نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: وظایف انسان نسبت به اهل بیت (ع)

1. Top | #1

عنوان کاربر
    عضو ماندگار
    شماره عضویت
    330
    نوشته
    515
    مورد تشکر
    810 در 359
    دریافت
    0
    آپلود
    0

پیش فرض وظایف انسان نسبت به اهل بیت (ع)

هو المصور

وظایف انسان نسبت به اهل بیت (ع)

سوال :مهمترین وظیفه انسان نسبت به اهل بیت و معصومین (ع) از نظر قرآن کریم چیست ؟

جواب :از جمله وظایفی که ما مسلمانان در برابر اهل بیت عصمت و طهارت (ع) داریم عبارتند از :

۱ – معروف به مقام آن بزرگواران : چرا که اقتدا کردن به پیغمبر و ائمه طاهرین بدون شناخت آنها ممکن نیست : قرآن میفرماید: لقد کان لکم فی رسول الله اسوه حسنه ….

.مسما برای شما در زندگی رسول خدا سرمشق نیکویی بود . و در روایات نقل شده است که رسول اکرم فرمود : من مات و لم یعرف امام زمانه مات میته جاهلیه …..

هر کس بمیرد و امام زمان خودش را درک نکرده باشد به مرگ جاهلیت مرده است .

۲ – دوست داشتن در نتیجه معروف : چنان که قرآن کریم نیز فرموده : قل لا اسلکم علیه اجرا الا موده القربی …..

بگو من هیچ پاداشی از شما بر رسالتم درخواست نمیکنم جزء دوست داشتن نزدیکانم (اهل بیتم )

………….. : دوستی ذوی القربی به مسئله ولایت و قبول رهبری ائمه معصومین بازگشت میکند که در حقیقت تداوم خط رهبری پیامبر اکرم و ادامه ولایت الهیه است . رسول اکرم فرموده است : من مات علی حب آل محمد مات شهیدا :

هر کس با محبت آل محمد بمیرد شهید از دنیا رفته

۳ – اطاعت از ایشان در حقیقت اطاعت از پیغمبر اکرم و ائمه طاهرین اطاعت از خداوند است : چون این اطاعت به امر خداست آنجا که میفرماید:

……. اطیعوا الله و اطیعو الرسول و اولی الامر منکم ……..

اطاعت کنید خدا را ! و اطاعت کنید پیامبر خدا و اولی الامر ( اوصیای پیامبر )

۴ – تولا وتبرا : و تعبیر دیگر (حب فی الله ) و (بغض فی الله ) طبق این اصل ما موظفیم دوستان خدا را دوست بداریم و دشمنان خدا را دشمن و پیشوایان بزرگ دین یعنی پیامبر اکرم و امامان معصوم را در همه چیز اسوه و الگوی خود قرار دهیم :

چنان که قرآن کریم نیز در آیات فراوانی به آن اشاره فرموده و مثلا در یک آیه میفرماید : لقد کان لکم فیهم اسوه حسنه لمن کان یرجوا الله والیوم الاخر و من یتول فان الله هو غنی الحمید ……. :

برای شما در زندگی آنها اسوه حسنه ( و سرمشق نیکویی ) بود . برای کسانی که امید به خدا و روز قیامت دارند و هرکس سرپیچی کند به خویشتن ضرر زده است زیرا خواند بی نیاز و شایسته ستایش است !

در روایتی زاره از امام باقر (ع) نقل کرده که فرمود : اسلام بر پنج پایه بنا شده است : بر نماز و زکات و حج و روزه و ولایت ( رهبری معصومین )

زراره میگویید : عرض کردم : کدام یک از اینها افضل است ؟ فرمود : ولایت افضل است زیرا کلید همه آنهاست و رهبری الهی راهنما به سوی چهار اصل دیگر است .

-------------------------------
    منابع : (سوره احزاب آیه ۲۱ – بحارالانور علامه مجلسی ج۲۳ ص۳۳۱ – سوره شوری آیه ۲۳ – بحارالانوار همان ج ۲۳ ص۲۳۳ – سوره نساء آیه ۵۹ – سوره ممتحنه آیه ۶ – وسائل الشیعه شیخ حر عاملی ج۱ ص ۱۳ )

منبع:http://fekrejavan.ir/2955.html
    نویسنده: راه روشن

2. تشكر

parsa (17-05-2010)

3.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع