بیت ظهور تبلیغات
صفحه 6 از 8 نخستنخست ... 2345678 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 51 تا 60 , از مجموع 71

موضوع: آداب راز و نیاز به درگاه بی نیاز (ترجمه کتاب عدّة الداعی و نجاح الساعی)

جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید    محبوب کن - فیس نما
  1. Top | #51

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    10,464
    صلوات
    428
    دلنوشته
    4
    صلی الله یا حسن مجتبی یا کریم آل طاها و یاسین
    مورد تشکر
    13,348 در 4,958
    دریافت
    0
    آپلود
    0

فصل پنجم رفتار با فرزند

حضرت رسول خدا (ص) فرمود: از جمله سعادت مرد فرزند صالح است و فرمود: فرزند ریحانه خدا برای پدر است که میان بندگان قسمت کرده است و ریحانه من حسن و حسین علیهما السلام است که به اسم دو سبط بنی اسرائیل شبّر و شبیر نام گذاشتم. و فضل بن ابی قرّه از ابی عبد اللَّه امام صادق علیه السلام روایت کرد و آن حضرت فرمود که رسول خدا (ص) فرمود:
    عیسی بن مریم علیه السلام از قبری گذشت که صاحب قبر در عذاب بود سالی دیگر از آن گذشت متوجه شد که وی دیگر عذاب نمی شود عرضه داشت پروردگارا! در سال گذشته از این قبر گذشتم او عذاب می شد، ولی امسال عذاب نمی شود؟ خدای تعالی به عیسی ع وحی فرمود:
    فرزند صالحی از این مرد بوجود آمد که راهی را درست کرد و یتیمی را پناه داد به همین خاطر به سبب عمل فرزندش او را آمرزیدم سپس رسول خدا (ص) فرمود: میراث خدای تعالی از بنده مؤمنش فرزند صالحی است که بعد از پدر خدای تعالی را عبادت کند. سپس امام صادق علیه السلام آیه زکریا ع را قرائت کرد که: فَهَبْ لِی مِنْ لَدُنْکَ وَلِیًّا یَرِثُنِی وَ یَرِثُ مِنْ آلِ یَعْقُوبَ وَ اجْعَلْهُ رَبِّ رَضِیًّا پروردگارا از خودت به من فرزندی ببخش که وارث من و آل یعقوب شود و خدایا او را مورد رضایت خود قرار بده.

امضاء
    سمن بویان غبار غم چو بنشینند بنشانند
    پری رویان قرار از دل چو بستیزند بستانند
    در این حضرت چو مشتاقان نیاز آرند ناز آرند
    که با این درد اگر دربند درمانند درمانند

2. # ADS

آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست تبلیغات متنی انجمن

3. Top | #52

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    10,464
    صلوات
    428
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    13,348 در 4,958
    دریافت
    0
    آپلود
    0

نامگذاری فرزندان

و پیامبر (ص) فرمود: هر کس چهار فرزند داشته باشد، و هیچ کدام را به نام من نام گذاری نکند به من جفا کرده است. و از سلیمان جعفری روایت شده که گفت از ابا الحسن ع شنیدم می فرمود: فقر داخل خانه ای که در آن نام محمد و یا احمد و یا علی و یا حسن و یا حسین و یا جعفر و یا طالب و یا عبد الله و یا فاطمه باشد نمی شود. و از ابی جعفر علیه السلام نقل شده که فرمود: شیطان وقتی صدای کسی را که به اسم محمد و یا علی صدا می زند بشنود مانند سرب ذوب می شود. امام رضا علیه السلام فرمود: خانه که در آن محمد باشد روزگار اهل آن خانه به خوبی می گذرد. و از امام صادق علیه السلام روایت شده است که فرمود: هیچ فرزندی از ما متولد نمی شود جز آنکه نام او را محمد می گذاریم و وقتی هفت روز گذشت اگر خواستیم اسم او را تغییر می دهیم و الّا بر همان اسم باقی می گذاریم و فرمود: نامهای نیکو بگذارید زیرا روز قیامت به آن نامها صدایشان می زنند و می گویند: ای فلان پسر فلان! به سوی نورت برخیز! و ای فلان پسر فلان! برخیز! ولی نوری نداری. محمد بن یعقوب با وسایط به حسن بن احمد منقری از بعضی از اصحاب ما از ابی عبد الله ع روایت کرد فرمود: اگر زن شما فرزندی در شکم دارد و بر آن فرزند چهار ماه بگذرد پس با وی رو به قبله بایستد و بر پهلوی او زند و بگوید: «اللّهم إنّی قد سمّیته محمّدا»: خدایا من نامش را محمد گذاشتم خدای تعالی او را پسر قرار می دهد. اگر به وعده خودش عمل کرد و همان اسم را گذاشت خدای تعالی آن فرزند را بر او مبارک می کند و اگر آن اسم را تغییر داد خدای متعال اختیار دارد اگر خواست آن فرزند را باقی می گذارد و اگر خواست می میراند. و از سهل بن زیاد از بعضی اصحابش به وسایط از امام نقل کرد فرمود:
    رسول خدا (ص) فرمود: هر کس بچه ای در شکم زنش دارد، اگر نیت کند که اسم او را محمد یا علی بگذارد فرزند او پسر خواهد شد. وقتی بشارت فرزندی به امام زین العابدین علیه السلام می رسید سؤال نمی کرد که آیا پسر است و یا دختر، بلکه می پرسید آیا سالم است؟ وقتی سالم بود، می فرمود: «الحمد للَّه الّذی لم یخلق منّی شیئا مشّوّها» حمد خدایی را که از من فرزندی ناقص الخلقه خلق نکرد. و امام کاظم علیه السلام می فرمود: سعادتمند شد مردی که نمیرد تا ببیند فرزندی از خود بجای می گذارد سپس فرمود: خدای تعالی جانشین مرا به من نشان داد. و به ابا الحسن علیه السلام اشاره کرد و امام صادق علیه السلام فرمود: خدای تعالی به خاطر دوستی فراوان پدر به فرزند به پدر رحم می کند. و مردی از انصار به ابی عبد الله امام صادق علیه السلام گفت: به چه کسی نیکویی کنم؟ فرمود: به پدر و مادرت. عرضه داشت آن دو مردند.
    فرمود: به فرزندت نیکویی کن. از امام صادق علیه السلام آمده که فرمود: رسول خدا فرمود: کودکان را دوست داشته باشید و به ایشان رحم کنید! اگر به ایشان وعده ای می دهید، وفا کنید، زیرا ایشان فکر می کنند که شما به ایشان روزی می دهید. و آن حضرت ع فرمود: خدای بیامرزد مردی را که به درست کاری فرزندش کمک کند و آن اینکه از بدیهایش بگذرد و وقتی با خدای خود راز و نیاز می کند برای فرزندش دعا کند. و فرمود: هر کس فرزندش را ببوسد حسنه ای برای او نوشته می شود و هر کس او را خوشحال سازد، خدای تعالی او را خوشحال می کند، و هر کس به او قرآن بیاموزد پدر و مادرش را بخواهند و به ایشان حله بپوشانند که از نور آن صورت اهل بهشت بدرخشد. و مردی به خدمت پیامبر (ص) آمد، عرضه داشت من هرگز فرزندم را نبوسیدم. وقتی بازگشت پیامبر (ص) فرمود: این در نزد ما مردی اهل آتش است. و آن حضرت مردی از انصار را دید که یکی از فرزندانش را بوسید و دیگری را ترک کرد حضرت فرمود. چرا بین آن دو مساوات نکردی؟ شخصی نقل کرد من از پسرم به امام ابی الحسن موسی علیه السلام شکایت کردم، حضرت فرمود: او را مزن و با او قهر کن ولی طولش مده. و پیامبر (ص) وقتی صبح می شد دستش را بر سر فرزند و فرزند فرزندش می کشید و روزی با مردم نماز می گذاشت ولی دو رکعت آخر نماز را کوتاه نمود وقتی تمام شد مردم عرضه داشتند: ای رسول خدا! دیدیم که نماز را کوتاه کردی آیا به هنگام نماز کاری پیش آمد؟ فرمود کار چه بود؟ گفتند: در دو رکعت آخر، نماز را کوتاه کردی. حضرت فرمود:
    آیا ناله طفل را نشنیدید! و در حدیث دیگر آمده است که حضرت فرمود: ترسیدم که خاطر پدرش مشغول شود.

امضاء

4. Top | #53

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    10,464
    صلوات
    428
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    13,348 در 4,958
    دریافت
    0
    آپلود
    0

فضیلت نگهداری دختران

و امام صادق علیه السلام فرمود: حضرت ابراهیم از پروردگارش خواست که دختری به او دهد که بعد از مرگش بر او گریه و ندبه کند. پیامبر فرمود: دختران فرزندان خوبی هستند مهربان و گشاده روی پناه دهنده و مؤنس و مبارک و شپش گیرنده هستند. و ابو عبد الله علیه السلام فرمود: هر کس آرزوی مرگ دخترانش را بکند از اجرایشان (دختران) محروم ماند و با معصیت خدای را ملاقات کند و حضرت علیه السلام فرمود: هر کس بر فرزندش نفرین کند خدای تعالی او را فقیر کند و فرمود دختران حسنه هستند و پسران نعمتند و خدای تعالی بر حسنه اجر می دهد و از نعمت حساب می کشد. پیامبر (ص) فرمود: هر کس خرجی سه دختر یا سه خواهرش را بدهد بهشت بر او واجب است پرسیدند ای رسول خدا! خرج دو نفر را نیز؟، فرمود بله و دو نفر گفتند: ای رسول خدا! و یک نفر؟، فرمود: و یک نفر. و حضرت (ص) فرمود: هر کس سه دختر و سه خواهر را سرپرستی کند و بر جای دادن ایشان صبر کند تا آنکه شوهر کنند یا آنکه بمیرند و در قبر جای کنند من و او همانند این دو انگشت (به انگشت شهادت و وسط اشاره کرد) در بهشت جای داریم عرض کردم: ای رسول خدا! و دو تا؟، فرمود: و دو تا عرضه داشتم: و یکی، فرمود و یکی. مردی را دختری متولد شد حضرت امام صادق علیه السلام او را در حال خشم دید به او فرمود: اگر خدای تعالی به تو وحی می کرد که من برای تو اختیار کنم یا خودت برای خودت اختیار کنی تو در جواب حق سبحانه چه می گفتی؟
    جواب داد من می گفتم: پروردگارا! تو برای من اختیار کن حضرت علیه السلام فرمود: خدای تعالی برای تو اختیار کرد سپس فرمود بجای پسری که عالم همراه موسی او را کشت در این گفتار حق سبحان: فَأَرَدْنا أَنْ یُبْدِلَهُما رَبُّهُما خَیْراً مِنْهُ زَکاةً وَ أَقْرَبَ رُحْماً ما خواستیم که پروردگارشان فرزندی بهتر و صالح تر و رحیم تر به آن پدر و مادر دهد خدای تعالی دختری به آن پدر و مادر داد که از آن دختر هفتاد پیامبر بوجود آمد.

امضاء

5. Top | #54

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    10,464
    صلوات
    428
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    13,348 در 4,958
    دریافت
    0
    آپلود
    0

صله رحم

پیامبر (ص) فرمود: به حاضران و غایبان امتم و کسانی که در صلب مردان و رحم زنانند تا روز قیامت، سفارش می کنم که صله رحم نمایند گر چه یک سال راه باشد زیرا صله رحم از دین است. و فرمود: در روز قیامت امانت و رحم در دو جانب پل صراط هستند. پس اگر کسی که صله رحم می کند و امانت را به صاحبش رد می کند از آن پل عبور کند به سلامت از آن رد می شود و وقتی خاین در امانت و قاطع رحم از آن عبور کنند هیچ عملی ایشان را فایده نمی بخشد و از صراط در آتش می افتند. حضرت فرمود: جبرئیل در باره زن سفارش می کرد حتی من گمان کردم که طلاق زن جز به خاطر گناه آشکار سزاوار نیست. و فرمود: در دو ضعیف: زن و یتیم، از خدای بترسید. و فرمود: حق زن بر مرد این است که گرسنگی او را بر طرف کند و عورت او را بپوشاند و از او روی در هم نکشد وقتی چنین کرد به خدای قسم حق او را ادا نمود.

امضاء

6. Top | #55

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    10,464
    صلوات
    428
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    13,348 در 4,958
    دریافت
    0
    آپلود
    0

فصل ششم کسب و کار و ارزش آن «پاره 1»

مطالبی که در مورد کاسب و عیالدار و در مورد کسب روزی به کفایت و خرج نمودن آن دانستی قانون کلی بود که شارع به طور عموم امر فرموده است. عمر بن یزید از امام صادق علیه السلام روایت کرد فرمود: من برای نیازی که خدا کفایتش کرد وارد کاری می شوم ورود من در کار جز برای آن نیست که می خواهم خدای مرا ببیند که در طلب حلال روز را می گذرانم آیا گفتار خدای تعالی را نشنیدی: فَإِذا قُضِیَتِ الصَّلاةُ فَانْتَشِرُوا فِی الْأَرْضِ وَ ابْتَغُوا مِنْ فَضْلِ اللَّهِ وقتی نماز به پایان رسید در زمین منتشر شوید و از روزی و فضل خدا طلب کنید. آیا اگر مردی وارد خانه ای شود و در آن را گل بگیرد بعد بگوید روزی من از آسمان نازل می شود این مرد جزء آن سه شخصی خواهد بود که دعایی از او به اجابت نمی رسد. گفت: عرضه داشتم آن سه نفر کیانند؟ فرمود: مردی که زنی دارد و نفرینش می کند و خدای اجابتش نمی کند، زیرا عصمت زن در دست اوست اگر بخواهد او را رها می کند. و مردی که بر دیگری حقی دارد و شاهد نمی گیرد و آن شخص منکر حقش می شود آنگاه نفرین می کند خدای اجابت نمی کند زیرا وی ترک امر الهی کرده است (یعنی از آیه وَ اسْتَشْهِدُوا شَهِیدَیْنِ مِنْ رِجالِکُمْ تخطی کرده است). و مردی که مقداری مال دارد و در خانه می نشیند و از خانه بیرون نمی رود و طلب روزی نمی کند نمی خواهد تا آنکه آن را می خورد. سپس دعا می کند خدای تعالی اجابت نمی کند. پس این وظیفه کلی برای همه مردم است. و اما وظیفه خواص در مورد کسب روزی: عده ای متعبد به کسب هستند، و عده ای توکل را پیشه کردند، و توکل درجه ای عظیم و صفتی از صفات صدیقین است و هر کس به آن برسد از قید اهتمام به روزی می رهد و زمام طلب روزی از دست او در می رود و انگیزه اکتساب از او مضمحل می شود و ابرهای غم از چهره اش زدوده می گردد و ابر سپید آرامش بر او سایه می افکند و بر سفره رضایت نشیند و از حوضهای آرامش سیراب می شود. خدای تعالی عزّ ذکره فرمود: و مَنْ یَتَوَکَّلْ عَلَی اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ هر کس بر خدای توکل کند خدای او را کافی است. و فرمود الَّذِینَ قالَ لَهُمُ النَّاسُ إِنَّ النَّاسَ قَدْ جَمَعُوا لَکُمْ فَاخْشَوْهُمْ فَزادَهُمْ إِیماناً وَ قالُوا حَسْبُنَا اللَّهُ وَ نِعْمَ الْوَکِیلُ فَانْقَلَبُوا بِنِعْمَةٍ مِنَ اللَّهِ وَ فَضْلٍ لَمْ یَمْسَسْهُمْ سُوءٌ آنانی که مردم ایشان را ترسانیده گفتند دشمنان برای (مبارزه با) شما جمع شدند پس از ایشان بترسید ایمان ایشان زیادت گردید، گفتند: خدای تعالی ما را کافی است و خدا وکیل خوبی است پس در نعمت و فضلی از خدای قرار گرفتند که بدی به ایشان نمی رسد. و در کتب وحی گذشته وارد شده است که: ای فرزند آدم تو را از خاک آفریدم سپس از نطفه خلق کردم پس از خلقت تو عاجز و درمانده نشدم آیا بخاطر گرده ای نان که بسوی تو روانه کنم درمانده شوم؟ و از جمله چیزهایی که خدای تعالی به عیسی علیه السلام وحی کرد اینکه: مرا همانند مقاصد خود در خود پیاده کن! و ذکر مرا برای معادت قرار بده! و با نوافل به من نزدیک شو! و بر من توکل کن! تو را کفایت می کنم و با غیر من دوستی نکن! پس تو را وانهم ای عیسی! بر بلا صبر کن! به قضا راضی شو و رضایت مرا باش زیرا مسرت من این است که اطاعت شوم و عصیان نشوم. ای عیسی بزبان یادم کن و دوستی من در قلب تو باشد. و امام صادق علیه السلام فرمود: هر کس برای روزیش اندوهگین شود برای او گناه نوشته می شود.

امضاء

7. Top | #56

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    10,464
    صلوات
    428
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    13,348 در 4,958
    دریافت
    0
    آپلود
    0

دانیال در ته چاه

و روایت شده است که دانیال در زمان پادشاه ستمگر متجاوزی زندگی می کرد وی دانیال را دستگیر کرد و در چاهی زندانی کرد و درندگانی را در آن چاه انداخت، درندگان نزدیک دانیال نشدند و او را مجروح نساختند خدای تعالی به پیامبری از پیامبران وحی کرد که: برای دانیال غذایی ببر! عرضه داشت: پروردگارا دانیال کجاست؟ فرمود: از ده بیرون رو! کفتاری به پیش تو می آید، دنبال کفتار برو! وی تو را به دانیال می رساند. گفت: کفتار او را به آن چاه رسانید دانیال در آن چاه بود طعام را به چاه فرو فرستاد و وقتی دانیال طعام را پیش خود دید، گفت حمد خدایی را که یادکننده اش را فراموش نمی کند، و سپاس خدایی را که دعاکننده اش را دست خالی باز نمی گرداند و سپاس خدایی را که هر کس توکل بر او کند کفایتش می کند، و حمد خدای را که هر کس به او اعتماد کند به دیگران حواله اش نمی دهد، و سپاس خدای را که در جزای احسان، احسان می کند و گناهان را می بخشد و با صبر نجات را می رساند.
    سپس امام صادق علیه السلام فرمود: خدای تعالی ابا دارد که ارزاق متقین را جز از راه غیر قابل انتظار بدهد. و در دولت ستمگران شهادت دوستانش را در محکمه ایشان نمی پذیرد. و از جمله کلماتی که خدای تعالی به داود وحی فرمود این است که: هر کس به من منقطع شود کفایتش می کنم.

امضاء

8. Top | #57

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    10,464
    صلوات
    428
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    13,348 در 4,958
    دریافت
    0
    آپلود
    0

توکل

و از امام صادق علیه السلام در حدیثی که بدون واسطه از پیامبر نقل می کند فرمود: جبرائیل بر پیامبر (ص) نازل شد عرضه داشت: ای رسول خدا (ص) خدای تعالی مرا همراه با هدیه ای برای تو فرستاد که به احدی قبل از تو نداد. رسول خدا (ص) فرمود: پرسیدم آن هدیه چیست؟
    جبرئیل عرضه داشت آن هدیه صبر است و بهتر از آن. پرسیدم بهتر از صبر چیست؟ گفت قناعت و بهتر از قناعت را نیز آورده ام پرسیدم بهتر از قناعت چیست؟ گفت رضایت و بهتر از آن پرسیدم و بهتر از آن چیست؟ عرضه داشت: زهد و بهتر از آن پرسیدم بهتر از زهد چیست؟ عرضه داشت اخلاص و بهتر از آن پرسیدم: و بهتر از آن چیست؟ عرضه داشت یقین و بهتر از آن. پرسیدم: آن چیست؟ عرضه داشت: بازگشت همه به توکل بر خداست پرسیدم ای جبرئیل تفسیر توکل بر خدا چیست؟ عرضه داشت علم به اینکه مخلوق نه ضرری می رساند و نه نفعی می بخشد و نه می بخشد و نه می تواند منع کند و اینکه بنده، از مخلوق ها مأیوس شود، و وقتی بنده این گونه شد برای هیچ کس جز خدا کار نمی کند و قلبش منحرف نمی شود و جز از خدا نمی هراسد و به احدی غیر از خدا طمع نمی کند این معنای توکل است. فرمود: گفتم ای جبرئیل! تفسیر صبر ) چیست؟ عرضه داشت در سختی صبر کند، چنان که در بی نیازی صبر می کند و در تنگدستی صبر کند چنان که در بی نیازی صبر می کند و در سختی صبر کند چنان که در عافیت صبر می کند و در بلاهای وارده در نزد مخلوق از خالقش شکایت نکند. گفتم پس تفسیر قناعت چیست؟ عرضه داشت آنچه از دنیا به او می رسد قانع باشد. با کم قانع شود و برای اندک شکرگزار باشد. گفتم پس تفسیر رضا چیست؟ گفت: طوری راضی باشد که بر آقای خود خشمناک نمی شود چه برای برسد و یا نرسد، نفسش با عمل اندک راضی نشود گفتم ای جبرئیل! تفسیر زهد چیست؟ عرضه داشت: زاهد آنچه را که خالقش دوست دارد دوست می دارد و آنچه را که خالقش دشمن دارد، دشمن دارد از حلال دنیا کناره می گیرد و به حرامش توجهی ندارد، زیرا حلال دنیا حساب دارد و حرامش عقاب و به همه مسلمانان رحم می کند چنان که بخود رحم می نماید و از کلام در اموری که بکارش نمی خورد دوری می جوید، چنان که از حرام دوری می کند و از پر خوری می پرهیزد چنان که از مردار بسیار بد بو دوری می کند و از متاع دنیا و زینت آن دوری می جوید چنان که از آتش دوری جوید و آرزوهای خود را کوتاه می کند و مرگش پیش چشمانش می باشد. گفتم ای جبرئیل! تفسیر اخلاص چیست عرضه داشت: مخلص آن است که از مردم چیزی نخواهد تا آنکه خود بیابد و وقتی یافت راضی می شود و وقتی در نزد او چیزی باقی ماند آن را به خاطر خدای می بخشد سپس اگر از مخلوق نخواهد پس عبودیت الهی را اقرار کرد و وقتی یافت و راضی شد پس او از خدا راضی است و خدای تبارک و تعالی از او راضی است و وقتی خدای تعالی به او عطا کرد پس شایسته آن بود. گفتم پس تفسیر یقین چیست؟ عرضه داشت: با یقین کسی است که طوری برای خدا کار می کند مثل اینکه او را می بیند و اگر او خدا را نمی بیند خدا او را می بیند و یقینا می داند که اگر چیزی به او رسید نمی توانست نرسد و اگر چیزی به او نرسید نمی توانست به او برسد و همه اینها شاخه های توکل و راههای زهدند. خدای تو را رحمت کند به زیبایی این حدیث نگاه کن و به فواید آن بنگر و فرمود: که صبر و قناعت و رضا و زهد اخلاص و یقین از امور منشعب از توکّل هستند و همین مدح، توکل را کافی است سپس در تعریف توکل فرمود: مخلوق نه ضرری می رساند و نه نفع می دهد و نه می بخشد و نه می تواند منع کند و متوکل از مردم مأیوس است.

امضاء

9. Top | #58

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    10,464
    صلوات
    428
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    13,348 در 4,958
    دریافت
    0
    آپلود
    0

ارکان توکل

پس ارکان توکل پنج است که چهار رکن آن علمی است و یکی از آنها عملی می باشد و آن چهار بدون پنجمی قوامی ندارد، بلکه عمل به عنوان پایه توکل محسوب می شود و ثمره توکل در عمل ظاهر می شود و میوه آن در عمل چیده می شود و از اینجا می فهمیم که علم بدون عمل ریشه ای ندارد و رشد نمی یابد و از آن بهره ای گرفته نمی شود. زیرا اگر کسی از درد دندان شکایت کند و می داند که ترشی برایش ضرر دارد سپس ترشی را بخورد ترشی دندانش را درد می آورد و علم به بد بودن ترشی برای او نفعی ندارد چون عمل به این علم را ترک کرده است. و به نتیجه این ارکان پنجگانه در گفتار حضرت بنگر! وقتی بنده این گونه باشد جز برای خدا کار نمی کند و قلبش منحرف نمی شود، و این سه امر است: اول اخلاص، زیرا وقتی دانست که مخلوق ضرر و نفعی ندارد برای مخلوق عمل نمی کند و خواهان مقامی در قلب او نیست. پس انگیزه ریاکار از بیخ کنده شد و قلبش منحرف نشد. و به اخلاص استقامت یافت. و اعمال عبادی وی به قصد قربت در جای شایسته خویش قرار گرفت.
    دوم: عزت نفس با کمال بی نیازی از مردم، در اینکه طمع خود را از مردم می برد، زیرا هر کس فهمید که مردم روزی ده نیستند به ایشان امید نمی بندد و با امیدش به پروردگارش اعتماد می کند، زیرا خدای روزی ده است و نه غیر او.
    سوم: به امنیت می رسد و از جمیع مخلوقات و همه جانوران موذی نمی هراسد، و به همین خاطر مخلصین و عابدان و رهروان (سیاح) از جلوی حیوانات می گذرند ولی نمی ترسند. زیرا هر کس که یقین دارد که مخلوق ضرر نمی رساند از او نمی هراسد و اعتقادش در مورد درندگان همانند اعتقادش در مورد پشه است.

امضاء

10. Top | #59

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    10,464
    صلوات
    428
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    13,348 در 4,958
    دریافت
    0
    آپلود
    0

ارکان توکل

پس ارکان توکل پنج است که چهار رکن آن علمی است و یکی از آنها عملی می باشد و آن چهار بدون پنجمی قوامی ندارد، بلکه عمل به عنوان پایه توکل محسوب می شود و ثمره توکل در عمل ظاهر می شود و میوه آن در عمل چیده می شود و از اینجا می فهمیم که علم بدون عمل ریشه ای ندارد و رشد نمی یابد و از آن بهره ای گرفته نمی شود. زیرا اگر کسی از درد دندان شکایت کند و می داند که ترشی برایش ضرر دارد سپس ترشی را بخورد ترشی دندانش را درد می آورد و علم به بد بودن ترشی برای او نفعی ندارد چون عمل به این علم را ترک کرده است. و به نتیجه این ارکان پنجگانه در گفتار حضرت بنگر! وقتی بنده این گونه باشد جز برای خدا کار نمی کند و قلبش منحرف نمی شود، و این سه امر است: اول اخلاص، زیرا وقتی دانست که مخلوق ضرر و نفعی ندارد برای مخلوق عمل نمی کند و خواهان مقامی در قلب او نیست. پس انگیزه ریاکار از بیخ کنده شد و قلبش منحرف نشد. و به اخلاص استقامت یافت. و اعمال عبادی وی به قصد قربت در جای شایسته خویش قرار گرفت.
    دوم: عزت نفس با کمال بی نیازی از مردم، در اینکه طمع خود را از مردم می برد، زیرا هر کس فهمید که مردم روزی ده نیستند به ایشان امید نمی بندد و با امیدش به پروردگارش اعتماد می کند، زیرا خدای روزی ده است و نه غیر او.
    سوم: به امنیت می رسد و از جمیع مخلوقات و همه جانوران موذی نمی هراسد، و به همین خاطر مخلصین و عابدان و رهروان (سیاح) از جلوی حیوانات می گذرند ولی نمی ترسند. زیرا هر کس که یقین دارد که مخلوق ضرر نمی رساند از او نمی هراسد و اعتقادش در مورد درندگان همانند اعتقادش در مورد پشه است

امضاء

11. Top | #60

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    10,464
    صلوات
    428
    دلنوشته
    4
    مورد تشکر
    13,348 در 4,958
    دریافت
    0
    آپلود
    0

امام صادق و شير

ابو حازم عبد الغفار بن حسن حديث كرد كه در زمان منصور من با ابراهيم بن ادهم بودم كه به كوفه آمد و ابو عبد الله جعفر بن محمد (ع ) بيرون آمد و مى خواست به مدينه برگردد. علما و اهل فضل كوفه آن حضرت را مشايعت كردند و از جمله ايشان ثورى و ابراهيم بن ادهم بودند. مشايعت كنندگان پيش ‍ افتادند ناگاه شيرى را در راه ديدند. ابراهيم ادهم به ايشان گفت بايستيد تا جعفر بن محمد بيايد پس بنگريم كه چه مى كند. امام صادق عليه السلام قصه شير را باز گفتند حضرت امام صادق عليه السلام به سوى شير رفت تا نزديك شير رسيد و گوشش را گرفت و او را از مسير دور ساخت سپس به ايشان روى كرد، فرمود: بدانيد كه اگر مردم خداى راآنگونه كه سزاست اطاعت مى كردند بارهايشان را بر شير حمل مى كردند.

امضاء

صفحه 6 از 8 نخستنخست ... 2345678 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع