نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: بن بستی به آسمان!

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدیر ارشد انجمن
    شماره عضویت
    7751
    نوشته
    3,179
    صلوات
    358
    دلنوشته
    4
    صلوات بر محمد وآل محمد و اقا امام زمان (عج)
    مورد تشکر
    1,488 در 556
    دریافت
    0
    آپلود
    0

book بن بستی به آسمان!

بن بستی به آسمان!

فَإِذا بَلَغْنَ أَجَلَهُنَّ فَأَمْسِکُوهُنَّ به معروفٍ أَوْ فارِقُوهُنَّ به معروفٍ وَ أَشْهِدُوا ذَوَیْ عَدْلٍ مِنْکُمْ وَ أَقیمُوا الشَّهادَةَ لِلَّهِ ذلِکُمْ یُوعَظُ بِهِ مَنْ کانَ یُۆْمِنُ بِاللَّهِ وَ الْیَوْمِ الْآخِرِ وَ مَنْ یَتَّقِ اللَّهَ یَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجاً.

و چون عده آن‌ها سرآمد، آن‌ها را بطرز شایسته‌ای نگه دارید یا بطرز شایسته‌ای از آنان جدا شوید و دو مرد عادل از خودتان را گواه گیرید و شهادت را برای خدا برپا دارید این چیزی است که مۆمنان به خدا و روز قیامت به آن اندرز داده می‌شوند! و هر کس تقوای الهی پیشه کند، خداوند راه نجاتی برای او فراهم می‌کند/ سوره مبارکه طلاق آیه 2

کتابها می‌نویسند:

هر کس از محرمات الهی به خاطر خدا و ترس از او بپرهیزد، و حدود او را نشکند، و حرمت شرایعش را هتک ننموده، به آن عمل کند «یَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجاً» خدای تعالی برایش راه نجاتی از تنگنای مشکلات زندگی فراهم می‌کند، چون شریعت او فطری است، و خدای تعالی بشر را به وسیله آن شرایع به چیزی دعوت می‌کند که فطرت خود او اقتضای آن را دارد، و حاجت فطرتش را بر می‌آورد، و سعادت دنیایی و آخرتیش را تأمین می‌کند، و از همسر و مال و هر چیز دیگری که مایه خوشی زندگی او و پاکی حیاتش باشد، از راهی که خود او احتمالش را هم ندهد و توقعش را نداشته باشد روزی می‌فرماید، پس مۆمن این ترس را به خود راه ندهد که اگر از خدا بترسد و حدود او را محترم بشمارد و به این جهت از آن محرمات کام نگیرد، خوشی زندگیش تامین نشود، و به تنگی معیشت دچار گردد، نه، اینطور نیست، برای اینکه رزق از ناحیه خدای تعالی ضمانت شده و خدا قادر است که از عهده ضمانت خود بر آید.1

حضرت علی بن أبی طالب علیه السّلام می‌فرماید: اگر همه درهای آسمان‌ها و زمین‌ها به روی بنده‌ای بسته باشند، ولی او با تقوا باشد خدای توانا راه نجاتی برای وی باز خواهد کرد.2

محمد بن احمد بن ثابت گوید : حسن بن محمد از محمد بن زیاد و او از ابی ایوب و او از محمد بن مسلم، روایت کرد که از ابا عبدالله امام جعفر صادق علیه السلام پرسیدم از قول خداوند که فرمود «و من یتق الله یجعل له مخرجا و یرزقه من حیث لا یحتسب». حضرت علیه السلام فرمودند : او را در دنیا، از جایی که گمانش را نمی‌کند، روزی می‌دهد.
    حضرت علی بن أبی طالب علیه السّلام می‌فرماید: اگر همه درهای آسمان‌ها و زمین‌ها به روی بنده‌ای بسته باشند، ولی او با تقوا باشد خدای توانا راه نجاتی برای وی باز خواهد کرد.

با تو می‌گویم:

كوچه

کوچه‌ها را یکی یکی می‌گردم. کوچه‌های آشنا که در سایه درخت‌هایش قد کشیده‌ام. مدرسه رفته‌ام. روزهای پر دغدغه کنکور، سر تا تهشان را پیاده راه رفته‌ام و روزی با اشک برای همیشه ترکشان کرده‌ام. باز آمده‌ام به همان کوچه‌ها. کوچه‌هایی که همه بن بست شده‌اند و حالا انگار هیچ کدام به خیابان راه ندارد ... انگار شکل همه چیز عوض شده. نمی‌دانم در خاطر من این طور نشسته است یا واقعاً قدیم‌ترها این کوچه‌ها بن بست نبوده‌اند. همه این کوچه‌ها به هم راه داشتند. آخر تمامشان هم به خیابان می‌رسید؛ خیابان‌های پهن و پر درختی که قلقلکت می‌دادند برای یک پیاده روی طولانی در یک عصر اردیبهشتی. به میانه راه که می‌رسم گمان می‌کنم که شاید اشتباه آمده‌ام؛ اما دیوارها همان دیوارهایند. در ِخانه‌ها برایم آشنایند. درخت‌ها را می‌شناسم. حالا بزرگ‌تر شده‌اند. اصلاً هنوز هم می‌توانم رد گچ‌های لی لی را روی زمین پیدا کنم. اما چیزی عوض شده است و آن انتهای کوچه‌هاست که انگار دیگر باز نیستند. به شک می‌افتم. نکند در ان روزهای نوجوانی هم این کوچه راه به خیابان نداشتند. نکند چیزی تغییر نکرده است ... حرف‌های تو در دلم سرک می‌کشد: آدم با تقوا بن بست ندارد...! گوشه کوچه می‌نشینم...کوچه همان کوچه است...انگار این منم که عوض شده‌ام.

نویسنده: زهرا نوری لطیف

كارشناس شبكه تخصصی قرآن تبیان

1.ترجمه تفسیر المیزان، ج19، ص 527

2.تفسیر آسان، ج 18، ص 31

3.تفسیر القمی، تألیف علی بن ابراهیم قمی، ج 2، ص 375

امضاء

2.  

3. Top | #2

عنوان کاربر
    مدیرارشد انجمن فن آوری و انجمن دفاع مقدس
    شماره عضویت
    8676
    نوشته
    25,455
    صلوات
    71109
    دلنوشته
    439
    ازطرف مرحوم پدرم:خدابیامرزدشان "الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍوَآلِ مُحَمَّدٍوعَجّل فَرَجَهم
    مورد تشکر
    19,232 در 11,585
    وبلاگ
    37
    دریافت
    0
    آپلود
    0

بسیار عالی بود
    امضاء

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع