صفحه 3 از 22 نخستنخست 123456713 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 220

موضوع: راه جوان ماندن با غذا و داروهای گیاهی

1. Top | #21

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    سلامتی آقا امام زمان عجل الله تعالی فرجه شریف
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

1- گردش و سیاحت

از جمله تفریحات سالمی که نقش شادابی و تقویت روی اعصاب دارد، و طبق احادیث اسلامی رفتاری مطلوب و لازم نیز می باشد، گردش، مسافرتهای تفریحی و ساحتهای سودمند خواهد بود. اینگونه اعمال اضافه بر اینکه یک سلسله فعالیتهای عقلانی و بهداشتی و اجتماعی است، و ضرورت آن هم برای هر کسی بسیار احساس می شود، مورد توجه اولیاء گرامی اسلام هم واقع شده، و به عنوان بهداشت اخلاقی، و اجتماعی، و نیز یک سلسله اقدامات لازم، جهت پیشگیری از مفاسد اخلاقی و نابسامانی مطرح گردیده است.
    پیغمبر عالیقدر اسلام فرموده: سافروا تصحوا، سافروا تغنموا.(120)
    مسافرت کنید تا صحت و سلامت را بدست آورید و نیز از منافع و مزایای آن بهره مند شوید.
    آنکس که سفر کند، پسندیده شود - خاک قدمش سرمه هر دیده شود
    پاکیزه تر از آب نباشد به جهان - هر جا که کند مقام، گندیده شود
    در زمینه مسافرت و جهانگردی، در اشعار منسوب به امام علی (ع) آمده است:
    پیغمبر عالیقدر اسلام فرموده: سافروا تصحوا، سافروا تغنموا. (121)
    مسافرت کنید تا صحت و سلامت را بدست آورید و نیز از منافع و مزایای آن بهره مند شوید.
    آنکس که سفر کند، پسندیده شود - خاک قدمش سرمه هر دیده شود
    پاکیزه تر از آب نباشد به جهان - هر جا که کند مقام، گندیده شود
    در زمینه مسافرت و جهانگردی، در اشعار منسوب به امام علی (ع) آمده است.
    تغرب عن الاوطان، فی طلب العلی - وسافر، ففی الاسفار خمس فوائد
    تفرج هم، و اکتساب معیشة - و علم و آداب، و صحبة ماجد (122)
    برای رسیدن به مقام بلند، وطن خویش را رها کن، و مسافرت انجام بده، زیرا مسافرت پنج فایده دارد: غم و اندوه را برطرف می کند، تأمین معاش به وجود می آورد، علم و دانش حاصل می گرداند، آزمودگی و تجربه کسب می شود، و نیز بوسیله مسافرت انسان می تواند، دوستان و آشنایان خوب و ممتازی پیدا کند.
    سفر آزموده کند مرد را - هم از دل براند غم و درد را
    ز گیتی بدو نیک بنمایدش - و از آن گنج دانش بیفرایدش
    جوانی پذیرد دل پیر را - ز نو گیرد افسرده گل رنگ و بوی
    (نصرالله فلسفی)
    پیامبر اسلام فرموده است: ینبعی للمسلم العاقل ان لایری ظاعناً الا فی ثلاث: مرمة لمعاش، او تزود لمعاد، اولذة فی غیر ذات محرم.(123)
    شایسته است انسان مسلمان عاقل، برای غیر از سه منظور دیده نشود مسافرت می کند: برای تجارت و تأمین معاش، برای رسیدن به تحصیل معنویت و تحصیل معاد، و یا برای تفریح و جلب خوشی و لذتهای مباح و حلال.
    در بیان دیگری وارد شده: سیحوافان الماء اذا ساح طاب، و اذا وقف تغیر واصفر. (124)
    گردش و سیاحت کنید، زیرا آب هم هرگاه به جریان باشد، پاک و پاکیزه می ماند، و آنگاه که در یک جا متوقف شود، زرد رنگ و متعفن می گردد.
    قرآن کریم نیز بنا به دستور: سیروا فی الارض، فانظروا کیف بدء الخلق. (125)
    در چند مورد سفارش کرده است: مسلمان سیر و سیاحت روی کره زمین انجام دهند، و درباره پیدایش نقطه نظام آفرینش، و سایر مسائل علمی و حیاتی، به مطالعه و تحقیق بپردازند.
    در زمینه گردش در فضای آزاد، و استفاده از هوای صاف و سالم فصل بهار در بیانی از پیغمبر (ص) وارد شده: اغتنموا برد الربیع، فانه یفعل با بدانکم ما یفعل با شجارکم، و اجتنبوا برد الخریف، فانه یفعل با بدانکم، ما یفعل با ثمارکم.(126)
    گفت پیغمبر به اصحاب کبار - تن می پوشانید از باد بهار
    آنچه با برگ درختان می کند - با بدنهای شما، آن می کند
    در بیان دیگری از پیامبر اسلام روایت شده: اذا عسراحدکم فلیخرح و لایغم نفسه و اهله. (127)
    هرگاه کسی از شما گرفتار سختی و تنگی در زندگی شد، از خانه و محیطی که در آن زندگی می کند خارج شود، و غم و غصه برای خود و خانواده اش به وجود نیاورد.

امضاء

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #22

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

2- زور آزمائی و کشتی گرفتن

زور آزمائی و کشتی گرفتن، ورزش سالم و سازنده ای است که، چنانچه به شیوه معقول و انسانی خود صورت گیرد سبب پرورش نیروی بدنی و نیز نشاط و شادابی روانی و اخلاقی انسان می گردد.بدین لحاظ چیزی را که هم در منابع اسلامی می یابیم، و هم عامل سلامت و طول عمر قلمداد می شود، باید کشتی گرفتن دانست.
    امام صادق (ع) می فرماید: پیامبر بزرگوار اسلام، یک شب در حالیکه حسن و حسین (ع) همراه او بودند، به خانه دختر خود، فاطمه (ع) وارد شد، و خطاب به آن دو نوجوان فرموده:
    قوما فاضطرعا، فقاما لیضطرعا...(128)
    بلند شوید و با هم کشتی بگیرید، سپس امام حسن و امام حسین (ع) با هم به زور آزمائی و کشتی گرفتن پرداختند.

امضاء

4. Top | #23

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

3- مسابقه دادن

اصولا مسابقه دادن، در امور معقول و مشروع، غیر از اینکه از لحاظ فکری و روانی می تواند، یک نوع غذای سالم و مفیدی برای روح انسان محسوب گردد، یک نوع ورزش و تفریح بدنی و فیزیکی نیز می باشد، و در بسیاری از موارد مطلوب و عقلانی، مورد توجه اسلام هم واقع شده است!
    امام حسن و امام حسین (ع) درباره خطاطی و خط نویسی بهتر، با هم مسابقه دادند، پیامبر اسلام نیز فرموده است:
    لیس شی ء تحضره الملائکه، الا الرهان و ملاعبة الرجل اهله.(129)
    در میان تفریحات سالم، چیزی نیست که به قدری مطلوب باشد، که فرشتگان برای آن حضور یابند، مگر شرط بندی برای مسابقه دادنهای مفید، و معاشرتهای مرد و همسر خویش.
    ابو رافع می گوید: با حسن بن علی (ع) که آن زمان کودکی بود، با یک وسیله بازی چوبی بازی می کردم و مسابقه می دادم، طبق قرار مسابقه وقتی من برنده شدم، می بایست وی مرا بر گرده خود سوار کند، امام او با لحن مؤدبانه ای از اینکار امتناع کرد، و گفت: آیا می خواهی بر گرده ای سوار شوی، که رسول خدا آن را بر دوش خود می گرفت، آن وقت من از حق خود صرفنظر کردم، اما در مرحله بعد که او برنده شد، و من خواستم از زیر بار سواری دادن را او خودداری کنم، وی گفت: آیا دوست نمی داری پیکری را که رسول خدا بر پشت حمل می کرد، تو نیز آن را بر پشت خود سوار کنی؟ آن وقت من تسلیم شدم، و طبق قرار داد مسابقه، او را به پشت خود سوار کردم. (130)

امضاء

5. Top | #24

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

4- تیر اندازی و نشانه گیری

تیر اندازی و نشانه گیری و آموزش آن، رفتارهای ورزشی و تفریحای سالمی هستند که، هم به منظور سرگرمی سالم و هم به منظور آموزش و پرورش استعدادهای نیرومند و رزمی و دفاعی، مورد توصیه اکید اسلام قرار گرفته و بدین دلیل که چنین شیوه هائی موجب سلامت جسم و جان آدمی نیز می گردد، در نتیجه آنرا راز سلامت و طول عمر نیز می توان دانست.
    ملاحظه کنید، پیامبر اسلام فرموده است: علیکم بالرمی، فانه خیر لهولکم. (131) شایسته است تیر اندازی کنید، زیرا این عمل بهترین بازیها و لذتها برای شما خواهد بود.
    آن حضرت نیز فرموده است: من تعلم الرمی، ثم ترکه فقد عصبانی.(132)
    هر کسی تیر اندازی را بیاموزد و آنرا ترک کند و کنار بگذارد، در برابر من عصیان و نافرمانی کرده است!
    پیامبر اسلام، وقتی آیه: و اعدوالهم ما استطعتم من قوة.(133)
    یعنی، در برابر دشمنان همه گونه قوت و قدرت خود را تجهیز کنید، را تفسیر می کند، می فرماید: الا ان قوة الرمی (134) منظور از اینکه قدرت خود را تجهیز کنید، اینست که، تیز اندازی بیاموزید و آماده شوید.
    موضوع ارزش تیراندازی در فرهنگ اجتماعی اسلام، آن قدر درخور اهمیت و ضرورت است، که امام صادق (ع) می فرماید: الرمی سهم من سهام الاسلام.(135)
    تیر اندازی، سلام نیرومندی، از سلاحهای اسلام است.
    پیامبر اسلام هم خود را در یک مسابقه تیر اندازی که میان گروهی از انصار و گروه دیگری برقرار بود، شرکت کرد، و با آنان همکاری نمود.(136)

امضاء

6. Top | #25

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

5- مسابقه برای شترسواری

هم اسب سواری و هم شترسواری، به عنوان نوعی از ورزشها و آموزشها و پرورشها، مورد عنایت اسلام واقع شده، و هم آن بزرگواران خود، غیر از سوار شدن و استفاده کردن، در این زمینه با دیگران نیز مسابقه می دادند.
    امام صادق (ع) می فرماید: مرد بادیه نشینی به حضور رسول خدا وارد شد، و از آن حضرت در خواست نمود، بوسیله شتر با وی مسابقه دهد، پیغمبر نیز این پیشنهاد پذیرفت، اما بر خلاف انتظار یاران پیامبر، که شتر آن حضرت را برنده همیشگی مسابقه ها می پنداشتند، مرد بادیه نشین به خاطر شتر چالاک و نیرومند خود، مسابقه را برد! آنگاه پیامبر فرمود: انکم رفعتموها، فاحب الله ان یضعها.(137) شما برای شتر من عظمت و حساب زیادی باز می کردید، اما خداوند، دوست می داشت این رفعت و غرور را فرو نشاند!
    امام باقر (ع) فرموده است: ان رسول الله (ص) سابق بین الخیل و اعطی السوابق من عنده: (138)
    پیامبر اسلام میان اسب سواران مسابقه می گذاشت، و به برندگان مسابقه از خود به آنها عطا و جایزه می داد. همچنین امام باقر (ع) روایت می کند، پیغمبر اکرم بهنگام بازگشت از جنگ تبوک شتر خود را به سرعت واداشت، و در حالیکه اسامه ترین زید بر شتر غضباء سوار بود با وی مسابقه گذاشت، در آن هنگام همراهان همه فریاد برداشتند، پیامبر مسابقه را برد، اما آن حضرت از روی تواضع و فروتنی فرمود: اسامه برنده مسابقه است.! (139)

امضاء

7. Top | #26

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

6- شناگری

شناگری نیز به عنوان یک ورزش مفید، و یک تفریح سالم و نشاط آور و سلامت بخش، مورد عنایت پیشوای عالیقدر اسلام قرار گرفته، و به منظور حفظ سلامت و یک نوع آمادگی رزمی و دفاعی، حتی اسلام مسلمانان را موظف نموده، جهت ادای مسئولیت اخلاقی و حقوقی، به فرزندان خود، تیراندازی و شناگری آموزش دهند!
    پیامبر والاگهر اسلام فرموده: علموا ابنائکم الرمی و اسباحة. (140)
    فرزندان خود را تیر اندازی و شناگری بیاموزید.
    پس از این مرحله بحث، که عموماً جنبه روانی و معنوی داشت، چند مورد از دستوراتی را که بیشتر جنبه عملی و فیزیکی دارد، و آن را یک سلسله فرمولهای بهداشتی در زمینه بهداشت تن و روان می توان تلقی نمود، به منظور عواملی که در جهت سلامت و طول عمر نقش مؤثری دارند، مورد مطالعه قرار می دهیم:

امضاء

8. Top | #27

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

1- وضو گرفتن

وضو گرفتن که یک دستور واجب اسلامی برای نماز است، در بسیاری از اوقات مانند قبل از خواب، قبل از مسافرت و قبل از غذا خوردن، مورد سفارش و ستایش قرار گرفته است، و غیر از اینکه این عمل جنبه ثواب و معنویت دارد، از لحاظ بهداشت نظافت نیز عمل مفید و ارزشمندی خواهد بود، غم و اندوه را برطرف می کند، و اثر تربیتی و روانی هم بجای خواهد گذاشت، بهمین دلائل امیرالمؤمنین (ع) وضوی قبل از غذا و بعد از غذا را، زیادة فی العمر (141) و سبب طولانی شدن عمر هم شمرده است.
    امام صادق (ع) فرموده: من اراد ان یکثر خیر بیته، فلقوض، عند حضور طعامه. (142) هر کس مایل است، خیر و برکت خانه و زندگی او توسعه یابد، قبل از صرف غذا حتما وضو بگیرد.

امضاء

9. Top | #28

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

2- شستشوی سر

شستشوی سر نیز از جمله دستورهای بهداشتی اسلام است، که سبب برطرف نمودن غم و اندوه مطرح شده است.
    امام صادق (ع) می فرماید: من وجد هما فلایدری ما هو، فلیغسل رأسه، و اذا توالت الهموم فعلیک بلاحول و لاقوة الا بالله. (143)
    هر در وجود خود غم و غصه ای احساس کرد، که حتی علت آن را هم نمی داند، حتماً باید به شستشوی سر خود اقدام کند، و چنانکه غم و اندوه فراوان و پی در پی شد، باید جمله: لاحول و لاقوة الا بالله را تکرار کند.

امضاء

10. Top | #29

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

3- شستشوی سر با سدر

استفاده از سدر هم که گیاه داروئی و نظافتی است، در حدیث سبب غم و اندوه زادئی معرفی شده، و در روایت می خوانیم: کان النبی (ص) قد اغتم، فامره جبرئیل ان یغسل رأسه بالسدر.(144)
    پیوسته چنین بود که، هر گاه وجود نازنین پیامبر عالیقدر اسلام، دستخوش غم و غصه ای واقع می شد، جبرئیل فرشته الهی، به آن حضرت دستور می داد، سر خود را با سدر شستشو بدهد.

امضاء

11. Top | #30

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

4- نظافت لباس

نظافت لباس نیز از اولیاء گرامی اسلام، عاملی است که غم و اندوهی را که جوانی را فرسوده و عمر را کوتاه می کند، می زادید، و بجای آن سلامت جسم و جان، و در نتیجه جوان ماندن و طولانی شدن عمر به وجود می آورد.
    امیرالمؤمنین (ع) فرموده است: النظیف من الثیات یذهب بالهم و الحزن و هو طهور الصلاة (145)
    شستشو و نظیف نمودن لباس، سبب زدودن غم و اندوه از وجود انسان می گردد، و نیز این عمل برای طهارت نماز هم مفید خواهد بود.

امضاء

صفحه 3 از 22 نخستنخست 123456713 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع