صفحه 13 از 15 نخستنخست ... 39101112131415 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 121 تا 130 , از مجموع 145

موضوع: آداب راز و نیاز به درگاه بی نیاز (ترجمه کتاب عدّة الداعی و نجاح الساعی)

1. Top | #121

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    اللهم صل علی محمد و آل محمد
    مورد تشکر
    14,359 در 5,347
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

حالت انبیا و اولیا در نماز

از ابراهیم علیه السلام روایت شده که آه حزین او تا یک میل شنیده می شد حتی خدای تعالی او را مدح کرده به اینکه إِنَّ إِبْراهِیمَ لَحَلِیمٌ أَوَّاهٌ مُنِیبٌ : ابراهیم حلیم و بسیار آه کشنده و توبه کننده است و در نمازش صدایی از او بسان غلغل دیگ جوشان شنیده می شد و همین صدا از سینه آقایمان رسول خدا (ص) نیز شنیده می شد. و امیر المؤمنین علیه السلام، وقتی وضو می گرفت، رنگ صورتش از شدت ترس از خدا دگرگون می شد و فاطمه علیها السلام از ترس خدا می لرزید و امام حسن علیه السلام وقتی وضویش تمام شد رنگش دگرگون گردید از او پرسیدند علت آن چیست؟ فرمود: سزاوار است که کسی که می خواهد بر قدرتمندی وارد شود رنگش دگرگون شود. و مثل آن از امام زین العابدین نقل شده است. ) مفضّل بن عمر از امام صادق علیه السلام نقل کرد: فرمود پدرم از پدرش نقل کرد که حضرت امام حسن علیه السلام عابدترین و زاهدترین و با فضیلت ترین مردم روزگار خویش بود با پای پیاده حج می کرد و گاهی پا برهنه راه می رفت وقتی یاد مرگ می شد گریه می کرد وقتی ذکر بعث و نشور می شد می گریست و وقتی به یاد رفتن از روی پل صراط می افتاد گریه می نمود وقتی یاد عرض اعمال بر خدا می کرد فریادی می کرد و از هوش می رفت و به هنگام نماز در نزد پروردگارش می لرزید و وقتی یاد بهشت و جهنم می کرد بسان مار گزیده به خود می پیچید و از خدای بهشت را می خواست و از جهنم استعاذه می کرد. عایشه گفت: رسول خدا (ص) با ما گفتگو می کرد و ما با او گفتگو می کردیم وقتی به هنگام نماز می شد مثل اینکه ما را نمی شناخت و ما او را نمی شناختیم و اگر این حالت مقربان و انبیاء و رسولان و شاهدان حق بر مردم است پس حال ناقصان و گناهگاران باید چگونه باشد.
    فصل و از شروط دعا آن است که چیز حرامی را از خدا نخواهد و در مورد قطع رحم سؤال نکند و دعایش مشتمل بر کم حیایی و اسائه ادب نباشد.

ویرایش توسط سمن بویان* خادمه اباصالح المهدی(عج)* : 25-10-2019 در ساعت 15:55
    امضاء
    سمن بویان غبار غم چو بنشینند بنشانند
    پری رویان قرار از دل چو بستیزند بستانند
    در این حضرت چو مشتاقان نیاز آرند ناز آرند
    که با این درد اگر دربند درمانند درمانند

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #122

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,359 در 5,347
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

مفسرین در تفسیر گفتار حق تعالی که فرمود:
    ادْعُوا رَبَّکُمْ تَضَرُّعاً وَ خُفْیَةً خدای را بازاری و آهسته بخوانید گفتند: یعنی با خشوع و ذلت در خفا از خدا بخواهید. و در تفسیر إِنَّهُ لا یُحِبُّ الْمُعْتَدِینَ : خدا تجاوزکاران را دوست نمی دارد. گفتند: یعنی از اندازه و قدر خویش در دعا تجاوز نکند مثلا در دعای خویش منازل انبیا را بخواهد. امیر المؤمنین- علیه السلام- فرمود: ای دعاکننده از خدای چیزی را که امکان ندارد و حلال نیست سؤال نکن! و فرمود: هر کس بیش از اندازه خود سؤال کند مستحق محرومیت است. و از شروط و آداب دعا پاکیزگی شکم با روزه گرفتن و گرسنگی و تجدید توبه است. و از پیامبر (ص) روایت شده: هر کس غذای حلالی بخورد، خدای تعالی تا چهل روز قلبش را نورانی می کند. ) و فرمود: خدای تعالی فرشته ای دارد که هر شب بر بالای بیت المقدس فریاد بر می دارد هر کس غذای حرامی را بخورد خدای تعالی صرف و عدل یعنی نافله و فریضه اش را قبول نمی کند. و فرمود: اگر نماز بخوانید به طوری که به صورت چوب خشک گردید و روزه بگیرید تا پشت تان دو تا گردد خدای تعالی از شما قبول نمی کند، مگر آنکه تقوایی باز دارنده داشته باشید. و از آن حضرت روایت شده است: عبادت با غذای حرام مثل بنا بر روی ماسه است. و گفته شده است: مثل بنا بر روی آب ساختن است. ) و فرمود: دعا با نیکی مثل نمک در طعام است. ) بدان که بعضی از این شروط همان طور که در ابتدای دعا نیاز است استمرار و دوام آن بعد از دعا ثنای الهی را به جای آورد .
    نیز لازم است در قسم سوم از باب چهارم آداب متاخر از دعا به تفصیل می آید.

امضاء

4. Top | #123

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,359 در 5,347
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

قسم دوّم: در مورد آدابی که باید در حال دعا مراعات کرد

آداب در حال دعا چند چیز است:

امر اوّل: با تانّی دعا کند

و عجله در استجابت دعا ننماید. بدلیل حدیثی که در وحی قدیم آمده است: از دعا خسته نشو! زیرا من از اجابت خسته نمی گردم. و عبد العزیز طویل از امام صادق روایت کرد که فرمود:
    بنده وقتی دعا کند خدا پیوسته در تدارک حاجت او می باشد مادامی که عجله نکند از آن حضرت آمده است که فرمود: بنده وقتی که عجله کند و برای نیازش برخیزد خدای تعالی به او می فرماید:
    آیا بنده من نمی داند که من نیازها را بر می آورم. ) و در روایتی آمده وقتی بنده در نمازش عجله کند. ) خدای تعالی به او می فرماید: بنده من عجله کرد، آیا فکر می کند که نیازهای وی در دست غیر من است؟ از امام باقر علیه السلام: ای جوینده علم، نماز بگذار قبل از آن که شب و روزی برسد که توانایی انجام آنها را نداشته باشی مثل نماز برای مصلی مثل مردی است که بر پادشاهی وارد شد و پادشاه برای او ساکت شد تا آنکه نیازهای خود را بگوید. مرد مسلمان به هنگام نماز در موطن شنوایی خدای قرار دارد و تا در نماز است خدای تعالی به او نگاه می کند تا نمازش تمام شود. امام صادق علیه السلام فرمود: نماز واجب را بوقت آن بگذار و همانند وداع کننده با نماز که هرگز موفق به ادای آن نمی شوی نماز بگزار! سپس به سجده گاهت بنگر! اگر میدانستی که طرف راست و چپ تو چه کسی هست نمازت را به خوبی می آوردی، بدان که تو در پیشگاه خدا هستی، تو را می بیند و تو او را نمی بینی. و پیامبر (ص) فرمود: ای ابا ذر! مادامی که در نماز هستی تو در پادشاه را می زنی و هر کس در او را بزند در بروی او باز می شود. ای ابا ذر! مؤمنی نیست که برای نماز بلند شود جز آنکه حسنات بین او و بین عرش موج می زند خدای تعالی فرشته ای را می گمارد که ندا در دهد ای فرزند آدم! اگر ثواب نمازت را می دانستی و می دانستی که با چه کسی سخن می گویی هرگز خسته نمی شدی و به چیز دیگری توجه نمی کردی. از جمله چیزهایی که خدای تعالی به فرزند عمران وحی کرده است این است که: ای موسی! در توبه عجله کن و گناه را به تاخیر بیانداز! و به هنگام نماز در نزد من مکث نما و به غیر من امید مدار و مرا سپر سختی ها و قلعه مشکلات امورت قرار بده.

امضاء

5. Top | #124

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,359 در 5,347
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

امر دوم: اصرار در دعا

رسول خدا (ص) فرمود خدای تعالی دعاکننده مصرّ را دوست دارد ولید بن عقبه هجری روایت کرد که از ابا جعفر باقر ع شنیدم که می فرمود: به خدا قسم بنده مؤمنی نیست که اصرار بر برآورده شدن نیازش از خدا کند جز آنکه خدای تعالی آن را بر می آورد. ) ابو الصباح از امام صادق علیه السلام نقل کرد که خدای تعالی از اصرار مردم به همدیگر بدش می آید ولی اصرار در نزد خودش را دوست دارد. و خدای تعالی دوست دارد که از او درخواست شود و آنچه که پیش اوست از او درخواست شود.

امضاء

6. Top | #125

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,359 در 5,347
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

امر سوم: نام بردن حاجت پیش خدای تعالی

عبد اللَّه بن قراء از ابا عبد الله صادق علیه السلام روایت کرد که فرمود: خدای تعالی مراد عبد را به هنگام دعا می داند ولی دوست دارد که نیازهای خود را به پیش خدا بفرستد. یعنی حاجتش را ذکر کند. و از کعب الاحبار روایت شده است که کعب گفت در تورات نوشته است: ای موسی! هر کس مرا دوست داشته باشد از یادم نمی برد و هر کس خوبیهای مرا امیدوار باشد در درخواستش اصرار ورزد! و من از مخلوقاتم غافل نیستم ولی دوست دارم که ملایکه من ناله های دعای بندگانم را بشنوند و ملایکه حافظ ببینند که بنی آدم بواسطه آنچه که من آنها را قوت می دهم و مسبب آن هستم به من نزدیک می شوند.

امضاء

7. Top | #126

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,359 در 5,347
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

امر چهارم: دعای در پنهانی

مخفی کاری در دعا چون از ریا دور است و نیز به دلیل گفتار حق تعالی: «ادْعُوا رَبَّکُمْ تَضَرُّعاً وَ خُفْیَةً»: خدای را با گریه، در پنهان بخوانید و دلیل دیگر، روایت اسماعیل بن حمّام از امام رضا علیه السلام است که فرمود: یک دعای بنده در پنهانی معادل هفتاد دعای در آشکار است. و در روایت دیگر دعایی که در خفا انجام شود بهتر از هفتاد دعایی است که در آشکار بیاورید. ) از پیامبر (ص) روایت شده که خدای تعالی به سه نفر بر ملائکه افتخار می کند 1- مردی که در سرزمینی بی آب و علف صبح می کند و اذان و اقامه می گوید و نماز می گزارد. پروردگار به ملایکه اش می گوید: به بنده من نگاه کنید نماز می گزارد در حالی که هیچ کس غیر من او را نمی بیند پس هفتاد هزار ملایکه به سرعت می آیند و پشت سرش نماز می گزارند و تا فردای آن روز برای او استغفار می کنند و مردی که برای نماز شب بیدار می شود و به تنهایی نماز می گزارد و در حال سجده خوابش می برد خدای تعالی می فرماید: به بنده ام نگاه کنید روحش در نزد من است و جسمش در حال سجده است. و مردی که در جنگ ایستادگی می کند ولی دوستانش فرار می کنند ولی او می جنگد تا کشته شود.

امضاء

8. Top | #127

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,359 در 5,347
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

امر پنجم: همه را در دعا شریک کند

ابن قداح از امام صادق علیه السلام روایت کرد که پیامبر صلی اللَّه علیه و آله فرمود: وقتی دعا می کنید همه را دعا کنید، زیرا چنین دعایی مستحق اجابت است

امضاء
    امضاء

9. Top | #128

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,359 در 5,347
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

امر ششم: دعا کردن جمعی (1)

خدای تعالی فرمود: وَ اصْبِرْ نَفْسَکَ مَعَ الَّذِینَ یَدْعُونَ رَبَّهُمْ تو با کسانی که خدای خود را می خوانند صبر کن. و خدای تعالی امر فرمود در مباهله به صورت اجتماعی مباهله کنید. و ابو خالد روایت کرد از امام صادق که فرمود: هیچ گروه چهل نفره ای نیستند که جمع گردند و خدای تعالی را در کاری دعا کنند جز آنکه خدای تعالی ایشان را اجابت می کند و اگر چهل نفر نیستند و چهار نفرند خدای را ده بار می خوانند در این صورت اجابت می شود و اگر چهار نفر نمی شوند پس یک نفر چهل بار خدای تعالی را بخواند خدای عزیز جبار اجابتش می کند عبد الاعلی از امام صادق نقل کرد که فرمود: هیچ جمع چهار نفره ای نیست که در مورد کاری جمع شوند و خدای تعالی را بخوانند جز آنکه قبل از متفرّق شدن دعای ایشان به اجابت می رسد. دنباله )
    آمین گو در دعا شریک است خدای تعالی فرمود: قَدْ أُجِیبَتْ دَعْوَتُکُما دعای شما دو نفر مستجاب شد. و آن دو نفر یکی حضرت موسی ع بود که دعا می کرد و دیگری حضرت هارون ع بود که آمین می گفت و لذا دعا را به هر دو نسبت داد و فرمود: قَدْ أُجِیبَتْ دَعْوَتُکُما. علی بن عقبه از مردی از ابا عبد الله نقل کرد که فرمود: وقتی کاری پدرم را محزون می کرد، زنها و کودکان را جمع می کرد، و دعا می کرد و آنها آمین می گفتند. سکونی از امام صادق علیه السلام روایت کرد که آن حضرت فرمود: که دعاکننده و آمین گو در دعا شریکند.

امضاء

10. Top | #129

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,359 در 5,347
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

امر هفتم: اظهار خشوع

خدای تعالی فرمود: «ادْعُوا رَبَّکُمْ تَضَرُّعاً وَ خُفْیَةً»: خدای را با زاری و پنهانی بخوانید. و در دعا ائمه علیه السلام آمده است: هیچ راهی برای فرار از عذاب تو نیست جز آنکه انسان به سوی تو فرار کند. از جمله چیزهائی که خدای تعالی به موسی ع امر کرد: این است که ای موسی! وقتی مرا بخوانی ترسان و هراسان باش! و صورتت را به خاک بمال! و با بهترین اعضایت مرا سجده نما و در حالت قیام دعا نما و با خشوع و با قلبی ترسناک با من مناجات کن. خدای تعالی به عیسی ع وحی کرد: ای عیسی بسان درخواست غریق اندوهگینی که یاوری ندارد دعا کن! عیسی! قلبت را ذلیل من کن! و در پنهانی یادم نما! و بدان که: خوشحالی من در تبصبص و تملق به من است و در این حال زنده باش! ) و نه مرده دل. و صدای حزین خود را به من بشنوان! و وقتی خدای تعالی موسی و هارون علیهما السلام را به سوی فرعون فرستاد به ایشان فرمود: لباس فرعون شما را نترساند زیرا (ناصیه) افسارش در دست من است و از گل زندگی دنیا و زینت های مترفان که فرعون از آن متمتّع است خوشتان نیاید، اگر من هم می خواستم به شما زینت هایی می دادم که فرعون می فهمید که از قدرت او خارج است ولی من آنها را برای شما نمی پسندم و دنیا را از شما دور می کنم و این گونه با دوستانم رفتار می کنم و من دوستانم را از نعمت های دنیا دور می کنم چنان که چوپان گوسفندانش را از علفزارهای خطرناک دور می کند و من دوستانم را از رفتن به سوی دنیا باز می دارم چنان که چاروادار دلسوز شترانش را از آبشخورهای فریبا (مثلا با تلاقی) دور می کند، نه آنکه چون اولیای من در نزد من ارزشی ندارند بلکه به این خاطر که به سلامت و تمامی بهره مند از کرامتم شوند، زینت دوستان من ذلت و خشوع و هراس دلهایشان است، که از قلب هاشان می روید و بر بدنشان می ریزد، پس ذلت (فقر) لباس زیرین و رویین ایشان است و نجات ایشان به ذلت است که بواسطه آن به درجات مأمول خود فایز می شوند و به بزرگی که به آن افتخار کنند می رسند و ذلت از سیمای ایشان پیداست که به آن شناخته می شوند. ای موسی وقتی ایشان را ملاقات کردی پرهایت را برای ایشان باز کن و با ایشان نرمی نما و قلب و زبانت را خوار ایشان ساز و بدان که هر که دوست مرا بترساند با من اعلان جنگ کرده است سپس من در روز قیامت انتقام ایشان را می گیرم.

امضاء

11. Top | #130

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,655
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,359 در 5,347
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

امر هشتم: باید قبل از دعا مدح و ثنای الهی را به جای آورد

حارث بن مغیره نقل کرد که از امام صادق علیه السلام شنیدم که می فرمود: شما را سفارش می کنم که قبل از آنکه از خدا چیزی بخواهید ثنا و مدح ) و صلوات بر پیامبر و آلش بفرستید و فرمود: مردی داخل مسجد شد دو رکعت نماز گزارد و سپس از خدای درخواست کرد. حضرت رسول صلی اللَّه علیه و آله فرمود: بنده به سوی پروردگارش عجله کرد و دیگری دو رکعت نماز گذاشت پس بر خدای تعالی ثنا گفت و بر پیامبرش درود فرستاد حضرت رسول خدا (ص) فرمود: از خدا بخواه که به تو می دهد. محمد بن مسلم روایت کرد که ابی عبد الله فرمود: در کتاب امیر المؤمنین آمده است که: دعا بعد از ثناست وقتی خواستی از خدا ) چیزی را بخواهی پس از تمجید خدا درخواست کن عرضه داشت: چگونه تمجیدش کنیم؟ فرمود: «یا من هو اقرب الیه من حبل الورید یا من یحول بین المرء و قلبه یا من هو بالمنظر الاعلی یا من لیس کمثله شی ء» ): ای کسی که از رگ گردن به من نزدیکتری! ای کسی که بین مرد و قلبش حایل می شوی! ای کسی که در جایگاه بالا هستی! و ای کسی که کسی مثل او نیست! معاویه بن عمار از امام صادق روایت کرد که فرمود: اول از آداب دعا مدح و سپس ثنا سپس اقرار به گناه آنگاه دعاست؛ به خدای قسم! هیچ بنده ای از گناه جز با اقرار بیرون نرفت.

ویرایش توسط سمن بویان* خادمه اباصالح المهدی(عج)* : 03-11-2019 در ساعت 18:50
    امضاء

صفحه 13 از 15 نخستنخست ... 39101112131415 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع