صفحه 3 از 20 نخستنخست 123456713 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 197

موضوع: تاریخ فلسفه

1. Top | #21

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

تصور و تصدیق، یا بدیهی هستند و یا نظری. «بدیهی» عبارت است از فهم و درک چیزی که معلوم شدنش به فکر و تأمل نیاز نداشته باشد و خود به خود معلوم است.
    و «نظری» آن است که به نظر و فکر نیاز داشته باشد و به وسیله چیزی یا چیزهایی دیگر، معلوم گردد.
    «تصور بدیهی» مانند: تصور وجود، عدم، وجوب، امتناع و امکان.
    و «تصور نظری» مانند: تصور مثلث، مربع، حیوان و انسان.
    «تصدیق بدیهی» مانند: اجتماع نقیضین محال است و عدد چهار بزرگتر از عدد سه است.
    «تصدیق نظری» مانند: جهان متناهی است و انسان دارای دو بعد مادی ومجرد است.

امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

من در جستجوی قطعه ای از آسمان پهناور هستم

که از تراکم اندیشه های پَست، تهی باشد .

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #22

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

«مبدأ تصوری» یعنی مفهوم «موجود» که موضوع فلسفه است، روشن و بدیهی است. و «مبدأ تصدیقی» یعنی اثبات مصداق واقعی برای «موجود» و همچنین اصول اوّلیّه و پایه های اساسی و زیربنایی که مسایل فلسفی با آن اثبات می شود (مانند: اجتماع نقیضین محال است و...) بدیهی است، ولی مبدأ تصوری و تصدیقی، در علوم تجربی چنین نیست؛ مانند: مفهوم «ماده» در فیزیک و «روان» در روان شناسی و... که به صورت بدیهی تصور نمی شوند. و هر یک از موضوع مادّه و روان، بدون فکر و استدلال تصدیق نمی گرددوهمچنین به خواص و آثار آن دو بدون تروّی، فکر و تجربه، نمی توان پی برد.

امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

4. Top | #23

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

4 - اصول و قوانین فلسفی، قطعی و تردید ناپذیرند، ولی قوانین علمی نمی توانند از قطعیّت برخوردار باشند؛ زیرا مسایل علوم تجربی دو نوعند: یکی مسایلی که متکی به فرضیه و تئوریهایی است که خود محسوس و مشهود نیستند، بلکه تنها با یک سلسله تجربیات، انطباق داشته و نتیجه عملی هم می دهند. روشن است که این نوع مسایل در شرایطی که تجربه نشده اند، یقینی نمی توانند باشند؛ زیرا این احتمال هست که تجربه های دیگر آن را نقض نمایند.
    نوع دیگر، مسایلی هستند که از یک سلسله محسوسات به دست می آیند و خود مشهودند؛ مثل کیفیت ترکیبات شیمیایی خاصیّت فلان جسم و... اینها هم از آن جهت که بر حس استوارند و حسّ خطا پذیر است، ممکن است یقینی نباشند.
    برخی مسایل فلسفی هم که اصول موضوعه یا مقدمات براهین خود را از علوم گرفته باشند نیز چنین اند و درجه صحت و اعتبار آنها تابع درجه صحت و اعتبار آن اصول و مقدمات تجربی است. اما مسایل فلسفی که بر پایه بدیهیات اولیه استوارند، صحت و اعتبار آنها یقینی است.

امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

5. Top | #24

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

تمایز فلسفه از علوم تجربی

فلسفه از چند جهت از علوم دیگر متمایز است:
    1 - از جهت موضوع؛ زیرا موضوع فلسفه، «موجود مطلق یا موجود بما هو موجود» است، ولی موضوع هر یک از علوم دیگر، «موجود خاص و مقید» است.(28)
    2 - شیوه بحث و روش تحقیق در فلسفه، تعقل و قیاس برهانی است، ولی شیوه بحث در علوم تجربی، شناخت حسّی و تجربی (استقرا) است.(29)
    3 - مبادی تصوری و تصدیقی فلسفه بدیهی است، ولی علوم دیگر چنین نیست.
    شناخت مفهوم موضوع یک علم و آگاهی از وجود آن موضوع و شناخت اصولی که اثبات مسایل آن علم بر آنها متوقف است، «مبادی» آن علم نامیده می شود.
    تصور و تصدیق، یا بدیهی هستند و یا نظری. «بدیهی» عبارت است از فهم و درک چیزی که معلوم شدنش به فکر و تأمل نیاز نداشته باشد و خود به خود معلوم است.
    و «نظری» آن است که به نظر و فکر نیاز داشته باشد و به وسیله چیزی یا چیزهایی دیگر، معلوم گردد.
    «تصور بدیهی» مانند: تصور وجود، عدم، وجوب، امتناع و امکان.
    و «تصور نظری» مانند: تصور مثلث، مربع، حیوان و انسان.

امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

6. Top | #25

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

«تصدیق بدیهی» مانند: اجتماع نقیضین محال است و عدد چهار بزرگتر از عدد سه است.
    «تصدیق نظری» مانند: جهان متناهی است و انسان دارای دو بعد مادی ومجرد است.
    «مبدأ تصوری» یعنی مفهوم «موجود» که موضوع فلسفه است، روشن و بدیهی است. و «مبدأ تصدیقی» یعنی اثبات مصداق واقعی برای «موجود» و همچنین اصول اوّلیّه و پایه های اساسی و زیربنایی که مسایل فلسفی با آن اثبات می شود (مانند: اجتماع نقیضین محال است و...) بدیهی است، ولی مبدأ تصوری و تصدیقی، در علوم تجربی چنین نیست؛ مانند: مفهوم «ماده» در فیزیک و «روان» در روان شناسی و... که به صورت بدیهی تصور نمی شوند. و هر یک از موضوع مادّه و روان، بدون فکر و استدلال تصدیق نمی گرددوهمچنین به خواص و آثار آن دو بدون تروّی، فکر و تجربه، نمی توان پی برد.
    امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

7. Top | #26

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

4 - اصول و قوانین فلسفی، قطعی و تردید ناپذیرند، ولی قوانین علمی نمی توانند از قطعیّت برخوردار باشند؛ زیرا مسایل علوم تجربی دو نوعند: یکی مسایلی که متکی به فرضیه و تئوریهایی است که خود محسوس و مشهود نیستند، بلکه تنها با یک سلسله تجربیات، انطباق داشته و نتیجه عملی هم می دهند. روشن است که این نوع مسایل در شرایطی که تجربه نشده اند، یقینی نمی توانند باشند؛ زیرا این احتمال هست که تجربه های دیگر آن را نقض نمایند.
    نوع دیگر، مسایلی هستند که از یک سلسله محسوسات به دست می آیند و خود مشهودند؛ مثل کیفیت ترکیبات شیمیایی خاصیّت فلان جسم و... اینها هم از آن جهت که بر حس استوارند و حسّ خطا پذیر است، ممکن است یقینی نباشند.
    برخی مسایل فلسفی هم که اصول موضوعه یا مقدمات براهین خود را از علوم گرفته باشند نیز چنین اند و درجه صحت و اعتبار آنها تابع درجه صحت و اعتبار آن اصول و مقدمات تجربی است. اما مسایل فلسفی که بر پایه بدیهیات اولیه استوارند، صحت و اعتبار آنها یقینی است.

امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

8. Top | #27

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

فواید فلسفه

برای فلسفه، فواید گوناگونی مطرح شده است که به برخی از آنها اشاره می شود:
    الف - با فلسفه می توان به پرسشهای اساسی بشر پاسخ داد. «برتراندراسل» فیلسوف و ریاضیدان معروف عصر، فلسفه را پاسخ یا حداقل، مطالعه و بررسی مسایلی از این قبیل ذکر می کند. که آیا جهان از مادّه و روح تشکیل می شود؟ اگر روح هست، امری مادی است یا غیر مادی؟ آیا جهان هدفی دارد؟(30) آیا شعور، یک قسمت ثابت جهان است؟ آیا خیر و شر فقط برای انسان مهم هستند یا برای کل جهان اهمیت دارند.(31) مفاهیم زمان، مکان، علیّت و... حقیقت دارند و نظایر اینها.(32)

امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

9. Top | #28

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

ب - با فلسفه، انسان می تواند به حقایق کلّی موجودات، معرفت پیدا کند و آنچنان در درک عقلی رشد و کمال یابد که به تعبیر «صدرالمتألهین شیرازی»، انسان عالم عقلی، مشابه با عالم عینی بشود.(33)
    او اضافه می کند که عبارت پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم که فرمود: «رَبّ اَرنی الأشیاء کَما هِی» و تعبیر ابراهیم خلیل علیه السلام که فرمود: «رَبّ هبْ لِی حُکماً»، بیان است از یافتن حقایق، آن طور که هستند. و «الّذینَ آمَنُوا» در قرآن کریم اشاره به همین فایده درک عقلی است.(34)

امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

10. Top | #29

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

ج - به تعبیر مرحوم علامه طباطبایی(35)، با فلسفه، انسان می تواند موجودات حقیقی و واقعی را از موجودات پنداری و وهمی (اعتباری) تمیز دهد و وجود حقیقی اشیاء را اثبات کندو علل و اسباب وجود آنها و چگونگی و مرتبه وجود آنها را تشخیص دهد.(36)

امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

11. Top | #30

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    796
    نوشته
    18,881
    مورد تشکر
    5,852 در 2,376
    وبلاگ
    85
    دریافت
    0
    آپلود
    0

د - با فلسفه و تفکر عقلی، اصول دین اثبات می شود و قرآن و سنّت پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم و ائمه معصومین علیهم السلام حجیّت پیدا می کنند و سخنان انبیا و اولیا که بر اساس عقل و استدلال(37) صادر شده، فهمیده می شود و زمینه ای فراهم می گردد تا انسان در صراط حق و سعادت، قرار بگیرد.
    ه - در فلسفه می توان هدف اساسی زندگی را مشخص کرد.
    «جان دیوئی»، فیلسوف آمریکایی، فلسفه را کوششی از سوی انسان دانسته که برای روشن ساختن هدفهای اساسی زندگی، به خرج می دهد. او می گوید: «فلسفه اصولاً متوجه ارزشها یا هدفهایی است که بشر به خاطر آنها فعالیت می کند».
    و حتی او می گوید: «فلسفه، اساس نظری یا نظریه عمومی تعلیم و تربیت است»(38).

امضاء

رفتن دلیل نبودن نیست

صفحه 3 از 20 نخستنخست 123456713 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع