صفحه 7 از 9 نخستنخست ... 3456789 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 61 تا 70 , از مجموع 83

موضوع: طعم خوب بندگی «نکته هایی از بزرگان علم و دین »

1. Top | #61

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    اللهم صل علی محمد و آل محمد
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

مرحوم آیت الله میرزا محمد علی شاه آبادی (وفات 1328 ش)

فرمود: خدایا تو شاهد باش که من به علمای اعلام در نجف اشرف و قم و مشهد و اصفهان و سایر بلاد نوشتم و بر آنان، حجت را تمام کردم، و در این ده شبانه روز هم اگر این مرتبه را بگویم، جمعاً سی مرتبه گفته ام، و برای اقشار مختلفه نیز اتمام حجت کردم که این (خطاب به رضا خان) چار وادار با من دشمنی و عناد ندارد، این با قرآن و اسلام مخالف است و چون من و امثال من را حامی و حافظ اسلام و قرآن می داند مخالفت می کند. اگر به او مهلت داده شود اسلام و قرآن را در این مملکت از ریشه خشک خواهد کرد.(91)
    شیخ عارف آیت الله شاه آبادی به قول امام خمینی رحمه الله فرمودند:
    شهادت به ولایت ولی الله تضمین در شهادت به رسالت می باشد. زیرا که ولایت، باطن رسالت است.(92)
    هر وقت شاه گبر شد...!
    نقل می کند در زمان رضا خان، زمانی قصد تعطیلی نماز جماعت مساجد را کردند. در مسجد جامع که ائمه جماعت متعددی داشت، هر یک از آن ها به دلیلی نیامدند.
    یکی به مسافرت رفت، دیگری به اصطلاح مریض شد اما آیت الله شاه آبادی برای نماز عازم مسجد شدند. در راه مسجد، یکی از مریدهای آقا به ایشان می گوید: در مسجد قزاق ها ریخته اند. آقا می فرمایند: خب، قزاق ریخته باشند! وارد مسجد می شوند یکی از مأمورین دولت با لباس شخصی جلو می آید و به آقا می گوید: آقا مگر نمی دانید نماز تعطیل است؟ آقا در حالی که حتی سرشان را بلند نکرده بودند که او را نگاه کند، به او فرمودند: برو بگو گنده تر از تو بیاد گفت: من بزرگتر هستم.
    آقا فرمودند: اگر با تو حرف بزنم، بعداً کس دیگری نیست که اعتراض کند؟ گفت: خیر فرمودند: اینجا کجاست؟ گفت: تهران فرمودند: به این جا که ایستاده ای و با تو صحبت می کنم کجاست؟ گفت: مسجد فرمودند: من کی هستم؟ گفت پیشنماز، فرمودند: مملکت چه مملکتی است؟ گفت: ایران فرمودند ایران دینش چیست؟ گفت اسلام فرمودند: شاه چه دینی دارد؟ چون نمی توانست بگوید مخالف قرآن و نماز و اسلام است گفت شاه مسلمان است.
    ایشان فرمودند: هر وقت شاه گبر شد و اعلام کرد که من کافرم و یا یهودی و نصرانی هستم و بالای سر این مسجد ناقوس زدند. من که پیشنماز مسلمانان هستم می روم و در مسجد مسلمانان نماز می خوانم. ولی مادامی که این جا ناقوس نزدند و شاه هم اعلام گبریت و کفر نکرده من پیشنماز مسلمانان باید این جا نماز بخوانم.(93)

امضاء
    سمن بویان غبار غم چو بنشینند بنشانند
    پری رویان قرار از دل چو بستیزند بستانند
    در این حضرت چو مشتاقان نیاز آرند ناز آرند
    که با این درد اگر دربند درمانند درمانند

2. آیه های انتظار

آیه های انتظار

لیست موضوعات تصادفی این انجمن

3. Top | #62

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

آیت الله ابوالقاسم کاشانی (وفات 1340 ش)

... احمد قوام باید بداند که در سرزمینی که مردم رنجدیده آن پس از سالها رنج و تعب، شانه از زیر بار دیکتاتوری بیرون کشیده اند، نباید رسماً اختناق افکار عقاید را اعلام و مردم را به اعدام جمعی تهدید نماید. من صریحاً می گویم که بر عموم برادران مسلمان لازم است در این راه جهاد اکبر، کمر همت بر بسته و برای آخرین مرتبه به صاحبان سیاست استعمار ثابت کنند که تلاش آنها در بدست آوردن قدرت و سیطره گذشته محال است... (94)
    بزرگی دولتها و قدرت آنها در احترام به قوانین است و همه باید در برابر عظمت آن زانو زده و فکر قانون شکنی را از خود بدور دارند و همواره در ادوار گذشته، خود ایشان (اشاره به نخست وزیر وقت دکتر مصدق) هم مؤید این نظر و معترف به این رویه بوده اند.
    باید با مردم بود تا در آغوش قدرت و توانائی و پشتیبانی آنها به نتیجه اصلی مبارزه علیه استعمار و نجات مملکت توفیق حاصل آید.
    خطاب به مصدق می گوید:
    روزی که نماینده مجلس بودید با صدای بلند فریاد می زدید کسانی که می خواهند از قدرت غیر قانونی استفاده کنند یا نمایندگانی که کمک در تسلیم اختیارات قانونگزاری به یک فرد و یا دولتی می نمایند به حقوق عامه خیانت کرده اند.
    آقای دکتر مصدق من و جناب عالی در راه موفقیت ملت ایران و نیل به آزادی طبقات محروم کشور و مبارزه بر علیه استعمار قدمهای بلند برداشته ایم و از کمک ملت ایران در این راه پرافتخار برخوردار گردیده ایم، انصاف اجازه نمی دهد که در این جهاد بزرگ با آن همه فداکاری که مردم ایران نموده اند به جای پاداش آنان، دست در حقوق و آزادی آنها نموده و قانون اساسی را که ضامن حیات و بقاء استقلال و ملیت آنهاست از اعتبار بیندازیم. شما مدعی هستید که از اختیارات، سوء استفاده نمی کنید ولی هستند کسانی که بعد از من و شما می آیند و از این قدرتهای غیرقانونی به ضرر جامعه ملت ایران و بر علیه مردم سوء استفاده خواهند نمود و آه نفرین مردم ایران تا دامنه قیامت بر دامان شما خواهد بود.
    از امثال من و شما در چنین مرحله ای از عمر زیبنده نیست برخلاف عهدی که با خدای خود خلق خدا داریم رفتار نمائیم که موجب طعن و لعن آیندگان شویم...
    تکیه گاه من خداوند بزرگ و حقیقت روح اسلام و تعالیم رسول اکرم صلی الله علیه و آله که مشروطیت ایران نیز با آن استوار می باشد و امر هم شوری بینهم از آن سرچشمه می گیرد.
    من یقین دارم که با شما نصایح بی آلایش مرا خواهید پذیرفت و اگر بازگشت ننمائید و قصد تجاوز به حقوق عامه را به کنار ننهید، روزی بر آن تأسف خواهید خورد که پشیمانی سودی نخواهد داشت.(95)

امضاء

4. Top | #63

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

آیت الله حاج آقا حسین طباطبائی بروجردی (وفات 1340 ش)

چند روز قبل از فوت آیت الله العظمی بروجردی، عده ای خدمت ایشان می رسند در حالیکه آقا را خیلی ناراحت می بینند.
    آقا در چنین حالتی می گوید: خلاصه، عمر ما گذشت، و ما می رفتیم و نتوانستیم چیزی برای خود از پیش بفرستیم و عمل با ارزشی انجام دهیم.
    یکی از حضار گفت: آقا شما دیگر چرا؟ ما بیچاره ها باید این حرف را بزنیم، شما چرا؟ بحمدالله شما این همه آثار خیر از خود باقی گذاشته اید، این همه شاگرد تربیت کرده اید این همه کتبی که به یادگار نهاده اید، با این عظمت و مدرسه های فراوان ساخته اید...
    وقتی سخنش تمام شد، آن حضرت فرمود: که ظاهراً حدیث قدسی باشد خلص العمل الناقد بصیر بصیر و با این جمله همه حضار را منقلب کردند.(96)

امضاء

5. Top | #64

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

مرحوم آیت الله سید محسن حکیم (وفات 1348 ش)

بعد از فاجعه 15 خرداد این تلگراف از طرف معظم له خدمت آیت الله آشتیانی مخابره شد.
    تهران: آیت الله آشتیانی دامت برکاته
    خبر حوادث خونین ایران را که همواره موجب شدت یافتن زخمهای حوادث گذشته بسیار نزدیک می باشد، دریافت داشتم، یقین دارم اصرار مسئولین امور، در پیروی از سیاست کوبیدن و ارعاب مردم در فاصله هایی پی در پی کاشف از عجز آنها در اداره امور مملکت است، باید از این گونه سیاست بازی بهراسند که بطور قطع آنها را به پرتگاه سقوط مبتلا خواهد ساخت و اندیشه بد دامنگیر صاحبش خواهد شد.
    نفرت و استنکار شدید ما را به مسئولین امور از این نحو رفتار ناهنجار به عموم مؤمنین به خصوص طبقه روحانیون ابلاغ نمائید لاتحسبن الله غافلاً عما یعمل الظالمون (محسن الطباطبائی الحکیم).
    اگر سیاست به معنای اصلاح امور مردم و تلاش برای بالا بردن و پیشرفت آنها و نیک تر ساختن کارهایشان باشد... پس دین مقدس اسلام جز برای پرداختن بدین امور نیامده است و طبیعی است که مؤمنان باید با همه توان بدان پرداخته، آن را واجب بدانند. (97)

امضاء

6. Top | #65

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

علامه شیخ عبدالحسین امینی (وفات 1349 ش)

می فرماید: هر گاه پشت میز می نشستم که الغدیر را بنویسم مثل اینکه علی علیه السلام را در کنار میز می دیدم که مطالب را به من دیکته می فرمود.(98)

امضاء

7. Top | #66

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

مرحوم آیت الله حاج سید محمد هادی حسینی میلانی (وفات 1354 ش)

وقتی در جریان زلزله کاخک و گناباد، عده کثیری از طلاب حوزه علمیه مشهد مقدس را جهت یاری رسانیدن به آسیب دیدگان و انجام وظایف شرعیه در گذشتگان به منطقه اعزام داشتند، به آنها گفتند:
    مبادا اسمی از من بیاورید، شما فرستادگان حضرت بقیه الله (عج) هستید.
    مرحوم آیت الله میلانی بعد از تبعید امام خمینی رحمه الله در سپیده دم روز 13 آبان سال 1343، نامه ای خدمت امام خمینی رحمه الله مرقوم داشته که در قسمتی از آن چنین آمده است:
    راه شما که وارث انبیاء علیهم السلام هستید، همان راهی است که خدا برای پیغمبران اولوالعزم و ائمه هدی علیهم السلام معین فرموده. (99)

امضاء

8. تشكر

9. Top | #67

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

آیت الله آخوند ملا علی همدانی (وفات 1357 ش)

آخوند ملا علی همدانی اهل دعا و ذکر و تهجد بود و طلاب را هم به تهجد تشویق می فرمود: از بزرگان نقل می کرد طلبه ای که در دوران طلبگی نماز شب بخواند به جایی نخواهد رسید و عاقبت خوبی نخواهد داشت.
    مرحوم آخوند پیامی برای امام خمینی رحمه الله می دهد و در آن این تعبیر را می آورد:
    ای ابوذر قدری یواش و آهسته.
    رهبر کبیر انقلاب در جواب این پیام را برای آقای آخوند همدانی می فرستند: ای سلمان قدری تو هم حرکت کن. (100)

امضاء

10. Top | #68

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

استاد مرتضی مطهری (شهادت 1358 ش)

فرمود: این چنین نیست که عقل و فکر و استدلال و علم مشاهده و آزمایش هر اندازه ترقی بکند، آن نشانه هایی را که دین از انسان یا جهان داده است، ارائه کند. این دیگر فقط رسالت دین است.
    انتظار فرج و آرزو و امید دل بستن به آینده دو گونه است: انتظاری که سازنده و نگهدارنده است، تعهد آور است، نیرو آفرین و تحرک بخش است به گونه ای است که می توان نوعی عبادت و حق پرستی شمرده شود؛ و انتظار که گناه است، ویرانگر است، اسارت بخش است، فلج کننده است و نوعی اباحیگری باید محسوب گردد.(101)

امضاء

11. Top | #69

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

آیت الله محمد مفتح (شهادت 1358 ش)

وقتی با خبر شد که رژیم منحوس پهلوی تاریخ رسمی کشور را تغییر داده است چون آتشفشانی خروشید و گفت:
    چطور ایرانی باید تاریخ پرافتخار هجرت رسول الله صلی الله علیه و آله را یعنی تاریخ اسلام، افتخار انسانها افتخار ایران نجات دهنده ایران را کنار بگذارد یا رسول الله صلی الله علیه و آله ما از روی تو شرمنده ایم. لذا مرجع بزرگوار پرچمدار جهان تشیع حضرت آیت الله العظمی امام خمینی رحمه الله به ملت ایران هشدار می دهند که به کار بردن این تاریخ حرام است. (102)

امضاء

12. Top | #70

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    9367
    نوشته
    16,632
    صلوات
    542
    دلنوشته
    5
    مورد تشکر
    14,344 در 5,340
    وبلاگ
    4
    دریافت
    0
    آپلود
    0

آیت الله سید محمد باقر صدر (شهادت 1359 ش)

برای من تدریس و تألیف و تحقیق، صورت حرفه و هدف در زندگی ندارد، بلکه ادای وظیفه شرعی به هر نحو ممکن برای من از همه چیز مهم تر است. امروز در این برهه از تاریخ اسلام و مسلمین، که انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی رحمه الله پیروز شده و پوزه قدرتهای شیطانی شرق و غرب را به خاک مالیده و امت اسلام را در سرتاسر دنیا بیدار کرده است، من وظیفه خود می دانم که با تفسیر قرآن، افکار مردم مسلمان عراق را آگاه و آرمانهای انقلابی اسلام را مطرح نمایم و با بیان مفاهیم شور آفرین، حماسی و اجتماعی قرآن کریم، دلها را برای پیوستن به انقلاب اسلامی ایران آماده کنم. (103)
    در جای دیگر می فرماید: من یک مسلمانم و در برابر سرنوشت همه مسلمانان جهان مسؤولم و باید به وظیفه شرعی خود عمل کنم و وظیفه شرعی منحصر به ایران و عراق نیست. حمایت از انقلاب اسلامی ایران و رهبری آن هم، یک وظیفه شرعی است. (104)

امضاء

صفحه 7 از 9 نخستنخست ... 3456789 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)