صفحه 3 از 89 نخستنخست 12345671353 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 886

موضوع: توحید در نهج البلاغه

1. Top | #21

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,881
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,798 در 1,071
    دریافت
    0
    آپلود
    0

و این که در تمام کتاب در ابتدای گفتار سید رضی (رحمه الله تعالی علیه) جمله: قال الرضی را می آورد با این که این جمله گفته سید رضی (رحمه الله تعالی علیه) تا جزء نهج البلاغه قرار گیرد، بلکه آن از شارحانی مانند ابن ابی الحدید و ابن میثم و دیگران بوده، چرا که نسخه خطی فاقد آن است. و ابن میثم غالبا می گوید: قال السید و ابن ابی الحدید هم به طور مختلف تعبیر می کند.
    و از جمله در عهدنامه مالک اشتر (نامه 53) حاشیه هایی برگرفته از روایت تحف العقول را در متن وارد کرده است، از جمله این فراز را: و لیس یخرج الوالی من حقیقة ما ألزمه الله من ذلک الا بالأهتمام و بالأستعانة بالله... فی ما خف علیه أو ثقل بین جمله و لکل علی الوالی حق بقدر ما یصلحه و جمله فول من جنودک أنصحهم فی نفسک آورده است.
    و نیز این فراز را: و ان أفضل قرة عین الولاة استقامة العدل... الا بسلامة نفوسهم بین جمله فان عطفک علیهم یعطف قلوبهم علیک و جمله و لا تصح نصیحتهم الا بحیطة علی ولاة أمورهم کرده است.
    امضاء

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #22

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,881
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,798 در 1,071
    دریافت
    0
    آپلود
    0

هم چنین این فراز را: ریاضة منک لنفسک و رفقا برعیتک بین جمله فان فی ذلک و جمله أعذرا تبلغ به حاجتک وارد نموده است.
    زیرا این سه فراز در نهج البلاغه نیست، به دلیل این که نسخه ابن ابی الحدید و ابن میثم و خطی فاقد آن هاست، اگر چه فرض شود که این فقرات از بیانات آن حضرت بوده و جزء عهدنامه است.
    گاه هم در نسخه مزبور (مصری) در محل نقل گفتارها تقدیم و تأخیر و تحریف رخ داده است؛ مثلا
    در نسخه ابن ابی الحدید و ابن میثم عنوان: و من کلام له (علیه السلام) قاله لعبد الله بن عباس و قد جاء برسالة من عثمان و هو محصور... پیش از عنوان: و من کلام له (علیه السلام) اقتص فیه ذکر ما کان منه (علیه السلام) بعد هجرة النبی... آمده است، ولی در نسخه (مصری) گفتار اول در شماره 235 و دوم در 231 آمده است، اگر چه راوندی در شرح خود که آن را در سال 556 به پایان رسانده آورده: که آن عنوان (دوم) از روی نسخه ای که در زمان حیات سید رضی (رحمه الله تعالی علیه) نوشته شده است.
    امضاء

4. Top | #23

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,881
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,798 در 1,071
    دریافت
    0
    آپلود
    0

و نیز در شرح ابن ابی الحدید و ابن میثم عنوان: ان هذه القلوب تمل... بعد از عنوان أوضع العلم ما وقف علی اللسان آمده، ولی در نسخه (مصری) برعکس آمده، اولی حکمت 91 و دومی حکمت 92 قرار گرفته است.
    هم چنان که نسخه یاد شده (مصری) گاهی قسمتی از یک عنوان را عنوان مستقلی قرار می دهد. به طور نمونه: در نسخه ابن ابی الحدید و ابن میثم و خطی حکمت 95 جزء حکمت 94 - طبق شماره گذاری (مصری) قرار گرفته. ولی در نسخه مصری دو عنوان مستقل. و نیز در نسخه ابن ابی الحدید و ابن میثم و خطی حکمت 123 - به شماره گذاری (مصری) - جزء حکمت (122) آمده ولی در نسخه مصری دو عنوان مستقل.
    هم چنین در نسخه ابن ابی الحدید و ابن میثم و خطی حکمت 44: طوبی لمن ذکر المعاد جزء حکمت 43: یرحم الله خباب بن الأرت قرار گرفته، ولی در نسخه مصری دو عنوان مستقل. و البته نسخه مصری به علاوه بر این خلط دو فقره از حکمت دوم را در اول اضافه نموده است.
    کما این که گاهی برعکس عنوان مستقلی را جزء عنوان دیگری قرار می دهد، از جمله این که در مصری: ان الدنیا و الآخرة عدوان متفاوتان جزء حکمت 103: ورئی علیه (علیه السلام) ازار خلق مرقوع قرار گرفته. ولی در نسخه ابن ابی الحدید و ابن میثم و خطی مستقل آمده اند.
    همان گونه که گاهی مطالبی از نهج البلاغه را که تنها ابن ابی الحدید نقل کرده با پرانتز مشخص نموده ولی در جای دیگر نقل می کند، به طور نمونه حکمت: الغنی الأکبر الیأس عما فی أیدی الناس در نسخه ابن ابی الحدید پس از حکمت 333 آمده، ولی مصری آن را بعد از حکمت 341 نقل کرده است.
    امضاء

5. Top | #24

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,881
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,798 در 1,071
    دریافت
    0
    آپلود
    0

و نیز گفتار: نعم الطیب المسک و گفتار ضع فخرک در مصری به شماره 397 و 398 آمده اند ولی در نسخه ابن ابی الحدید پیش از حکمت 393 قرا گرفته اند. و حکمت 389 مصری در شرح ابن ابی الحدید قبل از 386 آمده است. و حکمت 399 و 400 از نسخه مصری در نسخه ابن ابی الحدید پس از حکمت 396 قرار گرفته است.
    هم چنین تحریفات و کم و زیادهای بسیار دیگر.
    اگر در مقام بر شمردن اشتباهات و جا به جایی ها و تغییر و تبدیل ها و زیاد و کم نودن آن نسخه مصری برآییم سخن به درازا می کشد، زیرا کمتر عنوانی است که در آن تحریفی رخ نداده باشد؛ از جمله این که گفتار سید رضی (رحمه الله تعالی علیه) در پایان کتاب، در نسخه مصری بعد از حکمت 480 آمده ولی در نسخه ابن ابی الحدید و ابن میثم بعد از حکمت 462 که در آینده به هنگام بررسی اختلاف نسخه های نهج البلاغه بر آن آگاه خواهی شد.

امضاء

6. Top | #25

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,881
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,798 در 1,071
    دریافت
    0
    آپلود
    0

علت اختلاف نسخه های نهج البلاغه

نسخه های نهج البلاغه از همان آغاز تألیف دارای اختلاف بوده است. ابن میثم پس از نقل خطبه همام یعنی خطبه 188 مصری می نویسد:
    از این جا نسخه های نهج البلاغه اختلاف پیدا کرده اند، در بسیاری از نسخه ها خطبه همام در ابتدای جلد دوم، پس از خطبه قاصعه آمده، و خطبه: الحمدلله الذی لا تدرک که الشواهد پس از گفتار آن حضرت (علیه السلام) برای برج بن مسهر، ولی در بسیاری از نسخ نهج البلاغه خطبه همام بعد از گفتار آن حضرت (علیه السلام) برای برج، و خطبه الحمد لله لا تدرکه الشواهد بعد از و من کلام له (علیه السلام) قاله و هو یلی غسل رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم)... و در ادامه آن خطبه قاصعه، و پس از آن باب المختار من کتبه (علیه السلام) آمده است، و به این ترتیب عده ای از شارحان رقم زده اند. مانند قطب الدین ابوالحسن کیدری و عبدالحمید بن ابی الحدید، و من نیز به علت گمان قوی به اعتماد ایشان بر نسخه های صحیح از ترتیب آنان پیروی نمودم.(37)
    امضاء

7. Top | #26

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,881
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,798 در 1,071
    دریافت
    0
    آپلود
    0

از این گفتار ابن میثم فهمیده می شود که نسخه او موافق نسخه ابن ابی الحدید و کیدری نبوده، ولی به علت اطمینان داشتن به اتکای آنان بر نسخه های صحیح از ایشان پیروی کرده است. ولی این مطلب تعجب آور است، زیرا او در چند جای کتابش تصریح کرده که نسخه او از نهج البلاغه دست خط مؤلف کتاب سید رضی (رحمه الله تعالی علیه) بوده است، از جمله در خطبه قاصعه پس از این گفتار امام (علیه السلام): و لالزمت الأسماء معانیها گفته: و در نسخه سید رضی (رحمه الله تعالی علیه) به رفع اسماء است.(38)
    امضاء

8. Top | #27

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,881
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,798 در 1,071
    دریافت
    0
    آپلود
    0

و نیز در ذیل گفتار آن حضرت (علیه السلام): لا یدری امن سنی الدنیا گفته است: در نسخه سید رضی (رحمه الله تعالی علیه) (لا یدری) به بناء از برای فاعل آمده است. و در خطبه 188 راجع به فقره: و کان لیلهم فی دنیا هم نهارا گفته: در نسخه رضی (رحمه الله تعالی علیه) به خط او آمده: کأن(39)، و روشن است که اولویت و ترجیح در مورد نسخه های غیر مؤلف کتاب متصور است ولی درباره نسخه ای که به خط مؤلف باشد مقایسه و ترجیح میان نوشته او و دیگران معقول نیست.
    در شرح راوندی خطبه همام قبل از خطبه 181: الحمدلله المعروف من غیر رؤیة... قرار گرفته و در نسخه ما خطبه همام بعد از قاصعه آمده است. چنان چه ابن میثم پیش از این به آن تصریح نمود.
    اما منشأ این اختلاف ظاهرا این است که سید رضی (رحمه الله تعالی علیه) کتابش را در نسخه های متعددی نوشته است و در نسخه های بعد احیانا کم و زیاد و یا تقدیم و تأخیر نموده آن گونه که روشن مؤلفان است، از این رو اگر مؤلفی صد بار هم کتابش را استنساخ کند در تمام موارد تغییراتی بر حسب آن چه که به نظرش بهتر می آید خواهد داد، گواه بر این تمام موارد مطلب این که ابن ابی الحدید پس از حکمت 443: و قال (علیه السلام) و قد جاءه نعی الأشتر آورده: گفته اند که رضی کتاب نهج البلاغه را در این جا پایان داده، و چند نسخه هم از روی آن استناخ شده، ولی پس از آن تا زمان وفاتش گفتارهای دیگری از امام (علیه السلام) را بر آن افزوده است.(40)
    امضاء

9. Top | #28

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,881
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,798 در 1,071
    دریافت
    0
    آپلود
    0

و پس از حکمت 462: رب مفتون بحسن القول... آورده: مؤلف، کتاب را در این جا خاتمه داده و گفته است: و هذا حین انتهاء الغایة بنا... و نعم الوکیل نعم المولی و نعم النصیر(41)
    و ابن میثم نیز در عنوان دوم: رب مفتون بحسن القول... می نویسد:
    قال السید: و هذا حین انتهاء الغایة بنا الی قطع المختار من کلام أمیر المومنین علی ابن ابی طالب صلوات الله علیه، حامد ین لله سبحانه علی ما من به من توفیقنا لضم ما انتشر من أطرافه و تقریب ما بعد من أقطاره، و تقرر العزم - کما شرطنا أولا - علی تفضیل أوراق من البیاض فی آخر کل باب من الأبواب، لیکون لاقتناص الشارد و استلحاق الوارد، و ما عساه أن یظهر لنا بعد الغموض و یقع الینا بعد الشذوذ، و ما توفیقا الا بالله، علیه توکلنا، و هو حسبنا و نعم الوکیل؛
    در این جا سخنان برگزیده امیر المومنین علی ابن ابی طالب (علیه السلام) به پایان می رسد، خدا را بر گرد آوری سخنانی که پراکنده بود و نزدیک ساختن آن ها به یکدیگر حمد و سپاس می گوییم. ما از آغاز تصمیم گرفتیم که در آخر هر باب صفحات سفیدی به آن ملحق کنیم تا اگر به گفتار مناسبی از امام (علیه السلام) دست یافتیم و یا تفسیری برای واژه ها و جمله ها مشکل رسید بر آن بیفزاییم، توفیق ما جز از خدا نیست، بر او توکل می کنیم و او ما را کافی است، و بهترین سرپرست است.(42)
    امضاء

10. Top | #29

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,881
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,798 در 1,071
    دریافت
    0
    آپلود
    0

سید رضی (رحمه الله تعالی علیه) سخنان برگزیده امام (علیه السلام) را در این جا به پایان رسانده و آن گاه در همان زمان حیاتش سخنان جالب و بلیغی از آن حضرت (علیه السلام) یا به انتخاب خود او و یا بعض علما که در محضرش بوده اند بر آن افزوده شده، و آن اضافات گاهی بیرون از متن دیده می شوند. و گاهی هم در متن، ملحق به اصل کتاب.
    و نقل شده که آن ملحقات به سمع سید رضی (رحمه الله تعالی علیه) رسیده و ایشان امر به الحاق آن ها به اصل کتاب نموده است. و اول آن ها این گفتار است: و قال (علیه السلام) الدنیا خلقت لغیرها و لم تخلق لنفسها.
    راوندی پس از گفتار امام (علیه السلام) درباره استغفار در حکمت 417 می نویسد:
    قال السید: و هذا حین انتهاء الغایة بنا - الی أن قال - و ذلک من رجب سنة أربعماة، و الحمدلله و صلاته علی رسوله محمد و آله و سلامه؛
    سید گوید: در این جا کتاب به پایان می رسد - و این در ماه رجب سال 400 هجری است، حمد خدا را، و درود و سلام او بر رسولش محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) و آل او باد.
    امضاء

11. Top | #30

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    11032
    نوشته
    15,881
    صلوات
    500
    دلنوشته
    1
    تقدیم به روح پاک شهیدان
    مورد تشکر
    1,798 در 1,071
    دریافت
    0
    آپلود
    0

و سپس راوندی آورده: و اینک اضافاتی که از روی نسخه ای که در زمان حیات مؤلف (رحمه الله تعالی علیه) نوشته شده است: (امام (علیه السلام) می فرماید: الدنیا خلقت لغیرها و لم تخلق لنفسها و آن گاه آن چند فراز را نقل می کند، تا این فراز: اذا احتشم المؤمن أخاه فقد فارقه. و نیز راوندی در ذیل گفتار آن حضرت (علیه السلام) در 238 که آن را به عبدالله بن عباس فرموده آورده: این گفتار از اضافاتی است که؛رزمان حیات مؤلف ضمیمه شده است. و در خطبه 237 آورده: در نسخه ای بغدادی این زیادی آمده است: و من خطبة له (علیه السلام) یذکر فیها آل محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) و رعاته قلیل و سپس گوید: در گذشته نیز مانند آن آمده است. و راوندی هم در ضمن بیان مصنف (سید رضی) در خطبه شقشقیه اضافاتی نقل کرده که در شرح آن خطبه خواهد آمد.
    و در شرح ابن میثم در پایان بخش اول آمده است:
    هذا آخر الخطب و الأ و امر و یتلوه المختار من الکتیب و الرسائل، ان شاء الله تعالی بعونه و عصمته و توفیقه و هدایته؛(43)
    امضاء

صفحه 3 از 89 نخستنخست 12345671353 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع