی الوحدة و الاخلاص فی الورع و الزهد فی التوبة و العبادة فی العلم و الغنی فی القناعة
    یابن ادم کیف تطمع فی العبادة مع الشبع و کیف تطلب جلاء القلب مع کثرة النوم و کیف تطمع فی الخوف من الله تعالی مع خوف الفقر و کیف تطمع فی مرضات الله تعالی مع احتقار الفقراء و المساکین

ای فرزند آدم شکیبا باش و تواضع نما تا (مقام) تو را بالا برم، و شکر مرا بجا آور تا (نعمت) تو را بیفزایم، از من طلب آمرزش نما تا تو را بیامرزم، مرا بخوان تا اجابت کنم ترا، از من درخواست کن تا به تو ببخشم، در راه من صدقه بده تا در روزی به تو برکت دهم، با خویشاوندان خود صله رحم بجا آور تا عمرت را بیفزایم و اجلت را به تأخیر اندازم، بوسیله صحت و سلامتی طولانی از من عافیت طلب کن، دور بودن از عیب و نقص را در تنهائی طلب کن،(32) و اخلاص را در تقوا، و زهد را در توبه، و عبادت را در علم و دانش (33) و بی نیازی را در قناعت طلب کن.
    ای فرزند آدم چگونه با سیری (و شکم پر) در عبادت من طمع داری، و چگونه با خواب زیاد روشن شدن دل خویش را طلب می نمائی، و چگونه با ترس از فقر، امید ترس از خداوند داری (34) و چگونه با حقیر شمردن فقراء و مساکین امید در جلب رضایت خداوند متعال داری.

امضاء

سکوت
    کسی که

9. تشكر

10. Top | #35

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,241
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    مورد تشکر
    204,188 در 63,571
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

حدیث سی و سوم

قال الله تبارک و تعالی
    یابن ادم تکن ممن یطلب التوبة بطول الامل و یرجو الاخرة بغیر عمل. تقول قول الزاهدین و تعمل المنافقین ان اغطی لا یقنع و ان منع لا یصبر، یأمر بالخیر و لا یفعله و ینهی عن الشر و لاینهی عنه و یحب الصالحین و لیس منهم و یبغض المنافقین و هو منهم
    یابن ادم ما من یوم جدید و الارض تخاطبک و تقول یابن ادم تمشی علی ظهری و مصیرک فی بطنی، تذنب علی ظهری و تعذب فی بطنی
    یابن ادم انا بیت الوحدة و انا بیت الوحشة و انا بیت الظلمة و انا بیت العقارب و الحیات و انا بیت الهوان فاعمرنی و لاتخربنی

ای فرزند آدم از کسانی که با آرزوی طولانی بدنبال توبه و بدون عمل، امید (سعادت در) آخرت را دارند، مباش.
    (و نیز از کسانی مباش که) گفتار اهل زهد را دارند ولی رفتارشان منافقانه است (بطوریکه) اگر چیزی به آنها داده شود قانع نیستند و اگر به آنها چیزی ندهند بی صبری کنند، فرمان به خیر و نیکی داده ولی خود انجام نمی دهند، از بدی نهی می کند ولی خود باز نمی ایستد، صالحین را دوست می دارد ولی خود از آنها نیست، منافقین را دشمن می دارد ولی خود از منافقین است.
    ای فرزند آدم هر روز جدیدی که می آید زمین تو را خطاب می کند و می گوید: ای فرزند آدم تو بر پشت من راه می روی ولی (عاقبت) بازگشت تو در دل من خواهد بود، بر پشت من گناه می کنی ولی در درون من عذاب خواهی شد.
    ای فرزند آدم من خانه تنهائی و سرای وحشت و منزل تاریکی و لانه عقربها و مارها و خانه (رسوائی و) خواری هستم پس (بکوش) در آباد کردن من، (و من را که خانه تو هستم) خراب نکن.

امضاء

سکوت
    کسی که

11. تشكر

12. Top | #36

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,241
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    مورد تشکر
    204,188 در 63,571
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

حدیث سی و چهارم

قال الله تبارک و تعالی
    یابن ادم ما خلقتکم لا ستکثر بکم من قلة و لا لاستانس بکم من وحشة و لا لاستعین بکم علی امر عجزت عنه و لا لاجل منفعة و لا لدفع مضرة بل خلقتکم لتعبدونی طویلا و تشکرونی کثیراً و تسبحونی بکرة و اصیلاً و لو ان اولکم و اخرکم وحیکم و مینکم و صغیرکم و کبیرکم و حرکم و عبدکم و انسکم و جنکم اجتمعتم علی طاعتی لمازاد ذلک فی ملکی مثقال ذرة و لو ان اولکم و اخرکم و حیکم و میتکم و صغیرکم و کبیرکم و حرکم و عبدکم و انسکم و جنکم اجتمعتم علی معصیتی ما نقص ذالک من ملکی مثقال ذرة و من جاهد فانما یجاهد لنفسه ان الله غنی عن العالمین

ای فرزند آدم من شما را نیافریدم که (کمبود و) قلّتی را (با آفرینش شما) افزایش دهم و وحشت (و تنهائی) را به انس (و الفت) بدل کنم.
    از امری عاجز و ناتوان نشدم تا با آفرینش شما بر انجام آن یاری طلب نمایم، و بخاطر بدست آوردن منفعت و دور کردن ضرر (نیز) شما را خلق نکردم (بلکه هدف) از آفرینش شما این بوده که بسیار مرا عبادت و فراوان مرا شکر گذاری، و صبح و شام مرا تسبیح نمائید. و اگر اول و آخر شما و زنده و مرده و کوچک و بزرگتان و آزاد و بنده، انسان و جن از شما (مخلوقات) اتفاق و اجتماع بر اطاعت من کنید (هیچکدام) با اندازه سنگینی ذره ای کوچک بر ملک و حکومت من چیزی اضافه نمی کند.
    و اگر اول و آخر شما و زنده و مرده، کوچک و بزرگتان و آزاد و بنده، انسان و جن از شما (مخلوقات) همگی نافرمانی مرا کنید، به اندازه سنگینی ذره ای کوچک از ملک و پادشاهی من چیزی کم نمی کند و هر کس جهاد نماید (به نفع) خویش به جهاد پرداخته زیرا خداوند از جهانیان بی نیاز است.

امضاء

سکوت
    کسی که

13. تشكر

14. Top | #37

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,241
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    مورد تشکر
    204,188 در 63,571
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

حدیث سی و پنجم

قال الله تبارک و تعالی
    یابن ادم لا تلعنوا المخلوقین فترجع اللعنة علیکم یابن ادم استقامت سمواتی فی الهواء بلا عمد باسم من اسمائی و لا تستقیم قلوبکم بموعظة من کتابی یا ایها الناس کما لا تلین الحجر فی الماء کذالک لا تفید الموعظة فی القلوب القاسیة
    یابن ادم کیف لاتجتنبون الحرام و لا اکتساب الاثام و لا تخافون المیزان و لا تتقون غضب الرحمن فلو لا مشایخ رکع و اطفال رضع و بهائم رتع و شباب خشع لجعلت السماء فوقکم حدیداً و الارض صفراً و التراب جماراً و لا انزلت علیکم من السماء قطرة و لا انبت لکم من الارض حبة وصببت علیکم العذاب صباً.

ای فرزند آدم آفریدگان خداوند را لعنت نکنید، زیرا لعنت به خود شما بازگشت می کند.(35)
    ای فرزند آدم آسمانهای من در فضا بدون ستون،(36) بانامی از نامهای(37) من برپا است، ولی دلهای شما با مواعظه ای (از مواعظ) کتاب من به راستی نمی گراید.
    ای انسانها: همانگونه که سنگ در آب نرم نمی شود، پند و موعظه نیز در دلهای سخت فایده ای ندارد (آنها را نرم نمی کند)
    ای فرزند آدم (با این همه وعده و وعیدی که به شما داده ام) چگونه از حرام و انجام گناهان دوری نمی کنید و از آتش (قیامت) نمی هراسید و از خشم خداوند نمی پرهیزید.
    پس اگر پیر مردان خمیده و خردسالان شیرخوار و چهارپایان چرنده و جوانان خاشع نبودند، آسمان را بر فراز شما آهنین (و بدون نفوذ) و زمین (زیر پای شما را) از جنس روی و خاک را یکپارچه داغ و سوزان قرار می دادم، و از آسمان قطره آبی بر شما فرو نمی فرستادم و از زمین دانه (خوراکی) برای شما نمی رویاندم و عذابی سخت بر شما فرو می ریختم.

امضاء

سکوت
    کسی که

15. تشكر

16. Top | #38

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,241
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    مورد تشکر
    204,188 در 63,571
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

حدیث سی و ششم

قال الله تبارک و تعالی
    یابن ادم کم من سراج اطفاته الریح و کم من عابد افسده العجب و کم من فقیر افسده الفقر و کم من غنی افسده الغنی و کم من صحیح افسده العافیة و کم من عالم افسده العلم یابن ادم زارعونی و اربحو و اسئلونی و عاملونی فان ربحکم عندی ما لاعین رأت و لا اذن سمعت و لاخطر علی قلب بشر و لا تنفد خزائنی و لا ینقص ملکی و انا الوهاب
    یابن ادم دینک لحمک و دمک فان صلح دینک صلح لحمک و دمک و ان فسد دینک فسد لحمک و دمک فلا تکن کالمصباح یضیئی للناس و یحرق نفسه بالنار اخرج حب الدنیا عن قلبک فانی لا اجمع حبی و حب الدنیا فی قلب واحداً کما لایجتمع الماء و النار فی اناء واحد و ارفق بنفسک فی جمیع الرزق فان الرزق مقسوم و الحریص محروم و البخیل مذموم و النعمة لاتدوم و الاجل معلوم و خیر الحکمة خشیة الله تعالی و خیر الغنی القتاعة و خیر الزاد التقوی و شر صلاحکم الکذب و شر نصیحتکم النمیمة و ما ربک بظلام للعبید

ای فرزند آدم چه بسیار چراغی را که باد خاموش نمود، و چه بسیار عبادت کننده ای را که عجب و خودبینی به تباهی کشاند و چه بسیار فقیری را که تنگدستی فاسد نمود، و چه بسیار ثروتمندی را که ثروت به فساد (و طغیان) وا داشت، و چه بسیار سالم و تندرستی را که سلامت آنها را فاسد (و غافل) نمود، و چه بسیار دانشمندی که علم آنها را به تباهی مبتلا کرد.
    ای فرزند آدم در زراعت و کارهای پرسود و نیاز و حاجتی که داری با من معامله کن (و مرا طرف معامله خود قرار بده)، چرا که سود شما نزد من است که آنرا نه چشمی دیده و نه گوشی شنیده و بر قلب هیچ کس خطور نکرده، گنجهای من تمامی ندارد، ملک و حکومت من کم نخواهد شد (و از دست قدرت من خارج نمی شود)، و (تنها) من بخشنده ام!
    ای فرزند آدم دین تو گوشت و خون تو است (باید با تمام وجود تو آمیخته باشد)
    پس اگر دین تو سالم بود و به صلاح رسید، گوشت و خون تو نیز چنین باشد، و اگر دین تو تباه شد گوشت و خون تو نیز تباه گردد.(38)
    همانند چراغ نباش که روشنی بخش مردم است ولی خویشتن را با آتش می سوزاند (39) محبت دنیا را از دل خویش بیرون کن، زیرا من هرگز محبت خود را با دوستی دنیا در یک دل جمع نمی کنم، همانگونه که آب و آتش در یک ظرف جمع نمی شود. (در بدست آوردن) روزیها با نفس خویش مدارا کن (و حرص نزن) چون روزی قسمت شده و انسان حریص، محروم است (بیش از آنچه مقدر اوست به او نمی رسد) و فرد بخیل مورد نکوهش است و نعمت دائمی نیست (ممکن است از تو گرفته شود) و مدت عمر هرکس (نزد خداوند) معلوم است و بهترین حکمت (و علم و دانش) ترس از خداوند متعال است، و بهترین بی نیازی قناعت کردن و بهترین زاد و توشه تقوا و پرهیزکاریست، آنچه برای صلاح حال شما ضرر دارد دروغ است، و سخن چینی عمل بدی است که شما را هلاک می کند، و پروردگار تو نسبت به بندگان ستمکار نمی باشد (بلکه آنها با نافرمانی خویش به خود ستم می کنند).

امضاء

سکوت
    کسی که

17. تشكر

18. Top | #39

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,241
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    مورد تشکر
    204,188 در 63,571
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

حدیث سی و هفتم

قال الله تبارک و تعالی
    یابن ادم اکثر من الزاد فان الطریق بعید بعید وجدد السفینة فان البحر عمیق عمیق و خفف الحمل فان الصراط دقیق دقیق و اخلص العمل فان الناقد بصیر بصیر و اخر نومک الی القبر و فخرک الی المیزان و شهوتک الی الجنة و راحتک الی الاخرة و لذتک الی الحور العین و کن لی اکن لک و تقرب الی باستهانة الدنیا و تبعد عن النار ببغض الفجار و حب الابرار فان الله لا یضییع اجر المحسنین.

ای فرزند آدم زاد و توشه زیاد بردار چون راه (مرگ و قیامت) دور است و دور، و کشتی خود را عوض کن چون دریا عمیق است و عمیق و وزر و بال خود را سبک گردان چون صراط دقیق است و دقیق، و عمل را خالص گردان چون بررسی کننده بصیر است و بصیر، و خواب خود را به قبر واگذار و فخرت را به میزان و شهوت خود را به بهشت و راحتی را به آخرت و لذت را به حور عین و تو برای من باش، من برای تو می شوم و تقرب به من پیدا کن بوسیله بی اهمیتی به دنیا و از آتش دور کن خود را به بغض گنهکاران و محبت نیکان. همانا خداوند پاداش نیکوکاران را ضایع نمی کند.

امضاء

سکوت
    کسی که

19. تشكر

20. Top | #40

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,241
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    مورد تشکر
    204,188 در 63,571
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

حدیث سی و هشتم

قال الله تبارک و تعالی
    یابن ادم لا تعصنی و تسئل المغفرة،
    یابن ادم تضرع لعبادتی و الا املأقلبک فقراً و یدیک سعیاً و بدنک تعباً و صدرک هماً و لا اجیب دعائک و اجعل دنیاک عسرة و رزقک قلیلاً،
    یابن ادم انا راض بصلواتک یوماً فیوماً فارض عنی بقوتک یوماً فیوماً
    یابن ادم مهلاً فان الرزق مقسوم و الحریص محروم و الحاسد مذموم و النعمة لا تدوم،
    یابن ادم استحکم سفینة فان البحر عمیق و اکثر من الزاد فان العقبة کؤد کؤد یا موسی ان العبد یعمل فی الدنیا حتی یدرکه الموت فیندم علی ما سلف من الذنوب و الخطایا و سئل الرجعة الی الدنیا لیعمل عملاً صالحاً ربنا ابصرنا فارجعنا نعمل صالحاً انا موقنون فوعزتی و جلالی لا ارد احداً ابداً، یا موسی من سرنی و اتقی منی اعطیته الجنة یا موسی الدنیا لعب و لهو و زینة و تفاخر و لیس للمؤمن فیها الا العبادة و الهم و الغم و فی الاخرة الجنة، یا موسی القیمة یوم شدید لایغنی والد عن ولده شیئاً و لامولود عن والده شیئاً کم من غنی قد ترک نقده فی الدنیا و خرج منها الی الاخرة و هو فقیر وحید من ماله و نادم علی عمله و جمع ماله لوارثه و کان اشد الناس عذاباً یوم القیمة زدناهم عذاباً فوق العذاب بما کانوا یکسبون.

ای فرزند آدم با انجام گناه از من درخواست آمرزش نداشته باش
    ای فرزند آدم در هنگام عبادت من تضرع (40) داشته باش، در غیر اینصورت نسبت بتو چند کار انجام می دهم: 1- دلت را پر از فقر (و نیاز) 2- دستت را در سعی (و تلاش دنیا) 3- جسمت را رنجور و خسته 4- سینه ات را پر از غم و اندوه قرار میدهم 5- دعایت را مستجاب نمی کنم 6- دنیایت را همراه سختی 7- و روزیت را اندک می گردانم
    ای فرزند آدم من به نمازهای روزانه تو رضا می دهم پس تو نیز به رزقی که در هر روز به تو میدهم راضی شو.
    ای فرزند آدم آهسته رو (و حرص نزن) چون روزی قسمت شده و حریص محروم است و حسود مورد نکوهش و نعمت ناپایدار.
    ای فرزند آدم کشتی را محکم بساز زیرا دریا بسیار عمیق است و توشه بسیار بردار که راه بسیار طولانی و سخت است.
    ای موسی: بنده در دنیا مشغول کارهای خویش است، تا مرگ به سراغ او می آید و بر گناهان و خطاهای گذشته خویش پشیمان می شود و از خداوند درخواست بازگشت به دنیا را می کند تا عمل صالح انجام دهد، می گوید: پروردگارا تو (اکنون) ما را بینا کرده ای (و حقیقت حال بر ما روشن گردید) ما را باز گردان تا عمل صالح انجام دهیم که ما اهل یقین هستیم (خداوند در پاسخ این شخص می گوید): قسم به عزت و جلالم که هرگز کسی را به دنیا باز نمی گردانم.
    ای موسی: هر کس مرا خشنود کند و تقوای مرا برگزیند بهشت را به او عطا می کنم.
    ای موسی: (حقیقت) دنیا بازیچه و مشغولیت (سرگرمی) و زینت و فخر فروشی به یکدیگر است، و برای مؤمن در دنیا جز عبادت و بندگی و غم و اندوه، و در آخرت جز بهشت نمی باشد
    ای موسی: قیامت روز سختی است که هیچ پدری از فرزندش و هیچ فرزندی از پدرش چیزی را کفایت نمی کند، چه بسیار فقیری که آنچه حاضر و آماده برای او در دنیا بوده، رها کرده و از دنیا با خشنودی خارج می شود (و از عملش) سپاسگزاری شده
    و چه بسیار ثروتمندی که اموال خود را در دنیا باقی گذاشته (وبدون آن) به آخرت آمده (و در آنجا) تنها و فقیر (بدون مال) و پشیمان بر کارهایش است، مال خود را برای وارث گذاشته و در قیامت عذابش از دیگر مردم سخت تر است
    (خداوند درباره او می فرماید): بخاطر اعمالی که در دنیا انجام داده عذابی بر عذاب او بیفزائیم

امضاء

سکوت
    کسی که

21. تشكر

صفحه 4 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع