صفحه 18 از 30 نخستنخست ... 814151617181920212228 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 171 تا 180 , از مجموع 299

موضوع: زبان خوراکیها ( جلد اول)

1. Top | #171

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    سلامتی آقا امام زمان عجل الله تعالی فرجه شریف
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

تره بیابانی

من با برگ نازک خود تره ی وحشی بوده، و بنام کوچوک شهرت دارم تندی من بیش از نوع بستانی است و خاصیت ضد عفونی کننده ی من چند برابر است. ادرارآور خوبی هستم، قاعده بانوان را باز می کنم. خمول من ضد عفونی کننده ی رحم است، ولی برای زنان آبستن خوب نیست. زیرا سبب سقط جنین می شود - عصاره من مسهل سودا می باشد، ولی زیاده روی در خوردن آن باعث خونریزی است و چنانچه بذر مرا پنج روز، بخورند بواسیر را بند می آورد. پادزهر حشرات است، ضماد آن برای برص توصیه شده است، و یک نوع وحشی که در کوهستان ها می روید، برگ آن باریکتر و طعم آن شیرین تر و خوشبوتر است این نوع را که در کردستان کیلافه نامند در تسکین درد معده و روده مؤثرتر است و در سایر خواص همانند تره ی معمولی است.

امضاء

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #172

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

والک

فارسی من والک است - بین تره و سیر قرار دارم و در کتب مختلف از من کراث الثوم کراثی - سیر خرس - کراث الدب و سیر جنگلی یاد کرده اند. ضد عفونی کننده قوی هستم. به هضم غذا کمک می کنم - سرشار از ویتامین ث بوده و دارای لعاب و صمغ زیاد می باشم. فشار خون را کم می کنم، ادرار - شیر و عرق را زیاد می کنم و قاعده آور هستم. سینه را نرم و صدا را باز می نمایم و درمان خوبی برای تنگ نفس می باشم - اثر خوبی بر روی اعصاب دارم و مرا برای درمان نسیان و تقویت اعصاب و اشخاص فالج و لقوه ای تجویز کرده اند. من ضد کرم معده و ضد کرم کدو می باشم. شهوت را زیاد می کنم و درد رماتیسم و سیاتیک و نقرس را تسکین می دهم. ادرار را باز می کنم و رنگ چهره را نیکو می سازم - پادزهر سموم حیوانی و غذایی هستم. مداومت در خوردن من سبب ریزش موی سفید و در آمدن موی سیاه به جای آن است، و از این نظر شباهت زیادی به سیر دارم.

امضاء

4. Top | #173

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

تره فرنگی

در گذشته در ایران به من تره ی شامی و اکنون تره فرنگی می گویند. دو نوع دارم یکی پیازش کوچکتر و دیگری بزرگتر است. برگ مرا خام نمی توان خورد و معمولاً پخته خورده می شوم. در بین حیوانات کبک به خوردن من علاقه زیاد دارد. زیرا صدای او با خوردن من باز و بلند می شود. من ادرار را زیاد می کنم - نفخ معده را برطرف می سازم. شیر و عرق را زیاد می کنم و تنگی نفس را شفا می بخشم. من دارای ویتامین ث هستم، ولی مقدار این ویتامین در من کمتر از تره ی معمولی است. املاح آهن و کلسیم و منیزیم هم کمتر از تره دارم.

امضاء

5. Top | #174

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

من غازیاغی هستم!

در اواخر بهار سبزی فروشان دهاتی سبزی مرا به شهر آورده به نام غازیاغی می فروشند. ترک زبانان به من (غاز - ایاغی) یعنی پای غاز می گویند. فارسی یک نوع من پای غازی و نوع دیگری که در کوههای لرستان می روید، پای زاغان نام دارد. در عربی به گیاه من حشیشةالارض و خضر الشیاطین گویند. در کتابهای گیاه شناسی قدیم مرا تحت نام آطریلال ذکر کرده اند، و این یک لغت بربری است. زیرا در یکی از قبایل بربر در شمال آفریقا پزشکی، بیماری برص را با بذر من معالجه می کرد و دستور آن را به دیگران نمی گفت و تنها فرزند او از این راز آگاهی داشت و سالیان دراز این سر در خانواده ی ایشان باقی بود، و از پدر به پسر می رسید که کم کم بر دیگران فاش شد.
    گیاه من خودرو است و تاکنون اهلی نشده است. برگها و ساقه های من به علت داشتن ویتامین ث زیاد برای تصفیه ی خون و جلوگیری از فساد لثه و رقت خون مصرف می شود. اگر برگهای مرا مالش دهند، بویی شبیه خردل شنیده می شود و طعم آن تند است، بذر من دارای هورمونهای گیاهی است و ترشحات غدد داخلی را تنظیم می نماید. بادشکن - ضد عفونی کننده و ادرارآور است. کلیه و مثانه را زهکشی و پاک می نماید. ضماد بذر من باز کننده ی زخم ها و پاک کننده ی جای آنها است. خوردن جوشانده ی آن مسقط جنین است، مهمترین خاصیت بذر من که سال ها جزو اسرار بود و کسی از آن اطلاع نداشت، درمان بیماری برص است که در مقدمه مختصری از آن اشاره شد. بیماری برص چنانچه در کنگر بیان شد، بیماری قدیمی است که در روی پوست صورت و بدن لکه های سفید ظاهر می شود و در طب جدید آن را نتیجه ی بر هم خوردن تعادل ترشحات داخلی می دانند و گیاهانی چون کنگر و غازیانی که دارای هورمونهای گیاهی بوده و ترشحات داخلی را تنظیم می نمایند می توانند درمان این مرض باشند و لکه های سفید را که پیسی خوانده می شوند، پاک نمایند. کنگر دستور استفاده خود را بیان داشت و اکنون نوبت من است که این سر بزرگ را فاش کنم و چون در طب جدید درمانی برای بیماری برص پیدا نشده، و در بین امراض صعب العلاج قرار دارد، من دستور معالجه آن را آن گونه که در کتب قدیم آمده نوشته و شرح می دهم و امیدوارم اهل تحقیق از آن استفاده کرده و این مرض پلید را درمان نمایند.

امضاء

6. Top | #175

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

ساده ترین دستوری که برای معالجه برص نوشته اند، آن است که شخص مبتلا اول با یک تنقیه ی مسهل، معده و روده های خود را پاک کرده و بعد پانزده روز متوالی هر روز ده گرم بذر مرا با عسل مخلوط کرده میل نماید. برای اینکه از این دستور نتیجه ی مطمئن بدست آید، بایستی این معالجه را در تابستان در روزهای گرم بکار برند و پس از خوردن آن، موضع برص را عریان کرده در برابر تابش آفتاب قرار دهند تا عرق نمایند و آب ننوشند. در فصل زمستان نیز بااستفاده از حمام سونا می توان از این دستور و دستورهای دیگر نتیجه گرفت. نسخه های دیگری هم می توان از این دستور و دستورهای دیگر نتیجه گرفت. نسخه های دیگری هم برای درمان این بیماری نوشته شده که تشریح یکایک آنها وقت بسیار لازم دارد و من در اینجا فقط یکی از آنها را برای استفاده ی خوانندگان تشریح می نمایم. این دستور را ابن بیطار در کتاب اختیارات بدیعی نوشته و خود روی بیماران بسیاری تجربه کرده است و نتیجه ی قطعی گرفته و آنرا سری بزرگ می داند، بهترین نوع من بذری است که در گرمسیر به عمل آید، ریز و تیره باشد. طعم آن تلخ و تند بوده، زبان را بگزد. در فصل تابستان پس از تنقیه با یک مسهل قوی و پاک کردن شکم 5/3 گرم بذر مرا با نیم گرم زنجبیل و نیم گرم عاقرقرحا و نیم گرم ریشه تربد با عسل مخلوط کرده هر روز میل نمایید و بعد در آفتاب نشسته موضع را عریان کنید تا عرق نماید و این عمل را چندین روز متوالی انجام دهید. پس از سه روز آثار بهبودی با پیدا شدن جوش های شبیه آبله بر روی لکه های سفید ظاهر می شود و آب زردی از آن خارج خواهد شد و بیماری به تدریج برطرف شده، پوست بدن رنگ طبیعی خود را پیدا خواهد کرد و عاقرقرحا یا آکرکره گیاه معروفی است که سابقاً قبل از پیدایش گرد د.د.ت بهترین حشره کش محسوب می گردید. تربد گیاه دیگری است که در خراسان می روید و به زبان فرنگی به آن توربیت گویند. ریشه آن مسهل قوی بوده، سمی است و نبایستی روزانه بیش از نیم گرم از آن خورده شود، چنانچه ریشه ی تربد را پیدا نکردید می توانید از ریشه درخت توت استفاده کنید.
    در زبان لاتین به من یلانتاگو - کورونویوس گویند.

امضاء

7. Top | #176

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

اسم من مرغ است!

خون را تصفیه می کنم.
    دشمن سرسخت سنگ کلیه و مثانه هستم.
    برای معالجه یرقان و نقرس مرا توصیه کنید.
    شیره ساقه مرا برای رفع سرفه مصرف کنید.
    اختلالات معدی را از بین می برم.
    بذر مرا برای جلوگیری از قی و اسهال تجویز کرده اند.
    من مرغ هستم، همان مرغی که در مرغزار می روید نه آن مرغی که می پرد و همسر خروس است. در فارسی به من بیدگیاه - بید گیاه کرک - جوداش علف قوشک هم گفته اند. در کتاب های قدیم از من به نام های ثیل - ابریق اوتی - عرق النجیل - خومه - فرز - فرزد - مرج و سبزه چمن یاد شده است. فرنگی ها به من شین دان یعنی دندان سگ گویند و اینکه عده ای از مترجمین شین - دان را علف هفت بند ترجمه کرده اند، اشتباه است زیرا علف هفت بند گیاه دیگری است که بعدا خود را معرفی خواهد کرد. من معمولاً در مناطق متعدله از جمله ایران در کنار جویها و زمینهای نمناک روییده و تولید چمن می کنم و از چمنهای اصیل ایرانی هستم. سرعت انتشار من به قدری زیاد است که تمام سطح مزارع را میگیرم اخیرا برای محکم کردن اطراف جویها در بلوچستان مرا به آن استان برده و کاشتند و من در آنجا شروع به رشد و تکثیر کردم، بطوری که مجال رشد به دیگر گیاهان ندادم و روی این اصل مدت ها کوشیدند تا مرا کنده و از بین برند. گلهای من در فاصله خرداد و تیرماه ظاهر می شوند و سبز رنگ بوده و به شکل سنبله می باشد و شما در تهران هم مرا در کنار جویها می بینید. قسمت مورد استفاده من بیشتر ساقه ی زیرزمینی من است که عده ای به غلط آنرا ریشه می دانند، برگ و ساقه هوایی من بی مزه و ساقه زیرزمینی من کمی شیرین - تند و گس است، این ساقه زیرزمینی دو درصد قند، کمی لعاب و چند ترکیب دارویی دارد، سید ضیاء الدین طباطبایی مرا در باغ الهیه کاشته بود و به مبتلایان سنگ مثانه مجانا می داد.
    ساقه هوایی مرا برای چرندگان بگذارید، زیرا آنها آنرا با ولع می خورند و برای استفاده دارویی به سراغ ساقه زیرزمینی من بروید. این ساقه ها دارای گره هایی هستند که فاصله آنها 2 تا 3 و حتی چهار سانتی متر است. رنگ آنها زرد و کمی شیرین و لعابدار می باشد. این ساقه ها دارای چند عامل دارویی املاح و پتاس است و به علت داشتن پتاس ادرار را زیاد می کند. خون را تصفیه می نماید و قلب را تقویت می کند. زیادکننده ی عرق و نرم کننده ی پوست می باشد. پس بهتر است شما این ساقه ها را در آورده، شسته و ریشه های آنها را کنده و خشک کنید و در موقع لزوم از آنها استفاده کنید. اگر این ساقه ها را با مقداری ریشه شیرین بیان دم کنید، درمان خوبی برای رفع خشکی زبان و تقویت دستگاه دفع ادرار و معالج قولنج کبدی و سنگ کلیه و مثانه است. عصاره این ساقه های زیرزمینی برای مبتلایان به مرض قند مفید است. از این ساقه ها به صورت جوشانده و دمکرده بیست در هزار می توان استفاده کرد. شیره برگ و ساقه های جوان هوایی من در قولنج کبدی، یرقان و سنگهای صفراوی سودمند می باشد.

امضاء

8. Top | #177

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

آشامیدن جوشانده ی ساقه های زیرزمینی من برای پیچش شکم و زخم ها و التهابات مثانه و سختی ادرار و خرد کردن سنگهای داخلی مفید می باشد. این جوشانده در تبهای شدید و بیماری سل تجویز شده و بسیار نافع است، ضماد ساقه زیرزمینی من جهت التیام زخمهای تازه و ورمهای گرم و جلوگیری از آبریزش بینی تجویز شده است. ضماد خاکستر گیاه من جهت بند آوردن خون بواسیر و فرو بردن ورمها و بهبود زخم های چرکی و خونی سودمند می باشد.
    بذر من نیز پیشاب آور بوده از قی و اسهال جلوگیری می کند و برای سنگهای داخلی و التیام زخم ها و رفع التهابات نافع است. من برای کلیه ی امراض که نتیجه کمی ترشح غدد داخلی باشد، مفید می باشم و در بیماریهای کبدی، یرقان و نقرس مرا توصیه کرده اند. حساسیت های مزمن و اختلالات هاضمه و امراض جلدی با نوشیدن جوشانده ی من برطرف می شوند. برای درمان برنشیت کهنه، شیره ساقه مرا بگیرید و روزی سه قاشق چایخوری نوش جان کنید، شیره و ساقه و برگ تازه من خاصیت نرم کننده دارد و سرفه های پی در پی را معالجه می کند و ضد ورم می باشد. سی گرم از ساقه زیرزمینی خشک من در یک لیتر آب و هشت گرم ریشه شیرین بیان و مقداری پوست لیمو برای کلیه اختلالات معدی، یبوست و نفخ مفید است. حال برای اطلاع آن دسته از مترجمانی که شین دان را علف هفت بند ترجمه کرده اند، اجازه فرمایید عنان سخن را بدست آن بسپارم.

امضاء

9. Top | #178

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

علف هفت بند

من گیاهی هستم از تیره ترشک ها که به حالت وحشی در مزاع و اراضی بایر روییده، سطح گردشگاه ها را با برگ و ساقه های خود فرش زمردین می نمایم. به من برنشیان - صد پیوند - سرخ مرز و سرخ مرد هم می گویند. در گیلان به خاک تیره معروف می باشم. بعضی مرا عصای حضرت موسی لقب داده اند - عربی من عصی الراعی و شبط الغول است. جلوگیری از خون ریزی سینه و معده - زخم معده و روده مرا تجویز می کنند. ضماد من ورمهای خونی را فرو می برد. جوشانده ی من مسکن درد است.

امضاء

10. Top | #179

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

اسم من ترخون است!

دشمن سرسخت بیماری های عفونی، بخصوص وبا هستم.
    جویدن من، میکرب طاعون را نیز از شخص می راند.
    اشتهاآورم و رطوبت های بدن را جذب می کنم.
    برای تسکین درد معده مفیدم.
    درمان کننده دردهای رماتیسمی بوده و برای اعصاب مفیدم.
    در فارسی اسم من ترخانی بود، بعد آنرا معرب کرده، ترخون و طرخون نوشتند. همراه با نعنا به بازار می آیم و در ردیف سبزیهای خوردنی هستم. در اکثر شهرهای ایران می رویم. در طعم من تندی و گسی و شیرینی با هم احساس می شود و چون مرا ناشتا بجوند و مدتی در دهان نگاه می دارند تا طعم بد آنرا حس نکنند. برای کاشتن من می توان از بذر من استفاده کرد و هم می توان ساقه ی مرا قلمه زد. در کتاب های قدیم نوشته اند چون اسفند را در سرکه کهنه بخیسانند و بعد بکارند ترخون سبز می شود و نیز عده ای نوشته اند چون اسفند را در جوف ترب بکارند، ترخون سبز می گردد. من چون در کشاورزی تخصصی ندارم، صحت و سقم این موضوع را نمی دانم. من بادشکن و ضد عفونی کننده بوده، و در مواقع شیوع بیماریهای عفونی مثل وبا و طاعون جویدن من برای جلوگیری از سرایت مرض توصیه شده است. جویدن من دهان را خوشبو می کند و زخم های دهان را درمان می نماید - آشامیدن آب، بعد از جویدن من گوارا و لذت آور است. من اشتهاآور و جاذب رطوبات معده و سینه می باشم. برای تسکین درد معده و رفع یبوست و دردهای رماتیسمی و اعصاب مفید می باشم. جوشانده ی من به مقدار 25 گرم تا 30 گرم در هزار تجویز می شود. زیاده روی در خوردن من خون را تیره و شهوت را کم می نماید.
    ترخون رومی که فارسی آن آکرکره و عاقرقرحا می باشد با من نسبتی ندارد.

امضاء

11. Top | #180

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

من آب معدنی شاهان گرماب هستم!

کشور عزیز ایران که از نظر داشتن نفت غنی و معروف است دارای بهترین و مفیدترین آب های معدنی است که متأسفانه تاکنون از این منابع ارزنده ی طبیعی آنگونه که شایسته است بهره برداری نکرده و این نعمات خداداد را عاطل و باطل نگاهداشته است، غافل از اینکه بسیاری از امراض مزمن که در برابر داروهای میکرب کش قوی از خود سرسختی نشان می دهند، با این چشمه های شفابخش معالجه شده و درمان می شوند.
    یکی از این چشمه های مفید و پرارزش من هستم که در نزدیکی شهر مقدس مشهد سر از خاک بیرون آورده و همه ساله تعدادی از زائران مرقد مطهر امام هشتم(ع) از من بهره مند می شوند. زادگان من در قریه شاهان گرماب در 144 کیلومتری جنوب شرقی مشهد است. از جاده های تربت جام و سرخس می توان به سوی من آمد. کسانی که برای زیارت و استشفا به مشهد می آیند گاهی یک الهام غیبی آنها را به سوی من می فرستد و آنها از برکت امام هشتم(ع) بوسیله من مداوا می شوند. تقریباً بیست سال پیش به دعوت شیر و خورشید سرخ مشهد، آب این چشمه بوسیله نویسنده ی زبان خوراکیها تجزیه شد و به توصیه ایشان تعدادی حمام دوشدار ساخته شد و اکنون مورد بهره برداری مبتلایان است. من از شما دعوت می کنم هر موقع به زیارت مشهد آمدید از من هم دیدن کنید.
    در بین راه بوته های سریش با گلهای قشنگ و سنبله ای خود توجه شما را جلب خواهند کرد و در محل نیز با استحمام و خوردن آب گوارای من، بهره مند خواهید شد. من از اعماق بسیار ژرف زمین که از هزار متر بیشتر است خارج شده و به سوی زمین می آیم و روی این اصل درجه ی حرارت من در مظهر چشمه 48 درجه سانتی گراد می باشد و به همین علت برای مبتلایان به تصلب شرائین رماتیسم مزمن و سختی حرکات مفاصل و درد آنها درمانی بسیار ارزنده و مفید می باشم. برای معالجه امراض جلدی از قبیل سودا - جرب - اگزما - جوش صورت خواه این بثورات خشک یا توام با آب و چرک باشد، دوایی بهتر از من پیدا نمی شود زیرا علاوه بر تشعشعات رادیو اکتیویته مقداری املاح سیلیکات آهک در من وجود دارد، آب من نوشیدنی و گوارا است و ضد اسید اوریک و حلال سنگ های کلیه و مثانه می باشد و شما می توانید تا یک لیتر از آنرا در شبانه روز در سه نوبت نوش جان نمایید. من دارای آهن - سیلیس - آهک - منیزی - سدیم و پتاسیم می باشم و با داشتن گاز طبیعی به صورت لیموناد در آمده و از بهترین نوشابه های گازدار می باشم. استحمام و نوشیدن آب من بسیار مفید بوده، و برای کسی زیان ندارد و فقط مبتلایان به امراض قلبی و مسلولین پیش رفته و کسانی که به مرض سرطان دچار هستند بدون تجویز پزشک خود نباید از من استفاده نمایند.
    در جلدهای بعدی زبان خوراکیها چشمه های معدنی مفید خود را معرفی خواهند کرد.

امضاء

صفحه 18 از 30 نخستنخست ... 814151617181920212228 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع