صفحه 3 از 9 نخستنخست 1234567 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 88

موضوع: سربداران بیدار

1. Top | #21

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

فعالیت برای رهایی فلسطینی

اعلام موجودیت اسرائیل، اوج گیری جنگ اعراب و اسرائیل و انتشار اخبار آن در ایران موجی از هیجان دینی را در مردم پدید آورد.آیت الله کاشانی که در آن هنگام، خانه اش به کانون انقلاب تبدیل شده بود پس از مشورت با نواب صفوی اعلام می کند که برای اعتراض به کشتار بیرحمانه مسلمانان به دست صهیونیست ها در مسجد شلطانی تجمع کنند.
    جمعه 31 اردیبهشت 1327 مسجد سلطانی شاهد بزرگ ترین اجتماعی بود که پس از شهریور 1320 تا آن روز، برپا شده بود. مسجد آگنده از جمعیت بود و رفت و آمد در خیابان های اطراف متوقف شده بود... مسئول تبلیغات این برنامه ابوالقاسم پاینده، مدیر مجله صبا بود. با هماهنگی وی قرار شده بود رادیو، جریان گردهمایی را به مدت دو ساعت پخش کند، پس از خواندن قطع نامه مبنی بر اظهار هم دردی با اعراب و فلسطینیان، حاج شیخ عباس علی اسلامی درباره هجوم وحشیانه اسرائیل به اعراب و لزوم کمک به مسلمانان فلسطینی سخنرانی کرد. پس از پایان اجتماع.... مردم تا ساعت نه شب در خیابان های تهران راهپیمایی کردند و بر ضد صهیونیسم و به نفع اعراب شعار دادند.
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

من در جستجوی قطعه ای از آسمان پهناور هستم

که از تراکم اندیشه های پَست، تهی باشد .

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #22

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

از شنبه اول خرداد نیز مکان هایی برای نام نویسی دواطلبان جنگ با اسرائیل تعیین شد که مهمترین آنها اتحادیه مسلمین(45) در منزل آیت الله کاشانی بود. در کمترین زمان، نزدیک به پنج هزار نفر برای اعزام شدنبه فلسطین نام نویسی کردند. در همین راستا، فداییان اسلام بیانیه ای به این شرح منتشر ساخت(46).
    هوالعزیز
    نصر من الله و فتح قریب
    خون های پاک فداییان رشید اسلام در حمایت از برادران مسلمانان فلسطین می جوشد. پنج هزار نفر از فداییان رشید اسلام عازم کمک به برادران فلسطین هستند و با کمال شتاب از دولت ایران، اجازه حرکت سریع به سوی فلسطین را می خواهد و منتظر پاسخ سریع دولت می باشد.
    از طرف فداییان اسلام سید مجتبی نواب صفوی
    نواب برای این منظور با ابراهیم حکیمی، نخست وزیر وقت، گفت و گو می کند و از وی می خواهد که اسلحه و خودرو در اختیار مدرم بگذارد.
    حکیمی ابتدا تحت تاثیر جریان حاکم بر جامعه، قول همکاری و حتی وعده در اختیار گذاشتن پایگاه هایی برای تمرین جنگ می دهد، ولی در نهایت، نه تنها با استفاده از پایگاه هایی نظامی موافقت نمی کند، بلکه با هرگونه اعزام نیرو هب فلسطین مخالفت می ورزد.
    پیوند خوردن مخالفت دولت با اعزام دواطلبان به جنگ با اسرائیل و مطرح شدن خوردن عبدالحسین هژیر برای پست نخست وزیر سبب می شود و راهپیمایی مردمی بر ضد دولت تا مدت ها ادامه یابد. نواب صفوی با سخنرانی های خود در تهران و قم به رسوا کردن عوامل واپس ماندگی ایران می پردازد. جلسه ای سخنرانی پرشور و هیجان او سرلشکر ضرابی (رییس شهربانی وقت) را بر آن داشت تا از آیت الله کاشانی بخواهد نواب را - که در آن زمان، سلسله سخنرانی هایی در قم انجام می داد. به تهران فرابخواند. نواب بنا بر خواسته آیت الله کاشانی به تهران باز می گردد که در این هنگام هب دست ماموران دستگیر می شود، ولی پس از چند ساعت بازحویی آزاد می گردد.

امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

4. Top | #23

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

مبارزه با نخست وزیری هژیر

در پی ارتباطهای ویژه هژیر با دربار(47) پس سقوط دولت حکیمی، مجلس به او تمایل نشان داد و شاه نیز حکم نخست وزیری را به نام او امضا کرد.
    شبهه ارتباط هژیر با انگلستان و هراس از نفوذ دوباره انگلیس در ارکان حکومتی، آیت الله کاشانی را هب واکنش واداشت. ایشان تصمیم می گیرد راهپیمایی بزرگی بر ضد هژیر انجام شود، از این رو هدایت و سرپرستی این کار ار هب فداییان اسلام می سپارد.
    نخستین راهپیمایی در 23 خرداد از منزل آیت الله کاشانی به سوی بهارستان آغاز می شود. نواب صفوی در جلو مجلس شورای ملی در سخنرانی پرشوری با انتقاد از مجلس مخالفت مردم را با هژیر اعلام می کند. پس از برگزاری این راهپیمایی، جلسه ای در منزل آیت الله کاشانی برپا می شود و دوباره چگونگی ادامه مبارزه رایزنی صورت می گیرد. نتیجه این جلسه آن است که برای اثرگذاری بیشتر مبارزه باید با تعطیلی بازار، سطح مبارزه گسترده تر و مردمی تر شود. با این حال، چون از سال 1320 شمسی تا آن زمان چنین اقدامی سابقه اجرا نداشت درباره علمی شدن آن، شبهه هایی پدید می آید که فداییان اسلام به رهبری نواب صفوی متعهد می شوند آن را عملی کنند.
    بدین ترتیب، نواب صفوی در بازار تهران، سه سخنرانی مفصل انجام می دهد که در آنها دلایل مخالفت شان را اب نخست وزیری هژیر بیان می کند و گسترش دامنه اعتراض ها را به بازار خواستار می شود. بازاریان با آگاهی از جریان امر، با رضایت کامل، بازار را هب مدت سه روز تعطیل می کنند.
    همچنین معترضان گردهمایی دیگری را در مسجد سلطانی برپا می کنند.
    پس از پایان مراسم در خیابان ها به راهپیمایی اعتراض آمیز می پردازند. آنان در برابر سفارت انگلیس، تنفر عمیق خود را از روش های استعمارگرانه انگلیس اعلام می دارند و در جلو مجلس نیز شعارهایی بر ضد هژیر سر می دهند. شهربانی در پی این جریان ها در 24 خرداد نواب صفوی و چند تن از یارانش از جمله جعفر جهان (وکیل دادگستری) را بازداشت می کند.شماری از فداییان اسلام در 26خرداد با تحصن در برابر مجلس خواستار آزادی نواب می شوند. سید عبدالحسین واحدی در سخنانی، شرط پراکنده شدن جمعیت را آزادی رهبر فداییان و یارانش اعلام می کند. پس از ساعتی خبر می آورند نواب آزاد شده است و بدین ترتیب راهپیمایی پایان می یابد.
    اوج درگیریها بر ضد نخست وزیری هژیر در 27 خرداد رخ می دهد. فداییان اسلام بار دیگر مردم را در منزل آیت الله کاشانی سازماندهی می کنند. جمعیت به صورت دسته جمعی و منظم، پشت سربهرام خاقانی و سید حسین امامی (از اعضای مرکزی فداییان اسلام) به سوی بهارستان به حرکت در می آیند. ماموران شهربانی پس از چندین بار اخطار در مقابل مدرسه سپسالار به راهپیمایان حمله می کنند که مردم نیز با سنگ و آجر به دفاع از خود می پردازند.
    این اقدام شهربانی با اعتراض جدی نمایندگان اقلیت مجلس روبه رو می گردد. در نهایت نیروهای انتظامی از تیراندازی به سوی مردم منع می شوند. مردم نیز به دستور نواب صفوی - که رهبری جمعیت را بر عهده داشت -پراکنده می شوند.
    در پی این تشنج ها شهربانی تصمیم می گیرد مرکز این انقلاب ها و هیجان ها را بخشکاند، از این رو خانه آیت الله کاشانی ار محاصره می کند. البته پس از چندی با فشار افکار عمومی حصر آیت الله کاشانی پایان می پذیرد.
    نواب درجریان اعتراض های فداییان اسلام به هژیر از طریق آیت الله کاشانی با نمایندگان اقلیت مجلس - که بعدها جبهه ملی نامیده شدند - آشنا گردید. این آشنایی بعدها زمینه ساز فعالیت های سرنوشت ساز در آینده کشور شد.
    دولت هژیر تا آبان ماه بیشتر دوام نیاورد و سرانجام در پنجم آبان مجبوربه استعفا گردید(48).
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

5. Top | #24

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

تشکیل مجمع مسلمانان مجاهد

پس از جریان های خونبار 27 خرداد، نواب صفوی همراه سید عبدالحسین و سید محمد واحدی به کرمانشاه و لرستان می روند و با سران ایل های کرمانشاه و لرستان، دیدار و رایزنی می کنند. سپس به شیراز می روند و با استقبال گرم آیت الله سید نورالدین حسینی شیرازی رو به رو می شوند. فداییان در آن جا درباره وضعیت حکومت و قیام مسلمانان گفت و گو می کنند. در بازگشت از سفر، شمس قنات آبادی - از نزدیکان آیت الله کاشانی - طرحی را به نواب پیشنهاد می کند. قنات آبادی بر این بارو بود که سازمان فداییان اسلام به دلیل حساسیتی که در رژیم پدید آورده است نمی تواند در برخی عرصه ها به طور رسمی و آشکار فعالیت کند، بنابراین باید تشکیلاتی موازی با آن برای ادامه فعالیت های علنی مبارزان شکل گیرد. نواب نیز با توجه به محدودیت های فراوانی که برای فعالیت های فداییان اسلام پدید آمده بود این پیشنهاد را می پذیرد و چند تن را برای هیات مدیره معرفی می کند، بدین ترتیب مجمع مسلمانان مجاهد در بهمن 1327 به طور رسمی فعالیت خود را آغاز می کند.
    هرچند بنیان نهادن مجمع مسلمانان مجاهد در آن دوره زمانی، پی آمده های مفیدی در سازماندهی نیروها داشت، ولی با گذشت زمانو پیدایش اختلاف میان فداییان اسلام با آیت الله کاشانی و آشکار شدن رابطه قناات آبادی با دربار به شکاف و جدایی نیروهای هم سو یا یکدیگر انجامید.
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

6. Top | #25

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

ترور شاه و تاثیر آن بر فعالیت های فداییان اسلام

هنگامی که محمودرضا پعلوی در پانزدهم بهمن 1327 به مناسبت ورز دانشگاه از دانشگاه تهران بازدید می کرد مورد مورد سوء قصد قرارگرفت. ناصرفخرایی که با کارت خبرنگاری روزنامه پرچم اسلام وارد محوطه دانشگاه تهران شده بود نمی توانست از فاصله دو - سه متری شاه را هدف قرار دهند و خود بی درنگ با شلیک نگهبانانشاه کشته می شد(49).
    شهید حاج مهدی عراقی درباره ترور شاه چنین گفته است:
    طرحی در شرف تکوین بود به این صورت که از نظر آنها شاه عرصه زمانداری را ندارد... یک نقشه ای می کشند که هب یک نحوی او را از وسط بردارند... نقشه می کشند برای ترور او. اگر این کشته شد که خب، علی رضا (پهلوی) می شود رئیس جمهور رزم آرا هم می شود نخست وزیر، اگر کشته نشد عامل جوری تهیه می شود که این دو نیروی فعالی که الان در ایران هستند یکی نیروهای مذهبی به رهبری (آیت الله) کاشانی و مرحوم نواب و یکی هم حزب توده این دو نیرو را خنثی کنند. رزم آرا در این جا دست اندر کار می شود. عواملی که در حزب توده داشتند مثل مصطفی لنگرانی با اینها تماس می گیرند. اینها ناصر فخرایی را به او معرفی می کنند که عضو جوانان توده بوده است. بعد ناصر یواش یواش علاوه بر این که یک مقدار کار می کند تمرین تیراندازی هم می کند. افرادی می آیند او ار به (آیت الله) کاشانی معرفی می کنند. یک چند روزی هم آن جا دور و بر (آیت الله) کاشانی می پلکیده. بعد از (آیت الله) کاشانی تقاضا می کند یک کاری برای او در نظر بگیرد. میگوید در یکی از روزنامه ها استخدام بشوم، خبرنگار بشوم. (آیت الله) او را معرفی می کند به روزنامه پرچه اسلام پس ناصر (فخرایی) دو تا ارتباط پیدا می کند(50).
    ترور شاه در فضای سیاسی کشور تاثیر بسزایی می گذارد. رژیم در نخستین گام در صبح شانزدهم بهمن، حزب توده را منحل و همه مراکز و اموالش را مصادره می کند. در شب شانزدهم بهمن نیز سرتیپ دفتری رئیس شهربانی با تانک به در خانه آیت الله کاشانی می رود و او را با لباس راحتی خانه بازداشت و بی درنگ به قعله فلک الافلاک خرم آباد تبعید می کند. همچنین آیت الله شیخ عباس علی اسلامی، حاج آقا رضا فقیه زاده و آیت الله شیخ مهدی شریعتمداری بازداشت می شوند.
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

7. Top | #26

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

تلاش های بسیاری نیز برای دستگیری اعضای اصلی فداییان اسلام به ویژه نواب صفوی و عبدالحسین واحدی صورت می گیرد، ولی با بازگشت نواب از قم به تهران(51) ماموران نمی توانند به مخفیگاه او دست یابند. نوای از این زمان تا سیزدهم خرداد 1330 به مدت دو سال و چهار ماه، زندگی مخفیانه را تجربه می کند و در پشت پرده به سازماندهی فداییان اسلام می پردازد. می توان گفت این دوره اوج فعالیت های فداییان اسلام به شمار می آید. در پی تبعید آیت الله کاشانی به فلک الافلاک و گسترش این خبر که سرتیپ دفتری هنگام بازداشت. سیلی محکمی به ایشان زده است فداییان اسلام در منزل آیت الله العظمی بروجردی تحصن می کنند. آیت الله بروجردی پس از سه روز در جمع آنان حاضر می شود و تحصن کنندگان - که نزدیک به هفتاد نفر بودند - از ایشان می خواهند که برای آزادی آیت الله کاشانی تلاش کنند.
    در این میان، نیروهای انتظامی منزل آیت الله بروجردی را در محاصره کامل خود داشتند. پسا زا ده روز خبر می رسد آیت الله کاشانی به لبنان تبعید شده است. این خبر تحصن کنندگان را راضی می کند و آنان هب تحصن خویش پایان می دهند.
    آنان پس از پایان تحصن قصد داشتند با یک اتوبوس به تهران باز گردند ولی در سه راه حسن آباد به دام ماموران امنیتی می افتند و روانه زندان می شوند.
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

8. Top | #27

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

شاه در این میان با خیالی آسوده از نبود جریان مخالف در نوزدهم اسفند 1327 فرمان تشکیل مجلس موسسان را برای اصلاح قانون اساسی صادر می کند و دستور می دهد با هر نغمه مخالفی به شدت برخورد شود. مهمترین موارد تغییر قانون اساسی عبارت بودند از، سپردن فرماندهی کل قوا به شاه، تشکیل مجلس سنا، سپردن قدرت قانونی انحلال مجلسین به شاه.
    در مواردی پیشنهادی، الغای رسمیت مذهب جعفری از قانون اساسی نیز مطرح بود. فداییان اسلام به ویژه در قم فعالیت هایی را بر ضد جریان تشکیل مجلس موسسان آغاز می کنند که به دستگیری سیدعبدالحسین واحدی می انجامد. نواب صفوی در این جریان، پانزده نامه با جوهر قرمز برای رای دادن آنان به الغای رسمیت مذهب جعفری از قانون اساسی به مرگشان خواهد انجامید. در نهایت با فشار گروه های مذهبی این بند از اصلاحیه قانون اساسی از دستور جلسه حذف می گردد(52).
    با این حال انتخابات فرمایشی مجلس موسسان برگزار می شود و با وجودبیانیه های تند آیت الله کاشانی و فداییان اسلام، در اول اردیبهشت آغاز به کار می کند، در این زمان، آیت الله کاشانی در نامه ای به نواب صفوی با توجه به تخت پی گرد بودن او می نویسد: در ایران قدر شما را نمی دانند و خطر برای شما نزدیک است. یعنی نواب را به خروج از ایران تشویق می کند. نواب در پاسخ به نامه آیت الله کاشانی چنین می نگارد: شما بحمدالله از خطر مصونید و من هم وظیفه دارم که در راه وصول به هدف دینی خود و انجام وظیفه مقدس الهی ام پایداری کنم و تا نوشیدن شربت شیرین شهادت از میدان مبارزه خارج نشوم و سنگر را خالی نکرده، دشمن را آسوده خاطر نسازم.
    در 28 تیر 1328 عبدالحسین هژیر نخست وزیر پیشین به وزارت دربار برگزیده می شود.
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

9. Top | #28

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

انتخابات دوره شانزدهم مجلس ملی

پس از برگزاری انتخابات فرمایشی مجلس موسسان شاه دستور برگزاری انتخابات دورهی شانزدهم مجلس ملی را صادر می کند. فعالیت تبلیغاتی احزاب، جمعیت ها و گروه ها نیز آغاز می شود و در این میان آیت الله کاشانی در نامه ای به نواب صفوی با ارائه فهرست نامزدهای مجلس خواهان فعالیت فداییان اسلام به سود آنان می شود. اعضای این فهرست - که بعدها جبهه ملی نامیده شدند - عبارت بودند از دکتر محمد مصدق، دکتر مظفر بقایی، دکترعلی شایگان، ابوالحسن حایری زاده، سید محمود نریمان، سید حسن مکی، و عبدالقدیر آزاد.
    نواب در واکنش به نامه آیت الله کاشانی عهد پیشین را به ایشان یادآوری می کند:
    با هم صحبت کردیم (که) اگر خواستیم وکلایی هم انتخاب کنیم، وکلایی باشد که سمت مذهبی شان به سمت سیاسی آنها حداقل بچربد. اینها سمت مذهبی که ندارند هیچ، بلکه علاقمند به مذهب هم نیستند...(53).
    آیت الله کاشانی پاسخ می دهد: ما الان رجال دینی که درفن سیاست، ورزیده باشند نداریم، چه بهتر این که این کار را ما مرحله ای بکنیم و بتوانیم در یک مرحله، از رجال سیاسی که در فن سیاست ورزیده هستند و نسبتا هم جنبه ملی دارند استفاده کنیم تا در این دوران بتوانیم انسان هایی که متدین هستند یا سمت مذهبی دارند، تربیت شان بکنیم برای انتخابات(54).
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

10. Top | #29

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

در خاطرات فداییان اسلام - به تقریر نواب صفوی وقلم محمد واحدی نگاشته شده - آمده است.
    نواب صفوی معتقد بودند که ( آیت الله) کاشانی برای خدا قدم بر می دارد و بایستی در مراحل مختلف یاری اش کرد و در ضمن در امور اجتماعی او را واقع گرا می پنداشت و از این نظر روی وظیفه دینی کمک به ایشان را لازم. یدانست... بالاخره بنابر اعتقاد به این که آقای کاشانی یک روحانی اسلامی است و سال ها در این راه زحمت کشیده و تاکنون هم اعمالش در راه خدمت به اسلام بوده است و از طرفی شاید از طریق مجلس بشود به هدف نزدیک شد و ضرباتی به پیکر کفر و ظلم وارد ساخت، شروع به فعالیتی شد(55).
    بنابر قراری که دکتر مظفر بقایی با وزارت کشور می گذارد سازمان نظارت بر آزادی انتخابات(56) با حضور 25 تن از اعضای فداییان اسلام و گروهی از دانشجویان تشکیل می شود. نظارت دقیق و پیوسته این هیات بر روند رای گیری دست کاری در آرای مردم را به صورت قابل توجهی کاهش می دهد و به گونه ای در شمارش نخستین آرا ملیون در صدر قرار می گیرند.

امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

11. Top | #30

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

نیروهای دولتی در پی یافتن حربه ای تازه به بهانه نزدیک شدن مراسم روضه خوانی دربار ایام محرم مسجد سپهسالار(57) را محاصره می کنند و از راه پشت بام صندوق ها را از شبستان مسجد بیرون می برند. ناظران انتخابات که وضعیت را چنین می بینند سروصدا به راه می اندازند. با ماموران درگیر می شوند. مکی یکی از نامزدهای جبهه ملی نیز به آنان می پیوندد. پلیس مکی و هشت تن از فداییان اسلام را دستگیر و در یکی از اتاق های مسجد زندانی می کند. از این پس شمارش آرا در فرهنگستان ایران - دانشکده منقول و معقول -(58) پی گرفته می شود و نمایندگان نامزدهای ملی از نظارت بر شمارش آرا منع می گردند. مرحوم عراقی می گوید:
    (بعد از انتقال صتدوق ها) تنها گروهی که (برای نظارت شمارش آرا) می رفت گروهی بود به نام اسکی - اتحادیه سندیکاهایکارگران ایران - که مال خسرو هدایت بودم از همان روز یواش یواش، یک تغیراتی در آرا به وجود آمد... خرده خرده وکلای ملیون جای خود را دارند به وکلای دولتی. سید محمد صادق طباطبائی اول شد، محمدعلی مسعودی دوم، خسرو هدایت سوم و همین جوری آمدند. کاشانی شد چهلم و مصدق سی ام... اینها پیغام داده بودند برای مرحوم نواب صفوی که خلاصه اگر نجنبید اینها انتخابات را تمام کرده و برای دو سال دیگر کلاه مان پس معرکه است، دو سال دیگر هم نمی دانیم چه پیش می آید و شرایط چه می شود، خلاصه اش اگر بشود که یک کاری بکنید که انتخابات باطل شود(59)
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

صفحه 3 از 9 نخستنخست 1234567 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع