صفحه 6 از 9 نخستنخست ... 23456789 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 51 تا 60 , از مجموع 83

موضوع: طعم خوب بندگی «نکته هایی از بزرگان علم و دین »

1. Top | #51

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    اللهم صل علی محمد و آل محمد
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

سید محمد کاظم یزدی (وفات 1337 ق)

نقل شده است که یکی از بزرگان حوزه قم روزی به اطاق خصوصی سید رفته و گوشه اطاق یک دیزی یعنی دیگ کوچک می بیند از ایشان سؤال می کند این چیست؟
    سید جواب می دهند:
    دیگ زمانی طلبگی من هست گذاشته ام این بالا، جلوی چشمم که خود را فراموش نکنم.
    در آخرهای عمر خویش چهار نفر از علمای بزرگ را وصی خود قرار می دهد. تا موظف باشند که تمامی موجودی وجوهات شرعیه سهم امام علیه السلام سهم سادات و کفارات و مظالم را که هر کدام جداگانه در دفتری ضبط شده بود به مرجع تقلید بعدی تحویل دهند.
    در همین جلسه یکی از نوادگانش عرض می کند! شما نواده های یتیم دارید که تحت سرپرستی شما هستند، خوب است چیزی برای آنها تعیین کنید، مرحوم سید با ضعف شدید فرمود:
    احفاد من اگر متدین هستند خدا روزی آنها را می رساند و اگر نه چگونه مالی که از آن من نیست به آنان کمک کنم؟
    مجاهد بیدار
    زمانی که ایتالیا نیروهایش را برای اشغال کشور لیبی به حرکت در آورد و می رفت تا بخش عظیمی از ممالک اسلامی به اشغال بیگانگان در آید این مرجع عالی مقام، فتوای تاریخی و سرنوشت ساز خود را درباره وضعیت مسلمانان جهان صادر کرد، فتوای جهاد ایشان چنین بود:
    بسم الله الرحمن الرحیم
    در این ایام که دول اروپایی مانند ایتالیا به طرابلس غرب (لیبی) حمله نموده و از طرفی روسها شمال ایران را با قوای خود اشغال کرده اند و انگلیسیها نیز نیروهای خود را در جنوب ایران پیاده کرده اند و اسلام را در معرض خطر نابودی قرار داده اند، بر عموم مسلمین از عرب و ایرانی، واجب است که خود را برای عقب راندن کفار از ممالک اسلامی مهیا سازند و از بذل جان و مال در راه بیرون راندن نیروهای ایتالیایی از طرابلس غرب و اخراج قوای روسی و انگلیسی از ایران، هیچ فرو گذار نکنند، زیرا این عمل از مهمترین فرایض اسلامی است، تا به یاری خداوند دو مملکت اسلامی از تهاجم صلیبی ها محفوظ بماند.(81)
    وقتی که ارتش انگلستان وارد عراق شد و با مقاومت مردم مسلمان عراق مواجه شدند، اهل نجف مقابله سختی می کردند. و زمانی که انگلیس بر عراق تسلط کامل یافت. در مقام انتقامجوئی از اهالی نجف اشرف برآمد،
    در این رابطه حاکم انگلیس خدمت آیت اله سید محمد کاظم یزدی می رسد و عرض می کند: دولت از شما خواهش می کند که نجف را ترک گوئید و به کوفه بروید زیرا دولت می خواهد اهالی نجف را تأدیب نماید.
    سید فرمودند: من به تنهائی خارج شوم یا با اهل بیتم؟
    حاکم گفت: شما و اهل بیتتان آن مرحوم فرمود: اهل نجف بیتم هستند پس من خارج نمی شوم، بگذار آنچه به اهل بیت من می رسد به من هم برسد و به برکت این استقامت اهل نجف از شر انگلیس در امان ماندند. (82)
    سران انگلیس او را با پول می آزمایند!
    سید: با کمال وقار پول آن انگلیسی را پس زده و با عزمی راسخ گفت که هنوز موقع آن نرسیده است، تا آن جا که انگلیسی می گوید:
    من اطمینان حاصل کردم که با او نمی توان صحبت پول کرد و مقام عالی او قابل خرید و فروش نیست و بسیار خوشوقت است که در این باب با او صحبت نکنیم.

امضاء
    سمن بویان غبار غم چو بنشینند بنشانند
    پری رویان قرار از دل چو بستیزند بستانند
    در این حضرت چو مشتاقان نیاز آرند ناز آرند
    که با این درد اگر دربند درمانند درمانند

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #52

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

شیخ عباس قمی (وفات 1319 ش)

او صاحب 62 کتاب است، که معروف آنها مفاتیح الجنان و منتهی الآمال و سفینة البحار است.
    روزی دو بانوی محترم که ساکن بمبئی بودند حضور آن مرحوم می رسند و اظهار تمایل می کنند که هر ماه مبلغ 75 روپیه به ایشان تقدیم نمایند و ایشان از پذیرفتن آن خودداری کرده و در مقابل اعتراض یکی از فرزندان خود می گوید:
    ساکت باش من همین مقداری را هم که الان خرج می کنم، نمی دانم فردای قیامت چگونه جواب خدا و امام زمان (عج) را بدهم در جواب این مقدار هم معطل هستم، چگونه بارم را سنگین تر کنم.(83)

امضاء

4. Top | #53

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

آخوند ملا حبیب الله کاشانی (وفات 1340 ق)

در نصیحت نامه اش آمده است:
    ای عزیز من هر چیز را میزانی در خور خودش مقرر است، که حقیقت آن به او سنجیده می شود و میزان تدین متدین مساوات است به این معنی که بندگان خدا را بدون فضیلت شرعیه بر یکدیگر ترجیح ندهد، و فضیلت شرعیه همان تقوی و ورع و گسستگی از دنیا و علم صفاوت و نقاوت است نه دولت و عزت و منصب، همانا این گونه مناصب در محل فنا و زوال است و منصب خدایی را انجام بقا و سعادت است.
    پس ای عزیز اعتماد مکن به آن کس که دعوی دین کند و قلبش به اهل دنیا و منصب مایل باشد.
    در پاسخ دوستی که پرسیده بود موجب آسودگی دنیا چیست؟ می نویسد: بدانکه آسودگی در دنیا بجز با ترک علایق دنیا ممکن نشود. نفس تعلق محنت است و شدت و مودت و سکراتش که شنیده ای لعل که کنایت از همین تعلقات باشد. پس اگر آسودگی خواهی قلب را به سلاسل و اغلال تعلقات اسیر مکن. مثل مرد دنیا که همیشگی از محنتش نالد، چون آن شخص است که خصیه خویش را محکم گرفته و فشار میداد و فریاد می کرد دیگریش گفت: دست بردار آسوده شوی. (84)
    نمونه ای اشعار ملا حبیب الله کاشانی:
    یک چند به شغل درس و تدریس - دست از همه کارها کشیدم
    در مدرسه قیل و قال کردم - در مسأ گفتم و شنیدم
    از گفتن درس و بحث طلاب - افسرده شدم، به جان رسیدم
    زین گفت و شنود و قیل و قالم - راهی به وصال حق ندیدم
    در جای دیگر گفت:
    سحرگاهی به توفیق الهی - شنیدم ذکر هو از مرغ و ماهی
    بگوشم شد ندا از عالم غیب - که ای سالک زمن خواه آنچه خواهی

امضاء

5. Top | #54

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

میرزا کوچک خان جنگلی (شهادت 1300 ش)

میرزا کوچک خان در جواب نامه فرمانده قزاقخانه پاسخ می دهد.
    وجدانم به من امر می کند در استخلاص مولد و موطنم که در کف قهاریت اجنبی است، کوشش کنم. شما می فرمایید نظام نظر به حق و باطل ندارد و مدعیان دولت را هر که و هر چه هست باید قلع و قمع نمود تا دارای منصب و مقام گردد بنده عرض می کنم. تاریخ عالم به ما اجازه می دهد هر دولتی که نتوانست مملکت را از سلطه اقتدار دشمنان خارجی نجات دهد، وظیفه امت است که برای خلاصی وطنش قیام کند اما کابینه حاضر می گوید: من بمحض استفاده شخصی باید مملکت را در بازار لندن به ثمن بخش بفروشم. در قانون اسلام مدون است که کفار وقتی به ممالک اسلامی مسلط شوند، مسلمین باید به مدافعه برخیزند، ولی دولت انگلیس فریاد می کشد که من اسلام نمی شناسم، باید دول ضعیف را کشته مقاصد مشؤوم خود سازم. (85)

امضاء

6. Top | #55

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

آیت الله سید حسن مدرس (شهادت 1316 ش)

می فرماید: ما خودمان صاحب خانه هستیم. ما را بگذارید که صلاح و فساد خودمان را می دانیم.
    سزاوار نیست که ما به امضاء خود آزادی و استقلال خویش را از دست داده و ترک کنیم، منشأ سیاست ما دیانت ماست، ما نسبت به دول دنیا دوست هستیم، چه همسایه چه غیر همسایه، چه جنوب، چه شمال، چه شرق، چه غرب، هر کس متعرض اختلاف من با رضا خان بر سر کلاه و عمامه نیست من با لباس این دستگاه مخالفم.(86)

امضاء

7. Top | #56

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

مرحوم آقا سید مهدی درچه ای (وفات 1364 ق)

در قحطی سال 1335 حدود بیست من آرد در منزل داشت بمحض اینکه آثار گرانی نمودار شد. همه آن آردها را فروخت. وقتی به او گفتند: لازم بود که شما احتیاط می کردید و حتی مقدار دیگری هم می خریدید. جواب داد: ترسیدم شبهه احتکار داشته باشد. خدا بزرگ است. (87)

امضاء

8. Top | #57

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

میرزا جواد آقا ملکی تبریزی (وفات 1304 ش)

حضرت آیت الله میرزا جواد آقا درباره دستورالعمل شیوه های تهذیب نفس و اصلاح اخلاق می فرماید:
    شناخت نفس راه مطلوب برای خودسازی است برای این امر مهم باید به عالم عقلی رسید. تا انسان پای به این عالم نگذارد و از دنیاهای دیگر بیرون نرود معرفت نفس حاصل نمی شود.
    از این رو در پی اتمام این معرفت، مرحوم مغفور (ملا حسینقلی همدانی) که خداوند بهترین جزای معلمان ما را به او بدهد می فرمود:
    باید انسان مقدار زیادی از خوراک و غذایش را کم کند و از استراحت و خواب خود بکاهد تا جنبه حیوانیت در او کاسته شده، ابعاد روحانی بیشتری به دست آورد. میزان آن را چنین فرمود: انسان روز و شب بیش از دو مرتبه غذا نخورده و از خوراکیها در بین دو وعده استفاده نکند. هر وقت غذا می خورد باید مثلاً یک ساعت بعد از گرسنگی بخورد و آنقدر بخورد که تماماً سیر نشود و باز هم میل به غذا داشته باشد.
    گوشت زیاد را ترک کند و در شب و روز هر دو وعده گوشت نخورد.
    اگر بتواند روزهای سه روز هر ماه را ترک نکند.
    شبانه روز شش ساعت بخوابد و البته در حفظ زبان و دوری از اهل غفلت کوشش بسیار کند. (88)

امضاء

9. Top | #58

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

آیت الله سید محمد تقی خوانساری (وفات 1331 ش)

مرحوم آیت الله خوانساری نقل می کند، زمانی که بدست اشغال گران انگلیس اسیر شده و همراه اسراء به جزیره سنگاپور فرستاده شد، اسراء در زندان صحرایی قرار داده شدند و به آنها شکنجه داده می شد.
    می فرماید: روزی همه به بیرون رفته بودند و من تنها بودم زندانبانان حیوانی وحشی را از آن دم بر درون زندان رها کردند. حیوان جستی زده و به سرعت به طرف من آمد. خیلی نزدیک شد اما کاری به من نداشت. به دم در رفت و دو مرتبه برگشت. چند دفعه این کار را انجام داد ولی کاری با من نکرد.(89)

امضاء

10. Top | #59

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

سید محسن امین (وفات 1331 ش)

دانشمند بزرگ جبل عامل خدمت به انسانهای دردمند را وظیفه خویش می دانست. بیماری وحشتناکی که هوای زرد نامیده می شد و در یک روز تنها در روستای شقرا دوازده قربانی برجای نهاد. مردم نگران از سرایت بیماری، مردگان را رها کرده، از شستن، حمل و تدفین آنها خودداری می کردند، آیت الله سید محسن امین همراه چند نفر این وظیفه بزرگ را به عهده گرفته و می فرماید:
    هنگامی که کسی می مرد، علی زین یا عمشا او را می شست. سپس من به خانه های مردم رفته، به آنان می گفتم: خارج شوید. آنها برون آمده، جنازه را حمل می کردند. من نیز پشت سر آنها می رفتم. بر جنازه نماز می گزاردیم و آن را به خاک سپرده راه آبادی پیش می گرفتیم؛ ولی هنوز به خانه نرسیده خبر جنازه دیگری می رسید، ما دیگر بار به نماز و تدفین می پرداختیم و بدین ترتیب همه روز ما در این کار می گذشت. روزی زنی تهیدست در گذشت هیچ کس حاضر نشد که زن در خانه اش شستشو داده شود. خرابه ای در آن نزدیکی بود گفتم او را در خرابه شستشو دهید، ولی همسایگان جلوگیری کردند سرانجام گفتم وی را درون ظرف بزرگی که شیره انگور می فشارند غسل دهند. اندکی بعد شستشو انجام یافت، ولی کسی نبود که جسد را به گورستان حمل کند در این لحظه چند مرد و زن دیدم و آنها را به برداشتن پیکر وا داشتم، سه سوی تابوت را به آنها سپردم و خود سمت چهارم را گرفتم. در راه به مردی بر خوردیم که به جای من زیر تابوت قرار گرفت. پس از اندکی تشیع حمل کنندگان جسد، از غفلت من سود جسته، تابوت را در گوشه ای بر زمین نهادند.

امضاء
    امضاء

11. Top | #60

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

شیخ محمد حسین کاشف الغطا (وفات 1333 ش)

می فرماید: نخستین فردی که بذر تشیع را در سرزمین اسلام کاشت بنیانگذار اسلام، حضرت محمد صلی الله علیه و آله بود. دهها حدیث در کتابهای اهل سنت آمده است که در آن ها پیامبر صلی الله علیه و آله، علی علیه السلام و شیعیان او را رستگاران جهان آخرت یاد کرده است... اندیشه سعی از زمان پیامبر آغاز شد... شیعه در لغت به معنای پیرو است و به پیروان حضرت علی علیه السلام در زمان پیامبر صلی الله علیه و آله، شیعیان علی علیه السلام می گفتند.
    چکیده ای از پاسخ کاشف الغطا به کنگره: پیش از هر چیز بدانید که زبان عمل از زبان حرف برنده تر است هزاران کنگره از طرف آنان که پای بند به ارزشهای معنوی نیستند، بی اثر است. ای دولت، ایالات متحده و ای دولت انگلیس! آیا شما دارای چنین صفتهایی هستید؟ آیا شما برای معنویتها ارزشی قائلید؟ آیا جنایتهایی که شما در فلسطین کردید، شما را رو سیاه نکرد؟ مگر به آنها پول و اسلحه نمی دهید؟
    شما و نهصد هزار عرب (فلسطینی 1945 میلادی) را بی خانمان، آواره بیابانها، زمین را بستر و آسمان را لحاف آنها نکردید؟ آنها در وطن خود عزیز بودند و شما کاری کردید که دل سنگ به حال آنها می سوزد.
    آیا نرون (امپراتور روم و جنایتکار بزرگ تاریخ) به اندازه شما جنایت کرد؟ شگفتا که شما از مسلمانان و اعراب انتظار همکاری دارید و از آنها می خواهید که با شما همفکری و همکاری کنند. شما عرب را لگد مال می کنید.
    اکنون شما از در دیگری وارد شده اید. امروز از ما می خواهید که با شما در کنگره ها بر سر یک میز بنشینیم و درباره ارزشهای معنوی به مذاکره بپردازیم شما بمب اتمی را برای چه ساخته اید؟ آیا تلاش در راه استثمار ملتها و به بند کشیدن آنها به خاطر دنیا پرستی و پول پرستی شما نیست؟ تمام برنامه های حتی شما آنهایی که به نام دین انجام می دهید به خاطر دنیا پرستی است...
    اما فلسطین را ذبح کردید، اما با دست دولتهای عربی بلکه، بدست دولتهای اسلامی تا ذبح شرعی باشد به دست مسلمانان و رو به قبله تا برای شما و صهیونیستها خوردن آن حلال باشد چرا که اهل دین (؟) و در پی ارزشهای معنوی هستید! جز غذای پاک و حلال نمی خورید.
    سوگند به همه مقدسات که اگر دولتهای عربی با هم متحد شوند، بر آمریکا، انگلیس و اسرائیل پیروز می شوند. شما شیطانها بهتر است دست از جنایتهای خود بردارید و فلسطین را به صاحبان اصلیش بسپارید.(90)

امضاء

صفحه 6 از 9 نخستنخست ... 23456789 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)