حدیث سی و نهم

قال الله تبارک و تعالی
یابن ادم کن سخیاً فان السخاء من حسن الیقین و الیقین من الایمان و الایمان من الجنة
یابن ادم ایاک و البخل فان البخل من الکفر و الکفر من النار
یابن ادم اتقوا من دعوة المظلومین و لو لا انی احب الصفح و المغفرة لما ابتلیت ادم بالذنب ثم رددته الی الجنة
یابن ادم لو لا ان العفو احب شیی ء عندی لما ابتلیت احد بالذنب
یابن ادم اعطیتک الایمان و المعرفة عن غیر سؤال و تضرع فکیف ابخل علیک بالجنة و الغفرة مع سؤالک و تضرعک
یابن ادم اذا اعتصم لی عبد هدیته و اذا توکل علی کفیته و اذا توکل علی غیری قطعته اسباب السموات و الارض
یابن ادم لا تدع صلوة الضحی فان لمصلیها یدعوا ما طلعت علیه الشمس
یابن ادم ضیعت امری و رکبت معصیتی فمن الذی یمنعک من عذابی یوم القیامة

ای فرزند آدم سخاوتمند باش که سخاوت از زیبایی یقین است، و یقین از ایمان، و ایمان از بهشت است.
ای فرزند آدم بپرهیز از خساست که خساست از کفر است، و کفر از دوزخ می باشد.
ای فرزند آدم بپرهیز از فریاد ستمدیدگان و اگر نبود که من چشمی پوشی و آمرزش را دوست می داشتم هیچگاه آدم را با گناه آزمایش نمی کردم تا دوباره او را به بهشت بازگردانم.
ای فرزند آدم ایمان اگر نبود که گذشت در نزد من بهترین چیز است هیچگاه کسی را با گناه نمی آزمودم.
ای فرزند آدم ایمان و معرفت را بدون درخواست و زاری به تو بخشیدم پس چگونه با وجود درخواست و زاریت از بخشش بهشت و آمرزش به تو بخل ورزم
ای فرزند آدم چون بنده ای به من تمسک جوید او را هدایت کنم و چون امر خویش را به من واگذارد او را کفایت کنم، و اگر به دیگری واگذارد رشته های امر او را در آسمانها و زمین از هم بگسلم.
ای فرزند آدم نماز نیمروز را رها مکن که برای نمازگزار آن هر آنچه آفتاب بر آن می تابد دعا می کند.
ای فرزند آدم فرمان مرا پایمال نمودی و گرفتار معصیت من شدی، پس چه کسی است که فردای قیامت تو را از عذاب من برهاند؟!