صفحه 2 از 7 نخستنخست 123456 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 68

موضوع: دعاهای قرآن

1. Top | #11

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,219
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    صلی الله علیک یا مولاتنا یا زینب کبری علیها السلام
    مورد تشکر
    204,181 در 63,569
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

دعای سلیمان علیه السلام برای توفیق بر شکر نعمت های الهی

در دعای پیشین گفتیم که خداوند حکومتی بی نظیر به سلیمان داد.
    گرچه بسیاری از مردم آنگاه که به قدرت و ثروت می رسند خداوندی در که صاحب نعمت است فراموش می کنند، اما سلیمان هرگاه به نعمت های مادی و معنوی که خداوند به او و پیش تر به پدرش حضرت داود داده بود نظر می افکند می گفت: این را فضل و کرامت خدای من است به من نعمت داده تا ببیند سپاسگزاری یا ناسپاسی اش می کنم.
    روزی سلیمان با لشکریانش از سرزمینی می گذشتند و شنید که مهتر مورچگان به مورچگان گفت: به لانه های خود بروید مبادا سلیمان و لشکریانش شما را لگد مال کنند. سلیمان که زبان همه موجودات را می دانست تا این سخن را شنید به خنده آمد و دست به دعا برداشت و چنین گفت:
    رب اورعنی ان اشکر نعمتک التی انعمت علی وعلی والدی و ان اعمل صالحا ترضیه و ادخلنی برحمتک فی عبادک الصالحین **نمل(27) آیه 19.***؛
    بارالها، به من الهام کن نعمتهایی را که به من و به پدر و مادرم داده ای سپاس و شکر بگذارم، کارهای نیک که مورد پسند تو باشد انجام دهم و از سر لطف و رحمت خود، مرا در زمره بندگان نیکوکارت قرار ده.

امضاء

سکوت
    خطرناک تر از حرفهای نیشداراست
    کسی که
    سکوت می کند روزی حرفهایش را
    سرنوشت به تلخی به شما خواهد گفت

و قسم به حقارتِ واژه و شکوه سکوت،
    که گاهی شرح حال آدمی ممکن نیست...

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #12

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,219
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    مورد تشکر
    204,181 در 63,569
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

داود و سلیمان علیهما السلام حمد الهی کردند

حمد وسپاس کسی که کمک و یاری کرده است پسندیده و لازم است و چه کسی چون خداوند بذل و بخشش و احسان می کند!او که هر چه نعمت و توان و کمال درایم از اوست. خداوند به دو پیامبرش داود و سلیمان نعمت های فراوانی داد و برخی نعمت ها به آن دو داد که به دیگران نداد به داوند علم قضاوت داد و آهن را در دست او نرم کرد و به سلیمان آشنایی به زبان پرندگان و حیوانات تسخیر شیاطین و جن، هوانوردی و حکومت بی مانند داد. لیکن آن دو پیشوای موحدان سپاس حق گزاردند و گفتند:
    الحمد الله الذی فضلنا علی کثیر من عباده المؤمنین **نمل (27) آیه 15. ***؛
    حمد و سپاس از آن خدایی است که ما را بر بسیاری از بندگان مؤمنش برتری داد.

امضاء

سکوت
    کسی که

4. Top | #13

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,219
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    مورد تشکر
    204,181 در 63,569
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

دعای بلقیس ملکه سبا

خداوند به سلیمان حکومتی بی نظیر عطا کرد. پرندگان نیز در تسخیر سلیمان بودند. روزی سلیمان در میان پرندگان، هدهد را ندید. زمانی نگذشت که هدهد باز آمد و گفت: از سرزمین سبا برای تو خبری آورده ام. در آن جا زنی با امکانات بسیار و تختی عظیم حکم می راند و مردم آن در برابر خورشید سجده می کنند.
    سلیمان نامه ای به ملکه آن سرزمین می نویسد و هدهد آن را به مقصد می رساند. ملکه پس از رایزنی و مشورت با سران، هدیه ای برای سلیمان می فرستد که سلیمان آن را نمی پذیرد.
    پس از گذشت زمان و مراحلی ملکه به سوی دربار سلیمان بار سفر می بندد و وارد کاخ سلیمان می شود و به نشانه توبه و ایمان می گوید:
    رب انی ظلمت نفسی و اسلمت مع سلیمان لله رب العالمین **نمل (27) آیه 44.***؛
    بارالها، من بر خودم ستم کردم و با سلیمان به خداوند عالمیان ایمان آوردم.

امضاء

سکوت
    کسی که

5. Top | #14

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,219
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    مورد تشکر
    204,181 در 63,569
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

دعای حضرت ایوب علیه السلام

ایوب یکی از پیامبران الهی است که به خاطر صبرش زبانزد همگان است خداوند به ایوب نعمت بسیار داده و او هم به طاعت الهی کمر بسته و شکرگزار نعمت های الهی بود. شیطان به بندگی ایوب حسد برد و گفت: خداوندا، اگر ایوب فرمانبر است به خاطر نعمتهایی است که به او داده ای، وگرنه فرمان نمی برد.
    سرانجام، زمینه و زمان آزمایش ایوب فرا رسید و گرفتار امتحان الهی شد.
    ایوب ثروت و مکنت و فرزندان را یکی پس از دیگری از دست داد. در تمام مراحل این آزمایش بزرگ، صبر ایوب بر حوادث و پیشامدهای تلخ چیره شد و آن گاه که نیمه جانی بیش برایش نمانده بود دست به دعا برداشت و چنین گفت:
    انی مسنی الضر وانت ارحم الراحمین **انبیاء (21) آیه 83***؛
    بارالها، ضرر و زیان به جان من رسید و تو ارحم الراحمین هستی.
    شیخ طبرسی گوید: ( این سخن ایوب، کنایه ای ظریف برای طلب حاجات است) **مجمع البیان ج 7، ص 59.***.
    در آیه دیگر آمده است که ایوب چنین گفت:
    انی مسنی الشیطان بنصب و عذاب **ص (38) آیه 41.***؛
    پروردگارا، شیطان باسختی و رنج و عذاب به سراغ من آمد.
    به هر حال دعای ایوب مستجاب شد و از این امتحان بزرگ سربلند برآمد و بر شیطان و پیروانش روشن شد که ایوب در شادی و غم، دارایی و نداری، تندرستی و بیماری خداپرست و خدا دوست است.
    ندا رسید: ( با پایت زمین را بخراش، چشمه ای برمی آید، که آبش بیماری های تو را مداوا می کند و هم نوشیدنی گوارا برای تو است). خداوند سلامتی را به او برگرداند و از فرزندان و خاندان دو چندان به او عنایت کرد. ثروت و مکنت رفته باز آمد و زندگی او بیش از پیش رونق یافت.
    درباره تفسیر ( از فرزندان دو چندان به او عنایت کرد) از امام صادق علیه السلام پرسیدند، آن حضرت فرمود: ( علاوه بر فرزندانی که در این امتحان بزرگ از دنیا رفته بودند، فرزندانی که پیش از آن هم از ایوب وفات یافته بودند، زنده شدند) **صافی، ج 3، ص 351.***؛

امضاء
    امضاء

سکوت
    کسی که

6. Top | #15

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,219
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    مورد تشکر
    204,181 در 63,569
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

دعاهای حضرت یوسف علیه السلام

1. یکی از پیامبران الهی یوسف است. داستان یوسف در قرآن کریم بلند و پرنکته است. حسد برادران را وادار می کند که او را به چاه بیندازند. قافله ای
    سر می رسد و دلو را در چاه می افکنند تا آب بکشند و استفاده کنند. ناباورانه می نگرند به جای آب، نوجوانی زیبا از چاه سر برآورد. او را به بردگی می گیرند و در مصر به فروش می رسانند. یوسف به عنوان برده به کاخ عزیز مصر راه می یابد و زلیخا همسر عزیز شیفته یوسف می شود و می خواهد از او کام گیرد.
    یوسف پاکدامن پیغمبر زاده، به گناه تن نمی دهد. او را تهدید به زندان می کنند. یوسف دست به دعا برمیدارد و می گوید:
    رب السجن احب الی مما یدعوننی الیه و الاتصرف عنی کیدهن اصب الیهن و اکن من الجاهلین **یوسف (12) آیه 33.***؛
    بارالها، زندان برای من دوست داشتنی تر است از گناهی که مرا به سوی آن فرا می خوانند، اگر مکر زنان را از من مگردانی با آنان درآمیزم و از جاهلان خواهم بود.
    خداوند هم دعای او را مستجاب فرمود و مکر زنان دربار را از او بگرداند. پس یوسف را زندانی کردند.
    2. یوسف مدتی را در زندان می گذراند. سالها و حکایت ها می گذرد تا آن که برای تعبیر خواب پادشاه مصر در زندان به نزد او می آیند. یوسف از موقعیت استفاده می کند، از بی گناهی خود می گوید، و از سبب زندانی شدن خود جویا می شود.
    پیام او را به پادشاه می رسانند. پادشاه زنان را حضار می کند. همه زنان، به ویژه زلیخا همسر پادشاه، برگناهکاری خود و بیگناهی یوسف گواهی میدهند. یوسف از زندان آزاد، مقرب دربار و وزیر دارایی و اقتصاد می شود. در کنعان مردم دچار قحطی می شوند و برای تهیه آذوقه به سوی مصر رو می آورند، مصر که با تدبیر یوسف دارای انبارهای بزرگ غله شده است پذیرایی فرزندان یعقوب می شوند.
    یوسف، پدر و مادرش را احترام می کند و بر تخت می نشاند، و برادرانش در برابر او به خاک در می افتند و برای خداوند سجده می گزارند با پدید آمدن چنین صحنه ای، خوابی که یوسف در نوجوانی دیده بود و به پدرش بازگو کرده بود تعبیر می شود. در چنین شرایطی یوسف دست به دعا برمیدارد و با خداوند چنین مناجات می کند:
    رب قد آتیتنی من الملک و علمتنی من تأویل الاحادیث فاطر السموات و الارض انت ولیی فی الدنیا و الاخرة توفنی مسلما و الحقنی بالصالحین **یوسف (12) آیه 101***؛
    بارالها، تو به من ریاست دادی، و تعبیر خواب را تو به من آموختی، ای آفریننده آسمانها، و زمین، تو ولی و سرپرست منی در دنیا و آخرت، مرا مسلمان بمیران و به نیکوکارانم بپیوند.

امضاء

سکوت
    کسی که

7. Top | #16

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,219
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    مورد تشکر
    204,181 در 63,569
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

دعای حضرت یونس علیه السلام

حضرت یونس یکی از پیامبران الهی بود او زمانی دراز مردم را به توحید و یکتاپرستی فرا خواند. لیکن این دعوت و تبلیغ طولانی مردم را به راه نیاورد و آنان همچنان بر کفر خود لجاجت می کردند. در این هنگام که یونس از جهل و کفر آنان به خشم آمده بود پیش از آن که از خداوند اجازه گیرد از شهر خارج شد و سر به بیابان گذاشت. رفت تا به دریا رسید. به قدرت الهی یک ماهی بزرگ دهان باز کرد و یونس را بلعید. یونس بدون آن که در شکم ماهی هضم شود زندانی شد و دانست این سزای آن است که بدون اذن الهی، مأموریت خود را رها کرده است.
    در چنین شرایطی با دلی شکسته و قطع امید از همه جا، دعا کرد و گفت:
    لااله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین **انبیاء (21) 87.***؛
    خدایا، معبودی به جز تو نیست، منزهی از هر عیب به درستی که من از کسانی هستم که بر خود ستم کردم.
    خداوندا در قرآن کریم می فرماید: ( ما دعای او را مستجاب کردیم.
    و او را از غم نجات دادیم، و این چنین همه مؤمنان را نجات میدهیم).
    حضرت یونس که از شکم ماهی و دریای عمیق نجات یافته بود، به محل مأموریت خود باز آمد و مردم هم که در غیاب او به خود آمده بودند به گرد او جمع شدند و راه پاکی و خداپرستی در پیش گرفتند.

امضاء

سکوت
    کسی که

8. Top | #17

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,219
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    مورد تشکر
    204,181 در 63,569
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

چند نکته

1. خداوند در پایان داستان یونس می فرماید: ( و کذلک ننجی المؤمنین؛ ما این چنین مؤمنان را از غم و گرفتاری نجات می دهیم) گویا داستان یونس برای این در قرآن آمده است که این قانون کلی و سنت همیشگی الهی بازگو شود: نجات مؤمنان گرفتار، برنامه دائمی خداست، که در همه زمانها و مکانها و در تمام نسل ها جاری است.
    پر واضح است که این بشارت و مژده ای برای همه ماست.
    پیامبر گرامی ما فرمود: ( آیا شما را راهنمایی کنم به اسم اعظم الهی، که هر گاه خداوند با آن اسم خوانده شود جواب دهد، و هر گاه با آن اسم از خداوند درخواست شود پاسخ دهد؟ آن دعای یونس است که در تاریکی ها خواند: ( لااله الاانت سبحانک انی کنت من الظالمین).
    مردی پرسید: ای رسول خدا! آیا این دعا مخصوص یونس بود یا برای همه مؤمنان است؟ پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: ( آیا نشنیدی بقیه آیه را: ( و کذلک ننجی المؤمنین) **قوارع القرآن، ص 67***؛
    2. عارفان الهی به دعای حضرت یونس اهمیت فراوان میدهند، و بدان اهتمام ورزند و آن را ذکر یونسیه نامند.
    3. دعاهای معصومان علیهم السلام ریشه قرآنی دارد. چرا که آنان فرزندان قرآنند و از معرفت زلال قرآنی بهره مندند. امام حسین علیه السلام با اقتباس از دعای حضرت یونس، در دعای عرفه گوید:
    لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین. لا اله الا انت سبحانک انی کنت من المستغفرین لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الموحدین. لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الخائفین. لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الوجلین. لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الراجین. لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الراغبین. لا اله الا انت سبحانک انی کنت من المهللین لا اله الا انت سبحانک انی کنت من السائلین. لا اله الا انت سبحانک انی کنت من المسبحین. لا اله الا انت سبحانک انی کنت من المکبرین. لا اله الا انت سبحانک ربی و رب آبائی الاولین ؛
    به جز تو خدایی نیست، منزهی از عیب من از ستمکارانم به جز تو خدایی نیست منزهی تو، من از استغفار کنندگانم. به جز تو خدایی نیست، منزهی تو، من از یکتا پرستانم. به جز تو خدایی نیست، منزهی، من از بیمناکان از عذاب توام. به جز تو خدایی نیست، منزهی تو من از افراد ترسانم. به جز تو خدایی نیست منزهی تو، من از امیدوارانم. به جز تو خدایی نیست، منزهی تو من از آرزومندم. به جز تو خدایی نیست، منزهی تو، من از لااله الا الله گویانم. به جز تو خدایی نیست، منزهی تو من از گدایانم به جز تو خدایی نیست، منزهی تو، من از تسبیح گویانم. به جز تو خدایی نیست، منزهی تو، من از الله اکبر گویانم. به جز تو خدایی نیست، منزهی تو که پروردگار من و پروردگار پدران پیشین منی.

امضاء

سکوت
    کسی که

9. Top | #18

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,219
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    مورد تشکر
    204,181 در 63,569
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

چند حدیث در فضیلت این دعا

1. پیامبر گرامی صلی الله علیه و آله: ( هر بیمار مسلمانی که این دعا را بخواند، اگر در آن بیماری (بهبودی نیافت و) مرد پاداش شهید به او داده می شود و اگر بهبودی یافت خوب شده در حالی که تمام گناهانش آمرزیده شده است) **قوارع القرآن ص 67.***.
    2. رسول خدا صلی الله علیه و آله: ( آیا به شما خبر دهم از دعایی که هرگاه غم و گرفتاری پیش آمد آن ادعا را بخوانید گشایش حاصل شود؟) اصحاب گفتند: آری ای رسول خدا. آن حضرت فرمود: ( دعای یونس که طعمه ماهی شد: لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین) **کشاف، ج 3، ص 132، پاورقی.***.
    3. امام صادق علیه السلام: ( عجب دارم از کسی که غم زده است چطور این دعا را نمی خواند لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین) چرا که خداوند به دنبال آن می فرماید: ( فاستبجنا له و نجیناه من الغم و کذلک ننجی المؤمنین) (ما او را پاسخ دادیم و از غم نجات دادیم و این چنین مؤمنان را نجات می دهیم)**خصال، 218.***.
    4. مرحوم کلینی نقل می کند: مردی خراسانی بین مکه و مدینه در ربذه به امام صادق علیه السلام برخود و عرضه داشت: فدایت شوم من تا کنون فرزنددار، نشده ام، چه کنم؟
    حضرت فرمود: ( هرگاه به وطن برگشتی و خواستی به سوی همسرت روی آیه، و ذالنون اذ ذهب مغاضبا فظن ان لن نقدر علیه فنادی فی الظلمات ان لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین را تا سه آیه بخوان ان شاء الله فرزنددار خواهی شد) **کافی، ج 6، ص 10***.

امضاء

سکوت
    کسی که

10. Top | #19

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,219
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    مورد تشکر
    204,181 در 63,569
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

دعای اصحاب کهف

داستان اصحاب کهف را خوانده و شنیده ایم. گروهی از جوانان موحد و خداپرست که از جو کفرآمیز جامعه و حکومت پلید زمان نفرت دارند و به خشم آمده اند راهی کوه و بیابان می شوند تا بتوانند با آزادی خدا را عبادت کنند و با حق تعالی انس گیرند. وقتی که مسیر را پیمودند و به غار پناه بردند، در آن جا دست به دعا برداشتند و چنین گفتند:
    ربنا اتنا من لدنک رحمة و هیی ء لنا من امرنا رشدا **کهف (18) آیه 10.***؛
    بارالها از نزد خودت به ما رحمت ده و رشد و پیشرفت در کار برای ما مهیا کن.
    طالبان رحمت الهی و راهیان رشد و ایمان و نیکبختی و هدایت الهی، شایسته است این دعا را زمزمه کنند.

امضاء

سکوت
    کسی که

11. Top | #20

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,219
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    مورد تشکر
    204,181 در 63,569
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

دعای حضرت شعیب علیه السلام

شعیب یکی از پیامبران الهی بود که در راه ابلاغ توحید و هدایت مردم رنج ها برد و از نامردان و پیروان شرک و شیطان مصیبت ها کشید. مردمان مدین، هم در اعتقادات و باورها دچار گمراهی و کج اندیشی بودند وهم در رفتارهای اجتماعی به بیراهه می رفتند وهم در داد و ستد اهل خیانت بودند. شعیب به فرمان الهی دامن همت به کمر زده به تبلیغ توحید ناب، مبارزه با مفاسد اجتماعی و اقتصادی آنان می پرداخت.
    امام مردمی که به باورهای باطل و عادتهای نادرست خو گرفته بودند، شعیب را تخطئه و از باورها و سنتهای خود دفاع می کردند. شعیب به آنان گفت: ان ارید الا الا صلاح ما استطعت و ما توفیقی الا بالله علیه توکلت و الیه انیب **هود (11) آیه 88.***؛ من قصدی به جز اصلاح تا آن جا که بتوانم ندارم. موفقیت من به دست خداست، بر او توکل کردم و به سوی او باز می کردم).
    شعیب مردم را به توحید و توبه فراخواند و از این که عذاب الهی که بر امت های پیشین نازل شده، بر آنان نیز نازل شود آنان را بیم داد.
    اما آن مردم به جای هشیاری، شعیب را تهدید کردند که اگر حرمت خویشانت نبود، تو را سنگسار می کردیم.
    روشنگری و مبارزه فرهنگی فکری شعیب ادامه یافت تا آن هنگام که سران کفر و جهل، شعیب و مؤمنان را بر سر دو راهی قرار دادند و گفتند: ( به آیین ما برگردید، وگرنه شما را از شهر بیرون میکنیم) شعیب در پاسخ گفت: ( پس از آن که خدای متعال ما را از آیین شما نجات بخشید اگر به آن برگردیم بر خداوند افترا بسته ایم) و سپس گفت:
    وسع ربنا کل شی ء علما علی الله توکلنا ربنا افتح بیننا و بین قومنا بالحق و انت خیرالفاتحین **اعراف (فتنه) 7 آیه 89***؛
    دانش پروردگار ما همه چیز را فرا گرفته است، بر خداوند توکل کردیم، بارالها، بین ما و این مردم به حق داوری کن، و، تو بهترین داورانی.
    نفرین شعیب مستجاب شد و عذاب الهی بر تبهکاران فرود آمد.

امضاء

سکوت
    کسی که

صفحه 2 از 7 نخستنخست 123456 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع