صفحه 2 از 26 نخستنخست 12345612 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 255

موضوع: پیدایش و گسترش تشیع

1. Top | #11

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

روشی که خلیفه اول و دوم در مورد تعیین خلافت در پیش گرفتند و این که مسلمان ها چنین روشی را رد نکردند و روح عمومی (مشاجره ای) که در روز سقیفه بر منطق دو طرف (مهاجرین و انصار) حاکم بود و روش روشنی که مهاجرین برای اثبات انحصار حکومت در میان خود - بدون شرکت داشتن انصار- در پیش گرفتند و تاکید بر عوامل و توجیهات و راثتی مبنی بر اینکه بستگان پیامبر (ص) شایسته ترین افرادی هستند که خلافت را به ارث می برند... و نیز این که بسیاری از انصار آمادگی داشتند تا دو امیر را (یکی از مهاجرین و یکی از انصار) بپذیرند و این که ابوبکر که در آن سوال نکرد، اظهار تاسف کرد، همه این ها بدون هیچ شک و شبهه، به روشنی بیانگر آن است که این نسل نوظهور اسلامی (مهاجرین و انصار) که شامل گروهی که حکومت را پس از پیغمبر به دست آوردند، نیز می شود، به نظام شورایی نمی اندیشیدند و در ذهنشان تصور مشخصی از چنین نظامی وجود نداشت، با این حال چگونه می توان تصور کرد که پیامبر مساله جانشینی و حفظ اسلام را بر عهده نظام شورایی قرار دهد و ضابله و مفهوم آن را بیان نماید و بر مبنای چنین نظامی، مهاجرین و انصار را پس از خودش آماده پذیرش رهبری دعوت نموده باشد. علاوه بر آن ما در نزد چنین نسلی (مهاجرین و انصار) تعریف روشن یا مفهوم آن را مشخص نموده باشد، اما مسلمان ها را بر آن آگاه نکرده باشد و آن را به آنان نیاموخته باشد.
    ویرایش توسط ملکوت* گامی تارهایی * : 09-04-2019 در ساعت 18:39
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

من در جستجوی قطعه ای از آسمان پهناور هستم

که از تراکم اندیشه های پَست، تهی باشد .

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #12

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

2- چناینکه پیامبر (ص) مقرر کرده بود که پس از خودش رهبری دعوت و مسئولیت ادامه دگرگونی و ساختن جامعه به عهده نسلی باشد که از مسلمانان نخستین است و از مجموع مهاجرین و انصار تشکیل شده است، در این صورت بر پیغمبر (ص) لازم بود که چنین نسلی را از نظر عقیدتی و فکری به طور گسترده برای این کار آماده نماید و با نگرش عمیق آن را حفظ نماید و در پرتو آن عمل جایگزینی را با آگاهی اجرا نماید و با نگرشی عمیق آن را حفظ نماید، و در پرتو آن عمل جاگزینی را با آگاهی اجرا نماید و برای مشگلاتی که دعوت اسلام همواره با آن مواجه می شود، راه حل هایی که جوشیده از رسالت و عقاید اسلامی است، قرار دهد؛ به ویژه اگر توجه کنیم، پیامبری که به سقوط کسری و قیصر بشارت داده است و می دانست اسلام فتوحات بزرگی در پیش دارد و به زودی سرزمین های گسترده و ملت های مختلفی به قلمرو اسلام، ضمیمه می گردد و بنابراین مسوولیت نگهداری و حفظ این ملت ها بر عهده اسلام و مسلمانان است و بایستی امت اسلامی از خطرات این پیروزی ها حفظ شوند و احکام شرعی در بین این سرزمین ها و مردم آن اجرا شود و با این که نسلی که در راس کارها، قرار داشت با این حال ما هیچ اشاره ای از به وجود آمدن چنین آمادگی برای عهده داری مسوولیت رهبری اسلام و آموختن و آگاهی عمیق و گسترده از مفاهیم آن را نمی یابیم.
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

4. Top | #13

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

دلایلی که چنین امری را ثابت می کند زیاد است که در این جا فرصت بیان و شرح همه آن ها نیست. کافی است که در این مورد به احادیث پیامبر اسلام (ص) نگاهی بیندازیم، زیرا تمام احادیثی را که صحابی از پیغمبر (ص) در مورد قانون گزاری و تشریع نقل کرده اند از چند صد حدیث (بین 300 تا 900) تجاوز نمی کند و این در حالی است که بنابه نقل تاریخ تعداد صحابه پیامبر نزدیک به دوازده هزار تن بود و آن حضرت (ص) صبح و شام با هزاران تن از آن ها در یک شهر و یک مجلس نشست و برخاست داشت.
    آیا ما می توانیم در بین این تعداد حدیث و صحابه اشاره هایی از آن آماده سازی ویژه را بیابیم؟!
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

5. Top | #14

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

معروف است که صحابه از ابتدا کردن به سوال از پیامبر خودداری می کردند و حتی منتظر فرصت می شدند تا عربی بادیه نشین از خارج مدینه، به مدینه وارد شود و از پیامبر سوال کند، تا آن ها نیز جواب را بشنوند و چنین می پنداشتند که سوال کردن از مسائلی که هرگز واقع نشده است، نشانه خود پسندی و تکبر است.
    به این سبب عمر در منبر گفت: به خدا سوگند، بر گسی که از آنچه نبوده سوال کند، سخت خواهم گرفت. خداوند حکم آنچه را وجود دارد بیان کرده است.(10) وی همچنین گفت : بر کسی روا نیست تا از آنچه نبوده و واقع نشده است، سوال کند، خداوند در آنچه هست حکم کرده است . روزی مردی نزد پسر عمر رفت و از او سوالی کرد. وی پاسخ داد: از آنچه نبوده سوال مکن، شنیدم که عمر بن خطاب بر کسی که از آنچه نبود، سوال کند، لعنت می کرد.(11) مردی از ابن کعب در مساله ای سوال کرد، وی گفت: فرزندم آیا آنچه سوال نمودی. واقع شده است؟ گفت: نه؛ گفت: پس مهلت ده تا هنگامی که واقع شود.(12) عمر روزی قرآن می خواند تا رسید به آیه فانبتنا حبا و عنبا و قضبا و زیتونا و نخلا و حدائق و فاکهه و ابا(13) یعنی: و حبوبات برای غذا برویانیدیم و باغ انگور و نباتاتی (که هر چه دور کنند باز برویانیم) و درخت زیتون و نخل خرما و باغ های پر از درخت کهن و انواع میوه ها و علف ها و مرتع ها. پس گفت: همه این ها را دانستیم، ولی آب چیست؟ بعد گفت: به خدا سوگند این تکلف است، چه لزومی دارد که معنای آن را بدانی آنچه را از قرآن برای شما روشن است به آن عمل کنید و آن را که نمی دانید به پروردگارش واگذارید.
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

6. Top | #15

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

آری می بینیم که صحابه به جز از مشکلات معینی که ایجاد شده بود، از سوال کردن از غیر آن ها دور می جستند و همین امر سبب شد که احادیث کمی در رابطه با تشریع و قانون گزاری، از پیغمبر (ص) روایت شود که روایت شود که و این امر موجب شد، بعدها نیاز به مصادر و منابعی، به جز کتاب و سنت پیدا شود که از جمله آن ها می توان استحسا و قیاس و غیر این دو را نام برد و همین امر موجب شد، شخص مجتهد در استنباط احکام، به ذوق خود عمل کند و سرانجام ذوق فکری افراد به حریم احکام وارد شود که در آن ها عنصر ذاتی مجتهد امری را مجسم می کند که موجب می شود، شخصیت انسان از طریق ذوق و تصورات ویژه خود به تشریع و قانون گزاری راه یابد.
    این موضع صحابه (نپرسیدن از مسائل غیر ضروری) می رساند که آنان از عملیات آماده سازی ویژه، بی نهایت دور بودند، آماده سازیی که تربیت وسیعی را می طلبید و لازمه آن آگاه ساختن آنان برای پذیرش تعیین رهبری و حل مشکلاتی بود که به زودی در طول رهبری با آن مواجه می شدند.
    حوادثی که بعد از رحلت پیغمبر (ص) اتفاق افتاد، ثابت کرد که مهاجرین انصار از هیچ گونه آمادگی و تعلیم مشخص قلبی جهت رویارویی با مشکلات بزرگی که از قبل تصور می شد، دعوت اسلام پس از پیغمبر (ص) به آن مواجه شود، بر خوردار نبودند.
    ویرایش توسط ملکوت* گامی تارهایی * : 09-04-2019 در ساعت 18:38
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

7. Top | #16

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

حتی خلیفه و اجتماعی که او را حمایت کرد، هیچ برداشت مشخصی از احکام شرعی سرزمین های گسترده ای که جز قلمرو اسلامی قرار گرفت، نداشت و نمی دانستند آن اموال باید بین جنگجویان تقسیم شود یا بر عموم مسلمانان وقف شود.
    با این حال، آیا برای ما ممکن است تصور کنیم، پیامبر (ص) بر این مطلب که مسلمانان به زودی کسری و قیصر را را فتح می کنند، تاکید نماید و مهاجرین و انصار را سرپرست و مسوول این فتح قرار دهد، ولی احکام شرعی آن را که واجب است در چنین سرزمین گسترده جهان که به زودی جز قلمر و اسلام قرار می گیرد، اجرا شود، بیان نکند!؟
    بلکه بالاتر از آن دیده می شود که نسل معاصر با پیغمبر (ص) (گروه مهاجر و انصار) حتی تصور روشن و واضحی از مسائل دینی که صدها بار پیغمبر(ص) آن را در مقابل آن ها به جا آورد، نداشتند و آن را به درستی نمی دانستند به عنوان نمونه نماز میت را مثال می زنیم که خود عبارتی است که پیامبر اکرم صدها مرتبه آن را در مقابل دیدگان همگان در میان گروه تشییع کنندگان و نمازگزاران خوانده بود، با این حال چنین به نظر می رسد که صحابه تا هنگامی که پیامبر (ص) شخصا آن را به جای می آورد و آنان در تمام قسمت هایش از آن پیروی می کردند، ضرورتی در ثبت و ضبط چگونگی ادای آن احساس نمی کردند به این جهت پس از پیامبر، در مورد تعداد تکبیرهای آن، در بین آن ها اختلاف افتاد.
    ویرایش توسط ملکوت* گامی تارهایی * : 09-04-2019 در ساعت 18:38
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

8. Top | #17

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

در این مورد طحاوی از ابراهیم روایت کرده است که وی گفت: پیامبر(ص) در گذشت و مردم در تعداد تکبیرهای نماز میت اختلاف کردند و این به قدری بود که مایل به شنیدنش نیستی، فردی می گفت: شنیدم پیامبر (ص) هفت تکبیر گفت، دیگری گفت: شنیدم پنج تکبیر گفت: دیگری گفت: شنیدم آن حضرت (ص) چهار تکبیر گفت و همواره این اختلاف ادامه داشت تا زمانی که ابوبکر از دنیا رفت و عمر بر سر کار آمد، او از وجود چنین اختلافی به شدت رنجور گشت و سران صحابه پیامبر (ص) را خواست و بدان ها گفت: شما ای گروه صحابه پیغمبر خدا (ص) هرگاه در مساله ای اختلاف کنید، نسل های آینده هم در آن اختلاف خواهند کرد و اگر شما بر امری اتفاق نمایید آن ها نیز بر آن اتفاق خواهند کرد، پس بنگرید در آن چه می توانید اتفاق کنید، گویا عمر آن ها را بیدار کرد، پس گفتند نیکو دانستی یا امیرالمومنین...(14)
    ویرایش توسط ملکوت* گامی تارهایی * : 09-04-2019 در ساعت 18:37
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

9. Top | #18

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

آری چنین بود که صحابه، بیشتر اوقات در زمان پیغمبر اسلام (ص) به آن حضرت متکی بودند و تا زمانی که همواره پیامبر (ص) و بر خوردار از حمایت آن حضرت بودند، ضرورت فراگیری مستقیم احکام و مفاهیم را به طور کامل، درک نمی کردند و تمام آن چه بیان شد، گواه آن است که آگاهی و بینشی که پیامبر (ص) در سطح عموم مهاجرین انصار پیاده کرد، در سطحی نبود که بتواند آمادگی را که رهبر و سرپرست جامعه از نظر آگاهی فکری و سیاسی آینده اسلام و کار تغیی جامعه نیازمند است، تامین کند، بلکه این آموزش فقط در حدی بود که بتواند پایه هایی از مردم آگاه بنیان نهد که (امت) در حال و آینده در اطراف رهبری دعوت گرد آید.
    با کدام توجیه می توان گفت: بر نامه پیامبر (ص) این بود که می خواست رهبری عملی و سرپرستی دعوت را مستقیما به عهده مهاجران و انصار بگذارد، در حالی که چنین گفته ای این اتهام را در برخواهد داشت که تیز هوش ترین و دوراندیش ترین رهبر اعتقادی در تاریخ انقلاب ها نتوانسته است، بین آگاهی مورد نیاز افرادی که پایگاه ملی دعوت را تشکیل می دهند و آگاهی مورد نیاز رهبران فکری و سیاسی دعوت، تفاوت قائل شود.
    3- دعوت اسلامی یک تغییر بنیادی و روش نوینی برای زندگی است و هدفش این است که ریشته ها و رسوبات جاهلیت را از پیکر جامعه بزداید و امتی از نو بسازد.
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

10. Top | #19

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

امت اسلامی، همانند سایر امت ها، تحت تعلیم برنامه های انقلاب حداکثر بیش از یک دهه به سر نبرد او از نظر منطق رسالت های عقیدتی و دعوت های انقلابی چنین زمانی کافی نیست تا نسلی را که فقط ده سال در پرتو دعوت اسلامی زیسته است، به درجه ای از آگاهی و تسلیم و آزاد شدن از قید رسوبات گذشته و فراگیری تعلیمات و مواهب آیین جدید برساند که بدون وجود رهبر، شایستگی سرپرستی رسالت و عهده داری مسوولیت های دعوت و پیگری تغییرات بنیادی را داشته باشد؛ بلکه از نظر منطق رسالت های عقیدتی لازم است امت، زمانی طولانی تری پایبند به اعتقادات جدید باشد و با آن ها سر و کار داشته باشد تا در این مدت به درجه ای از آگاهی و آمادگی برسد که بتو سرپرستی آن را به عهده گیرد.
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

11. Top | #20

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

مطالب گفته شده چیزی نیست که فقط یک فرضیه و استنباط باشد، بلکه حقیقتی است که حوادث پس از پیغمبر همه گویای آن است؛ چرا که پس از نیم قرن یاکتمر که گروه مهاجرین و انصار پیشوایی دعوت اسلام را به عهده داشتند، وقایعی اتفاق افتاد که به روشنی گویای همان حقیقتی است که ما آن را ثابت کردیم، هنوز یک چهارم قرم از عمر این رهبری نگذشته بود که خلافت پایدار اسلامی که مهاجرین و انصار رهبری آن را بر عهده داشتند در اثر ضربه های شدیدی که دشمنان دیرینه اسلام، از داخل حوزه اسلامی، نه خارج آن، بر آن وارد کردند، در معرض نابودی قرار گرفت، زیرا دشمنان توانستند به تدریج و به آرامی به مراکز قدرت اسلام راه یابند و رهبری نا آگاه را بفریبند و سپس با کمال بی شرمی و باگستاخی آن را به انحصار خود در آورند و امت و نسل جلودار و نوظهور اسلامی (مهاجرین و انصار) را وادار کنند تا از شخصیت و رهبری خود دست بردارند و بدین سان، رهبری به صورت ملک موروثی آن ها در می آید و ارزش های انسانی زیر پا گذاشته می شود، افراد بی گناه کشته می شوند و اموال مسلمین پراکنده می شود، حدود الهی تعطیل می گردد و احکام الهی راکد مانده و اجرا نمی شود.
    سرنوشت مردم به بازی گرفته می شود، غنایم و زمین های فتح شده، باغ و بستان قریش می گردد و خلافت همانند توپی می شود که فرزندان بنی امیه با آن به بازی پردازند.
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

صفحه 2 از 26 نخستنخست 12345612 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع