صفحه 2 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 54

موضوع: داستانهای ازخدا ( جلد اول)

1. Top | #11

عنوان کاربر
    مدير بخش
    شماره عضویت
    9091
    نوشته
    3,977
    صلوات
    114
    دلنوشته
    1
    برقامت رعای محمد(ص) صلوات
    مورد تشکر
    7,529 در 2,243
    دریافت
    0
    آپلود
    0

(دست غیبی ما را نجات داد)

کارگری که اهالی یکی از روستاهای قزوین بود به تهران رفته تا با فعالیت و دسترنج خود قوت و پولی تهیه کند و به ده خود برگشته و با زن و بچه خود برای امرار معاش از آن پول استفاده نماید، پس از کار کردن مدتی، پول خوبی به دستش آمد و عازم ده خود گردید .
    یک مرد تبهکاری از جریان این کارگر ساده مطلع می شود و تصمیم می گیرد که دنبال او رفته و به هر قیمتی که هست پول او را بدزدد و تصاحب نماید کارگر سوار اتومبیل شده و با خوشحالی عازم ده شد، غافل از اینکه مردی بد طینت در کمین اوست. بعد از آنکه به ده رسید و به خانه خود نزد زن و بچه اش رفت، آن دزد خائن، شبانه به پشت بام می رود و از سوراخی که پشت بام گنبدی شکل خانه های آن ده معمولاً داشته و اطاق آنها نیز دارای چنین سوراخی بود، کاملاً متوجه آن کارگر می شود، در این میان می بیند که وی پول را زیر گلیم می گذارد.
    از آنجائی که شیطان استاد است به پیرو خود دزد چنین یاد می دهد، وقتی که آنها خوابیدند، بچه شیرخوار آنها را به حیاط برده و بیدار کن و به گریه اش بینداز از صدای گریه او پدر و مادر بیرون می آیند، در همان موقع با شتاب خود را به پول برسان و حتماً به نتیجه می رسی.
    پدر و مادر می خوابند، نیمه های شب، دزد، آرام آرام وارد اطاق شده بچه شیرخوار را به انتهای حیاطی که وسیع بود آورده و به گریه می اندازد و در همانجا بچه را می گذارد و خودش را پنهان می نماید.
    از گریه بچه، پدر و مادر بیدار می شوند و از این پیشامد عجیب، وحشت زده و ناراحت با شتاب به سوی بچه می دوند، در همین وقت، دزد خود را سر پول رسانده، همینکه دستش به پول می رسد، زلزله مهیب سرسام آور به قزوین رسیده، همان اطاق به روی آن خبیث خراب می شود و او در میان خروارها خاک و آوار در حالی که پول را بدست گرفته، به جهنم واصل می شود.
    اهل خانه نجات پیدا می کنند ولی از این جریان اطلاع ندارند و گاهی با خود می گویند: دست غیبی ما را نجات داد.
    پس از چند روزی که خاک ها را به این طرف و آن طرف ریختند تا اثاثیه خانه و پول معهود را بدست بیاورند ناگاه چشمشان به لاشه آن خیانتکار که پول ها را به دست گرفته می افتد و از سر مطلب واقف می گردند.
    خمیر مایه استاد شیشه گر، سنگ است - عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد (11)

امضاء

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #12

عنوان کاربر
    مدير بخش
    شماره عضویت
    9091
    نوشته
    3,977
    صلوات
    114
    دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    7,529 در 2,243
    دریافت
    0
    آپلود
    0

(امدادهای غیبی)

در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، در عملیات والفجر8 که منجر به آزادسازی بندر استراژیکی فاو شد، یکی از پزشکان متعهد می گفت:
    بیمارستان صحرائی در خط جبهه به راه انداخته بودیم، هر روز بمباران می شد، در بیمارستان سایت - محل موشک انداز زمین به هوا - برای صید هواپیماهای دشمن قرار داشت.
    هنگام حمله هوائی دشمن، کارکنان اورژانس، بسیار مشتاق بودند منظره برخورد موشک به هواپیمای دشمن را ببینند، در یکی از این حملات بمب دشمن به آزمایشگاه بیمارستان خورد.
    در همان روز حدود پنجاه نفر از بهترین افراد بهداری ما در بیرون بیمارستان تجمع کرده بودند که منظره پرتاب موشک را بسوی هواپیمای دشمن ببینند یکی از کارکنان صدا زد، آقایان و خانمها با عجله داخل بیمارستان بیائید، آنها با عجله وارد بیمارستان شدند، در همان لحظه بمبی از ناحیه دشمن پرتاب شد و صاف به محل تجمع قبلی افتاد و منفجر شد، و همه کارکنان که وارد بیمارستان شده بودند جان سالم بدر بردند، و این یکی از امدادهای الهی بود که دو بمب یکی به بیمارستان و دیگری به بیرون بیمارستان پرتاب شد، آنگاه که در بیرون منفجر شد، آنها در داخل بیمارستان بودند.(12)

امضاء

4. Top | #13

عنوان کاربر
    مدير بخش
    شماره عضویت
    9091
    نوشته
    3,977
    صلوات
    114
    دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    7,529 در 2,243
    دریافت
    0
    آپلود
    0

(حق به حق دار رسید)

نقل کرده اند در زمان حضرت داوود علیه السلام شخص بیکاری بوده و کار و کاسبی نداشتند. مکرر دعا می کرد: اللهم ارزقنی رزقا حلالا واسعا.
    این دعا می کرد دائم کای خدا - روزی بی رنج و زحمت ده مرا
    مردم او را مسخره می کردند به او می خندیدند که عجب مرد احمقی است روزی بی رنج و زحمت از خدا می خواهد و حال آنکه همه مردم به کد یمین و عرق جبین کسب می کنند و روزی می خورند حتی داوود علیه السلام به زحمت از زره سازی نان می خورد، گاهی از روی طعنه به او می گفتند، اگر چیزی پیدا کردی تنها نخوری مرا هم صدا بزن و آن مرد متصل دعایش همین بود.
    تا که شد مشهود در شهر و شهیر - گه ز انبان تهی جوید پنیر
    تا که یک روز گرسنه و ناشتا در منزلش نشسته بود و مشغول دعا بود ناگاه در خانه باز شد و گاوی سرگذارد و وارد خانه شد، آن مرد گفت: روزی حلالی که از خدا می خواستم همین است، برخواست، گاو را روی زمین انداخت و سر گاو را برید، قدری از گوشت گاو را کباب کرد و خورد که صاحب گاو باخبر شد و به خانه آن مرد دوید، گاو را کشته دید، پرسید چرا گاو مرا کشتی، گفت:
    من مدتی بود از خدا روزی بی زحمتی می خواستم تا امروز برای من رسانید و دعایم را مستجاب کرد، صاحب گاو چند مشتی بر سر آن مرد فقیر زد و او را کشید و نزد داوود پیامبر برد و گفت: یا نبی الله از این مرد بپرس برای چه گاو مرا کشته است، داوود پرسید: چرا کشتی! فقیر عرض کرد:
    یا نبی الله از همه مردم بپرسید من مدت ها بود از خداوند روزی حلالی می خواستم تا امروز برای من رسانید.
    گفت داوود این سخنها را شنو - حجت شرعی در این دعوی بگو
    آن مرد عرض کرد: یا نبی الله مگر وعده های خدا دروغ است، خداوند فرموده: بخوانید مرا تا دعای شما را استجابت کنم.
    این بگفت و گریه در شد های های - تا دل داوود بیرون شد ز جای
    حضرت داوود به صاحب گاو فرمود خواهش می کنم امروز بروید و فردا بیایید.
    مثنوی گوید:
    تا روم من سوی خلوت در نماز - پرسم این احوال از دانای راز
    حضرت داوود شب به مناجات رفت و حکم این مسئله را از خدا خواست، خداوند هم حکم باطن مسئله را برای داوود بیان فرمود.
    فردا که شد باز صاحب گاو آن مرد را در محکمه قضاوت آورد و فریاد زد:
    زود گاوم را بده ای نابکار - از خدای خویشتن شرمی بدار
    جناب داوود در محکمه عدلیه نشست و به صاحب گاو فرمود: تو مرد مال داری هستی این مرد فقیر است گاو را به او ببخش و او را حلال کن. عرض کرد: یا نبی الله من دست بردار نیستم اگر قیمت گاوم را نگیرم، مردم به مال من طمع می کنند، هرکس یک چیز مرا ببرد فقیر می شوم، باید گدائی کنم. حضرت داوود فرمود: برو جمیع مالت و ثروتت را تسلیم این مرد کن و شکر کن که تا حال خدا تو را رسوا نکرده است اگر ندهی بدتر می شود. آن مرد بنا کرد فریاد کردن و داد زدن.
    آی، این چه حکمی است که داوود می کند این چه شرعی است، چرا به من ظلم می کنی.
    داوود فرمود: حکم خدا این است که تمام مال و یملک تو از این مرد است، زن و بچه ات، تمام غلام و کنیز او می باشند. آن مرد بنا کرد بر سر خود زدن و این طرف و آن طرف دویدن و شکایت از این حکم کردن، عوام هم زبان به ملامت داوود گشودند که تا امروز چنین ظلمی به کسی نشده است، این چه حکمی است، مردم هم کم کم جمع شدند .
    همیشه به این ترتیب بوده، هر مطلبی که تازگی داشته باشد مردم جمع می شوند از کمیت و کیفیت آن اطلاع پیدا کنند.
    حضرت داوود به مردم فرمود: این مرد شاکی، غلام پدر این مرد فقیر است از سفری می آمدند زیر فلان درخت رسیدند، این بدبخت آقای خود را کشته و اموال او را تصرف کرده و کاردی که او را با آن درخت کشته زیر آن درخت دفن کرده.
    تا کنون از بهر گاوی ای لعین - می زند فرزند او را بر زمین
    مردم به اتفاق داوود رفتند و زیر آن درخت را شکافتند و کارد را با کشته یافتند، پس همان کارد را دست آن مرد فقیر دادند و گفتند: قاتل پدرت را بکش، او نیز قاتل پدرش را کشت و تمام اموال او را تصرف کرد.

امضاء

5. Top | #14

عنوان کاربر
    مدير بخش
    شماره عضویت
    9091
    نوشته
    3,977
    صلوات
    114
    دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    7,529 در 2,243
    دریافت
    0
    آپلود
    0

(وارد بهشت شدند)

حضرت موسی علیه السلام عرض کرد: پروردگارا کدام یک از بندگان تو نزد تو عزیز و محترمند.
    خطاب شد ای موسی! آن کسی که در وقت قدرت و توانائی، عفو نماید، و اگر ظلمی به او کردند صبر کند، و انتقام نگیرد و از آنها درگذرد.
    امام سجاد علیه السلام فرمود: روز قیامت که مردم در صحرای قیامت جمع می شوند: منادی ندا می کند، کجایند اهل فضل، جماعتی بر می خیزند، خطاب می شود: به سوی بهشت بروید.
    ملائکه به آنها می رسند و می گویند: شما کیستید، کجا می روید؟ می گویند: ما اهل فضل هستیم و رو به بهشت می رویم.
    ملائکه می گویند: فضل شما در دنیا چه بود؟
    می گویند: ما کسانی هستیم که هرگاه به ما ظلم می کردند آنها را عفو می کردیم، و از آنها در می گذشتیم.
    ملائکه به آنها می گویند: داخل بهشت شوید فنعم اجر العاملین همین قدر در شرافت و فضیلت این صفت بس که از نیکوترین صفات پروردگار است.
    (14)

امضاء

6. Top | #15

عنوان کاربر
    مدير بخش
    شماره عضویت
    9091
    نوشته
    3,977
    صلوات
    114
    دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    7,529 در 2,243
    دریافت
    0
    آپلود
    0

(صورت زیبا اعمال خوبش بود)

در کتاب اربعین سید عظیم الشأن قاضی سعید قمی منقول است که از شیخ بهائی نقل می فرماید که فرمود:
    رفیقی در قبرستان اصفهان داشتم که همیشه بر سر مقبره ای مشغول عبادت بود و شبها گاهی به دیدنش می رفتم، روزی از او سئوال کردم از عجائب قبرستان چه دیده ای ؟
    عرض کرد: روز قبل در قبرستان جنازه ای را آوردند و در این گوشه دفن کردند و رفتند، هنگام غروب بوی گندی بلند شد و مرا ناراحت کرد، چنین بوی گندی در تمام عمرم استشمام نکرده بودم. ناگاه هیکل موحشه و مظلمه ای همانند سگ دیدم که بوی گند از او بود، این صورت نزدیک شد تا بر سر آن قبر ناپدید گردید، مقداری گذشت بوی عطری بلند شد که در مدت عمرم چنین بوی خوش نشنیده بودم در این هنگام صورت زیبا و دلربائی آمد و بر سر همان قبر محو شد اینها عجائب عالم ملکوت است که به این صورت ها ظاهر می شود، مقداری گذشت دیدم صورت زیبائی از قبر بیرون آمد ولی زخم خورده و خون آلود است.
    گفتم: پروردگارا به من بفهمان این دو صورت چه بود ؟
    به من فهماندند که آن صورت زیبا اعمال نیکویش بود و آن هیکل موحشه کارهای بدش و چون افعال زشتش بیشتر بود در قبر انیس همان است تا وقتی که پاک شود و نوبت صورت زیبا برسد.(15)

امضاء

7. Top | #16

عنوان کاربر
    مدير بخش
    شماره عضویت
    9091
    نوشته
    3,977
    صلوات
    114
    دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    7,529 در 2,243
    دریافت
    0
    آپلود
    0

من صاحب جنازه ام که دیدی

شیخ محمود عراقی از مرحوم نراقی نقل می کند که فرمود: در اوقات مجاورت در نجف اشرف، قحطی عجیبی پیش آمد، یک روز از خانه بیرون آمدم، درحالیکه همه بچه هایم گرسنه بودند، و صدای ناله هایشان بلند بود، برای رفع این هم بوسیله زیارت اموات به وادی السلام رفتم، دیدم جنازه ای را آوردند، به من گفتند: تو هم بیا، ما آمده ایم این را به ارواح اینجا ملحق کنیم.
    پس او را داخل باغ وسیعی نمودند، و در قصر عالی از قصوریکه در آن باغ بود جای دادند، و آن قصر مشتمل بر تمام لوازمات تعیش بود بنحو اکمل، من چون چنان دیدم از عقب آنها وارد آن قصر شدم دیدم جوانی است در زی پادشاهان بالای تختی از طلا نشسته.
    چون مرا دید به اسم خواند و سلام کرد و به سوی خود خواند و بالای تخت پهلویش جای داد و اکرام نمود، پس گفت: تو مرا نمی شناسی، من صاحب همان جنازه هستم که دیدی، اسم من فلان است و اهل فلان شهر و آن جمعیت را که دیدی ملائکه بودند که مرا از شهرم بسوی این باغ که باغهای بهشت برزخی است نقل دادند.
    چون این حرف را از آن جوان شنیدم غم از من برطرف شد و مایل به سیر و تماشای آن باغ شدم و چون بیرون شدم چند قصر دیگر را دیدم، چون در نظر آنها نظر نمودم، پدر و مادر و بعضی از ارحامم را دیدم، از من پذیرائی کردند خیلی از طعامشان لذت بردم درحالیکه در نهایت کیف و لذت بودم، یادم به زن و بچه هایم افتاد که گرسنه اند، یک دفعه متاثر شدم، پدرم گفت: مهدی تو را چه می شود؟
    گفتم: زن و بچه ام گرسنه اند .
    پدرم گفت: این انبار برنج است، عبایم را پر از برنج کردم، به من گفتند: بردار و با خود ببر، عبا را برداشتم، یک مرتبه دیدم در وادی السلام همان جای اول نشسته ام اما عبایم پر از برنج است، به منزل بردم عیالم پرسید از کجا آورده ای ؟گفتم چه کار داری؟
    مدت ها گذشت که از آن برنج مصرف می نمودند و تمام نمی شد بالاخره زنش اصرار زیاد کرد و مرحوم نراقی قضیه را آشکار کرد و چون زن رفت از آن بردارد اثری از برنج ندید

امضاء

8. Top | #17

عنوان کاربر
    مدير بخش
    شماره عضویت
    9091
    نوشته
    3,977
    صلوات
    114
    دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    7,529 در 2,243
    دریافت
    0
    آپلود
    0

(بدن تازه)

قبر شریف مرحوم کلینی رحمه الله علیه صاحب کافی در بغداد، سر پل قرار دارد وقتی یکی از حکام جور به فکر افتاد که قبر حضرت موسی بن جعفر علیه السلام را خراب کند، تا کسی به زیارت کاظمین نرود، وزیرش که در باطن شیعه بود، متحیر ماند چه کند نمی تواند حرفی بزند، چون اگر بفهمند شیعه است جانش در خطر است، همینطور که می آمدند، سر پل رسیدند وزیر گفت:
    اینجا قبر یکی از علمای این مذهب است و از نمایندگان موسی بن جعفر می باشد، اینها می گویند: جسد این شخص تازه است و نمی پوسد، اگر دیدی راست می گویند، صلاح نیست دست به قبر موسی بن جعفر بزنی. حاکم پذیرفت و فوراً امر کرد قبر کلینی را نبش کردند، دیدند جسد ایشان تر و تازه است و از آن عجیب تر اینکه طفل کوچک شیرخواری هم پهلوی او می باشد که جسدش تازه است معلوم نیست آیا بچه خود آن بزرگوار بوده یا از دیگری بوده، هرچه هست ببینید حیات چه می کند با خدا بودن چه می کند.
    اگر کسی متصل به معدن حیات شد او هم برخوردار می گردد، البته آل محمد - صلوات الله علیهم اجمعین - معدن هر خیری هستند، از آثار همین حیات است معجزاتی که از قبور مطهر ایشان و امامزادگان و علمای حقه مشاهده می شود زیرا جسد آنها هم حیات دارد

امضاء

9. تشكرها 2

10. Top | #18

عنوان کاربر
    مدير بخش
    شماره عضویت
    9091
    نوشته
    3,977
    صلوات
    114
    دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    7,529 در 2,243
    دریافت
    0
    آپلود
    0

(این هم فضل خداوند است)

روایت شده که در بنی اسرائیل عابدی بود. خداوند به داوود علیه السلام وحی فرمود: این عابد ریاکار است. وقتی که مرد حضرت داوود علیه السلام به تشییع جنازه اش نرفت، اما دیگران رفتند و چهل نفر بر او نماز خواندند و گفتند: پروردگارا ما جز نیکی از او سراغ نداریم و تو به او داناتری، پس بیامرز او را.
    اللهم انا لانعلم منه الا خیرا و انت اعلم به منا فاغفر له
    چون او را غسل دادند چهل نفر دیگر آمدند و همینطور گفتند: چون از باطنش خبر نداشتند.
    به حضرت داوود علیه السلام وحی رسید که چرا تو بر او نماز نگزاردی؟
    عرض کرد: پروردگارا برای اینکه خبر دادی که این عابد ریاکار است. ندا رسید درست است، اما چون جمعی شهادت به خوبیش دادند ما هم امضاء کردیم و او را آمرزیدیم. این هم یکی از فضل های پروردگار عالم است که بدون استحقاق بنده اش را عذاب نمی کند

امضاء

11. Top | #19

عنوان کاربر
    مدير بخش
    شماره عضویت
    9091
    نوشته
    3,977
    صلوات
    114
    دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    7,529 در 2,243
    دریافت
    0
    آپلود
    0

(خداوند بر هر کاری قادر است)

در سوره بقره خدای تعالی داستان عزیر را ذکر می فرماید: که خلاصه آیات و شان نزول و تفسیر آن این است که:
    عزیر از جمله پیغمبران بنی اسرائیل و حافظ تمام تورات بود و در بیت المقدس معلم و پیشوای یهودیان بود. وقتی با الاغش سفر می کرد، مقداری نان و انگور همراه داشت. به قریه ای رسید که سالیان پیش اهل آن هلاک شده بودند و جز استخوانهای پوسیده از ایشان باقی نمانده بود. عزیر از روی حیرت و تعجب نگاهی به این استخوان ها کرد و گفت:
    خدا این استخوان های پوسیده و ریسیده شده را چطور دو مرتبه زنده می فرماید. البته از روی شگفتی و استعجاب بود نه اینکه منکر قیامت و بعث شده باشد.
    خدای متعال برای اینکه بالحس به او بفهماند که قیامت نزد تو شگفت آور است ولی برای خدای تعالی اهمیتی ندارد، همانجا او را می راند و یکصد سال او به همین حال افتاده بود، لکن الاغش استخوانهایش هم پوسیده شد.
    اما تعجب اینجاست که انگور با آن لطافت تازه ماند، پس از یکصد سال خدا عزیر را زنده کرد، ملکی را به صورت بشر دید از او پرسید: شما چه مدت است که اینجا آمده اید؟
    عزیر گفت: یک روز است آمده ام و شاید بلکه کمتر از یک روز. ملک گفت: صد سال است که اینجا افتاده بودی. نگاه به الاغش کرد، دید استخوانش پوسیده شده. آن وقت ملک گفت نگاه به الاغت بکن ببین چه می کند. عزیر دید اعضا و ذرات بدن الاغ یک مرتبه به حرکت درآمده و به هم متصل شده و می چسبد. دست، پا، چشم و گوش و غیره به هم متصل شد و یک مرتبه الاغ کاملی درست شده و از جا حرکت کرد.
    بعلاوه گفت: عزیر، نگاه به انگورت کن که اصلاً خراب نشده و قدرت خدای را مشاهده کن و بدان که خدا بر هر چیز توانا است.
    عزیر از بیت المقدس برگشت. دید وضع شهر عوض شده. آنهائی را که می شناخت نمی دید. به نشانی که داشت به منزلش آمد، درب خانه اش را کوبید از داخل خانه گفتند: کیست؟
    گفت: من عزیرم.
    گفتند: شوخی می کنی، عزیر صد سال است که خبری از او نیست. آیا علامتی که در او بود - عزیر مستجاب الدعوه بود - من خاله تو هستم و کور شده ام از خدا بخواه تا چشمم را به من باز دهد و برگرداند. عزیر دعا کرد. چشم خاله اش بینا و روشن شد. جریان کارش را ذکر کرد و عبرتی برای خودش و دیگران گردید.

امضاء

12. Top | #20

عنوان کاربر
    مدير بخش
    شماره عضویت
    9091
    نوشته
    3,977
    صلوات
    114
    دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    7,529 در 2,243
    دریافت
    0
    آپلود
    0

گروهی در قیامت حیوانهای مختلفی هستند

از رسول خدا صلی الله علیه و آله روایت شده وقتی که معاذ از معنی این آیه: یوم ینفخ فی الصور فتاتون افواجا(1) در روز قیامت که صور دمیده می شود دسته دسته می آیید.
    پرسید یعنی چه؟ حضرت فرمود:
    ای معاذ مطلب بزرگی را پرسش نمودی. پس اشک در چشم مبارک حضرت حلقه زد و فرمود:
    امت من در روز قیامت ده گروه می شوند که البته خداوند این ده گروه را از جمله مسلمین جدا می کند و صورتشان را تغییر می دهد:
    عده ای به شکل میمون.
    بعضی به صورت خوک.
    پاره ای دست و پا بریده.
    برخی کور و گروهی گنگ و کرند.
    و طایفه ای وارد محشر می شوند در حالیکه زبانشان را می جوند و چرک از دهان آنها بیرون می آید و اهل محشر از گند و بوی آنها در زحمتند.
    و عده ای برعکس و وارونه سرنگون وارد محشر می شوند و به همان حال آنها را عذاب می برند.
    وعده ای به شاخه ای از آتش آویخته شده اند.
    و دسته ای بوی بد آنها از مردار بیشتر است.
    و دسته دیگر لباسهائی از قطران است بر آنها پوشانیده باشند که به پوستهایشان چسبیده باشد.
    پرسید اینها چه کسانی هستند؟
    فرمود: آن کسی که صورت میمون وارد محشر می شود، نمام یعنی سخن چین و آن کسی است که میان دو نفر را به هم می زند و سخن هریک را که درباره دیگری گفته برای او خبر برد.
    آنکه به شکل خوک می آید خورنده مال حرام است، کسی که مثلاً در کسبش کم فروشی کرده، غش در معامله کرده و مال مردم را خورده.
    و آنکه سرنگون است کسی است که رباخواری کرده.
    و آنکس که زبانش را می جود و چرک از دهانش بیرون می آید، عالم بی عمل می باشد. هر عالمی است که کردارش غیر از گفتارش باشد. موعظه خوب می کند اما در عمل به گل فرو رفته و دیگران از سخنانش بهره برده اند
    اما خود بدبختش بی عمل بوده. این است که زبانشان را می جوند و حسرت می خورند.
    آنکه دست و پا بریده وارد محشر می شود، آزار رساننده به همسایه است.
    فرمود: آن کسی که کور وارد محشر می شود، حاکم جور و ناحق است که حکم به ناحق کرده.
    و اما گنگ و کر آنها هستند که خود پسندند، یعنی عجب دارند، خودپسند و خودخواه کر و گنگ وارد محشر می شود.
    و آن را که به شاخه ای از آتش می بندند، کسانی هستند که در دنیا نزد سلاطین غمازی و سعایت می کردند و اسباب زحمت مردم و آزار رساندن به آنها را فراهم می کردند.
    و آنهائیکه از مردار گندتر و بدتر هستند کسانی هستند که در شهوات و لذت های حرام برخوردار بوده اند و حق واجب الهی را که در مال آنها بود نمی دادند.
    و آنهائیکه پیراهن های آتشین بر آنها پوشانده می شد، پس تکبرکنندگان و فخر و نازکنندگان هستند.
    و در حدیث دیگر از رسول خدا صلی الله علیه و آله روایت شد: کسانی که دو میخ از آتش در چشم آنهاست کسانی هستند که چشم خود را از حرام پر می کردند.

امضاء

صفحه 2 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع