بیت ظهور تبلیغات
صفحه 5 از 5 نخستنخست 12345
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 46 , از مجموع 46

موضوع: آوای محبت: سیری در فضائل و آثار صلوات

جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید    محبوب کن - فیس نما
  1. Top | #41

عنوان کاربر
    مدير کل سایت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    76,215
    صلوات
    27085
    دلنوشته
    60
    یا رب نظر تو برنگردد ازما
    مورد تشکر
    191,239 در 57,175
    وبلاگ
    204
    دریافت
    9
    آپلود
    102

دفع عذاب از اهل قبور

مرحوم میرزا حسین نوری، استاد حاج شیخ عباس قمی، در کتاب «دار السلام» در فضیلت صلوات نقل کرده است که مادری می گوید: دختری داشتم، از دنیا رفت. شبی او را در خواب دیدم که در عذاب و سختی است. بدین خاطر بسیار متأثر شدم.
    بعد از مدتی دوباره او را در خواب دیدم. دیدم حال او خوب شده است و در رَوح و ریحان و جنت نعیم است. در یک باغ بهشتی و در یک رفاه و راحتی کامل به سر می برد.
    به او گفتم: تو که در عذاب بودی، چه شد که از آن نجات یافتی؟ گفت: یک روز یک مرد بزرگواری از این قبرستان عبور کرد. صلوات هایی به اهل این قبرستان هدیه کرد. خداوند به برکت صلوات های او عذاب از این قبرستان را برداشت و به جای آن نعمت و راحتی و خوشی به ما مرحمت کرد

امضاء
    سکوت خطرناک تر از حرفهای نیشداراست
    کسی که
    سکوت می کند روزی حرفهایش را
    سرنوشت به
    تلخی به شما خواهد گفت

2. # ADS

آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست تبلیغات متنی انجمن

3. Top | #42

عنوان کاربر
    مدير کل سایت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    76,215
    صلوات
    27085
    دلنوشته
    60
    مورد تشکر
    191,239 در 57,175
    وبلاگ
    204
    دریافت
    9
    آپلود
    102

بال هایی بر صراط

در روایات آمده است که عبور از پل صراط بسیار مهم است؛ چون همۀ انسان ها باید از پل صراط عبور کنند.
    وَ اِن مِنکُم اِلّا وارِدُها کانَ عَلی رَبِّکَ حَتماً مَقضیاً؛(1) و هیچ کس از شما نیست، مگر این که در آن وارد
    ص: 67
    هر کس توانست از پل صراط عبور کند، نجات پیدا کرده و اهل بهشت است. در واقع اگر کسی بتواند به راحتی از این دنیا و از محبت و وابستگی به دنیا بگذرد، نجات پیدا کرده است. وگرنه اگر آلوده به دنیا باشد، گرفتار آتش می شود. «هر که از پل بگذرد خندان بود.»
    فَمَن زُحزِحَ عَنِ النّارِ وَ أُدخِلَ الجَنَّهَ فَقَد فازَ وَ ماَ الحیاهُ الدُّنیا الّا مَتاعُ الغُرورِ؛(1)پس هر کس را از آتش دور دارند و در بهشت در آورند، قطعاً کامیاب شده است و
    زندگی دنیا جز مایۀ فریب نیست.
    بسیاری در پل صراط سقوط می کنند و نمی توانند رد شوند. در روایات آمده است که یکی از چیزهایی که باعث می شود در پل صراط محفوظ بمانیم، صلوات بر محمد و آل محمد است.
    پیامبر خدا(صَلَی اللهُ عَلَیهِ وَ آلِه وَ سَلَّم) فرمودند: فرشته ای در کنار پل صراط هست که بال های خود را برای کسانی که در دنیا بر محمد و آل محمد صلوات فرستاده اند پهن می کند. اگر بخواهند سقوط
    کنند، او به وسیلۀ بال های خود آن ها را حفظ می کنند.(2)
    اگر می خواهید در پل صراط نلغزید، بر محمد و آل او بسیار صلوات بفرستید.
    ص: 68

امضاء
    کسی که
    سرنوشت به
    تلخی به شما خواهد گفت

4. Top | #43

عنوان کاربر
    مدير کل سایت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    76,215
    صلوات
    27085
    دلنوشته
    60
    مورد تشکر
    191,239 در 57,175
    وبلاگ
    204
    دریافت
    9
    آپلود
    102

درود خداوند و مخلوقات عالم

در میان روایات صلوات، برخی دارای تعابیر بسیار بلندی است و آثار فراوانی برای این ذکر شریف بیان کرده اند. امام صادق(عَلَیه السَّلام) فرمودند:
    اِذا ذُکِرَ النَّبیُّ(صَلَی اللهُ عَلَیهِ وَ آلِه وَ سَلَّم) فَاَکثِروا الصَّلاهَ عَلَیهِ فَاِنَّهُ مَن صَلّی عَلَی النَّبیِّ(صَلَی اللهُ عَلَیهِ وَ آلِه وَ سَلَّم) صَلاهً واحِدهً صَلَی الله عَلَیهِ اَلفَ صَلاهٍ فی اَلفِ صَفٍّ مِنَ المَلائِکَهِ وَ لَم یَیقَ شَیءٌ مِمّا خَلَقَهُ الله اِلّا صَلّی عَلَی العَبدِ لِصَلاهِ اللهِ عَلَیهِ وَ صَلاهِ مَلائِکَتِهِ؛(1)
    چون نام پیامبر(صَلَی اللهُ عَلَیهِ وَ آلِه وَ سَلَّم) برده شد، بسیار بر او صلوات بفرستید؛ زیرا هر کس یک صلوات بر پیامبر(صَلَی اللهُ عَلَیهِ وَ آلِه وَ سَلَّم) فرستد، خداوند هزار بار در هزار صف از فرشتگان بر او صلوات فرستد و چیزی از مخلوقات خدا باقی نمی ماند، جز آن که بر این بنده صلوات بفرستد؛ برای آن که خداوند و
    فرشتگان بر او صلوات فرستند.
    وقتی خدا و ملائکه بر گویندۀ این ذکر درود و رحمت بفرستند. در حقیقت همۀ عالم هستی درود و رحمت فرستاده اند. این است که همۀ ذرات عالم تبعیت می کنند.
    ببینید پیامبر خدا(صَلَی اللهُ عَلَیهِ وَ آلِه وَ سَلَّم) چقدر عزیز است و چه جایگاه بلندی نزد خدا دارد که صلوات بر او عالم را به جنب و جوش وا می دارد.
    ص: 69

امضاء
    کسی که
    سرنوشت به
    تلخی به شما خواهد گفت

5. Top | #44

عنوان کاربر
    مدير کل سایت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    76,215
    صلوات
    27085
    دلنوشته
    60
    مورد تشکر
    191,239 در 57,175
    وبلاگ
    204
    دریافت
    9
    آپلود
    102

زبانی که به ذکر شهادتین گشوده شد

مرحوم آیت الله شهید دستغیب نقل کرده اند که جوانی را در موسم حج دیدند که بسیار صلوات می فرستاد. در سعی و طواف و رفت و آمدها، همه جا مشغول این ذکر بود. دائم این ذکر بر لبان او جاری بود و یک امر غیر عادی می نمود.
    پرسیدند: دلیل این که این ذکر همیشه بر زبان شما جاری است چیست؟
    گفت: با پدرم در مسیر حج بودیم.
    زمان های قدیم پیاده یا سوار بر مرکب به حج میرفتند و گاهی سفر شان شش ماه طول می کشید.
    گفت: در این سفر پدرم بیمار شد. معالجه ها سودی نبخشید و بیماری پدرم شدت گرفت و رو به قبله شد.
    من بر بالین پدرم بودم و او در حال احتضار و جان کندن. به او گفتم: بگو: «لا اله الا الله». شهادتین بگو. دیدم رنگ او سیاه شد و زبانش بند آمد.
    باید از خدا بسیار عاقبت به خیری بخواهیم که راه آن ارتباط و اتصال به اهل بیت(عَلَیهِ السَّلام) است. کسی که مرتبط و متصل
    ص: 70
    به اهل بیت(عَلَیهِ السَّلام) شد، در عاقبت به خیری او شکی نیست. چنان که فاصله گرفتن از اهل بیت(عَلَیهِ السَّلام) بدون شک موجب بدعاقبتی است.
    گفت: از این که پدرم زبانش بند آمد و نتوانست شهادتین را بگوید، بسیار متأثر و ناراحت بودم. در اوج ناراحتی و یأس دیدم که یک نقطۀ سفیدی در چهرۀ او پیدا شد و رنگش برگشت و نورانی شد و شروع کرد به گفتن شهادتین، و با چهره ای باز از دنیا رفت.
    من هم خیلی خوشحال شدم و خدا را شکر کردم که با عاقبت به خیری از دنیا رفت.
    هم سفرها کمک کردند، او را غسل دادیم و کفن کردیم و به خاک سپردیم. ولی برای من جای سؤال بود که این دگرگونی ها در وقت جان دادن پدرم چه بود؟!
    چند روزی گذشت تا این که پدرم را در خواب دیدم که در یکی از باغ های بهشتی بود. از او پرسیدم: این تغییر حال در موقع جان دادن چه بود؟
    گفت: چون گناهانی داشتم، اعمال بدم باعث شد که در وقت جان دادن چهره ام سیاه شود. فرشته های عذاب آمدند و مرا بردند و من وحشت کردم. و آن حالت به من دست داد و زبانم بند آمد.
    داشتم ناامید می شدم، ولی یکمرتبه دیدم که فرشته های
    ص: 71
    عذاب به کنار رفتند و پیامبر عظیم الشأن تشریف آوردند. آمدند نزدیک و فرمودند: ای کسی که در دنیا بر محمد و آل محمد زیاد صلوات فرستاده ای، پاداش صلوات ها را بگیر.
    این بود که فرشته های عذاب رفتند و من نجات پیدا کردم و رنگ چهره ام روشن شد و زبانم به ذکر شهادتین باز شد

امضاء
    کسی که
    سرنوشت به
    تلخی به شما خواهد گفت

6. Top | #45

عنوان کاربر
    مدير کل سایت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    76,215
    صلوات
    27085
    دلنوشته
    60
    مورد تشکر
    191,239 در 57,175
    وبلاگ
    204
    دریافت
    9
    آپلود
    102

شیرینی جان کندن

یکی از برکات و خاصیت های مداومت بر ذکر صلوات این است که سختی جان کندن برای انسان شیرین می شود. چون بسیاری افراد هستند که مبتلا سختی جان کندن یا گرفتاری در طولانی شدن جان کندن می شوند.
    وقتی انسان نشاط داشته باشد، مردن هم برای او راحت است. وقتی نشاط نداشته باشد، بهترین کارها هم بر او سنگینی می کند.
    ایت الله بهجت فرموده بودند: مادر پیر یکی از مشاهیر نجف در حال جان دادن بود. فامیل و بستگان دور بستر او جمع شده بودند و منتظر مردن او بودند. این مادر در ساعت های آخر گفته بود: بلند شوید یک حلوایی درست کنید تا من بخورم و قوت جان دادن داشته باشم. خود مردن هم قوت می خواهد.
    ص: 72
    به او گفتم: معمولاً افراد هنگام مردن ناراحت و پکرند. چطور شده که شما این قدر سرحال هستی؟ گفت: به خاطر این که شنیدم پیامبر خدا(صَلَی اللهُ عَلَیهِ وَ آلِه وَ سَلَّم) فرمودند: کسی که بر محمد و ال محمد صلوات بفرستد، خدای متعال تلخی جان کندن را بر او آسان می کند و من مدت هاست شربت جان کندن را نوشیده ام و به برکت این صلوات ها این نشاط و نورانیت به من داده شده است

امضاء
    کسی که
    سرنوشت به
    تلخی به شما خواهد گفت

7. Top | #46

عنوان کاربر
    مدير کل سایت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    76,215
    صلوات
    27085
    دلنوشته
    60
    مورد تشکر
    191,239 در 57,175
    وبلاگ
    204
    دریافت
    9
    آپلود
    102

صلوات بر فاطمه زهرا(عَلَیها السَّلام)

از امیر المؤمنین روایت شده است که حضرت زهرا(عَلَیها السَّلام) فرمودند: رسول خدا به من فرمودند:
    یا فاطِمَهُ مَن صَلّی عَلَیکِ غَفَر اللهُ لَهُ وَ اَلحَقَهُ بی حَیثُ کُنتُ مِنَ الجَنَّهِ؛(2)ای فاطمه، کسی که بر تو صلوات بفرستد، خداوند او را مورد مغفرت خویش قرار میدهد
    و او را به من ملحق می کند، هر کجا که باشم.
    ما شخصیت والای حضرت زهرا(عَلَیها السَّلام) را درک نمی کنیم. پیامبر خدا(صَلَی اللهُ عَلَیهِ وَ آلِه وَ سَلَّم) به کسی که به آن حضرت درود بفرستد، چنین بشارت بلندی را داده اند؛ دو خاصیت مهم:
    ص: 73
    2۔ خداوند او را با پیامبر خدا(صَلَی اللهُ عَلَیهِ وَ آلِه وَ سَلَّم) محشور کند.
    اللهُمَّ صَلِّ عَلی فاطِمَهَ وَ اَبیها وَ بَعلِها وَ بَنیها وَ السِّرِّ المُستَودَعِ فیها بِعَدَدِ ما اَحاطَ بِهِ عِلمُکَ؛(1) خداوندا، بر فاطمه و پدرش و شوهرش و فرزندانش و سرّی که در او به ودیعه نهاده شده است، به شمار آنچه علم توبه آن احاطه دارد، درود فرست

امضاء
    کسی که
    سرنوشت به
    تلخی به شما خواهد گفت

صفحه 5 از 5 نخستنخست 12345

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع