صفحه 2 از 14 نخستنخست 12345612 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 135

موضوع: رنجها و فریادهای فاطمه سلام‌الله‌علیها (ترجمه بیت‌الاحزان)

1. Top | #11

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    اللهم صل علی محمد و آل محمد
    مورد تشکر
    14,355 در 5,345
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

دوستی برای خدا

باید توجّه داشت، چنانکه در محل خود بحث و بررسی شده، دوستی مقرّبان درگاه خدا به فرزندان و نزدیکان و دوستان خود از انگیزه‌های نفسانی و هوسهای بشری، سرچشمه نمی‌گرفت، بلکه آنها از هرگونه هوسهای نفسانی بدور بودند، و محبّت و ارادت آنها خالص برای خدا بود، آنها جز خدا کسی را دوست ندداشتند، و دوستی آنها از غیر خدا از این رو بود که بازگشت این دوستی، به دوستی خدا بود، بر همین اساس، حضرت یعقوب (ع) یوسف را بیشتر از فرزندان دیگرش دوست می‌داشت، و از آنجا که فرزندان یعقوب از راز دوستی یعقوب به یوسف، ناآگاه و بی‌خبر بودند، آن حضرت را به گمراهی نسبت دادند و گفتند: ما نیرومندتریم، و ما سزاوارتریم که یعقوب (ع) ما را به دوستی بگیرد، زیرا ما برای انجام اموری که در دنیا می‌خواهد توانمندتر می‌باشیم. [13] .
    اما علاقه‌ی بسیار یعقوب به یوسف بخاطر امور مادّی نبود بلکه فقط برای آن بود که خدا یوسف را دوست دارد، و او را از میان برادران، برگزیده است، و روشن است که محبوب خدا محبوب پیامبرش خواهد بود.
    مرحوم کُلَیْنی از محمد بن سنان نقل می‌کند که من نزد امام جواد (ع) بودم وموضوع اختلافاتی را که در بین شیعیان پدیدار شده بود به آنحضرت عرض کردم، به من فرمود:
    «ای محمد! خداوند همواره در یکتائی و بی‌همتائی خود یکتا و بی‌همتا بود، پس از آن محمد و علی و فاطمه (علیهم‌السّلام) را آفرید و آن سه نور پاک هزاران سال ماندند، سپس خداوند تمام موجودات را خلق فرمود، و آنان را گواه در آفرینش موجودات گردانید، و اطاعت ایشان را در میان تمام مخلوقات، جاری ساخت، و امور آن را به ایشان واگذار نمود، پس آنان (محمد، علی و فاطمه) حلال می‌کنند آنچه را که بخواهند، و حرام می‌کنند آنچه را که بخواهند، ولی آنها هرگز چیزی را نمی‌خواهند مگر اینکه خدا بخواهد «وَ لَنْ یَشائُوا اِلّا اَنْ یَشاءَ اللَّهُ» سپس امام جواد (ع) فرمود: ای محمّد! این عین دیانت است، هر کس تند برود و از آن جلو بیفتد، گمراه گردد، و هر کس کُندی کند و عقب بماند به هلاکت می‌رسد، و هر کس به همراه دین و هماهنگ با دین حرکت کند و همواره ملازم آن باشد به حق می‌رسد، ای محمد! این سخن را یاد بگیر و حفظ کن».
    مؤلّف گوید: این حدیث شریف، بیانگر آن است که وجود مقدّس فاطمه (س) از افرادی است که خداوند امور همه‌ی اشیاء را به آنها واگذار کرده است، پس او آنچه را بخواهد حلال می‌کند و آنچه را بخواهد، حرام می‌نماید (با توجه به اینکه او همان خواسته‌ی خدا را می‌خواهد

امضاء
    سمن بویان غبار غم چو بنشینند بنشانند
    پری رویان قرار از دل چو بستیزند بستانند
    در این حضرت چو مشتاقان نیاز آرند ناز آرند
    که با این درد اگر دربند درمانند درمانند

2. تشكرها 2

*آیه های انتظار* (30-01-2019), نرگس منتظر (28-01-2019)

3. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

4. Top | #12

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,355 در 5,345
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

مصحف فاطمه

در روایات بسیار از امامان (ع) آمده که مصحف فاطمه (س) در نزد امامان معصوم (ع) است:
    از جمله در کتاب بصائر الدّرجات نقل شده که امام صادق (ع) فرمود: «فاطمه (س) مصحفی را بیادگار گذاشت، آن مصحف، قرآن نیست، ولی سخنی از سخن خدا است که خدا بر فاطمه (س) نازل کرده، رسول خدا (ص) آن را املاء نموده و به خطّ علی (ع) است».
    ابوبصیر می‌گوید، به حضرت امام صادق (ع) رسیدم و عرض کردم: قربانت گردم، از شما سؤالی دارم، آیا در اینجا کسی (نامحرمی) هست که سخن مرا بشنود؟

امام صادق (ع) پرده‌ای را که در میان آنجا و اطاق دیگر بود، بالا زد و در آنجا سرکشید، سپس فرمود: ای ابامحمّد! هر چه می‌خواهی بپرس.
    عرض کردم قربانت گردم، شیعیان حدیث می‌کنند که پیغمبر (ص) به علی (ع) بابی از علم آموخت که از هر باب آن هزار باب گشوده می‌شد.
    عرض کردم به خدا که علم کامل و حقیقی این است.
    امام صادق (ع) ساعتی تأمّل کرد و سپس فرمود: آن علم است، ولی علم کامل نیست، آنگاه فرمود: ای ابامحمّد! همانا «جامعه» نزد ما است، امّا مردم چه می‌دانند «جامعه» چیست؟
    در پاسخ فرمود: «طوماری است به طول هفتاد ذراع رسول خدا (ص) با املاء زبانی آن حضرت و دستخط علی (ع)، تمام حلال و حرام و همه‌ی نیازهای دینی مردم، حتّی جریمه‌ی خراش، در آن موجود است، سپس با دست به بدن من زد و فرمود: ای ابامحمّد! به من اجازه می‌دهی؟ عرض کردم: من از شما هستم، هر چه خواهی انجام بده، آنگاه با دست مبارک مرا نشگون گرفت و فرمود: حتی جریمه نشگون در «جامعه» هست، این را فرمود در حالی که خشمگین به نظر می‌رسید.
    من عرض کردم: به خدا که علم کامل این است.
    فرمود: «این علم است ولی باز هم کامل نیست» و پس از ساعتی سکوت فرمود: همانا «جَفْر» در نزد ما است، مردم چه می‌دانند «جَفْر» چیست؟
    پرسیدم: جَفْر چیست؟
    فرمود: مخزنی است از چرم که علم پیامبران و اوصیاء و دانشمندان گذشته‌ی بنی‌اسرائیل، در آن وجود دارد.
    عرض کردم: همانا علم کامل این است: فرمود: این علم است ولی علم کامل نیست، و باز پس از ساعتی سکوت فرمود:
    وَ اِنَّ عِنْدَنا لَمُصْحَف فاطِمَة علیهاالسَّلام
    : «همانا مصحف فاطمه (س) در نزد ما است» مردم چه می‌دانند که مصحف فاطمه (س) چیست؟!»
    پرسیدم: مصحف فاطمه (س) چیست؟
    فرمود: مصحفی است سه برابر قرآنی که در دست شما است، به خدا حتّی یک حرف قرآن شما هم در آن نیست. [14] .
    عرض کردم: علم کامل این است، فرمود: این هم علم است ولی علم کامل نیست، و پس از ساعتی سکوت فرمود: «علم گذشته و آینده تا روز قیامت نزد ما است».
    عرض کردم: به خدا علم کامل همین است.
    فرمود: این هم علم است ولی علم کامل نیست.
    پرسیدم: پس علم کامل چیست؟
    فرمود: علمی است که در هر شب و هر روز، راجع به موضوعی پس از موضوع دیگر، و چیزی پس از چیز دیگر، تا روز قیامت پدید می‌آید. [15] .

امضاء

5. تشكرها 2

6. Top | #13

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,355 در 5,345
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

مقام فاطمه در بهشت

و در پاره‌ای از روایات آمده، فاطمه (س) یکی از سواران چهارگانه روز قیامت است که سوار بر «غَضْباء»، ناقه‌ی (شتر) رسول خدا (ص) می‌گردد و وارد محشر می‌شود.
    مرحوم ابن شهر آشوب، روایت می‌کند: هنگامی که پیامبر اسلام (ص) در بستر رحلت قرار گرفت، ناقه‌ی غضباء به پیامبر (ص) عرض کرد، مرا بعد از خود برای چه کسی وصیت می‌کنی؟
    پیامبر (ص) فرمود: «ای غضباء، خدا به تو برکت دهد، تو از آن دخترم فاطمه (س) هستی، که در دنیا و آخرت بر تو سوار می‌گردد».
    هنگامی که پیامبر (ص) رحلت کرد، آن ناقه، شبانه نزد فاطمه (س) آمد و گفت: سلام بر تو ای دختر رسول خدا، اکنون فراق من از دنیا نزدیک شده است، سوگند به خدا پس از رحلت رسول خدا (ص) لب به آب و علف نزده‌ام، آن ناقه (از فراق جانسوز پیامبر) سه روز بعد از رحلت رسول خدا (ص) جان داد.
    و در تفسیر فرات ابن ابراهیم نقل شده که امیر مؤمنان علی (ع) فرمود: روزی رسول خدا (ص) بر فاطمه (س) وارد شد، در حالی که فاطمه (س) غمگین بود،پیامبر (ص) مطالبی درباره‌ی قیامت فرمود تا به اینجا رسید: ای فاطمه! هنگامی که به در بهشت رسیدی دوازده هزار حوریّه با تو ملاقات می‌کنند، که قبلاً با هیچکس ملاقات نکرده‌اند و بعد از ملاقات با تو نیز با هیچکس ملاقات نمی‌نمایند، در دست آنها سلاحی از نور است، آنها بر ناقه‌هائی از نور سوار هستند که پالان آن ناقه‌ها از طلای زرد و یاقوت سرخ می‌باشد، مهار آنها از مروارید تر است، و بر هر ناقه بساطی از سُنْدُس که با جواهر آبدار، مرصّع و متراکم می‌باشد، قرار دارد، هنگامی که وارد بهشت گردی، بهشتیان از قدوم تو شادمان گردند، و از برای شیعیان تو مائده (سفره‌های) مخصوصی که بر کرسی نور قرار دارند حاضر کنند، و از غذای آن تناول کنند، در حالی که سایر مردم هنوز درگیر حساب و کتاب خود هستند، و از برای شیعیان تو آنچه را که میل داشته باشند، همیشه آماده و مهیّا شده است.
    و هنگامی که اولیاء خدا در بهشت استقرار می‌یابند، حضرت آدم (ع) و همه‌ی پیامبران بعد از او، به زیارت تو می‌آیند. [

امضاء

7. تشكرها 2

8. Top | #14

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,355 در 5,345
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

سخن فاطمه مایه‌ی نشاط قلب پیامبر

فاطمه (س) فرمود: هنگامی که این آیه (63 نور) نازل گردید: لا تَجْعَلُوا دُعاءَ الرَّسُولِ بَیْنَکُمْ کَدُعاءِ بَعْضِکُمْ بَعْضاً
    : «دعوت پیامبر را در میان خود مانند دعوت بعضی از شما نسبت به بعضی دیگر تلقّی نکنید» (یعنی پیامبر (ص) را با احترام صدا کنید).
    من رسول خدا (ص) را با جمله‌ی «ای رسول خدا» صدا می‌زدم، ولی آن حضرت مایل بود که به او بگویم: «ای پدر!»، سه بار چیزی نفرمود، تا اینکه به من رو کرد و فرمود:
    یا فاطِمَةُ اِنَّها لَمْ تُنْزَلْ فِیکِ، وَ لا فِی اَهْلِکِ وَ لا نَسْلِکِ، وَ اَنْتِ مِنّیِ وَ اَنَا مِنْکِ، اِنَّما نَزَلَتْ فِی اَهْلِ الْجَفاءِ وَ الْغِلَظَةِ مِنْ قُرَیْشٍ، اَصْحابِ الْبَذْخِ وَ الْکِبْرِ.
    : «ای فاطمه! این آیه در مورد تو و خاندان و نسل تو نازل نشده، و تو از من هستی و من از تو می‌باشم، بلکه این آیه در مورد افراد بی‌مهر و خشن قریش، همان افراد متکبّر و خودخواه نازل شده است».

[ صفحه 37]

سپس فرمود:
    قُولِی لِی یا اَبَهْ! فَاِنَّها اَحْیی لِلْقَلْبِ، وَ اَرْضی لِلرَّبِّ.
    : «به من بگو ای پدر، که این گونه سخن تو، قلب مرا زنده‌تر می‌کند (برای قلب من نشاط انگیزتر است) و خدا را خشنودتر می‌سازد».
    و در کتاب مصباح الانوار از امیر مؤمنان علی (ع) نقل شده که فاطمه (س) فرمود: رسول خدا (ص) به من فرمود:
    مَنْ صَلّی عَلَیْکِ غَفَرَ اللَّهُ تَعالی لَهُ، وَ اَلْحَقَهُ بِی حَیْثُ کُنْتُ مِنَ الْجَنَّةِ.
    : «کسی که بر تو درود بفرستد خداوند متعال او را می‌آمرزد، و او را در بهشت در آن جایگاهی که هستم، به من ملحق می‌نماید

امضاء

9. تشكر

10. Top | #15

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,355 در 5,345
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

گرسنگی فاطمه و دعای پیامبر

طبق نقل کُلیْنی، امام باقر (ع) از جابر بن عبداللَّه انصاری نقل کرد که گفت: پیامبر (ص) بیرون آمد و می‌خواست با فاطمه (س) ملاقات کند، من همراه آن حضرت بودم، وقتی که به در خانه‌ی رسول خدا (ص) رسیدیم، دستش را بر در خانه گذاشت و آن را فشار داد و سپس فرمود: «سلام بر شما».
    فاطمه (س) گفت: سلام بر شما ای رسول خدا.
    پیامبر فرمود: آیا وارد خانه شوم؟
    فاطمه (س) عرض کرد: وارد شو ای رسول خدا.
    پیامبر (ص) فرمود: آیا من و کسی که همراه من است وارد شویم؟
    فاطمه (س) عرض کرد: ای رسول خدا (ص) مقنعه و روپوش ندارم، پیامبر (ص) فرمود: ای فاطمه! با زیادی چادر خود، سرت را بپوشان.
    فاطمه (س) سرش را با آن، پوشاند.
    سپس رسول خدا (ص) فرمود: سلام بر شما.
    فاطمه عرض کرد: سلام بر شما ای رسول خدا!
    پیامبر (ص) فرمود: آیا اجازه‌ی ورود هست؟
    فاطمه گفت: آری.
    پیامبر (ص) فرمود: با شخصی که همراه من است؟

فاطمه گفت: آری هر دو وارد گردید.
    جابر می‌گوید: رسول خدا (ص) وارد خانه شد و من نیز وارد شدم، ناگهان دریافتیم که چهره‌ی فاطمه (س) زرد شده است.
    پیامبر (ص) علّت آن را پرسید.
    فاطمه (س) گفت: ای رسول خدا! شدّت گرسنگی باعث آن شده است.
    پیامبر (ص) گفت: «ای خدائی که گرسنگان را سیر می‌کنی، و کمبودها را جبران می‌نمائی، فاطمه دختر محمد (ص) را سیر کن

امضاء

11. تشكر

12. Top | #16

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,355 در 5,345
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

شرمندگی فاطمه از همسرش

از ابوسیعد خُدری نقل شده: روزی حضرت علی (ع) گرسنه شد و به حضور فاطمه (س) آمد و گفت: ای فاطمه! آیا طعامی در نزد شما هست تا بخورم.
    فاطمه (س) عرض کرد: نه، سوگند به خدائی که پدرم را به مقام نبوت گرامی داشت، و تو را به مقام وصایت اکرام نمود، چیزی از غذا در نزد من نیست، و دو روز است غذا نداریم که اگر چیزی از غذا وجود داشت، تو را بر خودم و بر پسرانم حسن و حسین (ع) مقدّم می‌داشتم.
    علی (ع) فرمود: ای فاطمه! جرا به من خبر ندادی تا غذائی برای شما تهیّه کنم؟
    فاطمه (س) گفت:
    یا اَبَا الْحَسَنِ اِنّیِ لَاَسْتَحْیِی مِنْ اِلهِی اَنْ اُکَلِّفَ نَفْسَکَ مالا تَقْدِرُ عَلَیْهِ.
    : «ای ابوالحسن! من از خدایم شرم می‌کنم که ترا به چیزی که قدرت بر آن نداری تکلیف کنم».

امضاء

13. تشكر

14. Top | #17

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,355 در 5,345
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

تقسیم کارهای خانه و بیرون خانه

در کتاب قرب الاسناد از امام صادق (ع) نقل شده که امام باقر (ع) فرمود: حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س) در مورد کارهای خانه و بیرون خانه، از رسول خدا (ص) درخواست داوری کردند، آن حضرت کارهای درون خانه را به فاطمه (س) واگذار کرد، و کارهای بیرون خانه را بر عهده‌ی علی (ع) گذارد.
    فاطمه (س) می‌فرماید: جز خدا کسی نمی‌داند که از این تقسیم کار تا چه اندازه
    خوشحال شدم، از این رو که رسول خدا (ص) تحمّل زحمت خانه‌ی مردان را بر من واگذاشت (و مرا به اموری موظّف کرد که دیگر نیازی به بیرون رفتن از خانه و تصادم با مردان ندارم).

امضاء

15. تشكر

مدير محتوايي (09-02-2019)

16. Top | #18

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,355 در 5,345
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

فرشتگان در خدمت زهرا

در کتاب خرائج راوندی از سلمان نقل شده که گفت: در خانه حضرت زهرا (س) بودم، دیدم که فاطمه (س) نشسته، و آسیائی پیش روی او است، و بوسیله‌ی آن، مقداری جو را آرد می‌کند، و عمود آسیا خون‌آلود است، و حسین (ع) (که در آن هنگام کودک شیرخوار بود) در یک جانب خانه بر اثر گرسنگی به شدّت گریه می‌کند، عرض کردم: ای دختر رسول خدا (ص) چندان خود را به زحمت نینداز و اینک این فضّه (کنیز شما) است و در خدمت حاضر است.
    فرمود: رسول خدا (ص) به من سفارش نمود که کارهای خانه را یک روز من انجام دهم و روز دیگر فضّه انجام دهد، دیروز نوبت فضّه بود، و امروز نوبت من است.
    سلمان می‌گوید: عرض کردم من بنده‌ی آزاد شده‌ی شما هستم، من حاضر به خدمت هستم، یا آسیا کردن جو را به عهده‌ی من بگذارید، و یا پرستاری از حسین (ع) را.
    فرمود: من به پرسیتاری حسین (ع) مناسبتر و نزدیکتر هستم، تو آسیا کردن را به عهده بگیر، من مقداری از جو را آسیا کردم، ناگهان ندای نماز شنیدم، به مسجد رفتم و نماز را با رسول خدا (ص) خواندم و پس از نماز، جریان را به علی (ع) گفتم، آن حضرت گریان برخاست و به خانه رفت، و سپس دیدیم خندان بازگشت، رسول خدا (ص) از علّت خنده‌ی او پرسید، او عرض کرد: نزد فاطمه (س) رفتم دیدم فاطمه (س) به پشت خوابیده و حسین (ع) روی سینه‌اش به خواب رفته است، و آسیا در پیش روی او بی‌آنکه دستی آن را بگرداند. خود بخود می‌گردد.
    رسول خدا (ص) خندید و فرمود:
    یا عَلِیُّ اَما عَلِمْتَ اَنَّ لِلَّهِ مَلائِکَةٌ سَیّارَةٌ فِی الْاَرْضِ یَخْدِمُونَ مُحَمَّداً وَ آلِ مُحَمَّدٍ اِلی اَنْ تَقُومَ السّاعَةُ.
    : «ای علی! آیا نمی‌دانی که برای خدا فرشتگانی است که در زمین گردش می‌کنند، تا به محمّد و آل محمد (ص) خدمت کنند، و این خدمت آنها تا روز قیامت ادامه دارد».

امضاء

17. تشكر

18. Top | #19

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,355 در 5,345
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

کمک پیامبر به زهرا

در روایت دیگر آمده: روزی رسول خدا (ص) وارد خانه‌ی امیر مؤمنان علی (ع) شد، دید علی و فاطمه (ع) با هم مشغول آسیا کردن گاوَرْس (که دانه‌هایش نظیر ارزن است) می‌باشند، فرمود: کدامیک از شما خسته‌تر هستید؟
    علی (ع) عرض کرد: فاطمه (س) از من خسته‌تر است.
    پیامبر (ص) به فاطمه (س) فرمود: دختر عزیزم برخیز، فاطمه (س) برخاست، پیامبر (ص) خود بجای فاطمه (س) نشست و به علی (ع) در آسیا کردن کمک کرد.
    (و با این شیوه، این درس را به همه‌ی بستگان زن آموخت که اگر بانوئی را دیدند که کارهای خانه‌اش، بسیار و دشوار است، به او کمک کنند، و با کمک خود مقداری از فشار کار او را بکاهند

امضاء

19. تشكر

20. Top | #20

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,355 در 5,345
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

برکت غذای حضرت زهرا

در بعضی از کتب مناقب نقل شده، جابر بن عبداللَّه انصاری می‌گوید:
    چند روز گذشت، پیامبر (ص) به هیچ غذائی دست نیافت، شدّت گرسنگی آن حضرت را به زحمت انداخت، در حجره‌های همسرانش، غذائی نیافت به خانه فاطمه (س) رفت و گرسنگی خود را اظهار نموده و تقاضای غذا کرد.
    فاطمه (س) عرض کرد: فدایت گردم، هیچگونه غذا در خانه نیست، رسول خدا (ص) مراجعت نمود، یکی از همسایگان دو قرص نان و مقداری گوشت برای فاطمه (س) هدیه آورد، فاطمه (س) آن را گرفته و در میان ظرفی نهاد و روپوشی بر آن افکند و گفت: رسول خدا (ص) را بر خودم و بر کسانی که نزد من هستند، مقدّم می‌دارم (یعنی او را مقدّم می‌دارم بر شوهرم و بر حسن و حسینم که همه گرسنه بودند).
    آنگاه فاطمه (س) توسّط حسن و حسین (ع)، رسول خدا (ص) را خبر کرد، آن حضرت آمد، فاطمه (س) جریان هدیه را به عرض رساند، پیامبر (ص) فرمود: آن را نزد من بیاور، فاطمه (س) آن ظرف را نزد پیامبر (ص) نهاد، پیامبر (ص) سرپوش را از روی ظرف برداشت، ناگهان دید پر از نان و گوشت است.
    جابر می‌گوید وقتی که به آن نگاه کردم، تعجب کردم، دریافتم که این یک نمونه از کرامت الهی است، حمد و سپاس خدا را بجای آوردم، و بر پیامبرش درود فرستادم، رسول خدا (ص) به فاطمه (س) گفت: این غذا از کجا بدست آمده؟
    فاطمه (س) عرض کرد: «از نزد خدا، خداوند به هر کس بخواهد، روزی فراوان می‌بخشد».
    رسول خدا (ص) شخصی را به سراغ علی (ع) فرستاد، همه جمع شدند، رسول خدا (ص) از آن غذا خورد، علی و فاطمه و حسن و حسین (علیهم‌السلام) و همسران پیامبر (ص) و همه‌ی اهل خانه از آن خوردند و سیر شدند، ولی ظرف همچنان پر از غذا بود، فاطمه (س) می‌فرماید: از آن غذا برای همه‌ی همسایه‌ها فرستادم، خداوند خیر و برکت سرشاری به آن غذا داد، چنانکه چنین برکتی به حضرت مریم (ع) عطا فرمود. [17] .

امضاء

21. تشكر

صفحه 2 از 14 نخستنخست 12345612 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع