صفحه 5 از 26 نخستنخست 12345678915 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 , از مجموع 255

موضوع: پیدایش و گسترش تشیع

1. Top | #41

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

نظریه چهارم تاریخ شیعه را بعد از برگشت حضرت علی (ع) از صفین می داند.
    از مشهورترین کسانی که به این نظریه معتقدند، استاد وات مونتگومری می باشد. او می گوید: آغاز حرکت شیعه یکی از روزهای سال 658م / 37ه بوده است، زمانی که گروهی از پیروان علی (ع) گفتند: ما دوستدار کسی هستیم که ترا دوست بدارد و دشمن کسی هستیم که ترا دشمن دارد؛ این گفته بدان معناست که آن ها آماده بودند تا حکم علی (ع) را در کارهای مهم به طور مطلق بپذیرند.(43)
    چنین پیداست که استاد وات در نظریه خود به نصی تکیه نموده است که طبری نقل کرده، طبری می گوید: هنگامی که علی (ع) به کوفه وارد شد و خوارج از او دوری گزیدند و شیعیان در پیروی او ثابت ماندند، شیعیان گفتند: بر گردن ما بیعت دومی است؛ ما دوست کسانی هستیم که شما آن ها را دوست داری و دشمن کسانی هستیم که شما ما دوست کسانی هستیم که شما آن ها را دوست داری و دشمن کسانی هستیم که شما آنان را دشمن داری.(44)
    با توجه به آنچه قبلا راجع به آغاز ظهور تشیع بیان کردیم و نیز به زودی در صفحات آینده بیان خواهیم کرد، نظریه وات خالی از ضعف نیست. پس از آن که برخی از نظریات را در مورد آغاز پیدایش شیعه علی (ع)، بیان کردم، مایلم اشاره کنم که شیعه علی (ع) واژه است که پیچیدگی و غموض آن را احاطه کرده به گونه ای که معنای رایج و معمولش از آن فهمیده نشده، مگر بعد از این که زمانی طولانی بر تاریخ استعمال آن گذشته است. به این جهت بیشتر تاریخ هایی که نویسندگان مذکور، آن را برگزیده اند، دارای نوعی پیچیدگی می باشد و این از آن جا ناشی می شود که آن ها به خوبی فرق نگذاشتند، بین ظهور تشیع علوی به معنای خاص آن - من آن را تشیع عقیدتی (معنوی) نامیدم - که شامل اقرا به امامت علی (ع) است و اینکه امامت آن حضرت بر طبق وصیت رسول اکرم (ص) و اراده الهی است - و بین تشیع علوی به معنی عام آن که عبارت از اقرار به حقانیت آن حضرت برای خلافت و تلاش جهت برگرداندن این حق، بدون هیچ گونه التزام کلی نسبت به مساله وجود نص بر امامت آن حضرت می باشد، فرقی نگذاشتند(45).
    عقیده من آن است که بذر تشیع علوی به معنای عقیدتی آن در زمان خود پیامبر (ص) پاشیده شد و قبل از این که حضرت علی (ع) عهده دار خلافت مسلمانان گردد، رشد کرد .
    ویرایش توسط ملکوت* گامی تارهایی * : 10-04-2019 در ساعت 17:48
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

من در جستجوی قطعه ای از آسمان پهناور هستم

که از تراکم اندیشه های پَست، تهی باشد .

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #42

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

برای اثبات این مدعا دلایل فراوانی وجود دارد که مهم ترین آن ها عبارتند از:
    1-حدیث هایی که در این باره وارد شده است و قبلا به آن ها اشاره شد.
    2-وصیت پیامبر اکرم (ص) در مورد امامت و خلافت حضرت علی (ع)
    از اشاره های زیاد که در این باره در اخبار و احادیث شده است، بر می آید که پیامبر اکرم (ص) بر رهبری و خلافت علی (ع) نسبت به ملسمانان وصیت کرده است. طبری روایت کرده است که رسول اکرم در مجلسی که در مکه گروهی از بنی هاشم را دعوت کرده بود در حالی که به علی (ع) اشاره می کرد، فرمود:
    ان هذا و وصیی و خلیفتی فیکم فاسمعواله و اطیعوا...(46) یعنی هان، این (علی (ع)) برادر و وصی و جانشین من در میان شماست پس از او اطاعت و پیروی کنید.
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

4. Top | #43

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

طبری اضافه می کند که پیامبر (ص) حدیثی را که بیان شد؛ قبل از هجرتش به مدینه بیان کرد. این به آن معنا است که پیامبر در مرحله نخست اشاره به مفهوم دینی و عقیدتی امامت علی (ع) بر مسلمین نموده است، زیرا دولت اسلامی در آن زماان هنوز تشکیل نشده بود. روزی مردی نزد ابن عباس آمد و گفت: در باره علی بن ابی طالب (ع) با من سخن بگو، ابن عباس پاسخ داد:
    ایها الرجل و الله لقد ساعت عن رجل ما وطی ء الحصی بعد رسول الله (ص) افضل منه و انه لا خو رسول الله، و ابن عمه و وصیه و خلیفه علی امته...(47). یعنی: ای مرد! به خدا قسم تو درباره شخصی از من سوال کردی که پس از پیامبر (ص) بهتر از او احدی بر زمین قدم نگذاشته، او برادر و پسر عمو و وصی و جانشین پیامبر (ص) بر امتش بود. ابو الاسود دوئلی (ت 29ه / 688م) گفته است:
    احب محمدا حبا شدیدا و عباسا و حمزه والوصیا(48)
    یعنی: من محمد (ص) را بسیار دوست می دارم و نیز عباس و حمزه و وصی او را.
    از این شعر این گونه به دست می آید که واژه وصی در آن زمان آن قدر در مورد علی (ع) به کار برده می شد و معروف شده بود که هرگاه به تنهایی این واژه گفته می شود ذهن شنونده متوجه علی (ع) می شد.
    اما در باره بیعت غدیر خم (که خود از جمله دلایل امامت آن حضرت به حساب می آید) یعقوبی آن را بیان کرده و گفته است که: پیامبر اکرم (ص) در آنجا برای علی (ع) به امامت وصیت کرد(49) علامه امینی نیز در مورد شهرت بیعت غدیر و غیر قابل انکار بودن آن بحثی گسترده کرده است.(50)
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

5. Top | #44

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

و اما در باره عقیده شیعه راجع به وصیت پیامبر به امامت علی (ع) شیخ طوسی، مشهور به شیخ الطائفه، از آن چنین تعبیر نموده است:
    برای شیعه به تو اثر ثابت شده است که پیامبر اسلام (ص) به امامت امیرالمومنین (ع) تصریح کرده است و با کلمات و الفاظ مخصوص او را به جانشینی خود در میان مسلمان ها برگزید، از جمله فرمود: سلموا علی علی (ع) بامره المومنین؛ یعنی سلام کنید بر علی (ع) به عنوان فرمانروایی و امارت بر مومنین (به او بگویید، سلام بر تو ای امیرالمومنین (ع)). و نیز در حالی که به او اشاره می کرد و دست او را گرفته بود فرمود: هذا خلیفتی فیکم من بعدی فاسمعوا له و اطیعوا؛ این (علی) جانشین بعد از من در میان شماست، از او پیروی نموده و اطاعت کنید.(51)
    در مورد وصیت پیامبر (ص) به امامت علی (ع) شیعیان ده ها کتاب تالیف کرده اند، مسعودی کتابی به نام الوصیه تالیف کرده(52)و در آن چگونگی اتصال حجت های الهی و اوصیای آن ها را از آدم تا زمان حضرت قائم صاحب الزمان (ع) بیان نموده است.
    علامه حلی نیز کتابی نوشته به نام اثبات الوصیه و در آن اسامی کتاب هایی را راجع به وصیت پیامبر (ص) نقل کرده است که بیش از سی عنوان می باشد و کتاب مسعودی نیز- که قبلا نام برده شد- یکی از آن هاست.(53)
    3-برخی از صحابه در اثنای زندگی پیامبر (ص) و نیز در دوران حکومت خلفای راشدین به علی (ع) مربوط می شدند و به ولایت وی اعتراف داشتند.
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

6. Top | #45

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش از آن که حضرت علی (ع) زمام حکومت را درست گیرد، در میان صحابه پیامبر (ص) کسانی بودند که جزء اصحاب او به شمار می آمدند و به امامتش اعتقاد داشتند، از جمله: مقداد بن اسود، سلمان فارسی ، ابوذر، عمار بن یاسر و نیز کسانی که دوست داشتن آنان با دوستی علی (ع) موافق باشد و آنان در این امت (اسلام نخستین) کسانی بودند که شیعه نامیده شدند. زیرا واژه شیعه یک واژه قدیمی است که قبلا هم به کار رفته است، چنان که گفته شده: شعیه ابراهیم، موسی، عیسی و انبیاء، دورد خدا بر آنان باد!(54) و در زمان رسول اکرم (ص)و بیعت با ابوبکر گروهی از صحابه به شیعه علی (ع) معروف شدند.
    مسعودی در ضمن بحث خود پیرامون امامت علی (ع) می گوید: علی(ع)، زمانی که سی و پنج سال داشت به حکم خداوند متعال به پا خواست، مومنان از او پیروی کردند و منافقان از او دست کشیدند و برای حکومت و امور دنیوی خودشان فردی را برگزیدند که به نفع ایشان حکومت کند و آن فرد برگزیده الهی نبود... پس علی (ع) با شیعیان خود در منزل خویش اقامت گزید....(55)
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

7. Top | #46

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

عمار یاسر در زمان بیعت با عثمان عقیده خودش را در مورد علی (ع) و خاندانش چنین بیان کرد: ای گروه قریش ! از آن جا که شما این امر (خلافت) را از خاندان پیامبر خود بیرون بردید و یک بار به این جا و یک بار به آن جا واگذار کردید گاهی به عمرو گاهی به عثمان، بیم آن دارم که خداوند آن را از میان شما بردارد و در میان غیر شما قرار دهد. چنان که شما آن را (خلافت) از میان اهلش برداشتید و در میان غیر اهلش قرار دادید)). مقداد نیز در زمان بیعت مردم با عثمان چنین گفت: پس از پیامبر (ص) اذیت و آزاری به مانند آنچه بر این اهل بیت (ع) وارد شد، ندیده ام... شگفتا از قریش.... پس از پیامبر جمع شدند که قدرت پیامبر را از خاندانش بگیرند... آگاه باشید، به خدا قسم... اگر یاور و یاوری می یافتم که قریش بجنگم، با آنان به کارزار می پرداختم، چنان که در روز بدر همراه پیامبر با آنان جنگیدم(56) و نیز در شورشی که در آن عثمان کشته شده فضل بن عباس در باره علی (ع) چنین گفت:
    و کان ولی العهد بعد محمد - علی وفی کل المواطن صاحبه
    علی ولی الله اظهر دینه - و انت مع الاشقین فیما تحاربه(57)
    یعنی: پس از پیامبر علی (ع) سرپرست امر خلافت است و کسی است که در تمام کارزارها همراه و یاور پیامبر (ص) بوده است. علی (ع) ولی خداست و دین خدا را آشکار کرد و تو در آنچه با وی به مبارزه برخاستی، دو کس از شقی ترین انسان ها را همراهی کردی.
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

8. Top | #47

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

شایسته یاد آوری است که واژه ولی که در شعر فوق آمده است و همان مفهوم دینی را می رساند، ممکن است دلیلی باشد بر اعتراف فضل بن عباس به این که علی (ع) دارای ویژگی های معنوی و روحی ای است که سایر صحابه از آن بی بهره اند و کلمه ولی الله برای علی (ع) همچون لقبی گردیده بود که در زمان آن حضرت بر پول های نقره که به سبک ساسانیان سکه زده می شد، قرار داشت. چنان که یزید بن قیس حمدانی که استاندار آن حضرت در ری بود، در سال 37ه پول نقد زمان خودش را با واژه ولی الله سکه می زد.(58)
    از جمله دلایلی که ثابت می کند از این که حضرت علی (ع) عهده دار خلافت شود، عده ای پیرو تشیع به معنای روحی و عقیدتی آن بودند، سخنان سعد اشعری، در مورد گروهی از شیعیان است که پس از رحلت پیامبر ظاهر شدند و برای اثبات امامت آن حضرت به نص پیامبر (ص) استدلال می کردند، وی می گوید آن ها گفتند با وجود این (نص) لازم است که امامت همواره در خاندان و نسل آن حضرت تا روز قیامت باقی بماند... پس همواره این فرقه استوار باقی ماندند و امامت و ولایت آن حضرت را به گونه ای که نقل کردیم، برخود لازم می دانستند... تا اینکه حضرت علی (ع) به شهادت رسید، در حالی که امامتش سی سال و خلافتش چهار سال و نه ماه بود....(59)
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

9. Top | #48

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

چنان که قبلا گفتیم، آقای وات گمان می کند که تشیع روحی فقط در سال 658م / 37ه ظاهر شده، زمانی که گروهی از یاران علی، با او تجدید بیعت کرد. آنان اعتقاد داشتند که حاکم به اذن پروردگار و امر او حکومت می کند، به گونه ای که در آن برای انسان جای هیچ گونه درخالتی نیست. از این جا، راه خوارج و شیعه جدا گردید و خوارج در امور حکومت، حاکمیت قانون غیر شخصی (قانون الهی) را برگزیدند، ولی شیعه حکومت را از آن رهبری دانست که از ویژگی های مذهبی بهره مند باشد.(60)
    تاکید خوارج روی قانون بود، ولی شیعه علاوه بر آن در رهبری جامعه نیز دقت فراوان داشت.
    ممکن است مطالبی که اندکی قبل از این در مورد ظهور تشیع عقیدتی در زمان پیامبر (ص) و سه خلیفه نخست راشدین گفتیم، دلیلی جهت ضعف نظریه وات باشد.
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

10. Top | #49

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

4-وجود عده ای از شیعیان علی (ع) که در زمان آن حضرت قائل به آراء فقهی او بودند. ابن رستم طبری روایت کرده است که سلیم بن قیس هلالی به حضرت علی (ع) گفت: ای امیر مومنان (ع)! من مطالبی را در مورد تفسیر قرآن و نیز احادیث پیامبر، از سلمان و مقداد بن اسود و ابوذر شنیدم، پس از آن از شما شنیدم که گفته آن ها را تصدیق می کنید. از طرفی در دست مردم تعدادی احایث و مطالبی پیرامون تفسیر قرآن است که شما با آن مخالفید و آن ها را باطل می دانید، آیا شما معتقدید که مردم عمدا بر پیامبر (ص) دروغ می بندند و نیز قرآن را به رای خود تفسیر می کنند ؟ علی (ع) فرمود: آنچه در دست مردم است برخی حق و برخی باطل است... در زمان پیامبر (ص) بر او دروغ یک امام معین بهترین دلیل جهت اعتراف به امامت او می باشد و سلمان و ابوذر هم از کسانی بودند که از نظریات فقهی حضرت علی (ع) پیروی می نمودند و این زمانی بود که هنوز آن حضرت در گذشتند در نتیجه آنان از مشهورترین معتقدین تشیع علوی به معنای اعتقادی آن بودند.
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

11. Top | #50

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,892
    مورد تشکر
    5,853 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

شایان ذکر است که نقطه نظرهای شیعه، چه در تفسیر و تاویل قرآن و چه در روایات و احادیث نبوی که سلیم بن قیس آن ها را از شاگردان علی (ع) شنیده بود، با اعتقادت مسلمانان معاصر ایشان تفاوت داشت. این نقطه نظرها به تدریج تکامل یافت و به صورت یک مکتب فکری اسلامی خاص ظاهر شد که بعدها به نام مذهب جعفری شناخته شد و حضرت علی (ع) نخستین موسپس علوم این مکتب بود. چنان که در فرق برخی از نقطله نظرهای آن حضرت را در مورد تفسیر و تاویل قرآن و روایت سنت نبوی بیان کردیم و زمانی که مذهب جعفری در زمان های بعد، شکل گرفت، فقیهان این مکتب از قبول سنت صحابه سرباز زدند، زیرا آن ها استدلال بر طبق سنت هیچ کسی را به جز آنان که عصمت آن ها بر ایشان ثابت شده باشد - که آن ها امامان دوازده گانه (ع) هستند- صحیح نمی دانستند.
    ویرایش توسط ملکوت* گامی تارهایی * : 10-04-2019 در ساعت 17:47
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

صفحه 5 از 26 نخستنخست 12345678915 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع