صفحه 4 از 7 نخستنخست 1234567 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 70

موضوع: داستانهایی از دعا ـجلد اول )

1. Top | #31

عنوان کاربر
    مدير بخش
    شماره عضویت
    9091
    نوشته
    3,982
    صلوات
    114
    دلنوشته
    1
    برقامت رعای محمد(ص) صلوات
    مورد تشکر
    7,532 در 2,244
    دریافت
    0
    آپلود
    0

بهترين كار روى زمين دعا است

امام صادق (عليه السلام) فرمودند: اميرالمومنين (عليه السلام) مى فرمايد: محبوب ترين كارها در روى زمين براى خداى عزوجل دعا است وبهترين عبادت پرهيز كارى وپارسائى است.
    امام صادق (عليه السلام) فرمودند امير المومنين (عليه السلام) مردى بودند كه بسيار دعا مى كردند.
    امام صادق (عليه السلام) فرمودند: رسول خدا فرمودند: دعا سلاح مومن و ستون دين ونور آسمان ها وزمين است.
    امام صادق از اميرالمومنين روايت نمودند كه فرمودند: دعا كليد نجات و گنجينه رستگاريست وبهترين دعاء آن دعائى است كه از سينه پاك ودلى پرهيزكار برآيد ووسيله نجات در مناجات است.
    وخلاصى به اصلاح آيد وچون فزع وبى تابى سخت شود.فزع وپناهگاه خدا است. (٤٩).
    نجاتم ده گرفتارم الهى
    غريب وبى پرستارم الهى
    از آن ترسم كه در روز قيامت
    خورم از كرده هاى خود ملامت
    مقرم (٥٠) اى خدا بر جرمهايم
    به بخشايم الهى بينوايم

آيا توگفتى خدايا من چشم مى خواهم محمد ابن عجلان ثروتش را از دست داد وبه شدت فقير شد ومقدار زيادى نيز بدهكار گرديد، بالاخره به فكر افتاد كه نزد حاكم مدينه كه از خويشاوندان بود برود واز نفوذ وموقعيت اواستفاده كند.
    در بين راه اوبه پسر عموى امام صادق (عليه السلام) رسيد پس از سلام و احوال پرسى: پسر عموى امام از اوپرسيد: « كجا مى روى؟ » .
    محمد گفت: مقدار زيادى بدهى دارم: بنابر اين نزد امير مى روم تا كارم را اصلاح كند.
    پسر عموى امام گفت: از پسر عمويم امام صادق (عليه السلام) چند حديث قدسى شنيدم كه مى خواهم برايت نقل كنم.
    گفت: خداوند مى فرمايد: به عزت وجلالم سوگند، كسى كه به غيرمن اميدوار باشد، اميدش را قطع مى كنم.
    ونيز مى فرمايد: واى بر اين بنده: اوبدون اينكه ما را بخواند واز ما بخواهد نعمت هاى خود را به اوعطا نموديم: آيا اگر ما را بخواند ودر خواستى نمايد خواسته اش را رد مى كنيم؟
    ما عدم بوديم: تقاضامان نبود
    لطف حق: ناگفته مامى شنود
    آيا وقتى خداوند به توگوش ودهان ودست وپا داد توآنها را از خداوند خواسته بودى؟
    محمد كه اين احاديث را براى اولين مرتبه مى شنويد، با اشتياق گفت: دوباره آنها را برايم بخوان.
    پسر عموى امام (عليه السلام) دوباره احاديث را خواند ومحمد با دقت به آنها گوش فرا داد بالاخره فرمايش خداوند در اواثر كرد وگفت: به خدا اميد وار شدم وكارم را به اوواگذار كردم.
    اين را گفت ورفت وبه خانه برگشت: طولى نكشيد كه گرفتارى هايش ‍ برطرف گرديد وقرض هايش پرداخت شد. (٥١)
    شدم مغرور از غفارى تو
    ز يادم رفته بود قهارى تو
    الهى وقت بيدارى رسيده
    ز لطف تومرايارى رسيده
    پناهم ده الهى بى پناهم
    مسوزان لاله هاى اشك آهم

امضاء

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #32

عنوان کاربر
    مدير بخش
    شماره عضویت
    9091
    نوشته
    3,982
    صلوات
    114
    دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    7,532 در 2,244
    دریافت
    0
    آپلود
    0

بهترين كار روى زمين دعا است

امام صادق (عليه السلام) فرمودند: اميرالمومنين (عليه السلام) مى فرمايد: محبوب ترين كارها در روى زمين براى خداى عزوجل دعا است وبهترين عبادت پرهيز كارى وپارسائى است.
    امام صادق (عليه السلام) فرمودند امير المومنين (عليه السلام) مردى بودند كه بسيار دعا مى كردند.
    امام صادق (عليه السلام) فرمودند: رسول خدا فرمودند: دعا سلاح مومن و ستون دين ونور آسمان ها وزمين است.
    امام صادق از اميرالمومنين روايت نمودند كه فرمودند: دعا كليد نجات و گنجينه رستگاريست وبهترين دعاء آن دعائى است كه از سينه پاك ودلى پرهيزكار برآيد ووسيله نجات در مناجات است.
    وخلاصى به اصلاح آيد وچون فزع وبى تابى سخت شود.فزع وپناهگاه خدا است. (٤٩).
    نجاتم ده گرفتارم الهى
    غريب وبى پرستارم الهى
    از آن ترسم كه در روز قيامت
    خورم از كرده هاى خود ملامت
    مقرم (٥٠) اى خدا بر جرمهايم
    به بخشايم الهى بينوايم

آيا توگفتى خدايا من چشم مى خواهم محمد ابن عجلان ثروتش را از دست داد وبه شدت فقير شد ومقدار زيادى نيز بدهكار گرديد، بالاخره به فكر افتاد كه نزد حاكم مدينه كه از خويشاوندان بود برود واز نفوذ وموقعيت اواستفاده كند.
    در بين راه اوبه پسر عموى امام صادق (عليه السلام) رسيد پس از سلام و احوال پرسى: پسر عموى امام از اوپرسيد: « كجا مى روى؟ » .
    محمد گفت: مقدار زيادى بدهى دارم: بنابر اين نزد امير مى روم تا كارم را اصلاح كند.
    پسر عموى امام گفت: از پسر عمويم امام صادق (عليه السلام) چند حديث قدسى شنيدم كه مى خواهم برايت نقل كنم.
    گفت: خداوند مى فرمايد: به عزت وجلالم سوگند، كسى كه به غيرمن اميدوار باشد، اميدش را قطع مى كنم.
    ونيز مى فرمايد: واى بر اين بنده: اوبدون اينكه ما را بخواند واز ما بخواهد نعمت هاى خود را به اوعطا نموديم: آيا اگر ما را بخواند ودر خواستى نمايد خواسته اش را رد مى كنيم؟
    ما عدم بوديم: تقاضامان نبود
    لطف حق: ناگفته مامى شنود
    آيا وقتى خداوند به توگوش ودهان ودست وپا داد توآنها را از خداوند خواسته بودى؟
    محمد كه اين احاديث را براى اولين مرتبه مى شنويد، با اشتياق گفت: دوباره آنها را برايم بخوان.
    پسر عموى امام (عليه السلام) دوباره احاديث را خواند ومحمد با دقت به آنها گوش فرا داد بالاخره فرمايش خداوند در اواثر كرد وگفت: به خدا اميد وار شدم وكارم را به اوواگذار كردم.
    اين را گفت ورفت وبه خانه برگشت: طولى نكشيد كه گرفتارى هايش ‍ برطرف گرديد وقرض هايش پرداخت شد. (٥١)
    شدم مغرور از غفارى تو
    ز يادم رفته بود قهارى تو
    الهى وقت بيدارى رسيده
    ز لطف تومرايارى رسيده
    پناهم ده الهى بى پناهم
    مسوزان لاله هاى اشك آهم

امضاء

4. Top | #33

عنوان کاربر
    مدير بخش
    شماره عضویت
    9091
    نوشته
    3,982
    صلوات
    114
    دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    7,532 در 2,244
    دریافت
    0
    آپلود
    0

اى خدا به فريادم برس

روزى زنى بچه شير خوارش را در بغل گرفته بود واز روى پلى كه بر روى رود خانه احداث شده بود، مى گذشت: ناگاه بر اثر ازدحام مردم ، زن به زمين افتاد وبچه از دستش رها شده در رودخانه افتاد.
    جريان آب رودخانه تند بود وآب بچه را با سرعت خود برد.
    زن خود را به ساحل رساند ودر حالى كه دنبال فرزندش مى دويد، از مردم كمك مى خواست ولى جريان آب به قدرى تند بود كه نمى توانستند كودك را از آب بگيرند.
    بالاخره جريان آب: كودك را به قسمتى از رودخانه برد كه آب رودخانه چرخ آسيابى را به حركت درمى آورد، تصادفا كودك وارد اين جريان گرديد وبه سرعت به طرف چرخ آسياب برده شد.
    در آخرين لحظه كه زن يقين كرد هيچ كس نمى تواند به فريادش برسد و فرزندش را نجات دهد.
    زن سر به آسمان بلند كرد وگفت:
    اى خدا به فريادم برس!
    در همان لحظه آب از رفتن ايستاد واز حركت باز ماند.
    زن دست دراز كرد وكودكش را از روى آب برداشت وشكر الهى را به جاى آورد.
    حضرت صادق (عليه السلام) فرمودند: خداوند تبارك وتعالى مى داند كه بنده اش چه مى خواهد هر گاه به درگاهش دعا كند، ليكن دوست دارد كه حاجتها به درگاهش شرح داده شود، پس هر گاه دعا كردى حاجتت را نام ببر.
    امام صادق (عليه السلام) فرمودند: خداى عزوجل اجابت نكند دعائى كه از روى دل غافل باشد، پس هر گاه دعا كردى به دل توجه كن ويقين داشته باش كه اجابت شود. (٥٤)
    نجاتم ده خداوندا كه مردم
    به زير بار محنت جان سپردم
    اگر دستم نگيرى زين بلايا
    من دوست على وآل طاها

امضاء

5. Top | #34

عنوان کاربر
    مدير بخش
    شماره عضویت
    9091
    نوشته
    3,982
    صلوات
    114
    دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    7,532 در 2,244
    دریافت
    0
    آپلود
    0

نام هاى خدا بسيار است

حضرت صادق (عليه السلام) فرموده اند: هر گاه يكى از شما حاجتى مى خواهد، پس پروردگار را ستايش كند واورا مدح گويد، زيرا هرگاه مردى از سلطانى حاجتى خواهد بهترين سختى كه توانائى آن را دارد براى اوآماده مى سازد، پس چون حاجتى خواستى خداى عزيز را تمجيد وستايش كنيد وبا اين بيان.گوئى:
    يا اجود من اعطى
    يا خير من سئل
    يا ارحم من استرحم
    يا احد يا صمد
    يا من لم يلد ولم يولد
    ولم يكن له كفوا احد
    يا من لم يتخذ صاحبه ولاولدا
    يا من يفعل ما يشا ويحكم ما يريد
    ويقضى ما احب

امضاء

6. Top | #35

عنوان کاربر
    مدير بخش
    شماره عضویت
    9091
    نوشته
    3,982
    صلوات
    114
    دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    7,532 در 2,244
    دریافت
    0
    آپلود
    0

(این هم فضل خداوند است)

روایت شده که در بنی اسرائیل عابدی بود. خداوند به داوود علیه السلام وحی فرمود: این عابد ریاکار است. وقتی که مرد حضرت داوود علیه السلام به تشییع جنازه اش نرفت، اما دیگران رفتند و چهل نفر بر او نماز خواندند و گفتند: پروردگارا ما جز نیکی از او سراغ نداریم و تو به او داناتری، پس بیامرز او را.
    اللهم انا لانعلم منه الا خیرا و انت اعلم به منا فاغفر له
    چون او را غسل دادند چهل نفر دیگر آمدند و همینطور گفتند: چون از باطنش خبر نداشتند.
    به حضرت داوود علیه السلام وحی رسید که چرا تو بر او نماز نگزاردی؟
    عرض کرد: پروردگارا برای اینکه خبر دادی که این عابد ریاکار است. ندا رسید درست است، اما چون جمعی شهادت به خوبیش دادند ما هم امضاء کردیم و او را آمرزیدیم. این هم یکی از فضل های پروردگار عالم است که بدون استحقاق بنده اش را عذاب نمی کند

امضاء

7. Top | #36

عنوان کاربر
    مدير بخش
    شماره عضویت
    9091
    نوشته
    3,982
    صلوات
    114
    دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    7,532 در 2,244
    دریافت
    0
    آپلود
    0

(يا سميع ويا بصير

واز نامهاى خداوند عزوجل بسيار بگومثل دعاى جوشن كبير زيرا نام خدا بسيار است وصلوات بر محمد (صلى الله عليه و آله و سلم) وآلش ‍ بفرست و...
    حضرت صادق (عليه السلام) فرمودند: مردى وارد مسجد شد وپيش از ستايش خداوند وصلوات بر پيغمبر (صلى الله عليه و آله و سلم) شروع به دعا كرد، رسول خدا (صلى الله عليه و آله و سلم) فرمودند اين بنده در دعا ودرخواست از پروردگارش شتاب كرد، سپس مرد ديگرى وارد شد ونماز خواند وخداى عزوجل را ستايش كرد وبر رسول خدا (صلى الله عليه و آله و سلم) صلوات فرستاد، پس رسول خدا به اوفرمودند: بخواه تا به توداده شود.
    حضرت صادق (عليه السلام) فرمودند:هر كس دوست دارد دعايش به اجابت برسد بايد كسب خود را پاك وحلال كند. (٥٥)
    بنده عاصى اگر در تونيايد
    پس به كجا رهسپار گردد گران
    اى در توآزادى بنده مظلوم
    موجب آرامش وهم سر وسامان

امضاء

8. Top | #37

عنوان کاربر
    مدير بخش
    شماره عضویت
    9091
    نوشته
    3,982
    صلوات
    114
    دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    7,532 در 2,244
    دریافت
    0
    آپلود
    0

اول براى خود دعا نكن

رسول خدا (صلى الله عليه و آله و سلم) فرمودند:
    من صلى به قوم فاختص نفسه بالدعاء دونهم فقد خانهم
    هر كس با مردم نماز بخواند وبراى خودش دعا كند به ديگران جفا كرده است.
    ١- امام حسن (عليه السلام) مى فرمايند: مادرم زهرا (عليه السلام) شب هاى جمعه اصلانمى خوابيدند. از اول شب تا صبح در محراب عبادت خود پيوسته براى مومنين ومومنات دعا مى فرمودند.
    يك با از اوپرسيدم: اى مادر! چرا براى خود دعا نمى كنى همانگونه كه به ديگران دعا مى كنى.
    مادرم فرمودند: فرزندم اول همسايه سپس براى خود (٥٦).
    ٢- امام صادق (عليه السلام) فرمودند: هر كس چهل نفر از برادرانش را در دعا بر خود مقدم بدارد، سپس درباره خود دعا كند، دعايش درباره آنان. درباره خودش مستجاب مى شود (٥٧).
    ٣- خداوند به حضرت موسى (عليه السلام) وحى كرد كه با دهانى پاك كه با آن گناه نكرده اى: دعا كن ومرا بخوان.
    حضرت موسى (عليه السلام) عرض كرد: چگونه؟
    خداوند متعال فرمود: توبه وسيله دهان ديگران گناه نكرده اى: با دهان ديگران مرا بخوان ا يعنى به گونه اى رفتار كن تا مردم: شب وروز تورا دعا كنند. (٥٨).
    اى خدا از كرده هاى خويش پشيمانم دگر
    طالب داروى عف وفكر و درمان دگر
    آب بخشش بر سر وروى من لب تشنه ريز
    چونكه از گرماى عصيان سخت عطشانم دگر

امضاء

9. Top | #38

عنوان کاربر
    مدير بخش
    شماره عضویت
    9091
    نوشته
    3,982
    صلوات
    114
    دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    7,532 در 2,244
    دریافت
    0
    آپلود
    0

اين دعا را بخوان

شخصى به نام يونس بن عمار « كه لكه هاى از بيمارى در صورتش پيدا شده بود » مى گويد: به حضور امام صادق (عليه السلام) رفتم وبه آن حضرت گفتم: « اين لكه هايى كه در چهره ام پيدا شده: مردم مى گويند هرگاه خداوند به بنده اى توجه ولطف ندارد، اورا به چنين بيمارى مبتلا مى نمايد » .
    امام صادق (عليه السلام) فرمودند: مومن آل ياسين داراى انگشتان شل و بى حس وبى حركت بود وبا همان انگشتان به مردم اشاره مى فرمود: اى مردم از رسولان خدا پيروى كنيد (٥٩).
    بنابر اين مومن به هر بلائى مبتلامى شود.
    يونس مى گويد: آنگاه امام صادق: (عليه السلام) براى رفع آن بيمارى: به من دستور العملى داد وفرمود:
    هنگامى كه ثلث آخر شب فرا رسيد در آغاز آن وضوبگير وسجده دوم و ركعت اول نماز « شبى » اين دعا را بخوان:
    يا على يا عظيم يا رحمان يا رحيم يا سامع الدعوات يا معطى الخيرات: صل على محمد وآل محمد واعطنى من خير الدنيا والاخره ما انت اهله و اصرف عنى من شرالدنيا والاخره ما انت اهله واذهب عنى بهذاالوجع فانه قد غاظنى واحزننى.
    اى خداى بزرگ وبزرگوار، اى مهربان وبخشنده: اى شنونده دعاها، اى بخشنده نيكى ها، بر محمد وآلش درود بفرست: وخير دنيا وآخرت را از من عطا فرما، آنگونه كه شايسته رحمت تواست واين درد را از من دور ساز، كه اين درد مرا خشمگين وغمگين نموده است.
    آنگاه امام صادق (عليه السلام) فرمودند: « در دعا ونيايش: پافشارى و اصرار كن » .
    يونس مى گويد: طبق دستور امام عمل كردم هنوز به كوفه نرسيده بودم كه خداوند همه آن بيمارى ونشانه هايش را از من زدود. (٦٠)
    يا رب به اشك چشم اسيران دربدر
    يارب به آه وناله اطفال بى پدر
    يارب به نور چهره نورانى رسول
    آن چهره كه خون جبينش نموده تر
    يا رب تشنگان بيابان كربلا
    از جرم ما وكرده صديق در گذر

امضاء

10. Top | #39

عنوان کاربر
    مدير بخش
    شماره عضویت
    9091
    نوشته
    3,982
    صلوات
    114
    دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    7,532 در 2,244
    دریافت
    0
    آپلود
    0

اين گريه از شادى وخوشحالى است

حكايت كرده اند كه پيامبرى به بيابانى رسيد، ديد سنگ كوچكى آب زيادى كه خيلى بيش از اندازه وتناسب سنگ است بيرون مى آيد.
    پيامبر ايستاد وحيران شد ودر شگفت شد وبا خود گفت: اين چه سنگ و آبى است.
    خداوند سنگ را به سخن در آورد وگفت: اى پيغمبر اين آبى كه تومى بينى گريه من است كه از آن روزى كه خداوند فرمود: دوزخ وآتش جهنم را به سنگ گرم وسوزان كنند من از حسرت وترس مى گريم...
    پيغمبر كه اين را از سنگ شنيد دعا كرد وگفت: خداوندا اين سنگ را از آتش ‍ ايمن گردان: ندا رسيد كه ما اورا از آتش ايمن كرديم مدتى گذشت باز گذر پيغمبر به آن سنگ افتاد، ديد باز سنگ مى گريد گفت: خداوندا اورا از آتش ‍ ايمن كردى ولى باز سنگ مى گريد؟
    سنگ به فرمان خدا به سخن در آمد وگفت: اى پيامبر گريه اولى من غم و حسرت بود، ولى اين گريه از شادى وخوشهالى است. (٦١)
    جز توكسى نيست رئوف رحيم
    هم توئى ببخشاى به ما اى كريم
    گربكنى رانده مرا از درت
    دست من دامن پيغمبرت
    تا كه بود مهر على در دلم
    حل شده بينم همه مشكلم

امضاء

11. Top | #40

عنوان کاربر
    مدير بخش
    شماره عضویت
    9091
    نوشته
    3,982
    صلوات
    114
    دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    7,532 در 2,244
    دریافت
    0
    آپلود
    0

دعا ناتمام بود كه...

زاهد مجاهد مرحوم حاج شيخ محمد تقى بافقى آنچنان علاقمند زياد شدن طلاب علوم دينى كه وقتى در قم طلاب ومحصلين زياد شدند مرحوم آيه الله حائرى از پذيرفتن طلاب تازه وارد خوددارى كرده بلكه جواب مى فرمايد، آنها مايس شده مراجعه به معظم له يعنى شيخ بافقى مى كردند، ايشان آنها را تسلى وتسكين داده وحتى الامكان وسائل ماندن و تحصيل آنها را فراهم مى نمود وبه آيه الله حائرى مى گفت: مگر نان ده و رزاق اينها شما هستيد كه از زياد شدن آنها استنكاف دارى ومانع مى شويد هر آن كس كه دندان دهد نان دهد.
    مرحوم حائرى مى فرمايد: اول ماه كه پول نرسيد چه بايد نمود مى فرمود: آن به عهده من: اگر در هنگام پرداخت نرسد مرا خبر كنيد تا از رزاق ذوالقوه المتين وصول ودريافت رزق نوكران وليش صاحب الامر نمايم.
    از قضا بعضى از اوقات كه دير مى شد به ايشان خبر مى دادند ومرحوم حائرى مى گفت: حالاتوجواب طلاب را بده: بدون تامل مى گفت: اگر تا بعد از ظهر از خدا وصول شهريه نكنم بنده اونباشم: سپس مى آمد در مدرسه دار العلم قم ومحصلين دينى را جمع كرد وگفت: با من به مسجد بالاى سر حضرت بيائيد كه با خدا كارى دارم.
    طلاب قم كه از دل به اومعتقد واز صميم قلب اورا دوست مى داشتند پشت سر به مسجد رفتند، ايشان در جلوى آنها مشغول دعا وصلوات بر پيغمبر وآل اوشده ومى گفت: خدايا اينان نوكران وسربازان ولى وحجت تواند وغير از تويار ومولاوآقائى ندارند يا الان شهريه اينها را بده ويا آنقدر در اين مسجد با اين ها دعا كرده وصلوات فرستاده تا عنايت بفرمائى.
    اتفاقا دعا ناتمام بود كه باب فرج بر رخ آنها گشود وپول وشهريه طلاب رسيد حتى گاهى مى گفت: خدايا يا آخوند بافقى را مرگ ويا طلاب را نان بده وآنقدر نزد خدا عزيز بود كه فورا دعايش مستجاب مى شد وبراى محصلين شهريه مى رسيد. (٦٢)
    جمله غريقيم به بحر فنا
    ذات توپاينده بود در بقا
    چشم اميد توبر فضل تواست
    خود كژى كرده ماكن درست

امضاء

صفحه 4 از 7 نخستنخست 1234567 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)