صفحه 30 از 32 نخستنخست ... 2026272829303132 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 291 تا 300 , از مجموع 319

موضوع: طب الصادق عليه السلام(تغذيه و خوراكى ها در فرهنگ طب الصادق )

جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید    محبوب کن - فیس نما
  1. Top | #291

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    6,890
    صلوات
    14
    دلنوشته
    1
    اللهم صلی علی محمدو آل محمد وعجل فرجهم
    مورد تشکر
    7,503 در 2,366
    دریافت
    0
    آپلود
    0

آداب آشامیدن

آنچه در آشامیدن، بایسته است

امام صادق علیه السلام : ایستاده آشامیدن آب در روز، مایه ی قدرت افزونتر و تندرستی بیشتر است.
    امام صادق علیه السلام : ایستاده آشامیدن آب در روز، موجب عرق کردن بیشتر و توان افزونتر بدن است.
    امام صادق علیه السلام : ایستاده آشامیدن آب در روز، غذا را گوارا می سازد و ایستاده آشامیدن آب در شب، زرداب می آورد.
    امام باقر (ع) یا امام صادق علیه السلام : در حالت ایستاده، آب میاشام، و در آب برکه، پیشاب مکن، و بر گرد قبر، مچرخ و در خانه ای تنها ممان، و با یک لنگه پای افزار، راه مرو؛ چرا که چون بنده ای در یکی از این حالتها باشد، شیطان بسیار زود به سوی او می شتابد.

امضاء

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #292

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    6,890
    صلوات
    14
    دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    7,503 در 2,366
    دریافت
    0
    آپلود
    0

آشامیدن آب نیم گرم

امام صادق علیه السلام : دو چیز مناسب است که به هیچ درون نادرستی در نمی آیند، مگر این که آن را به درستی می آورند، و دو چیز نامناسب است که به هیچ درون سالمی در نمی آیند، مگر این که آن را نادرست (و ناسالم) می کنند. آن دو چیز مناسب عبارتند از: انار و آب نیم گرم (وِلرم) و آن دو چیز نامناسب عبارتند از: پنیر و گوشت خشک شده.

امضاء

4. Top | #293

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    6,890
    صلوات
    14
    دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    7,503 در 2,366
    دریافت
    0
    آپلود
    0

نوشیدن آب فراوان

امام صادق علیه السلام : آب بسیار منوش؛ چرا که سرچشمه هر دردی است.
    امام صادق علیه السلام : اگر مردم کمتر آب می نوشیدند، بدن هایشان به سامان بود.
    امام صادق علیه السلام : هر کس کمتر آب می نوشد، تندرست است.
    امام صادق علیه السلام : کمتر آب بنوش؛ چرا که هر دردی را به سوی خود می کشد. از درمان نیز تا هنگامی که بدنت تاب درد را دارد، بپرهیز.

امضاء

5. Top | #294

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    6,890
    صلوات
    14
    دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    7,503 در 2,366
    دریافت
    0
    آپلود
    0

نوشیدن آب سرد و آب جو در حمّام

امام صادق علیه السلام : از نوشیدن آب سرد و آب جو (فُقّاع ) در حمام، حذر کن چرا که معده را تباه می کند.

نوبت های غذا

صبحگاهان و شامگاهان

الکافی
    - به نقل از شهاب بن عبد ربّه -: نزد امام صادق(ع) از دردها و بدگواری هایی که داشتم، اظهار ناراحتی کردم. به من فرمود: صبحانه بخور و شام بخور و در فاصله میان آنها چیزی مخور؛ چرا که موجب تباهی تن است. مگر نشنیده ای که خداوند (عز و جل) می فرماید: و آنان، صبحگاهان و شامگاهان، روزی ویژه خویش را دارند.
    امام صادق علیه السلام : چون نماز صبح را خواندی، پاره نانی بخور تا با آن دهان خویش را خوشبو سازی، حرارت خود را فرو بنشانی، دندانهایت را استوار سازی، لثه ات را استحکام بخشی، روزی خویش را به چنگ آوری و خوی خود را نکو سازی.
    امام صادق علیه السلام : مؤمن را بایسته است که تا غذا نخورده، از خانه بیرون نرود؛ چرا که این کار به او استواری بیشتر می دهد.

امضاء

6. Top | #295

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    6,890
    صلوات
    14
    دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    7,503 در 2,366
    دریافت
    0
    آپلود
    0

نوبت های غذا

صبحگاهان و شامگاهان

الکافی
    - به نقل از شهاب بن عبد ربّه -: نزد امام صادق(ع) از دردها و بدگواری هایی که داشتم، اظهار ناراحتی کردم. به من فرمود: صبحانه بخور و شام بخور و در فاصله میان آنها چیزی مخور؛ چرا که موجب تباهی تن است. مگر نشنیده ای که خداوند (عز و جل) می فرماید: و آنان، صبحگاهان و شامگاهان، روزی ویژه خویش را دارند.
    امام صادق علیه السلام : چون نماز صبح را خواندی، پاره نانی بخور تا با آن دهان خویش را خوشبو سازی، حرارت خود را فرو بنشانی، دندانهایت را استوار سازی، لثه ات را استحکام بخشی، روزی خویش را به چنگ آوری و خوی خود را نکو سازی.
    امام صادق علیه السلام : مؤمن را بایسته است که تا غذا نخورده، از خانه بیرون نرود؛ چرا که این کار به او استواری بیشتر می دهد.

امضاء

7. Top | #296

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    6,890
    صلوات
    14
    دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    7,503 در 2,366
    دریافت
    0
    آپلود
    0

تأکید بر خوردن شام و نهی از ترک آن

امام صادق علیه السلام : خوردن شام را وا مگذار، هر چند به سه لقمه (نان) با نمک باشد.
    امام صادق علیه السلام : سرچشمه ویرانی تن واگذاردن شام است.
    امام صادق علیه السلام : برای کسی که پا به سن نهاده، خوب نیست با شکم سبک بخوابد؛ بلکه اگر با شکم پُر بخوابد برایش بهتر است.
    امام صادق علیه السلام : برای پیر کهن سال، بایسته است که حتما به گاه خفتن، شکمش از غذا پُر باشد. این سبب خواب آرامتر و بوی خوشتر دهان برای اوست.
    المحاسن
    - به نقل از مفضّل بن عمر -: شبی، در حالیکه امام صادق(ع) شام می خورد، بر ایشان وارد شدم فرمود: ای مفضّل! پیش آی و بخور.
    گفتم: شام خورده ام.
    فرمود: پیش آی و بخور؛ زیرا مستحب است مرد، هنگامی که به میان سالی در آمد، شب را در حالی بخوابد که غذایی تازه در شکم اوست.
    من نیز پیش رفتم و خوردم.
    امام صادق علیه السلام : واگذاردن شام، مایه ی پیری است. برای مرد، آن هنگام که پا به سن نهاد، بایسته است که تنها در حالی بخوابد که درونش از غذا پر باشد.
    الکافی
    - به نقل از علی بن علی لهبی - : امام صادق(ع) فرمود: طبیبان شما درباره شام شب، چه می گویند؟.
    گفتم: ما را از آن، باز می دارند.
    فرمود: اما من، شما را بدان فرمان می دهم.
    الکافی - به نقل از زیاد بن ابی الحلال -: با امام صادق(ع) شام خوردم. فرمود: شام پس از نماز خفتن، شام پیامبران است.
    امام صادق علیه السلام : هر کس شام را واگذارد، رگی در بدن وی می میرد و هرگز زنده نمی شود.
    امام صادق علیه السلام : هر کس شام را در شب شنبه و یکشنبه، پشت سر هم واگذارد، نیروی وی از کف می رود و این نیرو تا چهل روز به وی باز نمی گردد.
    امام صادق علیه السلام : هر کس شام خوردن را واگذارد، نیرویی از او کاسته می شود و به او باز نمی گردد.

امضاء

8. تشكر

فریاد بیصدا (14-06-2021)

9. Top | #297

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    6,890
    صلوات
    14
    دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    7,503 در 2,366
    دریافت
    0
    آپلود
    0

درمان با میوه ها و گیاهان دارویی

ترنج

خوردن تُرنج پس از غذا

الکافی
    - به نقل از عبدالله بن ابراهیم جعفری -: امام صادق(ع) فرمود: پزشکانِ شما درباره تُرنج چه دستور می دهند؟.
    گفتم: دستور می دهند که آن را پیش از غذا بخوریم.
    فرمود: اما من، شما را به خوردن آن پس از غذا فرمان می دهم.
    الکافی
    - به نقل از ابراهیم بن عمر یمانی -: به امام صادق(ع) گفتم: آنان مدعی اند که بهترین وضعیت برای خوردن تُرنج، حالت ناشتاست.
    امام صادق(ع) فرمود: اگر پیش از غذا خوب باشد، پس از غذا به مراتب بهتر و پسندیده تر است.
    امام صادق علیه السلام : تُرُنج را پس از غذا بخورید، چرا که محمد (ص) چنین می کنند.

امضاء

10. تشكر

فریاد بیصدا (15-06-2021)

11. Top | #298

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    6,890
    صلوات
    14
    دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    7,503 در 2,366
    دریافت
    0
    آپلود
    0

آنچه تُرنج را هضم می کند

الکافی
    - به نقل از ابوبصیر -: میهمانی داشتم که به تُرنج همراه با عسل، اظهار تمایل کرد. آن را به او دادم و خود نیز با وی خوردم. سپس نزد امام صادق(ع) رفتم و دیدم که سفره ای نزد ایشان گشوده است - به من فرمود: پیش آی و بخور.
    گفتم: پیش از آنکه نزد شما بیایم، ترنج و عسل خورده ام و اکنون سنگینی آن را احساس می کنم، زیرا زیاد خورده ام!
    (ایشان به یکی از غلامان خود) فرمود: ای غلام! نزد کنیز برو و به او بگو: برایمان یک کناره نان خشک از آن چه در تنور خشک می کنی، بفرست.
    آن نان آورده شد پس به من فرمود: از این نان خشک بخور، چرا که تُرنج را هضم می کند.
    من آن را خوردم و سپس از جای برخاستم، گویا که هیچ چیز نخورده ام.

مربای ترنج

طب الائمه (علیهم السلام)
    - به نقل از ابراهیم بن حسن جعفری -: امام صادق(ع) به یاران خویش فرمود: به من بگویید که پزشکانتان درباره ی ترنج به شما چه دستور می دهند.
    (یکی) گفت: ای پسر پیامبر خدا! ما را به خوردن آن، پیش از غذا، سفارش می کنند.
    فرمود: هیچ چیز از آن در حالتی که پیش از غذا خورده شود، بدتر نیست و هیچ چیز، از آن، در حالتی که پس از غذا خورده شود سودمندتر نیست. بر شما باد مربای آن، که در درون انسان، بویی چون بوی مشک دارد.
    آلو

امام صادق علیه السلام : آلو در حالت ناشتا صفرا را فرو می نشاند، هر چند که بادها را نیز تحریک می کند.
    طب الائمه (علیهم السلام)
    - به نقل از ازرق بن سلیمان - : از امام صادق(ع) درباره آلو پرسیدم. فرمود: برای صفرا مفید است و مفاصل را نیز نرم می کند؛ اما از آن، زیاد مخور که سرانجام، در مفصلهایت، بادهایی بر جا می نهد.

امضاء

12. Top | #299

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    6,890
    صلوات
    14
    دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    7,503 در 2,366
    دریافت
    0
    آپلود
    0

مربای ترنج

طب الائمه (علیهم السلام)
    - به نقل از ابراهیم بن حسن جعفری -: امام صادق(ع) به یاران خویش فرمود: به من بگویید که پزشکانتان درباره ی ترنج به شما چه دستور می دهند.
    (یکی) گفت: ای پسر پیامبر خدا! ما را به خوردن آن، پیش از غذا، سفارش می کنند.
    فرمود: هیچ چیز از آن در حالتی که پیش از غذا خورده شود، بدتر نیست و هیچ چیز، از آن، در حالتی که پس از غذا خورده شود سودمندتر نیست. بر شما باد مربای آن، که در درون انسان، بویی چون بوی مشک دارد.
    آلو

امام صادق علیه السلام : آلو در حالت ناشتا صفرا را فرو می نشاند، هر چند که بادها را نیز تحریک می کند.
    طب الائمه (علیهم السلام)
    - به نقل از ازرق بن سلیمان - : از امام صادق(ع) درباره آلو پرسیدم. فرمود: برای صفرا مفید است و مفاصل را نیز نرم می کند؛ اما از آن، زیاد مخور که سرانجام، در مفصلهایت، بادهایی بر جا می نهد.

امضاء

13. Top | #300

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    6,890
    صلوات
    14
    دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    7,503 در 2,366
    دریافت
    0
    آپلود
    0

آلو

طب الائمه (علیهم السلام)

امضاء

صفحه 30 از 32 نخستنخست ... 2026272829303132 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع