صفحه 1 از 7 12345 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 68

موضوع: دعاهای قرآن

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,219
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    صلی الله علیک یا مولاتنا یا زینب کبری علیها السلام
    مورد تشکر
    204,181 در 63,569
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

doooaaa دعاهای قرآن

ویرایش توسط فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* : 05-02-2019 در ساعت 01:29
    امضاء

سکوت
    خطرناک تر از حرفهای نیشداراست
    کسی که
    سکوت می کند روزی حرفهایش را
    سرنوشت به تلخی به شما خواهد گفت

و قسم به حقارتِ واژه و شکوه سکوت،
    که گاهی شرح حال آدمی ممکن نیست...

2. تشكر

مدير محتوايي (09-02-2019)

3.  

4. Top | #2

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,219
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    مورد تشکر
    204,181 در 63,569
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

مقدمه

بسم الله الرحمن الرحیم
    قرآن کریم کتاب زندگی ماست و هر آنچه که برای تکامل روح و سازندگی شخصیت انسان لازم است در آن آمده است.
    یکی از نیازهای فطری بشر، راز و نیاز با خداوند است. او می خواهد خوشبخت زندگی کند و در آخرت نیز سعادتمند شود. بدین منظور و برای رسیدن به این مقصود همواره در صدد داشتن رابطه و انس با خداوند است تا به هنگام بروز شداید و مشکلات به او رجوع نماید. برای این منظور لفظ و بیان خاص و الفاظ و متن خصوصی لازم نیست. هر قوم و ملتی با زبان خود و به مقدار فهم خویش خدا را می خواند:
    اما متن دعاها و مناجات هایی که از زبان اهل معرفت و انسان های الهی و وارسته برخاسته است دارای ظرفیت لفظی و معانی گسترده ای است به گونه ای که در کلام و دعای دیگران یافت نمی شود و این خود رمز جاودانگی و قابل سرمشق بودن این دعاهاست.
    یک بخش از کتب احادیث ما، دعاها و مناجات هایی است که بر زبان اولیای الهی جاری شده است که با آن کلمات همواره خدا را می خوانده اند و یا این که بر پیروانشان تعلیم داده اند که با آن خدا را بخوانند. عمده این گونه متون در ( کتب دعا) گرد آمده است.
    لیکن دعاهایی در قرآن کریم آمده است که از زبان فرشتگان و پیامبران و بندگان صالح صادر شده و یا تعلیم خداوند به بندگانش است که به آنها به طور مستقل کمتر پرداخته شده است.
    از آن جایی که بنده مدتها توفیق استفاده از درس پر فیض و برکت استاد بزرگوار حوزه، حضرت آیة الله حسن زاده آملی (دامت افاضاته) را داشتم استاد عظیم الشأن توصیه می فرمود که قرآن را مطالعه کنید و به دعاهای قرآن کریم اهتمام ورزید. به دنبال، تأکید استاد، بنده نیز چند دور قرآن را مطالعه کردم و آیاتی را که حاوی دعای پیامبران و فرشتگان و بندگان برگزیده حق و یا تعلیم خداوند به پیامبرش بود در مجموعه ای گرد آوردم. آیات برگزیده دعایی با توضیحی که زمینه استفاده از هر دعا را در مورد ویژه اش بیان می کند، در اختیار مؤمنان و دوستداران قرآن کریم قرار می گیرد.
    در این کتاب سعی کرده ام تا در مواردی که به توضیح و تبیین کلمات و عبارات قرآنی نیاز داشت از قرآن کریم دو تفسیر مجمع البیان و البرهان استفاده نمایم و احیانا احادیثی از کتب تفسیری و حدیثی بر آن افزوده ام و در پایان فهرست موضوعی دعاهای ذکر شده را افزودم تا خواننده بهتر بداند که هر دعایی در چه زمینه و موضوع و مناسبتی نازل شده و نیز با چگونگی تکرار دعاها آشنا شود.

امضاء

سکوت
    کسی که

5. تشكر

6. Top | #3

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,219
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    مورد تشکر
    204,181 در 63,569
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

اهمیت راز و نیاز با خدا

خداوند می فرماید: ( ادعونی استجب لکم) **غافر (40) آیه 60***؛ مرا بخوانید تا به شما پاسخ دهم. می دانیم که خداوند صادق است و در سخن او گمان خلاف نمی رود، لیکن یکی از بهترین شواهد بر صدق گفتار حق تعالی مواردی است که در قرآن کریم آمده است که انبیاء، اولیاء و بندگان صالح حق تعالی در شرایط خاص خدا را خواندند و خدا هم دعای آنان را اجابت کرد و آنها را از غم و اندوه رهانید.
    وقتی که خداوند داستان حضرت یونس و زندانی شدن او در شکم ماهی در قعر دریا، و قبول توبه و استغفار او را بیان می کند در پایان اشاره می کند به دعا و مناجات یونس در قعر دریا، و مستجاب شدن دعا، و نجات یافتن او از چنان زندان وحشتناک در آخر سخن می فرماید (و کذلک ننجی المؤمنین)**انبیاء، (21) 88.***؛ ما اینچنین مؤمنان را نجات می دهیم. و این معنا را با لفظ مستقبل (که دلالت بر دوام و استمرار دارد) بیان می کند. گویا خداوند می خواهد بفرماید: مبادا گمان کنید این گونه برخورد و یاری و کمک ما اختصاص به یونس و یا گذشتگان و یا پیامبران دارد؛ بلکه نجات و یاری و کمک و هدایت ما شامل حال همه مؤمنان است؛ آنهایی که از سوز دل و از عمق جان در گرفتاری ها خدا را بخوانند.
    در حقیقت خداوند با ذکر داستان حضرت یونس و حسن ختام آن با این جمله به مردم با ایمان راه ارتباط بندگان با خدایشان را نشان میدهد که در مشکلات و سختی ها به خداوند امیدوار باشند و به درگاه او روی آورند و هیچ گاه از رحمت الهی مأیوس نباشند چرا که فریاد رس همه در همه جا خداوند است.

امضاء

سکوت
    کسی که

7. تشكر

8. Top | #4

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,219
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    مورد تشکر
    204,181 در 63,569
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

دعاهای آدم و حوا

آدم و حوا داستان پر رمز و راز دارند. خداوند آنان را در بهشت جای داد و دستور داد تا از فلان میوه یا دانه نخورند. اما شیطان آنان را وسوسه کرد و آنان از آن خوردند و گرفتار شدند. خداوند به آنان گفت: ( آیا من شما را از آن نهی نکردم و نگفتم که شیطان دشمن آشکار شماست).
    در این هنگام آدم و حوا توبه کردند و دست به دعا برداشتند و گفتند:
    ربنا ظلمنا انفسنا و ان لم تغفرلنا و ترحمنا لنکون من الخاسرین **اعراف، (7) آیه 23.***؛
    بارالها، ما به خود ستم کردیم - که نافرمانی تو کردیم - اگر ما را نیامرزی و به ما رحم نکنی ما از زیان کاران خواهیم بود.

امضاء

سکوت
    کسی که

9. تشكر

10. Top | #5

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,219
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    مورد تشکر
    204,181 در 63,569
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

دعاهای حضرت نوع علیه السلام

1. نوح یکی از پیامبران الهی بود که عمری دراز یافت به گونه ای که عمر او ضرب المثل شده است.
    نوح مردم را به خداپرستی و معرفت فرا می خواند و از بت پرستی و جهالت باز می داشت. مردم که با عقاید پدران خویش خو گرفته بودند و از اندیشه و تفکر به دور بودند نوح را تهدید کردند که ( ای نوح اگر از کارت دست برنداری تو را سنگباران می کنیم).
    نوح دست به دعا برداشت و گفت:
    رب ان قومی کذبون* فافتح بینی و بینهم فتحا و نجنی و من معی من المؤمنین **شعراء (26) آیات 117 و 118.***؛
    پروردگارا! قوم من مرا تکذیب کردند. بین من و آنان داوری کن، و مرا و کسانی که با من ایمان آورده اند از دست آنان نجات بخش.
    خداوند در قرآن کریم می فرماید: ( ما نوح و همراهان او را نجات دادیم و دیگران را غرق کردیم).
    2. در قرآن کریم یک سوره به نام حضرت نوح آمده است و تمام این سوره مربوط به داستان آن حضرت است. خدای متعال می فرماید: ( ما نوح را به سوی قومش فرستادیم پیش از آن که عذاب دردناک به سراغشان آید. او به مردم گفت: من شما را هشدار می دهم، خدا را بپرستید و تقوای الهی را پیشه گیرید و مرا اطاعت کنید اگر چنین کنید خداوند شما را می آمرزد و اجل شما را به تأخیر می اندازد).
    این پیام و تبلیغ، مردم را بیدار نکرد و به همین سبب نوح از سر درد با خداوند چنین گفت: ( بارالها، شب و روز مردم را دعوت کردم و هرچه بیشتر فراخواندم مردم بیشتر گریزان شدند هر گاه آنان را به آمرزش تو دعوت می کنم انگشت به گوش می کنند، لباس بر سر می کشند تا پیام مرا نشنوند و بر کردار خود اصرار می ورزند. به طور علنی و پنهانی آنان را خواندم و گفتم از پروردگارتان طلب آمرزش کنید چرا که او آمرزنده است اوست که باران بر شما فرو می فرستد و اموال و پسران به شما می دهد و باغ ها و نهرها برایتان فراهم می آورد).
    نوح سپس آیات و نشانه های حق تعالی را در عالم آفرینش برایشان بازگو کرد. اما باز هم بیدار نشدند و به یکدیگر سفارش می کردند که از بت های خود دست برندارید. آنان در گناهان غوطه ور شدند و سرانجام اهل جهنم گشتند.
    در این هنگام نوح دست به دعا برداشت و به پروردگار عرضه داشت:
    رب لاتذر علی الارض من الکافرین دیارا * انک ان تذرهم یضلوا عبادک ولایلدوا الا فاجراً کفاراً * رب اغفرلی ولوالدی و لمن دخل بیتی مؤمنا و للمؤمنین و المؤمنات و لاتزد الظالمین الا تبارا **نوح (71) آیات 26 - 28.***.
    بارالها، از کافران بر روی زمین هیچ کسی باقی نگذار. اگر آنان را رها کنی بندگان تو را گمراه می کنند و به جز تبه کار کافر فرزندی نیاورند. بارالها، مرا و پدر و مادرم و هر مؤمنین را که به خانه ام وارد شود و همه مردان و زنان با ایمان را بیامرز و بر نابودی ستمگران بیفزا.
    3. خداوند در سوره قمر می فرماید: ( در دوران گذشته قوم نوح بنده ما را تکذیب کردند و گفتند او دیوانه و جن زده است). نوح هم دست به دعا برداشت و خداوند را خواند و چنین گفت:
    این مغلوب فانتصر **قمر (54) آیه 10.***.
    بارالها، من در هدایت مردم شکست خوردم؛ تو خود مرا یاری فرما.
    4. در سوره مؤمنون آمده است: ( ما نوح را به سوی قومش فرستادیم، او به مردم گفت: ای قوم من خداوند را بپرستید به جز او برای شما خدایی نیست، آیا پروا نمی کنید؟).
    گروه کافران گفتند: ( نوح چون شما بشر است که می خواهد بر شما برتری جوید؛ اگر خداوند می خواست پیامبری بفرستد فرشتگانی را به پیامبری می فرستاد نوح دیوانه است).
    در این هنگام نوح دست به دعا برداشت و گفت:
    رب انصرنی بما کذبون **مؤمنون (23) آیه 26 همین جمله در همین سوره در آیه 39 از زبان پیامبر دیگر آمده است ونام او به صراحت ذکر نشده است بعضی آن پیامبر را هود ( پیشوای قوم عاد) و بعضی دیگر صالح ( پیامبر قوم ثمود) می دانند. ***؛
    خداوند می فرماید: ( به نوح وحی کردیم که زیر نظر و راهنمایی ما کشتی ساز، و هر گاه فرمان رسید و آب از تنور فوران کرد از هر یک از حیوانات دو عدد و خانواده ات را سوار بر کشتی کن، و هر گاه تو و همراهان در کشتی مستقر شدید بگو:
    الحمدلله الذی نجینا من القوم الظالمین * و قل رب انزلنی منزلا مبارکا و انت خیرالمنزلین **مؤمنون (23) آیات 28 و 29.***؛
    حمد برای خدایی است که ما را از دست ستمکاران نجات داد وبگو: بارالها، مرا در منزلگاهی مبارک جای ده (زیرا) تو بهترین فرود آورندگانی).
    پیامبر گرامی صلی الله علیه و آله به حضرت علی علیه السلام فرمود: ( ای علی هرگاه در جایی منزل کردی بگو: اللهم انزلنی منزلا مبارکا و انت خیر المنزلین؛ چرا که خیر و خوبی آن منزل روزی تو می شود و شر و بدی آن از تو دور می شود) **تفسیر صافی، ج 3، ص 399.***.
    در حدیث ( اربع مائة) که علی علیه السلام چهارصد سخن کوتاه و نغز در آداب زندگی و بندگی برای یارانش بیان فرمود، آمده است: ( هرگاه جایی منزل کردید بگویید: اللهم انزلنا منزلا مبارکا و انت خیرالمنزلین) **خصال ص 634.***.
    5. نوح 950 سال در میان مردم تبلیغ یکتا پرستی و پاکی و درستی کرد. اما ده قرن تبلیغ و دعوت آن مردم خفته جاهل را بیدار نکرد و به هوش نیاورد. و از همه بذر توحید و خداپرستی به جز بسیار اندک در دل سخت تر از سنگ آنان جوانه نزد و به بار ننشست افزون بر آن پیامبر الهی را به باد استهزاء می گرفتند و تهمت هایی که خود شایسته آن بودند به او می بستند و مؤمنان همراه او را مردمانی پست می خواندند...
    با چنین پیشینه عصیان و تبه کاری است که بفرمان الهی از آسمان باران شدید باریدن می گیرد و از جای جاری زمین چشمه ها می جوشد و سیل و طوفان همه جا را فرا میگیرد.
    نوح که از پیش آماده چنین شرایطی است؛ به مؤمنان و همراهان خود می گوید تا بر کشتیی که به دست خود او ساخته شده است سوار شوند. نوح به هنگام سوار شدن بر کشتی می گوید:
    بسم الله مجریها و مرسیها ان ربی لغفور رحیم **هود (11) آیه 41***.
    به نام خداست حرکت و توقف کشتی؛ به درستی که پروردگارم آمرزنده و مهربان است.
    در این هنگام، آب از آسمان و زمین به هم می پیوندد و همه جا را می گیرد و همه نابکاران سیه روز را در کام خود فرو می کشد در حالی که نوح و همراهانش بر کشتی نجات سوارند و بر سطح آب در حرکتند. وقتی که آب همه جا را فرا گرفت و همه گمراهان لجوج را به کام مرگ کشید فرمان الهی بر توقف باران و جوشش زمین صادر می شود و کشتی نوح بر کوه (جودی) آرام می یابد. در این میانه نوح که پسر نادرستش را در میان غرق شدگان می بیند دست به دعا برمیدارد و می گوید:
    رب ان ابنی من اهلی و ان وعدک الحق و انت احکم الحاکمین **هود (11) آیه 45.***.
    بارالها، پسرم از خانواده من است (و تو وعده داده بودی که خانواده مرا نجات دهی) و وعده تو حق است و تو احکام الحاکمین هستی.
    خداوند فرمود: ( ای نوح، او از خاندان تو نیست، او ناشایست است آنچه را که به آن آگاهی نداری از من مخواه، من تو را پند میدهم، مبادا از جاهلان باشی).
    نوح به خود آمد و گفت:
    رب انی اعوذ بک ان اسئلک ما لیس لی به علم، و ان لاتغفر لی و ترحمنی اکن من الخاسرین **هود (11) آیه 47***.
    بارالها، من به تو پناه می برم از این که چیزی را که به آن آگاهی ندارم از تو بخواهم اگر مرا نیامرزی و به من رحم نکنی از زیانکاران خواهم بود.

امضاء

سکوت
    کسی که

11. تشكر

12. Top | #6

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,219
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    مورد تشکر
    204,181 در 63,569
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

دعاهای حضرت ابراهیم علیه السلام

1. حضرت ابراهیم یکی از پیامبران بزرگ الهی است. او از برجستگان دعوت به توحید در طول تاریخ و پدر بسیاری از پیامبران است.
    در زمانی برانگیخته شد که مردم سخت در بت پرستی بودند و بتهای گونه گون را پرستش و احترام می کردند. آن حضرت با مردم گفت و گو می کرد و بی خاصیتی و پوچی بت ها را برای آنان شرح می داد. آنان در برابر سخنان حکیمان ابراهیم خلیل علیه السلام یک حرف داشتند و آن این بود که: ( پدران ما این گونه می کردند و ما هم به راه آنان می رویم).
    ابراهیم گفت: ( خدا آن است که پروردگار هستی است. او که مرا آفرید و هدایتم می کند او که مرا طعام و نوشیدنی میدهد و هرگاه بیمار شدم شفایم می دهد. او که مرا می میراند و سپس زنده می کند او که امیدوارم در روز قیامت گناه مرا بیامرزد).
    سپس ابراهیم دست به دعا برداشت و گفت:
    رب هب لی حکما و الحقنی بالصالحین * و اجعل لی لسان صدق فی الاخرین * و اجعلنی من ورثة جنة النعیم * و اغفر لابی انه کان من الضالین* و لاتخزنی یوم یبعثون **شعراء (26) آیات 83 - 87و***؛
    بارالها، به من حکمت ده و مرا به نیکوکاران بپیوند. و نام نیک مرا در امت های بعدی قرار ده. و مرا از وارثان بهشت نعیم قرار ده. و پدرم را بیامرز چرا که از گمراهها بود و در روز قیامت مرا رسوا مساز **پدران پیامبران مشرک و بت پرست نبوده اند. در عربی به پدر و نیز به عمو (که سرپرستی فرزند برادرش را به عهده دارد) ( اب) گفته می شود. آزر بت تراش و بت پرست عموی ابراهیم علیه السلام بود که سرپرستی او را عهده دار بود.
    ***.
    2. اسوه و الگو در سازندگی یا نابودی شخصیت انسان نقش حیاتی دارد. قرآن کریم که کتاب سازندگی و تربیت انسان هاست به این معنی مهم بسیار پرداخته است. یاد انسانهای بزرگ چون پیامبران و دیگر شخصیت های مثبت و نیز یاد افراد گمراه و بدفرجام به منظور عبرت گرفتن و سرمشق یافتن در قرآن کریم آمده است.
    کلمه ( اسوه) سه بار در قرآن مجید به کار رفته است: یک بار درباره پیامبر اسلام **احزاب (33) آیه 21*** یکبار در مورد حضرت ابراهیم و مؤمنان همراه **ممتحنه (60) آیه 4.*** و نوبت سوم درباره یاوران حضرت ابراهیم **ممتحنه (60) آیه 6.***.
    خداوند در قرآن کریم می فرماید: ( ابراهیم و یاران او اسوه ای نیکو برای شمایند هنگامی که به قوم خود گفتند: ما از شما و آنچه به غیر خدا می پرستید بیزاریم و راه شما را رد می کنیم، و بین ما و شما دشمنی و کینه همیشه خواهد بود، تا آن گاه که به خداوند بی شریک ایمان آورید. مگر سخن ابراهیم که به پدرش گفت: من به زودی برای تو استغفار می کنم و عذاب الهی را از تو نمیتوانم بگردانم).
    دعای ابراهیم و یارانش این بود:
    ربنا علیک توکلنا و الیک انبنا و الیک المصیر* ربنا لاتجعلنا فتنة للذین کفروا واغفرلنا ربنا انک انت العزیز الحکیم **ممتحنه (60) آیات 4و 5. ***.
    بارالها، بر تو توکل کردیم و به فرمان تو بازگشتیم و بازگشت به سوی تو است. بارالها ما را برای کافران هدف قرار مده و ما را بیامرز به درستی که تو توانا و حکیمی.
    امام صادق علیه السلام در تفسیر ( ربنا لاتجعلنا فتنة للذین کفروا) فرمود:
    در گذشته تمام افراد با ایمان فقیر بودند ( و زیر فشار و اذیت و آزار کافران به سر میبردند) و تمام کافران ثروتمند بودند، تا آن که ابراهیم علیه السلام آمد و این چنین دعا کرد: ربنا لاتجعلنا فتنة للذین کفروا. آنگاه خداوند در میان مؤمنان ثروت و فقر قرار داد و در میان کفار نز ثروت و فقر قرار داد **صافی، ج 5، ص 163***.
    3. بحث و گفتگوی ابراهیم علیه السلام با بت پرستان بی نتیجه ماند. چرا که هر چه ابراهیم با آنان به سخن می نشست آنان بیشتر بر گمراهی خود اصرار می ورزیدند.
    ابراهیم با خود گفت: شاید اجرای یک صحنه آنان را هشیار کند. در یک روز عید که همه مردم از شهر خارج شده و به گشت و گذار تفریح رفته بودند ابراهیم وارد بتخانه شد تبر را به دست گرفت و همه بتها را شکست و تنها بت بزرگ را سالم گذارد تبر را به دوش بت بزرگ نهاد و از بتکده خارج شد. مردم از گلگشت و تفریح بازگشتند به سوی بتهای خود رفتند و آنها را شکسته یافتند. با تفحص و جست و جو دریافتند که این کار، کار ابراهیم است.
    از ابراهیم بازجویی کردند ابراهیم در پاسخ آنان گفت: ( بت بزرگ دست به چنین کاری زده است!).
    ابراهیم این سخن را به این منظور گفت که شاید آنها به خود آیند و بنگرند بت که سخن نمی گوید و فهم و شعور ندارد و نمی تواند ضرر را از خود دور کند و به دیگران آسیبی برساند، چگونه می تواند خدای هستی باشد؟
    اما این صحنه هم ذهن بسته آنان را بیدار نکرد و تقلید کور کورانه از پدران نادان خود را بر اندیشه و تفکر ترجیح دادند.
    از این رو، آتشی عظیم افروختند، و ابراهیم را در آن پرتاب کردند. اما اراده حق تعالی این چنین بود که ابراهیم سالم بماند؛ چرا که هنوز دوره هایی از مأموریتش برای هدایت و ارشاد خلق و ساختن کعبه اجرا نشده بود.
    ابراهیم که دعوت و تبلیغ را در آن سرزمین بی ثمر دید، از میان آن مردم بیرون رفت و گفت: ( از من این سرزمین به جایی که پروردگارم بخواهد می روم، او مرا هدایت می کند) آنگاه رو به سوی سرزمین فلسطین نهاد.
    ابراهیم که پس از سالها ازدواج و رسیدن به سن پیری هنوز فرزندی داشت دست به دعا برداشت و گفت:
    رب هب هلی من الصالحین **صافات (37) آیه 100.***؛
    بارالها از نیکوکاران (فرزندی) به من عطا کن.
    خداوند هم به او بشارت داد که دعایت مستجاب شد و پسری بردبار به تو خواهم داد و به زودی اسماعیل به دنیا چشم گشود.
    4. پس از آن که ابراهیم علیه السلام به فلسطین هجرت کرد خداوند به او و هاجر، اسماعیل را عطا کرد. اما بر اثر اصرار ساره مجبور شد که اسماعیل و مادرش هاجر را به سرزمین دیگر برد. ابراهیم و هاجر و اسماعیل رفتند تا به مکه رسیدند، و به راهنمایی جبرئیل همان جا توقف کردند. ابراهیم سایبانی برپا کرد و خانواده اش را در آن پناه داد و خود به سوی فلسطین بازگشت.
    اراده الهی اینچنین تعلق گرفت بود که ابراهیم از ساره هم فرزند داشته باشد.
    پس ساره به اسحاق باردار شد. اسماعیل و مادرش در مکه و اسحاق و مادرش در فسلطین به سر می بردند و ابراهیم خلیل هم بین این دو سرزمین در رفت و آمد بود. فلسطین جای خوش آب و هوا و سرزمین حاصلخیز بود اما در مکه نه آب بود و نه گیاه، نه درخت و نه زمین هموار.
    ابراهیم که به فرمان الهی در چنان جای کوهسار و خشک و بی آب و گیاه، خانواده اش را مسکن داده بود دلش شکست و حالش دگرگون شد دست به دعا برداشته گفت:
    رب اجعل هذا البلد آمنا و اجنبنی وبنی ان نعبد الاصنام * رب انهن اضللن کثیرا من الناس فمن تبعنی فانه من و من عصانی فانک غفور رحیم * ربنا انی اسکنت من ذریتی بواد غیر ذی زرع عند بیتک المحرم ربنا لیقیموا الصلاة فاجعل افئدة من الناس تهوی الیهم و ارزقهم من الثمرات لعلهم یشکرون * ربنا انک تعلم ما نخفی و ما نعلن و ما یخفی علی الله من شی ء فی الارض و لا فی السماء * الحمد لله الذی و هب لی علی الکبر اسماعیل و اسحق التی ربی لسمیع الدعاء * رب اجعلنی مقیم الصلاة و من ذریتی ربنا و تقبل دعاء * ربنا اغفرلی و لوالدی و للمؤمنین یوم یقوم الحساب **ابراهیم (14) 35 - 41.***؛
    بارالها، این سرزمین را امنیت ده و من پسرانم را از پرستش بت ها دور دار. بارالها، بت پرستان بسیاری از مردم را گمراه کردند، پس هر که مرا پیروی کرد از من است و هر کس نافرمانی من کرد پس تو آمرزنده مهربانی بارالها من برخی از فرزندانم را در سرزمین بدون زراعت مکه نزد خانه محترم تو ساکن کردم، تا نماز را به پا دارند. پس دلهای جمعی از مردم را میل و محبت آنان ده، و از میوه ها آنان را روزی ده، باشد که شکرگزارند. بارالها، آنچه ما مخفی یا آشکار کنیم تو می دانی، و هیچ چیز در آسمان و زمین بر تو پوشیده نیست حمد برای خداست که به سن پیری اسماعیل و اسحاق را به من بخشید. همانا پروردگارم شنونده دعاست. بارالها من و بعضی از فرزندانم را بر پا دارنده نماز قرار ده، بارالها، دعای مرا بپذیر. بارالها، بیامرز مرا و پدر و مادرم و مؤمنان را در روزی که حساب برپا می شود.
    5. انتخاب مکه برای سکونت اسماعیل و هاجر به فرمان خدا بود و ابراهیم به این منزلگه رضا داد لیکن مکه جای آبادی نبود و میوه و حبوبات در آن تولید نمی شد. این است رمز این که ابراهیم باز هم دعا می کند و می گوید:
    رب اجعل هذا بلدا امنا و ارزق اهله من الثمرات من ءامن منهم بالله و الیوم الاخر **بقره (2) آیه 126.***؛
    بارالها، این سرزمین را امن قرار ده، و اهل آن را از میوه ها روزی ده؛ مردمی که ایمان به خدا و روز قیامت آورند.
    خداوند متعال هم به دعای ابراهیم پاسخ مثبت داد و گفت: ( هر کس کفر ورزد مدتی کوتاه در این دنیا او را بهره دهم و آنگاه او را به سوی عذاب جهنم کشانم که بد جایی است).
    امام باقر علیه السلام فرماید: ( بر اثر این دعاست که میوه ها از سرزمین های دیگر به سوی مکه برده می شود) **تفسیر البرهان، ج 1، ص 154.***؛
    6. اسماعیل در مکه بالید و برآمد، و ابراهیم بین مکه و فلسطین در رفت و آمد بود. خانه کعبه اولین عبادتگاه در روزی زمین و از دیر باز محل پرستش خدای متعال و راز و نیاز با او بوده است. لیکن دیر زمانی بود که ویران شده و از یادها رفته بود. ابراهیم به فرمان الهی مأمور تجدید بنای کعبه شد. او با کمک اسماعیل به این مأموریت پرداخت. پایه ها بالا رفت و خانه حق برای طوف کنندگان و عبادت کنندگان مهیا شد.
    ابراهیم و اسماعیل دست به دعا برداشتند:
    ربنا تقبل منا انک انتاالسمیع العلیم * ربنا و اجعلنا مسلمین لک و من ذریتنا امة مسلمة لک و ارنا مناسکنا و تب علینا انک انت التواب الرحیم * ربنا و ابعث فهیم رسولا منهم یتلوا علهیم آیاتک و یعلمهم الکتاب والحکمة و یزکیهم انت العزیز الحکیم **بقره (2) آیات 127 - 129.***؛
    بارالها، از ما بپذیر تو شنوا و دانایی.
    بارالها، ما دو را تسلیم خود قرار ده و از فرزندان ما نیز تسلیم امر تو باشند، عبادات ما را به ما بیاموز و توبه ما را بپذیر، تو توبه پذیر مهربانی.
    بارالها، در میان فرزندان ما پیامبری برگزین که آیات تو را بر مردم بخواند و کتاب حکمت به آنان آموزد و آنها را تزکیه کند؛ همانا تو عزیز و حکیمی.

امضاء

سکوت
    کسی که

13. تشكر

14. Top | #7

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,219
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    مورد تشکر
    204,181 در 63,569
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

نکته

در آیه 129 سوره بقره ملاحظه شد که ابراهیم و اسماعیل از خداوند خواستند در میان امتی از ذریه آنان پیامبری برگزین که آیات الهی را بر مردم بخواند و کتاب و حکمت به آنان آموزد و آنان را تزکیه کند، این دعای ابراهیم و اسماعیل چه زمانی مستجاب شد؟
    در حدیث آمده است که پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله فرمود: ( انا دعوة ابی ابراهیم؛ **تفسیرالبرهان ج 1، ص 156.***
    من به واسطه دعای پدرم ابراهیم به دنیا آمدم و مبعوث شدم).
    بنگر بین زمان دعای ابراهیم، و مستجاب شدن آن و به دنیا آمدن و مبعوث شدن حضرت محمد صلی الله علیه و آله چقدر فاصله است!و از تأخیر استجابت دعا مأیوس مشو.

امضاء

سکوت
    کسی که

15. تشكر

16. Top | #8

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,219
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    مورد تشکر
    204,181 در 63,569
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

دعای حضرت لوط علیه السلام

لوط که در زمان حضرت ابراهیم می زیست پسر برادر آن حضرت و پیامبران هلی در شهر سدوم بود او مردم شهر خود را به توحید و پاکی و درستی دعوت می کرد. ثمره ده ها سال تبلیغ و فراخوانی او، گرایش افرادی اندک بود. در میان مردم آن شهر، فساد اخلاق و آلودگی به اوج رسید به گونه ای که پیشتر سابقه نداشت. لوط که مردم را از گناه باز میداشت، تهدیدش کردند که اگر از تبلیغ دست برندارد او را از شهر بیرون می کنند. و گاه به نشانه تمسخر به او می گفتند: اگر راست می گویی عذاب الهی را برای ما بیاور. لوط دست به دعا برداشت و گفت:
    رب انصرنی علی القوم المفسدین **عنکبوت (29) آیه 30***؛
    بارالها، مرا بر قوم تبه کار و هرزه پیروز فرما؛
    لوط به مردم اعلام کرد من با کردار ناشایست شما دشمنم و دست به دعا برداشت و گفت:
    رب نجنی و اهلی مما یعلمون **شعراء (26) آیه 168***؛
    بارالها، من و خاندانم را از کردار ناشایست آنها نجات بخش.
    عذاب الهی بر آن مردم در رسید. لوط و خاندان و پیروان اندکش شبانه از شهر بیرون رفتند و صبحگاهان فرشتگان الهی عذاب آسمانی را بر مردم فاسق و تبه کار شهر سدوم فرود آوردند.

امضاء

سکوت
    کسی که

17. تشكر

18. Top | #9

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,219
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    مورد تشکر
    204,181 در 63,569
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

دعای سربازان طالوت

یکی از داستانهای قرآنی داستان طالوت و جالوت است. بنی اسرائیل پس از دوره حضرت موسی علیه السلام به پیغمبر خود می گویند: ( فرماندهی را بر ما بگمار تا به فرمان او در راه خدا پیکار کنیم). از جانب حق تعالی، طالوت به فرماندهی آنان گماشته می شود. در آغاز آنان از این انتصاب رخ برمیتابند و نمی پذیرند. سرانجام با تأکید پیامبر الهی به آن تن می دهند و در رکاب او برای نبرد با جالوت کافر تبهکار و لشکر او حرکت می کنند.
    دو لشکر مقابل یکدیگر صف آرایی می کنند و آماده نبرد می شوند. سربازان موحد طالوت در این هنگام دست به دعا برمیدارند و می گویند:
    ربنا افرغ علینا صبراً و ثبت اقدامنا و انصرنا علی القوم الکافرین **بقره (2) آیه 250.***؛
    بارالها، صبر و پایداری بر ما فرو ریز، و گامهای ما را استوار دار و ما را بر کافران پیروز فرما.
    و سپس به کارزار می پردازند، موحدان پیروز، و کافران فراری می شوند.

امضاء

سکوت
    کسی که

19. تشكر

20. Top | #10

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,219
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    مورد تشکر
    204,181 در 63,569
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

دعای سلیمان علیه السلام برای حکومتی بی نظیر

سلیمان و پدرش داوود از پیامبران الهی بودند که خداوند در قرآن کریم از آنان به نیکی یاد می کند. از آن جا که سلیمان علیه السلام شیفته اسب بود، لشکریان او مسابقه اسب دوانی ترتیب داده بودند تا برای نبرد با دشمن آماده باشند، و سلیمان از آن سان می دید. مسابقه به درازا کشید و وقت فضیلت نماز سپری شد، خداوند که خواست سلیمان را بیازماید، جنازه ای بر تخت او افکند. سلیمان به درگاه الهی رو کرد و دست به دعا برداشت و گفت:
    رب اغفرلی و هب لی ملکا لاینبغی لاحد من بعدی انک انت الوهاب **ص (38) آیه 35.***؛
    خداوندا مرا بیامرز وحکومتی به من ببخش که شایسته هیچ کس پس از من نباشد، همانا تو بسیار عطا کننده ای.
    خداوند متعال هم خواست او را بر آورد و حکومتی بی نظیر به او عطا کرد. پس از گذشت هزاران سال هنوز هم داستان ملک سلیمان بر سر زبانهاست و از آن بزرگی و عظمت یاد می شود.

امضاء

سکوت
    کسی که

21. تشكر

صفحه 1 از 7 12345 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع