صفحه 1 از 11 12345 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 105

موضوع: آن مرد آسمانی، خاطره هائی از زندگی فیلسوف بزرگ قرن ،آیة الله علامه طباطبائی (ره )

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض آن مرد آسمانی، خاطره هائی از زندگی فیلسوف بزرگ قرن ،آیة الله علامه طباطبائی (ره )

آن مرد آسمانی، خاطره هائی از زندگی فیلسوف بزرگ قرن ،آیة الله علامه طباطبائی (ره )

در آمد: در جست و جوی چه هستیم؟

آشنا شدن با زندگی انسان های بزرگ و پیروز، و دانستن راز و رمز پیروزی آنان، راه های موفقیت و سربلندی را به ما نشان می دهد.
    داستان زندگی فرهیختگان دینی، به ما هوشیاری بلندنگری و روحیه ی عزت جو می دهد.
    رسیدن به قله های بلند دانش و فرزانگی، بدون تحمل مشکلات، به آسانی ممکن نیست؛ بلکه باید با خویشتن داری، بردباری، تلاش، پشتکار، و استمداد از آفریدگار، قدم به قدم حرکت کرد، و با همت بلند و نهراسیدن از سختی ها، به درجات عالی انسانیت رسید.
    ما در نوشتار حاضر در جست و جوی عوامل موفقیت یکی از نمونه های ممتاز این پیش روان دین (یعنی علامه طباطبایی) هستیم و می خواهیم در خاطره های به یاد مانده از او در سینه ی شاگردان و علاقه مندانش، سیمای او را بشناسیم و بدانیم، چه ویژگی هایی او را به مراتب بالای انسانی رساند.
    این نوشته در سه بخش تنظیم شده است:
    1- عوامل موفقیت
    2- اخلاق آسمانی
    3- در جویبار زندگی
    امیدواریم مطالعه ی این خاطره ها، افق های امید بخش و معنوی را در دل و جانمان بگستراند، و برای ما پرواز در معنویت را به ارمغان آورد.
    تهران - مرتضی نظری

امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

من در جستجوی قطعه ای از آسمان پهناور هستم

که از تراکم اندیشه های پَست، تهی باشد .

2.  

3. Top | #2

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

مقدمه: نگاهی به زندگی آن مرد آسمانی

استاد علامه سید محمد حسین طباطبایی، در 29 ماه ذی الحجه ی سال 1321 ه.ق در تبریز چشم به جهان گشود و پس از هشتاد سال و هیجده روز تلاش و زندگی پر بار، روز یکشنبه، 18 محرم سال 1402 ه.ق (برابر 24 آبان سال 1360) رحلت کرد.
    او در پی سال ها تلاش خستگی ناپذیر، توانست آثار ارزنده ای از خویش به یادگار بگذارد؛ شخصیت های علمی بسیاری را پرورش دهد؛ و تحولات بزرگی در عرصه علوم الهی پدید آورد. هم اکنون آرامگاه او در قسمت بالای سر حضرت معصومه (علیهما السلام) در شهر مقدس قم، نزدیک آرامگاه آیت الله خوانساری، زیارتگاه مشتاقان و شیفتگان علم و دانش است.
    علامه در همان اوان کودکی، پدر و مادر خود را از دست داد، و به این ترتیب از مهر مادری دلسوز و پدری متقی محروم شد. پس از این واقعه، او به همراه برادرش (محمد حسن) راهی مکتب شد و توانست در مدت پنج سال، کتاب های متداول آن روز (یعنی قرآن کریم، گلستان، بوستان، اخلاق مصور، تاریخ معجم، ارشاد الحساب مرحوم فیوضات و نصاب الصبیان و...) را قرار گیرد؛ و آن گاه به خواندن صرف، نحو، معانی و بیان بپردازد.
    او مقدمات را نزد شیخ محمد علی سرابی و سطوح عالی در فقه، اصول، فلسفه و کلام را نزد اساتید آن سامان آموخت؛ و خط را از استاد میرزا علی نقی که از بستگانش بود، فرا گرفت؛ و در مدت هشت سال کتاب های دوره سطح را به اتمام رساند.
    علاقه شدید علامه به تحصیل علوم الهی باعث شد، به نجف که در آن روز، مرکز بزرگ شیعه به شمار می آمد، هجرت کند. وی توانست در مدت یازده سال، مدارج بالای علمی و عرفانی را نزد اساتید برجسته ی آن دیار طی کند. در این راستا، مدت هشت سال در دوره های فقه و اصول، نزد مرحوم آیت الله نایینی - که سر آمد اساتید این رشته است - تحصیل کرد؛ و چند سال متوالی نزد فقیه معروف، آقا سید البوالحسن اصفهانی از حوزه ی فقه او بهره برد؛ و یک دوره اصول و ابوابی از فقه را نزد سالک و عارف عصر، آیت الله شیخ محمد حسین اصفهانی فرا گرفت.
    علامه، همواره از اساتیدش به نیکی یاد می کرد و بیشتر مراتب علمی خود را مرهون آیت الله شیخ محمد حسین اصفهانی می دانست.
    علامه، فلسفه را نزد سید حسین بادکوبه ای (1293- 1358 ه-ق) آموخت؛ و ریاضیات عالی را نزد سید ابوالقاسم خوانساری که از ریاضی دانان متبحر عصر خود بود، فرا گرفت؛ در علم رجال، از محضر آیت الله حجت بهره برد، و در بعد عرفان و حکمت عملی، از محضر حاج میرزا علی آقا قاضی که از بستگان او به شمار می رفت، خرمن ها چید. لازم به گفتن است که مرحوم قاضی از شخصیت های عرفانی بزرگ آن عصر به شمار می رفت. او در دوره خود، یگانه استاد اخلاق و سیر و سلوک در حوزه ی نجف بود. علامه طباطبایی بسیار به او عشق می ورزید و می گفت:
    ما هر چه در این مورد (سیر و سلوک) داریم، از مرحوم قاضی داریم. چه آن را که در حیاتش از او تعلیم گرفتیم و از محضرش استفاده کردیم. و چه طریقی که خودمان داریم از مرحوم قاضی گرفته ایم.
    علامه در سال 1314، در اثر گرفتاری بسیاری که در امر معاش گریبانگیرش شد، به زادگاهش بازگشت، و این همان ده سال از دوران سخت و مشقت بار زندگی او است، که مجبور شد این مدت طولانی را به کشاورزی بگذراند.
    در این دوره، با ظهور فرقه دموکرات و تسلط آنان بر آذربایجان، در سال 1324، و با حمایت هایی که شوروی سابق از این فرقه می کرد، منطقه دستخوش ناامنی شد؛ و از این رو، علامه تصمیم گرفت به قم مهاجرت کند. پس در سال 1325، از زادگاه خود کوچ کرد و در آن سامان، فعالیت های علمی و تحقیقی خویش را از سر گرفت.
    علامه، حافظه ای عجیب داشت، مطالب گوناگون علمی را به خاطر می سپرد، و در عین حال نسبت به مسایل عادی چندان توجهی نداشت.(1)
    آثار علمی علامه طباطبایی:
    علامه، بیش از 30 کتاب در زمینه های گوناگون و مقاله های بسیاری تألیف کرده است، که ما برخی از معروفترین آن ها را می آوریم:
    1. تفسیر المیزان، که شامل 20 جلد به زبان عربی است، و در 40 جلد به فارسی ترجمه شده است.
    2. اصول فلسفه و روش رئالیسم
    3. مصاحبات با استاد کربن فرانسوی
    4. قرآن در اسلام
    5. شیعه در اسلام
    6. بدایة الحکمه
    7. نهایة الحکمه
    (دو کتاب اخیر از متون فلسفی بسیار مهم و درسی حوزه های علمیه هستند.)
    8. علی و فلسفه ی الهی
    9. رساله در حکومت اسلامی(2)
    10. خلاصه ی تعالیم اسلام
    11. سنن النبی (ص)

امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

4. Top | #3

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

بخش اول - عوامل موفقیت

اخلاص و پشتکار

رمز ترقی

بانو نجمة السادات، دختر علامه طباطبایی، درباره علت موفقیت علامه می گوید:(3)
    گاهی با آقای قدوسی (همسرم) در مورد رمز ترقی و اعتلای پدرم (علامه) صحبت می کردیم، آقای قدوسی می گفتند که استعداد شرط است، ولی پشتکار هم مهم است.
    ایشان پشتکار عجیبی داشتند. چندین سال، برای تفسیر {المیزان }زحمت کشیدند، اصلاً احساس خستگی نمی کرد، شب و روز نمی شناخت. ما اصلاً ایشان را نمی دیدیم، صبح زود مشغول کار می شدند تا ساعت 12، بعد از نماز و صرف غذا و استراحتی (نیم ساعتی) تا نماز مغرب مشغول کار بودند.
    بله، اگر راه انتخاب شده باشد، پشتکار خیلی مهم است.
    زندگی علامه، از نظر ویژه ای برخوردار بود، و شاید رمز موفقیت علمی او در سایه ی همین نظم بود. علی اکبر حسنی می گوید:(4)
    او برای هر کار، برنامه ی خاصی داشت و در نوشتن هم، نظم و دقت را مراعات می کرد.

امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

5. Top | #4

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

همتی بلند

دختر علامه طباطبایی نقل می کند(5): پدرم می گفت:
    وقتی در نجف بودم، یک معلم ریاضی پیدا کرده بودم که فقط یک بعد از ظهر وقت تدریس داشت، من یک بعد از ظهر از این سوی شهر به آن طرف شهر می رفتم، وقتی به مکان مورد نظر و جلسه ی استاد می رسیدم، به دلیل گرمای زیاد و پیمودن راه طولانی، آن قدر لباس هایم خیس عرق بود که همان طور با لباس، داخل آب حوض می رفتم و در می آمدم و بعد تنها یک ساعت نزد آن استاد ریاضی، درس می خواندم.
    راستی، بسیار حیرت آور است که انسانی در آن تابستان طاقت فرسای نجف، این همه راه طی کند تا برای وقتی مختصر، به قرار گرفتن ریاضی بپردازد. این حالت، علاقه و جدیت ایشان را نسبت به دانش اندوزی نشان می دهد.

امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

6. Top | #5

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

تحصیل

جامعیت علامه

استاد محمد حسین حسینی تهرانی آن گاه که می خواهد شمه ای از گسترده ی علمی علامه را یاد آور شود، به هر چیز اشاره ای می کند، که در هر کدام جای تأملی بسیار نهفته است:(6)
    خط نستعلیق و شکسته ی ایشان از بهترین و شیواترین خط اساتید خط بود؛ گرچه در این اواخر به علت کسالت اعصاب و رعشه ی حاصل در دست؛ دست تکان داشت و خط مرتعش بود ولی جوهره ی خط حکایت از استادی در این فن را داشت؛ خودشان می فرمودند:
    قطعاتی از خط زمان جوانی مانده است که وقتی به آن ها نگاه می کنم در تعجب می مانم که آیا این خط من است؟
    در علوم غریبه (در رمل و جفر) وارد بودند؛ ولی دیده نشد که عمل کنند. در علم اعداد و حساب جمل، ابجد و طرق مختلف آن مهارتی عجیب داشتند؛ و در هیأت قدیم استاد بودند؛ به پایه ای که به آسانی می توانستند استخراج تقویم کنند؛ و همان طور که عرض شد یک دوره از آن را به ما درس گفتند. ولی چون ریاضیات را چه از حساب و هندسه و چه از مثلثات، این حقیر در مدارس جدیده به طور مستونی خوانده بودم، دیگر لزومی نداشت که نزد ایشان نیز بخوانم.
    باری استاد ما علوم ریاضی را در نجف اشراف، نزد آقا سید ابوالقاسم خوانساری که از ریاضی دان های مشهور عصر بود، فرا گرفته بودند؛ و خود ایشان می فرمودند:
    اگر برای بعضی از استادان ریاضی جامعه ی بغداد (دانشگاه) مسأله ای یا مشکل پیش می آمد که از حل آن عاجز می شدند، به نجف می آمدند و به خدمت آقای سید ابوالقاسم می رسیدند و اشکال خود را رفع می کردند.
    علامه طباطبایی در ادبیات عرب و معانی و بیان و بدیع استاد بودند؛ در فقه و اصول استاد بودند؛ و ذوق فقهی بسیار روان و نزدیک به واقع داشتند؛ و دوره هایی از فقه و اصول را نزد استادانی چون مرحوم آیت الله نایینی و مرحوم آیت الله کمپانی خوانده؛ و نیز از فقه آیت الله اصفهانی بهره مند شده اند؛ و مدت این دوره های از درس، مجموعاً به ده سال کشیده شد.
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

7. Top | #6

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

و استاد وحید ایشان در فلسفه، حکیم متأله ی معروف، مرحوم آقا سید حسین بادکوبه ای بوده است که سالیانی دراز در نجف اشرف در معیت برادرشان مرحوم آیت الله آقا حاج سید محمد حسن طباطبایی الهی نزد او به درس و بحث مشغول بوده اند؛ و دروسی چون اسفار و شفا و مشاعر و غیر آن را نزد او خوانده اند.
    مرحوم حکیم بادکوبه ای به ایشان عنایتی خاص داشته است و برای تقویت برهان و استدلال، ایشان را امر کرده است که علوم ریاضی را دنبال کنند.
    و اما معارف الهیه و اخلاق و فقه الحدیث را نزد عارف عالیقدر و کم نظیر یا بی نظیر، مرحوم آیت الحق حاج میرزا علی آقاقاضی (قدس الله تربته الزکیه) آموخته اند؛ و در سیر و سلوک و مجاهدات نفسانیه و ریاضیات شرعیه تحت نظر و تعلیم و تربیت آن استاد کامل بوده اند.
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

8. Top | #7

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

فلسفه و ریاضیات

با این که علامه طباطبایی در زادگاه خود، در ریاضیات، ارشاد الحساب و در فلسفه و کلام، اشارات و کشف المراد را خوانده بود، ولی ذوق وافر فلسفی استاد را این دو کتاب اشباع نمی کرد تا آن که در نجف اشراف، با حکیمی والا برخورد کرد که از فحول(7) فلاسفه و از استادان صاحب نظر این دو دانش بود. این حکیم برجسته، که هنوز جامعه ی علمی و فرهنگی او را به درستی نشناخته، سید حسین بادکوبه ای است که توانست علامه طباطبایی را با حقیقت حکمت، به خصوص تفکر فلسفی آشنا سازد.
    علامه طباطبایی در زندگینامه ی خود نوشته است:(8)
    در فلسفه نیز به درس حکیم و فیلسوف معروف وقت، مرحوم آقا سید حسین بادکوبه ای، توفیق یافتم و توانستم در ظرف شش سال که نزد معظم له تلمذ می کردم، منظومه ی سبزواری و اسفار و مشاعر ملاصدرا و دوره ی شفای بوعلی و کتاب اثولوجیا و تمهید القواعد ابن ترکه (در عرفان) و اخلاق ابن مسکویه را بخوانم.
    مرحوم بادکوبه ای از فرط عنایتی که به تعلیم و تربیت نویسنده داشت، برای این کار مرا به طرز تفکر برهانی آشنا سازد و به ذوق فلسفی من تقویت بخشد، امر فرمود به تعلیم ریاضیات بپردازم؛ و من در امتثال امر معظم له به درس مرحوم سید ابوالقاسم خوانساری که ریاضیدان زبردستی بود، حاضر شدم و یک دوره حساب استدلالی، یکه دوره هندسه ی مسطحه و فضایی و جبر استدلالی از معظم له فرا گرفتم.
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

9. Top | #8

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

مهندس زبردست

علامه که در ابتدا معروف به قاضی بود،(9) در بدو ورودش به قم برای معرفت جویان تشنه ی آن دیار چهره ای ناشناخته بود، اما این ناشناختگی را ظرفیت بالای علمی ایشان مجال بقا نداد. استاد سید محمد حسین حسینی تهرانی، خاطره ی آشنایی و درک محضر مبارک او را اینچنین بازگو می کند(10):
    در سنه یکهزار و سیصد و شصت و چهار هجریه قمری، این حقیر برای طلبگی و تحصیل علوم دینی به بلده طیبه قم مشرف شدم، و در مدرسه ی مرحوم آیت الله حجت، که بعدها به مدرسه ی حجتیه معروف شد، حجره ای گرفته، و به درس و بحث و مطالعه ادامه دادم. بنای این مدرسه کوچک بود؛ و آیت الله حجت چندین هزار متر از زمین مجاور را تهیه و در نظر داشتند مدرسه را توسعه دهند و بنای عظیمی که به سبک همان مدارس اسلامی می باشد، و حاوی حجرات بسیار و مدرس و مسجد و کتابخانه و سرداب و آب انبار و سایر مایحتاج طلاب باشد، به طرز صحیح و بهداشتی و با فضای بزرگ و روح افزا برای طلاب بسازند.
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

10. Top | #9

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

هر چه مهندسین از تهران و غیر تهران آمدند و نقشه های متنوع و مختلفی کشیدند، مورد نظر آیت الله واقع نشد، تا بالاخره شنیدیم، سیدی از تبریز آمده و نقشه ای کشیده است که مورد نظر و تصویب ایشان قرار گرفته است.
    ما بسیار شایق و مترصد بودیم که این سید را ببینیم، و از طرفی نیز بسیار شایق بودیم که درس فلسفه بخوانیم، و در آن اوان، عالم جلیل فخر الحکما و الفلاسفه آیت الله حاج میرزا مهدی آشتیانی (قدس الله نفسه) به قم شده، و قصد تدریس داشتند و چند ماهی توقف کردند؛ و به یکی از دوستان عزیز ما قول داده بودند که درس خصوصی فلسفه را از منظومه ی سبزواری برای ما بگویند؛ و ما در آستانه ی شروع بودیم که ایشان بغتناً از اقامت در قم انصراف حاصل نموده؛ و به تهران بازگشتند.
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

11. Top | #10

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

در همین احوال شنیدیم، آن سیدی که از تبریز آمده و نقشه ی ساختمانی را کشیده است، به نام قاضی معروف و در ریاضیات و فلسفه زبردست، و نیز درس فلسفه ای در حوزه شروع کرده است، اشتیاق ما برای دیدار و ملاقات با او زیاد شد؛ و مترصد بودیم به منزلش برویم و به بهانه ای از او دیدار کنیم؛ تا آن که یکی از دوستان ما که در مدرسه رفت و آمد داشت و فعلاً از علمای رشت می باشد یک روز به حجره آمده و گفتند: آقای قاضی از زیارت مشهد برگشته؛ بیا به دیدنش برویم!
    چون به منزل ایشان وارد شدیم؛ دیدیم که این رجل معروف و مشهور همان سیدی است که ما همه روزه در کوچه ها در بین راه او را می دیدیم، و ابداً احتمال نمی دادیم که او از اهل علم باشد، فضلاً از تبحر در علوم، با عمامه ی بسیار کوچک از کرباس آبی رنگ، و تگمه های باز قبا، و بدون جوراب با لباس کمتر از معمول، در کوچه های قم تردد داشت؛ خانه نیز بسیار محقر و ساده بود.
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

صفحه 1 از 11 12345 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)