صفحه 22 از 26 نخستنخست ... 12181920212223242526 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 211 تا 220 , از مجموع 255

موضوع: پیدایش و گسترش تشیع

1. Top | #211

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

ما در این جا ابتدا به تعریف عصمت پرداخته و سپس به بیان برخی از دلایلی می پردازیم که حلی برای اثبات عصمت بیان کرده است. وی در تعریف عصمت گفته است: عصمت چیزی است که با بودن آن مکلف، در عین حال که قدرت بر انجام معصیت دارد، از ارتکاب آن خودداری می کند و با نبودن آن از معصیت دوری نمی کند(432) برخی از دلایلی را که برای اثبات عصمت بیان کرده است، عبارتند از:
    1-چون انتصاب امام از طرف خداست، صدور معصیت و گناه از او محال است، زیرا اگر از امام گناه صادر شود، در همه احکامی که خداوند به آن دستور داده، احتمال خطا می رود و این خود موجب مفسده بزرگی می شود(433)
    2-وجود صفت نقص در یک فرد موجب می شود که وی برای رفع آن نقص و رسیدن به کمال به فرد دیگری که فاقد آن است، نیاز داشته باشد؛ زیرا از فردی که خود آلوده به گناه است، نمی توان برای دوری از گناه استمداد کرد. بنابراین باید آن فرد معصوم باشد (تا بتوان برای دوری از معصیت از او کمک گرفت).
    3-خداوند مردم را به طاعت از خود و پیامبرش و اولی الامر فرمان داده است و هر کسی را که خدا امر به اطاعت و پیروی از او کرده، معصوم است. زیرا محال است به طور مطلق اطاعت غیر معصوم واجب شده باشد، به دلیل این که عقل چنین چیزی را قبیح می شمارد(434)
    4-خداوند در قرآن شریف فرموده است:اهدنا الصراط المستقیم، صراط الذین انعمت علیهم غیر المغضوب علیهم و لاالضالین(435) خدایا ما را به راه راست هدایت فرما، راه کسانی که آن ها را مشمول نعمت خود قرار دادی، نه آنان که مورد غضب قرار گرفتند و نه گمراهان. کسی که معصوم نباشد گمراه است و اطاعت کردن از گمراه به طور حتم خواسته نشده است.(436)
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

من در جستجوی قطعه ای از آسمان پهناور هستم

که از تراکم اندیشه های پَست، تهی باشد .

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #212

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

نویسنده معاصر محمد رضا مظفر که خود از شیعیان امامیه است، عقیده دارد: عصمت امامان امری ضروری است؛ زیرا امامان حافظ و نگهبان دین اند و در این مورد حالت آن ها حالت پیامبران است و همان دلیلی که ایجاب می کند به عصمت انبیاء معتقد باشیم، اقتضاء می کند، امام را هم معصوم بدانیم، بدون این که در این جهت بین آن دو فرقی باشد(437)
    دونالدسن به اندیشه اعتقاد به عصمت ائمه در نزد شیعه اشکال کرده و می گوید: این اندیشه از کتاب ها و سفرهای دینی یهود به شیعه منتقل نشده و کتاب های عهد جدید هم فقط یسوع را متصف به صفت عصمت کرده اند، کسانی که به او ایمان داشتند، او را به عنوان مسیح منتظر می دانستند و به اعتبار مسیح بودنش او را معصوم می دانستند، نه به اعتبار نبوتش دونالدسن از بحث خود نتیجه می گیرد که قرآن عصمت انبیاء را تایید نمی کند و در این مورد نمونه هایی از قبیل عصیان و سرکشی آدم و موسی و داود نقل کرده است.(438)
    به نظر می رسد دونالدسن در شکل گیری اندیشه اش در باره عصمت به ظاهر قرآن تکیه کرده است. شریف مرتضی اعتماد به ظاهر قرآن را در مورد خطا وگناهانی که به پیامبر (ص) نسبت داده شده، رد کرده است و می گوید: گفته خدای متعال در قرآن: فان کنت فی شک مما انزلنا الیک...: اگر در آنچه بر تو فرو فرستادیم در تردید بوده باشی...، ظاهرش خطاب به پیغمبر است، ولی معنای آن متوجه دیگران است. کسی که دقت نماید، می فهمد که اشکالی ندارد، خطاب و روی سخن خداوند با پیغمبر باشد و حال آن که او تردیدی نداشته باشد.
    زیرا ممتنع نیست که چون شک و شبهه بر پیامبر نسبت به آنچه بر او نازل شده جایز نبوده، صحیح نباشد که به او گفته شود، اگر شک کردی این کار را بکن، چنان که خداوند متعال فرموده است: لان اشرکت لیحبطن عملک(439) یعنی: اگر به خدا شرک و رزی عملت را محو و نابود می کند و معلوم است که شرک ورزیدن به خدای برای پیامبر جایز نیست.
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

4. Top | #213

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

علما بر این نکته اتفاق دارند که ظاهر آیه های وعد و وعید شامل پیامبر می شود، هر چند برای او روانیست که مرتکب عملی شود که استحقاق عذاب و عقاب الهی را داشته باشد(440)
    شریف مرتضی می گوید: هنگامی که عصمت انبیاء با دلیل ثابت شد، آنچه از ظار قرآن با عصمت انبیاء منافات داشته باشد و اقتضاءکند که از پیامبران گناه و خطایی سرزده است، بایستی از ظاهر آن دست کشید و آن ها
    را به گونه ای حمل کرد که با ادله عقلی سازگار باشد، زیرا هر سخنی ممکن است دارای حقیقت و مجاز باشد و گویند از ظاهر آن عدول کرده، معنای مجازی را قصد کند. علاوه بر آن ایاتی که از طرف خداوند خطاب به پیغمبر نازل شده، مانند آیه هایی که در ظاهر به آن حضرت عتاب (سرزنش) می کند، در برخی از آن ها گرچه ظاهر خطاب متوجه پیغمبر است، ولی مقصود امت آن حضرت است؛ چنان که از ابن عباس روایت شده است که گفت:نزل القرآن با یاک اعنی و اسمعی یا جاره...(441)روی خطاب قرآن به تو است و بر تو نازل شده، اما مقصود دیگران می باشند(442)
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

5. Top | #214

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

سپس سید مرتضی در باب عصمت این سوال را مطرح می کند که حقیقت عصمتی که معتقدیم بر انبیاء و ائمه واجب است، چیست؟ وی ابتدا در معنای عصمت مناقشه می کند و سپس خودش به سوال فوق چنین پاسخ می دهد: بدان که عصمت لطف است که از جمله کارهای خداوند است و با داشتن آن بنده از انجام کار قبیح خودداری می کند و گفته می شود چنین شخصی معصوم است، زیرا با وجود این داعی (لطف و عصمت) که خداوند به او داده از انجام کار قبیح خودداری می نماید(443)
    مسعودی علت اعتقاد امامیه به عصمت امامان را اجتناب و دوری از تسلسل ائمه تا بی نهایت می شمارد و معتقد است: معصوم نبودن امام از یک طرف موجب می شود که برای هر امامی باشد تا بی نهایت و از جهت دیگر بر غیر معصوم اعتمادی نیست و ممکن است در نهان اهل فسق و فجور باشد. وی بر این مطلب تصریح کرده و گفته است: امام باید به خودی خود دارای چنین ویژگی و امتیازی باشد، زیرا در غیر این صورت ممکن است، او هم گناهانی را مرتکب شود که دیگران مرتکب می شوند و در این صورت نیاز داشته باشد که بر او حد جاری شود؛ چنان که او بر دیگران حد جاری می کند. در این صورت چنین امامی نیاز به امام دیگری دارد تا او را از معصیت باز دارد و بتواند بر او حد جاری کند و آن امام هم نیازمند به امام دیگری است تا بی نهایت؛ زیرا در مورد او و هر یک از امامان بعدی نیز همین بیم می رود که ممکن است، در واقع فاسق و فاجر و کافر باشند(444)
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

6. Top | #215

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پس از بیان مطالب فوق می گوییم: اعتقاد به عصمت در نزد امامیه اهمیت زیادی دارد و این به دو جهت است:
    1-امامیه با اعتقاد به عصمت ائمه، قداست و پاکی از گناه را منحصر به امامان دوازده گانه و نه سایر خاندان پیامبر می دانند و با این اعتقاد امامت را منحصر به دوازده امام معصوم کرده و غیر آن ها از فرزندان علی (ع) و فرزندان هاشم را شایسته این مقام نمی دانند.
    2-اعتقاد به عصمت موجب می شود که شیعه تمام احادیثی را که ائمه صادر شده، صحیح بداند و بر خلاف اهل سنت رسیدن سند حدیث را به پیامبر، شرط نداند، چنان که امام باقر (ع) فرموده است: هرگاه حدیثی گفتم و سند آن را نقل نکردم، سند من در چنین حدیثی آن است که آن را از پدرم و او از جدم و او از پدرش که او از جدش (علی (ع)) و آن حضرت، از پیامبر و پیامبر از جبرئیل و او از خداوند تبارک و تعالی نقل کرده است(445)
    از بیان مطالب گذشته به دست می آید که در نزد شیعه، احادیث ائمه به منزله احادیث پیغمبر است، زیرا امام معصوم به جز از معصوم نقل نمی کند تا این که سند حدیث به امام قبل از پیامبر می رسد که او مستقیما از قول پیامبر نقل می کند. این مطلب موید گفته قبلی ماست که گفتیم به ائمه وحی نمی شود و به اجماع امت اسلام از جمله شیعه وحی بعد از پیغمبر قطع شده است و ائمه ناقل آثار و گفته های پیغمبر می باشند.
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

7. Top | #216

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

عقیده خاص امامیه در طریق نقل احادیث موجب شد که همه احادیث آنان منقول از امامان معصوم باشد. چنان که کشی روایت کرده است که ابومریم انصاری گفت: امام باقر (ع) به من فرمود: به سلمه بن کهیل و حکم بن عتیبه بگو در شرق و غرب عالم دانش صحیح را نمی یابید، جز آن که از نزد اهل بیت بیرون رفته باشد. کشی همچنین روایت کرده است: ابوبصیره گفت: از امام باقر (ع) پرسیدم: آیا شهادت ولدالزنا جایز است؟ امام فرمود: نه گفتم: حکم بن عتیبه گمان می کند، جایز است. امام فرمود: خداوندا گناه او را نیامرز. خداوند متعال به حکم فرموده: این (قرآن)مایه یادآوری برای تو و قوم تو (خاندان پیغمبر) است و اگر حکم به سمت راست و چپ (و به هر کجا) برود، به خدا سوگند! علم را به جز در نزد خاندان پیغمبر که جبرئیل بر آن ها نازل شده، نمی یابد.(446)
    در این جا مایلم اشاره کنم، علی رغم این که شیعیان (امامیه) تاکید بر ضرورت روایت کردن از معصومین دارند، از صحابه و کسان دیگری که مورد اعتمادشان بوده اند، نیز روایت می کرده اند، چنان که شیخ مفید حدیثی را روایت کرده است که سند آن به عمربن الحق خزاعی(447) می رسد. همچنین صدوق نیز حدیثی را نقل کرده که سند آن به جابربن عبدالله انصاری (448) می رسد. کلینی نیز حدیثی را از سلیم بن قیس هلالی نقل کرده که وی گفت: به علی (ع) عرض کردم: من راجع به تفسیر قرآن از سلمان و مقداد و ابوذر مطلبی شنیدم... و نیز در باره احادیث پیغمبر از آن ها مطالبی شنیدم که با آنچه مردم می گفتند، فرق داشت، بعد از شما شنیدم که گفته های آن ها (سلمان و...) را تصدیق می کنید...(449)
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

8. Top | #217

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

از روایت فوق به دست می آید که حضرت علی (ع) روایت کردن برخی از صحابه به طور مستقیم از پیغمبر (ص) را تایید کرده و نیز به صحت احادیث آن ها اعتراف کرده، با این که سند آن ها از ائمه معصومین خالی است.
    همچنین امامیه گاهی از عایشه و غیر او که شیعیان نیستند، روایت کرده اند، چنان که شیخ صدوق از عایشه روایت کرده است (450) و شیخ طوسی حدیثی را روایت کرده است که سند آن را به انس بن مالک می رساند(451)
    ما سخن خود را مورد نقطه نظر شیعه امامیه راجع به صحیح بودن خبرهایی که از معصوم صادر شده است، با بیان نظریه استادگولد زیهر پایان می بخشیم، وی در این مورد گفته است: از تعالیم شیعه آن است که گفته ها و روایت هایی که به طور قطع از ائمه صادر شده است، از نظر ثابت کردن و اعتماد به آن قوی تر است از آنچه که به واسطه ادراکی باشدکه از طریق حواس به دست می آید، این جهت عصمت امامان و مبرا بودن آنان از خطا و اشتباه است و چنین گفته هایی شایستگی دارد که چنان یقین درستی به انسان دهد تا به طور کلی از یقینی که از طریق حواس به دست می آید و در معرض پندار و نیزنگ و فریب است، درست تر و صحیح تر باشد(452)
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

9. Top | #218

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

غیبت

شیعه امامیه معتقد است: بر طبق حکم عقل و شرع هیچ زمانی، زمین خالی از حجت خدانیست(453) روی همین مبنا امام داوزدهم حضرت مهدی (ع) به دستور پروردگار پس از سال 265ه از نظرها پنهان شد و در آخرالزمان پس از آن که خداوند به او اجازه دهد، ظهور می کند. امامیه در بین دلایل خود درباره امامت حضرت مهدی (ع) و غیبت آن حضرت به حدیث پیامبر نیز استناد می کنند که شیعه و سنی آن را روایت کرده اند و در آن آمده:یکون بعدی اثنا عشر خلیفه کلهم من قریش(454): جانشینان من دوازده نفرند که همه آنان از قریشند. شیخ طوسی در مورد حدیث مذکور گفته است: از چیزهایی که دلالت بر امامت حضرت صاحب الزمان فرزند حسن بن علی بن محمد بن الرضا (ع) می کند و گواه درستی غیبت آن حضرت است، حدیثی است که هر دو طایفه (شیعه و سنی) آن را روایت کرده اند... که امامان پس از پیامبر دوازده نفرند... وقتی این مطلب ثابت شد، کسی که به آن قائل باشد، به امامت دوازده امامی که ما به امامتشان معتقدیم و از جمله به وجود مقدس حضرت مهدی فرزند امام عسکری (ع) و درستی غیبت آن حضرت، چنان که ما معتقدیم، یقین پیدا می کند... وی سپس برای اثبات غیبت آن حضرت به نقل اخبار و روایاتی می پردازد که از شیعه و سنی روایت شده است.(455)
    شیخ صدوق در مورد علت غیبت به حدیثی استناد می کند که امام صادق ع از پیغمبر روایت کرده که در این باره فرمود: ناگزیر آن حضرت غیبتی دارد. عرض شد: چرا یا رسول الله؟ فرمود: به سبب این که کشته شدن می ترسد(456)
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

10. Top | #219

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

شریف مرتضی بر صحت نظریه صدوق در مورد علت غیبت امام زمان (ع) تاکید کرده که آن حضرت به خاطر ترس از دشمنان غایب شد. لیکن سید مرتضی فرموده که ابتدا آن حضرت از مقابل دشمنانش غایب شد، ولی بعد اراده الهی چنین اقتضاء کرد که از مقابل دوستانش نیز غایب شود. وی گفته است: سبب استتار و غیبت آن حضرت این بود که بیم آن می رفت که ظالمین و ستمکاران قصد جانش را نمایند، غیبتش از ابتدا به صورت کنونی نبود، بلکه ابتدا نزد دوستانش ظاهر می شد و از دشمنانش غایب بود، ولی چون کار را بر آن حضرت سخت گرفتند و بر شدت جستجوی او افزودند و ترس از این که مبادا دشمنان به او دست یابند، قوت گرفت، امام خود را از دوست و دشمن پنهان کرد(457)
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

11. Top | #220

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

شیعه امامیه در بیان غیبت آن حضرت بر سبب دیگری نیز تکیه می کنند و آن این است که غیبت آن حضرت، طبق سنتی الهی بود که در مییان ادیان آسمانی و غیره جریان داشت. بنابراین در اسلام هم که خود دینی الهی و آسمانی بود، باید چنین سنتی موجود باشد. حنان بن سدیر از پدرش و او از امام صادق (ع) روایت کرده است که فرمود: برای قائم ما غیبتی است که مدت آن طولانی است. عرض شد: ای فرزند رسول خدا! سبب آن چیست؟ فرمود: خداوند متعال ابا دارد از این که سنت های انبیاء در مورد غیبتشان در حضرت مهدی (ع) وجود نداشته باشد. ای سدیر! به ناگزیر مدت غیبت های پیامبر گذشته در او به طور کامل وجود دارد. خداوند متعال فرموده است:لتر کبن طبقا عن طبق ای سنتا علی سنن من کان قبلکم: شما همان حالاتی را به خود می گیرد و دارای همان سنت هایی می شوید که امت های قبل از شما داشتند(458)
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

صفحه 22 از 26 نخستنخست ... 12181920212223242526 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع