صفحه 4 از 4 نخستنخست 1234
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 34 , از مجموع 34

موضوع: چهل و شش حدیث قدسی

جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید    محبوب کن - فیس نما
  1. Top | #31

عنوان کاربر
    مدير کل سایت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    74,009
    صلوات
    27085
    دلنوشته
    60
    یا رب نظر تو برنگردد ازما
    مورد تشکر
    188,074 در 56,115
    وبلاگ
    204
    دریافت
    9
    آپلود
    102

حدیث بیست و نهم

قال الله تبارک و تعالی
    یابن ادم اذکروا نعمتی التی انعمت علیکم کما لا تهتدون السبیل الا بالدلیل فکذلک لا تهتدون طریق الجنة الا بالعلم و کما لا تحبمعون المال الا بالتعب و کذلک لا تدخلون الجنة الا بالصبر علی العبادة فتقربوا بالنوافل و اطلبوا رضائی برضاء المساکین فان رضائی لایفار قهم طرفة عین ابداً یا موسی اسمع ما اقول و الخق ما اقول انه من تکبر علی مسکین حشرته یوم القیمة علی صورة ذرة تحت اقدام الناس و من تعرض بهتک ستر مسلم اهتک ستره سبعین مرة و من تواضع لعالم او والدیه رفعته فی الدارین و من اهان مؤمناً مسلماً لفقره فقد بارزنی فی المحاربة و من احب مؤمناً من اجلی صافحته الملائکة فی الدارین فی الدنیا سراً و فی الاخرة جهراً

ای فرزند آدم بیاد آورید نعمت من را که به شما عطا کرده ام...
    (پس بدانید) همانگونه که جز با راهنما راه نمی یابید؛ به راه بهشت (نیز) جز با علم و دانش رهنمون نمی شوید؛ و همانطور که مال را جز با رنج و زحمت فراهم نمی آورید، به بهشت (نیز) جز با شکیبائی بر عبادت وارد نخواهید شد.
    (پس) با انجام عبادات مستحب (نماز و غیر آن به من) نزدیک شوید، و رضای مرا در خشنودی مساکین طلب کنید زیرا خشنودی من چشم بر هم زدنی از آنها دور نخواهد شد
    ای موسی: بشنو آنچه را که می گویم (زیرا) سخن من حق است:
    همانا کسی که بر مسکینی تکبر نماید، او را در روز قیامت به صورت مورچه ای که زیر قدمهای مردم است محشور می کنم.
    و کسی که در صدد کنار زدن پرده (و آشکار کردن عیب) مسلمانی برآید، هفتاد مرتبه (30)پرده او را می درم (و عیب او را آشکار می کنم)
    و کسی که در برابر دانشمندی (الهی) یا پدر و مادر خویش فروتنی نماید (مقام) او را در دنیا و آخرت بالا می برم، و کسیکه مؤمن مسلمانی را خوار نماید، پس به تحقیق آشکارا به جنگ با من آمده، و کسیکه بخاطر من مؤمن را دوست داشته باشد، فرشتگان در دنیا پنهانی با او مصافحه کنند و در آخرت آشکارا.

امضاء
    سکوت خطرناک تر از حرفهای نیشداراست
    کسی که
    سکوت می کند روزی حرفهایش را
    سرنوشت به
    تلخی به شما خواهد گفت

2. # ADS

آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست تبلیغات متنی انجمن

3. Top | #32

عنوان کاربر
    مدير کل سایت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    74,009
    صلوات
    27085
    دلنوشته
    60
    مورد تشکر
    188,074 در 56,115
    وبلاگ
    204
    دریافت
    9
    آپلود
    102

حدیث سی ام

قال تبارک اللّه و تعالی
    یابن ادم اطیعونی بقدر حوائجکم الیّ و اعصونی بقدر صبرکم علی النّار و تزوّدوا من الّدنیا بقدر مسکنکم فیها و تزوّدوا للاخرة بقدر مسکنکم فیها و لا تنظروا الی اجالکم المتأخرّة و ارزاقکم الحاضرة و ذنوبکم المستورة و کلّ شی ء هالک الّا وجهی و لو خفتم من النّار کما خفتم من الفقر لاغنیتکم من حیث لاتحسبون و لو رغبتم فی الجنّة کما رغبتم فی الدّنیا لاسعدتکم فی الدّارین و لا تمیتوا قلوبکم بحبّ الدّنیا فزوا لها قریب.

ای فرزند آدم به اندازه نیازی که به من دارید مرا اطاعت کنید و به مقدار صبری که بر آتش (دوزخ) دارید نافرمانی مرا کنید، و به اندازه ای که در دنیا سکنی دارید از آن توشه برگیرید (یعنی از دنیا بهره ای متعادل و معقول ببرید و حرص نزنید چون عمر دنیا در برابر عمر آخرت بسیار ناچیز بلکه به حساب نمی آید) و به اندازه ای که در آخرت سکنی دارید برای آن توشه فراهم کنید (بطور کلی انسان برای آخرت آفریده شده و دنیا مقدمه عالم دیگر است و با توجه به جاودانگی در آخرت، بدیهی است که باید تمام سعی و تلاش ما مصروف به فراهم کردن زاد و توشه آخرت گردد)
    به عمر طولانی و روزی آماده و گناهان پنهان خود (از دید مردم) نظر (و اندیشه مکنید (چون گرفتار غرور و غفلت خواهید شد).
    (به همین جهت برای رفع غرور و غفلت بدانید که) هر چیزی نابود می شود جز ذات من. و اگر شما همانطور که از فقر و تنگدستی می هراسید، از آتش دوزخ واهمه داشته باشید من شما را از جائی که گمان نمی برید، بی نیاز خواهم کرد.
    و اگر همانگونه که اشتیاق به دنیا دارید، شوق به بهشت داشته باشید، در دنیا و آخرت شما را سعادتمند خواهم نمود.
    و دلهای خود را با دوستی دنیا نمی رانید، زیرا از بین رفتن دنیا نزدیک است (و با مرگ بین شما و دنیا جدائی خواهد افتاد)

امضاء
    کسی که
    سرنوشت به
    تلخی به شما خواهد گفت

4. Top | #33

عنوان کاربر
    مدير کل سایت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    74,009
    صلوات
    27085
    دلنوشته
    60
    مورد تشکر
    188,074 در 56,115
    وبلاگ
    204
    دریافت
    9
    آپلود
    102

حدیث سی و یکم

قال اللّه تبارک و تعالی
    یابن ادم انا حی لا اموت اعمل بما امرتک و انته عما نهیتک حتی اجعلک حیاً لا تموت
    یابن ادم انا ملک لا ازول اذا قلت لشی ء کن فیکون اطعنی فیما امرتک و انته عما نهیتک حتی تقول لشی ء کن فیکون
    یابن ادم اذا کان قولک ملیحاً و عملک قبیحاً فانت رأس المنافقین و ان کان ظاهرک ملیحاً و باطنک قبیحاً فانت اهلک الهالکین
    یابن ادم لا یدخل جنتی الا من تواضع لعظمتی و قطع نهاره بذکری و کف نفسه عن الشهوات من اجلی و یؤاخی الغرب و یواسی الفقیر و یرحم المصاب و یکرم الیتیم و یکون له کالاب الرحیم و للارامل کالزوج الشفیق فمن کان هذه صفته یکون ان دعانی لببته و ان سئلنی اعطیته

ای فرزند آدم (بدان) من زنده ای هستم که مرگی برای من نیست (به همین جهت) به آنچه فرمانت داده ام عمل کن و از آنچه نهیت کرده ام دست بردار، تا تو را (نیز) زنده ای قرار دهم که مرگی برای تو نباشد (به عالم بقاء وارد شدی)
    ای فرزند آدم من پادشاهی هستم که زوالی برای حکومت من نباشد (و فرمان من نافذ است بطوریکه) اگر به چیزی بگویم بشو، خواهد شد (و تخلف نمی کند).
    تو نیز (نسبت) به آنچه فرمانت دادام اطاعت کن و از آنچه نهیت کرده ام دست بردار (تا خدا گونه شوی بطوریکه) اگر به چیزی بگوئی بشو، انجام پذیرد (و از فرمان تو تخلف نکند)
    ای فرزند آدم اگر گفتار تو زیبا و رفتارت زشت باشد پس (بدان) که رأس منافقین هستی و اگر ظاهر تو نیکو و درونت زشت باشد پس (بدان) در رأس هلاک شدگان هستی.
    ای فرزند آدم به بهشت من وارد نمی شود مگر کسی که در برابر عظمت من تواضع، و روز را با یاد من پایان برد، و بخاطر من نفس خود را از خواسته های نفسانی باز دارد؛ با شخص غریب، برادری، با فقیر، مواسات (31) با مصیبت زده، ترحم و به یتیم، اکرام و احترام نماید، و برای یتیم همچون پدری مهربان و برای بیوه زنان همانند همسری دلسوز باشد، پس هر که این صفات را دارا شود، اگر مرا بخواند اجابتش کنم و اگر از من درخواست نماید به او عطا نمایم.

امضاء
    کسی که
    سرنوشت به
    تلخی به شما خواهد گفت

5. Top | #34

عنوان کاربر
    مدير کل سایت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    74,009
    صلوات
    27085
    دلنوشته
    60
    مورد تشکر
    188,074 در 56,115
    وبلاگ
    204
    دریافت
    9
    آپلود
    102

حدیث سی و دوم

قال تبارک و تعالی
    یابن ادم اصبر و تواضع ارفعک و اشکرلی ازدک و استغفرلی اغفرلک و ادعنی استجب لک واسئلنی اعطک و تصدق لی ابارک لک فی رزقی وصل رحمک ازد عمرک و انسی ء اجلک و اطلب منی العافیة بطول الصحة و اطلب السامة فی الوحدة و الاخلاص فی الورع و الزهد فی التوبة و العبادة فی العلم و الغنی فی القناعة
    یابن ادم کیف تطمع فی العبادة مع الشبع و کیف تطلب جلاء القلب مع کثرة النوم و کیف تطمع فی الخوف من الله تعالی مع خوف الفقر و کیف تطمع فی مرضات الله تعالی مع احتقار الفقراء و المساکین

ای فرزند آدم شکیبا باش و تواضع نما تا (مقام) تو را بالا برم، و شکر مرا بجا آور تا (نعمت) تو را بیفزایم، از من طلب آمرزش نما تا تو را بیامرزم، مرا بخوان تا اجابت کنم ترا، از من درخواست کن تا به تو ببخشم، در راه من صدقه بده تا در روزی به تو برکت دهم، با خویشاوندان خود صله رحم بجا آور تا عمرت را بیفزایم و اجلت را به تأخیر اندازم، بوسیله صحت و سلامتی طولانی از من عافیت طلب کن، دور بودن از عیب و نقص را در تنهائی طلب کن،(32) و اخلاص را در تقوا، و زهد را در توبه، و عبادت را در علم و دانش (33) و بی نیازی را در قناعت طلب کن.
    ای فرزند آدم چگونه با سیری (و شکم پر) در عبادت من طمع داری، و چگونه با خواب زیاد روشن شدن دل خویش را طلب می نمائی، و چگونه با ترس از فقر، امید ترس از خداوند داری (34) و چگونه با حقیر شمردن فقراء و مساکین امید در جلب رضایت خداوند متعال داری.

امضاء
    کسی که
    سرنوشت به
    تلخی به شما خواهد گفت

صفحه 4 از 4 نخستنخست 1234

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع