بیت ظهور تبلیغات
صفحه 10 از 21 نخستنخست ... 6789101112131420 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 91 تا 100 , از مجموع 209

موضوع: پیدایش و گسترش تشیع

جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید    محبوب کن - فیس نما
  1. Top | #91

عنوان کاربر
    مدیر افتخاری
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    3,572
    مورد تشکر
    5,480 در 2,249
    دریافت
    0
    آپلود
    0

2-شیعیان کوفه به عنوان پایه های جنبش توابین به حساب می آمدند و نیز بیشتر افرادی که در عین الورده به شهادت رسیدند، از شیعیان کوفه بودند. طبری روایت کرده است که سلیمان بن صرد قبل از جنگ با عبیدالله بن زیاد کنار قبر امام حسین (ع) آمد و برای یارانش خطبه خواند و چنین گفت: خداوند، حسین (ع) شهید فرزند شهید و مهدی فرزندی مهدی و صدیق را قرین رحمت بدار، بار الها! ما تو را گواه می گیریم که دین و راه آن ها را برگزیدیم، قاتلان آن ها را دشمن داشته و دوستانشان را دوست می داریم...(117)
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست
    http://www.ayehayeentezar.com/galler...2332154524.gif
    در اوج نیزارهای پشیمانی ، به ابرهای سیاه و سرگردان که با من از یک طایفه اند سلام میگویم
    تو باور نکن اما من عاشقم

رفتن دلیل نبودن نیست ...

2. # ADS

آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست تبلیغات متنی انجمن

3. Top | #92

عنوان کاربر
    مدیر افتخاری
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    3,572
    مورد تشکر
    5,480 در 2,249
    دریافت
    0
    آپلود
    0

3-نهضت هایی که در کوفه ایجاد می شد، غالبا شکل دینی ببه خود می گرفت و آخرین خاندانی که در این دوره خود را جهت حکومت بر مسلمین نامزد کرد و توانست مقام خلافت خود را از ناحیه دینی به جلوه دهد، بنی امیه بود. طبری روایت کرده است که: عبدالرحمان ابی لیلای فقیه که در سال 83ه به انقلاب اهل عراق بر ضد اموریان پیوست ( در سخنان خود به مبارزین) چنین گفت:بجنگید و بکشید این منحرفان و نوآوران و بدعتگذاران را که آنان جاهل به حقند و آن را نشناختند و به تعدی و ستم پرداخته و آن را زشت نمی شمارند... و نیز شعبی در این مورد گفته، ای اهل اسلام! با آن ها بجنگید و از جنگ و کشتن آن ها باک نداشته باشید، به خدا قسم! من قومی را در روی زمین به این وسعت، ستمکارتر و ظالم تر از آنان نمی شناسم؛پس به سوی آن ها بشتابید. همچنین سعید بن جبیر به همین مناسبت گفته است: با همت و اراده با آن ها نبرد کنید و در جنگ با آن ها درنگ مکنید، با آنان بجنگید به سبب گناهکاری آن ها ( و نافرمانی خدا) و ستمگری آن ها در حکومت و زورگویی آن ها در امور و دین و به خاطر این که آن ها ضعیفان را خوار و زبون کردند و نماز را از بین بردند...(118)
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست
    در اوج نیزارهای پشیمانی ، به ابرهای سیاه و سرگردان که با من از یک طایفه اند سلام میگویم
    تو باور نکن اما من عاشقم

رفتن دلیل نبودن نیست ...

4. Top | #93

عنوان کاربر
    مدیر افتخاری
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    3,572
    مورد تشکر
    5,480 در 2,249
    دریافت
    0
    آپلود
    0

شایان ذکر است که فقهای مذکور به وسیله این گفتار حکومت حجاج را که فرماندار بنی امیه در کوفه بود، توصیف کردند و چه بسا عموم کوفیان و به ویژه شیعیان چنین دریافتند که ظلم حجاج و روی کار آمدن چنین فردی نشانه تحقق یافتن خبری است که علی (ع) از آمدن او به آن ها داده بود. چنان که اصفهانی روایت کرده است، اشعث بن قیس روزی علی (ع) را به خشم آورد، حضرت فرمود:مالی و لک یا اشعث اما و الله لو یبعد تقیف تمرست لا قشعرت شعیراتک قیل: یا امیر المومین و من غلام ثقیف؟ قال غلام یلیهم و لایبقی اهل بیت من العرب الا ادخلهم ذلا...(119) یعنی: مرا با تو چه کارای اشعت! سوگند به خدا! اگر با بنده ثقیف (حجاج بن یوسف ثقفی) سر و کارت افتد، موهای تنت راست شود! از حضرت سوال شد: غلام ثقیف کیست؟ فرمود: او کسی است که فرمانروای مردم شود و هیچ خانواده ای از عرب باقی نماند، جز آن که از ناحیه او خواری و ربونی بیند....
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست
    تو باور نکن اما من عاشقم

رفتن دلیل نبودن نیست ...

5. Top | #94

عنوان کاربر
    مدیر افتخاری
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    3,572
    مورد تشکر
    5,480 در 2,249
    دریافت
    0
    آپلود
    0

روشن است که پشتیبانی کامل بنی امیه فقط از جانب اهالی شام بود و حمایت آن ها را سلطنت بنی امیه مبنی بر دفاع از مرکز حکومت (شام) بود که آن جا وطن و محل اقامت آن ها بود. اهل شام به خاطر دفاع از شهر و منافع خود از بنی امیه حمایت می کردند. از این رو آنان به مساله حقانیت بنی امیه در نظر شرع ترجهی نداشتند.(120)
    4-بیشتر قبیله های عرب که در زمان گسترش قلمرو اسلامی و فتوحات آن در کوفه ساکن شدند، از یمن بودند. بلاذری نقل کرده است که شعبی گفت: ما یعنی اهلی یمن، دوازده هزار نفر بودیم و نزار هشت هزار نفر بودند. مگر نه این است که اکثر اهل کوفه از مردم یمن هستند؟ قسمت شرق کوفه (به قید قرعه) به نام ما افتاد و خطه های ما چنان که آلان هست در آن جا قرار گرفت(121) فلهاوزن می گوید: قبیله های یمنی در کوفه تعداد افرادشان از همه قبایل بیشتر بود و از بیشترین اهمیت نیز بر خوردار بودند(122)
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست
    تو باور نکن اما من عاشقم

رفتن دلیل نبودن نیست ...

6. Top | #95

عنوان کاربر
    مدیر افتخاری
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    3,572
    مورد تشکر
    5,480 در 2,249
    دریافت
    0
    آپلود
    0

قابل توجه است که بیشتر قبیله های یمنی و به ویژه قبیله همدان از شیعیان علی (ع) بودند و به جانب او گرایش داشتند. ماسنیون می گوید: قبیله همدان قبیله ای بزرگ و مهم و نیرومند و توانا بود و افراد آن از شیعیان سرسخت علی (ع) بودند.(123)
    آقای وات تشیع اهل یمن را به عواملی متعددی نسبت به می دهد که مهم ترین آن ها عبارتند از:
    1-به سبب این که مردم حبشه قبل از اسلام دارای آیین مونو فوستیه که شاخه ای از مسیحیت است، بودند و بر مردم یمن نفوذ داشتند، تاثیر و نفوذ آن ها باعث شد که مردم یمن نیز از این مذهب پیروی این آیین معتقد بودند که مسیح با این که یک رهب روحانی است، دارای دو طبیعت بوده است: 1- طبیعت الهی (لاهوتی) 2- طبیعت بشری (ناسوتی) و این دو طبیعت با هم آمیخته شد و طبیعت بشری در طبیعت الهی حلول کرده و هر دو به صورت واحدی در آمده اند و پس از این که قبایل یمن آیین اسلامی را پذیرفته به سبب این که هنوز عقاید دینی و عادات گذشته شان در آن ها موثر بود، آنان به طرف تشیع گرایش داشتند، زیرا امام (ع) در این مکتب عهده دار مقام رهبری روحانی برایی شیعه بود، چنان که حضرت مسیح (ع) این مقام را نسبت به مونو ستیه به عهده داشت.
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست
    تو باور نکن اما من عاشقم

رفتن دلیل نبودن نیست ...

7. Top | #96

عنوان کاربر
    مدیر افتخاری
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    3,572
    مورد تشکر
    5,480 در 2,249
    دریافت
    0
    آپلود
    0

2-قبیله های یمنی حدود بیست قرن قبل از اسلام در شهرهایی زندگی می کردند که قبلا دارای دولت های متمددن اصیلی بودند و پس از این که دولت حمیریه در سال 525م سقوط کرد، از آن هنگام تا زمان گسترش اسلام در آن منطقه، آن جا تحت تسلط ایرانی ها و حبشی ها بود. آنان از نفوذ و تسلط قبلی حکومت های عربی بر آن منطقه این اعتقاد و تصور را به راث بردند که حاکم و رهبر جامعه باید علاوه بر قدرت سیاسی خود، از صفات معنوی و روحانی(charismatic)نیز بهره مند باشد، چنان که امیران عربی که در بیشتر مناطق به واسطه قدرت های محلی، بر ساکنان شهری که با ساکنان بادیه ای (صحرا نشین) آمیخته شده بودند، تسلط داشتند، از خصلت های مذکور بر خوردار بودند.
    پس از آن که عربهای منطقه جنوب یمن مسلمان شدند، بیشتر آن ها همچنان این اندیشه را قبول داشتند که رهبر جامعه باید از ویژگی های خدا گونه بهره مند باشد. در نتیجه می توان گفت: علت جذب آن ها به سوی اسلام این بود که آن ها بیشترین صفات مذکور را در وجود حضرت محمد (ص) می دیدند و معتقد بودند در صورتی یک فرد نجات می یابد که عضو جامعه ای باشد که رهبر آن از ویژگی های خداگونه بهره مند باشد.
    به خاطر داشتن همین عقیده بود که جمعی از پیروان و یاران اولیه علی (ع) خرده گیری خوارج بر علی (ع) را رد کردند و قائل بودند که علی (ع) پیشتاز حق و هدایت است، بدون شک این تصور یاران علی (ع) از وی دارای یک محتوای دینی است که معنای آن هدایت انسان به جانب خدا و به سویی بهشت است. در جایی که خوارج، اسلام را به شکلی را به شکلی قبول کرده اند که در آن رهبری خداگونه بر مردم حکومت می کند.(124)

امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست
    تو باور نکن اما من عاشقم

رفتن دلیل نبودن نیست ...

8. Top | #97

عنوان کاربر
    مدیر افتخاری
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    3,572
    مورد تشکر
    5,480 در 2,249
    دریافت
    0
    آپلود
    0

علی رغم این که علت هایی که در مورد شیعه شدن بیشتر قبیله های یمنی، ساکن در کوفه بر شمرد، قابل تحسین است، اما باید توجه داشت که اعتقادات شیعه امامیه که در این کتاب بحث از حالت آن برای ما اهمیت دارد، با عقیده وات سازگار نیست و هر اندیشه ای را که ائمه اثنی عشریه را دارای صفات خداگونه بداند، مردود می شمارد، زیرا امامیه به طور قاطع معتقدند که امامام آن ها بشرند و در عین حال (چنان که به زودی بیان می شود) از هر گونه خطا و اشتباه و فراموش کاری معصوم و مبرا هستند.
    در مورد شیعیانی که در قسمت های شرقی کشور اسلامی مانند خراسان، ری اصفهان، گرگان، سکونت داشتند، چنین پیداست که بیشترین آن ها در خلال قرن اول و دوم هجری جزء فرقه های غلات یا زیدیه بودند که درباره غلات در جای خود بحث می شود، (ولی توضیح این که چگونه از زیدیه بودند، به این شرح است) هنگامی که زیدبن علی در کوفه قیام کرد، گروهایی از شیعه که در برخی از مناطق ایران ساکن بودند، به او پیوستند. اصفهانی می نویسد: شیعیان با زید دیدار کردند و گفتند از میان ما به کجا می روی؟ و حال آن که صدهزار نفر شمشیر زن از اهل کوفه و بصره و خراسان در خدمت تو می باشند و شیعیان و سایر مردم با او رفت و آمد می کردند و بیعت کردند تا این که شمار کسانی که فقط از کوفه با او بیعت کردند به پانزده هزار رسید و این ها غیر از افرادی بودند که از مداین... و خراسان و ری و گرگان با او بیعت کردند(125)
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست
    تو باور نکن اما من عاشقم

رفتن دلیل نبودن نیست ...

9. Top | #98

عنوان کاربر
    مدیر افتخاری
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    3,572
    مورد تشکر
    5,480 در 2,249
    دریافت
    0
    آپلود
    0

شکست انقلاب زید در تمرکز شیعه و بسیج شدن آن ها بر ضد حکومت بنی امیه اثر زیادی داشت. یعقوبی می نویسد: هنگامی که زید به شهادت رسید و آن حوادث تاسف بار در باره وی به وقوع پیوست، شیعیان خراسان دست به قیام زده و مخالفت خود را اعلام کردند و افراد زیادی به آن ها پیوستند و از آنان طرفداری نموده و جنایات و ستم های بنی امیه را نسبت به خاندان پیامبر برای مردم بازگو می کردند، تا آن جا که این خبر در همه شهرها منتشر شد و مبلغان به طور علنی آن را تلیغ می کردند...(126)
    قبل از این که یحیی بن زید به شهادت برسد، متوکل بن هارون با او دیدار کرد. در این ملاقات یحیی (پس از این که اطلاع پیدا کرد، امام صادق (ع) از شهادت او خبر داد است) صحیفه سجادیه را نزد او به امانت سپرد و گفت: صحیفه امانتی است از من در نزد تو تا اینکه آن را به عموزادگانم محمد و ابراهیم فرزندان عبدالله بن حسن بن علی (ع) برسانی زیرا آن دو جانشینان من در این کار (قیام بر علیه بنی امیه) می باشند...(127)
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست
    تو باور نکن اما من عاشقم

رفتن دلیل نبودن نیست ...

10. Top | #99

عنوان کاربر
    مدیر افتخاری
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    3,572
    مورد تشکر
    5,480 در 2,249
    دریافت
    0
    آپلود
    0

محمد و ابراهیم کسانی بودند که در زمان منصور عباسی خروج کردند و به دستور او کشته شدند.(128)
    در مورد سکونت شیعیانی که از نیاکان و اسلاف(129) و امامیه به حساب می آمدند، چنین بر می آید که در زمانی مورد بحث تعداد آن ها در قسمت های شرقی سرزمین اسلامی بسیار ناچیز بوده است و این مذهب از طرفداران زیادی در شهرهای ایران برخوردار نبوده است. مذهب تشیع به وسیله برخی از عرب هایی که از عراق آمدند و در شهر قم ساکن شدند، از کوفه به آن جا آورده شد. حسن بن محمد قمی (ت 378ه) در کتاب خود که آن را تاریخ قم(130) نامیده است، از تاسیس شهر قم به دست گروهی از عرب های کوفه که به اشعریان معروف بودند، بحث کرده است. وی همچنین در این کتاب از تلاش عده مذکور در منتقل کردن مذهب شیعه - که بعدها به مذهب جعفری معروف شد - به ایران سخن گفته است. یاقوت حموی نیز در مورد قممطالبی را به تفصیل بیان داشته، وی گفته است: قم شهر اسلامی جدیدی است که اثری از غیر مسلمانان در آن دیده نمی شود؛ نخسین کسی که آن را بنا کرد طلحه بن احوص اشعری بوده است... مردم آن جا همه شیعه امامیه (131) هستند و آغاز بنای آن به زمان حجاج بن یوسف در سال (83ه) بر می گردد... هنگامی که عبدالرحمان بن محمد بن اشعت (که قبلا وی از طرف حجاج والی سبحسان بود و بر علیه او خروج کرده بود) شکست خورد و به کابل برگشت و از جمله همراهان او برادرانی به نام های عبدالله واحو(ص) و عبدالرحمن و اسحاق و نعیم، بودند که آن ها فرزندان سعید بن مالک بن عامر اشعری بودند... در میان آن ها عبدالله زودتر از دیگران وارد قم شد، او فرزندی داشت که در کوفه پرورش یافته بود و از کوفه به قم آمد، وی شیعه بود و نیز او بود که تشیع را به قم آورد و در این راه به گونه ای موفق شد و که اکنون هیچ سنی مذهبی در آن جا وجود ندارد(132) امام صادق (ع) که امامت نیاکان و اسلاف امامیه را عهده دار بود اندکی پس از موفقیت حکومت بنی عباسی وجود هرگونه شیعه خود را در خراسان رد کرد، مسعود نوشته است. پس از آنکه ابوسلمه اولین و زیر بنی عباس، نامه ای به عبدالله بن حسن نوشت و در آن از او خواست تا خلافت مسلمین را عهده دار شود، عبدالله بن حسن خدمت امام صادق (ع) رفت تا با او در این مورد گفتگو نماید. امام فرمود: آیا امری به تو رسیده؟ پاسخ داد: بلی، امری که مهم تر از آن است که قابل توصیف باشد. امام فرمود: آن چیست؟ پاسخ داد: این نامه ابوسلمه است که مرا جهت قبول خلافت فراخوانده است و شیعیان ما در خراسان نیز به سوی او رفته اند. امام فرمود: ای ابا محمد! از چه زمانی اهل خراسان شیعه تو بودند؟ آیا تو ابومسلم را به خراسان فرستادی؟ و آیا تو او را امر کردی که لباس سیاه بپوشد؟ و آیا کسانی که وارد عراق شدند، تو سبب ورود آن ها شدی؟ یا کسی نزد آن ها فرستادی؟و آیااحدی از آن ها رامی شناسی؟(133)
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست
    تو باور نکن اما من عاشقم

رفتن دلیل نبودن نیست ...

11. Top | #100

عنوان کاربر
    مدیر افتخاری
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    3,572
    مورد تشکر
    5,480 در 2,249
    دریافت
    0
    آپلود
    0

چنین پیداست شیعیانی که از نیاکان امامیه به حساب می آمدند، علاوه بر آن که تعداد آن ها در خراسان کم بود در مبارزه مشترک بنی هاشم بر ضد بنی امیه سهم زیادی نداشتند، زیرا امامان آنان پس از امام حسین (ع) قیام با شمشیر را قبل از ظهور حضرت صاحب الامر مهدی موعود (عج) روا نمی دانستند و چنان که روایت شده است، ابومسلم به امام صادق (ع) نامه نوشت و در آن گفت: من کلمه (حق) را آشکار کردم و مردم را از دوستی بنی امیه به دوستی اهل بیت فرا خواندم، چنانچه مایلید از این چه بهتر (که حکومت را قبول کنید). امام صادق (ع) در پاسخ نوشت:ماانت من رجالی ولا الزمان زمانی(134)یعنی: نه تو از مردان من هستی و نه زمان زمان من است.(135)
    بنابراین چنین پیداست شیعیانی که در جنگ مشترک بر ضد بنی امیه شرکت داشتند از زیدیه و کیسانیه بودند. یحیی بن زید در حالی که نسبت بین خود و پدرش و بین امامان شیعه (ع) را بیان می کند، چنین می گوید: خداوند عز و جل این کار را (قیام بر ضد بنی امیه و خونخواهی امام (حسین (ع)) و واسطه ما تائید کرد و علم و شمشیر را برای ما فراهم کرده و عموزدادگان ما ار (مقصودش امام باقر (ع) و صادق (ع) است)تنها علم داده ..
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست
    تو باور نکن اما من عاشقم

رفتن دلیل نبودن نیست ...

صفحه 10 از 21 نخستنخست ... 6789101112131420 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع