نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: خطر عشق و وابستگیهای دروغین

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    اللهم صل علی محمد و آل محمد
    مورد تشکر
    14,355 در 5,345
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

خطر عشق و وابستگیهای دروغین

خطر عشق و وابستگیهای دروغین

{ و من عشق شیئا اعشی ( اعمی ) بصره و امرض قلبه فهو ینظر }
    ترجمه : هر کس به چیزی عشق ناروا ورزد نابینایی میکند و قلبش را بیمار کرده و با چشمی بیمار مینگرد و با گوش بیمار میشنود و خط مشی های نفس مرده عقلش را دریده و برده ی کسانی است که چیزی از دنیا در دست دارند .
    عشق به شهادت : ( 27 )
    {نحن شجره النبوه و محط الرساله ومختلف الملائکه معادن العلم و ینابیع الحکم ناصرنا و عبنا ینتظر ( ینتظم ) الزحمه و عدونا ( فاذلنا ) و مبغضنا ینتظر السطوه ( اللعنه ) }
    ترجمه : ما از درخت سرسبز رسالتیم و از جایگاه رسالت و محل آمد و شد فرشتگان برخاستیم وما معدنهای دانش و چشمه سارهای حکمت الهی هستیم . یاران و دوستان ما در انتظار رحمت پروردگارند و دشمنان و کینه توزان ما در انتظار کیفر و لعنت خداوند به سر می برند .
    عشق تحمل ناشدنی امام علی ( ع ) : ( 28 )
    و قال ( ع ) : و قد توفی سهل بن حنیف الانصاری بالکوفه بعد مرجعه معه من صفین و کان احب الناس الیه : لو کان احبن جبل لتهانت .
    معی ذلک ان المحنه تغلظ علیه فتسرع المصائب الیه . و لا یفعل ذلک الا بالاتقاء الابرار و المصطنین الاخیار .

26 – نهج البلاغه . خطبه 109 . 27 –. نهج البلاغه . خطبه119 28 - نهج البلاغه . خطبه111

ترجمه : و درود خدا به او و فرمود : ( پس از بازگشت از جنگ صفین و یکی از یاران دوست داشتنی امام ( ع ) سهل بن حنیف از دنیا رفت ) اگر کوهی را دوست بدارد در هم فرو میریزد . ( یعنی مصیبت ها به سرعت به سراغ او آید که این سرنوشت در انتظار پرهیزکاران و برگزیدگان خداست .
    عشق خدای عرش آفرین : (29)
    { بلاده الغفلات ولا تنتضل فی هممهم خدائع الشهوات . قد التخذوا ذا العرش ذخیره لیوم فاقتهم و یمموه عند.}
    ترجمه : کودنی و غفلت و فراموشی بر تلاش و کوشش و عزم راسخ فرشتگان راه نمی یابد و فریبهای شهوت همت های بلندشان را تیرباران نمی کند . فرشتگان ایمان به خدای صاحب عرش را ذخیره ی روز بینوایی خود قرار داده و آن هنگام که خلق به غیر خدا روی می آورد آنها تنها متوجه پروردگار خویشند و هیچگاه عبادت خداوند را پایان نمی دهند .

امضاء
    سمن بویان غبار غم چو بنشینند بنشانند
    پری رویان قرار از دل چو بستیزند بستانند
    در این حضرت چو مشتاقان نیاز آرند ناز آرند
    که با این درد اگر دربند درمانند درمانند

2.  

3. Top | #2

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,355 در 5,345
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

عقل و عشق : (30)

{ قد استفرغتم اشغال عبادته و وصلت حقائق الایمان بینهم و بین معرفته و قطعهم الایقان به الی الولد الیه و لم تجاوز غباتهم ما عنده الی ما عند غیره قد ذاقوا حلاوه معرفه و شربوا بالکاس الرویه من محبته و تمکنت من سویداء قلوبهم و شیجه خیفته فحنوا بطول الطاعه اعتدال ظهورهم و لم ینفد طول الرغبه .}
    ترجمه : اشتغال به عبادت پروردگار فرشتگان را از دیگر کارها بازداشته و حقیقت ایمان میان آنها و معرفت حق پیوند لازم ایجاد کرد نعمت یقین آنها را شیدای حق گردانید که به غیر خدا هیچ علاقه ای ندارند . شیرینی

29 – نهج البلاغه . خطبه 91 . بند 58
    30 – نهج الباغه . خطبه 91 . بند 52

معرفت خدا را چشیده و از جام محبت پروردگار سیراب شدند . ترس و خوف الهی در ژرفای جان فرشتگان راه یافته و از فراوانی عبادت قامتشان خمیده و شوق و رغبت فراوان از زاری و گریه شان نکاسته است .

امضاء

4. Top | #3

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,355 در 5,345
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

علی (ع) و عشق الهی :(31)

اللهم انک انس الانسین لاولیائک و احضرهم بالکفایه للمتوکلین علیک تشاهدهم فی سرائرهم و تطلع علیهم فی ضمائرهم و تعلم مبلغ بصائرهم . فاسرارهم لک مکشوفه و قلوبهم الیک ماهوفه ان اوحشهم الغربه آنسهم ذکرک و ان صبت علیهم المصائب لجووا الی الاستخاره ( الاستخاره ) . بک علما بان ازمه الامور بیدک و مصادرها عن قضائک . اللهم فههت عن مسالتی او عمیت ( عمهت ) عن طلبتی فدلنی علی مصالحی و خذ تقلبی الی مراشدی فلیس ذلک بنکر من هدایتک . و لا ببدع من کفایاتک . اللهم احملنی علی عفوک و لا تحملنی علی عدلک .
    ترجمه : خدایا ! تو با دوستانت از همه انس گیرنده تری و برطرف کننده نیازهای توکل کنندگانی بر اسرار پنهانشان آگاه و به آنچه در دل دارند آشنایی و از دیدگاههای آنان باخبر و رازشان نزد تو آشکار و دلهایشان در حسرت دیدار تو داغدار است . اگر تنهایی و غربت به وحشتشان اندازد یاد تو آرامشان میکند اگر مصیبتها بر آنان فرود آید به تو پناه میبرند و روی به درگاه تو دارند زیرا میدانند که سررشته کارها به دست توست و همه کارها از خواست تو نشات میگیرند . خدایا ! اگر برای خواستن درمانده شوم یا راه رسیدن را ندانم تو مرا به اصاح کارم راهنمایی فرما و جانم را به آنچه مایه رستگاری من است هدایت کن که چنین کاری از راهنمایی های تو بدور و از کفایت های تو ناشناخته نیست . خدایا مرا با بخشش خود بپذیر و با عدل خویش با من رفتار مکن .

31 – نهج البلاغه . خطبه 227 . بند های 1 و 2 و 3

امضاء

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع