صفحه 5 از 30 نخستنخست 12345678915 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 , از مجموع 299

موضوع: زبان خوراکیها ( جلد اول)

1. Top | #41

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    سلامتی آقا امام زمان عجل الله تعالی فرجه شریف
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

من بو مادران هستم

اسم من بومادران می باشد. به من علف هزار برگ - زهرة القندیل هم گفته اند. در کتابهای گیاه شناسی قدیم ایران، اسم یک نوع من برنجاسب و نوعی دیگرم قیصوم ذکر شده است، بطور خودرو در ایران و نقاط مختلف اروپا، در کنار جاده ها و دشت می رویم، سر شاخه های گلدار من دارای یک اسانس معطر فرار و چند ترکیب دارویی است مقداری اینولین - مواد چربی و مومی و کمی تانن هم دارم، مرا در اروپا به عنوان تب بر و نیروبخش و ضد تشنج استعمال می نمایند، مصرف من برای ادرار زیاد می کنم - تب شکن هستم جوهر مرا به صورت مالیدنی می توانید بر روی محل دردناک اورام و روماتیسم استعمال کنید، و با وازلین و روغن های دیگر مخلوط کرده، و بعنوان پماد یا کرم مسکن بکار برید. جوشانده ی سر شاخه های گلدار من عادت ماهانه زنان را باز می کند و زایمان را آسان می سازد و سنگهای کلیه و مثانه را میریزاند. ضماد من جهت درد سینه و انواع سردرد و سرسام بکار برده شده است. این ضماد اورام را می خواباند و اگر روی شقیقه بگذارید، دماغ را باز می کند. پاشیدن سوخته من روی زخم مفید است - استنشاق آب جوشانده ی من جهت درمان زکام و نزله و آنفولانزا توصیه شده است، این جوشانده ضد تنگی نفس - معالجه تب و لرز - پاد زهر سموم و مسکن دردهای مفاصل و عرق النساء می باشد، بخورد و دود من حشرات را فرار می دهد. اگر ضماد مرا روی محل نیش عقرب بگذارید، فوراً درد آنرا ساکت می کنم. سوخته مرا برای جلوگیری از خونریزی بکار می برند، اگر ضماد مرا گرم گرم روی محل گری بگذارید به روییدن مو کمک می کنم سابقا برای زود درآمدن ریش، سر شاخه های مرا با روغن ترمس (باقلای مصری) مخلوط کرده، روی صورت جوانان و مردان کوسه می گذاشتند و عقیده داشتند که اثرش قطعی است. برای تسکین اعصاب دم کرده پنج درصد مرا بکار برید.

امضاء

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #42

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

اسم من ریواس است

اسم من ریواس است - اعراب مرا معرب کرده، ریباس و ریباج می گویند در فارسی به ساقه ی زیرزمینی من که عده ای به غلط آنرا ریشه می دانند، ریوند و اعراب به آن راوند گویند - زادگاه اولیه من ایران، چین و تبت است. در ایران در کوه های نیشابور - دره توچال - شهرستانک - حصار بند کرج - اطراف ارومیه - کوه های رزوند - کوه های اطراف اراک - قلعه رستم - اشتران کوه - گنجنامه کردستان - چکاب - تراران تفرش - کوه های اطراف تبریز مخصوصاً بین تبریز و خوی - کوه تخت بلقیس - دشت ارژن فارس - راجرد قم و بالاخره بلوچستان بطور خودرو به عمل می آیم - در حالیکه ایرانیان بهترین نوع طبی مرا ریوند چینی می دانند - هیئت تحریریه ی دائرة المعارف درولت فرانسه نوع ایرانی را مرغوبتر دانسته و آنرا سفید و سلطنتی می خوانند (درولت چاپ 1955 صفحه 1260) ساقه ی زیرزمینی من مدتها در زیر زمین باقی مانده و رشد می نمایند و همین که به آب می رسند، یک شاخه با برگ بیرون می دهند - برگ های نمونه طبی من بلندتر بوده، و شبیه دست می باشند و اردشیر را راوند دست از آن جهت گفته اند که دستهایی بلند داشت. طبیعت برگ های من سرد است و دارای ویتامین های آ و ب و به مقدار زیاد ویتامین ث است، و از خواص آن یکی آن است که لوزالمعده را وادار به ترشح انسولین نموده و قند خون را کم می نماید. برگ من دارای چندین نوع ترشی است و چون آنرا با کمی قند بجوشانند، طعم مطبوعی پیدا کرده، و از سردی آن کاسته می شود و به همین جهت است که شربت من در بین ایرانیان دوستان فراوان دارد. من مسرت بخش - قابض - مقوی معده و روده ها هستم - پاک کننده جگر - اشتهاآور - برنده ی صفرا و مانع قی می باشم - برای تنگ نفس و بواسیر مفید می باشم - در امراض وبایی شکل و اسهال توصیه و تجویز شده ام - مداومت در خوردن من باعث پاکی خون می شود و دمل را درمان می نماید. عصاره ی من جهت تقویت نیروی باصره و از بین بردن لکه های سفید چشم تجویز شده است. ضماد من با آرد جو جهت باد سرخ - مورمور شدن بدن و آبله مفید است - شهوت را کم می کنم و مبتلایان به درد سینه و سرفه باید از خوردن من پرهیز نمایند - اعصاب را ضعیف می نمایم و زیاده روی در خوردن من سبب قولنج و سنگ کلیه و مثانه می شود. مقدار خوراک برگ خالص من صد گرم می باشد - قسمت های قرمز رنگ برگ من که شبیه کف دست و پای غاز می باشد، بادشکن، ملین و مسهل است و به علت داشتن اسید اگزالیک برای مبتلایان به درد کلیه و سنگ خوب نیست چون ساقه های من قند خون را کم می کنند و تولید ضعف می نمایند برای کسانی که عقرب آنها را زده باشد خطرناک می باشد چه قبل از گزیدن عقرب بخورند و چه بعد از آن!
    ساقه های زیرزمینی نوع طبی من که به ریوند معروف است، مسهل قوی است و معده را ضد عفونی می کند و پادزهر سموم مخصوصاً سم عقرب است. این عمل آن درست معکوس عمل ساقه های من می باشد. در خوردن ریوند نباید زیاده روی کرد، زیرا در پاره ای از معده های ضعیف پس از عمل مسهلی ایجاد یبوست می نماید - آنهایی که مبتلا به یبوست مزمن هستند و آنهایی که غذا را ترشح می کنند، باید از آن پرهیز نمایند - این ریشه به صورت گرد کوبیده، در داروخانه ها تحت نام پودر ریوند در گذشته وجود داشت - این گرد، ادرار و عادت ماهانه خانمها را باز می کند. قوه ی جاذبه ی کبد را زیاد می کند و گرفتگی جگر و صفرا را باز می نماید و از گرفتگی طحال و امعاء جلوگیری می نماید. بادشکن بوده، درد کلیه و مثانه و رحم را تسکین می دهد. جهت خفقان، سردرد و معده و کبد و یرقان تجویز شده و درمان اسهال است و مخصوصاً برای اسهال خونی مفید است. تخامه و دل درد را از بین می برد. برای بواسیر و نواسیر مفید بوده، و تب ربع را معالجه می کند و چون گرد ریشه مرا با لعاب بهدانه ساییده و حب نمایند و زیر زبان نگاهداشته و آب آنرا فرو برند، برای سرفه کهنه و زیادی صفرا و درد شقیقه و سرگیجه و جنون نافع است. تنگ نفس و زخم های دهان را معالجه می کند. اگر آنرا با علیله و صبر زرد مخلوط کرده و حب درست کنند و بخورند دماغ را باز می کند و انواع سر درد را تسکین می دهد. سرگیجه و ترس را از بین می برد، وزوز کردن گوش و صدا کردن آنرا خاموش می کند - ریشه نوع طبی من با سکنجبین ادرار را زیاد می نماید و مخصوصاً به کسانی که ادرارشان بند آمده، و با داروهای دیگر باز نشده است هفت گرم ریشه مرا با ده گجرم تخم خربزه و ده گرم خارخاسک جوشانده بدهید و اثر آنرا ببیند. جوشانده ی من با پرسیاوشان جهت معالجه سیاتیک و ضعف و درد مفاصل مفید است. اگر تکه ای از ریشه مرا در دهن گذاشته و بمکید و آب آنرا فروبرید، جهت جلوگیری از خونریزی معده مفید است. اگر جوشانده ی آنرا در بینی بریزید نزله و زکام را برطرف می کند. ضماد آن با سرکه جهت کک و مک و جوشهای عصبی و از بین بردن آثار ضربه نافع است. ضماد آن با آرد جو و پنیرک و مازو جهت محکم کردن استخوان شکسته و درد دررفتگی سودمند می باشد. برای اطفال و اشخاص ضعیف البنیه زیان دارد. مقدار خوراک ریشه طبی من از پنج گرم تا هفت گرم است.

امضاء

4. Top | #43

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

من انبه هستم

به فارسی به من انبه می گویند و اعراب آنرا معرب کرده انبج خوانده اند در کتب قدیمی موانبه و نغزک نیز ذکر شده است.
    زادگاه اولیه من هندوستان و نواحی استوایی است و اکنون در بلوچستان است. غرغره ی این عصاره، مخلوط با کمی آب جهت دردگلو و اورام لوزتین بکار می رود. پوست من دارای 15 تا 18 درصد تانن است، و یک قاشق چای خوری کوبیده آن دو مرتبه در روز برای معالجه اسهال کافی است، برگ های مرا در هندوستان به یک دسته از پستانداران که سم آنها دو شقه است می دهند و از ادرار آن ها رنگ زردی می گیرند که در رنگرزی و نقاشی بکار می رود، صمغ درخت من کمی در آب حل می شود و از انواع صمغ عربی است.
    درخت من از بزرگتر از درخت گردو است. میوه من ابتدا گس و بعد ترش می شود، و در اثر زیاد ماندن در روی درخت، کم کم شیرین می گردد.
    میوه من بوی خوشی نظیر عنبر دارد، مقوی جسم و روح و اعضای دستگاه گوارش است. کلیه و مثانه را باز و تقویت می کند - دهان را خوشبو کرده، و رنگ چهره را باز می کند. برای خفقان سرفه - سیاه سرفه - تنگ نفس و انواع سردرد و معالجه اسهال و دردهای قولنجی زیاد تجویز می شود. مسکن عطش بوده، اشخاص لاغر را فربه می نماید. پیشاب آور و ملین است. زیاده روی در خوردن من برای صاحبان مزاج گرم خوب نیست، و خوردن من در شکم خالی ناراحت کننده می باشد مخصوصاً نباید ترشی مرا در موقع گرسنگی خورد، بلکه بهتر است، آنرا در نیمه دوم غذا، یعنی موقعی که التهاب گرسنگی خوابید همراه با خوراک تناول نمود. مربا و ترشی من، برای تقویت معده اثری نیکو دارد.

امضاء

5. Top | #44

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

اسم من سیب زمینی است

به من در فارسی سیب زمینی می گویند و چون در زمان ناصرالدین شاه، میرزا ملکم خان مرا به ایران آورد، مدتی به آلوملکم معروف بودم. اعراب به من بطاطا - بطاطس و بطاطه می گویند و عده ای هم از آنها مرا تفاح الارض می خوانند. زادگاه اولیه من آمریکای جنوبی است و برای اولین بار ملاحان اسپانیایی مرا در کشور پرو پیدا کرده و در سال 1550 یعنی چهارصد و بیست سال قبل به اروپا آوردند، و از آن تاریخ کشت من در جهان شروع شد و اکنون در بیشتر کشورها به عمل می آیم، قسمت قابل استفاده من در تغذیه و درمان، غده زیرزمینی است که به نام سیب مشهور شده است.
    گل و برگ من به علت داشتن سم سولانین چندان مصرفی ندارد. معذلک جوشانده سی در هزار آنها، خواب آور و آرامبخش است. برای رماتیسم - ضعف اعصاب و درد مفاصل تجویز می شود. اگر این شربت را با عسل شیرین کنید، برای رفع عفونت های ریوی و معدی مفید شناخته شده است. سم سولانین من با سم سایر خانواده ی ما فرق دارد. این سم قی آور بوده. مردمک دیده را باز می کند. تولید سرگیجه، قولنج و اسهال می نماید. رنگ چهره را برافروخته و ایجاد تشنج می کند، و درمان آن پس از شستشوی معده، خوردن شیر و تخم مرغ است. این سم در تمام قسمت های بوته من وجود دارد و تنها در غده ی زیرزمینی من مقدار آن کم است، ولی پس از جوانه زدن زیاد می شود و علامت آن سوزاندن بیخ گلو است. گرچه خوردن من در این حالت برای تسکین دردهای عصبی و معدی و خارش اگزما مفید است، ولی باید از خوردن آن اجتناب کرد. من ملین هستم و به علت داشتن بیست میلی گرم ویتامین ث درصد گرم، ضد رقیق شدن و فساد خون بوده، لثه ها را محکم و از خونریزی جلوگیری می کنم. اگر مرا پوست کنده در آب جوش بیندازید، و بپزید فقط چهل درصد از ویتامین ث خود را از دست داده، و شصت درصد را حفظ می کنم، ولی اگر مرا در آب سرد انداخته و بعد بجوشانید پنجاه درصد از ویتامین ث من از بین می رود، و اگر پوست کنده بپزید 65 درصد از ویتامین من نابود می شود. تنوری و کباب شده من ویتامین بیشتری دارد.
    علاوه بر ویتامین ث من دارای ویتامینهای ب و املاح پتاسیم و فسفر آهن - منیزی و آهک هستم. به علت داشتن پنج گرم املاح پتاسیم در یک کیلوگرم، مقوی قلب بوده و با داشتن مواد نشاسته ای، برای مبتلایان به مرض قند زیان ندارم و این دسته از بیماران می توانند بجای نان تنوری مرا میل نمایند. ولی اگر مرا در آب انداخته بپزند، مقداری از املاح من در آب حل شده، و برای مبتلایان مفید نیست، مگر آنکه آب جوشانده مرا همراه با من نوش نمایند. به بیماران قلبی توصیه کنید که برای جبران کمبود پتاسیم، یک رژیم غذایی با من بگیرند و برای این کار، ابتدا چند روز شیر زیاد میل نمایند و بعد سه روز متوالی هر روز یک کیلو تنوری یا پخته ی مرا بدون نمک زدن بتدریج در شش نوبت میل نمایند و بجز من غذای دیگری نخورند. در روز سوم مقدار ادرار خیلی زیاد می شود و بایستی رژیم را قطع کنند. مقدار نشاسته در انواع من فرق می کند. در انواع درشت من که به سیب زمینی آردی معروف است، زیادتر و در نوع اسلامبولی و فشندی کمتر است. من دارای دو تا سه درصد مواد ازته و نیم درصد چربی هستم.
    بدترین غذایی که در ایران با من درست می کنند، سرخ کرده من است که غالباً آنرا برشته می نمایند، اگر می خواهید مرا همراه با روغن بخورید، آب پز آنرا گرم گرم پوشت کنده با کره مخلوط و نرم نمایید و اگر می خواهید با روغن بپزید بهتر آن است که روغن مایع گیاهی را جوشانده و خلال های مرا در آن بریزید و بهم بزنید و پس از آنکه کف آن تمام شد و من بخوبی پخته شدم، آنها را با کفگیر گرفته در آبکشی که روی دیگ روغن قرار گرفته بریزید و بگذارید روغن اضافی آن خارج می شود، برای تهیه چیپس معمولاً خلال مرا در آب انداخته و نشاسته ی آنرا می گیرند و بعد بطریق فوق در روغن می پزند و بعد نمک زده و بسته بندی می کنند. از خوردن آن موقعی که زیاد مانده است خودداری کنید و اطفال را از خوردن آن منع نمایید.
    اگر آب پز مرا گرم گرم پوست کنده و له کنید و روی مواضع دردناک و متورم بگذارید، درد آنها را تسکین خواهد داد. من به علت داشتن املاح فسفر شهوت را زیاد می کنم و قوای عقلانی را تقویت می نمایم. یکی دیگر از خواص من زیاد شدن ادرار است. کلیه و مثانه را به این وسیله زهکشی می کنم. مهمترین خاصیت درمانی من که شایان توجه و تحسین است، معالجه زخم معده می باشد. من به علت داشتن دیاستازو آنزیمی مخصوص، زخم های معدی را التیام و فضولات خارجی معدی را که غالباً سبب زخم هستند همراه خود دفع می نمایم. حتی اگر این فضولات تکه هایی فلزی را از قبیل میخ - سنجاق و ذرات لعابی باشد.
    برای معالجه زخم معده، آب نوع اسلامبولی مرا خام گرفته و میل نمایید. برای جبران کمبود ویتامین ث رنده کرده خام مرا همراه با سالاد میل کنید و در موقع تهیه سالاد اولیویه، خام مرا رنده کرده اضافه نمایید.
    پخته و آب پز مرا زیاد نگاه ندارید. زیرا یک نوع قارچ سمی می تواند روی آن رشد نماید.
    در صنعت با من الکل و عسل مصنوعی و نشاسته درست می کنند.
    اگر هنگام شب مرا با روغن گردو به سالاد اضافه کنید برای از بین بردن کرمهای معدی و روده ای مفید می باشم. ضماد خام من مرهمی گرانبها و عالی است. اگر آنرا روی یک پارچه تمیز گذاشته، روی پلک چشم های ورم کرده بگذارید ورم آنرا فرو می نشانم. ترک دست و پا را که در اثر سرمازدگی پیدا می شوم، معالجه می کنم و درد و سوزش و سوختگی را برطرف می سازم. رنده کرده خام من مخلوط با روغن زیتون بثورات چرکی جلدی را درمان می کند و گذاشتن این مرهم روی دکمه ای بواسیر و نواسیر مفید است.
    اگر خام مرا در شیر رنده کنید، بهترین شیر زیبایی جهت نرم و لطیف کردن پوست های دست و صورت شما می باشم و به این شیر بهتر است کمی گلاب اضافه نمایید. اگر آبگوشت یا آش شما در اثر غفلت کمی شور شد می توانید تکه های مرا در آن بریزید تا نمک اضافی را به خود جذب نمایم.
    اگر در سماور و کتری شما املاح آهکی رسوب کرده و قشر سختی به وجود آورده است، می توانید پوست مرا در آن ریخته بجوشانید تا آنها را کنده و تمیز نمایم.
    اگر غذای شما در اثر مسامحه سوخت و دیگ شما ته گرفت، می توانید چند دانه از نوع آردی مرا در آن انداخته، در کمی آب بپزید و بعد آنرا به ته دیگ مالیده و ذرات سوخته را به کمک آن پاک نمایید.
    من در شهرهای صنعتی اروپا و آمریکا یک وعده غذای کارگران را تأمین می کنم و آلمان ها پیشرفت خود را در علم و صنعت از نیروی من می دانند. در ایران مرا در آبگوشت، طاس کباب و اسلامبولی و خورش قیمه و اکثر خوراکی های فرنگی اضافه می نمایند، تنوری و آب پز مرا همراه با گلپر زیاد می خورند اگر می خواهید فرزندان شما در درس پیشرفت نمایند، مرا به خوراک آنها اضافه کنید و پوره مرا به اطفال شیرخوار که می خواهند غذا خور شوند بدهید، برای باز شدن آبسه ی دندان، تنوری یا پخته مرا گرم گرم له کرده کنار آن بگذارید.

امضاء

6. Top | #45

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

من 5 انگشت یا فلفل بیابانی هستم

در اطراف تهران و کرج به من فلفل بیابانی و در اطراف شیر از دل آشوب در نیکشهر و ایرانشهر بنگاله و گونک نامند. من در نواحی البرز - خراسان - خرمشهر - شهبازان - کازرون - اطراف خلیج فارس - بندرعباس - صالح آباد و قم می رویم.
    اعراب به من فنجکشت و اثلق و فرنگی ها گاتیلیه می گویند. زادگاه اولیه من ایران و آسیای مرکزی است. ولی امروزه در جنوب اروپا و در سواحل دریای مدیترانه کاشته می شوم.
    درختچه ای هستم زیبا، به ارتفاع 5/1 تا دو متر مرا به علت گلهای زیبایی که دارم، به عنوان یک درخت زینتی می کارند - برگهای من پنجه ای و پنج تایی است - گلهای من به رنگ آبی و شبیه سنبله ای است دراز. میوه من آبدار و میان آن سخت و بادوام است. اگر برگ مرا بدست بمالید، بوی خوشی از آن استشمام می شود. میوه من قابض بوده و به هضم غذا کمک می کند. دماغ و کیسه صفرا و معده را باز می نماید و برای سردرد مفید است. برای معالجه جنون، بواسیر و گرفتگی طحال و ورم رحم تجویز شده است. برای یائسگی پیشرس مرا تجویز کرده اند. برای پیچیدگی اعصاب و ترک تهیگاه (شقاق) و جلوگیری از تأثیر زهر مار و حشرات دیگر، بکار می روم و چنانچه برگ تازه مرا کوبیده، بدون آب مانند شامی در روغن سرخ کنند و بعد با عسل آنرا به زنی، که مبتلا به پرسوت است بخورانند، درمان خواهد شد (پرسوت یک بیماری رحمی است که بعد از زایمان همراه با تب دیده می شود و علامت آن زردی و ضعف و کم اشتهایی است) اگر با خوردن یکی دو دانه از این شامی حال آنها رو به بهبودی رفت، معالجه را ادامه دهید.
    ضماد میوه وبرگ من جهت دردسر و بواسیر نافع است. خوردن برگ من شیر را زیاد و شهوت را کم می کند. ادرار و خون عادت ماهانه را نیز کم می نماید. حمول و بخور برگ و میوه من، همراه با مقدار مساوی پونه جهت باز شدن ادرار و قاعدگی و نشستن در آب جوشانده آنها، جهت ورم رحم و مقعد و مرهم آن با روغن و برگ موجهت ورم بیضه مفید است. ضماد گرم برگ من، برای ورم بیضه و بیضه ی آب آورده مفید است.
    میوه من لطیف تر از برگ من است و من برای کلیه ضرر دارم و بهتر است همیشه مرا همراه با صمغ عربی مصرف نمایند تا زیانم از بین رود و برای کبد مفید باشم.
    مقدار خوراک میوه من تا یک مثقال است، هفت عدد از برگ من مسهلی قوی است. من سابقاً جزو ترکیب یکی از آبهای ضد سوزاک بودم و مرا از آن جهت اضافه کرده بودند که جلوی تحریک را بگیرم تا زخم التیام پذیرد و چون اثر من بعد از بهبودی هم ادامه داشت، آنرا حذف کردند و بجای آن انیسون اضافه نمودند.
    راهبان و پارسایان در بهار مرا زیر خود فرش میکنند تا شهوت بر آنها غلبه نکند تکیه کردن بر چوب درخت من مانع آمیزش و شهوت است و گذاشتن من زیر فرش خواب مانع احتلام است.

امضاء

7. Top | #46

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

اسم من عسل است!

مرا به فارسی انگبین، و برادر ارجمندم را که خوراک ملکه کندو بوده، و دارای اکسیر جوانی و طول عمر است، شاه انگبین گویند - شهد - نوش - نوشابه - هم به من گفته اند.
    من از زمانهای خیلی دور، یعنی قبل از پیدایش انسان در کندوهای طبیعی، در لابلای صخره ها و شکاف درختان جنگلی وجود داشتم، من از نیکنوش گلها و برگها و دمبرگها که بوسیله زنبور عسل کشیده می شود درست می شوم زنبور عسل تمدنی بسیار قدیمی دارد و قوانین کندو از زمانی اجرا می شد که انسان آشنا به مقررات انتظامی و حقوقی نبود، مصریان و ایرانیان عهد باستان، تقریباً چهارهزار سال پیش به اصول کندوداری و پرورش زنبور عسل همت گماردند، سقراط مرا اکسیر طول عمر می دانست. من تنها ماده قندی بودم که قبل از قند، کام انسان را شیرین کرده و ارزش غذایی خود را در طول تاریخ حفظ نموده ام.
    در مقابر فراعنه ی مصر، کوزه هایی پر از عسل سالیان دراز باقی مانده، و هنوز با گذشت چهل قرن فاسد نشده، و مقداری از منافع خود را حفظ کرده است و این خود از عجایب ذاتی من است که با وجود شیرینی، ترش نمی شوم، کپک نمی زنم و تغییر ماهیت نمی دهم. در قرآن مجید سوره ی مبارکه ی نحل در شأن من نازل شده و این افتخاری بس بزرگ برای من است.
    عده ای مرا هم دوا و هم غذا دانسته اند. من این تعریف را قبول ندارم، زیرا دوا معمولاً به آن دسته از گیاهان اطلاق می شود که با بدن انسان بیگانه بوده و پس از تأثیر، زیان فراوانی به دنبال می آورد و با توجه به اینکه در عصر حاضر، بعضی از داروها بیفایده و خطرناک می باشند کمال بی انصافی است اگر کسی مرا دوا بخواند، من با بدن انسان آشنا و یکی از غذاهای اصلی شما هستم که بدون تشریفات و به آسانی هضم شده، جذب یاخته های عضلات شما می گردم. بهترین تعریفی که تاکنون از من شده، و سزاوار آن می باشم شفا است که بنا بر مندرجات قرآن مجید، در من وجود شفا موهبتی است که ایزد توانا آنرا در نیکنوش گیاهان به ودیعت نهاده و برای آنکه اندیشمندان پی به عظمت دستگاه آفرینش برند، به زنبور عسل دستور داده است که آن را از شیره گلها و برگها گرفته، و مرا که حاوی نیکنوشهای گوناگون به رنگهای مختلف هستم بسازد.
    اسرار ساختمان من با وجود پیشرفت های علمی هنوز بر زیست شناسان و دانشمندان دیگر کشف نشده، و فقط می دانند که زنبور عسل پس از مکیدن شیره گیاهان آنرا به کیسه ی عسل که در شکم است برده و پس از چند عمل شیمیایی ناشناخته و محرمانه، آنرا به مایعی خوشبو و خوش طعم، مقوی، نشاطآور، و نیکو خصال تبدیل کرده و در خانه های مومین که قبلاً ساخته شده است، ذخیره می نماید. برای تهیه یک کیلو از این شهد گوارا زنبور ناگزیر است دو میلیون دفعه روی گلها بنشیند و برای شما انگبین تهیه نماید که هم غذا باشد و هم شفا، حال اگر زنبور بجای مکیدن شیره گلها از قند سفید استفاده کند، فرآورده او را نمی توان عسل نامید و به همین جهت است که در قوانین کشورهای مترقی، عسل به شهدی اطلاق می شود که آنرا زنبور عسل پس از تغذیه از گیاهان مختلف ساخته باشد. هنر من تنها شفای بیماران نیست، بلکه اکسیر طول عمر نیز در شاه انگبین قرار دارد، و از این رو مشاهده می فرمایید که عمر ملکه زنبور عسل که تنها از شاه انگبین تغذیه می کند، چهار تا پنج سال می باشد. در صورتی که عمر زنبورهای کارگر تابستانی شش تا هشت هفته و عمر کارگر زمستانی که از اضافات شاه انگبین بهره مند می شوند، شش تا هشت ماه است. حال ببینید دو زنبور که یکی از انگبین و دیگری با شاه انگبین تغذیه می کند، چقدر تفاوت طول عمر دارند.
    این که گفته شد خدا شفا را در نیکنوش ما قرار داده است، تنها یک ادعا نیست، بلکه متکی به دلایل علمی و تجربی زیر می باشد، نخستین تجربه ای که آزمایش آن با وسایل علمی امروزی بسیار آسان است، این است که شما می توانید مقداری میکرب خطرناک را با من مخلوط کنید و ببینید با این که من یک ماده ی غذایی کامل هستم و بایستی محیط خوبی برای پرورش میکربها و قارچها باشم، نه تنها این موجودات در روی من رشد نمی نمایند، بلکه به زودی از بین رفته و اجساد آنها نیز به تدریج محو و نابود خواهد شد. این تجزبه کوچک و بسیار آسان از آن جهت شایان توجه است که من فاقد مواد سمی هستم و با این حال، خاصیت میکرب کشی و ضد عفونی کننده ی من از قوی ترین زهرها زیادتر و از همه آنتی بیوتیک ها وسیع تر است. ممکن است بعضی بپرسند که من با کدام اسلحه به جنگ این موجودات خطرناک می روم، و چگونه این جانوران موذی را از بین می برم. سؤالی است بسیار بجا و منطقی. من دارای چندین نوع آنتی بیوتیک خوراکی و بی ضرر با طیفی وسیع که انسان نسبت به آنها حساسیت ندارد بوده و نیز دارای تشعشعات رادیواکتیو، و از همه مهمتر دارای مقداری دیاستاز و عوامل زنده هستم که می توانند این میکربها را خورده و از بین ببرند و حتی قادرند هر ماده ی خارجی را که با عسل مخلوط شود از خود برانند و روی همین اصل است که عسل مخلوط و تقلبی به آسانی شناخته شده و حتی اگر قند هم به آنها بزنند، به صورت شکرک درآمده متقلبین را رسوا می نماید. این عوامل زنده که در عسل هر چه تازه تر باشد بیشتر است هنرهای بسیار دارند که دانستن بعضی از آنها خالی از لطف نیست. اولین کار این دسته تجزیه ی قند چغندر به قندهای انگور و توت است و با این که ابتدا من دارای مقداری از نوع قند چغندر هستم معذلک پس از چندی فاقد آن شده، و تمام قندهای من، تجزیه شد به قند توت تبدیل میشود عوامل زنده می توانند مواد نشاسته ای و چربی را نیز تجزیه و تبدیل نمایند و روی همین اصل است که قوی ترین میکربها و قارچها در برابر آنها یارای مقاومت ندارند. اگر شما عسل تازه را روی پینه های دست و پا و زبری های روی زانو و آرنج بمالید، آنها را از بین خواهد برد و با همین حربه است که من می توانم سنگرهای میکرب های کهنه و مزمن را خراب کرده و به داخل آنها نفوذ نمایم.
    یکی دیگر از خواص شفابخشی من آن است که هر دارویی با من مخلوط شود و یا همراه من مصرف گردد خاصیت بهی بخشی آنرا چند برابر می نمایم، و روی همین اصل مسلم بود که پزشکان و داروسازان قدیم بیشتر داروها را همراه من تجویز و تهیه می کردند.
    من با داشتن قند فراوان سرکه نمی شوم و قندهای من با شیرینی فراوانی که دارند، به دندان های شما صدمه نمی زنند، بلکه می توانند آنها را سفید و لثه ها را محکم سازند.
    خاصیت ضد عفونی کننده من، اگر تاکنون بر شما ثابت نشده است می توانید یک کاسه عسل و یک کاسه شربت قند را کنار هم بگذارید. پس از چندی خواهید دید که پشه و مگس در روی کاسه شربت جمع شده، ولی جرأت نزدیکی به عسل را ندارند.
    شما می توانید از خاصیت ضد عفونی کننده من برای کلیه امراض جلدی به صورت خالص و یا مخلوط با مواد گیاهی دیگر استفاده کنید - مضمضه با شربت من برای زخم های دهان و غرغره با آن جهت اورام گلو بسیار سودمند است. بهترین خمیر دندان را می توانید از ترکیب من با مواد دیگر درست نمایید و مالیدن خالص من به لثه و دندان نیز نافع است و سبب روییدن گوشت نو می شود. من معده و عروق را باز می کنم لیزابه های بلغمی را جذب و از عمق بدن بیرون می آورم. برای سستی اندام و عضلات و استسقاء و ورم طحال مفید می باشم.
    بادشکن بوده برای معالجه قولنج روده تجویز شده ام، پادزهر سموم، مخصوصاً مسمومیت غذایی هستم و دوست کبد و شکننده سنگهای کلیه و مثانه می باشم. من به علت طعم شیرین، خاطرخواه زیاد دارم و ناسازگاری غذا را از بین برده، غذاهای ناگوار را گوارا می سازم. چون زود جذب یاخته ها می شوم، هر دارویی که همراه من خورده شود به سرعت اثر نیکنوش را خواهد بخشید.
    من حاوی تمام ویتامین ها و تمام عناصر معدنی مورد نیاز بدن انسان هستم و کمبودهای غذایی را جبران می نمایم، با داشتن قند زیاد، آن گونه که سایر قندها برای مبتلایان بمرض قند ضرر دارند زیان بخش نیستم. ترشحات غدد داخلی و بزاق را تعدیل می کنم و برای معالجه سختی عمل بلع و خشکی گلو و درمان سرفه زیاد توصیه و تجویز شده ام. مبتلایان به مرض کم خوابی و بی خوابی می توانند از من استفاده کنند. قبل از خواب چند قاشق مرباخوری از شهد گوارای من میل نمایند. برای رفع دل درد و یبوست و کم اشتهایی می توانید از من استفاده کنید. خوردن من جریان خون را آسان می کند و کندی آنرا از بین می برد و گرفتگی مویرگها را باز می نماید و از سکته قلبی جلوگیری می نماید. برای زخم معده و امعاء مفید است و ترشی معدی را از بین می برد و اشتها به غذا را زیاد می کند.
    در دوران پیری برای حفظ سلامتی انسان، غذایی مناسبتر از من نیست. به اشخاص سالخورده بگویید که تا می توانند از خوردن قند سفید که بی جان و مرده است خودداری کرده و از شهد من که زنده و فعال است تناول نمایند.
    در صنعت داروسازی از وجود من برای شیرین کردن داروها بجای قند استفاده می کنند تا بیماران شما شفای عاجل پیدا نمایند. مرا همراه خمیر دندان کنید تا کرم خوردگی را از بین ببرم. در حب ها - در شیافها و پمادها از من داخل کنید تا اثر معجزه آسای آنرا ببینید. در شهرهای جنوبی فرانسه، شربت مرا با مخمر آبجو مخلوط کرده و می نوشند. عمل آنها چندان خوب نیست. زیرا مخمر آبجو قادر نیست با من رشد نماید.
    خوردن من همراه با کندر جهت پاک کردن سینه و قصبةالریه و استسقا و بند آمدن ادرار و شکستن بادهای سرفه و دفع سموم مخلوط با آب مقطر یا باران جهت زیاد شدن ادرار و خورد شدن سنگهای کلیه و مثانه و رفع تشنگی بسیار نافع است. سرمه من به تنهایی یا مخلوط با آب پیاز جهت شفاف شدن چشم و رفع خارش پلک و جلوگیری از آبریزش چشم مفید است. این خواص و هزاران منافع دیگر موقعی در من جمع است که تقلبی و ساختگی نبوده، بوسیله زنبور عسل از نیکنوش گلها تهیه شده باشم.
    سکنجبینی که با من تهیه شود، بهترین مشروبات بوده، و صفرابری اعلا می باشد.
    شربتها و مرباها و مارمالادها و شیرینی ها را با من درست کنید تا از زندگانی لذت ببرید.
    از نوع وحشی من هنوز در بعضی از کوههای ایران خصوصاً بلوچستان و کردستان پیدا می شود و بسیار لذت بخش می باشد. بهترین نوع محصول من، محصول بهاره است که از گلهای معطر بهاری بهره مند گردیده است.
    پرده ای از موم که زنبور عسل روی من می کشد، بهترین نشانه ی اصلیت من است. اگر این پرده را به عنوان ماسک زیبایی به روی صورت خود بکشید و پس از چندی آنرا با آب پاک کنید، و با آب نیم گرم بشویید، چین و چروک و گوشت های اضافی و پست و بلندیهای کوچک را از بین می برد و به لطافت پوست شما کمک می کند.
    به مبتلایان به جوش غرور توصیه کنید که همه روزه کمی عسل به صورت خود بمالند و آنقدر با دست مالش دهند تا از بین رود و بدون شستن آثار آن دیده نشود. اگر چند روز مرتباً به این کار ادامه دهند، جوش از بین رفته و آثار آن نیز محو می گردد.
    ممکن است بعضی از زنبورها به گل خرزهره و چند گل سمی دیگر عادت کنند، و محصولی سمی تهیه نمایند. این کار به ندرت اتفاق افتاده و قابل جلوگیری است.
    نیکنوش یک کلمه فارسی است و فرنگی ها به آن نکتار گویند.

امضاء

8. Top | #47

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

اسم من چغندر است!

من چغندر هستم. به من چگندر و چندرهم می گویند. اعراب مرا سلق صدا می کنند. در گذشته به پخته بیخ من لبلبو و اکنون لبو می گویند.
    گیاه شناسان قدیم ایران بیخ مرا از دسته میوه ها و سبزیها جدا کرده و جزو هویجها شمرده اند ولی برگ من در دسته سبزیهاست. برگ من سحرگاه بی مزه و شامگاه شیرین است. زیرا در روز با کمک نور آفتاب، قند می سازم و شب بتدریج آنرا جهت ذخیره به بیخ خود که انبار من است می فرستم و به همین جهت است که اگر برگ مرا صبح بچینند و میل نمایند، جزء سبزیهای خنک بوده، و عصر خنکی کمتری دارم، و خیلی متأسفم که شما نمی توانید برگ و بیخ مرا خام خام میل نمایید والا می توانستم ادعا کنم که خداوند بعد از عسل، شفا را در من قرار داده است. بیخ من اگر خام خورده می شد، بدون شک شما می توانستید آنرا عسل گیاهی بدانید. من با این که خاصیت مسهلی ندارم معذلک پاک کننده شکم هستم. به هضم غذا کمک می کنم و التهاب معده را فرو می نشانم. مفیدترین و بهترین اعضای من، برگ من است و بعد ساقه های آن و سپس بیخ من که پخته آن لبو نام دارد.
    قند من برای مبتلایان به مرض دیابت خوب نیست، ولی در عوض خداوند مصلح آن، یعنی دوای مرض قند را در ساقه و برگ من قرار داده است. مشروط بر این که صبح زود آنرا بچینید و در سایه حفظ نمایید.
    برگهای کلفت من سنگین و دیر هضم است، ولی در اثر پختن سختی و نفخ آن از بین می رود، خنکی برگهای نازک من زیاد است، و قوت غذایی کمتری دارد، ولی در عوض دوای بسیار خوبی است. خوردن پخته من رعشه را معالجه می کند، مخصوصاً برگ سرخ رنگ آن اگر آنرا خام با سرکه و خردل بخورید، طحال را باز می کند و ورم آن را فرو می نشاند، جهت درد پشت و مثانه و امراض مقعد مفید است. آب برگ من با داروهای مسهل، به اخراج بلغم کمک می کند. جهت درد مفاصل و نقرس سودمند است. اگر بیخ مرا با عسل ممزوج کرده و در بینی بکشید فضولات را پاک می کند. خوردن آب برگ من جهت سردرد و دندان درد مفید است. کمپرس با آب برگ من قرمزی چشم را از بین می برد. مخصوصاً اگر با روغن بادام یا عسل مخلوط کرده باشید. شستشو با جوشانده برگ من، شوره و چربی سر را از بین میبرد. مخصوصاً اگر آن را گرم کنید و با پنبه یا باند روی پلک چشم کمپرس کنید. اگر چند قطره آب نیم گرم برگ مرا در گوش بچکاند، درد آن را ساکت می کند. مخصوصاً اگر با روغن بادام یا عسل مخلوط کرده باشید. شستشو با جوشانده برگ من، شوره و چربی سر را از بین می برد و شپش را نابود می کند. ضماد برگ من با بوره (اسید بوریک) جهت کک مک و طاسی به کار می رود، و همچنین برای ورم پشت پا و استسقاء و سایر اورام مفید است، تنقیه با آب نیم گرم من جهت ورم روده و گرفتگی آن نافع است. اگر دست و پای شما و کودکان شما در اثر سرمازدگی ترکی پیدا کرده است، نگران نباشید آن را مدتی در آب گرم من بگذارید برطرف خواهد شد. مالیدن برگ پخته من پس از سرد شدن، درمان سوختگی آتش و آب جوش است و آفتاب زدگی را معالجه می کند. ضماد برگ کوبیده من جهت تسکین درد و پاک کردن کک مک و معالجه طاسی و با عسل جهت دمل و جوشهای جلدی و با حنا جهت رویاندن مو و رشد آن و با روغن بادام جهت فروکش کردن اورام و خوردن آن با خردل مسکن شکم درد بوده، و بادشکن می باشد.
    من به علت داشتن ارسنیک و گوهر شب چراغ و روبیدیم از بیماری جذام جلوگیری می کنم و به علت داشتن فسفر غذای مغز بوده، و نیروی حافظه را زیاد می کنم. اعصاب را محکم می نمایم و حرارت خون را می نشانم و استخوان بندی را تقویت می کنم. من برای درد کلیه مفید می باشم، من دارای مواد ازته، مواد قندی، املاح معدنی مثل کلسیم و آهن نیز می باشم و این خاصیت در برگ من زیادتر است. آب لبو برای بهبود التهاب مثانه، رفع یبوست و بیماریهای پوست مصرف می شود. بو داده پوست بیخ مرا می توان مانند قهوه دم کرده و نوشید. من دارای ویتامین آ به صورت جوهر زردک، و انواع ویتامین های ب و ث بوده اشتهاآور هستم، برگ قرمز من به علت داشتن ویتامین های زیاد و کمی آرسنیک و روبیدیم تا بخواهید مفید است.
    حال که خواص لبو را دانستید و توجه فرمودید که بیخ من تمام مواد لازم را از نظر ویتامین و آنزیم جهت هضم و جذب قند دارد، بد نیست بدانید که قندی که با کمک داروهای شیمیایی از بیخ من گرفته می شود، فاقد این عوامل مفید بوده و برای اینکه در بدن شما سوخته و نیروی لازم را تحویل دهد، ناچار است که این عوامل را از غذاهای دیگر و ذخایر بدن گرفته، انسان را دچار کمبود آنها ساخته و موجب گرسنگی نامرئی گردد و سرانجام صدها مرض ایجاد نماید، قند سفید یک غذای محرک و بیماری زاست و در زندگی نیم مصنوعی شما از غذاهای کشنده محسوب می شود. مرگ تدریجی که از خوردن قند سفید به انسان دست می دهد، عامل بسیاری از ناخوشی ها و ناراحتی های جسمی و روحی است. دندان را خراب می کند خون را کثیف می نماید. کبد را که سکان کشتی بدن است خراب می نماید و سلسله اعصاب را ضعیف می سازد. به این جهت من به شما توصیه می کنم که برای شیرین کردن کام خود، حتی المقدور شیرینی های طبیعی مثل عسل، مویز، شیره خرما و از بیخ پخته من (لبو) استفاده نمایید و اگر خواستید قند سفید بخورید از قند نیشکر بهره مند شوید.

امضاء

9. Top | #48

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

من شاهتره هستم!

زادگاه من ایران است و یک نوع دیگرم در اروپا می روید و کم و بیش به من شباهت دارد و به زبان فرنگی به آن فومتر می گویند و در ایران دیده نشده است، جوهر آن با جوهر گوگرد تولید رنگ بنفش می کند بنابراین آنچه را در اینجا می گویم مربوط به خودم بوده، و ممکن است در نوع خارجی من نباشد.
    اعراب نام مرا معرب کرده شاهترج گویند و القابی نظیر بقلةالملک و سلطان البقول و شجره الدم به من داده اند. و این لقب با اینکه درخت نیستم به علت آن است که خون را تصفیه و پاک می نمایم. من سبزه ای به غایت سبز و خرم بوده، کمی تلخ می باشم، بازکننده گرفتگی کبد و اسپرز هستم، مقوی معده و کبد بوده، آنها را دباغی می کنم. سودا را از بین می برم. صفرا کم می کنم. پیشاب آور هستم. خشک من در تقویت معده بهتر از تازه من است. درمان تب های سودایی و بلغم می باشم. به علت داشتن ویتامین ث مقوی لثه بوده، از خونریزی آن جلوگیری می کنم. با سرکه جلوگیر از قی صفراوی و قی بلغمی و پاک کننده روده ها از فضولات آنها هستم، آب برگ من با عسل و تمر هندی جهت پاک کردن معده و روده ها و گرفتگی کبد و طحال و رفع یرقان و درمان جرب و خارش تجویز شده است.
    آب مقطر من ضد عفونی کننده بوده، و مانع اسهال است. سرمه عصاره برگ من به چشم جهت تقویت قوه بینایی توصیه شده است، و آب ریزش چشم را کم می کنند. عصاره برگ من مخلوط با عسل جهت منع روییدن مژه های برگشته که کنده باشند به کار می رود. مضمضه جوشانده من بهترین وسیله برای برطرف کردن جوشهای دان و زخم های آن است، ضماد خشک من مخلوط با حنا مفید است. یکی از پزشکان قدیم ایران، به نام ابن ماسویه مرا جهت معالجه گزیدن زنبور نافع دانسته است و صاحب کتاب شفاءالامقام نوشته است، برای گزش زنبور برگ تازه من بهتر از خشک است. بذر من در تمام احوال قوی تر از سایر اعضای من می باشد. ریشه نوع اروپائی مرا آمریکایی ها برای درمان سیلفیس و امراض پوستی بکار می برند.
    وجه مشترک من و نوع فرنگی در تقویت معده - تحریک اشتها و درمان امراض جلدی است. برای تصفیه خون نیز هر دو نوع ما به کار می رود و معمولاً از دم کرده شاخه های گلدار ما که 20 در هزار تهیه می شود، استفاده می کنند.

امضاء

10. Top | #49

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

اسم من انگور است!

اسم من انگور است، و اعراب مرا عنب می نامند - خشک کرده من مویز و کشمش خوانده می شود. به درخت من، مو - تاک - رز - رزان - رزگون - رزجون - تنگ و کرمة البیضا می گویند - زادگاه اولیه من ایران است، ولی امروز در اکثر نقاط دنیا کاشته شده و به انواع و اقسام گوناگون در آمده ام - نوع پیشرس من، یاقوتی است که در دنیا کمتر نظیر دارد و برای خوردن آن بایستی قبلاً آنرا دانه دانه کنید و پس از شستن میل نمایید - قسمت مورد استفاده من میوه - برگ و شیرگیاهی من است - پروردگار توانا در قرآن مجید و سایر کتب آسمانی از من تعریف کرده است و ارامنه ایران جشنی بنام من بر پا می نمایند. سابقه ی این جشن در ایران هفتصد سال قبل از ظهور حضرت مسیح است. من بقدری انواع و اقسام دارم که تاکنون هیچ آمارگری نتوانسته است رقم قطعی آنرا پیدا کند - من به رنگهای سفید - سبز - صورتی - سیاه و بنفش ظاهر می شوم، و دانه های من ریز - درشت - متوسط - گرد - بیضی - دراز با هسته و بی هسته می باشد - یک نوع من معطر بوده، انگور گلاب خوانده می شود، و در الجزایر زیاد است، و در بازار اروپا به قیمت گزاف خریدار دارد. در ایران یک نوع مرا شکر شیراز نامیده اند، و با این که در اطراف تهران، خصوصاً شهریار زیاد کاشته شده است، معذلک هنوز پای آن به میدان های تهران نرسیده است.
    من دارای مقدار زیادی پتاس و فلزات دیگری مثل آهک - منیزی - آهن - منگنز - کلر - ید - اسرنیک - فسفر - سیلیس می باشم. دارای مقدار زیادی قند تانن - اسید تارتاریک و عوامل زنده ای، مانند دیاستازها و فرمانها هستم. اگر به این ترکیبات مفید ویتامین های آ - و انواع ب و ث و د و مواد رادیوآکتیو را اضافه کنید، و عوامل مؤثر و مفیدی که در برگ و شیره و دانه و ساقه ی من است در نظر بگیرید، تصدیق خواهید فرمود که من تنها میوه ی مقوی و مفید نیستم بلکه مجموعه ای از عناصر و عوامل سودمند و ترکیبات بهی بخش می باشم.
    بیش از سایر میوه ها ویتامین دارم و بیش از همه ی، خوراکیها دارای ارزش غذایی هستم. قند من بطور مستقیم و آسان وارد خون شده، و در عضلات و کبد ذخیره می گردد. در حالی که سایر قندها اول باید به قند من تبدیل شوند و بعد وارد خون گردند، به این ترتیب اجازه ورود به یاخته های بدن به آنها داده می شود. من ترشی خون و مایعات بدن را کم می کنم و از ابتلا به امراض گوناگون، حتی وحشتناکترین آنها که سرطان می باشد جلوگیری می نمایم، میوه من هنگامی که خشک می شود هیچ یک از خواص خود را از دست نمی دهد، بلکه ارزش غذایی آن بالا میرود، بطوریکه یک دانه کشمش خیلی بیشتر از یک حبه انگور قوت دارد و این به علت آن است که دیاستازهای موجود در روی پوست من، به تدریج سلولز پوست را تبدیل به قند می نمایند و نیز به همین علت است که هیچ معده ای از خوردن مویز ناراحت نمی گردد. آب میوه تازه من، چنانکه از دانه های سالم و تخمیر نشده گرفته شود، از نظر ترکیبات غذایی شباهت زیادی به شیر مادر دارد و می توان آنرا غذای کودکان شیرخوار نمود و اشخاص بزرگ هم می توانند آنرا به جای شیر، بدون احساس ناراحتی نوش جان نمایند و به کمک آن سموم بدن را خارج کنند این آب دارای مقداری قند - تانن - تارتارات دو پتاس - فسفات دو پتاس - مالات دو پتاس - مواد صمغی - مواد سفیده ای - کلسیم - منیزیم و عناصر و عوامل دیگر دارد. برای کم خونی - زیادی اوره - زیادی چربی خون - امراض قلبی سودمند است و بادشکن نیز می باشد - به بیمارانی که قادر به خوردن غذا نیستند، معمولاً سرمی تزریق می کنند که مقداری از قند من در آن محلول شده است. در اثر خوردن من معده کاملاً تخلیه می شود. ادرار زیاد می گردد و ترشحات صفرا به حالت اعتدال در می آید. در اثر سوزوسازی که از مشخصات من است، فضولات معده از بین میرود. من از امراض زیر جلوگیری می نمایم؛ ترش کردن و تخامه نمودن غذا - سوءهاضمه - خونریزی معدی - پیدا شدن سنگ در کلیه و مثانه - مسمومیت جیوه و سرب - بعضی از امراض جلدی - امراض شریانی و وریدی - نقرس - فشار خون - زیاد شدن اوره در خون. من محرک اعمال کبدی هستم و چنانچه آب مرا همراه با شیر خشک به اطفال شیرخوار بدهید، از عوارض شیرخشک روی کبد آنها جلوگیری می نمایم. من هم چاق می کنم و هم لاغر. اشخاصی که احتیاج به لاغر شدن دارند باید صبحانه خود را به من اختصاص دهند و تا ظهر جز من غذای دیگری نخورند و برای چاق شدن، اشخاص ضعیف البته بایستی میوه ی مرا همراه با نان و غذاهای دیگر میل نمایند. به زنان آبستن بگویید برای سلامتی فرزند آینده ی خود، تا می توانید از میوه من بهره مند شوند. مالیدن من به صورت و پوست، رنگ آن را روشن می کند و به لطافت و نرمی آن می افزاید. مالیدن تفاله ی من در حمام به بدن، فواید زیاد دارد و باعث تسکین درد رماتیسم و سیاتیک و نقرس می شود و کرمی که با آب من درست شود، بیش از کرم های دیگر پوست صورت را نرم و لطیف می سازد. برگ درخت من دارای تانن - بی تارتارات دو پتاس - نشاسته - اسید مالیک - یک نوع صمغ - قند - اکزالات دو پتاس - گچ و چند ترکیب شیمیایی مخصوص به خود دارد. این ترکیبات اختصاصی، در برگهایی که پاییز چیده شوند، زیادتر است. با برگ من دلمه و خیار شور درست می کنند. طعم برگ من کمی گس و ترش است. در طب به عنوان مقوی معده - درمان اسهال مزمن و خون دماغ مصرف می شود. دم کرده بیست و پنج گرم برگ من در یک لیتر آب، در امراض اسهال - حبس البول و یرقان توصیه شده است و چنانچه با آب دم کرده برگ من چشم را به شویید، آن را ضد عفونی کرده و ورم پلک را فرو می نشاند. در موقعی که درخت مرا هرس می کنند، آبی از سر شاخه های آن بیرون میآید که به اشک معروف است. مایعی است بی رنگ و زلال. این اشک سابقاً در امراض جلدی زیاد مصرف داشت، ولی در طب امروز فقط برای معالجه چشم درد و به صورت کمپرس برای التیام تمام زخم ها به کار می رود.
    اگر مبتلا به سنگ کلیه و مثانه هستید، هر روز صبح ناشتا یک قاشق از این اشک را بنوشید. شیره ی جوانه های تازه درخت مرا، با کمک الکل گرفته، به صورت عصاره در آورید و مجدداً تقطیر کنید تا سفت شود. این ماده مدر و ضد تشنج است. هسته ی دانه های من دارای تانن بوده، و قابض است. تولید باد می کند و ادرار را کم می نماید. مخصوصاً دانه هایی که از تفاله ی سرکه بدست آید و چنانچه آن را بو بدهند، خاصیت قبض کردن آن زیادتر می شود. پوست میوه ی من کمی دیر هضم و مولد باد است. مالیدن سوزانده ی آن جهت نرمی پوست و کم کردن رطوبت چشم و بیشتر زخم ها مفید است. روغن دانه های من که بوسیله یک حلال گرفته می شود، بهترین روغن جلا بوده، زود خشک می شود و در نقاشی مصرف دارد. سر شاخه های من و تفاله های سرکه را اگر بسوزانید، زغالی بدست می آید که فوق العاده سیاه بوده و برای نقاشی و آبرنگ های بسیار عالی است.
    میوه نارس من که غوره نامیده می شود، و شعرا به آن حصرم می گویند دارای طعمی ترش بوده، و قابض است و آب آن که آب غوره نام دارد، یکی از چاشنی های مفیدی است که در رژیم لاغری مؤثر می باشد - خاکستر شاخه های من اگر به صورت پماد مالیده شود ورم بیضه را فرو می برد، و بواسیر را درمان می کند و اگر خورده شود، سنگ ها را می ریزاند اگر خاکستر چوب درخت مرا حل کرده و پس از صاف کردن غلیظ نمایید، و آن را گرم گرم کمپرس کنید، انواع دمل و کورک را باز کرده، و معالجه می کند. اگر می خواهید پوست بدنتان نرم و شاداب شود، انگور را له کرده به آن بمالید و پس از خشک شدن، با آب نیم گرم بشویید.
    حال که به فواید من پی بردید، و دانستید که من یک غذای کامل همراه با یک انبار دارو بوده، و آنچه بدن شما لازم دارد در وجود من جمع است، از شما یک سؤال دارم: آیا انصاف است که میوه ی مرا گندانده و به صورت دشمن سلامتی انسان در آورده و یاختهای بدن خود را با آن مسموم و کبد خود را خراب نمایید؟! من خلاصه ای از تشعشعات خورشیدم. ارزش مرا بدانید و مرا به صورت زهر در نیاورید. من دو برابر گوشت به بدن شما حرارت می دهم. من یکی از بهترین غذاهای مقوی بوده، مزاج را معتدل می نمایم. خون را صاف می کنم و خون صالح می سازم. جهت تقویت کلیه و از بین بردن سوخته ی اخلاط مفید می باشم سینه و ریه را اصلاح می کنم، برای معده های مرطوب و خونی ضرر دارم، مگر آن که مرا با زیره میل نمایید. سوخته ی دانه های من برای جراحات و جلای بینایی و آبریزش چشم مفید است. پوست میوه من در معده های ضعیف دیر هضم است. اگر معده ای ضعیف دارید، از آب من یا کشمش استفاده کنید - اگر مقداری از میوه ی مرا در روغن زیتون جوشانده، و صاف کنید و بر روی پوست صورت و بدن بمالید، معنی نرمی و لطافت را خواهید دانست. به کسانی که با خوردن آب گندیده من خود را از نعمت سلامتی محروم کرده اند، به بانوانی که با خوردن قرص های ضد بارداری کلیه و کبد خود را تباه ساخته اند، بگویید انگور بهترین دوست شماست. تا می توانید از این میوه بهشتی تناول کنید و با این اکسیر بهی بخش پلیدی ها را از خود دور نمایید - خوشبختانه زبان خوراکی ها مخالف تنظیم خانواده نیست و چنانچه دیدید، کوشیده است در چهارچوب سلامت، شما را با خوراکی های مفیدی که دارای هورمون های گیاهی و بی ضرر هستند آشنا ساخته و خواهد ساخت به کسانی که منکر تأثیر خوراکی ها در جنسیت نطفه هستند و نمی داند ساختمان هر شیئی و موجودی با مصالح اولیه آن مربوط است بگویید که خوردن من خون و ترشحات رحم را قلیایی کرده و کوروموزمهای ماده را از بین می برد. شرح مفصل این موضوع را جای دیگر از زبان خوراکی ها خواهید شنید و بر شما ثابت خواهد شد که زبان خوراکی ها چشمه ی بی زوالی است که با اقیانوسی از تجربیات هزاران ساله ی دانشمندان ایرانی مربوط بوده، و با استفاده از کشفیات و تحقیقات جدید علمی به شما عرضه می شود.
    آب غوره ضد نقرس ضد رماتیسم و قاعدگی آور است.

امضاء

11. Top | #50

عنوان کاربر
    مدیر بخش علوم پزشکی
    شماره عضویت
    4618
    نوشته
    17,567
    صلوات
    114
    دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7,882 در 2,472
    دریافت
    0
    آپلود
    0

اسم من کلم است!

اسم من کلم است. ایرانیان قدیم به ما کرم می گفتند و اعراب آن را معرب کرده، ما را کرنب صدا کردند، و بالاخره به نام کلم معروف شدیم. ما بیش از سی نوع هستیم. در بعضی از انواع ما گل، بعضی برگ و در برخی ساقه زیرزمینی قابل استفاده و خوراکی است و همه اینها موقعی قابل مصرف است که از تابش آفتاب و شبنم محفوظ مانده باشد، به انواع و اقسام ما کلم قمری - قنبیط - کلم گل پیچ - کلم سنگ - کلم برگ - کلم غنچه ای - کلم بروکسل - کلم شلغمی - کلم گل سرخی - کلم فندقی - کلم قرمز - شلغم بیابان - قمریت - لهنه - قرنیا - قرنیو - کرانبی - کرانیا - لخته - لاخته - اعاریسا - لهینه - لهانه - و اسامی دیگر هم به ما داده اند.
    برگ و گل ما موقعی نرم و لطیف بوده، و برای خوراک انسان مناسب است که با وسایل گوناگون از نور و حرارت آفتاب محفوظ مانده، رنگ آنها سفید باشد، و چنانچه سبز و سفت شود، برای تهیه علوفه مناسب تر خواهد بود. برگهای بعضی از انواع ما به رنگهای قرمز و بنفش هم در می آیند و این برگها، علاوه بر مصرف خوراکی در صنعت داروسازی و شیمیایی بکار میروند.
    از نظر مواد چربی فقیر هستیم و به همین جهت در آشپزی همیشه ما را با گوشت های فربه و چرب می پزند - روس ها هم ما را به مغز قلم گاو که چربی زیاد دارد طبخ می نمایند، و چنانچه می دانید به این سوپ برش می گویند. ما سرشار از ویتامین های آ - ب - ث - و پ پ هستیم و همچنین دارای املاح گوگرد - کلسیم - پتاسیم - منیزیم بوده و کمی هم ارسنیک داریم، و به همین علت است که به رشد عمومی کمک می کنیم، و برای مسلولین و اشخاص ضعیف البنیه مفید می باشیم. به علت داشتن کلسیم و گوگرد، برای مو و ناخن ها سود فراوان داریم. سنگهای کلیه و مثانه را از بین می بریم، برگهای ما به علت داشتن ویتامین پ پ از بیماری پلاگر جلوگیری می کند. به علت داشتن کمی ارسنیک مقوی اعصاب بوده و رعشه را از بین می بریم و از ابتلا به مرض جذام پیشگیری می نمائیم. ما مقوی قوه بینائی و کمی خواب آور هستیم. صدا را باز می نمائیم، برگهای ما چنانچه خام خورده شود ورم طحال را معالجه می کند. در کلم سنگ آنزیمی وجود دارد که برای ورم روده مفید است. این آنزیم در تمام هویج ها یعنی ساقه های زیرزمینی خوراکی مثل زردک - سیب زمینی - شلغم هم وجود دارد. ولی مقدار آن در سیب زمینی اسلامبولی و کلم سنگ زیادتر است، آب این ساقه های زیرزمینی را بگیرید و بنوشید و از منافع سرشار آنها استفاده کنید. شربت کلم قرمز برای سینه و ضماد آن ضد نقرس و روماتیسم است. تنتور کلم قرمز در آزمایشگاه معرف ترشی و قلیائی است. اخیراً در بازار ایران چند نوع ما که به صورت کاهو در آمده است، مثل یخنی قنبیط که از غذاهای مخصوص اهالی شهر قم است، و برش که تازه در ایران معمول شده است کمی ملین بوده، پیشاب را زیاد می کند. زیاده روی در خوردن ما باعث دیدن خواب های پریشان و تولید نفخ در پهلو و بالاخره غلیظ شدن خون و بالا رفتن فشار آن است. هیچگاه به خوراکی هایی که با ما می پزید، و سالادی که درست می کنید، ادویه نزنید. اشخاص سیاه چهره و لاغر اندام که مزاجی سودائی دارند، نباید در خوردن ما افراط نمایند. کسانی که سابقه مالیخولیا - سرطان - داءالفیل - واریس و بواسیر دارند. باید از ما خانواده پرهیز نمایند. بطور کلی ما برای کسانی که مزاجی گرم دارند، خوب نیستیم، و برعکس صاحبان مزاج سرد و پیران سالخورده که احتیاج به گرم کردن بدن دارند از خوردن ما سود بسیار خواهند برد، و این دسته می توانند خردل و سیر هم به ما بزنند - ما به بدن های ضعیف نیرو می دهیم، و رشد اطفال را زیاد می کنیم، و از ابتلا به اگزما جلوگیری می نماییم. محصول تابستانی ما دیر هضم است، آب برگها و ساقه و تخم ما کرم کش است. اگر بچه های شما مبتلا به کرم معده هستند، بیست تا سی گرم برگ ما را آب گرفته و به آن ها بخورانید. برای اینکه با چاقی مبارزه کنید، آب نوع قرمز یا بنفش ما را گرفته با کمی شکر مخلوط کرده به قوام آورید و بعد با دو برابر آن آب پرتقال یا نارنج مخلوط کرده، نوش جان نمائید. برگهای قرمز و بنفش خانواده ما ضد چاقی هستند، برای گرفتگی صدا و رفع اختلالات ریوی، پنج تا شش گرم برگ قرمز ما را کوفته در نیم لیتر آب جوشانده میل نمائید.
    ضماد برگهای سفت ما مسکن صداع - سردرد و دردهای رماتیسمی نقرس و سیاتیک است. برگهای ما را کمی له کنید و کمی روی آتش بپزید. بعد آنها را گرم گرم روی پارچه پشمی انداخته، در روی موضع درد بیندازید. این مرهم برای اعضای در رفته و رگ به رگ شده نیز مفید است، و اگر آنرا پس از جا انداختن به موضع بیندازید. درد آن را تسکین داده، به ترمیم و نوسازی یاخته ها کمک می کند. ضماد برگ ما در موارد مننژیت و سینه پهلو هم توصیه شده است و برای این منظور، قبل از رسیدن پزشک می توان برگهای ما را که با آتش کمی پخته اید، قبل از رسیدن پزشک می توان برگهای ما را که با آتش کمی پخته اید، گرم در روی صورت و سینه و شکم بیندازید تا سبب تسکین آلام آنها شود.
    ضماد برگهای ما با آرد جو برای از بین بردن اورام سرد و گرم و باد سرخ و سرطان و با سرکه جهت برص و اگزما با سفیده تخم مرغ جهت سوختگی مجرب است. سوخته برگهای ما برای منع روئیدن مو توصیه شده است و با پیه خوک، جهت خنازیر و جراحات سخت، و با سفیده تخم مرغ جهت رفع سوختگی نافع است.
    میوه ما که همان بذر ما می باشند کشنده کرم معده و مالیدن آن، برطرف کننده کک مک بوده، و مقدار خوراک آن تا ده گرم است.
    اگر مبتلا به نفخ معده هستید، و داروها و غذاهای دیگر آن را برطرف نکرده اند به سراغ ما بیایید و از آب پخته ما استفاده کنید.

امضاء

صفحه 5 از 30 نخستنخست 12345678915 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع