صفحه 4 از 4 نخستنخست 1234
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 36 , از مجموع 36

موضوع: رمضان نشان از قامت رعنا

1. Top | #31

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,219
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    صلی الله علیک یا مولاتنا یا زینب کبری علیها السلام
    مورد تشکر
    204,181 در 63,569
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

دعاهای ماه رمضان و یاد مهدی علیه السلام

1. شکوه فراق

در دعای افتتاح مخصوصاً اواخر دعا که خود حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف در این دعا به ما یاد داده است، این گونه از درد لاعلاج غیبت به درگاه خدای چاره ساز شکوه نمائیم:
    اللهم انا نشکو الیک فقد نبینا صلواتک علیه و اله و غیبه ولینا؛ خدایا! شکایت می کنم به تو از فقدان پیامبران و غیبت ولیمان.
    و کثره عدوّنا، و قلّه عددنا، و شدّه الفتن بنا، و تظاهر الزّمان علینا؛ و زیادی دشمنان، و کمی یاران، و شدت فتنه ها و غلبه زمان بر ما.
    در دعای افتتاح، بیش از چهل مورد از حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف یاد شده است؛ از قبیل: اسم ظاهر، ضمیر، القاب و اوصاف و شؤونات و برکات حضرت.
    باید بدانیم ناگریز، امنیت خائفان، نجات صالحان، رفع مستضعفان، وضع و زمین خوردن گردن کشان، هلاک ملوک و پادشاهان جور، و خلیفه شدن و امامت پابرهنگان بر کره زمین، به دست حضرت مهدی موعود علیه السلام است.
    بر خوانندگان و شنوندگان دعای با عظمت افتتاح است که توجه داشته باشند این دعا 70 سطر است که اعم از مناجات و مطالبی درباره چهارده معصوم علیهم السلام می باشد و مهم این است که از70 سطر 11 سطر آن درباره 13 معصوم علیهم السلام و 21 سطر آن، مخصوص امام زمان حضرت مهدی علیه السلام است. شاهد بر این معنا، همان ضمیر های مفرد «بِهِ» می باشد و این که نفرموده اند: «بهم» یعنی به حق حضرت مهدی حوائج ما را برآور.
    ... اللهم و صَلّ علی ولی امرک القائم المؤمَّل والعدل المنتظَر و حُفَّهُ بملائکتک المقرّبین و اَیّده بِروح القُدُس یا رب العالمین. اللهم اجعله الداّعَی الی کتابک و القائم بدینک استَخلِفْهُ فی الاَرض کما استخلَفت الذینَ مِن قبله، مَکِّنْ دینِه الذی ارتَضَیتَهُ له، اٍبدِلْهُ مِن بَعدِ خَوفِه اَمناً، یَعبُدُکَ لا یُشرِکُ بِکَ شَیئاً، اللّهم اَعِزَّهُ و اَعْزِزْبِهِ، و انْصُرْهُ و انتَصِرِبِهِ، وانصُره نصراً عزیزاً، و افْتَح له فَتْحَاً یَسیراً، و اجعَل له مِنْ لَدنک سُلطاناً نَصیراً، اللهم اَظِهِر به دینَکَ، و سُنَّهَ نَبیّکَ، حَتّی لا یَستَخفیَ بِشَیٍ منَ الحقّ مَخافَهَ احدٍ مِنَ الخَلق، اللهم اِنّا نَرغَبُ الیکَ فی دَِولَهٍ کریمَهٍ، تُعِزَّبِهاالاسلامَ و
    ص:43
    اَهلَه، و تُذِلّ بِها النّفاقَ و اَهلَهُ، و تَجعَلُنا فیها من الدُّعاهِ اِلی طاعتِکَ، و القادَه الی سَبیلک و ترزُقٌنا بها کرامهَ الدنیا و الاخرهِ، اللهم ما عَرَّفتَنا مِنَ الحق فَحَمِّلناهُ، و قَصرنا عنه فَبَلّغْناه، اَللّهمّ الْمُمْ به شَعَثَنا، و اشعَبْ به صَدعَنا، وار تُقْ به فَتْقَنا، و کَثّر به قلَّتَنا، و اَعْزِز به ذِلَّتَنا، و اَغنِ به عائلَنا، و اقضِ به عَنْ مُغرَمنا، و اجبُر به فَقَرنا، و سُدَّ به خَلَّتَنا، و یَسِّرْ به عُسرَنا، و بَیّضْ بِهِ وُجوهَنا، و فُکَّ به اَسَرنا، و اَنجِحْ به طَلَبتِنا،و اَنجِز به مَواعیدَنا، وِ استَجِبْ به دَعْوَتَنا، و اَعطِنا به سُؤلَنا،و بَلّغِنا به من الدنیا و الاخره آمالَنا، و اَعْطِنا به فوقَ رَغبَتنا، یا خیر المسئولین، و اَوسَعَ المُعطین، اشفِ به صُدُور رَنا، و اَذهب به غیظَ قُلُوبِنا، و اَهدِنابه لِمَا اختُلِفَ فیه من الحق بِاذنک،انک تَهدی مَن نَشاءُ الی صراطٍ مستقیم، وانصُرنا به عَلی عُدوّک وعَدوّنا، اله الحق آمین...
    خدایا درود فرست بر ولی خود صاحب الامر امام عدل منتظر، و او را به سپاه فرشتگان مقّربت فراگیر، و به روح القدسش مویّد بدار،ای پروردگار عالمین.
    خدایا او را مقرر فرما تا دعوت به کتاب آسمانی تو کند، و به ترویج دین تو قیام فرماید، و او را خلیفه خود در زمین گردان، چنانچه پیشنیان او را امام و خلیفه گردانیدی، و او را تمکین ده برای حفظ دین او که پسند توست، و خوف او را پس از این مدت بدل به ایمنی گردان تا تو را بپرستد و هیچ به تو شرک نیاورده
    خدایا او را عزّت بخش، و ما را به ظهورش عزیز گردان، و او را
    ص:44
    یاری کن، و ما را به او یاری فرما، و او را نصرت کامل با عزت و اقتدار بخش، و به آسانی جهان را به دست او فتح کن، و از جانب خود او را سلطنت و قدرت عنایت فرما.
    خدایا به دست او دینت را و سنّت پیمبرت را آشکار ساز، تا آنکه دیگر چیزی از حق و حقیقت از ترس احدی از خلق مخفی نمایند
    خدایا ما از تو امید و اشتیاق داریم که دولت با کرامت آن امام زمان را به ظهور آوری، و اسلام و اهلش را به آن عزّت بخشی، و نفاق و اهل نفاق را ذلیل و خوار گردانی، و ما را در آن دولت حقه اهل دعوت به طاعتت و از پیشوایان راه هدایت قرار دهی و به واسطه آن بزرگوار به ما کرامت دنیا و آخرت عطا فرمایی.
    خدایا آنچه از حق که ما را به آن شناسا کردی بعمل آن هم وادارکن و آنچه شناخته ایم به معرفتش برسان. خدایا پریشانی ما را به آن جمع گردان، و پراکندگی امور ما را بوجود او اصلاح فرما، و شکاف و تفرقه های ما را اتّحاد بخش، و عده ی قلیل ما را بسیار گردان، و ذلت ما را بوجودش بدل بعزت ساز، و نقص ما را مسدود ساز، و مشکلات ما را به برکتش آسان گردان، و بوجود او ما را روسفید گردان، و امیران ما را آزاد ساز، وحاجت های ما را رواگردان، و وعده هایی که دادی منجّز گردان، و به برکتش دعاهای ما مستجاب، و درخواستهای ما را عطا فرما، و به آرزوهایی که در دنیا و آخرت داریم برسان، و به ما فوق آنچه مایلیم عطا فرما،ای بهترین سؤال شدگان، و وسیع نظرتر از همه عطا کنندگان، و به برکت او دردهای باطنی ما را شفابخش، به او خشم دلهای ما را فرو نشان، و به
    ص:45
    وجودش ما را با همه ی اختلاف که شده است، به حق به التفاتت هدایت فرما، که تو البته هر که را خواهی به راه راست هدایت می فرمایی، و به ظهور او ما را نصرت بخش، بر دشمان تو و دشمنان ما،ای خدای به حق، این دعا را به کرمت مستجاب فرما.
    خواندن دعای افتتاح توسط حضرت مهدی و تشرف شیخ صالح قطیغی
    عالم عامل، شیخ صالح قطیغی _ صاحب کتاب اعمال السنه _ فرمود:
    بعد از کشتاری که در روز یکشنبه 27 رجب سال 1325، در شهر قُدَیْح که از بلاد فطیف و مسکن است من است.) واقع شد، در حالی که در محاصره دشمن بودیم به من مشغول تألیف این کتاب بودم و اغتشاش حواس داشتم.
    شب جمعه ای بعد از اداء نماز فریضه در مسجد قُدَیْح. مشغول نافله عشاء بودم، ناگاه صدای شخصی را شنیدم که از حفظ مشغول خواندن «دعای افتتاح» است و حال آنکه از اهل قُدَیح احدی آن دعا را نمی توانست بخواند و آنها هم که می خواندند. از حفظ نبودند خصوصاً در آن حال محاصره و دگرگونی اوضاع، این شخص، دعا را به لهجه عربی و با کمال رقت و حال حزن، که مناسب آن است، می خواند، که همه اینها موجب تعجب من گردید! در حین خواندن فقره «اللّهم أنا نشکوا الیک فَقْدَ نبیّنا» متوجه او شدم ببینم که کیست که دعا را به این حال حزن و رقت می خواند، دیدم شخصی فقیر و مریض و بسیار صابر در فقر و مرض... غبطه خوردم که این
    ص:46
    طور شخصی چنین حالی در عبادت دارد و من آن حال را ندارم.
    مدتی مشغول شنیدن حال خواندن او بودم و خودم را سرزنش می کردم. به او خطاب کردم و از التماس دعا نمودم. او هم از من التماس دعا کرد. از مسجد بیرون آمدم و این قضیه را فراموش کردم. پانزده روز از این جریان گذشت. شب جمعه در همان مسجد، همان شخص را که اسم او مهدی بود، به همان حالت گذشته دیدم. از کثرت تعجب سؤال کردم: شما این دعا را که هر شب ماه رمضان خوانده می شود، از حفظ دارید، گفت: نه.
    با خود گفتم: شاید اسم این دعا را نمی داند، لذا بعضی از فقرات آن را که از آن شخص شنیده بودم، خواندم که شاید به خاطر بیاورد. گفت: نه.
    دانستم که خوانند. دعا در آن شب یا حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف یا یکی از اولیاء الله بوده است. (1)

ویرایش توسط فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* : 31-05-2019 در ساعت 00:49
    امضاء

سکوت
    خطرناک تر از حرفهای نیشداراست
    کسی که
    سکوت می کند روزی حرفهایش را
    سرنوشت به تلخی به شما خواهد گفت

و قسم به حقارتِ واژه و شکوه سکوت،
    که گاهی شرح حال آدمی ممکن نیست...

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #32

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,219
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    مورد تشکر
    204,181 در 63,569
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

2. دعای هر روزه _ تعقیب هر نماز و یاد مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف
    اشاره
    اللهم ادخل علی اهل القبور السرور
    اللهم اغن کل فقیر
    اللهم اشبع کل جائع
    اللهم اکس کل عریان
    اللهم اقض دین کل مدین
    اللهم رد کل غریب
    اللهم فکَّ کل اسیر
    اللهم اصلح کل فاسدٍ من اُمور المسلمین
    اللهم اشف کل مریض
    اللهم سدّ فقرنا بغناک
    اللهم غیّر سوءَ حالنا بحسن حالک
    اللهم اقض عنّا الدَّین
    و اغننا من الفقر
    انک علی کلّ شیٍ قدیر. (1)
    دعای فوق، زمانی مستجاب می شود و به طور کامل جامه عمل می پوشد که حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف ظهور کند؛ و آن هنگام:
    وفور نعمت شود؛
    اهل قبور خوشحال شوند؛
    هر فقیری بی نیاز شود؛
    هر گرسنه ای سیر شود؛
    هر عریان و برهنه ای پوشیده شود؛
    هر دَینی ادا گردد؛
    هر غم زده ای خوشحال شود؛
    هر غریبی به وطن برگردد؛
    هر فسادی اصلاح گردد؛
    هر مریضی شفا یابد؛
    و هر سوئی و زشتی تبدیل به حسن و زیبایی گردد؛

امضاء

سکوت
    کسی که

4. Top | #33

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,219
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    مورد تشکر
    204,181 در 63,569
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

روایات

در این جا به برخی از روایاتی که در رابطه با فرازهای این دعای عظیم الشان وارد شده می پردازیم.
    فراز اول
    اللهم ادخل علی اهل القبور السرور
    خدایا خوشحالی و سرور را به اهل قبور وارد کن.
    سرور و خوشحالی اهل قبور
    مومنانی که یک عمر در فراق یوسف زهرا به سر بردند تا عمرشان به سر آمد خوشحال و سرور نمی شوند مگر زبانی که خبر دار شوند حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف ظهور نموده است.
    امام صادق علیه السلام فرمودند: کانی بالقائم علیه السلام علی نجف الکوفه و قد لبس درع رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم و لایبقی مومن میت الا دخلت علیه تلک الفرحه فی قبره و ذلک حیث یتزاورون فی قبورهم و یتباشرون بقیام القائم. (1)
    گویا می بینم قائم علیه السلام را بر پشت کوفه در حالی که زره رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم
    را پوشیده و در آن حال هیچ مومنی در قبر نمی ماند مگر این که داخل شود شادی و سرور در قبر او و این در حالی است که آن ها در قبر ها و عالم برزخ به دیدار هم می شتابند و ظهور قیام حضرت قائم علیه السلام را به یکدیگر بشارت می دهند.
    خوشحالی همه موجودات
    امام محمد باقر علیه السلام فرمودند: فیخرج من مکه متوجها الی الشام یفرح به اهل السماء و اهل الارض و الطیر فی الهواء و الحیتان فی البحر (1)
    سپس امام زمان علیه السلام را مکه بیرون آمده به سوی شام حرکت می کند، اهل آسمان خوشحال می شوند اهل زمین نیز مسرور می گردند پرندگان هوا شادی می کنند ماهیان دریا خوشحالی می نمایند.
    پس برای خوشحالی و شادمانی اهل آسمان و زمین حتی ماهیان دریا و پرندگان هوا و جهت تبدیل کردن حسرت اهل قبور و مردگان به مسرت برای فرج موفور السررو آن زبده عالم و آدم دعا کنیم.
    اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر و اجعلنا من اعوانه و انصاره...
    بالاخص برای خوشحالی اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام و به ویژه برای سرور و خوشحالی خواجه کائنات رسول الله الاعظم صلی الله علیه و آله و سلم و هر روز
    اللهم و سر نبیک محمداً صلی الله علیه و آله و سلم برؤیته
    خدایا با آمدن امام مهدی علیه السلام پیامبرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم را خوشحالی و مسرور نما.

امضاء

سکوت
    کسی که

5. Top | #34

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,219
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    مورد تشکر
    204,181 در 63,569
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

فراز دوم

اللهم اغن کل فقیر
    خدایا! هر فقیری را بی نیاز کن
    بی نیازی فقیران
    درد فقرا و مستمندان از نداری نیست بلکه از تبعیض نژادی و جناحی است و این معضل بزرگ اجتماعی حل نخواهد شد مگر در سایه عدالت واین عدالت در هیچ دولت و حکومتی به معنای واقعی اش اجرا نمی شود مگر در دولت کریمه امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف
    پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در این زمینه می فرماید:
    یتنعم امتی فی زمانه نعیماَ لم یتنعموا مثله قط. (1)
    مردم در زمان حضرت مهدی از نعمت هایی بهره مند می شوند که در هیچ زمانی بهره مندنشده اند.
    باز پیامبر عظیم الشان فرمودند: یکون فی امتی المهدی... المال یومئذ کدوس یقوم الرجل فیقول یا مهدی اعطنی فیقول: خذ (2)
    در زمان حضرت مهدی اموال مانند خرمن انباشته شود هرکس (فقیر) به محضر حضرت مهدی آید و بگوید: به من مالی عطا کن آن حضرت بدون تامل می گوید: بگیر.
    حقوق ماهیانه دو بار
    امام محمد باقر علیه السلام فرمودند:... و یعطی الناس عطایا مرتین فی السنه و یرزقهم فی الشهر رزقین. (1)
    امام مهدی در سال دو بار مرحمتی و بخشش دارد و در هر ماه دوبار حقوق می دهد.
    محتاج پیدا نشود
    امام باقر علیه السلام فرمودند:
    و یسوی بین الناس حتی لا تری محتاجاً الی الزکاه. و یجئُ اصحاب الزکاه بزکاتهم الی المحاویج من شیعته فلا یقبلونها فیصرونها و یدورون فی دورهم فیخرجون الیهم فیقولون: لاحاجه لنا فی دراهمکم.
    امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف اموال را به طور مساوی تقسیم می کند تا آن جا که نیازمند به زکات را نیابی. و صاحبان زکات زکات خود را به نزد نیازمندان آورند ولی ایشان قبول نمی کنند پس آن ها زکات خود را در کیسه هایی می گذارند و خانه ها را دق الباب می کنند مردم از خانه ها بیرون می آیند و می گویند: ما نیازی به درهم و دینار شما
    لذا امام صادق علیه السلام فرمودند: تواصلوا و تباروا و تراحموا. فوالذی خلق الحبَّه و برا النسمه لیاتین علیکم وقت لایجد احدکم لدیناره و در همه موضعا یعنی لا یجد له عند ظهور القائم موضعاً یعرفه فیه لاستغناء الناس جمیعاً بفضل الله و فضل ولیه. (1)
    به یکدیگر صله و نیکی و رحم کنید به محتاجان شیعه رسیدگی نمائید به آن خدایی که حبه و انسان را خلق کرد و سوگند که زمانی بر شما خواهد آمد که احدی از شما جایگاهی برای خرج کردن درهم و دینارش نیابد و آن در زمان ظهور قائم آل محمد علیه السلام خواهد بود زیرا همه مردم به فضل الهی و تفضل ولی الله الاعظم حضرت بقیه الله علیه السلام بی نیاز خواهند بود.

امضاء

سکوت
    کسی که

6. Top | #35

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,219
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    مورد تشکر
    204,181 در 63,569
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

فراز سوم

اللهم اشبع کل جائع

خدایا هر گرسنه ای را سیر نما.
    یکی از علتهای وجوب روزه همان چشیدن طعم گرسنگی است تا انسان بیابد که در طول سال به گرسنگان چه می گذرد.
    امام زمان علیه السلام در حکومت جهانی اش مال اندوزی را بر ثروتمندان حرام می کنند و صاحبان گنج ها را مامور می نمایند تا گنجها را نزد حضرت آورده تا در مصارف عمومی خرج شود.
    تا جایی که در حکومت آن حضرت توسط عمال امام زمان لقمه غذا به دهان افتادگان و ضعیفان نهاده شود همان گونه که جد ایشان حضرت هاشم که نان را در کاسه های آبگوشت برای نیازمندان خرد و تکه تکه می کرد.
    امام صادق علیه السلام فرمودند: یلعق الزبد... (2) یعنی لقمه کره به دهان افتادگان می گذارد

امضاء

سکوت
    کسی که

7. Top | #36

عنوان کاربر
    مديرکل سايت
    شماره عضویت
    13
    نوشته
    102,219
    صلوات
    31803
    دلنوشته
    76
    مورد تشکر
    204,181 در 63,569
    وبلاگ
    208
    دریافت
    9
    آپلود
    102

فراز چهارم

اللهم اکس کل عریان

خدایا برهنگان را بپوشان.
    امام صادق علیه السلام می فرماید: المهدی سمح بالمال... رحیم بالمساکین (3)
    مهدی علیه السلام بخشنده ای است که مال را به وفور می بخشد... بر بی نوایان بسیار رئوف و مهربان است که به طور کامل مساکین را تامین می کند از جهت خوراک، پوشاک، مسکن و...
    و آن امام مهربان از خاندانی است که جدش رسول الله لباس خود را به سائل می دهد و با حصیری که به خود می پیچد نماز می خواند و
    ص:54
    نماز گزاران زمانی خبردار از این ایثار می شوند که حضرتش به نماز جماعت حاضر نمی شوند و عمار خبر می آورد که به علت نداشتن لباس حضرت به مسجد نیامده و جده اش حضرت فاطمه زهرا علیها السلام است که پیراهن عروسی اش را در شب زفاف به سائل می بخشد. و در روایت امام سجاد علیه السلام آمده است: و من کسا مومنا کسا الله من الثیاب الاخضر. هرکس مومنی را لباس بپوشاند خداوند از لباس های بهشتی او را می پوشاند. (1)

امضاء

سکوت
    کسی که

صفحه 4 از 4 نخستنخست 1234

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع