صفحه 2 از 15 نخستنخست 12345612 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 145

موضوع: آداب راز و نیاز به درگاه بی نیاز (ترجمه کتاب عدّة الداعی و نجاح الساعی)

1. Top | #11

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    اللهم صل علی محمد و آل محمد
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

فواید اصرار بر دعا

پس اصرار لازم است. اولا برای اینکه نصیبی از دعای امام علیه السلام ببری! در آنجایی که می فرماید: خدای رحمت کند بنده ای را که از خدای چیزی خواست، و اصرار در آن کرد.
    ثانیا به دوستی خدای تعالی برسی، زیرا خدای تعالی اجابت را تأخیر انداخت، چون دوست داشت که صدای تو را بشنود. پس از اصرار دست بر ندار.
    و فایده سوم اصرار آن است که بنا بر روایاتی که در این باب وارد شده با تکرار دعا حاجتت به سرعت برآورده می شود و نفس اماره را با خوف از خدای تعالی لگام بزن! و بگو! شاید خدای جلّ جلاله دعایم را اجابت نکرد، به این دلیل که دعای من محجوب بود، و عمل مرا ملایکه الهی بالا نبردند، زیرا گناهم یا مظالم و وبال آن زیاد بودند، یا آنکه قلب من سفت و سخت و مشغول به باطل است. یا گمان من به پروردگارم نیکو نیست و همه این امور جلوی دعا را می گیرند چنان که بیاید، یا آنکه شایسته کمال مورد درخواست نبودی، لذا به تو ندادند، و اگر شایسته آن بودی کریم رحیم بدون درخواست، به تو می داد. بنا بر این برای تو خوف حاصل می شود، و می فهمی که در جایگاه مقصّرین قرار گرفتی و مقام تو، مقام بنده ناچیزی است که عیوبش او را دور کرده، و گناهانش او را طرد نموده، و اعمالش او را سر جایش نشانیده، و آرزوهایش او را محبوس ساخته، و شهواتش او را محروم ساخته، و بار گناهان او را سنگین نموده، و او را از همراهی با سالکان باز داشته، و از ترقی به درجات رستگاران مانع گشته است.
    بدان که تو با این ناچیزی و دوری از مولایت و زمینگیری بواسطه بار سنگین گناهانت، در حالی که از سابقین و پیشگامان باز ماندی و با مخذولین و دشمنان خدا همنشین شدی، اگر دعا را واگذاری و استغاثه به مولایت نکنی، و از درخواست هدایت بازمانی، شاید شیطان فرصت پیروزی یابد، و تو را در چنگالهایش بگیرد، و تو در تور شیطان بیافتی، و قدرت بر رهایی نیابی، و به اشقیای در عذاب ملحق شوی، بلکه وظیفه تو استغاثه و فریاد فراوان است، قبل از آنکه داخل تور (شیطان) بیافتی، و پیوسته دق الباب نما! شاید پرده از تو برداشته شود، و به زبان خجالت و شکستگی در مناجات ملک جبار بگو: الهی و سیّدی و مولای اگر آنچه که من از جود و کرم تو خواستم برای دین و دنیای من خوب نیست، و مصلحت در منع از اجابت آن دعاست، پس مرا راضی به قضای خودت نما! و قدر خود را بر من مبارک نما! تا آنکه آنچه را تأخیر کردی، دوست نداشته باشم که تعجیل کنم، و آنچه را تو تعجیل کردی، تأخیر نکنم، و نفس مرا راضی و مطمئن به آنچه از تو رسد قرار بده! و تو برای من اختیار کن! و آن را در نزد من دوست داشتنی تر از دیگر چیزها قرار بده! و مرا انتخابگر آن از سایر امور قرار بده! و اگر گناهان زیاد و اشتباهات فراوان اجابت تو را از من باز داشته و باعث اعراض تو از من گردیده پس من متوسل به تو می شوم، به تو که پروردگار منی، و به محمد (ص) که پیامبر من است، و به اهل بیت طیب و طاهر او، که آقایان منند و من متوسّل می شوم به بی نیازی تو، از خودم، و نیازمندیم به تو و به اینکه من، بنده تو هستم، و بنده، از آقای خود می پرسد، و در این صورت از تو به که باز گردیم و از تو به کجا رویم؟ و تو کسی هستی، که اگر منع نعمت بر او نیافزاید و بخشش او را به زحمت و دشواری رنج نیاندازد و تو اکرم الاکرمین و ارحم الراحمینی.

امضاء
    سمن بویان غبار غم چو بنشینند بنشانند
    پری رویان قرار از دل چو بستیزند بستانند
    در این حضرت چو مشتاقان نیاز آرند ناز آرند
    که با این درد اگر دربند درمانند درمانند

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #12

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

دعای امام سجاد

سپس یاد آور کلام حضرت علی بن الحسین زین العابدین ع در مناجاتش می شوی و در کلامش، که مشتمل بر گشودن پر امید است، فکر می کنی.
    فرمود: «الهی و عزّتک و جلالک! لو قرنتنی فی الاصفاد، و منعتنی سیبک من بین الاشهاد، و دللت علی فضایحی عیون العباد، و امرت بی الی النّار، و حلت بینی و بین الابرار، ما قطعت رجائی منک، و لا صرفت تامیلی للعفو عنک و لا خرج حبّک عن قلبی.
    انا لا انسی ایادیک عندی و سترک علیّ فی دار الدّنیا و حسن ضیعک الیّ.» خدای من! قسم به عزت و جلال تو، اگر مرا در زنجیرها ببندی، و در بین مردم از عطایت محروم کنی، و چشم های بندگان را به بدیهای من دلالت کنی، و امر کنی مرا به سوی آتش برند و بین من و خوبان حایل شوی، من امیدم را از تو قطع نمی کنم، و آرزوی عفو را دگرگون نکنم، و دوستی تو از قلب من خارج نخواهد شد، خدایا! من نعمت های تو را فراموش نمی کنم و ستر و پوشش و رفتار نیکوی ترا در دار دنیا از یاد نمی برم.»

امضاء

4. Top | #13

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

خوف و رجا در مؤمن

و با این کلمات و امثال آن امید خود را زیاد کن مبادا از جانب امید به جانب خوف کند و منجر به ناامیدی شود!: «وَ مَنْ یَقْنَطُ مِنْ رَحْمَةِ رَبِّهِ إِلَّا الضَّالُّونَ جز گمراهان از رحمت پروردگارشان ناامید نمی شوند. و امید تو به جانب رجا و آرزوی بیهوده نرود، زیرا به فریب و سفاهت منجر خواهد شد. رسول خدا (ص) فرمود:
    زیرک نفس خود را مطیع می سازد، و برای بعد از مرگ تلاش می کند و احمق و عاجز کسی است که پیروی از هوای نفس خود نماید و آنگاه از خدای آرزوی مغفرت کند و از ائمه علیهم السلام روایت شده است: مؤمن مانند پرنده است و دارای دو بال می باشد، بالی از امید و بالی از ترس. و لقمان به پسرش ماهان گفت: پسرم اگر اندرون مؤمنی شکافته شود بر قلب او دو سطری از نور نوشته شده، اگر آن دو را وزن کنند، هیچ کدام به سنگینی دانه خردلی بر دیگری افزون نشود:
    یکی رجا و دیگری خوف. بله در حال مرض مخصوصا مرض موت باید امید بر خوف بیشی گیرد و در این باره روایت از ائمه معصومین علیهم السلام رسیده است.

امضاء

5. Top | #14

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

مناجاتی برای دفع فقر و سختی ها

یا من یری ما فی الضمیر و یسمع انت المعدّ لکل ما یتوقّع یا من یرجی فی الشّدائد کلّها یا من الیه المشتکی و المفزع یا من خزائن ملکه فی قوله کن امنن فانّ الخیر عندک اجمع مالی سوی فقری الیک وسیلة بالافتقار الیک فقری ادفع مالی سوی قرعی لبابک حیلة و لئن رددت فایّ باب اقرع من ذا الّذی ادعو و اهتف باسمه ان کان فضلک عن فقیرک یمنع حاشا لمجدک ان تقنّط عاصیا الفضل اجزل و المواهب اوسع ای کسی که آنچه در ضمیر می رود می بیند و می شنود تو هر آنچه را که امید بدان می رود آماده می کنی ای کسی که در همه شداید بدو امید بسته می شود ای کسی که شکایت به توست و پناه تنها تویی ای کسی که خزاین مملکتش در گفتار «کن» او نهفته است بر ما منت بگذار همه خوبیها پیش توست من جز فقر خود راهی به تو ندارم به نیاز به تو نیاز خود را دفع می کنم جز کوبیدن در تو چاره ای ندارم و اگر بازم گردانی کدامین در را بکوبم چه کسی را بخوانم و اسمش را فریاد کنم اگر فضل تو از نیازمند به تو گرفته شود دور از بزرگی توست که عاصیی را ناامید سازی و فضل تو بسیار و عطایای تو وسیع است.

امضاء

6. Top | #15

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

مناجات دیگر

اجلّک عن تعذیب مثلی علی ذنب و لا ناصر لی غیر نصرک یا ربی انا عبدک المحقور فی عظم شأنکم من الماء انشأت اصلی و من ترب و تقلّبنی من ظهر آدم نطفة احدّر فی قعر حریج من الصلب و اخرجتنی من ضیق قعر بمنّکم و احسانکم اهوی الی الواسع الرحب فحاشاک فی تعظیم شانک و العلی تعذّب محقورا باحسانکم ربی لانّا رأینا فی الأنام معظّما یخلّی عن المحقور فی الحبس و الضّرب و ارفده مالا و لو شاء قتله لقطّعه بالسیف اربا علی ارب و ایضا اذا عذّبت مثلی و طائعا تنعّمه فالعفو منک لمن یخبی فما هو الّا لی فمنذ رایته لکم شمة اعددته المحو للّذنب و اطمعتنی لمّا رایتک غافرا و وهّاب قد سمّیت نفسک فی الکتب فان کان شیطان اعان جوارحی عصتکم فمن توحیدکم ما خلا قلبی فتوحیدکم فیه و آل محمد سکنتم به فی حبّة القلب و اللّب و جیرانکم هذی الجوارح کلها و انت فقد اوصیت بالجار ذی الجنب و ایضا راینا العرب تحمی نزیلها و جیرانها و التابعین من الخطب فلم لا ارجی فیک یا غایة المنی حما مانعا ان صحّ هذا من العرب تو بزرگتر از آنی که همانند مرا بر گناهم عذاب کنی در حالی که یاوری جز تو ای پروردگارم ندارم در مقابل عظمت تو من بنده ناچیزی هستم که ریشه اش از آب و گل است و مرا از پشت آدم در حال نطفگی نقل دادی و از پشت او پایین آمدم و در تنگنای رحم قرار گرفتم و مرا در تنگی رحم به منت خود خارج ساختی و احسان تو مرا به دنیای وسیع باز آورد و دور است از بزرگیت و علوت که حقیری را عذاب کنی که به احسان تو پرورش یافته زیرا ما انسانهای بزرگی را دیدیم که از حقیر در حبس و زیر تازیانه درمی گذرند و به او بخشش می نمایند و اگر می خواستند او را بکشند با شمشیر پاره پاره اش می کردند و نیز اگر همانند مرا عذاب کنی و مطیعی را نعمت بدهی پس عفو تو برای چه کسی ذخیره شده پس عفوت جز برای من نیست پس از زمانی که دیدم که عفو روش شماست آن را محو گناهانم شمرده ام و مرا به طمع انداختی از آنگاه که دیدم خویشتن را در کتابها غافر و وهاب نامیدی اگر شیطان من در جوارح من در انجام گناه کمکم کرد اما قلب من از توحید تو خالی نشد توحید تو در سویدای قلب من است و آل محمد در درون قلب و جانم جای گرفته است و این اعضای گناهکار من همسایه قلب معتقدم هستند و تو به نیکویی به همسایه سفارش کردی و نیز دیدیم که عرب ها از مهمان و همسایگانی که تابعند در مقام خطرات مهم دفاع می کند پس چگونه، ای! نهایت آرزوها امیدوار نباشم به دفاعی که مانع از بدیها باشد اگر این عادت عرب باشد

امضاء

7. Top | #16

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

نصیحت

شایسته است که اگر اجابت به تأخیر افتاد رضا به قضا الهی دهی و اجابت نشدن را بر خیر و خوبی حمل کنی و اینکه آنچه برای تو حاصل شده عین صلاح تو بود و این کار نهایت تفویض امور به خداست و خدای تعالی این مقدار بر تو حق دارد. زیرا از رسول خدا (ص) روایت شد که فرمود: بر نعمت های الهی خشم نگیرید و بر خدا تحمیل نکنید و اگر در روزی و معیشت تان مبتلا شدید، پس سخنی نگویید! و چیزی را نخواهید! شاید این درخواست و سؤال باعث مرگ و هلاکت شما باشد، ولی باید این طور بگویید: خدایا تو را به جاه محمد و آل پاکش قسم می دهم که اگر این حالت را که من دوست ندارم به صلاح من است و به نفع دین من است، پس مرا صبر ده! و به من قوت بده! که این حالت را تحمل کنم و این سنگینی را بر من سبک فرما! و اگر خلاف این حالت به صلاح من است، پس به فضل خود آن را به من ببخش و مرا در هر حال به قضایت راضی بگردان سپاس تنها از آن توست. و همین معنا در روایت امام صادق علیه السلام آمده است، فرمود: از جمله چیزهایی که خدای تعالی به موسی بن عمران وحی کرده است این که: ای موسی! من خلقی را محبوب تر از بنده مؤمنم خلق نکردم و من او را مبتلا می گردانم به بلایی که مصلحت او در آن است و به او عافیت از در چیزی می دهم که صلاح او در آن است ولی می دانم که چه چیزی به صلاح بنده من است. پس بر ابتلای من صبر کند و بر نعمت های من شکر نماید در این صورت او را از زمره صدیقین نزد خود قرار می دهم بشرط آنکه به رضایت من عمل کند و اطاعت امر مرا نماید . و از امیر المؤمنین علیه السلام روایت شده که فرمود: خدای عز و جل از بالای عرشش فرمود: ای بندگان من! اوامر مرا اطاعت کنید و مصالح خودتان را به من نیاموزید، زیرا من به مصالح شما داناترم و مصالح شما را از شما دریغ نمی کنم. و از پیامبر (ص) آمده است: ای بندگان خدا! شما همانند بیمارانید و خدای عالمیان بسان طبیب است و صلاح بیماران را طبیب می داند و آن را تدبیر می کند نه آنکه صلاح بیمار تابع اشتهای بیمار و خواست او باشد پس امر خدا را به او واگذارید در این صورت رستگار می شوید. و از امام صادق علیه السلام روایت شده: من از مرد مسلمان تعجب می کنم؟ خدای حکمی در مورد او ندارد جز آنکه صلاح وی در آنست اگر حکم خدا تکه تکه شدن او با مقراض باشد صلاح او در آن است و اگر حکم خدا حکومت بر زمین از مشرق تا مغرب باشد باز صلاح او در آن است. و از امام صادق ع نقل شده است که خدای تعالی فرمود: اگر بنده من آمدن روزی از طرف مرا کند می شمارد، بترسد از اینکه من بر او غضب کنم و دری از دنیا را بر او بگشایم. و از جمله چیزهایی که خدای تعالی به داود علیه السلام وحی فرمود این است که: هر کس به من پناه آورد من او را کفایت می کنم، و هر کس از من درخواست کند به او می بخشم و هر کس مرا بخواند اجابتش می کنم و (تحقق و) اجابت دعای او را تأخیر می اندازم، ولی تحقق اجابت را با آنکه اجابت شده به صورت تعلیق در می آورم، زیرا می خواهم قضای من تمام گردد و وقتی قضای من تمام شود اجابت را انفاذ می کنم. بگو به مظلوم: من دعای تو را به تأخیر می اندازم با آنکه دعای تو و نفرین تو در حق ظالم را اجابت کردم، برای اینکه می خواهم قضای من علیه ظالم به جهاتی که بر تو مخفی است تمام شود و من بهترین قاضیانم: یا اینکه تو به کسی ظلم کردی و او نفرینت کرده است پس این نفرین تو در قبال آن نفرین قرار گرفت نه به نفع تو و نه به ضرر تو مورد اجابت قرار نگرفت. و یا آنکه این ستم برای تو درجه ای از بهشت را به ارمغان می آورد که تو بدون ظلم او بر تو به آن درجه نمی رسیدی، زیرا من بندگانم را در اموال و جانهایشان امتحان می کنم و چه بسا بنده ای را بیمار می کنم و نماز و خدمتش کم می شود و شنیدن دعایش در سختی نزد من بهتر از نماز نمازگزاران است و گاهی بنده ای نماز می خواند و من نماز را برویش می زنم و صدایش را محجوب می گردانم. ای داود! آیا میدانی این بنده کیست؟ آن بنده ای که با چشم بد به زنان مؤمنین نگاه می کند و او بنده ای است که در خاطر او می گذرد که اگر حکومتی را در دست بگیرد مردم بیگناه را بکشم. ای داود بر گناهانت همانند زن فرزند مرده نوحه کن ای کاش می دیدی اشخاصی را که مردم را با زبانهاشان می خورند (غیبت می کنند) در حالی که زبانهای شان را همانند پوست پهن نموده ام و کناره های زبانشان را با آهن گداخته می زنم سپس سرزنشگری را بر ایشان مسلط کردم که می گوید: ای اهل آتش این فلان شخص فحاش بد زبان است او را بشناسید. چه رکعات زیادی، نمازگزار به طول و تفصیل و گریه گزارد که در نزد من پشیزی نمی ارزد، زیرا زمانی که به قلب او نظر می کنم می بینم که اگر از نماز فارغ شود و زنی را بیند و آن زن خود را بر او عرضه کند او را اجابت می کند و اگر مؤمنی با او معامله کند به او خیانت می کند.

امضاء

8. Top | #17

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

فایده (دعا در ساعات روز)

می دانی که روز دوازده ساعت است و در هر ساعتی توجه و توسّل به امامی از ائمه هدی می شود ) چنان که شیخ طوسی در مصباح دعای وارد در هر ساعت را آورده است. و سید رضی الدین رحمة اللَّه علیه ذکر کرد که هر روزی از ایام هفته به مهمانی یکی از ائمه علیهم السلام و دهش صله اختصاص دارد و برای هر روز زیارتی مخصوص برای امامی که امید مهمانی و صله از او می رود وارد شده است. روز شنبه مال پیامبر (ص) است و روز یک شنبه از آن مولی علی علیه السلام است و روز دوشنبه از آن امام حسن و حسین علیهما السلام است و روز سه شنبه از آن علی بن الحسین و امام باقر و امام صادق علیهم السلام است و روز چهار شنبه از آن امام کاظم و امام رضا و امام جواد و امام هادی علیهم السلام است. و روز پنجشنبه از آن امام حسن عسکری علیه السلام است و روز جمعه از آن حضرت مهدی علیه السلام می باشد. و نیز شب قدر که به صورت ناشناخته در ماه رمضان است و چه بسا شب قدر در همین سه شب فرد (نوزده، بیست و یک و بیست و سه) باشد و در شب بیست و سه یعنی شب جهنی تأکید بیشتری شده است و نیز شبهای احیا و آن شبها عبارتند: از اولین شب ماه رجب، شب پانزدهم ماه شعبان، شبهای عید قربان و فطر. و امیر المؤمنین علیه السلام خوشش می آمد که در این شبها فارغ البال باشد و نیز روز عرفه، زیرا روز عرفه روز دعا و درخواست است و به همین خاطر در صورتی که روزه انسان را از دعا باز می دارد افطار در این روز بهتر از روزه است گر چه ترغیب فراوانی در روزه آن وارد شده است و دعا به هنگام وزش بادها و به هنگام زوال ظهر و بارش باران و ریزش اولین قطره خون شهید.

امضاء

9. Top | #18

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

روایتی از زید شحّام از امام صادق علیه السلام وارد شده که فرمود: در چهار وقت دعا کنید: به هنگام وزش باد و زوال سایه (یعنی ظهر) و بارش باران و اولین قطره خون شهید مؤمن. زیرا درهای آسمان در این هنگام باز می شود. و از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمود:
    وقتی زوال ظهر شد درهای آسمان و بهشت باز می گردد و حاجت های بزرگ بر آورده می شود عرضه داشتم: در چه هنگام؟ حضرت فرمود: به اندازه چهار رکعت نمازی که به آرامی خوانده شود.
    وقت دیگر: از طلوع فجر تا طلوع آفتاب وقت اجابت دعاست.
    و روایت شده است: به هنگام طلوع فجر. و روایت ابو الصباح کنانی از ابو جعفر علیه السلام که فرمود خدای تعالی بنده ای که بسیار از او درخواست می کند دوست دارد، بنا بر این از سحر تا طلوع خورشید دعا کنید، زیرا در این صورت درهای آسمان باز می شود و ارزاق تقسیم می گردد و حاجت های بزرگ بر آورده می شود.

امضاء

10. Top | #19

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

قسم دوم در مکانهای دعا مثل سرزمین عرفه،

در خبر است که خدای سبحان در آن روز به ملایکه می گوید ای فرشتگان من! آیا بندگان و کنیزانم را می بینید که از گوشه و کنار دنیا ژولیده موی و غبار آلوده آمدند آیا می دانید چه می خواهند؟
    فرشتگان عرضه می دارند از تو درخواست آمرزش دارند پس خدای می فرماید: شاهد باشید که من ایشان را آمرزیدم. و روایت شد: از زمره گناهان، گناهانی هستند که جز در عرفه و مشعر بخشوده نمی شوند خدای تعالی فرمود: فَإِذا أَفَضْتُمْ مِنْ عَرَفاتٍ فَاذْکُرُوا اللَّهَ عِنْدَ الْمَشْعَرِ الْحَرام وقتی از عرفات روانه شدید در مشعر خدای را یاد آورید و شب مشعر از شبهای بیدار ماندنی است. مکان دیگر: حرم و کعبه است. از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمود: هیچ کس بر آن کوهها نایستاده جز آنکه دعایش اجابت شد دعای مؤمنین برای آخرت آنها به اجابت می رسد و دعای کفّار برای دنیاشان به اجابت می رسد. مکان دیگر: مساجد است زیرا مسجد خانه خداست و کسی که قصد رفتن به مسجد کند قصد رفتن به سوی خدا و زیارت او کرده است. و در حدیث قدسی آمده است بدانید که خانه های من در زمین مساجدند، و خوشا بحال بنده ای که در خانه اش تطهیر کند، سپس مرا در خانه ام زیارت کند و خدای کریمتر از آن است که زایر و خواهان خود را دست خالی بازگرداند. سعید بن مسلم از معاویة بن عمار از امام صادق علیه السلام روایت کرد:
    پدرم وقتی نیازی داشت به هنگام زوال ظهر آن را از خداوند درخواست می کرد، وقتی می خواست درخواست کند ابتدا صدقه ای می داد و بوی خوش استشمام می کرد و به مسجد می رفت و برای حاجت خود دعا می کرد.

امضاء

11. Top | #20

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

«استفاده از روایت»

و این روایت بر چهار چیز دلالت دارد:
    اول: زوال ظهر وقت درخواست حاجت است.
    دوم: مستحب است که جلوتر از دعا صدقه دهند.
    سوم: استشمام بوی خوش.
    چهارم: مسجد مکان طلب حاجت است. و از اماکن دعا، بلکه بهترین جایگاه، دعا در پیشگاه قبر امام حسین علیه السلام است روایت شده که خدای سبحان در قبال شهادت امام حسین ع چهار خصلت به او داد: در خاک قبرش شفا قرار داد و دعا را در زیر گنبد او اجابت می کند و ائمه علیهم السلام را از فرزندان او قرار داد و روزهایی که زایرین زیارت قبرش می کنند جزء عمرشان بحساب نمی آورد. روایت شد که امام صادق علیه السلام بیمار شد، به کسانش دستور داد که شخصی را اجیر کنند که در کنار قبر امام حسین علیه السلام برای او دعا کنند. پس مردی از موالیان آن حضرت بیرون آمد و شخصی را در کنار دریافت و ماجرا را به او گفت آن مرد گفت من می روم، ولی امام حسین علیه السلام امامی است که اطاعتش واجب است چنان که امام صادق هم امامی است که اطاعتش واجب است پس چگونه برای شفای امام صادق در کنار قبر امام حسین ع باید دعا کرد.
    غلام به پیش امام صادق علیه السلام آمد و سخن او را نقل کرد. حضرت فرمود: همین طور است که ایشان می گوید ولی ایشان نمی داند که خدای تعالی را مکانهایی است که دعاها در آن اجابت می شود بقعه حضرت امام حسین علیه السلام از آن امکنه است.

امضاء

صفحه 2 از 15 نخستنخست 12345612 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع